SI STREEK IKSSfl MM Liberté wil volledige huursubsidie Schiedam gooit eigen glazen in 1 Gemeenten hebben eigen verantwoordelijkheid9 Gemeente werken gaat als groep 1982in mm K'«V BaiOl g^ail Kil 1111111 |P- arSiES IJÉ ?dBI «M nm m franenburg B V jwil riolering bij haven l goedkoop Aanleggen Nieuwe korpsleden beëdigd Nieuwjaar begint met duizenden guldens schade Jeugd vraagt of skating vergeten is Muziekkorps vreest J kwaliteits verlies I Bejaarde schrikt van vuurwerk in brievenbus Sijsjeslijmer gegrepen dinsdag 5 januari 1982 VD/SC/WW Mgw1' - j gj£ .y£\ ;-aa O: 'i» IK SHH vaar hij, aan ma- be- wel dit et, einde van het Woonwagenschap Waterweg „Het woonwagenschap wordt opgeheven, mdat iedere gemeente zijn eigen verantwoordelijkhe en heeft. Enkele jaren terug wilde de toenmalige mï~ liter van CRM mevrouw Xlorapé grote, régionale ;oonwagencentra. In die periode werd ook het woon- agenschap regio Westland opgericht. De inzichten ijn echter sterk veranderd. We willen geen grote Toonwagenkampen meer, maar kleinere locaties, die i verschillende gemeenten komen te liggen." Een foto voor het bedrijfsarchief van het 400-jarige gemeentewerken: alle gedienden S3 en oudgedienden samen op de nieuwjaarsreceptie. Schiedam Niet alle kop pen zijn geteld, maar het moeten er om en nabij de 400 zijn geweest; en dat is ook wel zo aardig in het licht van het 400-jarig be staan van gemeentewer ken Schiedam. Deze dienst hield gisterochtend zijn traditionele nieuwjaarsre ceptie, nu niet in diensten centrum 4 Molens zoals gewoonlijk, maar in sport hal Margriet, omdat daar meer ruimte bestond om alle aanwezigen, zowel ge pensioneerden als huidige gemeentewerkers, te ver eeuwigen voor het be drijfsarchief. De fotograaf die van de gemeente hier- voor de opdracht had ge kregen was Jack van Raay. Hij maakte een foto van zeer bijzondere afme tingen: een groepsfoto zoals je die maar weinig ziet. Niet iedere medewerker kon aanwezig zijn; zo ont brak bijvoorbeeld verant woordelijk wethouder Chris Zijdeveld. De direc teur van de dienst. Harm de Block, was er uiteraard wel: op de voorste rij is hij de twaalfde van links. ian het woord is de voorzitter an het woonwagenschap re- io Westland, wethouder van chiedam mevrouw Riet Ta verne-van Campen. Aan hel noonwagenschap nemen Gaardingen, Delft, Bcrkel, de fl'estlandse gemeenten en Schiedam deel. „Toen het hap werd opgericht, hadden ;e als taak om een groot re- ionaal centrum op te zetten. :hiedam had toen al een pon wagencentrum van 40 yagens. Nu. enkele jaren ver- Ier, is het de bedoeling dat ieerdare gemeenten een klein intal woonwagens plaats bie- ;n. Schiedam moet zijn hui- iige locatie daarvoor gaan Mitsen," ilanning van de woonwa- :ampen geschiedt op pro- inciaal niveau. Provinciale iten stellen een spreidings- lan vast en van de gemeen- >n wordt verwacht dat ze aan lie plannen zullen voldoen. IVdonwagencentra zijn nu on er meer gevestigd in Maas luis, Schiedam, Delft, Naald- ijk, 's-Gravenzande, De Lier in Pijnacker. In Vlaardingen 'ordt aan een klein centrum Holy gewerkt Berkel laakt ook deel uit van het 'oonwagenschap, hoewel de voonwagenbewoners in deze raeente in een huis zijn gaan onen. De wagens zijn daar- ")t uit de gemeente verdwe- jVootdorp legen fVan alle deelnemende ge- peenten in het schap is alleen rfe gemeente Nootdorp tegen Jopheffing. Dat is wat eigenaar dig, omdat Nootdorp geen lo- jtatie voor woonwagens heeft. ^Blijkbaar denkt men in deze gemeente de verantwoorde lijkheid te kunnen afkopen door bij te dragen aan het re gionale woonwagenschap." ge looft mevrouw Taverne, „maar ik verwacht wel dat in het volgende provinciale woonwagenplan ook verschil lende kleinere gemeenten wordt opgedragen centra van vier of vijf wagens te realise ren". Het opheffen van het schap kan trouwens toch wel door gaan, omdat meer dan twee derde van de deelnemende ge meenten met het voorstel tot opheffen akkoord is gegaan. Volgens de statuten is dat vol- van volkshuisvesting worden gerekend. „Het zijn inwoners van een bepaalde gemeente, en daar moeten ze dan ook te recht kunnen als er iets aan de hand is. De extra bestuurslaag van het woonwagenscbap is tegenover deze mensen ook niet begrijpelijk te maken. Ze zijn inwoner van een bepaalde gemeente en ze moeten daar ook terecht kunnen." Overbodig „Nu de woonwagencentra op dezelfde manier worden opge zet al? andere normale wo ningbouwplannen, is het re gionale woonwagenschap overbodig geworden", vindt mevrouw Taverne. „De ge meenten kunnen een heleboel dingen veel vlugger en beter zelf aanvragen. Alleen voor de turiijk wel makkelijk, want daardoor was cr één centraal punt om aan de bel te trek ken." „Wel blijft een onderling over leg over de sociale aspecten van de woonwagencentra nut tig. We kunnen elkaar oplos singen aan de hand doen en problemen bespreken, erva ringen uitwisselen en een een heid van beleid bewerkstelli gen. Daarvoor wordt een on derling overleg gecreëerd door naburige gemeenten, zonder dat daar de bestuurlijke vorm van een woonwagenschap voor nodig is." Riet Taverne: „Woonwa genschap is overbodig ge worden." door Frank Gevers doende. Een aanvraag om het schap op te heffen is al de deur uit naar de provincie. Nooit gefunctioneerd Het woon wagenschap heeft in zijn korte bestaan eigenlijk nooit gefunctioneerd zoals de bedoeling was. „Volgens de statuten zou het schap voor alle aangelegenheden in en om de woonwagencentra verant woordelijk zijn", aldus Riet Taverne- „De administratie werd echter gevoerd door twee Sehiedamse ambtenaren, die daarvoor een beperkte tijd werden vrijgemaakt. Het schap werkte daardoor wel erg goedkoop, want het scheelde de meeste gemeenten een ei gen administratie. Je kunt echter niet verwachten, dat je van een dergelijke minimum bezetting alles kunt verwach ten." Mevrouw Taverne is er duide lijk voorstander van, dat de woonwagenbewoners niet meer ressorteren onder het ministerie van CRM, maar te genwoordig tot de portefeuille jHaardingen Het aanne- j iungsbedrijf G. A. Kranen- org BV uit Oudshoorn maakt goede kans de riolering j an te mogen leggen bij de "j koningin Wilhelminahaven j «oord—Zuid. Bij de openbare j lanbesteding die deze week Plaats vond in het Vlaardingse j gemeentehuis was dit bedrijf ^ruit het goedkoopst. Twaalf bedrijven toonden in- «resse voor dit werk. Kranen- I BV dacht hier het minste ?A»Voor hoeven vragen: 26.000 gulden (exclusief fTW)- Dit al in schril contrast de op één na laagste. Het •j ^"ttcmïngsbedrijf Suikerbuik Hoogerheide kwam na melijk al op een bedrag van j toni 271.000 gulden uit De «ogst genoteerde inschrijving jjsg.op 327.000 gulden. mees ter en wethouders len binnenkort een beslis- g hemen. Vlaardingen „Wij zijn de enige vereniging in Vlaardingen die op deze manier met de huur, zeg Tijdens de nieuwjaars bijeenkomst van de Vlaar dingse politie heeft com missaris Ben van Toledo gistermiddag drie nieuwe korpsleden beëdigd. Het gaat om de twee nieuwe receptionistes, Elisabeth Geertje Jacomlna de Boer- Goossen, 24 jaar oud en Marianne Adrlenna de Wit* Verloop, eveneens 24 jaar, alsmede om een nieuwe agent, Alfred Gerardus Ja cobus le Pair, 21 jaar. De beide receptionistes zijn geboren en getogen Vlaar- dingers, terwijl de nieuwe agent, die onlangs zijn stu die op de politieschool In Leusden heeft afgerond, Schiedammer Is. Schiedam Het lan ge weekend rond de jaarwisseling is voor Sehiedamse glashan delaren een drukke tijd geweest. Handen vol werk was er voor hen, omdat er tiental len ruiten in de stad waren gesneuveld. ïn de meeste gevallen ging het om het werk van vandalen die ste nen of andere voor werpen door de rui ten heen keilden. Veruit de aanzienlijkste schade ontstond in een flat gebouw aan de Burgemeester van Haarenlaan. In de nacht van oud op nieuw overstem de het glasgerinkel zelfs het geknal van het vuurwerk. Toen de volgende dag de schade werd opgenomen, bleek dat luidruchtige nïeuwjaarvierders elf ramen aan diggelen hadden gesla gen. De totale schade wordt geschat op vijftienhonderd gulden. Gedreven door een ernstige aanval van slapeloosheid heeft een Schiedammer de immense etalageruit van apotheek 'Het gouden Hert' aan diggelen gesmeten. De man had eerst een half uur aan de bel van de apotheek gehangen omdat hij slaappil len beliefde- Toen de apothe ker de deur niet voor hem opende wierp de 31-jarige man een grote kei door de ruit van de deur, waarbij zelfs een ruit van een tweede deur het begaf. De wakkere Schiedammer is door de poli tie aangehouden en naar het bureau ht. Hij vertelde de agf jat hij tot zijn daad v> -komen omdat hij vier weken lang de slaap niet had kunnen vatten. Men heeft hem tot half zes de vol gende ochtend vastgehouden, maar ook in die nachtelijke uren heeft de Schiedammer niet van nachtrust kunnen genieten. Vrouw door ruit Een raam ging ook kapot tij dens de nieuwjaarsviering van een familie in de Von Leibnitzstraat. De festivitei ten liepen aldaar zo hoog op, dat de gastvrouw dwars door een van de ruiten in het huis heenviel. Zij raakte daarbij 20 ernstig gewond dat zij in het Schielandziekennuis moest worden behandeld. Een bierfles werd gesmeten door de etalageruit van een dierenhandel in de Van Maarumstraat. Daardoor werd een schade aangericht van maar liefst vijftienhon derd gulden. Het is de politie vooralsnog een raadsel wie de drankfles door de ruit heen heeft gegooid. Voor zo ver kon worden vastgesteld wordt geen van de dieren uit de zaak vermist. Doodgewone inbrekers heb ben de ruit vernield van snackbar S50 aan de mgr. Nolenslaan. Zij deden dat om de handen te kunnen leggen op een buit bestaande uit geld en sigaretten. Hoeveel er werd gestolen is nog in onderzoek. Vast staat wel dat een schade werd aangericht van vijfhonderd gulden. De 37-jarige eigenaar van de snackbar, die de laatste tijd steeds vaker door inbrekers wordt bezocht, heeft aangifte van de diefstal gedaan. De achterruit van een auto op het Schubert plein is om 'nog niet verklaarde redenen kapot geslagen. De 64-jarige Sehiedamse eigenaar van het automobiel denkt dat vanda len hebben toegeslagen, aan gezien ook de motorkap deu ken vertoont, terwijl er niets uit de auto is weggenomen. De politie heeft de wagen be keken en vermoed dat de vernielers een koevoet heb ben gehanteerd. maar, opgelicht wordt/' Volgens bestuurslid Jan Boender krijgt het tam boer-, trompetter-en mar- jorettekorps Liber té vol gend jaar van de gemeen te veel te weinig huursub sidie. Liberté heeft een bezwaarschrift ingediend bij de gemeente, omdat de vereniging bang is dat hun muziek aan kwaliteit zal verliezen als ze door gebrek aan geld minder kan repeteren. Bij de gemeente wordt ont kend, dat Liberté de enige vereniging zou zijn waarvan de huur niet voor de volle honderd procent wordt gesub sidieerd. Een ambtenaar van culturele zaken; „Er staat in de subsidieverordening, dat de huur voor honderd procent wordt gesubsidieerd, maar op grond van de slechte financië le situatie van de gemeente kunnen B en W daar een maximum aan verbinden. Dat is in dit geval gebeurd." Het muziekkorps krijgt in to taal zo'n vierduizend gulden van de gemeente, de huur voor de repetitieruimte is meer dan zevenduizend gul den. Dat zou volgens Jan Boender weieens funest kun nen worden voor de vereni ging. „Het eerste jaar kunnen we dat verschil nog wel dra gen. Maar ais we minder kun nen repeteren spelen we straks niet meer in de ere-di- Schiedam De straatjeugd uit Schiedam-Oost heeft blijk ge geven van een zekere maat schappelijke interesse door zich op de hoogte te stellen van de vorige week versche nen nota van de commissie welzijn jeugd en jongeren in Schiedam. „Waarom noemt de commissie zoveel wensen als een reparatiewerkplaatsje voor bromfietsen en een crosster rein tje, terwijl iets wat al veel langer aangevraagd is, een skateboardbaan, niet in die nota is vermeld?" zo vragen enkele jeugdige bewoners van het Singel kwartier zich af. Navraag leert dat de skate boardbaan niet in het wensen pakket is opgenomen, omdat die baan reeds een erkende prioriteit is voor de gemeente Schiedam. De commissie wel zijn jeugd en jongeren, onder voorzitterschap van CDA- raadslid Piet Roosen, wilde niet achter dit feit aanhobbe len en ging uit van nieuw te concretiseren behoeften. visie. Dat betekent weer min der optredens en met die op tredens krijgen we toch altijd wat geld binnen", schetst Boender de vicieuze cirkel waar Liberté bang voor is. Het bestuurslid heeft weinig vertrouwen in de behandeling van het bezwaarschrift door de raad. „We hebben in okto ber al een gesprek gehad met wethouder Maarleveid. Die zei dat hij de zaak zou uitzoeken, maar daar hebben we nooit meer iets van gehoord. Op 10 december, toen we de zaak aangekaartten in de culturele raad, heeft Maarleveid weer een notitie gemaakt We zijn naar alle kanten aan het rea geren, maar het heeft tot nu toe geen resultaat gehad." Liberté denkt er nog niet aan om deze zaak te laten passe ren. „We zullen blijven knok ken om hier iets aan te doen", voorspelt Boender. Schiedam Een 79-jarige be woonster van het Rubensplein heeft de schrik van haar leven gekregen toen plots luide knallen weerklonken in de gang van haar woning. Pas toen aan het lawaai een einde was gekomen durfde zij te gaan Kijken en moest zij tot haar ontzetting bemerken dat de deurmat geheel was ver brand, evenals de banden van de fiets die op de mat stond geparkeerd. Vuurwerk dat door de brievenbus naar bin nen was gegooid is de oorzaak van de vernielingen in het huis van de bejaarde vrouw. Vlaardingen Een 67-jarige Vlaardinger is zondag door de politie betrapt, toen hij bezig was met een met lijm inge smeerde hengel en een vang- kooi sijsjes te vangen. Op het moment dat de man in zijn be zigheden werd gestoord had hij al drie vogeltjes te pakken gekregen. De dieren werden in vrijheid gesteld. Een vierde vogel, die door de sijsjeslijmer als lokvogel werd gebruikt, is voor onderzoek mee naar het bureau genomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3