STfiDSTBEEK Het welzijnswerk en de angst voor de gele stapel EU )e kortstondige come-back van Jan Madern Ipbouwwerker uiten landers :an er nu ;omen Spreekuur Vitamien veranderd Welzijn wordt bekeken uit economisch perspectief Bijna 800 woningen in uitvoering ill Vrouwenkafé feestend '82 in Woningbouw bij de koffie donderdag 7 januan 1982 VD/SC/WW Kómen die CDA- wethouders nu nog met iets nieuws laardingen „De CDA-wethouders die er nu zitten, jn die de afgelopen jaren nu met iets nieuws, iets eeteculairs gekomen? Nee toch!" Jan Madern, koud rug in de Vlaardingse gemeenteraad, weet wel wat er Jemaal anders moet Lang de tijd om daar iets aan te jen krijgt hij echter niet Het is namelijk zijn bedoe- ag slechts zeven maanden voor de VVD in de Vlaar- jigse gemeenteraad te blijven. ai Madern (53) zat al eerder icr een periode van twaalf ar in de gemeenteraad, waar in vijf jaar als fractie voorzit- r. En dat eerste vond hij al eel te lang. „Ik geloof dat At jaar echt het maximum is. Is je, zoals ik, hard wilt wer en, dan ben je na zoveel jaar ht moe. Dan ben je het zat!" jch kwam er nog een volle- ge bestuursperiode achter in. In 1978 hield hij het eeh- r voor gezien. Tot Rita van onlangs aankondigde iar raadszetel ter beschik- mg te stellen. „Toen kwamen t vragen: 'Ha joh, doe jij het du. Jij kan met je ervaring [makkelijk inschieten.' Het is i een periode van zeven aanden. Anders had ik het tóil gedaan. Was er iemand iders gekomen, die geen be- uurlijke ervaring heeft, dan u dat morele verplichtingen m die persoon voor de ver dingen kunnen opleveren." riendendienst vijf commissies zal hij zit- ig nemen, maar slecht voor a korte periode. Dan mag de use wind echt goed gaan aaien binnen de Vlaardingse beralen. „Ik heb in ieder ge il niet de intentie om terug keren in de raad. Ik sta wel ter op de kandidatenlijst en in maar hopen op niet teveel voorkeurstemmen, want dan gaat je moreel weer spreken." In de drie jaar dat hij zijn ge zicht niet zo vaak op het stad huis hoefde te laten zien, heeft Madern zich namelijk nogal wat nieuwe taken, met name in het onderwijs, op de hals gehaald. En die laat hij zeker niet schieten. Vandaar die door John Bunte korstondige Vriendendienst'. „Toen ik op een gegeven mo ment de raad uitstapte, had ik al nauwelijks het gevoel van 'nou moet ik terug'." Wat er allemaal speelt, dat weet de directeur van het naar hem vernoemde stempel- en matrijzenmakersbedrïjf don dersgoed. Heel uitgesproken meningen heeft hij er ook over, vaak gekoppeld aan het, voor hem niet uit te wissen, verleden. „Toen tk begon in de raad was dat voor een klei ne vergoeding. Nu is het ge woon een flink deel van een gezinsinkomen. En als ie dan kijkt naar het vrijwilligers werk. waar eenzelfde soort werk óók gratis kan!" Een vergelijking makend met zijn vorige, twaalf jaar duren de, raadsperiode: „Het is dui delijk verbeterd, niet meer zo betuttelend. De burger is er beduidend meer bij betrokken. Als er nu ook nog naar ze ge luisterd wordt." Waarna hij, in de tot kantoorruimte omge bouwde keuken van zijn voor malige woning aan de Azelea- straat, meteen doorramt naar de inspraakverordening en de daar veelal spontaan aan ge koppelde verkeerscirculatie plannen. „Die hele inspraak kost klauwen met geld. Het heeft de afgelopen jaren al miljoenen gekost. College, doe er dan wat mee! Dan wordt zo maar de inspraakprocedure op het VCP-centrum ingekort. Zoiets kan toch niet! De poli tieke krijgt op die manier een kwalijke naam en dat moeten we duidelijk niet hebben. Laat de burger eens tot zijn recht komen. Je bent toch hun spreekbuis! Geef hen dan de zekerheid bij de verkiezingen een goede keuze te hebben ge daan." Bespottelijk Over enige maanden zijn er nieuwe gemeenteraadsverkie zingen. De Partij van de Ar beid zal hoogstwaarschijnlijk weer deel uilmaken van het college en wellicht de keuze hebben tussen het CDA en D'66 als coalitiepartner. „Ik vraag me trouwens af wat de PvdA nu doet wanneer D'66 opeens wèl met sterke kandi daten komt." Als het aan Ma dern, die een democratie pas goed ziet functioneren door voortdurerende referenda, ligt zal partijpolitiek bij een colle gevorming vrijwel geheel uit den boze zijn. „Het zijn nu maar een paar partijen die de dienst uitmaken. Formeel heeft ieder raadslid het recht om wethouder te worden. Maar het is toch bespottelijk dat alleen maar naar zijn partij wordt gekeken. Het gaat toch om het algemeen belang. Mijn voorgangster, mevrouw Van Toor, zou bijvoorbeeld een goede wethouder zijn geweest. Je moet de beste persoon op zo'n plaats zetten. Als een SGP'er gewoon een goeie is, dan moet je 'm daar neerzet ten. Over dat geloof is dan wel wat bij te praten." Hij ziet der halve veel meer in een zoge naamd 'afgsplegelmgscoüege'. Hetgeen hem onmiddelijk bij de partijpolitiek brengt. „Je moet gewoon de ruimte geven aan andersdenkenden. Partij politiek bedrijven Is je reinste flauwekul. Wanneer je dan een Lensvelt weer hoort! Als mensen nu op zondag naar de kerk willen, dan mag dat. Zoals ze evengoed op die dag moeten kunnen zwemmen." Hij ziet derhalve ook nieuws gierig de benoeming van de nieuwe burgemeester van Vlaardingen tegemoet „Geef 'm alsjeblieft een fatsoenlijke portefeuille en zadel hem niet wèèr alleen op met de bruilof ten. Je maakt toch een profiél- schets, doe er dan wat mee!" Madern heeft dan weliswaar fikse kritiek op het functione ren van de CDA-wethouders; op hun collegegenoten heeft hij al veel minder aan te mer ken. „De PvdA'ers zijn toch wel wat sterker. Een Maarle- veld en een Van der Velden, die beheersen hun zaakjes. Ze mogen trouwens van Gou- driaan zeggen wat ze willen, maar Bas komt wel steeds met goede ideeën. Ik mag 'm wel. In zijn zogenaamde kinderlijke Rita Hoogendljk en George Neljssel zijn blij dat Jan Madern weer terug is In de raad. Hij hoopt straks echter op niet al te veel voorkeurstemmen.... onschuld heeft hij maling aan iedereen, maar wat in z1n kop zit zet hij door. Ik slaag er ge: lukkïg nog weieens in om hem onderuit te halen." Veel schiet de, sinds 28 jaar in Vlaardingen woonachtige, li beraal daar echter niet mee op. Steeds vaker komen de oppo sitiepartijen namelijk tot de conclusie niet helemaal serieus genomen te worden door CDA en PvdA. „Als je bijvoorbeeld acht jaar in de raad hebt geze ten, dan denk je voor de be grotingsdebatten op een gege ven moment 'doe maar niets, er wordt toch niet naar je ge luisterd; al die amandementen. ze worden gegarandeerd niet overgenomen'. Dan kun je wel gaan zeuren, maar wat schiet je op met dat gek wijl. Anderen kunnen dan wel die eer opei sen, maar als je nu gewoon denkt dal iedereen eraan ge werkt heeft, ben je veel snel ler van je frustaties af." chiedam Schiedam krijgt p korte termijn een opbouw- 'ïrker voor haar Turkse en larokkaanse inwoners. De «nodigde gelden zijn eindelijk oor het ministerie van CRM schikbaar gesteld. Dat heeft {rantwoordelijk wethouder ferinan Posthoorn gistera- ond laten weten in de com- ussie voor cultuur, sport en iugdzaken. Het rijk heeft oor'drie jaar gelden uitge- rokken voor de aan te stellen auctionaris. te opbouwwerker is de twee- t functionaris op korte ter- ujn die voor de buitenlanders 3 de stad ter beschikking amt. Eerder werd bij de lichting maatschappelijk ffirk iemand werd aangesteld te zich met de problemen van astarbeiders zou gaan bezig widen. Ook die functionaris 1 door CRM betaald, zij het it het daarbij gaat om een ex- «rimenL «wuiungen Het vrouwen- ?w>ndheidscentrum Vitamien rtjgt andere spreekuren. Met ®gang van 11 januari kan oen alleen nog op maandag avond van 20.00 tot 21.30 uur kïcfct op het adres Weeshuis- 18, middelste ingang, le feur rechts. Effens de spreekuren kunnen en vrouwen die vragen problemen hebben over ge- ®Bdheid, werk, huisvesting ^dergelijke bij Vitamien te- Daarnaast houdt de g*P regelmatig the ma-a von- De eerstvolgende, op 1 fe- heeft als thema: bor- «ea.- Schiedam Welzijnswer kers krijgen de komende jaren te maken met het begrip 'ratio'. Het voor heen v/elhaast vogelvrije wereldje zal worden opge schrikt door termen die in alle schoolboekjes over économie voorkomen. Straks moet plotseling worden gewerkt met een kostprijs. Daar zal men 'in het veld' flink van schrik ken. De zachte sector wordt genadeloos doorge licht, om te kunnen bepa len waar kan worden be zuinigd. Helemaal verwonderlijk is de schrik in de welzijnssector niet. Hoe moet je immers de kosten van een zangclubje ver gelijken met een opbouwwer ker. om maar eens iets te noe men. En als een drumband per uur meer kost dan activiteiten voor een werkloze jongere, moet dan maar op die drum band worden bezuinigd? Trou wens: hoeveel kost bejaarden- werk wel niet per uur? De kostprijs van duizend-en- één activiteiten in Schiedam wordt een van de belangrijke richtlijnen voor de verdeling van de subsidie in de toe komst. Schiedam moet, zoals bekend zelf die subsidies gaan verdelen en heeft daartoe een sociaal-cultureel plan opge steld. Nog deze maand zal dat 'socu- plan' zoals het in de wandeling wordt genoemd, door de ge meenteraad moeten worden vastgesteld. Deze week boog de commissie voor cultuur, sport en jeugdzaken (csj) zich al over de stapel papier, die als hij voor een gemiddeld raads lid wordt opgestapeld dat raadslid al helemaal aan het gezicht ontneemt. door Richard Stomp Datzelfde geldt voor talloze in stellingen in Schiedam. De 'gele stapel' die zo wordt ge noemd omdat de meeste publi caties over het socu-plan een geel kleurtje hebben, heeft hen wanhopig in de haren doen grijpen. Zij zagen door de bomen het bos niet meer. En wat moet je met zo'n stapel pa pier, met regels en verorde ningen, als uiteindelijk blijkt dat subsidie zal moeten wor den ingeleverd. Toch heeft het pakket papier dat maandag 25 januari naar Vlaardingen Per 1 januari waren er in Vlaardingen 796 woningen in aanbouw, waar van 557 in de woningwetsec- tor, 172 premie-woningen en 67 vrije sector-huizen. In december zijn 63 woningen» gereedgekomen, waarvan 38 aan de Sprinterplaats (op het kaalslagterrein in de Oost- wijk), 19 aan de Van Leyden Gaelstraat (in hetzelfde com plex) en 6 aan de Vetteoords- kade (Lamoenterrein, VOP). In december werd begonnen met 459 woningen in Holy- Noord, ten behoeve van de woningbouwverenigingen Pa trimonium en Samenwerking. de raadszaal wordt gesjouwd voor elke vereniging verre gaande consequenties die niet alleen met bezuinigen te ma ken hebben. De gemeente als subsidiegever verwerft zich veel meer macht dan zij nu heeft. Aan elke gulden subsi die die aan sociaal-culturele verenigingen wordt uitgege ven kleeft voortaan een fiks aantal voorwaarden. Als daar niet aan wordt voldaan, dan kan de subsidie weieens wor den ingetrokken. Een van de eisen, die in dit verhaal al werd genoemd is de kostprijs per deelnemer. Wet houder Herman Posthoorn kondigde onlangs al aan dat de gemeente normen zal vaststel len. Aan toneel mag per per- Wethouder Herman Post hoorn: aan bezuinigingen niet te ontkomen soon per uur een bepaald be drag worden besteed. Hetzelf de geldt voor opbouwwerk; ook daar zal worden berekend hoeveel hei kost als iemand een uur met zo'n man of vrouw komt praten. In de stad zijn nu alle verhoudingen nog zoek - door te werken met een kostprijs kan alles meer op el kaar worden afgestemd. Dus de gemeente bepaalt hoeveel iets ongeveer mag kosten en de instellingen moeten daar aan voldoen als zij in aanmer king willen komen voor subsi die. Daarnaast is democratisering een toverwoord in de stukken van de gemeente. Voordat sub sidie wordt verleend zullen ambtenaren controleren of de club die het geld zal krijgen wel democratisch is. Vrijwilli gers, deelnemers en beroeps krachten moeten allemaal het recht krijgen zich in het be stuur te laten vertegenwoordi gen. Clubs waar dat niet het geval is krijgen geen subsidie. In het sociaal-cultureel plan zullen alle instellingen elk jaar in drie categorien worden ver deeld. Er is een groep waarvan de activiteiten vrijblijvend worden gewaardeerd en waar men dus niet op subsidie hoeft te rekenen. Een tweede groep bestaal uit instellingen die in stand zullen worden gehouden als publieke voorziening; ex ploitatietekorten zullen daar worden vergoed, maar ver moedelijk is voor méér geen geld. De derde groep bestaat uit instellingen die gericht ge stimuleerd moeten worden. Dat 2ijn de instellingen waar de gemeente het meeste geld aan zal geven. Minder geld Véél geld zal er overigens niet zijn voor de instellingen in de stad. Zoals gisteren al bekend werd heeft het ministerie van CRM opnieuw een bezuiniging aangekondigd. Maar liefst 6,6 procent krijgt de gemeente minder van het rijk en dat be tekent dat 70.000 gulden bij het rijk blijven liggen. Nu wordt deze bezuinigingsronde nog niet door het college door berekend aan de instellingen: het college wilde de inspraak rond het sociaal-cultureel plan niet verder frustreren. Maar de volgende keer zal dat wel gebeuren, zo heeft men min of meer al aangekondigd. En dat er nieuwe bezuinigingsrondes zullen komen lijdt geen twij fel. Bovendien is er minder geld ter beschikking gesteld van nieuwe activiteiten. Aanvan kelijk stond daartoe 94.000 gul den per jaar opgenomen in de begroting, maar onder invloed van de bezuimngen binnen Schiedam wordt dat terugge bracht tot 50.000 gulden per jaar. Volgens wethouder Her man Posthoorn kan het oor spronkelijke bedrag van 94 mille weer worden gehan teerd, als de gemeenteraad daarvoor zou kiezen, maar dan zullen bestaande activiteiten moeten sneuvelen. Op 25 januari moei de raad zich uitspreken over het so ciaal-cultureel plan. Dat is aar dig, maar het echte werk, dat moet nog komen. Het jaar 1983 zal voor Schiedam wat dat be treft een tour-de-force beteke nen. Anders dan het simpel uitvoeren van ongewijzigd be leid in 1982 zal dan wel dege lijk bewust moeten worden ge kozen. De politiek zal subsidies moeten weghalen bij vereni gingen die men niet wil steu nen om andere clubs een kans te gunnen. En daar zullen gro te problemen ontstaan, zo ver wacht men. Vlaardingen Het Vrouwen kafé Westwijk gaat dinsdag het dan twaalf dagen oudejaar inluiden met een feest. Vanaf half negen is er aan de Florüs de Vijfdelaan 2 een feest waar de vrouwen kracht op kunnen doen voor 1982. Tot juli is het programma voor het café al bekend. Elke tweede dinsdag avond van de maand is het" open en 2ijn er vrouwenfilms, discussie- en informatieavon den. In juli wordt er gewerkt aan de plannen voor de maan den daarna. Dolf Buschkens De eerste gemeentevooriichter van Schiedam, Dolf A, Busc hkens, gisteren 63 jaar gewor den, werkt volgende week voor het laatst. Hij krijgt op 29 januari een afscheidsreceptie aangeboden, waarop het woord gevoerd zal worden door burgemeester John te Loo, belast met voorlichting; Ab Noordzij, hoofd van de af deling burgerzaken; en Ruud van Houweimgen. nestor van de Schiedamse en Vlaardingse pers. Buschkens werd in de jaren zestig gemeentevooriichter tn Schiedam, daarvoor had hij op de plaatselijke redactie van Het Parool gezeten. Hij begon enthousiast, maar jarenlang werken op een eenmanspost is niet bepaald inspirerend, en het was voor Buschkens een late vreugd toen hij in 1980 oud-HVV-journalist Bas van Boehove als voorlichtingsamb tenaar naast zich kreeg. Busc!~\ens werd tot chef van de afdeling voorlichting gepro moveerd. Zijn opvolging per 1 februari is officieel nog niet geregeld, maar een dezer da gen valt wel een benoeming te verwachten. Schiedam Het CDA-vrou- wenberaad spreekt dinsdag ochtend over de woningbouw in Schiedam. Als deskundige is hiervoor mevrouw R. de Koning-Melchers uitgenodigd; zij is lid van de vrouwenad viescommissie voor de wo ningbouw, die in 1980 door wethouder Zijdeveld werd in gesteld. Het vrouwenberaad vindt plaats in de fractiekamer van het CDA in het stadhuis en vangt aan om half tien.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3