STAD/STREEK De keuze is nu tussen BAH en JAC Frits Bom klinkt niet door bij GGD Afscheid van de Toonbeeld Het stedelijk randgebeuren Sociaal-culturele instellingen worden democratischer 'Kennelijkgewenste nul-situatie bereikt9 STRAKS IS iEDEREEN BETER (2) Eén van de acht zoekt een woning ISMiiillliiiiiiiliiiil Steen en Brons nr. 63 'Mensen achter nieuwe instelling integer" voorbij aan alternatieve geneeswijzen toon beeld 'Comedieom overna te denken' ïJ-- "E mms vrijdag 15 Januan 1982 VD/SC/WW Vlaardingen 0e afweging die de commissie maatschap pelijke dienstverlening na de oprichting van het bureau al ternatieve hulpverlening (BAH) wil gaan maken is die tussen deze nieuwe instelling en het JAC. Een opvallend positieve ontvangst voor een groep die; zoals een van de mensen erachter, Willem La- geman zei, nog werkt aan een rechtspersoonlijkheid en nog geen uitgewerkte plan nen heeft. „Het BAH ziet er positief uit", zei Leo Zeef. „Allerlei jongerenwerkers hebben zich accoord ver klaard, en het bureau kan nu al terugvallen op allerlei groepen waar die mensen (het BAH bestaat voor een groot deel uit oud- medewer kers van het JAC) vroeger mee gewerkt hebben." Zo ver wilden de meesten nog niet gaan. „Dat het BAH de al ternatieve hulpverlening in Vlaardïngen weer op poten wil zetten is een loffelijk stre ven". zei John Ranshuijsen stelden zijn door dat bestuur weggewerkt. Er zijn stroman nen benoemd op basis van hun vaardigheid in net ja-knikken. De CAO hebben ze op grove door Aad Rietveld wijze overtreden. Wat zitten wij hier nou te doen? Mogen wij nou alleen een beetje prut telen terwijl de trein door rijdt?" Het PSP-raadslid pleit te, net als Ranshuijsen, voor fi nanciële sancties tegen het JAC vanwege de gouden handdrukken die het uitge deeld heeft Felle aanval Jo Schriel deed een felle aan val op Leo Zeef, en vroeg zich af wat die had zitten doen. „Hij was in het bezit van gede tailleerde informatie, hij had veel eerder aan de bel moeten trekken." Schriel ging 2elfs zo ver Zeef ter verantwoording te roepen over zijn functione ren als raadslid. „U hebt nage laten een besloten vergadering bijeen te roepen, en komt nu met zwaar geschut dat verna geld is." „Ik heb mijn informatie wel aan de wethouder gegeven, maar die heeft er onvoldoende mee gedaan" zei Zeef. Don Rodrigues (D'66) bevestigde dat „De wethouder heeft er wel nota van genomen, maar heeft het door laten gaan." De commissie staat nu vooor een financiëel dilemma", zei Rodrigues. „De mensen erach ter zijn zeker integer, maar het BAH moet zich nog bewijzen." Ook Wijnstok besefte zich voor een principiële keuze te staan: BAH of JAC. De vol gende maand gaat de commis sie zich weer over dezelfde zaak buigen. (PvdA). „Ze hebben een prachtig verhaal, ze hebben een aardig briefje geschreven, maar we moeten meer weten," Twee is Ie veel De vraag' is waar het geld voor het BAH vandaan zou moeten komen. „Twee instellingen voor alternatieve hulpverle ning kunnen we in Vlaardïn gen niet betalen", zei Rans huijsen. Een andere initiatief nemer, Koos Altink, was daar tamelijk laconiek over: „De jongeren moeten ergens te recht kunnen. Het JAC doet niet aan alternatieve hulpver lening. en die moet er toch echt zijn. En wie die dat be taalt daar heb ik schijt aan." Wethouder Wijnstok zegde toe met het BAH te gaan praten. -Daar kunnen we niet zomaar aan voorbijgaan." Ook hij vroeg zich af of wel met het JAC moet worden verder ge gaan. Zeef liet alle verwikkelingen rond het JAC nog eens de re vue passeren, en zei dat het in terim-bestuur 'de kennelijk gewenste nul-situatie' heeft bereikt. „Alle mensen die het disfunctioneren van de vroe gere coördinator aan de orde SchiedamVlaardïngen/Maassluis De zwaar miskende arts Comelis Moerman te Vlaardin- gen mag zich licht verheugen in een politieke uitspraak, die weliswaar van weinig beleids- drift getuigt, maar die de waarde van zijn kankertherapie tenminste erkent „Het Moerman- dieet blijft natuurlijk," zei op 7 januari de Schiedamse CDA-wethouder voor volksgezondheid Riet Taverne; het was haar antwoord op de vraag, hoeveel ruimte de nieuwe beleidsnota voor gezondheidszorg in de Nieuwe Waterweg-Noord laat voor alternatieve geneeswijzen. V Cornelis Moerman: hele maal niet alternatief...! Frits Bom: misdaad tegen gezondheidszorg als je pa-: tiënt gang naar alternatieve arts ontneemt... Vlaardingen Het komt de laatste tijd nogal eens voor dat vergaderingen van raadscommissies niet Schiedam Nog even en dan is één op de acht Schie dammers ingeschreven als woningzoekende. Want bij het bureau huisvesting in- kantoorgebouw 's-Graveland men hard op weg naar de inschrijvingen, terwijl het inwoneraantal volgens de statistieken snel afneemt Jet 73,000. Hoewel van alle leegkomende huizen er elke maand ongeveer honderd op nieuw betrokken kunnen worden, groeit de behoefte onder de bevolking aan her huisvesting. doorgaan, omdat er bijna niets te bespreken is. Ook voor sociaal-culturele za ken aanstaande maandag is er maar weer een agen dapunt Dat is een voorstel aan de raad om deelnemers, vrijwil ligers en beroepskrachten bij het beleid van de sociaal-cul turele instellingen te betrek ken. Wethouder Cees Bot had de leden van de commissie ge vraagd voor gisteren te rea geren op dat voorstel. Dat is niet gebeurd, en Bot had vantevoren vastgesteld, dat dat zou betekenen dat de le den ermee instemden. Wat die democratisering pre cies inhoud is nogal onduide lijk. De gemeente gaat er nog een informatieavond over houden voor de instellingen. Waarschijnlijk betekent het, dat er eens per jaar een ver gadering voor deelnemers, beroepskrachten en vrijwilli gers komt, en dat die mensen voor het bestuur kunnen aanwijzen. Deze democratise ring moet per 1 januari 19B3 geregeld zijn. Met zo'n antwoord zullen noch Moerman noch de alternatieve geneesheren in Nederland te vreden zijn. De hoogbejaarde dokter heeft al herhaaldelijk in interviews laten weten dat zijn kankerbestrijding niet als 'alternatief' gezien mag wor den: „Waar halen ze het lef vandaan om dat te doen?" zei hij eens. En de voorstanders van alternatieve geneeswijzen zullen geen reden hebben tot vreugde, als zij al hun werk teruggebracht zien tot uitslui- tend het Moerman-dieet. Want over andere methoden repte Taverne niet en dat deden evenmin haar collega's Elly Coenen van Maassluis en IJs brand van der Velden van Vlaardingen. De Maassluise wethouder antwoordde slechts dat de nota open staat voor al ternatieve geneeswijzen. Open staat? Alsof het iets raars is, zo reageerden de drie wet houders op de vraag of zij in de GGD-nota aan alternatieve geneeswijzen hadden gedacht Nee, dat hadden ze niet. Hoe wel heel Nederland eind 1980 via de televisie kennis kon ne men van een gloedvolle rede van landelijk ombudsman Frits Bom over de noodzaak van geneeswijzen buiten de re guliere artsenij om, blijft het Waterweggebied anno 1982 passie! buiten deze nog steeds actuele discussie. Geen woord erover in de nieuwe GGD- nota. Kruidengeneeswijzen? Homeopathie? Antroposofische geneeskunde? Enzymtherapïe? Voetreflexologie? Acupunc tuur? Iriscopïe? Gebedsgene zing? Handoplegging? Niet in het Waterweggebied, althans volgens de beleidsschets zoals de drie wethouders dit stuk toelichtten. En Frits Bom moest nota bene dertien maanden geleden nog zeggen, dat wie een patiënt de gang naar een alternatieve genezer ontneemt, een misdaad begaat1 (Citaat uit het maandblad Be wust, een uitgave van de Eco logische Beweging in Neder land.) Goed, de drie Waterwegsteden ontnêrnen de patiënt de gang naar Moermans boerenhoeve tegenover het Kolpabad niet Maar dat zij de kankerlijder, die afgeknapt is op de Daniël den Hoed-kliniek, nu stimule ren om naar de wereldbe roemde Vlaardingse arts te gaan, nee. De drie gemeenten sturen niet. De wethouders Taverne (Schiedam) en Coe nen (Maassluis) hangen zich en met grote nadruk op aan de wetgever, die tot op heden terughoudend en streng is ge weest ten aanzien van nieuwe of juist supertraditionele ge neeswijzen. Hoe opmerkelijk is dit door gaans zijn wethouders van. wil lekeurig welke provincieplaats niet schuw van pogingen om wettelijke bepalingen te force ren, te doorbreken of wat dan. ook. Zo niet de wethouders voor volksgezondheid in het Waterweggebied. Het is maar 'goed dat zij die nota van GGD-directeur E. H. E. Wolfs en diens rechterhand Hans Piepenbrink hebben doen ver schijnen. want dan kan er ten minste, mits het v&ór 1 maart gebeurt, nog op gereageerd worden. Medicijnmannen De doorbraak komt op gang. Het Pharmaceutïsch Weekblad van de apothekers wijdde eens een heel nummer aan de alter natieve artsen en het was één van de eerste serieuze stukken hierover, zonder dat kruiden genezers meteen werden aan gemerkt als de dubieuze kwakzalvers die ooit slootwa ter voor duur geld verkochten als levenselixer. En in breder verband zoals de Schiedam se historicus en ontwikkelings werker Han van der Horst gis teravond nog zei de Wereldgezondneidsraad streeft niet voor niets een medische opzet na, waarbij de alternatie ve geneeskunst geïntegreerd moet worden! De eerste be richten in de pers dateren van anderhalf jaar geleden: „In Zimbabwe zijn alle medicïjn- <Joor Kor Kegel mannen door president Muga be bijeengeroepen, omdat de gezondheidszorg van de regu liere genezers te wensen over laat." Het was opnieuw Frits Bom, die hieraan refereerde in zijn rede voor de Ecologische Beweging. Helpt een pil? Wie oren heeft, hore! Het fa len der reguliere artsenij komt zelfs van binnenuit het Water weggebied. Niet alleen Moer man heeft reden zich miskend te voelen, al is hij wel het fraaiste voorbeeld: als kwak zalver verguisd, terwijl hij vele patiënten genas met wie de officiële behandeling in de 'Daniël den Hoed' geen ra=id wist. Veel Moerman-patiënten kunnen dat getuigen. In Vlaardingen was men niet voor niets zo op van het fabrieksmedicijn dan maar liever de natuurlijke re medie te zoeken. Dat stond tenminste twee jaar geleden in een rapport van het bureau- Lagendijk, onderzocht in op dracht van de Nederlandse werkgroep van praktizijns in de natuurlijke geneeskunst- En sinds dat rapport kwamen er geen andere geluiden. Zelf ben ik in de afgelopen tien jaar een paar keer flink ziek geweest, 't waren vooral hevige griepjes, en ik ben steeds beter geworden 2onder één pil. Zelfs geen aspirientje! Mijn vorige huisarts Franke ging een jaar geleden weg, ik heb zijn opvolger nog nooit ge zien. Want toen ik in oktober riek was, wist ik waar het van kwam en had ik geen medicijn nodig: ik had gewoon te veel getobd over de krant en mijn zelfbedachte geneeswijze was: het tobben laten staan. toen tien jaar geleden besloten werd tot de aanleg van de Van Heusdenslaan over een deel van Moermans proef- en dui- venerf. Hoe ingebeeld is de behoefte aan de univerriteitsgeleerden in de medische wetenschap? Dat vragen nu juist alternatie ve artsen zicb af. Hoe vaak hoort men op een verjaardags feestje van familie niet zeggen, dat de dokter had gezegd dat je je niet zo druk moest ma ken, dat hij niettemin een pil letje voorschreef en dat men het pilletje nog slikte ook! Ik heb me altijd afgevraagd of een pil wel zou helpen tegen opwinding. Volgens alternatie ve artsen helpt het platspuïten van een psychiatrisch patiënt nog niet eens, want zijn agres sie gaat er op den lange duur niet van over. Hoofdpijn? Men neemt een Aspro-bruis. Dan gaat de pijn weer over. Was zij dat toch niet gegaan? Hier vallen de beschuldigingen over en weer. Artsen, alternatief of regulier, verwijten elkaar dat men din gen voorschrijft die de patiënt zelf doen suggereren dat ze helpen. Een pilletje tegen de pijn: suggestie? Een kopje pe permuntthee? Er is een groeiende tendens om in plaats Verloskunde hij Turkse vrouwen Veel mensen hebben dit soort ervaringen en er vallen leuke dingen over te schrijven, dat doen we nog wel als mensen onze krant erom vragen. On dertussen, hoe moeizaam de groei van de alternatieve ge neeskunst ook verloopt, valt er wel iets positiefs te melden. In de GGD-nota, casu quo de be leidsschets der drie wethou ders, staat dat kraamzorg en verloskundige zorg in deze re gio voldoende aanwezig is. Desgevraagd bevestigt GGD- directeur Wolfs ons vermoe den dat hieruit spreekt Wat een paar jaar geleden ab alter natieve behandelmethode be gon, is nu een geijkte methode. Bij de groei van de buitenland se bevolking in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis mag bekend worden verondersteld, dat met name Turkse en Ma-, rokkaanse vrouwen hun eigen' gewoonten hebben bij de be valling van een kind. Het zijn nog steeds niet alle verloskun digen, die op deze specifieke gewoonten kunnen inspelen en die hun werk volgens de traditionele kneepjes van het vak doen. Maar ziet u al een vrouw rechtstandig in de tou wen hangen, terwijl zij er een kind uit perst? Dat schijnt nu ook in de Nieuwe Waterweg- Noord te kunnen. Met een umeboshi-prakje te gen de pijn. - Het doet toch een beetje pijn, werken aan de al lerlaatste Toonbeeldrubriek. De redactie heeft er altijd met bijzonder veel plezier aan gewerkt. Met ingang van volgende week zullen culturele gebeurtenissen in het Waterweggebied name lijk niet meer samengevoegd in de vrijdagkrant verschijnen. Dit betekent echter niet dat de lezers in het vervolg van deze informatie verstoken zullen blijven. Een voordeel van het verdwijnen van 'De Toonbeeld' is ontegenzeggelijk dat informa tie niet langer tot donderdagmiddag op één on zer bureaus blijft liggen, en dan soms al verou derd blijkt te zijn. Het wordt nu allemaal een stuk actueler. Eigenlijk dus iedere dag een beet je Toonbeeld, alleen niet meer onder die naam. Daarom een afscheid van de Toonbeeldrubriek. Met weemoed, dat wel. 'Ik voor jou, jij voor mij': dat is de titel van de oorspronkelijk Franse comedïe van Loleh Bellon, die aanstaande dinsdag in het Schiedamse Passage Theater te zien is. Joséphine van Gasteren, die ook enige maanden met het Frans/Ne derlandse woordenboek op ta fel heeft gezeten, is de hoofd rolspeelster. Het blijspel handelt over ene Mareelle (Jósephlne van Gas teren), die haar zolderkamertje moet verlaten wanneer de man met wie ze samenwoont komt te bverlijden. In het ap partement beneden wonen Ja- ques (Steye van Brandenberg) en Genevjève (Ingeborg Elze vier). Hun werkster is terugge gaan naar Portugal en daarom besluiten ze Mareelle maar aan te nemen. Mareelle is zielsge lukkig en voelt zich thuis in haar nieuwe woning en met haar nieuwe kennissen. Die worden er op den duur echter beroerd van en sturen haar weer weg. „Een comedie die je niet alleen doet lachen, maar ook tot na denken stemt Ontroerend en menselijk", zeggen de spelers er zelf van. De voorsteling begint dinsdag om 20.15 uur. De voorverkoop is inmiddels gestart. GROEPEN- PRESENTATIE The Sprouts en Marauders, dat zijn de twee bands die zich aanstaande zaterdagavond in OJC Summerstreet mogen presenteren op de groepenpre- sentatie, georganiseerd door het Popoverleg Vlaardingen (POV). De Marauders zijn pas sinds kort aangesloten bij het POV en hebben er meteen een op treden aan overgehouden. De Sprouts (zo genoemd omdat de groepsleden zoveel van spruit jes houden) draaien al wat lan- iger mee. Ze zijn zelfs al goed 'voor een avondvullend pro gramma. Dat zit er zaterdag echter niet in. UIT BELGIE Voor wie het nog niet wist: er bestaat een Belgisch-Neder lands Cultureel Verdrag. In het kader hiervan komt er af en toe eens een zuiderbuur in dezer contreien langsfietsen. De pianiste Caroline Gaziano hoopt derhalve zondagmiddag om even voor drieën in het Vlaardingse Visserijmuseum te zijn, waar zij werk van Mozart, Bartok, Van Beethoven, Ravel en Liszt ten gehore brengt. UIT NEDERLAND Het Boccherini trio komt ge woon uit Nederland en treedt hier derhalve ook regelmatig op. Ze maken gebruik van viool, altviool en violoncello. De vereniging vrienden van het stedelijk museum haalde [het drietal naar Schiedam, waar zaterdagavond vanaf 20.15 uur een concert wordt gegeven. In de aula van het museum valt vanaf dat tijdstip ondermeer muziek te horen van Schubert en vanzelfspre kend mijnheer Boccherini zelf. TIJGERS INZICHT Fico draait aanstaande zater dag voor haar leden weer een drietal films op diverse plaat sen in Vlaardingen. Holy- Noord krijgt overdag in de Vredeskerk (om 10.30 en 13.30 uur) de jeugdfilm 'Daar komen de tijgers* voorgeschoteld. 'sA- vonds vanaf zeven uur is er een flinke dosis smijtwerk te zien in de Bud Spencer en Te rence Hill film 'Even en on- even. In de Ichtuskerk, om 10,00 en 13.00 uur, en in de aula van Groen van Prinsterer, om 15.00 uur, een oude Walt Dis ney produktie: 'Sam en de paardendieven'. SHAKESPEARE Othello, een bekend werk van Shakespeare, wordt dit week end tweemaal opgevoerd in het Schiedamse zoldertheater De Teerstoof. Verantwoorde lijk hiervoor is de theater groep Nijnski, een nog niet zo bekende naam, maar dat is Shakespeare natuurlijk wèL Veel bekender is Clown Wou- di, de man die jaarlijks goed is voor ongeveer tien kinder voorstellingen in De Teerstoof. Zaterdagmiddag neemt hij 'Het ezeltje' mee. VROUWEN KRIJGEN HUN ZIN Na geruime tijd repeteren is de Vlaardingse spelgroep Argus gereed om hun toneelstuk 'De vrouwen krijgen hun zin' aan het publiek te tonen. Een blij spel in twee bedrijven, dat op 22 januari wordt gespeeld in de Stadsgehoorzaal. De voor verkoop is al gestart Lekker zitten in het park. In het Schiedamse Julianapark wordt dat zitten extra-aan trekkelijk gemaakt door een monumentale geel-betegelde bank. Het opmerkelijke zit meubel staat bekend onder de naam „Emmabank" en dat is eigenlijk alles wat er van bekend is. Raar, maar waar. w y 'i Zestien mensfiguurtjes aan de ene zijde en twee soortgelijke figuurtjes naast de beeltenis van de eens zo populaire vor stin. Brainstormen over een eventuele symboliek leverde binnen de redaktie geen enkel resultaat op. Boven het relief- portret een kroontje dat na tuurlijk duidelijk verwijst naar de koninklijke status van de regentes. Onder het portret ten overvloede de naam van de afgebeelde. Adelheid Emma Wilhelmina Tberesïa van Waldeck-Pyr- mont werd in 1858 in het Duit se A rol gen geboren. In 1879 werd zij de tweede vrouw van koning Willem III. Een jaar later werd zij moeder van Wil helmina. Vanwege de ziekte van haar echtgenoot nam rij ïn 1890 het regentschap op zich, welke funktie zij tot 1898 bleef vervullen. Koningin Emma was bij de bevolking razend populair en werd de koningin- moeder genoemd. Schiedam heeft haar nage dachtenis geëerd met een bank. Jammer is alleen dat niemand er iets van weet.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3