12 Ook bij ir. Henk Molenaardirecteur van het gemeentelijk havenbedrijf wroet de onrust Rotterdams Nieuwsblad RZ/RV/RY/RW maandag 18 januari 1982 volgens hem „een lachertje". Mou- ton 2egt geen inzicht te krijgen in de manier waarop de taxatieprijs van de gemeente tot stand gekomen is. Hij betitelt het herstructurerings onderhandelen van het gemeente lijk havenbedrijf als: „Een warrig beleid". Prijzen Ir. Molenaar doet niet zó geheimzin nig over prijzen, hoewel hij het pre cieze aantal miljoenen uit onder- handelings-strategie toch niet kwijt wil. Hij zegt alleen dat Müller- Thomsen voor de vijf terminals on geveer driemaal zoveel wil hebben dan wat de gemeente heeft geboden. „Waarom zoveel lager? Dat is sim pel. Het spul is bijna allemaal even oud en gammel. Welk ander bedrijf wil daarmee gaan werken? Géén enkel, denk ik. Als wij alles zouden kopen, dan moeten we op z'n minst vijftig procent afbreken. Nou, daar is onze prijs op gebaseerd. En Mou- ton weet dat natuurlijk". Molenaar weet op zijn beurt weer dat Müller-Thomsen voor de Lek haven-terminal vap Handelsveem een prijs krijgt die nauwelijks af wijkt van het bedrag dat de ge meente op tafel wilde leggen. „Maar Müller-Thomsen doet liever zaken met Handelsveem, omdat dat bedrijf tegelijk zo'n veertig man personeel wil overnemen. En dat scheelt, in de kosten van afvloeiing. Het con tract voor de huur van de grond daar houden wij op omdat Müller-. Thomsen nog altijd niet heeft willen bevestigen dat men het ermee eens is dat het schrootbedrijf Hollandïa op pier zes In de Waalhaven mag blijven zitten. Müller-Thomsen heeft dat niet graag, omdat zij daar óók zit en die hele pier wil hebben. Maar Müller-Thomsen heeft door de transactie met Handelsveem te gelijk tegengehouden dat Hollandia een stuk van het Lekhaven-terrein krijgt, zoals wij wilden. Een idee dat door Mouton trouwens zelf in een eerder stadium is gesuggereerd. Zó zit dat". Hoewel het gemeentelijk havenbe drijf geen direct economisch belang heeft bij de aankoop van drie van de vier overige terminals, blijft men er, uit gemeenschappelijk belang» toch naar streven. Voor elk van die vier terreinen bestaan bestemmin gen. Op het terrein van Müller-Thomsen aan ale Schiehaven wil het aangren zende, conventionele stuwadoorsbe- drijf Kühne-Nagel neerstrijken; een tweede Iokatie aan de Merwehaven zal dit bedrijf (het is Westduits ei gendom) dan afstoten. Molenaar zegt nu dat er geen haast mee is, omdat Ktlhne-Nagel op dit ogenblik niet staat te trappelen om zelf ook geld te investeren aan de Schieha ven; „Dit bedrijf is door diepe tra nendalen gegaan en het is er nog niet uit". De Maashaven-lokatie van Müller- Thomsen is bestemd voor Citex Ha venbedrijf, dat aan diezelfde haven al een bedrijfsterrein heeft. „Die transactie regelt zich waarschijnlijk zelf wel", meent Molenaar. De Müller-pier aan de Parkhaven bestemd voor woningbouw is een heel andere zaak. Op 1 januari '84 loopt het huurcontract af en de gemeente heeft de grond, dan gratis weer in bezit. Molenaar: „Voor ons heeft dat dus geen haast". Fruit Rotterdam en de haven hebben wèl 'n duidelijk belang bij het vrijko men van de Iokatie die Müller- Thomsen aan de Merwehaven ex ploiteert, naast de Fruitpier, Mole naar is daar eerlijk in en hij zegt: „Die ruimte is dringend nodig voor •uitbreiding en modernisering van de overslagfaciliteiten voor fruit. Mouton wil die terminal echter al leen kwijt in het kader van een to tale overname-transactie en die wordt dus tegenhouden door de te hoge prijs die hij wenst. De Fruit pier heeft dringend behoefte aan moderne koelloodsen. Het bedrijf is onvoldoende uitgerust om te kun nen voldoen aan de toekomstige ei sen van reders die fruit varen. Re ders die tezijnertijd bijvoorbeeld zouden kunnen beslissen om Rotter dam in te ruilen voor Zeebrugge of Hamburg". Ir. Molenaar zegt ronduit dat hij soms wel eens denkt: "Zoeken jullie het als bedrijven zelf maar uit. Wij zien wel". Maar één'blik vanuit zijn kantoor op de achttiende verdieping van een van de, dichtbij de Merwe haven neergezette Europoint-torens is meestal toch weer voldoende; één blik op het panorama diep onder hem. De haven. Waar alles dan weer voor wijkt en het moeizaam zoeken naar oplossingen voor de in de knel zittende werkgelegenheid in het stukgoed, dóórgaat. 'Dan breekt de hel uit, Ir. Henk Molenaar: „Dan breekt de hel uit, in de hele haven." Eén april is de toegezegde ophelde- ringsdatum en ir. Henk Molenaar blikt daar als directeur van het ge meentelijk havenbedrijf toch met enige zorg op vooruit: „Als we op die dag geen kans zien om met iets creatiefs te komen, dan ben ik bang dat er grote sociale spanningen ko men. Dan "zal er worden gestaakt, geloof me. Dan breekt de hel uit, in de hele haven". Ook bij hem wroet de onrust over de afloop, omdat hij de verdeeld heid die het havenbedrijfsleven voortdurend etaleert, ként en als nauwelijks oplosbaar rangschikt. Ir. Molenaar heeft de afgelopen maan den van alles gedaan om vaart te brengen in de nog slechts verbrok kelde en bescheiden op gang geko men herstructurering van het oude havengebied en het daaraan gekop pelde aspect van de werkgelegen heid. Herstructurering: een proces van sanering, waarbij de stuwa- doorsbedrijven onderling moeten geven en nemen. „Als ik daar nou op terugkijk", bekent Molenaar, „dan ben ik teleurgesteld. Het is ik en nog eens ik. De meesten gunnen elkaar het licht in de ogen niet. Vandaar mijn zorg over een oplos sing". Niettemin blijft hij er van alles voor aandragen. Zo heeft Molenaar wel een suggestie voor de commissie die als afspiegeling van bedrijfsleven èn vakbond bezig is met de stuk- goed-studie. Hij vindt in dit stadium echter dat de twee partijen die er het nauwst bij betrokken zijn, eerst zelf 'op één lijn moeten zien te ko men. Lukt dat niet, dan kan hij als nog inspringen. De moeilijkheid zal ook in dit geval wel weer zijn: geld. Als de regering bereid zou zijn daar een deel van te verstrekken, dan zal de eis van die kant zeker ook zijn dat het havenbedrijfsleven meebe taalt. Molenaar: „Op basis van mijn ervaringen vei wacht ik dan dat en kele ondernemingen daar wel ak koord mee zullen gaan - maar ande re niet. Toch moeten we in dié rich ting denken om er uit te komen". Magisch woord Herstructurering is inmiddels een magisch woord geworden. Er werd, Wordt en er zal nog veel over wor den gepraat. .Het is net stroop", zo is Molenaars typering. „Het gaat al lemaal erg trekkerig en plakkerig. Wij, als gemeente Rotterdam zijn bereid om er veel geld, grond, tijd en goede woorden aan te geven. De bedrijven waar het om gaat weten dat. Maar ze komen niet of nauwe lijks los. En wij doen dat allemaal echt niet omdat de haven er zo veel lading door zal terugkrijgen. Zeker niet. Wij doen 't omdat we een stuk van de maatschappij zijn, de haven gezond willen houden". Hoop doet leven: ook voor Henk Molenaar. Daarom blijft hij stimule ren, handelen en het liefst, zaken doen. Molenaar zal 't daarbij in de loop van dit jaar zonder de steun van havenwethouder Jan Riezen- Itamp moeten gaan doen. Diens ver trek noemt hij jammer, omdat Rie- zenkamp volgens hem de haven in zijn hart draagt en duidelijk voor besluiten binnen het politieke cir cuit heeft gezorgd. Molenaar houdt er rekening mèe dat de wethouders wisseling vertragend zal werken bij de oplossing van vele zaken en dus ook van het probleem van de werk gelegenheid in het stukgoed. Zegt daarover: „Zo'n nieuwe man moet inwerken. De besluitvorming zal «en tijdje stil staan. Maar wie het oök wordt, één ding weet ik zeken „ook van hem zullen we een haven fanaat maken". Veelgeld Terug naar de haven, het conven tionele stukgoed, de bedrijven en de mensen die erin werken. Ir. Henk Molenaar wil best bekennen dat Rotterdam als gemeente de komen de tien jaar bijna 300 miljoen gulden over heeft voor de sanering en dus voor de gezondmaking van de suk kelende stukgoedsector. Geld dat besteed wordt aan de verplaatsing van bedrijven, aan de koop van ter minals (loodsen e.d.) waarop die be drijven niet meer rendabel kunnen werken en aan de bouw van kaden voor nieuwe terminals, waarop ze dat hopelijk straks wèl weer kun nen. Ruim eenderde van het voor de herstructurering ie reserveren geld wordt in principe uitgetrokken voor de aanleg van een tweede contai- nerterminal voor Multi-Terminals in de Waalhaven. Ongeveer de helft van dat bedrag -en dat is dan zo'n 45 miljoen gaat in de periode '83 tot en met '85 in principe naar Sea port Terminals, dat na de verkoop van enkele verouderde stuwadoors- lokaties een nieuwe terminal gaat exploiteren in de Brittanniëhaven (Europoort). Verder xs er bijna der tig miljoen opzij gezet voor demping van een deel van de IJsseihaven (ten behoeve van het bedrijf Rotter dam Terminal), negen miljoen voor demping van de tweede tak van de Merwehaven (bestemming nog niet helemaal duidelijk) en elf miljoen voor de verhuizing van Deka Transport van de Tweede Katen- drechtsehaven naar de Seinebaven in Europoort. Alleen die laatste transactie ligt overigens vast; om trent de andere projecten moet nog altijd definitief worden beslist. Müller-Thomsen Zonder enig resultaat is dan nog al tijd het slecht functionerende overleg tussen het gemeentelijk ha venbedrijf en Müller-Thomsen, de stuwadoorsonderneming die vorig jaar enige honderden mensen heeft moeten ontslaan, veel lading ver loor (en nóg gaat verliezen) en die dringend aan sanering toe is. In sep tember vorig jaar ging ir. Molenaar er vanuit dat Rotterdam binnen en kele weken, in één transactie vijf van de acht terminals van Müller- Een dee) van de haven. Rechts de Maashaven, met een schfp aan de kade bij Müller- Thomsen. Unks de twee Katendrechtse havens, waar Deka Transport verdwijnt. Eén blik vanuit zijn kantoor op de achttiende verdieping is meestal toch weer voldoende. door Bram Óosterwljk haven' Thomsen zou kunnen kopen. Om de drukkende lasten van dit bedrijtf te kunnen verlichten eri ruimte te kunnen scheppen voor 'kleinere) stuwadoorsbedrijven die elders in het havengebied weg moeten of die met het oog op uitbreiding van hun activiteiten meer kade- en loods- ruimte nodig hebben. Maar vier maanden later xs er nóg niets gebeurd. Het gemeentelijk ha venbedrijf zegt dat het aan MüUer- Thomsen ligt, maar directeur Wil lem Mouton van dit stuwadoorsbe- drijf vindt dat ir. Molenaar en zijn staf juist vertragend werken. Mouton schreef met het oog op de terugloop van het conventionele stukgoed via de raad van bestuur van het moederconcern Internatio- Müller in het verslag over het havenstakingsjaar '79; „Met veel energie en doorzettingsvermogen, maar ook met begrip en inzicht, zal deze kwestie nu integraal moeten worden aangepakt". Het collectief aanvatten van dat probleem door de grote stuwadoorsbedrijven noemde hij „een uiterst zinvolle bijdrage". Een jaai1 later volgde dit: „Helaas hebben onze pogingen om in Rotter dam tot een gezamenlijke aanpak van de herstructurering te komen, geen resultaat opgeleverd". Helaas: er is voor Müller-Thomsen in die herstructurering inderdaad in de hele Rotterdam Over zo'n tien weken móét er zich; zijn op de koers die de haven voor z'n stukgoed kiest. Want er is tenslotte een belofte van de Rotterdamse stuwadoors top in december gedaan om hand in hand èn snel de gevolgen van de achteruithollende hoeveelheid werk in de stukgoed-hqek op een rij te zetten en bovendien maatregelen aan te dragen om die neergang hopelijk te kunnen stoppen. 'nog niets geregeld. Mouton zegt nu, aan het begin van dit voor de haven zo cruciale jaar dat hij voor een van zijn terminals die aan de Lekha ven in het collega-bedrijf Han delsveem een koper heeft, maar dat de afronding stagneert omdat de ge meente het huurcontract maar niet wenst over te schrijven. De termi nals aan de Maashaven, Merweha ven, Schiehaven en de Müller-pier aan de Parkhaven wil hij best in één klap* aan Rotterdam verkopen, maar dan in geen geval tegen een „uitverkoopprijs". Müller-Thomsen heeft de waarde van die terminals laten taxeren en het bod dat de ge meente erop heeft uitgebracht, is

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4