SCHIEDAMSCHE COURANT Windmill krimpt in Zijdeveld kan gaan bouwen in binnenstad Ik -neem- de proef Reacties op nota 1 maart vóór Theo Reyman (36) wordt eerste man voorlichting In gezondheidszorg vallen klappen rrrm K Mogeli j kheden gemeente bij emancipatie gering Geen gedwongen ontslagen Rijnmond verwerpt bezwaarschriften Slavenburg bouwt lab Hoek van Holland bij GGD- Waterweg Acties tegen DenUyls plan met ziektegeld Vrijdag 8 januari 1382 ONAFHANKELIJK DAGBLAD - ,105de jaargang no. 260 „4 PAGINA'S 'Hel: wordt oorlog' Tikanv ronde gaan inger Ah de ichie- van- rfien ver- e pe- t die niet zijn. >p 19 Soos -dat Van iPP- lome -echt iej"te. fteij* eest rup; per llcn, s;;o! car bru- idrl- on- jnd- iag- of .De zelf 'ede am, ïers en :aar pen 'oor )SS ica- tan ran IK. be de ere en. ge- la; be- oys ja- en- re- 0e gisteren door drie wet houders gepresenteerde be leidsnota voor de gezond heidszorg moet worden be schouwd als discussiestuk, waarop iedereen nog 2ijn in breng kan leveren. Belang hebbenden zoals huisartsen, specialisten en ook patiën ten kunnen hun schrifte lijke reacties kwijt vóór 1 maart op de drie stadskanto ren van Schiedam, Vlaardin- gen en Maassluis. Hun standpunten zullen dan worden meegenomen in de besprekingen van de drie raadscommissies voor volks gezondheid. Pas daarna wordt de beleidsschets vast gesteld door de betrokken gemeenteraden. .Als je nou vraagt: is dit allemaal in 1983 gerealiseerd? dan zeg ik: nee. dat zal niet het geval zijn," zo sprak gisterochtend de Maassluise wethouder Elly Coer.en. In de nota wordt bijvoorbeeld gespro ken van termijnen van vier maal vier jaar. Zo zal uiter lijk in 1997 een geïntegreer de planning ingevolge de ka derwet specifiek welzijn verplicht worden. „Maar dat kan net zo goed 2010 wor den," zei GGD-directeur dr Wolfs. Een toelichting op de nieuwe nota over gezondheidszorg in de Nieuwe Waterweg-Noord werd gisteren gegeven door, van links naar rechts, GGD-directeur dr. E. H. E. Wolfs, de Schie- damse wethouder voor volksgezondheid Riet Taverne, haar Maassluise collega EUy Coenen en drs IJsbrand van der Vel den van Vlaardingen, en GGD-beleidsmedewerker Hans Pie- penbrink. Vlaardingen De gemeente heeft bij het maken van de ontwerpbeleidsnota vrouwen emancipatie belangrijke wijzi gingen aangebracht in het ad vies van de Overleggroep Emancipatienota. Een groot aantal wensen van die over leggroep is niet overgenomen, omdat ze volgens de makers van de nota financieel onhaal baar zijn. De beperktheid van de mogelijkheden voor de ge- meente om iets aan emancipa tie te doen is nadrukkelijker naar voren gehaald. Het verzorgen van de gewen ste kinderopvang gaat de fi nanciële middelen van de ge meente te boven, een gedeelte over een vrouwen vormings centrum is geschrapt omdat de bestaande voorzieningen vol doende zijn om de doelstellin gen van het emancipatiebeleid te realiseren, een zin over uit breiding van het personeel hoort volgens de gemeente niet in de nota thuis, en een beleidsambtenaar voor eman cipatie hoort ook niet tot de mogelijkheden. 'Verder is de gemeente het met een aantal bewering in het ad vies van de overleggroep niet eens. In een paragraaf over verkrachting en mishandeling werd een zin weggehaald, om dat daarin „ten onrechte de in druk wordt gewekt dat de mentaliteit bij het politiecorps in dit opzicht niet goed zou zijn." Hetzelfde werd gedaan met een zin die suggereerde dat de Culturele Raad te ver wijlen valt dat er weinig kunstwerken van vrouwen worden geèxposeerd. Verder werd het advies bijna letterlijk overgenomen. Vlaardingen - Bij Wind mill Holland verdwijnen dit jaar enkele tientallen arbeidsplaatsen. Presi- 1 v /- dent-directeur G. Valkier heeft echter verklaard dat dat uitsluitend zal gebeu ren via natuurlijk verloop. Verwach. wordt dat in 1982 zo'n veertig mensen door VUT, pensioen en huwelijk het bedrijf zul len verlaten. Slechts in alleruiterste nood zaak, wanneer blijkt dat vaca tures niet door interne muta ties kunnen worden opgevuld, I- zal nieuw personeel van bui tenaf worden aangetrokken. Het totaal aantal medewerkers bij de kunsimestfabriek is het afgelopen jaar met vijftien te ruggelopen tot ongeveer 7JÖ. Daarnaast werken nog circa 75 mensen bij de zes buitenlandse verkoop- en handelskantoren van Windmill. Oak daar is het aantal arbeidsplaatsen met drie gedaald. President-directeur Valkier zei in zijn nieuwjaarsbood schap dat het afgelopen jaar nog een geringe winst is ge boekt. Dal positief resultaat is vooral veroorzaakt door de verkoop van het bedrijf in Tu nesië. De economische recessie samen met het instorten van de vraag op de kunstmest- markt, de hoge rente, de ener gieprijzen en grote schomme lingen op de valutamarkt heb ben negatief gewerkt op het bedrijfsresultaat, aldus Val kier. President-directeur Valkier meent dat wanneer de ener gieprijzen in hetzelfde tempo blijven stijgen alle extra in spanningen waartoe hij het personeel in zijn rede opriep voor niets zullen zijn. Als re medie cm de economische re cessie ie lijf te gaan schotelde de president-directeur zijn ge hoor voor: geen eisen stellen, niet eindeloos strijden over de verdeling van een te kleine koek en meer begrip dat al leen een grotere geleverde prestatie meer ruimte btedi voor een reele inkomensver betering. „De politici zijn rede loos, de economen radeloos: slechts het gezond verstand kan ons helpen." 'Schiedam De bezwaarschriften tegen het bouwplan voor de binnenstad zijn allen door Rijnmond verwor pen. Daardoor denkt wethouder Chris Zijdeveld bin nen twee maanden de eerste paal voor het binnen stadsplan te kunnen slaan. De wethouder was over die omwikkeling zo verheugd dat hij gisteren een perscon ferentie belegde en met een stralend gezicht meedeel de dat de palen voor de huizen al zijn besteld. Toch kan de bouw van de hui- 2en in de binnenstad nog wor den tegengegaan door de be zwaarschrijvers die ook eerder voor een vertraging zorgden. Daartoe moeten zij binnen dertig dagen na afgifte van de beschikking beroep aanteke nen bij de Raad van State, Wethouder Zijdeveld denkt dat alle aanleiding voor de be- zwaarschijvers inmiddels is verdwenen, Volgens de wethouder zijn alle problemen rond het bouwplan inmiddels de wereld uit. Zijde veld; „Aan het bezwaar van Kersten is tegemoet gekomen doordat er een betere ontslui ting komt. De oostelijke toe gang, waar door de winke liersvereniging Broersvelds Belangen op aan wordt ge drongen wordt door het plan niet geblokkeerd. De groep be- zwaarsch rijvers die klaagde dat er in de tweede fase geen inspraak zou zijn heeft onge lijk gekregen. Dan zijn er nog wat bedrijfjes die met bezwa ren kwamen. Wat blijft er dan nog over?" De gemeente gaat er de ko mende weken vanuit dat de bezwaarschrijvers het er in derdaad bij laten 2itten. De bouwgrond wordt op het mo ment al bouwrijp gemaakt en alle voorbereidingen zullen doorgaan, totdat de gemeente eventueel een halt zal werden toegeroepen door een uit spraak van de Raad van State. Een aantal bezwaarschrijvers heeft al eerder laten weten dat zij door zouden gaan ais Rijn mond hun bezwaren zou ver werpen. Schiedam Theo Rey man (36) wordt de nieuwe gemeentevoorlichter van Schiedam. Hij ïs momen teel nog werkzaam bij de gemeente Hellevoetsluis, maar zal in maart de va cature opvullen die dan is ontstaan door het vertrek van Dolf Buschkens. Bus- chkens maakt eind deze maand van de VUT-rege- ling gebruik. Reyman, die eerste man wordt op het Schïedamse bureau voorlichting, is ais journalist in dienst geweest bij Het Binnen hof. Toen deze krant werd op genomen in het Sijthoff-con- cern besloot hij naar een over- heidsbetrekking op zoek te gaan en kwam als voorlichter m dienst van de gemeente Delft. In 1976 maakte hij de stap naar Hellevoetsluis, waar hij chef voorlichting werd. Van zijn nieuwe werkgebied weet Theo Reyman, zoals hij zelf zegt, „niet of nauwelijks meer dan de gemiddelde Ne derlander". Toch is het een ge meente die hem aantrekt. „Qua omvang bijvoorbeeld en de problemen die er spelen: een stadsvernieuwing die een beetje op gang begint te ko men: het culturele minderhe denbeleid; de nieuwbouw; de hele ruimtelijke ordening. Ik ben me al druk aan het oriën teren." Van een 'tussenstation* wil Reyman niet spreken. „Ik ben niet zo'n carriêreplanner. Schiedam lijkt me een stad waar ik voorlopig vooruit kan." Wanneer hij precies in Schiedam kan beginnen weet Theo Reyman nog niet. Dat hangt nog een beetje af van de situatie in Hellevoetsluis, waar eind deze maand nóg een ge meentevoorlichter opstapt. Zelf houdt hij het echter op 15 maart of 1 april. In de komen de periode hoopt hij toch al re gelmatig zijn gezicht m Schie dam te laten zien. Hans Reyman gaat op het Schïedamse bureau voorlich ting nauw samenwerken met Bas van Bochove, de man van wie in eerste instantie bijna alom werd verwacht dat hij automatisch de plaats van zijn chef Dolf Buschkens zou over nemen. Van Bochove voldoet echter niet aan de eis 'theore tische know-how'. Schiedam ln opdracht van het Schielandziekenhuis verbouwt de Schiedamse aan nemer Slavenburg BV de ko mende maanden hei voormali ge kinderpaviljoen aan de Juliana van Stolbergstraat tot klinisch en chemisch isotopen- laboratorium. Hiervoor heeft de Schïedamse gemeenteraad vorig jaar vier miljoen gulden beschikbaar gesteld. Slaven burg werkt met enkele techni sche adviseurs en onderaanne mers uit Rotterdam, Den Haag en Arnhem. Het ontwerp voor het isotopenlaboratorium is ge maakt door het Haagse archi tectenbureau Westerhout- Smid en Cramer. Schiedam/Vlaardingen/Maassluis De gezondheids zorg zal bij een toenemende werkloosheid en een ver dergaande vergrijzing van de bevolking ontaarden in een regelrechte oorlog tussen bevolkingsgroepen. Die toekomstvisie hield de Vlaardingse wethouder IJs brand van der Velden er gisteren op na in een bijeen komst met zijn Schïedamse en Maassluise.collega's en vertegenwoordigers van de GGD. Steeds minder men sen zullen, doordat de beroepsbevolking afneemt, de kosten voor welzijn en gezondheidszorg van een groeiende groep moeten opbrengen en op den duur zal, volgens Van der Velden, de pot op zijn. Dan moeten keiharde (on)menselijke keuzen worden gemaakt, zoals die tot nu toe feitelijk alleen gemaakt worden in Zuid- Amerika. In aanvulling op Van der Vel- dens standpunt beaamde GGD-directeur dr. E. H. E- Wolfs dat het in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis in de nabije toekomst al zo kan zijn dat bijvoorbeeld gekozen moet worden tussen een nieuw verpleeghuis voor bejaarden in dit gebied of enkele topspecia- lisaties in de ziekenhuizen. Wolfs: „Die topspecialismen zullen er wel moeten zijn, maar dan wellicht in een gro ter regio-verband, en boven dien zullen zij optimaal benut moeten worden." Hij doelde daarmee op specifieke bezig heden in het Schieland- en Holyziekenhuis, en als voor beeld nam hij de nierdialyse, waarvoor in de toekomst wel eens geen geld kan blijken te zijn, omdat andere welzijns voorzieningen voor gaan. In de toekomst zal een afstem ming van voorzieningen in de sfeer van gezondheidszorg, welzijn en maatschappelijke dienstverlening plaats moeten hebben. Volgens Wolfs is de sanering van 400 ziekenhuisbedden in Schiedam reeds een voorbeeld van een voorziening in de ge zondheidszorg die 'afgebouwd' moet worden. En over enkele jaren kan volgens Van der Velden en Wolfs blijken, dat er gekozen moet worden tus sen bijvoorbeeld een open-har toperatie van één persoon in Houston tegen de oprichting van een nieuw verpleeghuis voor zestig personen m het Waterweggebied, als dat ten minste even duur is. „Je zult in de toekomst zien dat deelbelangen op zo'n ma nier de samenleving ontwrich ten," zei Van der Velden giste ren, „en het wordt oorlog, na tuurlijk. Dat gaat straks hard tegen hard. want er zijn men senlevens bij gebaat." Niettemin, ondanks deze som bere nabeschouwing, toonden zowel dr. Wolfs als de drie wethouders Van der Velden (Vlaardingen). Riet Taverne (Schiedam) en Elly Coenen (Maassluis) zkh tevreden over de nieuwe beleidsnota over de gezondheidszorg in de Nieuwe Waterweg-Noord, zoals die gis teren werd gepresenteerd. Hier wordt ingegaan op de meest actuele problemen rond huisartsen, fysiotherapie, ver loskunde, psychiatrie. di strictsvorming Groot-Rjjn- mond enzovoorts. Onze krant zal hier de ko mende tijd in een serie arti kelen uitvoerig op ingaan. Op pagina drie een eerste af levering onder de titel 'Straks is iedereen beter*. Hoek van Holland De Maassluise wethouder Elly Coenen hoopt dat Hoek van Holland be trokken wordt bij de di strictsvorming voor de Nieuwe Waterweg-Noord in de volksgezondheid. Zij zei dal gistermiddag tijdens de regionale bij eenkomst van wethou ders en beleidsambtena ren in het Maassluise stadskantoor Konings hoek. In het regionaal overleg is de Hoek nog steeds geen vaststaand gegeven, een ert ander is afhankelijk van provin ciale en parlementaire besluitvorming, maar in het Waterweggebied hoopt men dat Hoek van Holland bij deze regio wordt betrokken in plaats van bij de Haagse of Westlandse districten. Vlaardingen Bij grote be drijven in hel Waterweggebied worden acties gehouden tegen minister Joop den Uyls plan nen om de ziektegeld-uitke- ringen te korten met twintig procent Bij het Vlaardingse bedrijf HVO deelden kaderleden van de industriebond FNV gisteren onder schafttijd pamfletten uit. In de pamfletten onder het motto 'Nee Joop dit nïet, dit nooit' wordt opgeroepen brief kaarten te sturen naar de Tweede Kamerfractie en het landelijk bestuur van de PvdA, waarin het onaan vaardbaar wordt uitgesproken over Den Uyis plan dat de grofste aanval op de sociale ze kerheid sinds de oorlog wordt genoemd. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd tn combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. IT a'.'- ;0el b,o,sue - .as®***1 P°sXC' v,'o°np 1 0e*e yO ROW*'4' - 3000*» S3*.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1