Mil j oenenstrop dreigt door 'dure9 Deltadijk Hofj es dreigen te verkrotten Vlaardingers betrokken bij mil j oenenfraude GRMGüEDAAN. sss?-.- 'Centrum niet opdelen in sectoren* 5ez waarschrijvers gaan hand in hand verder 'BON Laat protest tegen sloop Dralle- panden 'Intrekken subsidie alleen om financiële redenen' VLAARR1NGS DAGBLAD eSHIIDAMSCHI COUSANT WEBWE WATERWEG COURANT Rijk weigert plots te betalen Groep-Bulva over VCP: chauffeur verliest asfaltgrind Cees Bot tegen VOP: Woningbouw binnenstad: Klein links wil samen op een lijst Koppelbazen gebruikten gestolen inschrijving Camera in cel van de baan DONDERDAG 23 JANUARI 1982 Vlaardingen Het is een slechte oplossing om de verkeerscirculatie jn de Vlaardingse binnenstad te regelen door het opdelen van het centrum in verschillende sectoren; delen binnenstad die niet recht streeks ten opzichte van elkaar be reikbaar zijn. Het aanbrengen van sectorgrenzen is een veel te zwaar middel om de verkeerscirculatie te regelen en kan leiden tot sociaal isolement van bewoners. Verder maken die sectorgrenzen, waarmee ook in an dere steden negatieve ervaringen zijn opgedaan, het vrijwel onmoge lijk voor detaillisten om huis aan huis te verkopen, omdat kilome ters moet worden omgereden om van de ene sector in de andere te kunnen komen. Dat stelt de alternatieve inspraak- groep onder leiding van Jan Bul- va. De alternatieve groep, die niet aan de officiële inspraak voor het verkeerscirculatieplan heeft mee gedaan, heeft in een deze week aan de gemeente aangeboden rap port de resultaten neergelegd van de discussierondes, die men op ei gen initiatief heeft georganiseerd en waaraan vele bewoners, winke liers en andere betrokkenen uit het centrumgebied hebben deelge nomen. Streekfunclie In de nota van de alternatieve groep wordt er op aangedrongen, dat de streekfunclie van de Vlaar dingse binnenstad behouden moet blijven. Verder gaat de groep-Bul- va er van uit, dat de bouw van de drie geplande parkeergarages eerst moet zijn afgerond, alvorens het betaald parkeren en de belangheb benden-regeling voor bewoners kunnen worden ingevoerd en al vorens het verkeerscirculatieplan kan worden gerealiseerd. De groep maakt zich daarbij zorgen over de parkeerlocatie die gepland is op de Joubertstraat, omdat hiervoor geen belangstelling van de zijde van beleggers zou zijn. Het slagen van het circulatieplan valt of staat volgens de groep-Bul- va met een voldoende aantal par keerplaatsen. Binnen het centrum 'moeten er voor centrumbezoekers minimaal 1800 komen, zo wordt betoogd. Uitgaande van 1100 plaat sen in de drie parkeergarages moet er nog voor 700 auto's op straat parkeergelegenheid worden ge vonden. De 200 plaatsen die de ge meente in gedachten had beteke- groep-Bu. 'rechtstreekse aantasting' van de streekfunctie van de stad. Voetgangers Wat de uitbreiding van het voet gangersgebied betreft: de alterna tieve groep is voor uitbreiding van de voetgangerszone op het Veer- plein, maar de Korte Hoogstraat, Fransenstraat em Kuiperstraat en het gedeelte van het Veerpleïn ten noorden van het Liesveldviaduct moeten niet tot voetgangersgebied worden verklaard. De alternatieve insprekers Don (links) en Bul va: „Betere oplos singen dan sectorgrenzen..." te Haven enkeie uren na het begin van de onver wachte sloop... De Lier Een vrachtwagenchauffeur heeft gistermiddag op rijksweg 20 tussen Maassluis- West en Maasland een partij asfaltgrint verlo ren. Diverse ruiten van achterop komende per sonenauto's sneuvelden hierbij. Ook liepen tal van voertuigen lakschade op. Getuigen kunnen zich melden bij de politie van De Lier onder het nummer 01745-4341. Rijks waterstaat heeft een uur nodig gehad om het grint te verwijderen. Vlaardingen Wethouder genover de wijkverenïging i dat de gemeente de subsidie SchisdsuiOs M»nlc£ Greigt Schiedam een miljoenenstrop óp te leveren, omdat het rijk plotseling wei gert voor alle kosten op te draaien. *»jjnSnawïït5di ctcnL uk piannen aie in Schiedam zijn ontwikkeld onnodig duur en daarom wil het slechts voor een deel betalen aan de waterkering. öcmeaam beweert dat niet goedkoper kan worden ge werkt, omdat dan de veilig heid in gevaar zou komen. Aanvankelijk was het vol gens wethouder Chris Zijde veld de bedoeling dat het rijk 98 tot 100 procent van de dijk 2ou financieren. Daar is men ook altijd vanuit gegaan bij het ontwikkelen van de plannen. Pas toen die klaar waren heeft Rijkswaterstaat zich beroepen op 'de kleine lettertjes' in de overeen komst met de gemeente. Zijdeveld: „De nieuwe uitleg van Rijkswaterstaat is, dat slechts de aanvaarde kosten worden vergoed. Nu blijkt dat een groot deel van de kosten niet wordt aanvaardt. Een veilige oplossing is te duur voor het rijk, met als gevolg dat de gemeente voor honderdduizenden of zelfs miljoenen guldens het schip in dreigt te gaan." Beroep Schiedam vertikt het echter om plotseling zelf voor de aanleg van de dijk op te draaien en heeft onmiddel lijk beroep aangetekend te gen de beschikking van Rijkswaterstaat. Toen bleek dat tegen een dergelijke be schikking geen beroep moge lijk is, heeft men de minister om een uitspraak gevraagd; daarop is nog geen reactie binnen. Mocht die negatief uitvallen voor Schiedam dan gaat men alsnog in beroep. Volgens Zijdeveld is er ove rigens geen sprake van een onveilige situatie. „De Lek straat is nog niet op de ver eiste hoogte, maar de situatie is daar toch veilig genoeg. Slechts in extreme gevallen bij een springvloed zoals slechts eens in de honderd jaar voorkomt zou er ge vaar kunnen dreigen." Schiedam De historische vereniging gaat protesteren tegen de plotselinge sloop van de Dralle-panden aan de Korte Haven. „Het heeft achteraf natuurlijk geen zin meer om ie protesteren, maar wij vinden dat zoiets niet onopgemerkt voorbij mag gaan", verklaart Alie Groen weg het historische protect. In de omgeving van de Korte Haven is verbazing ont staan over de plotselinge sloop van de Dralle-fabriek, die gisterochtend om zes uur startte. Geheel onverwacht be merkten omwonenden en mensen die in de omgeving werkten, dat de slopershamer de gevels van de panden wegbeukte. Gemeentelijk archivaris Aart C. de Voogt van der Straten bemerkte de ravage pas toen hij over de Korte Haven naar het archief fietste. „Om kwart over' acht was alles al weg", aldus De Voogt. De panden aan de Haven worden historisch van grote waarde geacht. Het gaat daarbij vooral om de gevels. Het belangrijkste staaltje van architectuur was volgens de his torische vereniging te vinden op de nummers 15 en 17. „Hadden ze die gevels maar laten 9taan, dan had altijd over bouwen achter die gevels kunnen worden gepraat; maar juist die gevels zijn nu weggeslagen", aldus Alie Groeneweg. Overigens lag bij de historische vereniging een brief klaar voor de Raad van. State. Dat schrijven had de sloop voorlopig moeten voorkomen, maar de brief was nog niet op de post gedaan toen de slopershamer toesloeg. Schiedam De bezwaar- schrïjvers tegen woningbouw in de binnenstad hebben de koppen bij eikaar gestoken en twee nieuwe bezwaarschriften het licht doen zien. Vandaag, op de laatste dag van de ter mijn om in beroep te gaan, lag bij Rijnmond een brief waarin het 'collectief' protesteert te gen het afgeven van een 'ver klaring van geen bezwaar' aan de gemeente Schiedam. Ook B en W van Schiedam hebben een bezwaarschrift mogen ont vangen, omdat zij recentelijk een bouwvergunning voor de eerste honderd woningen in de binnenstad hebben ver leend. Bovendien overwegen de be- zwaarschrijvers om naar Den Haag te stappen. Zij willen de Raad van State verzoeken on middellijk de voorbereidingen Schiedam Het huizenblok in Schiedam-West. dat op ini tiatief van de bewoners nog tien jaar lang zou worden ge handhaafd, dreigt nu toch te verkrotten. De 'hofjes' aan de Kortlandstraat {het beruchte blok 7) worden daardoor in hun bestaan bedreigd, menen verontruste bewoners die gis teravond massaal naar de com missie voor de stadsvernieu wing trokken om hun onge noegen te spuien. Een oplossing heeft de com missie voor de stadsvernieu wing niet gevonden. Als weg trekkende bewoners verhuis kosten vergoed willen hebben is de gemeente verplicht de pandjes aan bewoning te ont trekken. Dat kan betekenen dat de huisjes moeten worden dichtgemetseld. Volgens de be woners betekent dat verkrot ting. Ais men de huisjes wèl be woond wil houden, kunnen de mensen die wegtrekken geen verhuiskosten worden uitbe taald. Verantwoordelijk wet houder Chris Zijdeveld weet nog geen afdoende oplossing. Maassluis PPR, PSP en CPN overwegen de komende ge meenteraadsverkiezingen met een gemeenschappelijke lijst te komen. Er zijn nog geen definitieve afspraken gemaakt, maar de drie partijen vatten de zaak ernstig op. Raadslid Jaap van der Griend van de PPR, de enige kleine link se partij die momenteel een zetel heeft, noemde bij de begro tingsbehandeling bundeling een noodzaak, omdat „de kans an ders groot is dat geen van de partijen wordt vertegenwoordigd". De komende weken zullen de leden van de drie partijen zich moeten uitspreken over samenwerking. Vlaardingen Koppelbazen JJk Vlaardingen en Rotterdam «jebben het sociaal fonds voor de bouwnijverheid en de be lasting voor miljoenen guldens opgelicht De rijkspolitie van Wateringen, de recherche- firoep 's-Gravenhage en het sociaal fonds hebben, geassis teerd door onder meer de vlaardingse gemeentepolitie, onderzoek ingesteld. Tot nu toe zijn zeven mensen "ingehouden die met de frau de te maken hebben of ervan worden verdacht, waaronder' de 39-jarige Vlaardinger B.B. en de 43-jarige Vlaardinger, C.D.. Dit tweetal zal morgen voor de officier van justitie in Den Haag woren geleid. De koppelbazen maakten ge-] bruik van een inschnjvings- kaart van de Stichting Sociaal Fonds Bouwnijverheid, die be gin vorig jaar gestolen was van een Waterings aannemingsbe drijf. Met die kaart als 'bewijs van goed gedrag' werd werk: in onderaanneming aangeno-, men, zonder belasting en pre mies af te dragen. Hei Sociaal Fonds voor de Bouwnijverheid* zou hierdoor een schade heb ben geleden van ruim 1 mil-* joen gulden, terwijl wordt ver wacht dat de belastingdienst een nog groter bedrag tegoed heeft Op last van de Haagse rechter commissaris heeft huiszoeking plaatsgevonden op een tiental plaatsen in omgeving van Vlaardingen en Rotterdam. Tijdens deze huiszoekingen is een grote hoeveelheid admini stratie in beslag genomen, als mede een bedrag van 150.000 gulden. van de woningbouw te stop pen. De bezwaren gaan niet zozeer uit naar woningbouw op zichzelf, maar naar de ma nier waarop: de hele binnen stad wordt er verkeerstech nisch mee ontregeld, stellen zij in hun bezwaren. Hel laad- en losverkeer zal de toekomstige bewoners veel overlast bezor gen, vrezen zij, en ook het ver keer zelf zou met een andere opzet meer gediend zijn. Onder het 'bezwaardencoliec- tief' vindt men banketbakkerij Kester, de verenigde Schie- damse ondernemers (VSO) en de bewonersvereniging Schie- dam-Centrum. Het bureau alternatieve hulp verlening (BAH), dat in de eerste ronde nog wel een be zwaarschrift indiende dat door Rijnmond verworpen werd, heeft nu van verdere procedu res afgezien. Cees Bot heeft te- in de VOP ontkend, ie voor de huur van het oude badhuis heeft inge trokken, om op die manier toch te proberen de vereniging uit de ruimte te krijgen. Voor het inhouden van die subsidie waren louter financië le redenen, aldus Bot tijdens de wijkbijeenkomst, die deze week m de VOP werd gehou den. Het college van B en W heeft enkele maanden geleden be sloten, de 5000 gulden die de wiiki/Amniging laariijtrs Irriirrt- om de ruimte in het Badhuis in de Valeriusstraat te kunnen huren, in te trekken. Eerder had de gemeente geprobeerd de huurovereenkomst op te 2eggen, omdat men op het stadhuis vindt dat de vereni ging het pand sinds de opening van het nieuwe buurthuis niet meer nodig heelt. De kanton rechter stelde de wijkvereni- ging, die tegen de huuropzeg- ging in beroep ging, echter m het gelijk. Beheerder Piet Solleveld van de wijkvereniging noemde tij dens de wijkbijeenkomst het intrekken van de subsidie een 'kinderachtige daad, waarmee de gemeente aantoont een slecht verliezer te zijn'. Vanuit de wijkvereniging is een brief naar de gemeenteraad ge stuurd waarm wordt gevraagd de maatregel van het college ongedaan te maken. Die brief zal binnenkort in de raad wor den behandeld. Maassluis De installatie van een tv-eamera in een van de cellen m het politiebureau aan de Westlandseweg is voorlopig van de baan. Burgemeester en wethouders hebben het voor stel ingetrokken, omdat er in de gemeenteraad geen meer derheid voor te vinden is. De gemeenteraad acht het een te grote inbreuk op de privacy van arrestanten. De politie heeft gepleit voor het tv-cïrcuit om sommige ar restanten op een monitor in de meldkamer m de gaten te kunnen houden. Volgens, korpschef Van Nieuwkoop' gaat het om depressieve men sen die zichzelf iets zouden kunnen aandoen. Burgemeester Van Es heeft aangekondid de installatie van het tv-circuit binnenkort weer ter discussie te stellen in de raadcomissies Er zijn mensen die onze krant nog niet f lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien-Breng daar even f Naam verandering in. Adr©S; Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst f Postcod en goed beloond! Want voor die kleine^ Adrea;^ I P°»>codè? moeite krijgt u een telefoonklappex. «Plaats- e m°eite ^"Pkals: Töle/oOQ; Stuurde,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1