4 EXTRA Rozegeur en maneschijn bij bloemenveiling CCWS ft \'V vrijdag 15 januari 1982 VD/SC/WW Daar waar v. fa/Sn#/ •Het 'hart' van de veiling: de 'mljnzaal'. De kopers kijken wat argwanend naar de bos bloemen die omhoog wcruï gehouden. de klok juist terugdraait Honselersdijk Het is vijf uur in de ochtend. De wegen die naar het Westland leiden zijn, op een enkele vroege vracht wagen na, nog leeg. Maar naarmate men Naaldwijk na dert lijkt er op ds wegen een steeds toenemende bedrijvig heid te ontstaan. Op de krui sing bij Honselersdijk is het net spitsuur. Grote trucks maar ook personenauto's met aanhangers krioelen als ijveri ge mieren om een groot ter rein: de bloemenveiling CCWS. In een lange stroom rij den ze de aanvoerhal binnen om hun bloemen gereed te maken voor de veiling, die om zes uur begint In het vernufti ge systeem van rails staan de met jaarrond- en normaalcul tuur-chrysanten opgeladen wagens al klaar om even later onder de klokken door te rij den. In een paar uur tijd zullen enkele miljoenen worden om gezet Vroege vogels Bij de CCWS is op dat moment vrij wel letterlijk rozegeur en mane schijn. In het bedrijfsrestaurant scharen zich inmiddels de eerste ro- zenkwekers om een van de grote ronde tafels. Het zijn de vroege vo gels op de veiling. De aanvoer van de bloemen is zo geprogrammeerd dat bijvoorbeeld chrysanten 's mid dags worden gebracht omdat ze zonder problemen een halve dag kunnen blijven overstaan, en pak weg rozen en anjers 's morgens. De geprogrammeerde aanvoer is inge steld om te komen tot een optimale ruimtebenutting van de hallen. Er heerst een vrolijke sfeer aan de ta fel, waaraan oudere en jongere ro- zenkwekers zitten. Samen spelen ze een spelletje of wisselen ze gegevens er. ideeën uit over de teelt Van con currentie onder de kwekers is :n deze gigantische exportveiling geen sprake meer. Iedereen heeft gelijke kansen. Telers zijn collega's en be slist geen concurrenten. De chrysanten zijn in deze periode rijkelijk vertegenwoordigd op de bloemenveiling in Honselersdijk, Naast de jaarrondcultuur is dit de •Het trekken van een 'lootje'. Het nummer op het koperen muntje correspondeert met het getal op een steekwagen. Die mag dan als eerste onder de klok langs. tijd dat de normaalcultuur bloeit. Dat betekent dat op dit moment een groot aantal varianten op de veiling te koop is. Het veüingbestuur over legt steeds met de leden <de kwe-1 kers) op welke wijze de bloemen worden aangevoerd zodat de beste kwaliteit aan de kopers kan worden gegarandeerd. Kwekers en veiling- bestuur overleggen ook met elkaar welke dozen het beste kunnen wor den gebruikt De bloemen worden gebracht door de tuinders zelf of door lijndiensten van de veiling of particuliere bedrijven. Keurmeesters In de aanvoerhal lopen de keur meesters tussen de schier onafzien bare rijen stapelwagens door om de bloemen te controleren en om te kijken of de gegevens overeenko men op de veilingdeclaraties die door de tuinders zijn Ingevuld en hun produkten vergezellen, Eén van de keurmeesters is Fritz Büter. Hij keurt samen met een collega de fraaie orchideeën die klaar staan voor de veiling. Büter heeft gestu deerd en heeft zich een tijd met bloemen en planten in diergaarde Blijdorp bezig gehouden, „Ik vind dit geweldig werk", zegt keurmees ter Büter terwijl hij een doos met schitterende orchideeën beoordeelt. Soms wordt door de keurmeesters op de veilingdeclaraties een opmer king gezet. Op alle dozen, die worden aan- voerd, zit een kaartje. Aan de hand daarvan kan de koper, indien nodig, altijd achteraf reclameren over de kwaliteit van de waren in de doos. Zodoende kan de koper bij de keu ringsdienst op verhaal en al dan niet in aanmerking komen voor een vergoeding. De kwekers proberen ondertussen in de aanvoerhal de stapelwagens zo fraai mogelijk op te maken. Het is hun visitekaartje als hun produkten straks onder het kri tisch oog van de kopers onder de klok doorrijdt. Enkele kopers gaan eerst in de aanvoerhal kijken hoe het met de kwaliteit van de produk ten is gesteld. Vaak koopt men zijn bloemen bij een vast, vertrouwd adres. Lootje trekken Het is tegen zes uur. Bij één van de veilingmedewerkers begint het ritu eel. Hij tast in een Ieren zakje en haalt er een koperen muntje uit. iSE,.,, ff Daarop staat een nummer dat cor respondeert met het getal op een stapel wagen met bloemen. Deze rij mag het eerst worden geveild. Op de steile tribunes heeft zich inmid dels een illuster gezelschap verza meld. Exporteurs zij zijn in de meerderheid omdat zo'n tachtig procent van de geveilde artikelen voor de export is bestemd com missionairs en lïjnrijders zitten met de vingers bij de knoppen. Dan be gint de veiling. Via een soort bureaulampje, waarin een klein luidsprekertje is gemon teerd, stellen de kopers zich op de hoogte van de produkten*die langs komen rijden. Zij beschikken over een schakelaar waarmee zij zowel naar de linker als naar de rechter- klok kunnen luisteren. Ook kunnen zij op twee (terugdraaiende) klok ken tegelijk bieden. Over het alge meen kan men aan de sfeer op de tribune opmaken hoe de stemming op de veiling is. Zijn de prijzen erg hoog. dan zijn ze nerveus en reage ren geprikkeld; is de veiling oninte ressant, dan is het een geroezemoes en gelach van jewelste op de hoge tribune. 2>i gekochte stapelwagens gaan let- ,,-lijk af via de zijdeur. Ze worden bracht naar de kopers die de pro- .akten in vrijwel alle gevallen overpakken in een nieuwe doos of in plastic. Maar er is een tendens naar het voorverpakken bij de kwe ker zelf. De veiling propageert de eenmalige verpakking, lien aantal kwekers heeft al machines op de bedrijven staan en zorgt voor een perfect verpakte bloem. De voorzitter van de commissie van de handel, Jan van den Bos, gelooft niet zo in het vinden van een uni forme eenmalige verpakking. „Ie dere klant heeft zo zn eigen wen sen. Voor iedere bloem is een ande re verpakking nodig. Dat geldt ook voor de zomer of de winter. De bos sen hebben dan een andere om vang", legt Van den Bos uit. De telefoons op 2ijn bureau rinkelen constant. De exporteur staat in di recte verbinding met zijn inkopers op de tribunes. Vanuit het kantoor worden instructies gegeven over wat wel en wat beslist niet gekocht mag worden. De exporteurs leveren aan hun klanten in het buitenland op bestelling. Wat op een bepaalde dag echter een interessante prijsvor ming heeft, wordt er bij gekocht De sfeer onder de groothandelaren is minder vijandig als soms wel •Exporteur Jan van den Bos staat In voort durend telefo nisch contact met zijn kopers op de tribune van de mijn- zaal. •De Juist aan gevoerde bloe men worden meegenomen naar de klok. De tuinder vult op het laatste moment zijn veilingdeclara tie In. jmm Tm*-- •De keurmees ter - rechts Fritz BQter - beoordeelt de kwaliteit van de orchideeën in de doos. •Keurmeester C. Reurink van de Piantenziek- tekundige Dienst kijkt of er geen blad- mlneerder in de te exporte ren chrysanten huist. wordt voorgesteld. Onlangs beweer de een handelaar dat men elkaar nog niet eens het verlies gunt. Jan van den Bos denkt daar iets genu anceerder over. „We staan hier meer naast elkaar als tegenover el kaar. Je helpt elkaar wanneer je collega om een bepaald artikel, dat jij toevallig wel hebt, zit te springen. Wij noemen dat overgeven en. over nemen. Zelfs je grootste concurrent help je uit de brand", zegt hij. Bladmineerder Voordat de handel begint met het 'overpakken' komt de Plantenziek- tekundige Dienst (PD) langs. Om even over achten verschijnt PD- keurmeester C. Reurink bij een van de eerst geveilde partijen chrysan ten die voor Engeland zijn bestemd. De Britten zijn nog steeds zeer alert öp de aanwezigheid van bladmi neerder. „Als we maar één blaadje vinden waarin we het kleine, witte gangetje op aantreffen^ mag de hele partij niet naar Engeland worden vervoerd", zegt Keurink terwijl hij een doos open maakt. „Want als de Britten maar iets ontdekken, moet de hele partij worden vernietigd". Reurink buigt zich wat voorover en vertelt: „Ach, als het maar om één blaadje gaat, waaraan wat verdachts zit, dan kijk ik de rest eerst goed na. Tref ik verder niets aan, dan haal ik het blaadje er even af"... De man is nog niet net klaar met het keuren van de bloemen of een medewerker van het transportbe drijf, dat de bloemen naar Engeland moet brengen, haalt de eerste sta pelwagen al weg. Even later rijdt de grote koelwagen door de tochtsluis van de CCWS in de richting van Hoek van Holland. Vanavond is de wagen in Engeland en vannacht worden de bloemen verkocht aan de Britse groothandelaren. Morgen staan ze in de winkel en wellicht morgenmiddag staat het Hollandse bosje op tafel in een willekeurig En-' gels huis... V&'/t Sa# i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4