ROTTERDAM 17 Zwethheul bleef drie eeuwen overeind ra Praktijken rechtvaardigen gevangenisstraf van jaren' 1 ii'i Officier van justitie: -INTERNATIONAL 11 - ROTTERDAM - Jong leven in Zuid Zwembad West krijgt golfslagbad en watergiijbaan Él Ssifltiroai ZZ-vjcwe 22 T/H 29 JANUARI Rotterdams Nieuwsblad dinsdag i9 januan 19&2 Kees Wiltschut jr. kan nog boos worden op de melkrijder, die op een slechte dag een, jaar of twintig geleden, in beschon ken toestand de fraaie ophaalbrug over de Zweth ramde. Aangezien het een gietijzeren exemplaar betrof, kon herstel wel worden vergeten. Er kwam een baseulebrug voor in de plaats, welke volgens de heer Wiltschut volkomen uit de toon valt ten opzichte van zijn uit 1685 daterende Zwethheul. Hij houdt het daarom bij een oude opname, wanneer er weer een nieuwe serie ansichtkaarten van de op de grens van Rot terdam en Delft ahn de Rotterdamseweg gelegen herberg moet worden gemaakt. Compleet met gietijzeren ophaalbrug, die met het historische horecapand zo'n harmonieuze aanblik opleverde. Toch is ook de sterk uit het lood geslagen, maar stevig 'verankerde' bijna driehon derd jaar oude Zwethheul zelf niet aan nieuwbouw en mo dernisering ontkomen. De heer Wiltschut zijn groot moeder was er al eigenaresse van ging namelijk op een nieuwe toer. Hij wilde er een klasserestaurant van maken, wat hem tot nu toe aardig lijkt te zijn gelukt. Het oude gedeel te kreeg een serre-aanbouw, overigens geheel in stijl en er werd een hypermoderne keu ken gebouwd. Uiteraard staat die recht op de palen, waar door het eens temeer opvalt, dat de oorspronkelijke Zweth heul op een beschonken, nogal wankele persoon lijkt. Met wat lichtelijk overdrijven zou kun nen worden gesteld, dat de deur naar het heihgdorrt van chefkok Niek Welschen bijna horizontaal in de scharnieren hangt. Sommige gasten krijgen het door de aanblik hiervan, en door de hellende vloer, welke aan de woelige baren doel denken, blijkbaar wat te kwaad met hun gevoel voor evenwicht. Zij geven .de eige naar uit dien, wat duizelige, hoofde de raad de hele boel maar op te laten krikken. Maar dat betekent vrijwel complete nieuwbouw en daar voor voelt Kees Wiltschut niets. Gelukkig wordt hij ten aanzien van dit (gezond) be houdende standpunt gerugge- steund door het overgrote ge deelte van hen, die zijn eta blissement frequent bezoeken. Hij piekert er niet over het oude, zwaar eiken buffet op te doeken en de ongeveer tachtig jaar oude wandschilderingen zijn hem heilig. Die versierin gen geven een goed beeld van wat zich op dit punt aan en op de Delflse Sc hie alsmede de Zweth heeft afgespeeld. Daar zijn bijvoorbeeld de wedstrij droeiers, die er hun baantjes trokken, en de wielrijders, die genoten van het fraaie polder landschap. Diligence Hoewel het onderwerp op lang vervlogen dagen is geent, blijkt de schildering van de di ligence nog maar een jonkie te zijn. Een jaar of tien geleden kwam er een plaatsje aan de wand vrij doordat de kachel er overbodig was geworden. Een brouwerijmedewerker, die goed met het penseel overweg kan, heeft op kleurrijke wijze de postkoets laten opdraven. Men behoeft echter niet eens een kenner te zijn om het gro te verschil tussen de langer bestaande wandschilderingen en de nieuwe te zien. Die doet je sterk denken aan de stijl van de bekende reclameplaat van 'Uw Heineken, meneer!' De diligence vak dus een beet je uit de toon, r.iaar een knies door Ben Swaep Tekeningen: Charles Kemper oor, die daar zwaar aan tilt. En dat is de heer Wiltschut zeker niet; hij heeft er volgens zijn zeggen geen enkele reden toe. Hij is gelukkig dat zovelen de weg naar Zwethheul weten te vinden. Eigenlijk is dat al zo sinds de opening in 1685. Sinds dat jaar wordt er, zoals een oude acte vermeldt, 'in het openbaar ge geten en gedronken'. Er wa ren, oh welk een discrimina tie, twee herberggedeelten eik met een eigen ingang. Eén voor, wat werd genoemd: de heren en één voor koetsiers en ander 'gewoon volk'. Verschil moest er zijn. Zwethheul ver vulde een belangrijke rol in het verwisselen van de paar den voor de postkoets, waartoe een stalling met hooizolder was opgetrokken Zoals dat ook heden ten dage nog het geval is, heeft men op dit punt een fraai gezicht op de Delftse Schie, die zo'n be langrijke rol heeft vervuld in het transport over water. De restaurateur kon dus letterlijk van twee wallen eten, die van de weg over land en die van het watergebeuren. Oude ge schriften. leren, dat de herberg altijd is bezocht door een zeer gemêleerd gezelschap. Zo moe ten Napoleon, op weg van Den Haag naar Rotterdam, en Ko ning Willem III er hebben aangeiegd. Lange tijd beeft er in de gelagkamer een ingelijste handtekening van de Franse keizer gehangen. Je zou dus kunnen denken, dat Napoleon die in een royale bpi aan een Zwethheultafehje heeft gezet. Maar dat blijkt dan een ver keerde veronderstelling te zijn. „Die hebben we gekregen," vertelt Kees Wiltschut, „van een kolonel van het Neder landse legei*. die hier nogal eens kwam." Omdat er menigmaal begerige blikken van verzamelaars op werden geworpen, heeft men maar het zekere voor het on zekere genomen en de keize*- ïijke signatuur veilig opgebor gen- De houtkoper Willem Wij- naendts verkocht in 1822 de uilspanning met speelwerk- tuigen en lommerrijke zitjes aan ene mijnheer G. Goester. Er werden diners en partijen gegeven, waartoe de gasten met rijtuigen en jachten wer den aangevoerd. In het gehucht De Zweth, dat in 1941 als onderdeel van Overschie is opgedeeld tussen Rotterdam en Delft, was ook plaats voor een hotel. Begrijpe lijk, want de verbindinsgsade- ren tussen Noord en Zuid lie pen er door heen. Ook later, toen de aiiinmnhiel zsjj* intrede deed. Het aan de andere kant van de weg gelegen hotel Zweth van de dames Bienhui- zen voorzag in een grote be hoefte. Op het punt, waar de Delftse Schie en de Berkelse Zweth samenkomen, was de aanlegplaats van het zoge naamde Delftse bootje, dat in Rotterdam naar de Schiekade nabij het Slagveld voer. Op 31 december 1926 maakte dit bootje, dat zowel vracht als passagiers vervoerde, zijn laat ste vaart. Het werd stiller in De Zweth, welke stilte nog toenam, toen in 1937 de grote Rijksweg naar Den Haag werd geopend. Het hotel van de da mes Bienhuizen werd gesloten en gesloopt, maar het inmid dels, wat gebouwen betreft, wel afgeslankte Z wet heul bleef doordraaien. Men was echter wat meer op de auto chtone bevolking aangewezen. Ook kwamen er wel schippers van de spoelingboten, waar mee het afval van de Schie- damse branderijen naar de veeboeren werd vervoerd Vaak kon men een lange rij klompen bij de ingang zien staan, waarvan de eigenaren op, door boerinnehand gebrei de sokken zich het borreltje goed lieten smaken. Er werd een kaartje gelegd en het bil jart was zelden onbezet. Vrouw in keuken De vrouw van de legendari sche Cornells Kiesman, die de herberg had gepacht van de schut, zorgde voor stevige va derlandse kost. Kees Wiltschut; „Ook mijn moeder heeft zeil gekookt en nadat ik de zaak precies zes jaar geleden van msjn vader heb overgenomen, heeft mijn vrouw eveneens in de keuken gestaan. Dat was de aanloop periode, maar ik had heel an dere plannen, waarvan tk nu al een groot gedeelte heb ge realiseerd. In de keuken wordt chefkok Welschen momenteel geassisteerd door vijf perso nen Er mag dan het nodige zijn veranderd tn Zwethheul. het blijft een schitterend punt, waar 's zomers nog altijd het Ps Zwethheul, heiaas niet tanger geflankeerd door de gietijzeren ophaalbrug, be vindt zich op Delfts grondge bied, maar is aangesloten op het Rotterdamse telefoonnet. fraaie lommer ijke zitje aan hei water lokt. Het zitje bij dc heul. die volgens Van Dak. een opening is m een dijk om gemeenschap te brengen tus sen twee door die dijk geschei den wateren, inzonderheid een overwelfde of door een brug overdekte opening Wat dn laatste betreft zijYi we rug b«j de boosheid van Kees Wilt schut over het vernielen van die fraaie gietijzeren ophaal brug. Vervolg- van voorpagina Breda De wijze, waarop de top van het afvalverwerkingsbedrijf Uniser ja renlang is omgesprongen met het milieu, rechtvaardigt een gerechtelijke reactie, die ettelijke jaren gevangenisstraf be strijkt. Dat vindt de Bredase officier van jusitie mr. W, Koops, die algemeen di recteur Gerrit B. (56) uit Streefkerk een eis van viereneenhalf jaar gevangenis straf voorzette en tegen diens mededi recteuren Magnus S, (44 uit Dordrecht) en Fred van D. (40 uit Wateringen) vier jaar cel vorderde. Het hoofd van de commerciële afdeling, Johan L. (36) hoorde in totaal tweeeneenhalf jaar ei sen en de eveneens in Krimpen aan den IJssel wonende algemeen bedrijfsleider Jan S. (46) zestien maanden. De eisen vielen exact twee jaar na de eerste tip over het gerotzooi bij Uniser, Koops, die een hele reeks mis drijven bewezen achtte, reken de de verdachte het zwaarst jtën, dat zij partijen afvalolie den. van af te zetten". Do be- fm-jdirect hadden verkocht 1 j*an tuinders. „Zij zijn op de hoogte geweest van het scha delijk karakter van die olie, maar deinsden er toch niet voor terug er grote hoeveelhe- trokken partijen bevatten on der meer gechloreerde kool waterstoffen en molybdeen. ADVERTENTIE in het Venster/Lantaren complex, het Lijnbaantheater en de Volte Universiteit - Rotterdam Kriterion en de Meervaart - Amsterdam en het Haags Filmhuis mm De Programmakrant is uit! Verkrijgbaar bij VW's en Filmhuizen. -BEL VOOR INFORMATIE 010-3 64998/010-363111 Een betaalbaar voorschot op het Filmjaar 1982 dat bij verbranding in kleine ovens giftige bestanddelen achterlaat. De officier haalde een geval aan van een tuinder, die enige kruiwagens volledig had zien wegvreten, toen hij er de as uit de ketels mee ver voerde. Hij verwees naar ver schillende deskundigenrappor ten. waarin het gevaar van gkw's en molybdeen uitvoerig was belicht. „Het is best mogelijk, dat de tussenhandelaar niet zo kri tisch was, maar het ontslaat de mensen van Uniser niet van de plicht om de schadelijkheid van hun waar door te geven". Om deze transacties te kunnen vervolgen had mr. Koops een uit de vorige eeuw stammend wetsartikel van stal gehaald, dat hij in alle drie de ten laste gelegde gevallen van toepas sing achtte. Ook de talrijke illegale lozin gen van dit grootste milieu schandaal tot nu toe liet hij zwaar wegen. „Schaamteloos heeft B. toegegeven, dat er in Kiimpen en Moerdijk vele honderden tonnen recht streeks op open water zijn ge loosd. De andere topfunctiona rissen zijn daarvan voortdu rend op de hoogte geweest en hebben nochtans geen stappen ondernomen". Wel had de Unïser-directie een papieren facade opgetrok ken om te pogen de vele on wettige praktijken te verdoe zelen. De vele klanten werd via veelbelovend foldermate riaal gewezen op de „zeer gea vanceerde verwerkingstech nieken". die in de praktijk niet veel meer inhielden dan het lozen ofwel het doorvervoeren naar Maastricht, waar koleno- door Willem van der Kooy verslagbedrijf Beatrixhaven BV het afval vermengde en doorverkocht aan Belgische cementfabrieken. Menig be drijf, zoals Shell en Chevron, werd op deze manier opge licht, meende de officier van justitie, die sprak van „een grote nepshow"!. Hij maakt een uitzondering voor Gulf en be sloot in die zaak tot vrijspraak. „Ik kan daar gezien de verkla ringen van vertegenwoordi gers van Gulf, die alleen maar blij waren dat het afval weg was en zich helemaal niet druk hebben gemaakt over de verdere gang van zaken, geen oplichting door Uniser zien". In meer gevallen was de indu strie volgens hem „onverschil lig en kortzichtig geweest". „Het is een goede zaak dat tal van bedrijven met het ver dwijnen van Uniser een illusie armer zijn geworden en nu ge noopt zijn zelf maatregelen te nemen. Als dat betekent, dat bijvoorbeeld de produktiecam- pagne van Philips Duphar moet worden uitgesteld omdat er geen goede verwerkingsmo gelijkheid meer is, dan is dat milieuhygiënisch een juiste be slissing. In feite heelt Uniser van het probleem van het che misch afval jarenlang ver traagd". Al te uitgebreid wilde hij niet op de materie ingaan, „omdat het een politieke kwestie is en Uniser voor de eigen activitei ten terechtstaat". De lozingen van het de Uni- ser-holding met haar zes doch termaatschappijen waren in de tweede helft van 1979 tot on gekende hoeveelheden toege nomen, Tienduizenden liters giftig afvalwater werden, vooral via een ondergronds leidingennet in Moerdijk en allerlei leidingen in Krimpen aan den IJssel op respectieve lijk het Hollands Diep en de Hollandse IJssel gedumpt. De betrokken lozers streken er ƒ1.75 per kubieke meter voor op. Mr. Koops* „De wet ver ontreiniging oppervlaktewate ren zou in dat opzicht aanpas sing verdienen, zodat harder tegen dergelijke praktijken zou kunnen worden opgetre den". Het onderzoek, dat al in janua ri 1980 op gang kwam en sindsdien vele miljoenen gul dens heeft gekost heeft behal ve met de beperkingen van die wet met tal van andere problemen te maken gehad, zo memoreerde de officier. De administratie van Uniser was door talrijke malversaties en geheimzinnige memo's zo in gewikkeld gemaakt, dat het rechercheteam de nodige ken nis bleek te missen. Bovendien deden de personeelsleden er veelal het zwijgen toe. Ook op technisch gebied schoten de politiemensen tekort. Vandaar dat is besloten een rijksac countant in te schakelen en twee andere deskundigen tij delijke opsporingsbevoegdheid te geven. Zo kon bodemonderzoek voor de wal van het bedrijf in Moerdijk worden uitgevoerd, waarvan de resultaten een specialist van Rijkswaterstaat de opmerking ontlokte „dat dit het sterkst vervuilde stukje Nederland was. Viezer nog dan de eerste petroleumhaven in Rotterdam". Rijkswaterstaat verwijderde het slib. Een klus, die drie miljoen gulden kostte. Op het terrein zelf werd een volgende bizarre ontdekking gedaan: een loods met driedui zend vaten, waarvan een groot aantal bleek te lekken en waarin zo'n vijfhonderd ton chemisch afval onoordeelkun dig was opgeslagen. In een la ter stadium vonden recher cheurs de ondergrondse lei ding en werd uit de in beslag genomen boeken een beeld van een volop knoeiend be drijf gecompletiseerd, dat ook voor hei eigen personeel nau welijks „gezond" bleek te draaien. Een onderzoek van de stichting bedrijfsgezondheids zorg toonde bij ongeveer de helft van de werknemers een te lage longfunctie aan. De officier van justitie liet zich in zijn requisitoir niet verlei den tot speculaties over de grote bedragen, die door de di rectieleden zouden zijn ver diend aan Uniser. Wel gaf hij aan, dat grote bedragen zijn gestart op de Oil Antal Tra ding op Curasao waardoor niet vijftig maar slechts vijf pro cent belasting behoefde te worden betaald. Voigens woordvoerders van de fiscale inlichtingen en opsporings dienst, die hun onderzoek nog niet hebben afgerond, vloei den echter evenzeer grote be dragen terug naar dp holding. Mr. Koop ging tenslotte uit voerig in op de bewering van de verdachten, dat zu uitslui tend hun eigen „toko' hebben gehad en zich met verant woordelijk voelde voor het geen m andere delen van het bedrijf was gebeurd. Het zoge noemde „Papa Blanca" arrest van juni vorig jaar was vol gens hem een goed voorbeeld om aan te geven, dat de direc teur van een BV verantwoor delijk is voor de gang van za ken van een rechtspersoon, ook als hij niet constant lei ding geeft en zelf alle misdrij ven pleegt. Vrijdag beginnen de plei dooien. De vonnissen worden op 15 februari gewezen. Jong leven in Rotterdam zuid: in de kinderboerderij 'DG Kooi' aan de Maeterlinckweg is een ezeltje geboren. Zo pril dat men nog geen naam heeft voor het kind van Grauwtje. Rotterdam Het zwembad West krijgt een golfslagbad en een watergiijbaan. De kosten van deze voorzienin gen bedragen ruim 1.2 mil joen gulden. De dienst voor sport en recreatie wil dit geld terugverdienen door de toe gangsprijs voor dit bad met twee kwartjes te verhogen In de nota Overdekt Zwem men heeft Rotterdam aange geven, dat het de zwemba den aantrekkelijker wil ma ken voor het recreatieve zwemmen. Omdat golfslag- baden en waterglijbanen voor de waierrecreanten erg aantrekkelijk blijken te zijn. wil de dienst voor sport en recreatie deze voorzieningen m zwembad We.it aanbren gen. vooruitlopend op de plannen voor eeri volledige ïace-hft voor het zwembad. Beide voorzieningen kunnen, worden aangelegd in het be staande ondiepe bassin. Het beleid dat l uitgestip peld in de nota Overdekt Zwemmen wordt geleidelijk aan uitgevoerd De baden Papagaai te Hoogvliet en Schuttersveld zijn al zodahig opgezet, dat ze aantrekkelij ker moeten zijn voor het pu bliek. De gemeente is bezig met plannen voor recon structie van hot zwembad IJsselmonde.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5