SCHIEDAMSCHE COURANT Gemeente wil meer controle op JAC Projectgroep wilgeen NOC in bovenwoning Gebouw 's Graveland na vier j aar toch verhuurd s Boddaertcentrum fel omstreden Ir D'66 wil beperkingen voor verkoop gemeentebezit i Zulke toestanden mogen nooit meer voorkomen9 Opvang jongeren moet in huiselijke sfeer Ijs wordt gevaarlijk De dood van een honderdjarige Tuindorp omhoog Voorstelling Longen Jongewaard doorziekte afgelast Inbrekers stelen voor tien mille bij SVDPW TfT* m Vrijdag IS januari 1982— - - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -105de jaargang no. 265 6 PAGDJA5- >.ÏK Vlaardingen De gemeen- 1 teraadsleden die zich bezig houden met maatschappelij- i ke dienstverlening willen j meer controle op het functio- neren van het JAC dan op dit moment mogelijk is. Dat bleek toen gisteravond voor de tweede keer in successie eën vergadering van de com missie maatschappelijke dienstverlening vrijwel ge heel aan het jongeren advies- I centrum werd gewijd. Voor i de tweede keer werd het ook den vergadering, waarin veel onduidelijkheden bleven voor de commissieleden. Een van de grootste problemen was dat zich op de vergade- ring ook het Bureau Alterna- j tieve hulpverlening Vlaar- l dingen (BAH) presenteerde aan de commissie. En voor dat de commissieleden een keuze konden maken tussen BAH en JAC wilden ze toch wel meer informatie over de nieuwe instelling. Als de gemeente verder gaat met het JAC, dan zullen er af spraken moeten komen met' het bestuur, dan zal duidelijk moeten zijn wie verantwoor delijk is, zo meenden de mees te commissieleden. Bep Nach tegaal (PvdA) ging een stap verder „Er moet een nieuw bestuur komen," Jo Schriel, fractievoorzitter van het CDA, vroeg om bindende afspraken met het bestuur. „Het mag in de alternatieve hulpverlening dan zo 2ijn dat het bestuur niet veel te zeggen heeft, toestan den zoals bij het JAC in Vlaar- dingen zijn voorgekomen mo gen nooit meer terugkomen,"' vond Schriel. „Er moet op de een of andere manier controle mogelijk zijn." Daarin vonden alle partijen el kaar. Ook de verantwoordelij ke wethouder Jelle Wijnstok vindt dat er een bestuur moet komen, dat erop toeziet dat alle afspraken worden nageko men. „Hoe moeilijk dat bij een stichting ook is, want je kunt het niet helemaal vastleggen." Er was veel kritiek op het be leid van de wethouder in de zaak van het JAC. Bep Nach tegaal zei dat het de commissie aan informatie had ontbroken. „Dat is een van de oorzaken dat die nare situatie is ont staan. Als we meer hadden ge weten was er waarschijnlijk ook een andere weg gevolgd." Tot een afronding is het weer niet gekomen. Het ministerie van CRM heeft gezegd nog twee maanden nodig te heb ben om tot een definitief oor deel te komen, en daar is het wachten nu op. Bovendien was de presentatie van het BAH voor de commissieleden reden om met de zaak terug te gaan naar hun fractie. Ook wethouder Wijnstok kreeg felle kritiek te verduren op het beleid dat ten aanzien van het JAC was gevoerd. Schiedam De vestiging van een Boddaertcentrum in de Mastenbroekschool in de wijk Nieuwland blijkt een fel om streden zaak. Tegenstanders beweren dat het opvangtehuis voor jongeren niet in een schoolgebouw mag worden geves tigd, omdat dat de huiselijke sfeer zou ontbreken die bij een dergelijke opvang noodzakelijk is. Het is een slechte zaak als jongeren, die overdag de gehele dag in een schoolgebouw zit ten ook 's avonds daar moeten verblijven. Volgens voorstanders van het plan met het Boddaertcentrum loopt het echter allemaal niet zo n vaart. Men erkent dat de k huidige Mastenbroekschool geen ideale ruimte zou zijn,* f maar wijst erop dat een mgrtj- f pende verbouwing de school f een heel ander aanblik zou ge- ven. Daarbij moet volgens hen dan wel de klasse-indeling ge- t heel worden doorbroken en I moeten kleinere ruimtes wor- t den geschapen. De mensen die in .Schiedam een dergelijke opvang willen starten stonden aanvankelijk sterk afwijzend tegen het schoolgebouw, maar volgens wethouder Herman Posthoorn maakt men daar nu veel min der problemen. Overigens is het nog maar de vraag of een Boddaertcentrum wel in Schiedam zal komen. Het college maakt de vestiging ervan namelijk volledig af hankelijk van de subsidie van CRM. Als men daar in de hui dige bezuinigingswoede besluit feen cent te geven, dan gaat et hele centrum in Schiedam niet door. Het besluit dat de gemeente raad binnenkort over de vesti ging van een Boddaertcentrum in de Mastenbroekschool moet nemen is dan ook niet meer dan een principebesluit. Als de zaak in de raad komt, dan zal in ieder geval de CPN tegen stemmen, zo heeft het commu nistische raadslid Uiferd Bru- seker al aangekondigd. De Mastenbroekschool staat sinds vorige week weer leeg, zoals onze krant toen al meld de. De jongeren die de school hadden gekraakt zijn er door het college uitgezet omdat le vensgevaarlijke toestanden zouden zijn ontstaan. Ook te gen die ontruiming' van de school heeft de CPN zich fel verzet. 's-Gravenzande Het ijs op de boezemwateren in de omge ving van het torentje bij de Oranjesluis is gevaarlijk ge worden. Het Hoogheemraad schap Dellland heeft noodge dwongen de waterlozing via het gemaal gestart, waardoor in de omgeving water onder het ijs wordt weggetrokken. Schiedam „Da's de oudste boom van de Plantage!" Die woorden kon je talloze oude Schiedammers gisteren horen uitspreken in de buurt van het postkantoor. Zij wezen dan naar de meer dan honderd jaar oude linde die gestut door een stalen stang zijn laatste uren beleefde. Plantsoenendienst maakt deze dagen een definitief eind aan het leven van de boom die beeldbepalend was voor dat stukje Plantage. Eerst werden de grote takken gesnoeid, die een eeuw trotseerden aan de Lange Nieuws traat. Daarna moest de stam eraan geloven. Om schade aan auto's in de omgeving werd een tijdelijk parkeerverbod pal naast de boom ingesteld. Tot droefenis van tal van om standers is de trotse linde nu weg. De stam was van binnen feheel verrot en volgens des- undigen was er geen redden meer aan. „En toch" zo meen den vele omstanders gisteren, „en toch is het zonde! Dage lijks loop je er voorbij zonder zo'n prachtige boom bewust op te merken, maar nu hij weg moet mis je hem wel degelijk! Schiedam Het verzakte wijkje Tuindorp mag voor 2,04 miljoen gulden worden opge hoogd, Het geldt hier alleen de bestrating, want ophoging van de tuintjes berust bij het ge meentelijk woningbeheer. De twee karweien zullen tegelij kertijd geklaard worden en de ophoging zal gemiddeld een meter zijn. Gisteravond stemde de com missie ruimtelijke ordening met de ophoging in en vanuit de gemeenteraad vallen ver der geen bezwaren te ver wachten. Het voormalige winkelpand van 't Zwaantje. Beneden moet het Vrouwenhuis komen en boven het NOC. Dat laatste ziet de projectgroep niet zitten. Vlaardingen De project groep voor de stadsver nieuwing in de VOP is niet zo gelukkig met de plan nen, om de bovenwoning van het voormalige win kelpand van 't Zwaantje op de hoek van de P. K. Dios- saartstraat en de Vette- noordstraat aan het wo ningbestand te onttrekken en toe te wijzen aan het Noodopvangcentrum als kantoorruimte. De boven woning wordt momenteel gebruikt als wisselwoning ten behoeve van de reno vatie in de wijk, en het is een van de weinige grote wisselwoningen waar de projectgroep over kan be schikken. Een van de bewonersleden van de projectgroep heeft deze week geprobeerd om tegen die woningonttrek king te presenteren, tijdens de vergadering van de com missie voor stadsontwikke ling. Wethouder Goudriaan meende echter, dat dit pro test eerder bij de commissie voor woonruimteverdeling thuishoort Omdat die com missie deze maand echter niet vergadert, kan de pro jectgroep nergens met haar protest terecht „En als we tot volgende maand wach ten, dan is die woning al aan het bestand onttrokken," al dus de bewonersvertegen woordiger. De zaak zal nu komende week nog eens in het college van BenW worden" bespro ken. Vlaardingen D'66 wïl dat de verkoop van verliesgevende gemeentepanden aan banden wordt gelegd. Om de gigantisi- che verliezen hij het grondbe drijf te drukken wil het colle ge van burgemeester en wet houders zo'n driehonderd on rendabele panden verkopen. De panden voor hel groot ste deel woonhuizen zijn in dertijd aangekocht, omdat werd verwacht dat ze in de loop der jaren gesloopt zouden worden. Het is de bedoeling dat de hui zen voor een redelijke prijs te koop worden aangeboden aan de huurders die ze zelf willen opknappen. Wethouder Van der Velden verklaarde onlangs tegenover onze krant dat de bewoners niet bang hoeven te zijn dat hun woningen in han den komen van huisjesmel kers. D'66 is het er mee eens dat verkoop van de verliesgeven de panden nodig is om de ver liezen van het -grondbedrijf te rug te dringen, maar verbindt daaraan wel enkele voorwaar den. Zo mag volgens de demo craten niet tot verkoop wor den overgegaan wanneer bin nen een termijn van tien jaar plannen tot stadsvernieuwing bestaan voor het gebied waar in de panden liggen en mag niet worden verkocht wan neer het gaat om een complex van minimaal vijf panden; naast elkaar, tegenover elkaar of rug aan rug. Ook vindt D'66 dat de gemeente het eerste recht van terugkoop moet krij gen om speculatie tegen te gaan. Sinds het eind van de jaren vijftig heeft de gemeente hon derden panden aangekocht. De meeste zijn inmiddels ge sloopt, andere zijn onderge bracht bij het gemeentelijk woningbedrijf. De onrendabele zijn echter nog steeds in het bezit van het grondbedrijf en zorgen voor jaarlijks terugke rende verliezen. Zo heeft het grondbedrijf nog een aantal huizen aan de west zijde van het Liesveldviaduct in beziL Indertijd zijn die aan gekocht omdat men dacht dat ze zouden moeten wijken wan neer het viaduct verder west waarts doorgetrokken zou worden. Door gewijzigde in zichten is echter afgestapt van het plan een verkeersweg dwars door de stad aan te leg gen. Schiedam Kantoorge bouw 's Graveland, ook wel aangeduid als het tweede stadskantoor, is nu helemaal verhuurd. Daar mee is een einde gekomen aan de grote problemen met de immense kantoren reus op de 's Gravelandse- weg. De ruimtes pal naast Schiedams centrum heb ben jarenlang leeg gestaan, toen na de oplevering van 's Graveland bleek dat er nauwelijks belangstelling bleek. Opvallende recla meborden met 'te huur' konden daaraan niets ver helpen. De situatie met de leegstaande panden werd steeds zorgwekkender, door de zwaar op de begro ting drukkende kosten. Toch heeft de gemeente het tweede stadskantoor niet he lemaal kunnen volstoppen met particuliere huurders. Slechts één van de twee nog leegstaande etages zal nu worden gevuïd met bedrij ven. Op de andere verdie ping heeft men ten einde raad maar besloten enkele gemeentelijke diensten te* huisvesten, die óf binnen kort op straat zouden komen te staan, óf in hun hun hui dige huisvesting te krap in het jasje zitten. In het gebouw 's Graveland komt allereerst de secreta rieafdeling, die nu nog in de oude HBS op het stadserf is gevestigd. Als straks de doorgetrokken tramlijn 1 een keer lus op het stadserf krijgt, moet de oude HBS weg en komen de ambtena ren op straat te staan. Hoe wel geruime tijd op verschil lende plaatsen naar andere ruimte is gezocht heeft men nu toch besloten ruimte te reserveren in kantoorge bouw 's Graveland. Ook de afdeling financién zal verhuizen van het eerste naar het 'tweede' stadskan toor. Volgens wethouder Rei nier Scheeres van finan ciën en economische zaken kampte financiën met een schrijnend ruimtegebrek aan I het Émmaplem. In kantoor- gebouw 's Graveland is be- duidend meer ruimte. De beide ambtelijke diensten g zullen op de vierde verdie- ping worden gehuisvest. Dan rest de gemeente nog de vijfde en bovenste etage en I daarvoor heeft men nu twee 1 bedrijven gevonden. Volgens f wethouder Scheeres is het gelukt die beide onderne- 1 mingen te strikken voor bet normale huurbedrag. En daarmee zegt Scheeres bij zonder blij te zijn. Leeg staande kantoorruimte pal aan de overkant is immers beduidend goedkoper in huur. Vlaardingen De voor stelling van Robert Long en Leen Jongewaard die vanavond in de Stadsge hoorzaal zou plaatsvin den, gaat wegens ziekte van Long niet door. De bedoeling is dat de voor stelling over enige tijd alsnog in de Stadsgehoor zaal 2al plaatsvinden. Een vervangende datum is nog niet bekend. De afgelasting is een posi tief bericht voor de SGP/GPV-fractie in de Vlaardingse gemeente raad, die deze week in schriftelijke vragen aan het college van BenW er op heeft aangedrongen de voorstelling, die als titel heeft Tot hier heeft de Heere ons geholpen', niet door te laten gaan, omdat het programma godslaster lijke elementen zou bevat ten en kwetsend zou zijn voor het Christelijke deel van de bevolking. Fractie voorzitter Lensvelt in een reactie: „Ik hoop dat Long er op zijn ziekbed over na denkt en de inhoud van de voorstelling verandert." De Stadsgehoorzaal heeft laten weten dat mensen die kaarten voor de voor- Stelling van vanavond hadden, ze ofwel kunnen inleveren, waarna ze hun geld terugkrijgen, of kun nen bewaren tot de ver vangende voorstelling. Dan zullen diezelfde kaar ten weer geldig zijn. Schiedam Inbrekers heb ben voor maar liefst tiendui zend gulden gestolen uit de kantine van voetbalvereni ging SVDPW. Tot onzetting van de bestuurderen van de club verdween de complete geluidsinstallatie en werd ook de televisie in de auto van de dieven geladen. De belangstelling van de in brekers ging voorts uit naar de zestig geluidcassettes die de club rijk was en naar een flin ke partij shag, sigaretten en snoep. Tijdens hun actie hebben de dieven voor vele honderden guldens aan schade aangericht Ze maakten onder meer een stalen kast kapot en hadden om binnen te komen al een ruit kapot geslagen. Diepbe droefd nehben de bestuursle den van de voetbalvereniging aan de Olympiaweg de politie geïnformeerd. Dit nieuwsblad, waann u al het nieuws uit omgeving kunt vinden, zonder extra koeten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. 0ao*e> Voste sWW*1** gjO

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1