20 ROTTERDAM Heroïne weg?anders acties College: S am en wonen bejaarden mag wel m PvdA: Festival over architectuur elitair Onderzoek naar taxi- systeem kost 70 mille De Koningshof op de vingers getikt Familie Kleijweg dagelijks in de stank Vredesgroep voor behoud Diskus Setesanpand in nieuw jasje Parkeergarage Haagseveer gaat toch door Oude Westen tegen wethouder: D'66 op de bres voor Zestienhoven Rotterdam Nieuwsblad RZ/RV/RY/RW woensdag 20 januan 1982 DCMR: 'Klacht is gegrond' Rotterdam Een onderzoek van 70.000 gulden naar de voor- en nadelen van taxi- meldpalen en dienstlichten ten opzichte van een geautomaii- seerde taxi-telefooncentrale is zonde van de tijd en het geld. Tegen een onderzoek als zoda nig zijn geen bezwaren, wel te gen de hoge kosten. Aldus de meerderheid van de raadscomrmsie voor ruimtelij ke ordening, verkeer en ver voer, die verdeeld was over het^ voorstel het Koninklijk Nederlands Verbond van Taxi-ondernemers opdracht te geven zo'n onderzoek te doen. I Ben W zullen nu de beslissing 4 moeten nemen. Commissielid J.A. Reus had om het onderzoek gevraagd. Hij' wil argumenten hebben voor het verlenen van een ge meentegarantie van vijf mil joen gulden voor de automati- sering van de NV TTC en om onrust in de taxi wereld weg te nemen. Gemeentelijk TTC-commissa- ris D, Zijlstra wees erop, dat de TTC m een aandeelhouders vergadering een rechtsgeldig besluit heeft genomen om te automatiseren. Daarbij is ook t het door een groep tegenstan- ders van automatisering jiaar 1 voren gebrachte systeem' van meidpalen en dienstlichten se- rieus bekeken. Hij vond dat een nieuw gemeentelijk on- derzoek alleen maar leidt tot uitstel van de automatisering en tot nieuwe onrust in de taxi wereld. Rotterdam De Vredesgroep Westmaas/Mij'nsheerenland heeft samen met een aantal andere vredesgroepen een brief geschreven aan de Rot- i terdamse gemeenteraad waar in wordt gevraagd de plannen i ter vermindering van het sub- sidie voor de theatergroep Dis kus te herzien. ..Wij. de Vredesgroep West- maas/Mijnsheerenland, de Vredesgroep Heinenoord en de Vredesgroep 's-Gravendee! voor wie Diskus reeds een op treden heeft verzorgd, maar ook alle overige Vredesgroe pen in de Hoeksehe Waard, 2ouden het zeer betreuren in dien U dit advies (van de To- neelraad -red.) zou opvolgen. Het mankeert Vredesgroepen, vooral in de beginfase, nage noeg altijd aan de nodige mid delen en ervaring om een avond te verzorgen. Een thea tergroep als Diskus is dan een ideale mogelijkheid om zo n groep enigszins van de grond te tillen", aldus de Vredesgroe- pen. Rotterdam De Stichting Se tesan krijgt een gemeentelijke subsidie v*an 124.000 gulden voor een fikse opknapbeurt van het pand aan het Kreek pad 7. In dit pand organiseert de stichting, een vrijwilligersor ganisatie voor de Surinaams- Javaans bevolking in Rotter dam, sociaal-culturele activi teiten. Het oude schoolgebouw, waarin Setesan zetelt, voldoet niet aan de brandveiligheidsei sen. Rotterdam Het college van Rotterdam heeft besloten, dat dé bouw 'van het woonblok 'aan het Haagse veer-Pompen- I burg doof kan gaan, Inclusief "de geplande parkeergarage. B - en W vinden het telaat om nu de plannen nog te wijzigen. -Wel wil bet college een plan 'óp tafel hebben om de par keergarage aan de Jacobs- plaats en de nu te bouwen ga rage zo snel mogelijk vol te L k/ijgen. u Rotterdam Het geduld van Gerard Kleijweg is op. De dagelijkse stank in zijn huis aan de Bergselaan heeft hem uiteindelijk zo boos gemaakt, dat hij eist dat er op korte termijn iets gedaan wordt. Het insehakeLen van de DCMR (Dienst CentraalMilieubeheer Rijnmond) had ten dele succes, het aankloppen bij de deelgemeenteraad Centrum-Noord ei genlijk helemaal niet en tenslotte heeft hij zich per aangetekende brief ook nog eens gewend tot B en W van Rotterdam. In oktober 1976 besloot ambte naar Gerard Kleijweg het huis aan de Bergselaan te kopen Weliswaar met een forse hy potheek maar de moeite waard door de unieke ligging en de enorme ruimte die het oude pand het gezinnetje bood. Eén kind hadden ze maar, aan het tweede werd op zeer korte ter mijn gedacht. Dat een garagebedrijf de lin kerbuurman was, ach, dat was geen probleem. Tot eind 1980, het tweede kind was inmid dels gekomen, ineens een on draaglijke stank de omwonen den van het garagebedrijf m rep en roer bracht. Het begin van de 'benzine-affaire' zoals Kleijweg het noemt. „Hier in de buurt was een vrouw al ruim twee jaar bezig met actievoeren tegen die stank," zegt hij. „Maar de DCMR kwam in eerste instan tie met wat veronderstellingen maar tot een werkelijk oordeel kwam men pas in februari '81. Toen bleek dat een benzine tank van de garage lekte. Vol gens geruchten zou de eige naar de zaak hebben verkocht zonder dat hij vertelde dat die tanks best wel eens gecontro- leert mochten worden". Grief Waarmee Gerard Kleijweg meteen is aangekomen aan zijn grootste grief. „Er wordt een hinderwet vei gunning ge geven aan de instantie, met aan de persoon. Dat betekent dat ais je eenmaal zo'n vergun- nipg voor je bedrijf hebt, dat je het zaakje dan ook kan verko pen zonder dat er enige con trole naderhand is". Hoe dan ook, de DCMR en de deelgemeente Centrum-Noord beloofde tijdens een hoorzit ting dat de bodemverontreini ging Ln de kortst mogelijke tijd verholpen zou worden. „In door Martijn Verwaaijen april werd inderdaad actie on dernomen," zegt Kleijweg. „De grond werd afgegraven, de weg werd opengebroken en het leek er op dat de veront reinigde grond werd verwij derd". Geen stank meer dus maar voor de Kleijwegs was dat maar voor tijdelijk. Want in oktober van dit jaar kwam een voor hen onbekende geur de huiskamer in. „En ditkeer kwam het niet alleen vanuit de toiletten maar ook uit de aangrenzende muren in de woonkamer. Die stank was al leen weg te krijgen door het flink te laten doortochten in huis. Maar met de vorst van de laatste tijd was dat geen pre tje" Benzeen Weer werd de DCMR opge trommeld en na enige terug houdendheid moest men toch constateren dat van ernstige luchtverontreiniging sprake was. Het chemisch laboratori um van de DCMR nam proe ven waarbij ondermeer een te hoog aantal benzeen werd ge constateerd. „Behoorlijk aan de hoge kant," zo deelde een bevriende che micus Gerard Kleijweg mee. „Op zich met direct gevaarlijk maar het is kankerverwek kend als je er lange tijd in moet verblijven". En eigenlijk is dat het geval. De beide kinderen, twee en acht jaar, sliepen tot voor kort in de kamer waar de oliestank het ergst is. Zij zijn inmiddels naar een tussenkamer verhuisd. „Waar het ons nu om gaat is dat er eindelijk eens een einde komt aan die stank", bena drukt Gerard Kleijweg. Maar hij heeft het gevoel dat met name de deelgemeenteraad het er bij laat zitten. „We heb ben wel het advies gekregen om de scheuren in de muur zoveel mogelijk te dichten maar het is een oud huis en. volledig isoleren is onmogelijk. Ik heb contact gehad met de mensen van de garage maar die staan eigenlijk ook mach teloos. Ik denk dat er nog res tanten van die bodemvervui ling in de buurt van ons huis zijn achtergebleven. Laten ze dat maar eerst weghalen, dan kunnen we altijd nog zien". 'Ruiken' Volgens de heer Van der Weij- den van de DCMR is de klacht van Gerard Kleijweg zeker niet ongegrond. Hij is vele ma len komen 'ruiken'. „Begin 1981 is die lekkage in die ben zinetank geconstateerd," zegt de functionaris. „We hebben de verontreinigde grond afge graven maar bij. de familie Kleijweg bleven de klachten. Een gegronde klacht, want het is niet normaal dat een garage- lucht in je huiskamer komt omdat je er toevallig naast woont. Ik heb de deelgemeen teraad ook geadviseerd om de kelder van de familie Kleij weg uit te graven om te kijken of daar nog restanten van die benzine te vinden zijn. Is dat niet zo dan zullen op'korte ter mijn uitvoerige onderzoeken moeten plaatshebben om ach ter de ware oorzaak te ko men". Vandaag zou de kwestie-Kleij weg op de agenda komen van de deelgemeente. Het is in alle opzichten te hopen dat een be vredigende oplossing gevon den wordt. Vooral voor de fa milie Kleijweg, die langzaam maar zeker wanhopig wordt van de stank. De bewuste kamer die de meeste stank oplevert. Overdag speelt de jongste Kleijweg er zo af en toe. Slapen is echter onmogelijk door de 'garagelucht' Rotterdam In een gedisciplineerd verlo pen vergadering tussen de bewoners en ver tegenwoordigers van de gemeente heeft het Oude Westen gisteravond wethouder Van der Have duidelijk gemaakt, dat voor 1 mei de heroineoverlast verdwenen moet zijn, anders volgen er harde acties. gen de actiegroep, de bewoners en de sociale instellingen in de wijk de gelegenheid hun bezwaren tegen het gevoerde beleid te ui ten. Allen deponeerden zij de2elde eisen: een hard politie-optreden tegen handelaren, gekoppeld aan een ontmoetingsplaats voor heroïnegebruikers buiten een woonwijk. Tijdens de"druk bezochte bijeenkomst kre- Van der Have en hoofdinspecteur Jansen van de narcoticabrigade oordeelden dat de heroïneoverlast sinds 1980 is afgenomen, omdat de politie sinds die tijd harder op treedt en verschillende heromepanden heeft gesloten. Mevrouw Kemp. die namens de buurthuizen sprak: „De heroïneoverlast is niet minder geworden, het heeft zich meer verspreid over de wijk. Er moet iets aan gedaan worden, want de tegenstelling tussen buitenlanders en Nederlanders in onze wijk wordt er door verscherpt. Als het zo voortduurt, komen er uitbarstingen. Al leen een hardpolitiebeleid voeren helpt niet. Ér zal dan ook opvang voor de ver slaafden moeten zijn". Van der Have maakte bekend, dat er binne- kort wèer drie panden in het Oude Westen gesloten zullen worden en dat er methadon- verstrekkingspunten bijkomen, maar dal het een illusie is, dal het heromeprobleem binnen afzienbare tijd verdwenen zal zijn. Hij wees erop, dal het een internationaal probleem is, dat in alle grote steden aanwe zig is en dat het daarom niet plaatselijk kan worden opgelost. Rotterdam Het protes tants-christelijk bejaardente huis De Koningshof in Rot terdam is buiten haar boekje gegaan. Dit concludeert het college van burgemeester en wethouders. De Koningshof heeft zich volgens het college niet gehouden aan de door de provincie opgestelde huis regels voor bejaardentehui zen. De bepaling, waarin staat dat ongehuwden in een bejaar dentehuis moeten kunnen sa men wonen, is door het be jaardentehuis niet exact in het huisreglement opgeno men. Op grond van de le vensbeschouwelijke overtui ging van de bewoners, heeft de leiding van De Konings hof bezwaren tegen deze be paling. Het college is echter princi pieel van mening dat samen wonen mogelijk moet zijn in bejaardentehuizen. Dit prin cipe is vastgelegd in een be sluit van juni 1980. Burge meester en wethouders zul len de zaak voorleggen aan gedeputeerde staten. Directeur J.de Jager van De Koningshof biijkt van het collegebesluit niet op de hoogte. „Wellicht heeft het overkoepelend orgaan, de Protestantse Vereniging van Instellingen voor Bejaarden zorg (PVIB), bezwaren aan getekend tegen deze bepa ling, maar ik weet nergens van". Wel zegt De Jager 'niet te staan trappelen op dergelijke samenlevingsvormen'. „Er leven bij ons wel broers en zusters samen, maar er heb ben zich nog geen gevallen van ongehuwd samenwonen voorgedaan. Onze bewoners worden ook voorgeselecteerd door de sociale diensten. On gehuwd samenwonen komt natuurlijk in alle lagen van. de bevolking voor maar toch De Koningshof: ...we staan niet te trappelen....' meer bij de jongeren dan bij de ouderen". De directeur van De Ko ningshof stelt dat de leiding het niet direct zou afkeuren. „Als zich zo'n geval zou voordoen, zullen we dit be spreken en de situaties moe ten afwegen. Ik zeg geen ja en geen. nee. We bespreken- ook altijd als een bewoner een piano in het huis mee wil nemen." Rotterdam - D'66 gaat de ver kiezing voor de Provinciale Staten van Zuid-Holland, op woensdag 24 maart, in met een pleidooi voor de handhaving van de luchthaven Rotterdam, Zestienhoven is als bouwloka- tie niet noodzakelijk, aldus D'66 in het verkiezingspro gramma. Door verdichting van de woningbouw binnen de stadsgrenzen kan aan Rotter dams behoefte aan ruimte worden voldaan. Daarmee wordt ook een aanzienlijke verbreding van het draagvlak voor de stedelijke voorzienin gen verkregen, aldus D'66. De Democraten beschouwen Zestienhoven als een onver vangbaar stuk infrastructuur in Rijnmond. Door binnen de grenzen van een aanvaardbaar milieu de luchthaven verder te ontwikkelen kunnen vele duizenden extra arbeidsplaat sen worden gecreeerd. D'66 verwacht op grond van de jongste kiezersonderzoeken tien zetels in de Staten te be halen, wat een verdubbeling van hel huidige aantal zou be tekenen. Lijsttrekker is Flip Pieters uit Dordrecht. De eni ge kandidaat bij de, eerste tien uit het Rijnmondgebied is Lir Blok-Kokkeler uit Rhoon op de vierde plaats. De eerste Rotterdammer is Paul Weijer op de 15e plaats. Rotterdam Ongemeen fel haalde het PvdA raadslid Johan Henderson dinsdag morgen in de raadscommissaie voor ruimte lijke ordening uit naar het project Architec ture International Rotterdam. „Het arehttec- tuurïestival wordt een stuk intelleetualisme. De intellectuelen moeten juist naar de be volking toe komen", zei hij. Henderson was bang, dat architecten buiten de projectgroepen om met hun visie komen. terwijl Rotterdam sinds 1974 juist voor stadsvernieuwing vanuit de projectgroepen heeft gekozen. Wethouder mr.J. Men tink sloot zich bij deze woorden aan. Hij sprak de vrees uit, dat er straks vijf heren vanuit een ivoren toren van de architectuur plannen zitten te maken, waarbij de bevolking niet meer betrokken is. Tegen zo'n elitair karak ter had hij bezwaren. Het architectuurfestival is vandaag feitelijk van start gegaan. Vijf beroemde buitenland se architecten brengen de komende drie da gen een bezoek aan de stad en maken ver volgens ieder een plan voor woonbebou wing op de Kop van Zuid. Het zijn de Italiaan Aldo Rossi, de Duitsers, Kleihues en lingers, de Engelsman Derek Walker en de Amerikaan Richard Meier. In november worden hun ïdeeen, samen met studieproeven van de architectuuropleidin gen van Delft en Rotterdam ter discussie ge steld. Voor het beste ontwerp is de Prix de Rome ingesteld. Nadenken Directeur stadsontwikkeling A.van Hattum wees de commissie erop, dat er een voortdu rende spanning is lussen bewoners en ont werpers. Het architectuurfestival heeft tot doel om op een aantal fronten na te denken over de stad. De ontwerpen van de vijf uit genodigde architecten moeten een bijdrage aan de discussie leveren. CDA en VVD vonden, dat het festival een kans moet krijgen. Iedereen, die met de stad bezig is, kan daardoor ideeën opdoen. Me vrouw E.Buijs merkte bovendien op, dat het de taak van de projectgroepen is om zich in houdelijk met net wonen en het woongenot bezig te houden, niet zozeer met de uiterlij ke verschijningsvorm. Dat laatste kan men het beste aan de specialisten, architecten en ontwerpers overlaten, meende zij.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4