I ZAT i m Schiedam in de vaart der volkeren SCHIEDAMSCHE COURANT RMI P GBUK 0P1981 Relletjes in NieuwJand: enkele avonden achtereen was het onrustig op het Or. Wibautplein. De popgroepen Heten het hele Jaar van zich horen. Eerst netjes, met een demonstratie bij het stadskantoor, later iets brutaler, met een kraakactie. 't Is niet dat 1981 een jaar is om maar het liefst te vergeten. Maar als je 20 eens in een terugblik ziet wat er zich allemaal afge speeld heeft in je naaste omgeving, dan bekruipt je toch een gevoel van: wat zal de mensheid van 1982 er nu straks aan hebben gehad? Zo'n ge voel van, op zijn Hollands gezegd: ken dat nou niet effe anders? Want ook Schiedam, Vlaardingen en Maassluis was het lot niet beschoren om in de vaart der volkeren stand vastig, rustig en zelfver door Kor Kegel zekerd het jaar door te komen. Men kende vro lijkheden, feestjes en jubi lea, maar ook felle ruzie, sterke onenigheid, droe fenis, kommer en kwel, en zo'n terugblik op het jaar laat de extremen naast elkaar zien. Van deze en de volgende pagi na's kunnen we dan ook iets leren: dat er van 1982 een jaar valt te maken waarbij de wereldvrede én het geliik der mensen meer gebaat zijn. Geluk kig nieuwjaar! Om met Schiedam te beginnen: 1981 begon nota bene al met een dave rende ruzie. Heel Schiedam-Zuid trilde op zijn grondvesten, toen Koos van der Keur. Anton Konings en^ Jan Joore de deur van de bewo nersvereniging Schiedam-Zuid ach ter zich dichtsmeten en de club stuurloos lieten zitten. Zuid, veel harde werkers tellend, herenigde zich echter snel en later in het jaar, op 1 maart, zou dat leiden tot de ge ruchtmakende kraakactie van het oude GTB-hoofd kantoor aan de Dwarsstraat Clubhuis Zuid eiste ruimte. Dit kraakvoorbeeld vond navolging van andere dakloze Schiedammers. Kunstenaars namen bezit van de leegstaande school op het Oude Kerkhof. Muziekcollectief Het Slachthuis bezette de oude dis tilleerderij Piet van Gent Ballorige jongeren uit NieuwJand kraakten de voormalige Mastenbroekschool. Het had allemaal zijn voorgeschiedenis emdie in NieuwJand was de meest belangwekkende. In die wijk kwam het begin juli tot relletjes op het Dr. Wibautplein en omgeving. De politie sprak er eerst sussend over, maar greep later kei hard in door elke boosdoener van zijn bed te lichten. En na nog een paar van die incidenten konden en kele raddraaiers hoge straffen tegen zich horen eisen. Het jeugdprobleem was daarmee niet opgelost. Pas in v december kwam het nieuws dat de - gemeente twee pandjes mag neer zetten om agressieve jongeren op te vangen. De Slachthuisbuurt was d^ar niet bij, ondanks in raei gedane verzoeken. Ifl_£en stad met zulke wereldse pro- blematiek mocht het geen wonder heten, dat D'66 met het snode plan kwam om Schiedam voor te dragen als hoofdstad van de nieuwe provin- cïë Rijnmond. De kantoren ervoor waren er bij wijze van spreken al: dit jaar kreeg het enorme complex van Van Wijnen Vastgoed aan de 's- Gravelandseweg vorm. Het was dis tilleerderij De Kuyper die de naam en faam van Schiedam uitdroeg tot in het verre Azië, als deelnemer aan de Holland Expo II. Het ging de li keurreus voor de wind: een half miljoen gulden werd gestoken in vernieuwing van alle drankkelders aan de Buitenhavenweg. Minder ge schikt als voorbeeld van Schiedam- se bloei was de sloop van het hoofd kantoor van Gusto en de afbraak van het Rijnbende-complex. En de VW het hele jaar maar zeuren om een toeristenbeleid. Telkens was er geen geld voor. Dat geld leidde trouwens tot poli tiek stuntwerk van formaat. De provincie dwong Schiedam tot een grootscheepse ombuigingsoperatie. In een jaar, dat ook gewerkt moest worden aan een breed sociaal-cultu reel plan, viel dat niet mee. De poli tiek ging gepaard met conflicten. Juist in de fractie van de PvdA, die rond de kamerverkiezingen de an dere partijen had gemaand tot open heid, kwam het binnenskamers tot fel bekritiseerde besluiten zoals het wegsturen van Hans Konings. die voor het CDA en luie partijgenoten zo'n lastpak was. En 'daar had je het ween ruzie. Je zag het overal. In het museum speelde een conflict tussen directeur en staf, het leidde tot een heuse zwijgplicht voor het personeel. In de bibliotheek werd directeur "W. F. van der Blij op nonactief gesteld. De Schif'-darase Gemeenschap zette Jo- lie Haikkert, representante van de actievoerende popgroepen, op straat. De stuurgroep voor huisvesting van een- en tweepersoonshuishoudens (HVAT) spatte uit elkaar, Ruud Pil- lard stapte op als directeur van het Passageiheater, dat enige tijd in zijn bestaan bedreigd werd. Burgemees ter Te Loo kreeg het aan de stok met alternatief hulpverlener John Zwart. Het Schiedamse opbouw werk dreigde de mist in te gaan. Het woonwagenkamp belandde in De fusie van het gemeente ziekenhuis en de Noletstïchting geschiedde per 1 augustus. Bij beide gebouwen werden nieuwe naamborden onthuld. Het nieuwe arbeidsbureau bereikte voor de bouwvak- vakantie zijn hoogste punt. Later, op 9 december, zou minister Den Uyl het nieuwe gebouw komen openen. het grauwe niets. De ziekenomroep weigerde huur. Het aantal echt scheidingen in Schiedam bedroeg de helft van het aantal huwelijken. Gebeurde er dan heleméal niets vrolijks? JaweL De bewoners van de Singel zagen eindelijk die la waaierige bussen uit hun straat ver dwijnen, toen de RET op 2 februari tot nieuwe routes overging. Lente feest bestond tien jaar en sprak met de Rijnmondband af samen naar nieuwbouw te streven. De PvdA be stond vijftig jaar en onthaalde op 9 februari professor Tinbergen. De bekende beeldhouwer Piet van Stuivenberg werd tachtig jaar. De Turkse ingezetenen vierden hon derd jaar Atatürk. Een paar dagen geleden kwam de renovatie van het Sint Jozef-complex in Schiedam- West eindelijk gereed. Het Schie damse 5choolbuitenhuis in Ooster hout werd heropend. De politie kreeg er een speciale brigadier bij, Dick Gelderblom, die zich op de misdaadpreventie ging storten. Ac tievoerende buschauffeurs kregen een groter wachtlokaal op het Sta tionsplein. De AA begon welgemoed een wekelijks spreekuur. Maar ondertussen bleven het woeli- Gè van Es als prins carnaval: de Vlaardinger leidde Schiedam drie dagen lang, toen hij van burgemeester Te Loo de stadssleutels kreeg. ge tijden. De kerkbuurt van Kethel bleef strijden voor gas. De kloeke moederzeug Mien verdween uit de kinderboerderij. En Koka Petaïo werd ook uit Schiedam wegge stuurd. De Cobra-collectie bleek aan bederf onderhevig en het gifonder- zoek op het GTB-terrein werd maar niet afgerond. Tankercleaning blééf, tot ellende van half Schie dam. De piraten streden om het hardst voor erkenning. Oud-burge meester Roelfsema lanceerde zijn boek 'In de ban van de tijd', zijn voorganger Peek stierf in oktober. Woud hoek kreeg een bewonersve reniging. Twee scholen, het Flod dertje en De Woudhoek, gingen sa men. Wethouder Chris Zijdeveld zag het door hem gewenste crema torium figuurlijk in rook opgaan en van bebouwing van de binnenstad kwam het voor hem wederom niet, ondanlp verscheidene pogingen. De twee ziekenhuizen fuseerden per augustus. Den Uyl kwam het nieu we arbeidsbureau openen. Eind april knalde toenmalig minister Van Aardenne de nieuwe lashal van de HCG open. Het vogelasiel werd geopend. De Raamgroep ging over de kop. De Blauwe Brug flopte. De Hoogstraat kreeg nieuwe bestra ting. Tja, noem nog eens waL Een heel jaar Schiedam laat zich niet op één pagina samenvatten, dus we kun nen nog uren doorgaan. Maar dan doen we lekker niet, dan blijven we in herhalingen vallen en kunnen we weer fluiten naar onze goede voornemens. Neem nog een oliebol.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 7