SCHIÊDAMSCHE COURANT H a rikse brand legt choollokaal in as Rowans kunnen geen oliebol meer zien... Jaarwisseling zonder excessen Nieuwjaars receptie Schiedam: geen demon stranten financiële problemen door niet litbetalen van verhuiskosten' j Maassluis wil strengere regels Oude metro-boog nu bestemd voor sport Politie zoekt getuigen ,nd» 4 januari 1982 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -lOSde jaargang no. 256 6 PAGINA'S' nderen krijgen ntanistische les ledarn Het humanistisch x>nd gaat in Schiedam ■lichting geven op scholen, langverwachte alternatief de gebruikelijke gods- si! essen. zal dit jaar aan de (eren van Schiedamse la- scholen worden geboden, e onderwijscommissie is al leugd gereageerd op die ikkeling. werkgroep Schiedam van Humanistisch verbond jcert al jaren om het hu iisme ook op scholen in iedam uit te dragen. Wc! den er lessen gegeven door linee en predikant, maar alternatief voor niet-gelo- kinderen heeft altijd ont ken. eens bleek het echter te riltjk opgeleide mensen inden die die taak op zich jen nemen, maar nu is dan toch eindelijk ge- d. Het komende school- zullen twee humanisten billende scholen in iedam langsgaan. De mgstclling van de scholen jecr dan groot genoeg om duo aan het werk te zet- Gemeentegarantie sterk aan banden In tegenstelling tot vorige jaren waren er vrijdag tijdens de traditionele nieuwjaarsreceptie van het gemeentebestuur van Scfiiedam geen demonstranten, die defls de ontvangst om de aandacht vroegen. De receptie werd druk bezócht, maar dit keer zonder al dan niet ludBeke incidenten. Burgemeester John te Loo, zijn wethouders en de gemeenteraadsleden drukten vele relaties en burgers de hand, om elkaar op de eerste dag van 1982 een gelukkig nieuwjaar te wensen. liedam Een flinke brand heeft gistera- td een deel van de Eerste Openbare Prak- sehool voor LEAO aan hot Oude Kerkhof teel verwoest. De brand, die moet zijn ont- an in een houten praktijk lokaal achter het Jfdgebouw, is vermoedelijk aangestoken veroorzaakt door onvoorzichtigheid. In lokaal l.jg een aantal kerstbomen opge- gen. brand werd even na zes uur ontdekt door jongeman, die in de omgeving liep tc wan en. „Het vuur sloeg toen al aan alle kanten bet houten gedeelte." vertelde hij later. De indweer, die haar kazerne hemelsbreed op "hls enkele honderden meters afstand heeft, snel bij het brandende gebouw en bestreed vuur mei zeven stralen lagedruk. Hoewel houten gedeelte van de school, waarin de ind woedde, op de binnenplaats van het Mdgebouw staat kon de brandhaard toch worden benaderd. Zowel vanaf de zijde het Oude Kerkhof, waar door de brand weer enkele ramen werden ingeslagen, als aan de achterzijde werd de brand aangevallen. Het duurde tot kwart voor zeven voor hrsein 'brand meester' kon worden gegeven. Nog ge ruime tijd is de brandweer bezig geweest met nablussen, alvorens de school door gemeente werken kon worden dichtgespijkerd. Het vuur heeft een van de oude praktijklokalen van de school geheel verwoest. Ook andere de len van de school werden door het vuur aange tast. Wat in het lokaal waar de brand was ont staan overbleef nadat de vlammen waren ge doofd, waren enkele zwartgeblakerde werk banken en een ontstellende hoeveelheid ro kend puin. Het ziet er niet naar uit, dat het houten gedeelte van de school nog kan worden opgebouwd. De omvang van de schade was gis-, teravond nog niet bekend. Hoe de brand precies is ontstaan is niet duide lijk. De opgeslagen kerstbomen duiden op brandstichting of onvoorzichtigheid, maar uit een eerste onderzoek door de politie bleek niet, dat de school opengebroken was geweest. Maassluis Het zal in Maassluis moeilij ker worden een ge meentegarantie te krijgen bij de aan koop van een huis. Vorig jaar is de ge meente bij gedwon gen verkoop van huizen, waarop een gemeentegarantie rustte, voor hon derdduizend gulden het schip in gegaan. Door aan het geven van gemeentegaran ties strengere voor waarden te verbinden hopen burgemeester en wethouders die schadepost te verklei nen. In de meeijarenbegrotmg is de vrees reeds uitgesproken dat het bedrag dat dc ge meente moet bijpassen bij ge dwongen verkoop van wo ningen de komende jaren rond de anderhalve ton zal liggen. Vanuit de raad is er onlangs op aangedrongen de risco's voor de gemeente te beperken. Op hei stadhuis wordt mo menteel de laatste hand ge legd aan een voorstel dal van de week gepresenteerd zal worden aan de betrokken raadscommissies. Bij nieuwbouwwoningen kan de koper volgens de huidige regeling een gemeentegaran tie krijgen gelijk aan de koopprijs; bij oudere huizen is dat gesteld op de excecu- tïewaarde. Kan de bewoner niet aan de hypotheekverpliehlingen voldoen dan volgt een open bare verkoping van de wo ning. Is de opbrengst gelijk aan de hypotheek dan kost het de gemeente niets. De prohlemen ontstaan pas wanneer de opbrengst lager uitvalt; het resterende be drag wordt dan door de ge meente bijgepast. De gemeente probeert voorts het bijgepaste bedrag te ver halen op de voormalige hui zenbezitter; in veel gevallen blijft het echter een oninbare schuld omdat van een kale kip nu eenmaal niets te plukken valt. Alleen in Schiedam wal onrust Waterweg De jaarwisseling is in het Waterwegge bied zonder excessen verlopen, In Schiedam deden zich hier en daar wel wat kleinere incidenten voor, maar in Vlaardingen verliep daarentegen alles bijzon der vriendelijk, aldus de politie. In Maassluis was de stemming ook positief: politie en brandweer hoefden weinig in actie te komen. De Vlaardingse politie is buitengewoon te spreken over de manier, waarop in deze gemeente de jaarwis seling is gevierd. „Het ging allemaal erg fijn. zonder dat we ergens op proble men stuitten," aldus hoofdinspectrice Marianne Ekels. ,,Er zijn wat leuke vreugdevuren geweest, maar het liep nergens uit de hand. Iedereen had er veel plezier in en dat gold ook voor de politie- en brandweermensen die dienst hadden." Ook dit jaar weer zijn er in Vlaardingen enkele met medewerking van ge meente en politie georga niseerde vreugdevuren aangestoken. Dat gebeurde op het Mendelssohn plein, op het Landje van Char- don en de Boslaan. De ge meente had voor hout ge zorgd, dat onder wel willend toezicht van dc brandweer, die er zelf ook best lol in had na twaalf uur in de brand werd go- stoken. Tol groot vermaak van het publiek, dat in groten getale kwam kij ken. Ook elders in de stad waren er vreugdevuren, in de vorm van kleinere kerstbomenbrandjes, maar nergens liep het dusdanig uit de hand dat de brand weer er een voortijdig ein de aan moest maken. Druk had de politie het wel met lo2e inbraakmel dingen. Diverse malen reageerden alarminstalla ties van winkels en bedrij ven op de drukgolven, veroorzaakt door vuur werk dat in de buurt werd afgestoken. De politie had handenvol werk om al die alarmeringen af te rijden, maar telkens bleek hel om loos alarm te gaan. 3n de hele stad was er maar één incident dat van enige be tekenis was: in de Philips de Goedestraat brandde een oude Deux Cheveaux vrijwel geheel uit, nadat er vuurwerk in was gegooid. In het Vlaardingse Hoiy- ziekenhuis moesten acht mensen behandeld worden aan brandwonden, die ze door foutief afgestoken vuurwerk hadden opgelo pen. Twee van hen moes ten worden opgenomen. In Schiedam was het ge durende de nacht van 1981 op 1982 wat onrustiger, hier en daar. Er waren in Schiedam-Noord wat klei ne ongeregeldheden en vernielingen. Met name een schoolgehouw en de omgeving daarvan in de Peren taan moesten het ontgelden: daar werden wat ruiten vernield en speelwerktuigen werden in een kerstbomen vuur gegooid, Op het Heijer- mansplein werd een onbe kend gebleven Schiedam mer zo boos dat dc brand weer een vreugdevuurtje wilde doven, dat hij een grote steen door de voor ruit van de brandweerwa gen smeet. De man is ont komen. Vervolg zie pagina drie. Gepland tenniscomplex kan uilbreiden met zes banen Schiedam De oude metro- boog in Woud hoek-Noord, ooit bestemd voor een metrolijn naar de Vlaardingse Broekpol der. wordt ten noorden van verpleeghuis Driemaasstede bestemd voor sportaccommo datie. Op die manier zal het mogelijk zijn een tenniscom plex, dat langs het tracé voor rijksweg 19 moet komen, uit te breiden met een dubbel aantal buitenbanen. De behoefte aan tennissport groeit in Schiedam snel en daarom heeft wethou- jffim Kwakkelstein: "dingen De PvdA'er n Kwakkelstein heeft viak F de jaarwisseling vragen aan het college van n w over het niet uitbeta- fvan de verhuiskosienver- rdlng' van 3000 gulden aan toners uit de zogenaamde fd van de Zeeheldenbuurt, jde Oostwijk, Kwakkelstein y *eten waarom het college tot uitbetaling van die f2°tding overgaat, terwijl ""jjnmissic voor stadsver- *>P 10 juni van het jaar uitsprak dat dit wél Roeten gebeuren, omdat ^redelijk zou zijn om be- noveren panden ongelijk te behandelen ten opzichte van bewoners van de Zeehelden buurt. die komen uit sloopwo ningen. Kwakkelstein wil, naar aanlei ding van de krante-publieaties van de afgelopen tijd over dit onderwerp, weten of het juist is dat een aantal bewoners al wel een vergoeding heeft ont vangen, terwijl nieuwe aan vragen nu zijn afgewezen. Uit zijn vragen blijkt dat Kwak kelstein van mening is, dat in dat geval sprake is van een ongelijke behandeling. Verder wijsit hij er op, dal ook de huurgewenningsbijdrage en de individuele huursubsidie voor een aantal bewoners gevaar loopt. „Bent u met mij van me ning. dat niei-uitbetaiing ern stige financiële moeilijkheden voor betrokkenen tot gevolg kan hebben, temeer omdat de verwachting is gewekt dat. men op een uitkering kon re kenen? Bent u bereid op korte termijn alsnog tot uitbetaling van de 3000 over te gaan en tevens een eventuele blokke ring van de huurgewennings bijdrage en de individuele huursubsideie te voorkomen?" aldus Kwakkelstein in zijn vragen aan het college. De rowans van de Prinses irenegroep zullen tijdens de jaarwisseling en het daarop volgende weekend zonder twijfel zelf opvallend weinig oliebollen gegeten hebben. Ze konden waarschijnlijk geen oliebol meer zien. Vori ge week woensdag, op de voorlaatste dag van het oude jaar. bakten zij op het scout centrum in de Broekpolder duizenden oliebollen, die op oudejaarsdag bij de bestel adressen zijn afgeleverd. De opbrengst van de jaarlijkse bakprestatie van de jeugdige padvinders gaat als vanouds naar een van de eigen activi teiten: de speleologie, die de rowans regelmatig naar har telust beoefenen. Intussen is er van a! die dui zenden oliebollen niet één meer over, veronderstellen we, en dus gaat het hier ei genlijk om, naar krantebe grippen, 'oud nieuws'. Toch wilden we de lezer deze aar dige foto niet onthouden. Politie houdt collecte voor ingegooide ruit De Schiedamse politie is op oudejaarsavond in de omge- |j ving van het Schiedamse slachthuis op een bijzondere 3 manier opgetreden. Tijdens de oudejaarsvteugde werd door onbekenden een ruit van het slachthuis ingegooid. H De surveillerende agenten, die na het incident naar het j§ slachthuis waren gedirigeerd, hielden onder de omstan- f§ ders spontaan een collecte, om de schade te kunnen beta- H len. Dit initiatief sloeg bij het publiek blijkbaar dermate goed aan, dat ruim voldoende kon worden opgehaald om een nieuwe ruit te betalen. De directeur van het slacht- huis heeft inmiddels zijn tevredenheid over het initiatief van de politie laten blijken. fitiii^uiiiuiiiiiuimHiiiuiiuinimiiuiiiiiiuuuiiuiuiBgiiuaniuiumiiuiifiiouiimiiiiiiiuË Vlaardingen De Vlaarding se politie is op zoek naar getui gen van een aanrijding, die in de kerstnacht plaatsvond op de Westhavenplaats en waar bij een grote ruit van dc Sla venburg bank werd vernield. De bestuurder van een perso nenauto, die bij dit ongeval was betrokken, reed door, maar kon later worden achter haald. Wie dit ongeval, in de nacht van 25 op 26 december 1981, heelt gezien wordt verzocht contact op te nemen met de wachtcommandant van de Vlaardingse politie, tel. 34.23,£5. Verder is de recherche op 2oek naar getuigen van een beroving, die dinsdag 29 de cember plaatsvond op de Baant hoeve. Daar werd rond drie uur 's middags een 75-ja- rige Vlaardingse beroofd van haar handtas door een onge veer 15-jarige jongen, die op een fiets reed. De jongeman had kort haar en droeg ?en blauw jack met witte strepen. De beroofde vrouw mist een bedrag van 100 gulden, bus- kaarten en een sleutel. Getuigen van de beroving worden verzocht, zich via het al genoemde telefoonnummer mer de recherche in verbin ding ie stellen. der Herman Posthoorn de mo gelijkheid aangegrepen de vroeger voor de metro gere serveerde grond voor sport- doeieinden Ie gebruiken. Daarmee is een railverbinding lussen Woudhoek en Vlaar- dingen-Holy nog niet van de liaan. Een metro is wel defini tief uitgesloten, maar daarvan ging in Schiedam en Vlaardin gen toch niemand meer uiL Een tramlijn blijft echter we! mogelijk. Als deze inderdaad wordt aangelegd, kan het oude metro-tracé via de Europabou levard in Holy hiervoor nog gebruikt worden, want in haar bestemmingsplannen heeft de gemeente Vlaardingen altijd deze mogelijkheid open moe ten laten ondanks het feit dat een bovengrondse tramlijn voor de Vlaardingse gemeen teraad hier helemaal niet hoeft. In Woudheek zal. in het geval er toch een tramlijn naar Vlaardingen komt, gebruik ge maakt worden van een route via Bachplein en Brederoweg. De metro had deze tracering nooit kunnen volgen, in ver band met de veel ruimere bochten die de metro moet maken. Daarom ging men er destijds bij de metro-gedachte vanuit dat de route in een gro te boog ten noorden van het Faassenplein en de Driemaas stede zou kunnen lopen om vervolgens via het RW 19-tra- cé aan te sluiten op de Europa boulevard. Deze metro-boog, samen met de geplande tram baan over de Church ill weg. noemde men ook wel de 'her dersstaf omdat het er op de plattegrond zo uitzag. Voor de aanleg van het tennis complex, dat uit zes binnenba nen en uit twaalf in plaats van zes buitenbanen zal gaan be staan, ziet Posthoorns afdeling CSJ geen praktische bezwa ren, zolang het alleen om de buitenbanen gaat. Dat plan past namelijk in het gebied be stemd voor recreatiedoeiein- den. Als echter gesproken wordt van bebouwing op de tennisaccommodatie, is eerst toestemming van hogerhand nodig. De kosten van grond verwerving en bouwrijpma- ken van de buitenbanen belo pen een kwart miljoen gulden. Morgenavond zal de commis sie cultuur, sport en jeugd hierover een uitspraak doen.**

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1