[ROTTERDAM II Het eigen heroïne beleid van de Afrikaanderwijk 9 Heroïne gebruik bestaat! Ga daar dan vanuit Junkiebond na een jaar nog vol strijdlust 'Stelen? Ik kijk wel uit. Dan staan die havenarbeiders op de stoep' Rotterdams N.euwsbUui zaterdag 23 januari J 982 Rotterdam Toen wethouder Wim van der Have onlangs op een internationale drugsconfe rentie in Kuala Lumpur vertel de, dat er in Rotterdam een Jun kiebond bestaat,, dachten zijn toehoorders, dat hij hen voor de gek hield. In Londen geloofde een Ameri kaanse hoogleraar, gespeciali seerd in de drugsproblematiek, zijn oren niet, toen hij hoorde, dat verslaafden in Rotterdam zich hadden verenigd. Hij reisde meteen naar de Maasstad om de En ddt terwijl de Junkie bond het in eigen land en vooral in Rotterdam al zo druk heeft. De bond bestaat deze week een jaar, maar dat is voor de leden nog geenszins een reden om in een luie stoel onderuit te 2akken. „Er is nog zoveel te doen", verzucht Nico. „Terwijl we al een jaar achter de rug hebben, waarin keihard is gewerkt. Door verslaafden zelf. Er is ontzettend veel in gang gezet. Allerlei thera peuten en hulpverleners proberen junkies te active ren, maar het resultaat is meestal nul-komma-nul. Wij zijn een zelfhulpgroep en werken onszelf op..." Archief We zitten in een kamer op debovenste etage in het pand van het Jongeren Ad vies Centrum (JAC) aan 's~ Gravendijkwal, waar de Junkiebond haar onderko men* heeft. Nico Adriaans legt twee ordners en twee" agenda's op tafel, die het nog prille archief van de Junkie bond vormen. Nico is een van de drie aan heroïne verslaafde oprich ters, die nog steeds dagelijks voor de bond actief zijn. Ge let op de reputatie van de gemiddelde junk, hielden de meeste ingewijden dat voor onmogelijk. Vooral de drugs hulpverlening was van meet af aan wantrouwend. Nico: „De gevestigde hulp verlening stond op haar ach terste poten. We hadden de instellingen niet meer nodig en dat vonden ze natuurlijk niet leuk." Aan de leiding van de Jun kiebond zijn twee studenten toegevoegd om het voortbe staan te waarborgen. Zij schrijven onder meer brie ven naar ambtelijke instan ties en bepalen in samen werking met de junks de strategie bij acties. „Zij ne men de zaak echter niet over. De Junkiebond blijft een bond van junkies", be klemtoont Nico. De Junkiebond is geen vak bond, maar een belangenve reniging, Een ledenlijst of een overlegstructuur met een erkende vakbond ont breekt „Natuurlijk zijn wij geen echte bond, junkie zijn is toch geen beroep", roept het bestuur in koor. „En een ledenlijst is niet mogelijk. In dat geval zouden we de ver slaafden in Rotterdam regi streren. Het gevaar, dat zo'n lijst in verkeerde handen komt, is te groot", meent voorzitter Nico. Hij wuift de voor de hand liggende beschuldiging weg, dat de bond geen achterban heeft. „.Een groot deel van de scene, misschien wel ie dere drugsgebruiker, staat achter ons. Dat blijkt wel als we iets organiseren. Laatst bij de kerstviering waren meer dan honderd mensen aanwezig. Ook wordt er da gelijks een beroep op ons ge daan, door iemand, die hulp nodig heeft. Bovendien wordt het eethuis, dat wij hebben opgericht, goed be zocht," Een ding heeft de Junkie bond wel met de erkende vakbonden gemeen: de voor mannen zijn erg fanatiek in de belangenbehartiging en werken keihard. Die betrok kenheid is logisch, omdat ze zelf behoren tot de groep, waarvoor ze opkomen. De leden zijn zelfs zo druk be zig, dat hun heroïnegebruik flink is getaand. Zij, die eerst een keer per dag ge bruikten, doen dat nu nog maar vier, vijf maal per maand. Opsomming Terugkijken op een jaar Junkiebond, betekent een imposante opsomming van activiteiten: de drugsconfe renties in Den Haag en Rot terdam, de oprichting van de Federatie van Nederlandse Junkiebonden (FNJB), de oprichting van een eethuis voor verslaafden, voorlich ting aan ouders en scholie ren, overleg met de gemeen te en het ministerie van volksgezondheid, het maken van een krantje voor ver slaafden, contacten met de Tweede-Kamerfracties en recentelijk de eigen radio programma's bij de VPRO. Dit is nog maar een greep, want in Rotterdam zelf wa ren er te veel activiteiten om op te noemen. Een aantal hiervan heeft tot* concrete veranderingen geleid in het drugsbeleid in Rotterdam. „Ik denk, dat de Junkiebond de grootste invloed heeft ge had op de methadonver- strekking", zegt wethouder Van der Have na weinig na denken. Onder druk van de Junkie bond is de methadon-ver- strekking in Rotterdam aan zienlijk uitgebreid. Naar voorbeeld van het opvang centrum de Bulldog aan de 's-Gravendijkwal zijn er nog twee zogeheten laagdrempe lige methadon-programma's op komst, waar verslaafden terecht kunnen voor het ontwenningsmiddel; een op de linker en een op de rech ter Maasoever. Poen Wie denkt, dat de Junkie bond zich hiermee alleen te vreden stelt, komt bedrogen uit. Het beleid van de ge meente en met name wet houder Van der Have, dat 'Den Haag' juist zo vaak roemt, kan in haar ogen geen genade vinden. „Wij willen, dat de dingen, die we als junkies zeggen, serieus worden genomen en dat de beleidsmakers daarvan de waarde gaan inzien." De bond meent, dat wethou der Van der Have te veel naar de bestaande hulpver lening luistert en met de verkeerde mensen praat. „Van der Have zegt ook steeds in de gesprekken met ons, dat wij poen willen heb ben. Maar dat is helemaal niet waar. Wij komen niet voor poen, maar voor een ander beleid, dat meer zoden aan de dijk zet." De mening van Van der Have: „Ik sta best positief te genover de Junkiebond. Het is goed, dat verslaafden zich zo organiseren. In de ge sprekken tussen de bond en mij is toch een zekere ont- yy'' m mm t* yw mwitfêféïs fiS- '/j leden van de Junkiebond met eigen ogen te aanschouwen. Inmiddels sijpelt in steeds meer landen het bericht door van het bestaan van een bond van ver slaafden in Rotterdam. „We hebben inderdaad ook interna tionale pretenties", zegt Nico Adriaans, voorzitter van de Rot terdamse Junkiebond, vastbera den. „We gaan binnenkort naar Bremen. Hebben we een ont moeting met de scene. We wil len proberen het drugsbeleid in Duitsland te liberaliseren." Leden van de Junkiebond met in het midden Nico Adriaans achter de type machine. Door de drukke werkzaamheden is het ma ken van het eerste jaar verslag fn het gedrang ge komen. wikkeling aan het beleid ge geven." Vegen Vooral de hulpverlening krijgt van de Junkiebond de nodige vegen uit de pan. „De hulpverlening moet niet als voorwaarde stellen, dat een verslaafde allereerst van de drugs afkomt. Van sociale hulp is geen sprake. Zorgen, dat de junk uit zichzelf weer goed gaat eten of huisvesting krijgt, ïs er amper bij. De hulpverlening moet zorgen, dat een junk er door zijn verslaving geen andere pro blemen bijkrijgt. Zij baseert haar beleid nu op een ideaal, zoals ze het graag zou willen zien. Wij accepte ren daarentegen, dat wij ge bruikers zijn! Het is realiteit, dat er heroïne wordt ge bruikt. En vanuit die werke lijkheid moet je een beleid gaan maken." De Junkiebond vindt boven-, dien, dat de meeste instellin gen een belangenstrijd uit vechten om maar een zo groot mogelijk bedrag bin nen te slepen uit de Rotter damse hulpverleningspot (jaarlijks 26 miljoen). Die geldstroom zou in de visie van de bond moeten worden omgebogen, vooral naar kleinere wijkgerichte projec ten. Zelf ontvangt de Jun kiebond nog geen subsidie, Buiten de kring van beleids makers en hulpverlening zeggen de leden wèl begrip en waardering te ontmoeten. Onder meer bij ouderen tij dens de voorlichtingsbijeen komsten. Nico: „Ze hebben meestal van te voren alleen maar een negatief beeld. Maar als ze yoor het eerst een junk zien en merken, dat hij normaal is, worden ze stil." Ellende De Junkiebond heeft -nog veel meer wensen. Zoals het creëren van ontmoetings plaatsen buiten de woonwij ken, waar de buurt geen overlast heeft, waar heroï negebruik wordt toegelaten, maar waar niet mag worden gehandeld. Wethouder Van der Have wil echter niets weten van dit plan. „Maar wat is zijn alternatief dan?", roept Nico verontwaardigd uit. „Doorgaan met de huidi ge ellende? Dan verergert de situatie alleen maar." Ook wil de Junkiebond met- hadonverstrekking op on- derhoudsbasis in de gevari- genissen. Tevens zou de op vang van junks uit de in richtingen moeten worden geregeld. Nico: „Er zijn zat gebruikers zonder huis. Als ik naar mezelf kijk bijvoor beeld: ik Hg in een kamertje van vijf bij vijf met vier man. Dan is het een doom in het oog, als je aan het eind van de Coolsingel al die grote flats leeg ziet staan." Een van de grootste wensen is de inschakeling van huis artsen bij de verstrekking vafn methadon in combinatie met een wijkgerichte aan pak, zoals in de Afrikaan- derwijk nu gebeurt. „Als de gemeente geen beleid maakt, doen we het zelf wel", zegt Nico. „Zoals het in de Afri- kaanderwijk is, moet het overal zijn..." door SïrH m, Robert vat, Rotterdam De meeste wijken Een ontmoetingscentrum voor in Rotterdam hebben maar één verslaafden buiten een woon- mening over het heroïnepro- wijk, is een oplossing, die het bleem: 'Er moet iets aan gedaan Oude Westen aandraagt. „Maar worden, maar niet bij ons op de op de Maasvlakte werkt zoiets stoep'. Iedereen is bang voor niet", liet wethouder Van dei- overlast. Soms terecht, want er Have deze week nog de bewo- zijn voorbeelden, die de angst ners van deze wijk weten. gegrond maken. De Afrikaanderwijk vormt een levensgrote uitzondering en heeft het probleem op een geheel eigen wijze aan gepakt. Buurt werkers heb ben daar in samenwerking met de bewoners zelf de uit daging aangenomen en een hulpprogramma voor hun 'eigen' junks opgezet, geheel buiten de officiële instanties om. Alleen de gebruikers, die in de wijk wonen mogen meedoen, anderen worden geweerd. Het project draait nu een jaar en tot ieders te vredenheid. Theo Kop is één van de ini tiatiefnemers. Als buurtwer- ker kwam hij dagelijks in aanraking met verslaafden, die in zijn wijk wonen. Hij probeerde hen te helpen, maar zag, dat zijn arbeid nutteloos was. „Ik regelde wel eens een huisje of ande re dingen, maar ik zag dat ze bleven gebruiken. We kwa men in aanraking met Rinus. van Klaveren van de Buli- dog en zagen hoe daar met hadon aan een heleboel ver slaafden werd verstrekt. Er was daar maar één arts, die het veel te druk had. Wij kregen toen het idee om de zaak zelf aan te pakken en daar hebben we tot nu toe geen spijt van". Theo Kop en zijn collega Bert Koot spraken met de artsen in de wijk, van wie de meesten bereid waren aan het buurtproject mee te wer ken. Daarna werden er ge sprekken gevoerd, met de bewoners, die het wel wil den proberen. Het ging ten slotte om hun eigen buurtge noten. Havenarbeiders De opzet is simpel en geba seerd op samenwerking tus sen artsen, buurtwerkers, bewoners en verslaafden. De laatsten staan bij een huis arts ingeschreven. De arts verstrekt methadon, maar niet rechtstreeks aan de 'pa tiënten'. De buurtwerkers krijgen het recept, waarmee ?e bij de apotheek methadon kunnen ophalen. De ver slaafde haalt dagelijks zijn portie bij de buurtwerken Theo Kop: „In het begin verstrekten we gewoon op straat, maar later kregen we van een vereniging dit pandje, dat nu dagelijks open is". Het onderkomen is een piepkleine ruimte in de Beijerstraat, dat door hen zelf is opgeknapt. Deze ruimte is nu een soort ont moetingsplaats geworden, waar ze ook regelmatig even binnenwippen voor een praatje en een kopje koffie. Alcohol wordt er niet ge schonken en het gebruik van alle illegale middelen, ook softdrugs, is verboden. Incidenten zijn er tot nu toe niet geweest. Veel buurtbe woners merken er niets van. Willem, één van de veertien cliénten: „Het draait goed, omdat je de mensen kent, bijvoorbeeld uit de kroeg of de winkel. Je steelt ook niet in je eigen wijk. Ik kijk wel uit, hier met die havenarbei ders. Die staan zo bij je op de stoep". Willem was één van de eer sten, die in het programma werd opgenomen. Al jaren gebruikte hij heroïne. Ver schillende malen probeerde hij via ingewikkelde thera- pién in een omtwenningskli- niek van het spul af te ko men, maar het mislukte ie dere keer. „Hier werd ik niet direct uit het program ma getrapt, als ik eens een keertje bijgebruikte. Dat ge bruik werd vanzelf minder", zegt hij nu. Te gek De verslaafden krijgen iede re dag hun methadon (een drankje) in het onderkomen aan de Beijerstraat. Ze moe ten het direct opdrinken, be halve op zondag, dan is de 'winkel* gesloten. Willem: „In het begin durfden ze de methadon voor het weekein de niet mee te geven. Te recht, want ik zou het op de zwarte markt hebben ver kocht. Een buurtbewoner kwam dan op zondag naar mijn .huis, om de methadon te brengen. Hij belde dan op hoe laat hij kon komen en bleef soms een hele middag. Dat vond ik te gek". Het voornaamste verschil met de meeste ontwennings klinieken is dat het afkicken niet centraal staat. „'Het gaat ons in eerste instantie om het verbeteren van de socia le omstandigheden. Dat kan volgens mij alleen wijkge richt. We merken dat 'onze' verslaafden vanzelf minder heroïne gaan gebruiken, Een deel van de clientele van de Werkgroep Opvang Heroïneverslaafden Afri kaanderwijk (WOHVA), Ui terst rechts buurtwerker Theo Kop. maar dat gebruik is eigenlijk hun eigen zaak". De grootste kracht van dit systeem is de sociale contro le, die er uit voortvloeit.' Bij een gecentraliseerd meüia- don-verstrekkingspunt krij gen honderden verslaafden dagelijks hun portie. Van enige sociale begeleiding is daardoor amper sprake. Komt er iemand niet opda gen, dan valt daar niets aan te doen. Theo Kop: „Als dat bij ons gebeurt, dan loop ik even de hoek om en ga bij die jongen thuis kijken wat er aan de hand is. Het is trouwens nog niet voorgekomen, dat ie mand zo maar wegbleef. Wel zijn er activiteiten uit voort gevloeid, die we zelf organi seren". Een dag zeevissen, elke maandag met elkaar sporten in de gymzaal en twee voetbaltoernooien zijn daarvan de concrete resulta ten. Daarnaast worden de buurt werkers en hun clienten re gelmatig gevraagd om voor lichting te geven, bijvoor beeld op scholen. Willem: „Samen met een van de an dere buurtwerkers geef ik wel eens voorlichting We leggen dan het project uit en ik vertel alles over heroïne gebruik.Ik vertel dan ook alle rotdingen, die ik heb ge daan, om aan te geven hoe verslavend heroine is". Bezwaar Wethouder Wim van der Have reageert gematigd en thousiast op hel project „Als het puur gaat om begelei ding vind ik het uitstekend. Maar ik heb be2waar tegen de wijze waarop daar metha don wordt verstrekt". De gemeente heeft een uit gesproken voorkeur voor een gecentraliseerde en ge registreerde merthadon ver strekking. Toch wil Van der Have in principe wel mee werken: „anders had ik ze toch geen subisidie gege ven?" Van die subsidie heeft Theo Kop nog niets gemerkt. „We hebben een jaar geleden 5300 gulden gevraagd. Ge zien de tientallen miljoenen, die de officiële hulpverle ning vraagt, lijkt me dat geen groot bedrag. We heb ben nog geen cent ontvan gen. Alles hebben we uit ei gen zak betaald. Het gevolg is dat we schulden hebben. Zouden we die vijfduizend gulden krijgen, dan gaat het grootste deel direct naar onze schuldeisers. Volgens mij is de verstrekking van methadon op deze wijze juist erg belangrijk. Daarin ver schil ik van mening met de wethouder." Inmiddels lijkt het er jnmid: dels op, dat Van der Have in de toekomst met nog meer van dergelijke initiatieven als in de Afrikaanderwijk te maken kan krijgen. In Span gen en Crooswijk zijn al ge luiden opgegaan pm - de werkwijze van de Afrikaan derwijk over teTiemen. -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5