WATERWEG tt Derde renovatie VOP: huren vallen mee Scholen krijgen containers voor stinkende melk Sehiedain behandelt begroting Voor 1982 'Karakter van stad verandert langzaam' COMMENTAAR Marathon zonder visie Straks kan 't niet Inteer... Lokaal Kapitein Reii Dief steelt voor 16 mille sieraden ^0 Arij MaarleveJd: Vlaardingen blijft calvinistisch dorp Kogels fluiten door Bijdorp Van der Waal moet nog wachten op beter weer Rotterdams Nieuwsblad maandag 18 fanuan 1982 aan de VOORAVOND van de marathonzitting, die de Schie- damse gemeenteraad deze - week houdt over de begroting voor 1982, hebben enkele raadsleden reeds voorspeld dat het deze keer we! een mat te vertoning zal worden. Met schouderophalen en enig ge- schamper gaat men de politie ke vierdaagse tegemoet en CDA-liJsttrekker A.J.A. van Lingen maakte het in zijn scherts nogal bont door te 2eggen, dat het, wat hem be treft, ook wel „in een paar uur- tjes" zou kunnen. Volgens Van Lingen en anderen laten de partijen het vuurwerk deze keer in de kast liggen. Zij zou ten hun kritiek op, zo iuidt de voorspelling, omdat pas in april het werkelijke spektakel valt te beteven. Dan, vijf weken voor de raadsverkiezingen van 2 juni, behandelt het operatie- team van de Schfedamse poli tiek de stad aan zijn financiële kwalen. Het mes gaat in be staande uitgaven en lopende subsidies, het wordt een in greep die alom wordt aange duid als de grote ombuigingso peratie. VAN LINGEN EN DE ZIJNEN hebben de stellige Indruk, dat de politieke keuzen pas In aprii te maken zijn. Dan wordt dui delijk welke geldverslindende posten zullen sneuvelen. En daarom zou er deze week geen partij te vinden zijn, die zich waagt aan het uitspreken van al te sterke voorkeuren, omdat in april wel eens zou kunnen blijken dat het nastreven van die intenties ten gevolge van de ombuiging niet haalbaar is. De partij, die dan zijn wensen moet laten vallen, staat op die manier voor schut. Volgens Van Lingen houdt de gemeen teraad zich deze week dus lie ver op de vlakte. DAT ZOU NU EEN bedenkelij ke zaak zijn, waarvoor een zichzelf respecterend stadsbe stuur zich behoort te schamen. Een begrotingsbehandeling is bij uitstek het moment, waarop partijen hun grote beleidslijnen kunnen aangeven en waar zij hun dagelijks bestuur, zijnde het college van B en W, op diens politieke gedrag kunnen kritiseren en in bepaalde mate kunnen bijsturen. Daarvan zal men inderdaad moeten trach ten de mogelijke consequen ties (die van april) te overzien. DURFT EEN PARTIJ dat vana vond niet aan, uit vrees dat een bepaalde politieke koers dwingt tot nieuwe keuzen en dan nog wel op de zo korte termijn van enkele maanden, dan getuigt zij niet van veel be- leidscapaciteiten. Zou bijvoor beeld de PvdA het moreel kun nen presteren om gelet op de algemene beschouwing van november 1980 die geheel in het teken van welzijn stond straks bij de ombuiging in be langrijke welzljnsuitgaven te snoeien? Men heeft principes en die kan men vanavond dan kracht bijzetten of men heeft ze niet, maar in het laat ste geval moet men zich dan ook van algemeenheden ont houden. MET DAT PERSPECTIEF cir culeren in de Schiedamse ge meenteraad reeds bij voorbaat drie woorden, die in Schiedam berucht geworden zijn, omdat zij vorig jaar bijna een breuk in de PvdA/CDA-coaiitie teweeg brachten: „futloos en visie loos". KK Schiedam Ruim anderhalf mille waren de sieraden waard die zijn gestolen uit de woning Van de familie Van T. aan de Koekoekslaan. De juwelen wa ren zorgvuldig opgeborgen, maar dat heeft een dief niet kunnen misleiden. Om binnen te komen heeft de inbreker de huisdeur geforceerd. Naast de sieraden werden ook nog eens 120 guldens gestolen. De waslijst van onvervulde wensen Schiedam In de rech- zaal van het gemeentebe- temis van het stadskan- stuur, ontbreekt nog altijd toor, naast de vergader- de gezellige kloostertafel, met kleedje en asbak, schemerlampje en clivia. Al een jaar roken de' raadsleden niet tijdens hun vergaderingen, maar een gezellig rokers2itje ^iriiiiiiiiiitJiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiJiiiirjiifiiiitiiiiiiHtiiiniiiniiriiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiitiiiiiiiiimiitiJiujiiüiiifiNiiJiujuiiiirfJiDiiiiiiiiRiiiijfjiiiiiiiiiiiiiiiifiifiirjiimiiifiiiiiiiiJiiiiiiiiiiifuiiiiiiriiiiriiiiiiiiH Stemmige sfeerfoto's als i deze zijn nog steeds te ma- ken op de Van Klnsbergen- i plaats, het oude hofje mid- den in de Oostwijk. Fotograaf Gerard van Offeren maakte, i door een van de poortjes die de Van Kinsbergenplaats ontsluit, deze fraaie opname. I Foto-amateurs die op dit stukje historie in de Zeehel denbuurt hun liefhebberij wil len botvieren moeten snel zijn. Steeds meer leegkomen de huizen worden in het hofje dichtgetimmerd en het zal echt niet lang meer duren, voor de slopers hun onbarm hartige werk gaan doen. niiiiuiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiunmiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitniiiiiiiiiiiiiiiMuiiiiiiiniimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiirË Vlaardingen Zoals het er momenteel uitziet zul len de huurprijzen voor de renovatiewoningen uit de derde projéetfase in de Vettenoordsepolder alles zins meevallen. Hoewel de definitieve huren nog niet te berekenen zijn, omdat er nog enkele knelpunten moeten wor den opgelost voor de bouwkosten vast staan, lijkt' alles er op te wijzen, dat de toekomstige huren vrijwel gelijk zijn aan die van de tweede fase in de Pieter Karei Drossaart- straat, 2ij het met een kleine aanpassing aan het huidige prijspeil. De hu ren in wat gemakshalve het project PKD-III wordt genoemd zullen afhanke lijk van de grootte van de woningen uitkomen op 211 tot 320 gulden per maand. De definitieve be dragen zullen wellicht nog iets lager uitkomen. De bedoeling is dat vrijwel meteen na het opleveren van het tweede renovatieproject in do PKD-straat met de nieuwe fase van 67 woningen wordt begonnen. Doordat de voorbe reidingen een kleine vertra ging hebben opgelopen zal de gemeenteraad pas in maart het formele besluit voor de reno vatie kunnen nemen, maar voor die tijd wil de project groep in de VOP al beginnen met het verhuizen van de eer ste bewoners naar de wissel- De Schiedamse stichting Lentefeest houdt voortaan^ weer elke donderdagavond- bingo in het pand Broersvest 101. De aanvang is acht uur. De stichting is in haar activi teiten enigszins gesterkt, nu, een subsidiepot van 16.000 gul den dit jaar met het Rode Kruis gedeeld mag worden zonder de voorwaarde dat bet invalidenvervoer geregeld moet worden door bedrijfsge- meenschap Schiemond. Lente feest wilde dat zelf blijven doen. Bij de Schiedamse dienst van gemeentewerken hadden ze de plaatsen al uitgekozen voor de twaalf afficheborden en drie flessepalen van Veilig Verkeer Nederland. Het zou de ge meente echter wèl geld kosten. Reden voor burgemeester en wethouders om te besluiten „gezien de financiële positie van de gemeente geen mede werking te verlenen". De Vlaardingse afdeling van de PvdA is op zoek naar drie partij vlaggen, die voor het laatst zijn gebruikt bij de twee de kamerverkiezingen van 1981. „Wie heeft deze vlaggen meegenomen?' vraagt de afde ling in het plaatselijke partij blad. De eerstvolgende vergade ring van de Vlaardingse Rooie Vrouwen wordt gehouden op 20 januari. Men begint om 20.00 uur. Men is welkom bij Bep Cornelisse, Mendelssohn- plein 15-a. woningen. Met het rijk is in middels overeenstemming over de derde renovatiefase bereikt. Wensen De bewoners binnen de pro jectgroep willen de komende tijd nog enkele wensen gerea liseerd zien. Zo wordt op dit moment door de architect nog berekend wat het meer zou gaan kosten, als de woningen met dubbel glas worden uitge voerd. Ook is er nog een klein strijdpunt over de grootte van de balkons. Of er na het afronden van de derde renovatiefase ook nog een vierde van nog eens ze ventig woningen zal komen, hangt vooral af van de vraag of de gemeente in staat is dek king te vinden voor de tekor ten, die op de renovatieprojec ten in de VOP worden gele den. Die tekorten hangen vooral samen met de proble men van het grondbedrijf. Voor PKD-III is die dekking al wel gevonden: die is voor een groot deel afkomstig uit de opbrengst van de grond aan de Westhavenkade, waar een be jaardenflat zal worden gebouwd. De plannen voor de derde re novatie in de VOP zijn ge maakt door dezelfde architect als bij PKD-I en PKD-II: Van Asperen uit Rotterdam. Ook zal met dezelfde aannemer worden gewerkt: het Vlaar dingse bouwbedrijf Henk van der Waal BV. De derde fase omvat woningen in de Prins Hendrikstraat (de huisnum mers 38 tot en met 124) en de PKD (huisnummers 1 tot 15 en. 14 tot 62). m J 'téÉM.i 3955 Clement Brensón weet met welk soort mensen hij te doen heeft. Die kerels zijn niet bijzonder aan Billy gehecht v wanneer hij hun een stevi ge gage èn een extra premie in act vooruitzicht rteh, zijn ze best bereid met hein samen te werken. Met stoom van de donkeyketel kunnen de win ches gaan draaien om de la ding over boord te zetten. De diepgang wordt dan met be hulp van de hallaattanks ge corrigeerd en nog voor ae avond valt is het zaakje ge klaard. Voor alle zekerheid zet Rob nu een paar mannen van de Bruinvis aan boord van de „Starlight", terwijl de run ners dienst doen op de sleep boot. Ook Clement Benson blijft achter op de „Starlight" om de radiozender te bedie nen. Hij kent de code en als Billy het schip oproept, be hoeft hij dus niet direkt arg waan te krijgen. voor in de pauze is nog niet gecreëerd. Ook is er in Schiedam nog geen agent, die parttime werkt. Er staat nog geen ene aluminiumwoning naar Bre da's model, die een lage huur heeft. Er is nog steeds niet be kend wat er met alle leeg staande gemeen te woningen xn de binnenstad moet gebeuren; ook voor leegstaande panden die de gemeente in andere wij ken heeft is dat niet bekend. Er zijn nog geen harde voor waarden gesteld voor inpas sing van rijksweg 19 in Mid den-Delfland en Sehiedam- door Kor Kegel Noord, evenmin zijn in het af gelopen jaar plannen ontwik keld om te komen tot een tramlijn van Delft naar Schie dam. Er is rond de kerst weer ille gaal vuurwerk bij de vleet verkocht, dat had niet gemo gen, Er is nog altijd geen cul turele raad. Er zijn nog geen subsidievoorstellen voor de or ganisatie van buitenlanders in Schiedam. Wat er met de om geving van de Schotse Poort en. de Kreupelstraat staat te gebeuren, is ook al niet be kend. Voor het bestemmings gebiedje voor winkeldoelein den in de binnenstad (Blauwe Steeg en omgeving) zijn nog geen woningbouwplannen ge maakt. Overigens is ook de eerste paal voor de woning bouw in de binnenstad niet vóór 1 juli 1981 geslagen. Voorts staat er in Schiedam nog geen derde kinderdagver blijf en zo kunnen we nog wel even doorgaan. STappe hap Toch waren dit allemaal wen sen, die de Schiedamse ge meenteraad koesterde toen zij in november 1980 bijeenkwam voor de begrotingsbehandeling voor 1981. Een flink aantal moties is door B en W niet of onvoldoende uitgevoerd en van veel verlangens der afzon derlijke partijen bleef al hele maal niets over, buiten het verlangen zelf. Met dit gege ven begint dezelfde gemeente raad vanavond aan de behan deling van een nieuwe begro ting, die voor 1982. Het zou aardig zijn om te zien wie zich de wensen van toen herinneri. Nog aardiger is het om te we ten wat de gevolgen hiervan zullen zijn. Maar of het allemaal aardig wordt, is zeer de vraag. Met name CDA-lijsttrekker Aad van Lingen heeft al aangekon digd dat de marathonzitting een slappe bedoening zal wor den, ondanks de naderende raadsverkiezingen van 2 juni waarvan je toch zou denken dat zij de raadsleden mogen inspireren tot opzienbarende huzarenstukjes. De twee par tijen van de PvdA/CDA-caali- tie geven hier echter zelf geen blijk van. De PvdA-fractie is dan wel speciaal voor de be grotingsbehandeling weer eens bijeengekomen, maar van dreigementen aan het adret van wethouders zoals in_no- vember '80 was geen spra ke. Zo kort voor de verkieStin- gen stuurt men doorgaans een- eigen wethouder niet -weg; zelfs ntet als daar gerede aan leiding toe bestaat. Het GD A zal zich ook mild opstellen, zc heeft zijn lijsttrekker Aad van" Lingen reeds laten weten» - De traditie getrouw willen de kleinere partijen wel met-een* eigen geluid komen, de VVD, kondigde vorig jaar al aan de oppositie nog eventjes keihard, te gaan voeren en de CPN liet vorige week nog horen over. enkele zaken zeer ontstemd te zijn. Maar wat doet het er alle-» maal toe, vraag je je af, als je bovenstaande waslijst van niet gerealiseerde wensen ziet Wensen nota bene, waarvan* een aantal zelfs door de ge-f, meenteraad in zijn geheel) werd ondersteund. f Dit stuk is geen uitnodiging' om niet te gaan luisteren, Maar het geeft wel de sfeer' aan v aarin Schiedam zijn poli tiek de laatste tijd bedrijft,"en in plaats van alleen uit de krant hierover iets te verne-l men, kunnen de Schiedam mers nu eens zelf die sfper! gaan proeven. De vergadering.' vanavond begint om acht uur.r dan is het de beurt aan allej' fractieleiders, en morgen avond reageren B en W"op; eventuele vragen en kritieki' In tweede instantie gaat fneni' verder op donderdagmiddag! en -avond. De gewone januari-;' vergadering .vindt over ëenjj week plaats, eveneens in het^J stadskantoor. Vlaardingen Eind deze maand komt de gemeente met een cultuurnota, om wat wethouder Arij Maarleveld in het PvdA-blad Achterban noemt de toch al gunstige ontwikkelingen in het culture le klimaat nog verder te be vorderen. De wethouder heeft alvast een tipje van de sluier opgelicht. Het beleid zal erop gericht zijn amateurverenigin gen meer te laten samenwer ken, bijvoorbeeld bij uitvoe ringen, en het toneel moet meer de wijken in. Vlaardingen blijft volgens Maarleveld, wat cultureel le ven en uitgaanssfeer betreft, een calvinistisch dorp. En de mogelijkheden van de ge meente om aan die cultuur iets .te doen zijn beperkt Maar het karakter van de stad is lang zaam aan het veranderen, con stateert Maarleveld. „We heb ben leuke exposities, galeries, eethuisjes en net Hollandia-ge- bouw," Dat Hollandïa-gebouw moet, aldus de wethouder, veel in tensiever gebruikt gaan wor den. Hij durft daarover ook al een voorspelling aan: „Het zal er straks gaan 'zoeven' van de activiteiten." Arij Maarleveld: Hollandia gaat zoeven van activiteiten... Vlaardingen Eindelijk is een oplossing gevonden om de luchtjes van zure schoolmelk uit de lagere scholen te ban nen. Sinds het eenmaal per week huisvuil op halen is in gevoerd zitten de scholen we- telijks opgescheept met hon derden lege melkkartonnetjes die ook nog eens vooral in de zomer vieze luchtjes pro duceren. Het stankprobleem speelt in 34 lagere scholen; de overige 13 die recenter zijn gebouwd beschikken over vol doende buiienbexging voor af val. Voor de scholen die nog geen afvalberging binnen het ge- _bouw hebben wordt nu over wogen buiten het gebouw be tonnen containers neer te zet- Schiedam De kogels floten door Bijdorp toen een kwartet jonge Schiedammertjes in het wilde weg met een luchtdruk pistool aan het schieten was. Geschrokken omwonenden belden de politie, die het vier tal onmiddellijk in de kraag greep. De knulletje* bleken dertien tot vijftien jaar oud. Twee van hen hebben bekend te hebben geschoten. Zij heb ben geprobeerd kokmeeuwen en andexe vogels te raken, maar waren niet trefzeker ge noeg. De politie heeft tegen beiden proces-verbaal opge maakt ten, waarin het afval kan wor den opgeslagen tot het wordt opgehaald. Begin vorig jaar al lieten de la gere scholen een protest horen naar aanleiding van het nog maar eenmaal per week opha len van huisvuil. De school hoofden zeiden dat ze zich geen raad wisten met de grote hoop lege kartonnetjes, waarin de schoolmelk tegenwoordig wordt geleverd. Behalve met de hoeveelheid afval zitten ze vooral in de maag met de zure lucht, veroorzaakt door resten melk die in de kartonnetjes achterblijven. Vooral na de weekeinden, wanneer het schoolgebouw twee dagen ach tereen hermetisch is gesloten, komt uit de afvalbergplaatsen dikwijls een zure lucht. De be doeling is dat de containers snel worden geplaatst, zodat het stankprobleem is opgelost wanneer de temperatuur weer begint te stijgen. In de Woudhoek dreunt de heimachine door, - maar: Schiedam/Vlaardingen Terwijl bewoners in de Schiedamse Woudhoek- Noord iedere morgen de monotone dreun van de heimachine horen, Itgt het werk aan het woning bouwproject enige honder- den meters verderop, jn Vlaardingen-Holy, al weer enige dagen stil. Neemt Urbibouw voor het project van ruim tweehon derd woningen in Schie- dam-Noord grote risico's, of is er iets anders aan de hand? De heer Van Rij, namens bouwbedrijf Van der Waal als uitvoerder belast met de nieuwbouw in Holy, weet waarom er daar wel doorgeheid wordt en bij hem niet. „Tech nisch gezien is heien' nog altijd mogelijk. Het is ech ter wel noodzakelijk dat vooraf al uitgezet hebt, die kleine paaltjes dus. Wij hadden vooraf niet vol doende gegevens om uit te zetten en zijn toen gelijk tijdig begonnen met uitzet ten en heien." Een andere bijkomstigheid is voor het Vlaardingse bouwbedrijf het ontbreken van beton. „Het is wel tè krijgen, maar je kunt het toch niet storten. Want dan bevriest het meteen." Derhalve ligt het werk van Van der Waal in Holy-Centrum nu helg- maal stil. Aan de overkant (in Holy gingen onlangs twee nieuwbouwprojecten van start) wordt door het Schiedamse SSN nog mondjesmaat doorgewerkt. Hier was echter vooraf meer uitgezet en wordt bo^- vendien met kleinere hei palen gewerkt. Van der Waal zou wellicht wel door kunnen werken. „Maar", aldus uitvoerde^ Van Rij, „waarom zouden we het risico gaan nemen dat de palen verlopen in de grond?" Dan moet er namelijk weer het nodige werk verzet worden óm dit te corrigeren. Voor hem is het derhalve wach ten op regen en een" hoge re temperatuur. „Dan gaan we meteen weer voor de volle honderd procent aan de slag."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3