16 ROTTERDAM AVR mag van Rijnmond naar Rotterdam Wel nieuwe camping maar geen ijsbaan voor Hoek van Holland Overeenkomst ondanks kritiek ongewijzigd Aanvaring op Nieuwe Maas Nog geen ontslag oudere werknemers Gokker verliest bijna drie ton ^Gebruikte Piano? ft PLEiN Gezinscontact Zeevarenden begint helemaal opnieuw Rijnmond is er van af: A VR naar Rotterdam Oude terrein bestemd voor woningbouw D Gezond verstand wint van politiek idealisme Kamervragen over Huis van Bewaring te Rotterdam RIJKEN jLANGE Dodelijk ongeval op Stadionweg Bij Seaport Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 19 januan 1982 Rotterdam Ondanks de instemming van de Bijn- mondraad met de over dracht van de NV Afval verwerking Rijnmond wa ren er maandagmiddag in de Rijn mond raad nog de nodige kritische kantteke ningen te horen. Geen van die kritische opmerkingen leidde echter tot een wijzi ging van de overeenkomst met Rotterdam, waartegen Rijnmond „ja" zei. CDA en PvdA uitten hun bezorgdheid over hetgeen omtrent het milieu in de overeenkomst tussen Rijn mond en Rotterdam is vast gelegd. Over te nemen mi- tieabe perkende maatrege len voor de AVR moet Rijn mond eerst met Rotterdam overleggen om te voorko men, dat Rijnmond de ge meente Rotterdam mei ster ke beperkingen confron teert en zo een goede be- d rij fs voering ontn ogel ijk maakt. Ue fvOA was bang. dat Rijnmond daarmee een stukje milieubeleid uit han den geeft. Het CDA vond. dat afspraken over te ne men milieumaatregelen ook voor andere bedrijven moe ten gelden. Gecommitteerde Joh. de Jong maakte duidelijk, dat er bij de AVR de laatste tijd heel wat veranderd is. In het verleden overschreed de AVR de milieunormen meermalen, maar dat is nu nauwelijks meer het geval. Als de AVR echter de nieuw voorgestelde milieu normen opgelegd gaat krij gen, kost dat zoveel, dat een gezin jaai lijks meer dan zes tig gulden meer moet gaan betalen voor het huisvuil en dat de bedrijfsvoering van dc vuil verbrandingsovens oen aanzienlijk risico gaat lopen. De PvdA had er moeite mee. dat de kusten van een eventuele beëindiging van de chemische afdeling van de AVR op de Rijnmondge- meen les verhaald kan wor den, al staat Rijnmond zelf daar dan buiten Het CDA deed er een schepje boven op door te stellen, dat de Rijn mond be vol king dus toch voor de eventuele kos ten moei opdraaien, want of nu Rijnmond of de Rijn- mondgemeentes betalen, de inwoners moeten het geld toch opbrengen. Het SGP vond, dat de tarie ven van de AVR en van de Rotterdamse vuilverbran dingsinstallatie VVI op el kaar afgestemd moeten worden, zodra de enorme verliezen van de AVR zijn weggewerkt. De PvdA wil de, dat de kleinere Rijn mondgemeentes betrokken kunnen blijven bij het vast stellen van de tarieven van de AVR. Als aandeelhou ders kunnen ze dat nu, maar bij een overgang naar" Rotterdam staan ze feitelijk buiten spel Een beheers commissie van Roterdam. waarin ook de kleinere ge meentes zitting hebben, zag de PvdA als een oplossing. Rotterdam De Rïjnmondraad heeft unaniem inge stemd met een overdracht van de NV Afvalverwerking - Rijnmond (AVR) aart de gemeente Rotterdam. Bij PvdA en VVD ging dit besluit echter niet van harte. Zij pleitten ondanks hun instemming met de over dracht toch nog voor een regionaal vuil verwerkingsbe drijf als de enige goede oplossing. Rijnmondgecommittee-de Jon. besluit, dat de meerderheid de Jong, het politiek geweten Van de Rïjnmondraad op 23 van de PvdA, toonde ;h ver- Jun, igso nam en dat nu zo bitterd over het feit, dat er voor de AVR als regionaal be drijf geen toekomst was weg gelegd. „Het is feitelijk een re gionale taak. die ons alleen on mogelijk is gemaakt. Rijnmond zag het in 1980 juist, maar Rot terdam heeft het ons niet ge gund", aldus de gecommitteer de. Hij sprak er ook zijn be vreemding over uit, dat de kleine aandeelhouders van de AVR blijkbaar meer vertrou wen hebben m Rotterdam dan in Rijnmond H.G. Barendregt van de SGP, die zijn koperen jubileum m de Rïjnmondraad vierde, vond het onbegrijpelijk, dat het da gelijks bestuur van Rijnmond ''een voorstel tot overdracht aan Rotterdam doet, als men feitelijk voorstander blijft van een regionale dienst. „Als het dagelijks bestuur niet bereid is achter hel eigen voorstel te gaan staan, dan moet het af treden". zet hij. PvdA-fractie voorzitter R. Suurendonk maakte duidelijk, dat zijn fractie nog steeds vindt, dat de AVR in handen van een regionaal bestuur hoort te zijn. Dat was ook het smadelijk moest worden terug gedraaid. Chemische afdeling De PvdA vond wel, dat Rot terdam goed raoet studeren op een beperking van een even tuele sluiting van de chemi sche afdeling van de AVR en op de mogelijkheid een nieuwe chemische afdeling te stichten en die studie ook voor moet leggen aan Rijnmond, alle Rijnmondgemeenten en het rijk. Een voorste! aan het da gelijks bestuur om Rotterdam dat maar te vertellen, kreeg de steun van PvdA, VVD en D'66. Het CDA betoogde bij monde van G. van Sliedregt, dat over dracht van de AVR aan Rot terdam een goede zaak is. „Als bedrijf van de gemeente Rot terdam is het net zo goed ge woon een regionaal bedrijf als het gemeentelijk energiebe drijf en de drinkwaterleiding", zegt hij. L.G. Schedlervan de VVD vondt het geen schande om overstag te gaan en voor Rot terdam te kiezen inplaais van Joh. de Jong ...verbitterd- voor Rijnmond, nu een regio naal bedrijf niet haalbaar blijkt te zijn. D'66-woordvoer- der W.P.J. Schuiten beperkte zich tot de constatering, dat bij Rijnmond eindelijk het gezond verstand heeft gewonnen van het politiek idealisme. Rotterdam Het bureau bij zondere wetten van dc Rotter damse politie heeft gistermid dag 297.000 gulden in beslag genomen tijdens een inval in een illegaal gokpand in de Zwartjanstraat. Hei grootste deel van het bedrag was af komstig van een bezoeker die het in de uren daarvoor samen met zijn vriendin had vergokt. In een ruimte achter een an tiekzaak waar het speelhol was gevestigd troffen politie mensen 25 personen aan. De 20-jarige croupier, een 38-jan- ge stapciaarster en een 40-jari- ge gelegenheidsgever uit Rot terdam kregen een proces-ver baal. De overigen konden na verhoor naar huis In beslag genomen werden een roulette- bak, een black jack-tafel, spe- iautomaat, drank en geluidsap paratuur Den Haag Het VVD-kamer- \id Nijpeis vindt het onjuist, dat de directeur van het Huis van Bewaring in Rotterdam weigert medewerking te verle nen aan een personeelsblad voor de bewaarders. Nijpeis denkt dat de werksfeer onder de bewakers door het verbod van dc* directeur verslechtert. Het liberale kamerlid wil van staatssecretaris Scheltema (jus titie) en minister Van Thijn (binnenlandse zaken) ophelde ring over deze zaak Volgens Nijpeis beprijpt 'de Nederland se burger er mets meer van, als de totstandkoming van een blad voor gedetineerden wordt bevorderd, terwijl een perio diek voor bewakers niet mag verschijnen. advertenties Wij hebben regeUnaiig voortreffelijke gebruikte piano's en vleugels in huis- In staai van nieuw. Voor een aantrekkelijke prijs. En- ook bi; dc aankoop van een gebruikt instrument kunt u rekenen op een vakkundig advies en volledige garantie. «»iruJHeMKZ«.jouto mnvwi ra (tutu 113*00 Rotterdam De 79-jarige J. Bionners uit Ridderkerk is gis teren om het leven gekomen door een ongeval tussen twee personen auto's De man, passa gier van een van de wagons, werd uit de auto geslingerd. Hij overleed ter plekke De oorzaak van dc botsing was oen voorrangskwestie De be stuurders bleven ongedeerd, de wager.s raakten zwaar be schadigd. Op de Nieuwe Maas 4nabij de Merwehaven heeft zich gisteravond een aanvaring voorgedaan tussen het 43.500 ton metende Griekse schip Lagada Bay en het motorschip Carmara (2000 ton). De oorzaak is nog onduidelijk. Het Griekse schip, op weg naar zee, liep een gat op in het voorschip en ging naar de Lloydkade. De Carmara die richting de Maasbruggen voer kreeg een gat onder de waterlijn en moest worden afgemeerd bij het Schiedamse hoofd. Utrecht De opstandige groep binnen de- Stichting Gezinscontact Zeevarenden heeft het roer definitief overgenomen. De oude stichting is ontbonden ver klaard en het bestuur van een nieuwe stichting kreeg van ongeveer 200 zeemansvrouwen het man daat om door te gaan Zonder inkomsten overigens, aangezien erm de geld kraan heeft dichtgedraaid en dc meeste- redenjen geen schenkingen willen geven zolang de nieuwe stichting met officieel door het ministerie is erkend. De oude stichting kreeg 600.000 gulden subsidie per jaar en hield daarvan een administratieve kracht en vijf welzijnswerkers aan het werk. De voorzitter van het nieuwe bestuur zei met eentiende van bedrag al tevreden te zijn, zodat in ieder geval een administra tief medewerker zou kunnen worden aangesteld. Die zou dan moeten werken op het Rotterdamse hoofdkantoor, waarvan de administratie overigens nog in handen is van een bewindvoerder, die de rechtbank in Rotterdam heeft benoemd en die de laatste zaken van de oude stichting moet afhandelen. Volgens een beleidsplan zouden de plaatselijke groe pen bijeenkomsten moeten beleggen ten behoeve van sociale contacten tussen zeemansgezinnen. De nieuwe stichting zal geen maatschappelijk werkers in dienst nemen, omdat ze vindt dal voor professio nele hulp de maatschappelijke diensten van de rede rijen aangewezen zijn. De AVR zal het wel red den. Financieel en tech nisch is er orde op zaken gesteld. De tarieven voor het verbranden van uw huisvuil zijn dan welis waar bijna verdubheid, maar het bedrijf in de Botlek is nu weer ge2tind. Het is net niet failliet ge gaan. Met de PvdA in de Rïjn mondraad is het minder best afgelopen. Met alge mene stemmen werd daar de regionale dienst vuil verwerking politiek fail liet verklaard en in het graf voor verloren illusies bijgezet. Anderhalf jaar geleden waren D'66, CDA en SGP al zover de Afval verwerking Rijnmond aan de gemeente Rotter dam toe te vertrouwen. Er lag een advies van de kleine aandeelhouders in de AVR; er lag een advies van de ambtenaren van Rijnmond, maar eigen wijs als de PvdA in Rijn mond pleegt te zijn hiel den de socialisten vast aan hun politieke ideaal Rijnmond een regionale dienst vuilverwerking te bieden. En de VVD moest terwille van de coalitie wel meegaan. t Nu, anderhalf jaar later, besloot de raad precies tot datgene, wat D'66 inder tijd de raad per motie al had voorgehouden. Voor een gulden per aandeel kan Rotterdam de hele handel in de Botlek over nemen. Voor D'66, CDA en SGP is het een pak van het hart. De PvdA is tan denknarsend door de bocht gegaan. En de VVD knarst als een loyale coa litiepartner weer getrouw mee. Zo ïs een politieke droom geëindigd in een nacht merrie. Zelfs tot vlak voor de beslissing is er nog sprake geweest van gebakkelei tussen de an derhandelaars van Rijn mond en Rotterdam. Zelfs toen wethouder Jan Rïe- zenkamp dacht, dat alle komma's en punten op de juiste plek stonden, kwam gecommitteerde Ton Kloots van Rijn mond nog min of meer be delen om het personeel van de AVR nog iets meer tegemoet te komen. Riezenkamp gooide de kwestie van de besloten naar de openbare vergade ring van zijn raadscom missie om Rijnmond pu bliekelijk te laten weten, dat het wat hem betrof de pot op kon. Bij die gele-" genheid kregen we uit de correspondentie uit het Rijnmondhuis ook te le zen hoezeer de partijpoli tiek de inhoud van de on derhandelingen bepaalt. Met verwijzingen naar 'de achterban' en dat soort partijkaders maakte Kloots duidelijk, dat par tijgenoten in verschillen de besturen de zaken toch met elkaar zotiden moe ten kunnen regelen. Maar er was al niets meer te re gelen, want de vakbon den, die in deze kwestie uiterst succesvol hebben geopereerd, hadden de deal al 'afgemaakt'. Zelfs gistermiddag nog kon de PvdA de neder laag aan. Ieder ander zou het met pijn en moeite tussen Rotterdam en Rijnmond overeengeko men convenant maar heb ben geslikt: niet teveel meer over zeggen, alles maar gauw proberen te verbeten. Maar de PvdA moest nog iets 'redden', iets extra's 'binnenhalen'. En de VVD echoode ook nu trouw mee. Aan het convenant kan niets meer gesleuteld worden, dat begreep de so cialistische fractie ook wel, maar 'je kunt per motie toch nog wel vrien delijk iets vragen', zo moeten de drenkelingen in een laatste poging de railing te grijpen hebben gedacht. Zo wordt Rotterdam als nog opgezadeld met de mening van de meerder- door Koos de Gast heid van de Rijnmond- raad, dat Rotterdam de eventuele liquidatie van dc chemische afdeling of de eventuele stichting van een nieuwe chemische af deling niet alleen moet bespreken met Rijnmond, de provincie en het rijk, zoals in het convenant al overeen is gekomnen, maar óók met alle ge meenten in het Rijnmond gebied. Nu van tweeën één: óf je vindt dat het convenant tekort schiet en dan pro beer je dat te verbeteren (maar dat zou de hele overeenkomst vteer op losse schroeven zetten), óf je hebt als partners - bei de bestuurd door je eigen partijgenoten, nota bene - zoveel vertrouwen in el kaar dat dergelijke ver zoeken overbodig zijn. Het is duidelijk wat Rot terdam met het verzoek zal doen: het verdwijnt in de prullebak en is vervol gens winstopleverende brandstof voor de ver brandingsoven. De nederlaag voor de PvdA was dus compleet. CDA en D'66 toonden zich uiterst beheerst in het to nen van hun leedver maak. Politiek dier als ju bilaris (twaalf-en-half jaar Rijnmondraadslid) Dries Barendregt (SGP) is, zette bij wel het mes in de wond. 'Kijk, zei hij: an derhalf jaar geleden ver zette het dagelijks be stuur van Rijnmond zich tegen de motie, waarin werd voorgesteld de AVR aan de gemeente Rijn mond over te doen. Nu komt het zelf noodge dwongen met hetzelfde voorstel. Maar het DB had moeten zeggen: het wordt ons onmogelijk ge maakt ons beleidspro gramma uit te voeren. Maar we zijn tegen over dracht aan Rotterdam. Ergo: we treden af. Als het tocli moet gebeuren, moeten anderen zo'n be sluit maar uitvoeren'. Barendregt had daar groot gelijk mee, óók al zegt gecommitteerde Jo- han dc Jong dan dat aftre den een te hoge prijs voor dit principe zou zijn ge weest. Rotterdam Het havenbe- 'vrijwillige ontslag van zestig drijf Seaport zal tot 1 april het oudere werknemers in dc ijs kast zetten. Als het overleg Rotterdam Hoek van Holland krijgt een nieuwe camping aan de Kaapweg. Pe be staande particuliere camping bij dezelfde lo- katie krijgt bovendien uitbreidingsmogelijk heden. De nieuwe camping is nodig, omdat het bestaande campingterrein met ijsbaan aan woningbouw moet worden opgeofferd. Hoek van Holland raakt door deze woning bouw wel zijn ijsbaan kwijt. Het aanleggen van een nieuwe ijsbaan gaat zeker anderhalf miljoen gulden kosten en dat heeft de ge meente er gezien de bezuinigingen niet voor over. Ook de nieuwe camping moet zo zuinig mo gelijk worden opgezet. Daarom heeft de deel gemeente gekozen voor een terrein weiland en een stukje duin bij het bestaande huisjes- kamp. Dit huisjeskamp is voorzien van win kels, een clubhuis en andere accommodatie, waarvan de campinggasten mede gebruik kunnen gaan maken. Op het weiland zal een terrein worden inge richt voor ongeveer 225 stacaravans, terwijl in het duin ruimte komt voor een trekkers- kampeerterrein. De nieuwe camping mag de gemeente Rotterdam geen geld gaan kosten. De bestaande camping en de ijsbaan bij de kern van Hoek van Holland moeten verdwij nen, omdat het woningbouwplan Krimsloot van de hogere overheid geen goedkeuring krijgt. Aanvankelijk wilde Hoek van Hol land bij de Krimsloot uitbreiden, maar in de oude plannen voor de Hoek staat het cam ping- en ijsbaan terrein ais bouwlokatie aan gegeven. Óe hogere overheid vindt nu, dat er daar eerst gebouwd moet worden, voordat er sprake kan zijn van uitbreiding bij de Krims loot. tussen de vijf grote havencon cerns waar Seaport via moedermaatschappij Fumes* aan meedoet geen andere oplossingen biedt, zullen de bonden het oritslag (met een aanvulling op de ww-uitke ring) accepteren. Over de afvloeiing van de werknemers liggen de bonden al geruime tijd met het bedrijf overhoop. Seaport wil 200 van de 800 werknemers kwijt, de bonden zijn akkoord met het vrijwillig afvloeien van 105 havenwerkers, Overeenstem ming kon tot nu toe alleen worden bereikt over een vrij willige omscholing. Voor de oudere werknemers moet dus het overleg op 1 april uitkomst brengen. Het gaat om havenwerkers waarvoor geen plaats meer ïs in de stukgoed sector. Seaport zegt vacatures te verzamelen waarnaar werk nemers vrijwillig, met een op- stapregeling, kunnen sollicite ren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4