20 ROTTERDAM/REGH Compromisvoorstel voor Zestienhoven krij gt steun Protest actiecomité tegen opvangcentrum voor ex-verslaafden Waarom heeft Riezenkamp zo'n haast? Den Dunnen gaat haven doen Woor inzicht in migranten Kritiek op plotselinge vertrek Riezenkamp Eerste bloemen- slaaptrein op weg naar Duitsland Ijshockeyer weer thuis VU leidt op voor regulier onderwijs 'Politie deed valse beloften aan verdachte Uniserproces' Rotterdams Nieuwsblad woensdag 27 januari 1982 Academieleerlingen willen naar Turki i e I Rotterdam - Tien leerlingen van de Sociale I Academie hebben bij de gemeente subsidie I aangevraagd voor een reis naar Turkije. In Ihet kader van de aparte studierichting over I minderheden, die in 1980 is ingevoerd, willen Ide leerlingen de mogelijkheden onderzoeken lom projecten en bedrijven op te zetten voor I remigranten. Ook vinden zij het noodzakelijk Idat een toekomstig welzijnswerker een in- [druk heeft van de leefomstandigheden van de I migrant in het land van herkomst. I De groep is ook van plan om 1de relaties van wijkbewoners (en buitenlanders nader te (onderzoeken in de meuw- Ibouwwijk Hoogvliet en de oude wijk 't Oude Westen, I Beide initieven zijn bij de (leerlingen zelf geboren. De (groep, bestaande uit twee I Nederlanders, een Antil liaanse, een Zuidamerikaan- Ise, een Kaapverdiaan, een (Deen, drie Turken en een |Spaanse, is niet tevreden |over de manier waarop de (academie de nieuwe studie richting invult. Peter van Boven: „Veel do- (centen weten van loeten (noch bla2en als het aankomt (op minderheden. Wij hebben (geen vaste docenten in te genstelling tot andere studie richtingen. Daarom nodigen Jwij zelf maar gastsprekers uit Ben organiseren zelf onder hoeken." (Het tiental is van plan, als de (subsidie er komt, om rond Pasen vier weken naar Tur kije te gaan. Daar willen zij proberen duidelijkheid te krijgen in de rol van de Ne derlandse en Turkse over heid bij het opzetten van projecten. Olivia de Cuba:„Want er is nog zoveel onduidelijkheid omtrent de voorwaarden die er zijn voor een remigratie- projeel. Ook willen we kij ken of er in Nederland speci fieke opleidingen moeten ko men voor Turken, die naar hun land van herkomst wil len terugkeren." Er is een subsidie aange vraagd van 12.000 gulden. De leerlingen kunnen zelf nau welijks iets bijdragen in de kosten. Een deel van de groep heeft namelijk geen studiebeurs. Van de reis wil de groep een verslag maken, dat van 'groot nut' kan zijn voor de gemeente, welzijn- sinstellingen en het Test- en Trainings Object. Drie van de leerlingen van de Sociale Academie die naar Turkije willen I O I Vervolg van voorpagina ■Rotterdam Tijdens de presentatie van het eompromisvoor- Istel over Zestienhoven in de raadscommissie voor ruimtelijke ■ordening benadrukte het CDA, dat er gedurende de tijd, dat IZestienhoven open blijft, gezorgd moet borden voor een goe- Ide exploitatie van de luchthaven, waarbij de promotie niet Imag worden vergeten. t IWethouder Mentink: verklaarde zich niet tegen promotie, Imaar zei niet het vuilnisvat van Schiphol te willen worden. l„De luchthaven is altijd bedoeld geweest voor het zakenver- Ivoer van Rotterdam. Aan ongebreidelde chartervluchten en Isportvliegerij hebben we geen behoefte", zei hij. |De WD vroeg zïeh af of Rotterdam wel een grote bouwloka- Itie over enige jaren nodig heeft, nu berekend is, dat de wo- Iningbehoefte in het jaar 2000 sterk zal afnemen. Hij pleitte Ivoor verbetering van het bestaande woningbestand. Stads- Iontwikkeling stelde daar tegenover, dat er alleen al voor het ■verlies van woningen door de stadsvernieuwing een grote Ibouwlokatie nodig zal zijn naast de stadsuitbreiding, die tot 2000 toch niet achterwege kan blijven, ook al loopt de wo ningbehoefte terug. De PvdA zei bereid te zijn mee te denken in de richting van het compromis, dat wethouder Mentink heeft voorgesteld. Bij die partij zijn er echter grote aarzelingen. Het liefst stelt men nu al een sluitingsdatum vast. De VVD voelt er meer voor om de luchthaven zonder meer open te houden, totdat er een andere plaats mogelijk is. Pas dan kan volgens de VVD over sluiting worden gesproken. Het CDA kan met het compromis van de wethouder akkoord gaan, maar dan moet voorop staan, dat Zestienhoven niet eerder dicht gaat dan nadat een andere oplossing Is gevonden. Wethouder Mentink zal zijn compromisvoorstel op papier zetten en het vervolgens in de raadscommissie aan de orde stellen. Daarna kan het college van burgemeester en wethou ders zich over het compromis buigen. In de raadsvergadering van eind februari kan het voorstel dan op een ruime meer derheid rekenen. Een voorstel tot sluiting van de luchthaven kan slechts rekenen op de kleine meerderheid van. alleen de PvdA, iets waarvoor wethouder Mentink weinig voelt. Rotterdam Gistera vond om half zeven is voor het eerst de zo genaamde 'bloemena- laaptrein* richting Duitsland vertrokken. Vanaf station Noord werden de vrachtwa gens 'opgeladen' die aan deze nieuwe vorm van transpart deelne men. Exporteurs van bloa men kwamen tot de conclusie dat het ge makkelijker en tevens snolier ïe om de vrachtauto's per trein naar Duitsland te ver- yoeren. Van daaruit zullen zijn gewoon rij dend naar de plaats van bestemming gaan. Rotterdam Stan van Lim burg, de ijshockeyer die het zwaarst getroffen werd door de vergiftiging in de Dordtse Ton Menkenhal, is uit het zie kenhuis ontslagen. De 16-jarige speler van IJHC Rotterdam verbleef het langst in het ziekenhuis. De overige zeven teamgenoten konden na vierentwintig uur weer naar huis. Vorige week zondag raakten twintig mensen onwel in de Menkenhal door een teveel aan koolmonoxyde. De vergif tiging werd veroorzaakt door een defect aan de motor van de ijsveger. De meeste slachtoffers konden na onderzoek naar huis maar Stan van Limburg kreeg hart klachten en moest blijven. Hij moet het deze week nog wel rustig aan doen maar 2al geen nadelige gevolgen houden van de vergiftiging. (Hoek van Holland Aktie- comité Hoek van Holland, (dat zich tegen de Hïllwoning ■als opvangcentrum voor ex- verslaafde Surinamers ver- (zet, wil daartegen 16 februari ('gedisciplineerd', maar mas- (saal protesteren. De beroeps commissie van Rotterdam zal (zich op die datum onder lei- (ding van het gemeenteraads lid W.Baggerman (VVD) be- (raden over dit onderwerp in (wïjkgebouw De Hoekstee. Tijdens deze zitting mogen de driehonderd bezwaarden hun grieven nader toelich ten. De bezwaarschriften zijn tijdens de laatste vergadering van de deelraad ingediend. Daarnaast kwamen via een J handtekeningenactie nog eens ruim tweeduizend pro testen binnen. Voorzitter Wim Brus van Aktiecomité Hoek van Hol land: .Alle bezwaarden kun nen bij ons een machtigings formulier ondertekenen, waardoor zij zich dan op de zitting laten vertegenwoordi gen door een rechtskundige of door één van onze leden. Zij hoeven dan niet zelf met de commissieleden te praten. Die taak nemen wij dan over. Het is echter wel nood zakelijk dat indieners van bezwaarschriften en liefst ook de mensen die via de handtr'-eningenaktie protes teerden op de zitting aanwe zig zijn". Rotterdam Via brugopleidingen wil de Volksuniversiteit aan sluiten op bestaande opleidingen in het reguliere onderwijs. Nieuwe activiteiten zijn voor de VU onontbeerlijk om ondanks de bezuinigingen op de huidige voet door te kunnen gaan. Onlangs is het eerste project van start gegaan, De VU heeft via een eigen methode een cursus opgezet, die uitmondt m het landelijk erkende toelatingsexamen voor de Nutsaeademie (MO-opleidingen). „We hebben nu al twee cursussen vol De examens worden in mei afgenomen. Uiteraard kunnen belangstellenden zich nu reeds inschrijven voor de volgende cursus, die dit najaar wordt gegeven. Kandidaten moeten er wel vlug bij zijn." Aldus directeur Frank Seriier van de Volksuniversiteit. Over de examens zegt hij: „De examens, die twee maal per jaar worden afgenomen, bestaan uit een landelijk gedeelte en een toets voor het gewenste vakgebied, bijvoorbeeld geschiedenis. De toetsen worden afgenomen door de Nutsaeademie. Bij voldoende belangstelling willen we ook opleiden per gewenst vakgebied." De 'toelatingscursus voor de Nutsaeademie' kost 140 gulden. Ser iier; „In de toekomst hopen we ook samen te werken met ande re onderwijsinstellingen." Inlichtingen: Volksuniversiteit, West zeedijk 345, Rotterdam, telefoon 010-353722. Het lukt Jan Riezenkamp wonderwel: tot op het laatste moment blijft hij een grillig bestuurder. Als wethouder voor de ha ven en economische ont wikkeling heeft hij een alom erkende faam op- gebauwd, maar hij hand haaft wel tegelijk zijn re putatie onberekenbaar te zijn. Deze typering verdient enige toelichting. Daartoe dient men terug te gaan naar de jaren van zijn komst in de gemeente raad. We schrijven 1970: de raad moest wat wen nen aan het onconventio nele optreden van het ploegje 'nieuw-linksers', waarvan ook Riezenkamp deel uitmaakt. Met de ja ren heeft hij zich ontpopt als een kameleonachtig bestuurder. Als wethou der kunstzaken was hij even eigen met de kunst wereld als later als wet houder voor de haven met het bedrijfsleven. Als ge woon raadslid wond hij zich op over de goodwilï- reazen voor de haven van burgemeester Wim Tho massen. Eenmaal zelf wethouder voor de haven is of gaat hij op reis. Te recht: Iaat daarover geen misverstand bestaan. De haven heeft in Riezen kamp een onvermoeibare pleitbezorger. Dat verklaart de spijt over het feit, dat hij kort geleden mededeelde voor de volgende raadsperiode niet meer beschikbaar te 2ijn. Het havengebeuren verkeert op een aantal ge bieden in een kritieke pe riode. Riezenkamp heeft een aantal lijnen uitgezet naar overleving. De ver antwoordelijkheid van een politiek bestuurder reikt echter verder dan het uitzetten van een be leid. Wie voor een carrière in de politiek kiest, moet bereid zijn een job af te maken. Nauwelijks van de ver rassing over zijn vertrek bekomen komt wethouder Riezenkamp met de vol gende wat onaangename surprise: hij wacht met zijn afscheid niet tot het einde van deze raadspe riode in september; hij gaat al per 1 mei bij erm beginnen. Dat betekent dat hij praktisch eind maart zijn bureau schoon zal willen hebben. In het bedrijfsleven mag dan vaak gelden, dat als iemand eenmaal zijn baan heeft opgezegd hij ook maar het beste zo snel mogelijk kan ver trekken, in de politiek ligt dat wel wat anders. Wethouders plegen zich te laten inhuren voor perio des van vier jaar. De kwa liteit van het bestuur is er meegediend, dat politici zich aan die termijnen houden. Er moet wel spra ke zijn van gezondheids redenen of een vertrou wenscrisis om daarvan te kunnen afwijken. Men kan zich afvragen of 'een nieuwe baan' al is het nog zo'n mooie posi tieeen vervroegd ver trek rechtvaardigt. Voor de zoveelste keer moet er tijdens deze raadsperiode in het college van burge meester en wethouders met portefeuilles worden gehusseld en dat is nooit goed. Kennelijk is het college ook verrast door de haast, die Riezenkamp Ineens heeft. Op de agenda voor de raad van morgen staat nog het voorstel het colle ge tot aan het eind van deze raadsperiode uit ne gen wethouders te laten door Koos de Gast bestaan. Toen dat voorstel vorige week het stadhuis verliet was er kennelijk nog geen sprake van het vervroegde vertrek van Riezenkamp. Nu Riezenkamp weggaat is uitbreiding niet meer nodig om Linthorst in het college te kunnen houden. Een ander gevolg van Rie- zenkamps vervroegde ver trek is, dat de PvdA een voorschot moet nemen op de portefeuilleverdeling in het nieuwe college, dat na de raadsverkiezing (in juni) in september aan treedt. Of men Iaat de be zetting open en men kiest voor een outsider die de winkel deze zomer open houdt, óf men zet meteen Riezenkamps opvolger maar op zijn stoel. Voor dat laatste is kenne lijk gekozen. Bij de her schikking van de porte feuilles heeft Roel den Dunnen getipt als lijst trekker voor de PvdA— de portefeuille haven en economische ontwikke ling gekregen en dat duidt er op, dat hij ook in het nieuwe college de ha ven gaat runnen. Wethou der Van der Ploeg houdt dan in de resterende tijd onderwijs gaande en Lint horst neemt zolang APO erbij. Rotterdam wordt de komende zomer dus be stuurd op basis van routi ne en ervaring. De tijd tot september is tekort om je nog behoorlijk in een nieuwe sector te kunnen inwerken tot specialist. En dat is geen goede zaak. De vraag, die velen in het Rotterdamse politieke wereldje daarom bezig houdt is, waarom minis ter André van der Louw zo'n haast heeft om Rie zenkamp naar Rijswijk te halen. *t Zijn kennelijk vier belangrijke maan den. Rotterdam Het VVD-raadslid J.H. Kerstholt heeft dins dagmorgen ernstige kritiek geuit op het plotselinge vertrek van havenwethouder drs.J. Riezenkamp naar het ministerie van erm in Den Haag. Riezenkamp is per 1 mei benoemd tot plaatsvervangend secretaris-generaal op het ministerie. Kerstholt vond het niet fair van wethouder Riezenkamp om voor het einde van deze raadsperiode afscheid te nemen van de raad. Op 14 april is de heer Riezenkamp voor het laatst, omdat hij nog twee weken vakantie kan opnemen. Kerstholt had het netter gevonden, als de wethouder zijn zittingsperio de had afgemaakt, voordat hij zijn baan in Den Haag had aangenomen. Ook het CD A-raadslid D.Zijlstra had liever ge zien, dat de havenwethouder zijn raadsperiode had afge maakt. Rotterdam - De benoeming per 1 mei van wethouder drs.J. Riezenkamp tot plaatsvervangend secretaris generaal van het ministerie van erm maakt in het college van B en W een Advocaat van hoofd commerciële zaken: Breda Mr. P. van Gooi, advocaat van het voormali ge hoofd commerciële zaken bij Uniser, heeft op de ne gentiende zittingsdag van het Uniserproces in Breda een aanval gedaan op de po litie. Naar zijn oordeel is zijn cliënt meermalen voor gehouden dat hij bulten 1 schot zou blijven als hij ver klaringen zou afleggen over andere verdachten. „Hij zou dan zelfs op vrije voeten worden gesteld". Later ble ken dit valse beloften. Verder zou zijn meegedeeld „dat anderen zijn rol al had den bloot gelegd". Mr.Van Gooi sprak in dit verband van een „schandalige wijze van onder druk zetten". Als voorbeeld gaf hij, dat de ver dachte werd meegedeeld dat zijn huwelijk was gestrand toen het aangekondigde be zoek van zijn echtgenote uit bleef. „Bovendien is langdu rig zijn geloof bij de verho ren betrokken". Tot de „ven hoortrucs" rekende de advo caat ook het „wekenlang vrijwel geïsoleerd opslui ten". Het hoofd commerciële za ken heeft overigens op de' zittingen diverse eerder ge dane verklaringen ingetrok ken. Het proces wordt maan dag 1 februari voortgezet herschikking van de portefeuilles noodzakelijk, die tot aan de installatie van. de nieuwe raad op 7 september zal gelden. Wethouder drsR. den Dunnen neemt van Riezenkamp de portefeuille haven en economische ontwikkeling over.'Van zijn huidige pakket blijft hij jeugdzaken en vormingswerk beheren. Wethouder drs.J.G.van der Ploeg neemt van Den Dunnen onderwijs over (hij heeft vroeger ook onderwijs 'gedaan'). Wethouder dr.J.&L Linthorst neemt van Riezenkamp algemene personeels- en organisatiezaken over, naast financiën en integraal bestuur, die hij blijft beheren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4