14 ROTTERDAM] Toevloed van buitenlanders loopt sterk terug Positief advies verbouwing Eudokia CDA en SGP: Rijnmond wil vrijheid van onderwijs aantasten PLEIN Zestienhoven moet de wereld uit Rotterdam nu onder de 570.000 inwoners Haast met verbreden Van Brienen- oordbrug Dienst verlening recherche loopt terug Weer nieuwe tv-stichting Raad voor de Volksgezondheid: Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 26 januari 1982 s g W y rv j v r y ,'.^V A ■/- '""jT X v*' i fM 'f si i Angst regeert oer- Rotterdams bedrijf Rotterdam In de onzekere ja ren vóór de Tweede Wereldoorlog was Stokvis synoniem voor vast werk. Een gevleugelde kreet in Rotterdam was toen: „Bij de spoorwegen en Stokvis heb je ze kerheid. Je verdient er niet veel; maar je zit er veilig". Het bedrijf, in 1844 opgericht door Rap hael) S(arnuel) Stokvis, had zich ook in slechte tijden zo solide getoond dat er vol doende garanties waren voor een vaste baan. Het personeelsbestand werd als 't ware door families opgebouwd; van vader op zoon; zoals gedurende vele jaren ook de traditie in de scheepsbouw was. De Handelsonderneming R.S.Stokvis Zonen NV, in „Den Hang" gestart met En gelse ijzerwaren en kachelor namenten, heeft tot op de dag van vandaag altijd een schitterende reputatie gehad. Niet alleen in Rotterdam, maar ook in de rest van Ne derland en zelfs ver over de grenzen. Maar de zekerheid is weg. Anno 1982 overheerst de angst over het voortbe staan van de 33 Stokvis-be drijven. De werkgelegenheid van zo'n tweeduizend medewer kers, waarvan 1250 in Ne derland, staat op het spel. Een vertrouwde naam, die in de laatste decennia vooral bekendheid kreeg door de Solex-bromfietsen (waarvan er meer dan een miljoen zijn verkocht), de Erres-radio's en televisies, de Fasto-gei- Het voormalige Stokvispand aan de Westzeedijk door Ger Bestebreurtje sers, de Austin-automobielen en de Bahco-gereedschappen, dreigt te verdwijnen. Op het hoofdkantoor aan de Slaak regeert momênteel de chaos. „Onvoorstelbaar, dat zó'n onderneming die nog steeds een sterke kern en een kapitaal aan vakkennis heeft, gedoemd lijkt te ster ven", is daar een begrijpelij ke reactie. „Er móeten ge woon genoeg kopers te vin den zijn". Een woordvoerder: „Het pro bleem bij ons is natuurlijk, dat wij een kapitaalintensief bedrijf zijn. Wat wij vandaag inslaan, kunnen we vaak volgend jaar pas verkopen. Wij moeten anticiperen op de markt en grote voorraden aanleggen. Dat kost geld". Mede om die reden zocht de laatste Stokvis, dr.H.J, (nu woonachtig in Genève), in het begin van de zeventiger jaren naar meer financiële armslag. De omzet bedroeg toen al zo'n zevenhonderd miljoen gulden, tegen één miljoen honderd jaar eerder, wat toen overigens óók een fors bedrag betekende. Stokvis vond medio 1972 een koper: het in die periode gre tige OGEM, een goed be kendstaand bouwbedrijf, dat weinig kaas had gegeten van voorraadhoudende techni sche groothandel. Er vonden meteen reorgani saties plaats. Al heel snel moesten er honderd arbeids plaatsen verdwijnen en er vond een ingrijpende verhui zing plaats. R.S. Stokvis ver dween van. de Westzeedijk hoek Heiman Dullaertplein, waar het sinds 1909 had ver toefd, naar de Slaak. Een plek waar geen enkele Rot- Rotterdam Aan de grote toevloed van buitenlanders naar Rotterdam lijkt een einde te komen. Het aantal buitenlan ders, dat zich in Rotterdam vestigde, is in 1981 spectaculair teruggelopen met bijna zestig procent. Het gevolg was, dat het totaal aantal inwoners van Rotterdam weer een duidelijk dalende lijn vertoonde na een periode van twee jaar, waarin de stad weinig inwoners verloor. Per 1 januari telt de Maas stad nog maar 568.400 inwoners tegen 576.329 het jaar ervoor. Raphael Samuel Stokvis, de oprichter, die leefde van 1807 tbt 1884 terdammer ooit aan heeft kunnen wennen. Maar nu, tien jaar na die overplaatsing, hoopt toch ie dereen dat Stokvis daar als een vesting overeind blijft. Omdat RS uit de Maasstad niet is weg te denken. Oorzaak van het teruglopend aantal buitenlanders, dat zich in Rotterdam vestigt, is vooral de visumplicht, die eind 1980 is ingesteld voor Surinamers en Turken. Vestigden zich van januari tot en met november 1980 nog 2776 Surinamers in Rotterdam Sinds de politie een deel van het wagenpark niet meer kan gebruiken, om dat de benzine niet meer be taald kon worden, is de servi ceverlening van de recherche aan het publiek minder ge worden. „Vooral bij de recherche is het voelbaar Bij noodsituaties is het som» moeilijk om uit te rukken, omdat er geen ver voer is. Ook gaat de recherche minder snel ergens naartoe en moeten de benadeelden naar het bureau komen om aangifte te doen", liet plaatsvervan gend hoofdcommissaris S3. Methorst de leden van de poli- Rotterdam CDA en SGP vrezen, dat Rijnmond de vrijheid van onderwijs wil aantasten. In de notitie over het buitengewoon onderwijs in Rijnmond komt het bijzonder onderwijs er af als een complicerende factor, die als lastig en vervelend wordt ervaren. Zowel woordvoerder G.Olden beu ving van het CDA als SGP-er J.A. Rozendaal wraakten vooral de zinsnede uit het rapport, dat „de spreiding van het buitengewoon onderwijs tegemoe; dien te komen aan de levens besc ho u wel ij ke identiteit van de leerlingen, voor zover daarmee geen ernstige afbreuk wordt fed aan aan optimale ereikbaarbeid en samenhang met andere voorzieningen". Volgens de heer Oldenbeuving maakt Rijnmond daarmee de levensbeschouwelijke grondslag ondergeschikt aan de spreiding. Het PvdA-raadslid L.Tigges vond een optimaal voorzieningenniveau voor het buitengewoon onderwijs van het grootste belang voor kinderen, die in het gewoon lager onderwijs niet aan bod kunnen komen. Handhaving van het bestaande niveau is volgens hem gezien de terugloop van het aantal leerlingen op zijn minst nodig. Bevoegdheden De heer Tigges wees erop, dat Rijnmond feitelijk geen bevoegdheden heeft bij sanering en fusies in het buitengewoon onderwijs. Alleen bij uitbreiding van de voorzieningen heeft Rijnmond de bevoegdheid bestemmingsplannen grof op ruïmtereservering voor deze soort onderwijs te toetsen. Het VVD-raadslid H.H. Poortman zag de taak van Rijnmond beperkt tot coördinatie. Volgens gecommitteerde A.G. Kloots moet Rijnmond zorgvuldig manoeuvreren In het spanningsveld tussen levensbeschouwelijke en onderwijstechnische belangen bij de spreiding van het bijzonder onderwijs. Gezien de beperkte bevoegdheden van Rijnmond zag hij in de praktijk niet zoveel problemen opdoemen. Goed overleg achtte hij de belangrijkste voorwaarde om het uitgestippelde beleid gestalte te geven. Rotterdam, in dezelfde periode in het afgelopen jaar waren het er nog maar 635. Het aan tal Turken, dat naar de stad kwam, liep terug van 1932 naar 933. Ook het aantal buitenlanders uit de Antillen, Marokko en de Kaapverdische eilanden, dat zich in Rotterdam heeft geves tigd, is in 1981 teruggelopen. De teruggang was hier minder spectaculair, maar bedroeg toch zo'n twintig procent. Van januari tot en met november 1980 hadden zich 6580 buiten landers in de Maasstad geves tigd en in dezelfde periode in 1981 3087. Leegloop Door het terpglopen van het aantal buitenlanders, dat zich in Rotterdam vestigt, is de lee gloop van de stad weer fors toegenomen. Telde Rotterdam op 1 januari 1976 nog 614.770 inwoners, nu zijn het er 46.370 minder. In die periode ver trokken er uit Rotterdam 63.770 Nederlandse inwoners meer dan er zich vestigden. Daartegenover stond echter een toevloed van 23.600 bui tenlanders. Den Haag Er zal haast wor den gemaakt met de verbre ding van de Van Brienenoord- brug voor het plaatselijke ver keer. Dat zegde gisteren mi nister Zeevalking (verkeer en waterstaat) toe tijdens de be handeling van de begroting van het rijkswegenfonds. Het overleg met Rotterdam over hoe de zaak moet worden aan gepakt is echter nog gaande. Zeevalking wees erop dat „vertragingen in werken door gaans vaak terecht wor den veroorzaakt door andere instanties dan rijkswaterstaat". De minister sloeg alle hoop op een hogere bijdrage van het rijk in de onkosten van de Kil- tunnel bij Dordt de bodem in. Wel wil hij, op voorstel van SGP-er Van Rossum, bekijken of er een groter verkeersaan bod door de tunnel kan wor den geleid door aansluiting van de Dordtse rondweg op de A 15 en A16. Welbeschouwd is het be stieren van het openbaar lichaam Rijnmond hele maal niet zo moeilijk. Als je er maar van uitgaat, dat eenvoud het kenmerk van het ware is, kan je weinig gebeuren. Je geeft op een lastige vraag een antwoord dat zo simpel is, dat de vragensteller het hart niet heeft om er over door te vragen. Zaterdag hebt u op deze plek al kunnen lezen over de Adviesraad Openbaar Vervoer, die Rijnmond naar de gemeenten en ver voersbedrijven 'gezicht' moet geven. Tot in hoog ste instantie de Rijn- mondraad gaat 'het Vaste land' het vervoersbeleid bepalen. Daaraan dienen alle partijen gemeenten en vervoersbedrijven zich te houden, 'tenzij an dere zwaarwichtige rede nen nopen van het oordeel van de Rijnmondraad af te wijken', zo staat er in de overeenkomst. Hoe zwaar is zwaarwichtig en wie stelt zwaarte en ge wicht vast, zo vroegen we ons af. Het raadslid Goudriaan van de VVD had deze nooduitgang voor gemeen ten en bedrijven ook ont dekt en dus vroeg hij hoe bindend de uitspraken van de Rijnmondraad nu eigenlijk zullen zijn. An ders is de regeling, zo sprak hij het Stadhuis plein na. 'een zak lucht'. Gecommitteerde drsJan Laan (PvdA) kon de ver ontruste liberaal met een heel eenvoudig antwoord geruststellen. 'Inderdaad zit er een ontsnappings mogelijkheid in de af spraken', zo gaf hij toe, 'maar ik ben er van over tuigd dat de RJjmnond- raad verstandige beslui ten zal nemen, die omdat ze verstandig zijn zonder meer zullen worden uitge voerd'. Zo simpel is dat. Je kunt als lid van de Rijnmond raad nu eenmaal niet de vrees uitspreken, dat je ei gen besluiten weieens on verstandig kunnen zijn. Dus was dit antwoord voor de heer Goudriaan afdoende. De Rijnmondraad laat zich nu eenmaal gemak kelijk inpakken. Neein de wijze, waarop Laan de raad op de hoogte houdt van zijn activiteiten ter overheveling van de werkzaamheden van de luchthaven Zestienhoven naar Schiphol. Bij de in terpellatie Van Meetelen eind oktoberbeloofde hij de heer Barendregt (SGP) dat hij de raad van de stand van zaken op de hoogte zou houden. Hij deed dat dan per hrief van het dagelijks bestuur aan de raad van donder dag jl. Zelden zal de raad een zo niets zeggende brief in de bus hebben ge kregen. Zonde van de por- tikosten. Er wordt gemeld, dat er heel wat gesprekken zijn of zullen worden gevoerd. Dat wisten we natuurlijk al. Er wordt bericht, dat Schiphol 'de grote lucht vaart' er best bij kan heb ben. Ook dat wisten we aL Schiphol zou wel gek zijn voor de krenten uit de pap te bedanken. Voor de 75.000 vliegbewegingen van de kleine luchtvaart lijkt op andere vliegvel den voldoende capaciteit voorhanden. Geen verras sing. Er staat niets con creets in de brief. Of het zou moeten zijn; 'De rond vluchten vanaf Zestienho ven zullen bij sluiting van dit vliegveld verdwij nen'. Hoe kom je er op. In de brief wordt ,wel moeilijk gedaan over bet aantal arbeidsplaatsen op Zestienhoven. Voor het eerst klinkt er enige be trokkenheid bij dat pro bleem in de woorden van het dagelijks bestuur van Rijnmond door. Geconsta teerd wordt, dat de direc teur van de luchthaven tot een hoger aantal werk nemers komt dan uit de gegevens in het bedrijven- en instellin genre gis ter blijkt 'Er bestaat twijfel over het juiste aantal'. Alsof de problemen met minimaal 600 betrokke nen gemakkelijker zijn op te lossen dan mei maximaal 900 werkne mers. 'Maar zoveel is zeker, de sluiting van Zestienhoven betekent de opheffing van een zeker aantal arbeids plaatsen', aldus de brief. En dan: 'De gevolgen voor de huidige werknemers behoeven minder desa streus te zijn. Maar dat is een constatering die niets afdoet aan de ernst van het verlies aan arbeids plaatsen'. Waarom zijn die gevolgen voor de huidige werkne mers minder desastreus? Heeft Rijnmond een werkgelegenheidsplan? Werkt^ Rijnmond aan her plaatsing? Als men meent de werknemers te kunnen geruststellen, wil je toeh wel weten waarop zo'n uitspraak steunt. door Koos de Gast Anders vervalt men in een discussietechniek, zoals wethouder Mentink onlangs bij een radioge sprek op Zestienhoven toepaste. 'Rotterdam heeft ervaring in het af bouwen van werkgelegen heid', zo zei hij toen. 'Dat hebben we bij de sluiting van het slachthuis ge toond'. 't Klinkt inder daad geruststellend. Maar door de 'operatie slacht huis' kwamen wel 300 man op straat te staan. Met een regeling, dat wel. Maar of dat minder desa streus is De achtergrond van deze nietzeggendheid is overi gens verklaarbaar. Achter de schermen werkt ge committeerde Laan aan een compromis, waarmee de PvdA genoegen kan nemen en de VVD en het CDA na hun harde uit spraken ten gunste van de regionale luchthaven niet al te zeer 'afgaan'. In zo'n stadium moet je zo weinig mogelijk zeggen. En dat alles onder het motto: Zes tienhoven moet letterlijk en figuurlijk de wereld uit Zestienhoven moet niet weer vier jaar lang het blok aan het politieke been worden. Door eerst de kwestie Zes tienhoven af te handelen, hebben alle partijen ko mend jaar na de verkie zing de handen vrij om over de samenstelling van een nieuw dagelijks be stuur te kunnen onder handelen. Zeshonderd arbeidsplaat sen op Zestieuhoven drei gen zo de inzet te worden tegen zes arbeidsplaatsen in het dagelijks bestuur van Rijnmond.... Rotterdam Woensdagavond wordt de Pieter Caland TV- stïchting opgericht in Studio '54 aan de Hartmanstraat. De stichting stelt zich ten doel op commerciële basis televisie uitzendingen te verzorgen voor Rotterdam en omgeving. De nieuwe omroep wil samen werken met de Rotterdamse piraten, die enkele maanden geleden met uitzenden moes ten stoppen, cmdat de gemeen te het kabelnet afsloot na af loop van de officiële omroep programma's. Dat het een se rieuze zaak blijkt uit deze op merking van een woordvoer der „Een hoofdinspecteur van politie wordt onze penning meester." Rotterdam De Provinciale Raad voor de Volksgezondheid heeft Gedeputeerde Staten geadviseerd de verbouwing van de eerste eta ge van het Eudokia-ziekenhuis goed te keu ren. De Raad vindt de verbouwing zo urgent, dat zij het advies heeft gegeven, voordat het regio-onderzoek is afgerond. De poliklinische operatie kamers zijn te groot en liggen te centraal. De gipskamer ?s te groot. Er is één polikiimekruimte te weinig. Voor EHBO-ver- richtingen is geen plaats. De polikliniekassistenten hebben onvoldoende wer kruimte. Het door de Raad goedge keurde plan behelst de volledige herinrichting van de eerste etage. Er wordt een centrale wacht kamer gecreëerd met vol doende werkruimte voor Op de eerste verdieping van het uit 1893 stammen de gebouw bevinden zich de poliklinieken voor chi rurgie, orthopedie, urolo gie, maag- en darmziekten en plastische chirurgie, twee poliklinische opera tiekamers, de gipskamer en functie-onderzoek ruimten. De oppervlakte is te klein en bovendien niet functioneel inge deeld. Er is onvoldoende wacht ruimte beschikbaar. Een uitslaapkamer ontbreekt. de polikliniekassistenten. Enkele van de huidige po liklinieken worden verbouwd tot operatieka mers, terwijl op de plaats van de huidige operatie kamers poliklinieken worden ingericht. De op pervlakte van de eerste verdieping wordt met on geveer tachtig vierkante meter uitgebreid. De Raad plaats wel een vraagteken bij de hoge kosten van de verbou wing: 1,7 miljoen gulden, omdat de nieuwe voorzie ningen maar tijdelijk zijn. Het is de bedoeling dat Eudokia in de toekomst verhuist naar Capelle aan den IJssel. Men vindt ech ter dat het College voor Ziekenhuisvoorzieningen de financiële aspecten moet beoordelen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4