BOTTERDAM ii Nog steeds ijshockeyer met storing in hartslag Tak-Lift van duizenden legosteentjes ter meuten ®j| natuurlik 298.- STAD PLEIN Ventilatie Dordtse Menkenhal vraagteken Dordrecht mag kolen een trale bouwen Jacht op jacht op Maasvlakte Nieuwe metrolijn 8 februari open ÏD DUIZENDEN KLEUREN SPEEL- EN TEKENFILMS IN DE OPRUIMING. So'lerdaniG Nieuwsblad donderdag 21 januan 1982 Rotterdam De schrik zit nog steeds een beetje in de be nen. De meeste spelers van het B-team van IJHC Rotterdam beseffen, dat zij er toch goed vanaf zijn gekomen. De kool- monoxyde-vergiftiging, die zondagavond in de Ton Men kenhal in Dordrecht toesloeg, door Martljn Verwaaijen blijft voorlopig hét onderwerp van gesprek. Zeven Rotterdamse spelers werden zondagavond uit hun bed getrommeld. Zij kregen de opdracht zich direct in het zie kenhuis te melden. Een te gro te concentratie koolmonoxyde maakte nader onderzoek noodzakelijk. Zes van hen konden na vierentwintig uur observatie naar huis, alleen .Stan van Limburg moest blij ven. .In het Zuiderziekenhuis hoopt Stan elk uur van de dag dat de dokter hem wegstuurt. „Het heeft nu wel lang genoeg ge- .duurd," zegt de 16-jarige ijs hockeyspeler. „Ik voel me nog wat futloos en er blijkt een storing in mijn hartslag te zit ten. Volgens de doktoren is dat veroorzaakt door die vergifti ging". Stan van Limburg voelde zich na de wedstrijd tegen Dord- recht Lions-B niet zo lekker. En niet omdat met 7-5 verio- .ren werd. „Ik voelde me tij dens de wedstrijd al rot wor den, maar ik dacht dat het ge- woon vermoeidheid was. Toen ik goed en wel thuis was werd ik steeds beroerder. Toen bel de meneer Smol op om te zeg gen dat ik meteen naar het ziekenhuis moest. Ik ben naar het Zuiderziekenhuis gegaan en tot mijn stomme verbazing kwamen daar njg een paar teamgenoten van mij binnen. Wel vreemd op zondagnacht om half twee". Voor de meesten was het avontuur gelukkig van korte duur. „Ik moest echter blij ven," zegt Stan. „En nu nog lig ik aan de monitor. Ze vertrou wen die hartslag nog niet hele maal dus moet ik blijven. Er was in mijn bloed ook iets van elf procent van die stoffen ge vonden. Later hoorde ik dat twintig procent dodelijk is". Weinig spelers Een man die alles meemaakte is Jan Ritmeester, invaller- /coach van het Rotterdamse jeugdteam. Hij ging met de jongens mee omdat coach Wim Baggerman verstek moest la ten gaan. „Ik nad er nog de pest in dat er maar weinig spelers waren opgekomen. Ik had er maar zeven, dat is voor een wed strijd wat weinig. Gezien de ontwikkelingen was ik later blij dat er maar zo weinig wa ren". Ondanks dat werd gespeeld. „Het begin verliep normaal. Alleen viel me op dat de jon gens betrekkelijk snel moe waren. Maar aangezien ze die zaterdag ook al een wedstrijd in Amsterdam hadden ge speeld dacht ik dat dat de oor zaak wel zou zijn. Maar naar mate de wedstrijd vorderde werd die vermoeidheid steeds erger. Stan van Limburg had er het meeste last van. Hij kwam in de tweede periode naar me toe en 2ei dat hij het benauwd had en braakneigin gen kreeg. Ik heb hem met ie- Kees Smol, Sjoerd Bijkerk en Stan van Limburgs vriendin Merel konden na 24 uur observa tie naar huis. Stan zelf, {in het midden met krullen) moet nog even afwachten. mand naar de kleedkamer ge stuurd, maar later kwam hij toch weer terug". De interim-coach kreeg zelf ook last. Maar schonk er geen aandacht aan. Pas na de wed strijd bleek dat er iets mis was. Vertelt Ritmeester: „Die kee per van Dordi had twee perio den in het doel vlak in de buurt van die ijsveger gestaan. Aan het eind van de wedstrijd stortte hij ineens in elkaar. Hij had last van zijn borst en kreeg ook braakneigingen. Hij is direct naar het ziekenhuis gebracht". Hoofdpijn Pas rond middernacht werd Ritmeester gebeld door een functionaris van de Menken hal. Hij moest zijn team het bed uit trommelen en direct naar het ziekenhuis gaan. „Ik zelf barstte van de hoofdpijn. Ik heb de heer Smol gebeld omdat hij ook bij de wedstrijd was en die heeft iedereen ge beld. Ze werden onderge bracht in het Zuiderziekenhuis en St. Franeiscus". „Onvoorstelbaar wat daar alle maal gebeurde", zegt Smol, nog altijd onder de indruk. „Want het ging niet alleen om de spelers maar ook toeschou wers moesten opdraven. Ik ben met acht mensen naar het St. Franciscusziekenhuis ge gaan. Acht mensen, midden in de nacht, en maar twee nacht zusters. Overal kwamen bed den vandaan, alles werd piek- pijn geregeld. Het is fantas tisch wat daar gedaan is voor die knapen". Ijsveger Maandag al is de Technische Milieudienst Drechtsteden ge start met hel onderzoek. Al leen scheidsrechter Van der Laan en Stan van Limburg liggen nog in het ziekenhuis, de rest is herstellende. Als oor zaak van de vergiftiging wordt de ijsveger genoemd. Gerard Opmeer, functionaris van de Menkenhal in Dord recht: „De ijsveger is door monteurs van de politie nage keken. Het blijkt dat er een defect is geconstateerd bij de verdamping van LPG-gas. Aan de buitenkant is dat nau welijks zichbaar. Vandaar dat we er zo laat achterkwamen. Het defect is inmiddels verhol pen. Dat de veger de week daarvoor uit de roulatie is ge weest heeft hier totaal niets mee te maken. Dat had heel andere oorzaken". Hoewel Jan Ritmeester pro beert geen verwijten in de richting van Dordt te slinge ren is hij toch lichtelijk ver baasd. „Als je toch hoort dat er een dergelijk defect aan de motor is, dan gebruik je dat ding toch niet. Trouwens, er moet wel iets behoorlijk mis zijn met het ventilatiesysteem dat die gassen zo lang in die hal konden blijven hangen. Maar goed, als de jongens maar weer gezond worden. Want het lijkt me wel leuk om binnenkrt vriendschappelijk te spelen tegen Dordrecht Lions. Die club kan er ten slotte ook niets aan doen en ze zitten er behoorlijk mee". Rotterdam Het hypermoderne en grootste bergings- lijks meer geheimen. Hondertwintig van zijn vrije-tijd- vaartuig ter wereld, de Smit Tak-Lift 4, sinds septem- suurtjes besteedde hij om met jobsgeduld het impone- ber 1980 in de vaart, heeft voor Sjoerd Brunia nauwe- rende vaartuig met Lego na te bouwen. Rotterdam De gemeente Dordrecht krijgt van Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland vergunning voor de bouw van een kolencentrale. Het dagelijks bestuur van de provincie vindt de bouw noodzakelijk in het kader van de regeringsplannen om zoveel mo gelijk verschillende brandstoffen in te zetten voor de opwekking van elektriciteit. De kolencentrale wordt tussen 1982 en 1987 opgetrok ken. Met de bouw is een bedrag ^**n 1,2 miljard gul den gemoeid. De kans is groot dav' Stork in Hengelo opdracht krijgt om de ketel te leveren. Het vermogen van de centrale wordt zeshonderd megawatt. Een rookgaszuiveringsinstallatie moet de uitworp van zwaveldïoxyde, vrijkomend bij de verbranding van kolen, beperken. Tot nu toe is zo'n voorziening alleen in Japan toegepast Sjoerd Brunia, 23 jaar, is bezig aan z'n laatste jaar aan de Rot terdamse Zeevaartschool. „Bokken en kraanschepen hebben me altijd al geboeid", verklaart Sjoerd, „In m'n va kanties werk ik vaak bij Smit. Zo heb ik ook een paar keer meegevaren op de Tak-Lift 4. Ze vroegen me toen of ik er niet eens een model van kon door Willem Nettinga maken. Omdat ze voor de open dag van de school ook graag een model wilden heb ben, leek het me leuk om de Tak-Lift 4 na te bouwen". Met behulp van foto's, die hij zelf kon nemen tijdens de bouw van de Tak-Lift, en de originele bouwtekeningen, bouwde hij op een schaal van 1:50 de trots van de Smit-Tak vloot na. Alles zit erop en en eraan. De dektakels, vier hiis- lieren, de gigantische bok, aie zelfs bij het model nog een lengte van ruim twee meter heeft, tot en met de ankers en de boordlichten toe. In het kantoor van Smit-Tak "ter Meulen Filmfestival"® voor elke single 8- en super 8 projektor Voordeel: 50 tot 70 thrillers westerns speelfilms musicals natuurfilms tekenfilms lachfilms sctence fiction oorlogsfilms klassieke films sportfilms 120 meter kleur en geluid van 149,- voor 59,- 60 meter kleur en geluid van 59,- voor 25,- 60 meter kleur van 39,- voor 14,95 en nog veel meer lage prijzen SUPER 8 FILMS aan de Boomjeskade neemt het bijna dertig kilo zware model een heel bureau in beslag. De top van de grote bok reikt bij na tot het plafond. Kinderspeelgoed? „Ach ja, sommige mensen kijken wel wat raar als ze horen dat ik modellen maak van Lego. Maar als ze ze eenmaal gezien hebben, praten ze meestal wel anders", merkt Sjoerd Brunia Lanconiek op. Als hij in het inwendig een paar hend eitjes overhaalt, komt de Tak-lift tot leven. Tergend langzaam beweegt de grote bok zich krakend over het dek naar achteren. "Willemsbrug „Met bescheiden trots vertelt Sjoerd Brunia: „Het model heeft in ieder geval z'n dien sten bewezen. Bij de sloop van de Oude Willemsbrug was niet helemaal duidelijk hoe de stroppen van de bokken om de brugdelen gelegd moesten worden. De avond ervoor heb ben we toen nog even geoe fend met dit model". Acht jaar geleden maakte hij z'n eerste model van een bok, vertelt Sjoerd. Tijdens het ver tellen haalt hij twee dikke fo toalbums voor de dag. Glimla chend: „Dat model was nog wel een beetje ruw, maar je leert het steeds beter. Lego 2elf is trouwens ook steeds be ter van kwaliteit geworden, vooral de laatste vijf jaar". Een dure hobby dus. „Ja dat wel", zegt Sjoerd, „de Lego in dit model heeft een winkel waarde van ongeveer zeven duizend gulden. Gelukkig kan ik het goedkoper krijgen bij de importeur. Hij heeft een keer een model gezien en was toen erg enthousiast". Elk model bewaren zou dan ook een kostbare zaak worden. Na verloop van tijd worden ze weer steen voor steen afgebro ken. Maar niet voor het oude model uitgebreid is gefotogra feerd. „In totaal heb ik er nu ongeveer veertig gemaakt", vertelt Sjoerd verder. „Soms gaat het je inderdaad wel wat aan je hart om zo'n schip af te breken. Bijvoorbeeld de Smit London, dat was toch wel één van m'n mooiste modellen". „Eén keer heb ik een model aan een bedrijf verkocht. Dat was de Hercules van Brown en Root". Over het lot van de Tak-Lift vier heeft Sjoerd nog niet be slist. „Ik zit nu voor m'n eind examen en heb niet zoveel tijd meer om te bouwen. Volgend jaar zal er ook wel niet veel yan komen, dan ga ik nog een jaar naar de machinisten- school". Met een hoofdbeweging naar het personeel van Smit-Tak in het kantoor aan de Boompjes kade: „Trouwens als het aan hen lag blijft het model hier staan". Met duizenden legosteentje bouwde Sjoerde Brunia in 120 uur dit mode! van 's werelds modernste varende bok, de Tak Lift 4. advertentie Solide eiken dekenkist- me: massieve paneeltjes en bolpoten. Klep gaat naar voren open Crote uitvoering met royale maten 105 x 47 x 57 cm W»j ruimen deze kist op met extra prijs voordeel Beslist de moeite waard van 425/ voor Op wat vroeger zo karak teristiek 'de eilanden' heette, en na de gemeente lijke herindeling modem Westvoome is geworden, is een aantal mensen boos op Rotterdam, Wat heet boos, zij zijn gewoon kwaad. 'De gemeente Rot terdam' heeft hen versto ten van de Maasvlakte, waarop ze praktisch, dicht bij huis, een ideaal jachtgebied hadden, waar op ze aan het einde van de werkdag nog een uurtje ontspanning vonden en een schot konden wagen. Wat is er aan de hand? Sinds de polders en het natuurgebied De Beer op Rozenburg vergraven zijn tot Europoort en Maas vlakte hebben enkele vroegere bewoners hun jachtrecht voor dit gebied behouden. Zij stonden toe, dat ook vrienden en ken nissen op hun terrein jaagden. Dat verliep in alle vriendschap. Waarom dan een goede afspraak ineens ongedaan ge maakt. Er lean vandaag de dag toch al zo weinig meer; was het nu nodig om aan die kleine plezier tjes in het leven ook al een einde te maken? De ergernis wordt nog vergroof door het feit, dat er in 'Het Jagertje' adver tenties zouden verschij nen met het aanbod ge bruik te maken van een jachtterrein. Dat jachtter rein zou - inderdaad - de Maasvlakte zijn. Men moet er dan wel honderd gulden voor een halve dag voor over hebben. Is Rotterdam werkelijk zo'n vervelende gemeen te? Er blijkt een heel ver haal te steken achter de jacht op de jacht op de Maasvlakte. Beheerder van het jachtgebied is het Grondbedrijf. Men beves tigt er, dat er het een en ander op de Maasvlakte aan het veranderen is. Maar men verbaast zich tegelijkertijd wat over de kritiek. Met de jaehtheb- benden is tot tweemaal toe over de nieuwe rege ling vergaderd. De oude rechthebbenden hebben allen voor dit jaar voor de somma van één gulden een jachtvergunning ge kregen en allemaal heb ben zij de namen van en kele medegebruikers kun nen opgeven. Praktisch zou er dus weinig veran derd moeten zijn. Ingrijpen was hard nodig, aldus het ambtelijke com mentaar, dat ook aan bur gemeester en wethouders wordt voorgelegd. Bij tel lingen is gebleken, dat het evenwicht op de Maas vlakte flink Is verstoord. Het aantal fazanten en hazen is veel kleiner dan het zou moeten zijn. Bij de konijnen is het echter 'bij de konijnen af: een regelrechte plaag. Bij her haling heeft het Havenbe drijf het dringende ver zoek gedaan er wat aan te doen, omdat wallen, we gen, taluds, spoordijken en pijpleidingen drastisch worden ondergraven. De konijnengangen verstoren de stabiliteit in de grond raet alle risico op verzak kingen. En dan hoeft er maar een wagon met chloor van de rails te ra ken of een pijpleiding te breken om een ramp in huis te hebben. Het Grondbedrijf heeft herhaaldelijk de jagers gevraagd er aan mee te werken het schadelijk wild kort te houden en de wildstand op de Maas vlakte op orde te brengen. Daarvan is te weinig te recht gekomen. De ambte naren bij het Grondbe drijf hebben daarvoor wel enig begrip: een weidelij ke jager, zoals dat heet, heeft een hekel aan konij nen schieten. Maar de konijnenstand moet toch worden aange pakt. Konijnen jagen is dan onvoldoende; konij nen moeten worden be streden. Er moeten er op de Maasvlakte dit jacht seizoen (tot 31 maart dus) 25.000 worden afgescho ten. Aanvankelijk heeft het Grondbedrijf daartoe z.g. strokenjagers schakeld, die dag en bij nacht op konijnen hebben gejaagd. Daarbij rij zijn echter weer spanningen ontstaan tus sen deze jagers en de rechthebbers op het jacht gebied, die Jan en alle man toelieten. Er was niet meer uit elkaar te houden wie mocht jagen en wie stroopte, „s Avonds was het op de Maasvlakte soms net oorlog met al die zoeklichten cn licht bakken", aldus onze zegs man. Daarom heeft het Grondbedrijf nu het jachtrecht van de oude rechthebbenden omgezet in jachtvergunningen voor konijnen en wilde eenden en de bestrijding van de konijnenplaag op gedragen aan een speciale man, die op zijn beurt tien namen heeft mogen opgeven van mede-jagers, die met niet meer dan twee tegelijk mee op jacht mogen. „Wij hebben geen enkel ander belang bij deze jachtperikelen dan er voor te zorgen dat de ko nijnenstand wordt ver- door Koos de Gast minderd en fazanten en hazen weer een kans krij gen", aldus het Grondbe drijf, dat er overigens op wijst dat door de vesti ging van nieuwe bedrij ven (de kolenterrmnal en de container-terminal) er vrijwel geen jachtterrein meer overblijft. Binnen de fabriekspoorten heb ben de bedrijven zelf de grootste moeite de konij nen in bedwang te hou den. Aldus beide kanten van de medaille. Gegriefde ja gers tegenover de mensen bij het Grondbedrijf, die verantwoordelijk zijn voor de veiligheid van dij ken, wegen en buisleidin gen. 't Leven is inderdaad ingewikkelder dan het er aan de buitenkant uitziet. Schicdamsedijk Het blijkt nodig even te rug te komen op de Schie- damsedijk. We hebben te vroeg gejuichd toen de raadscommissie voor ver keer zich verzette tegen een mogelijke versmal ling van de Schiedamse- dïjk. TJ herinnert zich, dat dat plan verscholen zat in het bestemmingsplan voor dit gebied. Op de ene bladzijde stond dat de Schiedamsedijk een ver keersweg is en ergens veel verder op was te ont dekken, dat een verkeers weg maximaal tweemaal één rijstrook breed mag zijn. VVD'er Kerstholt had dat tijdig (dachten we) ontdekt. De praktijk van het be sturen is echter nog veel raadselachtiger. De raad blijkt al in 1977 tot de ver smalling te hebben beslo ten door de aanvaarding vanhet fietspadenplan. Terug naar af blijkt nu niet meer mogelijk te zijn. Ieder ander zou er bij uit zijn vel springen. Politici accepteren zo'n medede ling gelaten. Ze zijn er vijf jaar geleden al 'inge stonken'. „Dat was de vo rige raad", zegt men dan verontschuldigend. Alsof die niet voor tachtig pro cent uit dezelfde wethou ders en raadsleden be stond.... H Rotterdam De nieuwe metrolijn Coolhaven - Capelse- 1= 5 brug zal zaterdag 8 februari zijn eerste route rijden. Op die dag kunnen alle Rotterdammers kennis maken met de nieuwe Oost-West metro/sneltramiijn. Het hele week- j= end kan men gratis rijden in de nieuwe metro. Zaterdag wordt de lijn officieel geopend. De RETT houdt dan een open stationsdag. S Het havenbedrijf en de dienst drinkwaterleiding orgarn- S j§ seren enkele activiteiten. Ook worden instellingen inge- h schakeld, die in de omgeving van het nieuwe traject ge- vestigd zijn. H De nieuwe metrolijn Coolhaven-Capelsebrug telt tien 1§ haltes. Het traject zal in de komende jaren nog uitgebreid worden naar het Marconiplein (klaar in 1986) en naar 3 Zevenkamp (in 1984). s

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5