8 TB» Ml m m ngen hobbelde gewoon 'rustig' mee el in '81 veel acties, met weinig resultaat §*131 woensdag 30 december 1981 VD/SC/WW t\ V-V- 'ï- .-v. Goed, burgemeester Wim Kieboom kondigde zijn vertrek aan; een kraakactie werd tot voor de rechter uitgevochten; het JAC geraakte in opspraak; de parkeergarages wdren het al, maar als een bijzonder tumultueus jaar zal 1981 ongetwijfeld de Vlaardingse geschiedenis niet ingaan. Het Vlaardings gemeentebestuur begon uiterst voortvarend. Het jaar was nog maar enkele dagen uit of de kranten konden melding maken van het feit dat op de Afrol en bij het Stadhuis parkeergarages zouden komen. Hiermee werd een langdu rige en feibekritiseerde inspraak procedure afgesloten. Ondernemen de insprekers, dan wel insprekende ondernemers, namen even gas te rug, maar lieten het er niet hele maal bij zitten. Toen ook een derde locatie voor een silogarage (de Joubertstraat) was aangewezen en het ontwerp-ver- keerscirculatieplan voor de binnen stad ieders aandacht vroeg, gaven met name weer de Vlaardingse win keliers gehoor aan deze 'oproep'. Overigens maar voor een heel korte periode. Meester-Inspreker Jan Bul- va verwoordde toen de gedachte van de meeste ondernemers. Er was onvoldoende tijd om het plan te be studeren en de als randvoorwaarde (niet aan te tornen) gepresenteerde parkeergarages, stonden voor de groep Bulva helemaal niet zo vasL Hij kwam derhalve met het inge nieuze plan zelf maar een inspraak procedure te starten, waarbij het al lemaal veel beter zou moeten. Wethouder Bas Goudriaan stond Weer erg vaak in de krant. Aanvan kelijk veelal over het verkeersplan binnenstad, in een later stadium als 'bouwvakker'. Er gingen namelijk nogal w'at eerste palen de Vlaar dingse grond in dit jaar. Het La moenterrein werd volgebouwd, Vo rige week konden de eerste bewo ners hun sleutel in ontvangst ne men. Een aanvang kon ook ge maakt worden met de bebouwing van het Holy-centrum gebied. In een week lijd kon Goudriaan twee maal de witte jas en dito helm uit de kast tevoorschijn (laten) halen. Na de stunt van het diagonaal over steken had Goudriaan voor 1981 weer een aardige stunt in petto. De Binnensingelkerk wordt gesloopt, maar de torenspits zag er best nog aardig uit. Dit wordt nu een toeristi sche attractie in het park van de Oostwjjk en op zaterdag 21 novem ber werd het achttien meter hoge gevaarte door allerlei smalle straat jes vervoerd- Zijn collega Cees Bot kon ook regel matig in deze Vlaardingen-Holy verschijnen. Het sociaal cultureel plan en de accomodatieproblema- tïek in Holy vroegen een ieders aandacht. De financiële situatie van de gemeente Vlaardingen trouwens ook. Gesprekken resulteerden der halve veelal in een gelaten aanho ren van de wensen. De stichting so ciaal en cultureel opbouwwerk Vlaardingen-Holy was nog niet..zo ontevreden. Na tien jaar kan ge bouw De Heipaal aan de Reigerlaan eindelijk verlaten worden en zal de voormalige Meerkoetsschool vol gende maand geopend worden als wijkcentrum. Deze stichting leverde ook vier Vlaardingse wereldrecord houders. Op de waterfiets.... De Meerkoetsschool wordt nu weer Optimaal gebruikt. Voor de Ba- vinckschool gold dit ook, tot een fikse brand (op de avond van Frankrijk Nederland) het ge bouw gedeeltelijk in as legde. Het was de meest opzienbarende brand in Vlaardingen. Geheel in overeenstemming met landelijke gebeurtenissen ontbraken ook dit jaar de actievoerders niet. Gaat voor Nederland de betiteling '1981: Actiejaar' ontegenzeggelijk op; plaatselijk gezien viel er ook rede lijk veel te 'beleven'. In die catego rie staat de bezetting van de voor malige detailhandelschool aan de Westhavenkade 95 natuurlijk cen traal. Kunstenaars, leden van pop en theatergroepen en sympathisan ten kraakten dit pand teneinde er een cultureel centrum van te ma ken. Dit was met name noodzake lijk geworden omdat de enige voor ziening die op dit gebied bestond, B'Bwana. gesloten moest worden. De gemeente had echter heel ande re plannen met de oude detailhan delschool. De boel moest tegen de vlakte om plaats te maken voor een bejaardenflat van maar liefst twin tig verdiepingen. Het college riep de hulp van een rechter in. In een kort geding werd echter besloten dat nog niet tot ontruiming mocht worden overgegaan en eerst de gemeente raad maar eens een oordeel moest vellen. De weken waarin het cultu reel centrum volop draaide (de be hoefte ook aantoonde), en de felle kritiek van ouderenbonden, die niet „in een torenflat, bij een industrie gebied, weggestopt" wilden worden, waren voor b en w en het meren deel van de gemeenteraad geen aanleiding te zwichten. Het pand is ondertussen gesloopt, maar de voor malige krakers zijn al wel een stuk je verder. Onderhandelingen over het gebruik van De Harmonie, naast de Stadsgehoorzaal zijn in een vergevorderd stadium. Ben nauwe samenwerking tussen de op te richten kunststichting en de Arjan, en Renè var» der Hulst. Bart Noyon en Job Gorree brachten twee waterfietsen naar de bouwspeel plaats in Holy en verdienden zo een plekje in het Grool Guinness Record Boek. Moet je nu blij zijn of verdrietig wanneer je school afbrandt? De leerlingen van de Bavinckschool keken vorige maand hun ogen in ieder geval wèl uit. Het haring en bierfeest trok dit jaar, met name door het voortreffelijke weer, zestigduizend bezoekers. De ENFB voerde actie: je moet ook met de fiets door de Beneluxtunne! kunnen. Met bus of vrachtwagen. Burgemeester Wim Kieboom bezoekt het milieuschip De Reinwasser. Het is oktober en enige dagen later maakt hij bekend af te treden. Een torenspits van achttien meter door de straat. Het gebeurde echt en het gevaarte komt in het park van de Oostwijk te staan. IK BEN, GEEN Huiswil s, nieuwe directeur van de Stadsge hoorzaal, Maarten Putman (die Walther van Ginneken opvolgt), zal dan het gevolg zijn. Of de Zuid- Afrikaanse musical Ipi Tombi dan weer op het programma zal prijken is nog de vraag. Het comité Anti Apartheid en de PPR met name voerden actie voor de deur van de Stadsgehoorzaal. Voor de deur van het stadhuis von den ambtenaren in de vroege och tend van 28 januari opeens honder den volle vuilniszakken en een aan tal demonstranten. De Socialistiese Partij voerde actie tegen de beslis sing van de gemeente in het vervolg nog maar eens in de week huisvuil op te halen. De Holy-vrouwen de den hetzelfde. 'Huisvuil geen melk koe' heette de actie van de SP en speciaal hiervoor was een heuse koe ingeschakeld. Ook de Echte Nederlandse Fietsers Bond (ENFB) was actief. Zij zijn van mening dat ook fietsers de gele genheid moeten hebben van de Be neluxtunne! gebruik te maken. Daarom werd op 12 september bij station VJaardingen-Oost een groot aantal fietsen in een vrachtauto ge laden om vervolgens naar Rozen burg te vertrekken. De mogelijkhe den om dit plan inderdaad uit te voeren worden momenteel door de busbedrijven onderzocht. Zigeunerkoning Petaio was met zijn familie in 1981 bijna een vaste, tijde lijke, klant. Tweemaal verbleef hij enige tijd in Vlaardingen (en ook Schiedam en Maassluis). Op een grasveld van het oeverbos Lidke- baert werd het langst gebivakkeerd. Acties van de ROM en de PSP, Leo Zeef met name, ten spijt, moesten de woonwagenbewoners dit gebied toch verlaten, Leo Zeef heeft zijn eerste volle jaar als PSP-raadslid er nu opzitten en zijn meest opmerkelijke stunt vond plaats toen twee maanden geleden het aftreden van burgemeester Wim Kieboom bekend werd. Kieboom heeft een huis in Holten gekocht en besloten van de VUT gebruik te maken. Voor Zeef hoeft er helemaal geen nieuwe burgemeester te ko men „omdat dit toch alleen maar geld kost". De pacifist, vervolgens gesteund door een groot deel van de gemeenteraad, zette zich ook in toen In diverse misstanden binnen het Jon- Vlaardingen geren Advies Centrum bekend wer- wordt nog den. Hier zouden de afgelopen jaren maar eens in kinderen sexueel misbruikt zijn en de week vuil konden mensen die hier van wisten, opgehaald. ,,lk in enkele gevallen met doorbetaling ben geen van salaris gedurende lange tijd, huisvuil", liet vertrekken. Toen deze krant met de SP een ^et verhaal over de gebeurtenissen 'melkkoe' binnen het JAC op de proppen uitdraqen kwam, schrok vanzelfsprekend ook politiek Vlaardingen zich een hoed je. Momenteel wordt er voortdurend vergaderd over dit onderwerp en mogelijk te nemen maatregelen. Resteert slechts (al hoewel?) het ha ring- en bierfeest. Om opwekkend te eindigen. Dit folkloristisch gebeu ren is uitgegroeid tot een grootse traditie, waar dit jaar in een stralen de nazomerzon ongeveer 60.000 mensen op afstroomden. Volgend jaar moeten dat er nog meer zijn. door John Bunte Er werd door krakers hard aan gewerkt om het pand Westhaven kade 95 er als een cultureel centrum uit te laten zien. Het oude schoolgebouw is nu gesloopt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 8