uras 21 Vlucht in de opium Verdachte: 'Dit is geen stok maar een balk achter de deur9 landbouw PLEIN Rotterdam is geen eiland Twee jaar cel en voorwaardelijke thr voor overvallen Belvëdêre« Een week van 666 schepen JWW21/22/23 jan. Rotterdams Nieuwsblad woensdag 20 januan 1982 door Hans Soeters Het leven in het Rotterdamse Chinatown van rond de jaren dertig was voor de buitenstaander een groot mys terie. Elk krantebericht waarin een tipje van de sluier werd opgelicht, was voer voor eindeloze gesprekken. Zoals het Rotterdamsch Nieuwsblad op woensdag 29 april 1931 meldde „dat de Chineezenwijk op Katen drecht in opschudding was geraakt, doordat tijdens het dobbelen om geld in een pand aan de Delistraat 14, de 43-jarige Chinees L.Ch.L. plotseling een browningpis tool tevoorschijn had gehaald en dit de 49-jarige bank houder L.A.S. onder de neus had gedrukt. Nadat hij vijftig gulden van de tafel had gegrist was hij, na eerst het licht te hebben uitgedraaid, verdwenen. In het donker was een vechtpartij ontstaan. L.Ch.L. werd la ter op de avond in de Atjehstraat aangehouden en naar het politiebureau aan de Nassaukade overgebracht". Volgens het krantebericht, „had het voorval op Katen- dreeht grote beroering veroorzaakt, daar men tot dus ver van deze Chicago-manieren verschoond was geble- Boo-on Toch slaagde al in 1922 een Nederlandse verslaggever erin om, via bemiddeling van de Rotterdamse inspecteurs Kuy- per en Hanegraaf en majoor Roetman, een kijkje achter de schermen van Chinatown te ruimen 7ü sis^^den erin toe* stemming los te weken van de meest invloedrijke Chinees van dat moment, Ng Fook, die voorzitter was van de Chinese kongsi (vereniging) Boo-on. In maart 1922 maakte de ver slaggever van het weekblad- Het Leven de volgende aante keningen over Chinatown: „De vrouwen die hier wonen, in dit internationale zeelui- advertentie SCHOONHOVEN Telefoon 01023 - 2377 (keuken openvort 12.00-21.00uur) specialiteit k vers gebakken zee tong UITZICHT OP Rotterdam In de afgelopen week zijn in de Nieuwe Wa terweg binnengekomen 666 schepen metende 5,909.325 brt. Hiervan" waren bestemd voor Rotterdam (met inbegrip van Pernis, Botlek en Europoort) 567 schepen, Schiedam 2, Vlaardmgen 31, Dordrecht 31. Hoek van Holland 17, Zwijn- drecht 1 en overige havens 17. In hetzelfde tijdvak van 1981 kwamen binnen 531 schepen metende 4.685.361 brt. waar van 450 schepen bestemd wa ren voor Rotterdam, iSinds 1 januari zijn binnenge komen 1436 schepen metende 11.918.335 brt. tegen 1230 sche pen metende 10.948.141 brt. in dezelfde periode van het vorig jaar. advertenties Binnenkort verschijnt, aanslui tend op deze eerie, hel boek "De Kesp", door Hans Soetera. s binnenwerk, met o's. formaat 21*29.7 cm. Prijs ƒ26,50. Tegen inlevering van Evenemen ten Paspoort coupon 110 ƒ7.50 korting Voor de snelle beslissers dia het boek nu bestellen en/cf komen afhalen GRATIS reprodukhe van de Eerste Katen- drechtse Haven, formaat 45x64 cm Intekenen ook leietomsch moge lijk, 010-128231. «$»BCnt8BMS KIEBWSMAD öeopend van9-l7uur toegang 110,- AMSTERDAM complex (men vindt er in de buurt natuurlijk ook Noorsche, Deensche, vele Engelsehe, zèifs Grieksche opschriften op de winkels of cafétjes), zijn geen Chineesche. Geen enke le. Het zijn meest Hollandsche en Duitsehe. terwijl de gehuw de Chineezen veelal ook En gelsehe vrouwen hebben". Wat hem bovendien opviel, was: „dat de kinderen uit deze Oostersch-Westersche verbin tenissen zonder uitzondering in gelaatsvorm oogen en uit drukking het Mongoolsche type hebben. Alleen is de ge laatskleur méér „Westersch" dan die van papa". Vleezigen hond Ook over de eetgewoonten van de Chinezen op Katen- drecht sprak de verslaggever zijn verwondering uit. „Naar we hoorden worden er per week honderden kippen ge slacht, want van kippen- vleesch vooral is de Chinees 'n liefhebber {al zeggen kwade tongen dat hij 'n goeden vlee zigen... hond nog méér appre cieert). *t Is gek, maar je ziet in héél 't Chineezenkwartier daar op Katendrecht haast geen enkelen hond!!)". En zo werd de plaatselijke bevolking dan ingewijd over het doen en laten in Chinatown... Nieuw voor die jaren was ech ter wel zijn onthulling over het schuiven van opium, dat door de Opiumwet van 1919 een zonodig nog groter myste rie was geworden. Dat het schuiven van opium door de pol'tie oogluikend werd toege staan, ontlokte aan de verslag gever van Het Leven het com mentaar: „Curieus genoeg is het schuiven zelf, het rooken, niet strafbaar, 't Zou geen wonder wezen wanneer achter het ondoorgrondelijk masker van den Oosterling, in die nooit te peilen, mysterieuze oogen, 'n bittere spot levend is over de inconsequentie van die rare Westersche duivels die zoo'n vreselijken ophef maken van de fabricage, het vervoer, de bewerking dier bedwelmende stof. maar die het gebruik ervan vlak onder hun. neus als. Iels geuutloofds toelaten! Daar kan een Chi- neezenverstand niet bij". Opiumschuivers Maar de voortdurend naar opi um speurende politiemannen in Chinatown bereikten er wel mee dat de opiumschuivers in de boarding houses uitweken naar vlieringzolders eh achter kamertjes. Daar lagen de oude tremmers en stokers naast el kaar op de grond, toegedekt onder dekens en oude jassen, Met de hand maakten ze het bolletje opium wéék boven een olielampje. Daarna werd het op de kop van de brede stenen kop van de houten pijp gesto ken. En al zuigend aan de pijp i Chinatown 1925. De loterijman. deed hierna de opium de rest. De wijd opengesperde ogen begonnen als in het niets te staren, En even later leek het alsof de Chinezen alleen licha melijk nog aanwezig waren... Maar Chinatown kreeg ook bekendheid door zijn Chinese restaurants. Weliswaar verrees in de Amsterdamse Binnen Bantammerstraat de eerste „Chinees", op Katendrecht was Chong Kok Low {Eethuis uit het Middenrijk), in de Deli straat 18, de eerste. Het restau rant van Yuen Wah kreeg in korte tijd bekendheid tot ver builen De Kaap. Pas in 1976 werd het pand gesloten, nadat eerst Yuen Wah op de^Sinter- 1922. De Chinees Si Ah Sang aan het opiumschuiven. Delistraat 1922. Met lichte regenjas majoor Roetman. klaasavond van 1961 was over leden, en zijn zoon er met in was geslaagd het bedrijfje draaiend te houden. Wah ju nior overleed in 1979. Het sluiten van Chong Kok Low betekende eigenlijk hei definitieve einde van de lange periode waarin Katendrecht zijn bijnaam Chinatown ver wierf. Weliswaar telde Katen drecht m 1981 nog enkele Chi nese restaurants (met Wing Wah in de Atjehstraat als de meest bekende) maar de Chi nees was er nagenoeg uit het straatbeeld verdwenen. Hap-Jii Ook de Chinese gokhuizen verdwenen van Katendrecht Het speelhuis Hap-Jii („Voor iedereen") bevond zich at rond 1915 aan de Sumatraweg 14. Het pandje was uitsluitend toe gankelijk voor Chinezen Sinds vele jaren ratelden er op de Pai-kau-tafel de 32 stenen en wachtten er de .koe-tan*: (aandeelhouders) op goklustige klanten. In de hoek van het lokaaltje verkocht een oude Chinees mandarijntjes. De wanden waren opgefleurd met affiches van Ajziatische knok- films. Later werd er ook een een advertentie bijgehangen van de enige Chinese sexclub in Nederland, aan de Binnen weg 350. Het gokhuis was in de Chinese gemeenschap tn de eerste plaats een sok-sïr (ont moetingscentrum), en werd gesticht door een door familie banden gebonden groep vrien den: de kongsi der koe-fang. Door steeds méér vrienden mee te brengen kon zo'n gok huis tot grote bloei komen Hap-Jii vervulde m de Chine se gemeenschap op Katen drecht ook een sociale functie. Van de gokopbrengsten wer den twee keer per maand aan de sociaal zwakkere Chinezen uitkeringen in geld of natura verstrekt. Het gokhuis op Ka tendrecht verzorgde op die manier rond 1975 nog circa vijfentwintig landgenoten. Af hankelijk van de gemaakte winst werden uitkeringen ver strekt vdn vijftig tot vijfenze ventig gulden. Hap-Jii sprong zonodig ook bij bij begrafenis sen en ziektegevallen De inwoners van Chinatown hadden dagelijks contact met hun landgenoten m de Am sterdamse Binnenbantammer- straat. In de Chinese kolonie van de hoofstad werd op vaste tijdstippen de trekking van de pak-ap-pio („duiven loterij") verricht. Postduiven en ordon nansen brachten de uitslagen naar Katendrecht, waar de Chinezen in het lokaaltje aan de Sumatraweg bijeen zaten, in afwachting van de winnen de nummers. Op deze wijze werden ook de nieuwe loten naar de Rotterdamse China town overgebracht. Volgende aflevering: Paar- dedekens als betaalmiddel (zaterdag 23 januari) Het is frappant hoe twee totaal verschillende be richten eikaars inhoud kunnen bevestigen. Vori ge week deponeerde de Rotterdamse Kamer van Koophandel en Fabrieken een lijvig stuk op het bu reau van wethouder drs. Jan Riezenkamp. Het commentaar van de Ka mer op diens alom gepre zen nota over werkgele genheid en economisch be leid in Rotterdam 'Brood op dc plank'. Ook de Ka mer heeft waardering, maar ook nogal wat kri tiek. De Kamer van Koophan del voelt natuurlijk veel voor Riezenkamps sugge sties om het economische klimaat te verbeteren. Maar, zo houdt de Kamer de wethouder voor: kijk eerst eens in eigen ge meentehuis. 'Een belang rijk aanknopingspunt voor een gemeentelijk economisch beleid, gericht op behoud van bedrijvig heid, ligt in de beheersing van gemeentelijke tarie ven. Essentieel zijn de voorwaarden, die aan nieuwe bedrijven worden gesteld in het kader van de grondpolitiek, het ver gunningenbeleid en de ta rieven van de gemeente lijke overheid. Die zijn immers bepalend voor de concurrentiepositie van Rotterdam op zowel na tionaal ais internationaal niveau'. Zo'n opmerking lijkt wat theoretisch. Er ïs geen woord op af te dingen, maar wat doe je er mee in de praktijk van alle dag? Het antwoord op die vraag stond in een bericht in de krant van zaterdag. Daarin stond, dat AR70 Zout Chemie dreigt zijn fabrieken in de Botlek zelfs de nieuwe van 30Q miljoen, die nog niet eens klaar is te sluiten als het geen voordeliger stroomprijs kan bedin gen. Het bedrijf ïs voor zijn energiekosten 75 miljoen per jaar meer kwijt dan de Duitse con currenten. Zonder forse korting op de stroomprijs houdt AKZO het hier voor gezien. (En maar no ta's behandelen over het behoud van bedrijven....) De Kamer van Koophan del wijst op meer voor beelden, waaruit blijkt, dat Rotterdam geen ei land is. De erfpachtpolï- tiek is zo'n element. Het is natuurlijk prachtig om aan te kondigen een krachtig wervingsbeleid te gaan voeren, maar als Rotterdam een gegadigde treft, die liever grond kóópt dan grond in erf pacht neemt, gaat zo'n klant Rotterdam voorbij. Dat geldt zeker voor klei nere bedrijven, die elders in de regio wél een keuze hebben tussen kopen of pachten. De Kamer noemt Helle voetsluis, dat zijn concurrentiepositie aan zienlijk heeft versterkt door behalve erfpacht ook grond verkoop mogelijk te maken. Enige versoepe ling in het grondbeleid kondigt Riezenkamp trouwens zelf al aan door een discussie over de af koop van erfpacht in het vooruitzicht te stellen. De Kamer vanmiddag aan het woord tijdens een hoorzitting over Brood op de plank constateert uiteraard met instem ming, dai er sprake is ran een evolutie ïn dc denk wijze over het te voeren beleid. Het belang van het bedrijfsleven, als belang rijke drager van welvaart en welzijn, wordt duide lijk onderkend. Het eco nomische aspect wordt ge plaatst naast dat van de stadsvernieuwing, het mi lieu en de ruimtelijke or dening en is er niet meer ondergeschikt aan. De KvK vreest eehter en het blijkt her en der in de nota uit de gebruikte for muleringen dat het col lege de economische ont wikkeling alleen als een gelijkwaardige factor in het beleid beschouwt als de situatie daartoe aanlei ding geeft. Met andere woorden: als het slecht gaat telt de economie zwaar mee, als het weer goed gaat kan het wel weer een beetje minder. De Kamer acht deze bena dering fundamenteel on juist. Niet alleen in tijden door Koos de Gast van economische stagna tie of teruggang, maar ook in economische groei perioden dient de over heid 'het werken' dezelfde prioriteit te geven als 'het wen en'. Onder 'werken' dient men namelijk niet alleen werkgelegenheid te verstaan, maar ook inko mensvorming in de parti culiere sector, waarop in belangrijke mate het wel vaartsniveau steunt. Uiteraard is de Kamer in genomen met de plannen voor een actief wervings beleid. De vraag is echter of men zïeh in gemeente lijke kring voldoende rea liseert, dat naarmate de, concurrentiepositie ver slechtert het pakket aan vestigingsvoorwaarden verbeterd dient te wor den. Hier raakt de Kamer twee elementen, die heel wezenlijk zijn voor de aanpak van de proble men. Het eerste is, dat 'de politiek' traag reageert op actuele ontwikkelingen. Politici zijn in de regel zo overtuigd van hun gelijk, dat zij menen dat hun op vattingen bij wijze van schrijven voor de eeuwig heid geldend zijn. Het ge volg is, dat met veel te grote vertragingen en dan nog maar heel gelei delijk aan wordt bijge stuurd. En elke bijsturing wordt dan nog ervaren als het noodgedwongen loslaten van een stuk prestige. Daartegenover staat, dat het bedrijfsle ven veel sneller op actue le situaties reageert. Noch 'de politiek', noch het ambtelijk apparaat blijkt daartegen te zijn opge wassen. Ze hebben geen feeling voor 'het onderne men*. Dat verschil in 'golfleng te' vermindert wel. Da discussie rondom 'Zestien hoven' toont, dat ambte naren sneller inspelen dan bun politieke bazen. Rotterdam De rechtbank heeft gisteren een negentienjarige Rotterdammer yeroor- deeld tot twee jaar gevangenisstraf en voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering wegens een serie overvallen- De jongen zal zo snel mogelijk worden opgeno men in de reclasseringsgemeensehap Groot- Batelaar in het Gelderse Lunteren. De rechtbank wees het vonnis overeen komstig de eis van de officier meteen aan hel eind van de zitting. De rechtszaak, die vorig jaar juli voor het eerst diende, was al diverse keren aangehouden wegens psychia trische onderzoeken en een opnamegesprek in de inrichting Groot-Batelaar. De zaak tegen een medeverdachte, tegen wie de eis anderhalf jaar cel en eveneens voorwaardelijke tbr luidde, werd opnieuw- aangehouden. Omdat deze 21-jarige Rotter dammer volgens deskundigen het program ma van Groot-Batelaar niet aankan, wordt over twee weken ter zitting bekeken, of hij terecht kan in Hoeve Boschoord. ïn de ko mende veertien dagen zal er een opnamege sprek plaatsvinden in deze Drentse inrieh- ting. „Als hij maar zo snel mogelijk uit de gevan genis gaat en zo snel mogelijk wordt behan deld", zei officier van justitie mr. H. de Doelder gisteren met klem. Net als zijn reeds veroordeelde medeverdachte zit de Rotterdammer al tien maanden in voorar rest. Twee andere jonge Rotterdammers, die bij de overvallen waren betrokken, zijn al lang veroordeeld tot anderhalf jaar en 21 maanden cel. Coolsingel De vier knapen beroofden in wisselende sa menstellingen in april vorig jaar in de bin nenstad in totaal 2es mensen. Ze opereerden vooral op de Coolsmgel, waar tal van bedrij ven hun opbrengst in de nachtkluizen van de bankgebouwen deponeren. Meestal sloten ze met zijn drieen hun slacht offers in, bedreigden hem of haar met een vuurwapen en eisten geld Als iemand niet snel genoeg op hun eis inging, mishandel den zij hun slachtoffer. Zo maakten zij op de Coolsingel eenmaal vijfduizend en een keer ruim dertienduizend gulden buit. Beide slachtoffers waren op weg naar de nacht kluis om daar geldcassettes op te bergen. Op 13 april liep het in de Conradstraat fout af. Een voetganger, die zijn portefeuille uit zijn achterzak had hangen, was hun volgen de slachtoffer. De man verzette zich even wel, toen twee jongens hem wilden beroof den. Hij werd bedreigd met een vuurwapen en kreeg een aantal klappen, maar gaf niet toe. Aangezien er steeds meer publiek ver scheen, maakten de overvallers zich uit de voeten. Twee getuigen zetten met hun auto's de achtervolging in. Een van de overvallers schoot met het vuurwapen om de achtervol gers af te schrikken. Kort hierna werden de jongens aangehouden en bekenden zij de be rovingen. Hun verslaving aan heroïne bleek de drijfveer. Ernstig Aanvankelijk eiste officier van justitie mr. De Doelder tegen de twee jongens, die giste ren terecht stonden, tweeënhalf jaar cel. Bij de oudste haalde hij daar gisteren een jaar af. Bij de ander, die de meeste berovingen op zijn naam had staan, een half jaar. „Maar lager dan twee jaar kan ik toch niet gaan. daar zijn de feiten te ernstig voor", meende de officier. Hij wilde niettemin de opname al tijdens de gevangenisstraf mogelijk ma ken De officier zag de voorwaardelijke tbr als 'een stok achter deur'. De verdachten lieten merken graag een be handeling te ondergaan, maar toonden evenzeer hun grote bezwaren tegen de voorwaardelijke tbr. „Ik wil daar wel vrij willig heen", zei een van hen. „De tbr is voor mij geen stok. maar een balk achter de deur." Ook de advocaten keerden 2ich tegen de eis van mr. De Doelder. Andere, wettelijke, mogelijkheden om de jongens te laten opne men zagen ze echter zelf ook niet. De recKt- bank evenmin.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5