Hardhout-opslag op open terrein Een kerncentrale op het Schouwburgplein, dat is toch fantastisch' ftUTOoemeR pieTCRsen Introductie A-body 1982 Multi - Terminals sloopte loodsen op Pier 2 Duidelijkheid scheppen in kernvraagstuk Korfbalveld iBeverwaard te iklein om aan te •leggen Adviesraad Rijnmond een zak lucht Overval op bejaarde drogist Beroepen Rectificatie Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 23 januari JS82 Rotterdam Loods- ruimte weg en open ka- deruimte ervoor terug: het stuwadoorsbedrijf Multi - Terminals Rot terdam heeft op die ma nier op de lokatie Pier 2 (Waalhaven) aan „inter ne" havenherstructure ring gedaan. De snel ge groeide aanvoer van ge jaagd hardhout uit het Verre Oosten 150.000 ton in '81, een verdubbe ling in slechts twee jaar maakte die ingreep noodzakelijk. •Voor Multi - Terminals bete kende dat een desinvesiering -van 1,2 miljoen gulden, maar ook in dit geval gaat de kost voor de baat uit. Pier 2 - direc teur M. Vermeulen noemt het: „Anticiperen op ontwikkelin gen in de haven". Hij verduidelijkt: „Wij kregen te maken met een steeds in omvang toenemend houtpak ket en om dan een zo hoog mogelijke produktie bij de los sing van de schepen, de opslag van het in bundels verscheep te hout en de afvoer van die lading te krijgen, hadden we open ruimte nodig. Werken in loodsen is voor dis, soort lading niet praktisch". Multi - Terminals vond dat terrein aan de westkant van Pier 2 en daarvoor moest het loodscomplex Atlas éénder de van de totale overdekte ruimte die hel bedrijf daar heeft tegen de vlakte. De zo Flinke produktie ontstane 12.000 vierkante me ter open terrein is opnieuw Vermeulen: ..In de paar vve- met betonplaten bestraat en ken "dat we nu met dat open van enkele lichtmasten voor- terrein werken, hebben we zien. Behalve voor hout wprdt een flinke produktie kunnen het terrein overigens ook ge- maken. We kunnen aan de brui kt voor de opslag van an- vierhonderd meter kadelengte langs het veertig meter brede terrein met zes kranen tegelijk twee schepen behandelen. Per etmaal kunnen we dan zo'n drieduizend ton hout uit één schip lossen en ongeveer tien duizend ton totaal opslaan. Om geen problemen te krijgen is het uiteraard van groot belang dat de afvoer naar de klanten zo snel mogelijk gaat". Dat hardhout komt uit Indo nesië en uit Maleisië en het wordt naar Pier 2 gebracht door schepen van de Volksre publiek China, de Deutsche Seereederei (Oost-Duitsland), de Rickmers Linie (Bondsre publiek}, de Toho Line uit Ja pan en door de in Hongkong gevestigde Norasia Line. De Norasia-schepen kömen met volle ladingen hout naar Euro pa, lossen eerst in Boulogne (Frankrijk) en in een van de Engelse havens en komen daarna (met maximaal 8.000 ton) naar Rotterdam; de ande re rederijen nemen de hout bundels naast ander spul {meestal stukgoed) mee. De expansie in de hardhout- aanvoer heeft te maken met het feit dat er in de bouw steeds meer van dit soort hout wordt toegepast. Behalve voor de Nederlandse markt, is een deel van het hout dat op Pier 2 wordt gelost ook bestemd voor de Westduitse. Vermeulen: ,,Met name voor het Ruhrge- bied. Hamburg en Bremen verzorgen de lossing van dal hout voor het noordelijk deel van het land". door Bram Oosterwijk dere, volumineuze ladingen; zoals voor grote fabriekson- derdelen, die regelmatig vanaf Pier 2 naar de Volksrepubliek China worden verscheept. To taal wordt er op de pier per jaar ongeveer anderhalf mil joen ton lading verwerkt. Gezaagd hardhout: opgeslagen op het open terrein van Pier 2 ^Rotterdam Voorlopig komt. •er van aanleg van een korfbal- iveld in de Beverwaard niets ."terecht. Het ^veld zou onvol doende ruimte bieden aan de korfbalvereniging USV, nu er inplaats van vier speel blokken 'slechts drie blokken zouden ^worden aangelegd. Voor het Vierde blok ontbreekt het geld. De voorzitter van USV maak- 'te de raadscommissie voor "sport en recreatie duidelijk, idat drie speelbloken fe weinig Hel véld zou binnen de korste keren het zorgenkindje van de gemeente worden. USV vraagt zich af of het in dat geval wel nut heeft om voor anderhalve ton een eigen .'clubhuis bij het terrein neer te zetten. De dienst voor sport en recrea tie gaf zonder meer toe. dat het veld eigenlijk te klein is ^opgezet. „Dat gaat zeker pro blemen opleveren", aldus di-. recteur Aalbers, Volgens hem '.ontbreekt voorlopig het geld om een voldoende groot veld voor USV aan te leggen, zodat het een kwestie is van dit te kleine veld of voorlopig hele maal niets. Als USV het veld niet zou accepteren, zijn er nog andere gegadigden. -De raadscommissie was van -oordeel, dat het niet verant- woord is geld op tafel te leg gen voor een veld. dat meteen ;al te klein is. Met de deelge meente IJsselmonde zal op nieuw moeten worden over- I legd of er aan meer geld te ko men is en op welke termijn. USV wacht, liever op een goed iveld dan dat de vereniging nu ■een te klein veld aanvaardt. De Rijn mond raad besluit maandag over de oprich ting van een Adviesraad voor het Openbaar Ver voer. Drie-en-lwinüg (ambtelijke) vertegen woordigers van o.a. Rijn mond, Rotterdam, de pro vincie, het ministerie en de vervoersondernemin gen hebben een kleine vier jaar vergaderd over de spelregels voor de Advies raad. In de kring van de Rijnmond raad is er enige trots te bespeuren over het feit, dat de Adviesraad er nu eindelijk komt. Het is een pak van het hart voor allen, die er bij betrokken zijn geweest. De geschiedenis van de Adviesraad voor het Open baar Vervoer gaat overi gens veel verder terug. In het begin van de jaren ze ventig is er al een brede studie opgezet om te ko men tot de oprichting van een soort 'openbaar vcr- voersautoriteït'. Voor ogen stond een in West-Duits- land ontwikkelde organi satie. Hamburg is interna tionaal een voorbeeld van de wijze waarop het open baar vervoer is georgani seerd en wordt geëxploi teerd. In een regionaal samenge stelde raad wordt het ni veau vastgesteld, waarop het openbaar vervoer dient te worden aangebo den. Op basis van die poli tieke wensen krijgen de vervoersm aatschapp i jen opdracht hun diensten uit te voeren. Van spoorwegen tot kleine busonderneming zijn de bedrijven dus uit voerders van de opdrach ten van de regionale be stuurders. Het resultaat is, dat voor het gehele gebied lijnennet en frequenties worden ..vastgesteld. De eventuele tekorten komen niet ten laste van de vervoersbe drijven, maar van de ver- voersautoriteit, die uit op brengsten en belastingen wordt gefinancierd. Het resultaat is een uitgekiend aanbod, waarbij de ver schillende bedrijven op el- kaars terrein mogen ko men. De spoorwegen ma ken er bijvoorbeeld op hun doorgaande lijnen bij het passeren van Hamburg ook gebruik van het spoor en van de stations van de ondergrondse. Iets dergelijks stond de onderzoekers voor het Rijnmondgebied voor ogen: een onder Rijnmond vallende vervoersautori- teit, die voor het gehele ge bied het lijnennet met overstapmogelijkheden en de frequenties zou kunnen vaststellen. De vervoersbe drijven - van spoorwegen tot en met Van Gogh, die toen nog bestond - zouden in opdracht van Rijnmond gaan opereren. In de me tropolitan Toronto func tioneert eenzelfde opzet. Zowel in Duitsland als Ca nada leidde deze integratie tot een flinke aanwas van passagiers. Daarvan is dus niets te recht gekomen. 'Politiek niet te verkopen', zo moest de commissie Van Leeu wen melden, die zelfs al tot in details uitgewerkte voorstellen was gekomen. Om tot een dergelijke aan pak te komen was het no dig een zg. 'gemeenschap pelijke regeling* te treffen, waaraan Rijnmond en de gemeenten zouden moeten deelnemen. Met andere woorden: een regeling waarin Rijnmond het sa- Ridderkerk Twee knapen hebben bij een overval op een bejaarde drogist een bedrag van 1800 guldensbuit gemaakt. Terwijl het bejaarde echtpaar in de woning zat forceerden zij aan de achterzijde van het pand aan de Amaliastraat een raam en drongen met messen in de hand en nylonkousen over het hoofd het pand bin nen. Zij snauwden de drogist, de 74-jarige J. J. de Winter toe: „We moeten geld hebben", waarop de man hot bedrag bij elkaar bracht. Na de. telefoon draad tc .hebben doorgesneden dwongen zij het echtpaar naai de slaapkamer te gaan en ver dwenen. men met de gemeente voor het zeggen zou hebben. Maar het openhaar li chaam was nu juist opge richt om dergelijke ge meenschappelijke regelin gen onnodig te maken. Geen gemeenschappelijke regeling dus, maar daar mee ook geen vervoersau* toritcit. In feite bleek de angst voor de machtsposi tie van Rotterdam te groot. Een regionaal opgezet in-, stituut voor het openbaar vervoer bleef echter prij ken op het verkiezingspro gramma van de PvdA. Bij elke evaluatie van dat pro gramma kwam deze wens weer boven tafel. Er moest dus wat komen. Zoals gemeld: 23 vervoers- deskundigen hebben nu iets bedacht dat Rijnmond enig gezicht in de wereld van het openbaar vervoer geeft: de Adviesraad. Alle Rijnmondgemeenten zit ten er in. En hoe functio neert dat nu Elke ge meente en elk vervoersbe drijf, dat een vervoersplan heeft met regionale aan knopingspunten, moet dat voorleggen aan de Advies raad. Gemeenten en/of be drijven verplichten zich de uitspraken van de Advies raad (met beroepsmoge lijkheden tot en met de Rijnmond raad toe) te vol gen, 'tenzij andere zwaar wichtige redenen genoem de partijen ertoe nopen van het oordeel van de Rijnmondraad af te wij ken', zoals in het conve nant staat. De vraag is hoe zwaar zwaarwichtige redenen moeten zijn om van de uit spraken van Rijnmond te kunnen afwijken en wie dat gewicht bepaalt. Het risico is, dat met name een gemeente als Rotterdam anders te vaak gebruik gaat maken van deze noodrem. (Rotterdam heeft 'm niet voor niets, la ten aanbrengen). In dat geval wordt de Advies raad een extra schijf in de besluitvorming over het o- penbaar vervoer cn is het resultaat van tien jaar on derhandelen voor Rijn mond een zak lucht. ADVERTENTIE Chevrolet PONT1AC OLDSMOBIL6 BUICK CADILLAC kanten kan bekijken. Van Manen en Janssen willen op deze manier een bijdrage le veren om de discussie wer kelijk breed te maken. Rotterdam -r- Rotter dam krijgrt een kerncen trale. Weliswaar één van kunstof, maar initiatief nemers Jan Janssen en Eymert van Manen den- ken dat juist door de "Geitenharen sokken bouw van een kerncen trale de verbazing en nieuwsgierigheid opge wekt zal worden. Uiter lijk door die kleurige opblaashallen en inhou delijk omdat de opzet dermate leerzaam en in- door Karin Kuijpers teressant is, dat de cen trale als een symbool ge zien moet worden voor een probleem, waarvoor dringend een oplossing nodig is. Rotterdam krijgt er dus voor een half jaar een beziens waardigheid bij. Jan en Eymert, ondertussen bijna de Rotterdamse vertol king van het vroegere caba retduo Bram Vermeulen en Freek de Jonge en bekend van het Havenkretenproject, vonden dat de voorlichting over mogelijke oplossingen van het energievraagstuk en hoe die zich tot elkaar ver houden. bitter slecht was. Op grond van die conclusie werd het idee geboren om een voorlichtingsproject te begin nen. Niet alleen een saaie fo totentoonstelling met moeilij ke termen, maar een gek, fu turistisch bouwsel waarin elementen verweven zitten, die het ingewikkelde onder werp duidelijk weergeven. Belangrijk uitgangspunt is om de voor en tegens van het kernvraagstuk op een ge lijkwaardige manier te pre senteren. Een platform, waar het publiek voor het eerst het probleem écht van alle weer opneemt, wordt een pro gramma afgedraaid dat afwis selend informatie en daar tus sendoor regelrecht vragen af vuurt op het publiek in de zaal. De reacties van de onge veer 250 mensen in de zaal lei den dan via de computer naar een bepaalde conclusie. Eymert van Manen (links) en Jan Janssen (rechts): ,,Met effecten werken om dingen duidelijk te maken.." maar om deel te nemen aan de discussie." Naast de kemenergieproble- matiek willen Janssen en Van Manen ook aandacht schenken aan andere energievormen. Jn de lijn van de brede-maat- schappelijke-discussie worden hiervoor ook andere opwek- kingsvormen van energie ten- .Onder de bevolking hebben we tekenen van verzadiging geconstateerd", zegt Jan Jans sen. „Er bestaat een soort Zuigkracht „Met effecten moet je mensen de dingen duidelijk maken", zegt Eymert van Manen. „Niet alleen de technische hoog standjes zoals het viderendum laten zien maar eenvoudige middelen gebruiken. Je moet het eigenlijk 2ien, er een dag voor uittrekken. Zo'n rare tent op het Schouwburgplein is als een kerncentrale op een maanlandschap. Dal is toch fantastisch. Zo'n project moet zuigkracht hebben, De NS moet hiervoor een trip verzor gen. Spectaculair, zonder poe nerig te zijn. Want we lenen ons niet voor reclame." Rotterdam is als vestiging van de kerncentrale gekozen om dat energie voor deze stad bij uitstek van levensbelang is door de havenfunctie en het industriegebied Rijnmond. De Rotterdamse regio is volgens het tweetal Nederlands voor naamste energiecentrum en daardoor de geëigende plaats om de landelijke energiedis cussie een grote uitstralende kracht te geven. Het plan Van Manen en Jans sen is zowel door de gemeente als het bedrijfsleven enthou siast ontvangen. „Het kan niet meer stuk", zegt Jan Jansse. „De toenmalige burgemeester Van der Louw heeft ons een startsubsidie van tienduizend gulden gegeven en zal te zijner tijd ook personeel ter beschik king stellen. Veel bedrijven voelen het als een eer om mee te werken. Niet om de reclame foto: Henk Speksnijder machteloosheid op de vraag kernenergie, ja of nee. Juist daarom zouden wij in Rotter dam een veelomvattende in formatie- en onderwijsmani- festatte v/illen opzetten, die qua vorm en aanpak zo mees lepend is dat de Nederlander er eenvoudig niet omheen kan. Een publiekstrekker dus. We moeien af van het beeld dat iemand die geitenharen- sokken draagt tégen kernener gie is en iemand in een driede lig pak vóór is. De anti-kern spandoeken en de grootschali ge instellingen moeten gelijk waardig bekeken worden. De mensen moeten hun gezond verstand gebruiken en niet op basis van hun eigen uiterlijk met de meute mee gaan. Dat veroorzaakt vertroebeling in de discussie. Wij hopen met dit spectaculaire project jan en al leman met net probleem te pakken." Janssen en Van Manen den ken dit te bereiken door dia's, film, theater, discussies en symposia. Ook zal waarschijn lijk het 'energetisch videren dum' een belangrijk aandeel hebben in het kerncentrale- project-" Op een enorm televi siescherm, dat in verbinding slaat met een computer die alle gegevens vamuit de zaal toongesteld met daarbij aange tekend de sociaal-economische gevolgen. Het hele project is begroot op 2,8 miljoen gulden. Van Manen en Janssen zijn de enige particuliere en tevens een van de grootste subsi dieaanvragers bij de stuur groep voor de brede-maat- sch appel ij ke-discussie. Afhan kelijk van de korting die mi nister Terlouw van Economi sche Zaken op de brede-maat- schappelijke-discussie wil doorvoeren, is een aanvraag lopende van een half miljoen. Volgens de initiatiefnemers is een dergelijke begroting nood zakelijk. „We moeten het groots brengen om het te laten slagen". Gelijktijdig met de 60e Autosalon van Brussel, introduceert Autocenter Pietersen, als eerste in Nederland, de nieuwe A-body van General Motors. Deze nieuwe generatie Amerikaanse automobielen heeft als belangrijkste kenmerken: exclusieve, moderne vormgeving toorwielaan drijving economische, zuinige motoren, tt Het is voor u zeker de moeite waard om met deze eigentijdse serie automobielen Ie komen kennismaken. r ADVERTENTIE HERVORMDE KERK Baroepon te Bennef broek en te Heerde: S.H.Weegink. Bezerj,'. veld; «e Losser; L. lingan. Ter Apel; ie Hier; den: W. Westiand. Lunteran: te Ooitgensi plaat; W. verboom, Nieuw-Lekkeriand, AanC Henomen naar Halle; H.W Doomweerdj. Rekken. Bedankt voor Woudricfiam; H-At van de Pol, Wierden; voor Kampen: P.vaèr Die, Rhcnofl. GEREF- KERKEN Beroepen te Hooge" veen; H.Boewlik, Dordrecht. GEREF. KERKEN (vrijgem.)— Aangenamer, naar LemeJe: kand. L. Sol tie. ZwarisJuls. 5 CHR GEREF. KERKEN Beroepen te Rofv terdam-West; R. Kok. Damwoude: te Rijrw( borg: W.van Sorge, Nunaoeel. Aengenomer naar Emmeloord: C.J.van den Boogert, 's. Gravendeel GEREF. GEMEENTEN Beroepen tl Scberpenisse: A. Moerkerken. Nieuw-Bei je# tand. BadariKl voor Schevenmgen: R.Katf ten berg. Lelystad. - GEREF. GEM. IN NEO. Beroepen Vtaardingen; M. van Beek. Opheosden. Binnenkort verschijnt, aanalul- lartd op deze teria, het boek "De Kaap", door Hana Soeters. 128 pagina's binnenwerk, met veel oude foto's, formaat 21x29.7 cm. Prijs 26.50. Tegen inlevering van Evenemen ten Paspoorl coupon 110 ƒ7,50 korting. Voor de snelle beslissers die het boek nu bestellen GRATIS reproduktie van de t-erste Katen- drechtse Haven, formaat 45x64 cmtxt. uit sluitend af te haJen. intekenen-ook telefonisch moge lijk, 010-12B231. De opening van de nieuwe metrolijn Oost-west is niet op 8 februari zoals onze krant donderdag meldde, maar op 8 mei. 7 mei zal de metrolijn of ficieel geopend worden. De dag daarna is de open-siations- dag waar alle Rotterdammers kennis kunnen maken met de nieuwe metrolijn. Rotterdam, Waalhaven Z.Z. 6, tel. 010-281155.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3