'Aarden wallen moeten Delfland beschermen' MUfAPÏÜWËD Gif gevaar voor stadsvernieuwing Sluipverkeer moet weg uit Babberspolder Politie lost inbraken op 'In de politiek is er na 21 november niets veranderd' SCHIIBAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Bende stal voor tonnen cheques en girokaarten Reconstructiecommissie over rijksweg 19: De Kuyper neemt agentschap over College zet handtekening voor Russische joden Schiedammer veroordeeld voor dodelijk ongeval Zeelui knokken voor Mississippi PvdA -fractie: Verkoop woningen onder voorwaarde Te hard... Levendig debat in Stadsgehoorzaal: Juwelen, geld en kleding gestolen Zuid: zekerheid vóór woningbouw »er tnr iiteienö» «en fr»j m*o W'Wi eurrvofr VRIJDAG 29 JANUARI 1982 Sen van 3p om dat het juiste wordt, delen .op de itgeoe- latuur- rugge. dt, hoe It, met braakt 5 wak- .t niet 1 jaren 'nard' as, nu terug imeiiji 'els dag zié itspaij. een en voi- eft rugge- i ligt. Maassluis In samenwerking met de postale recherche heeft de Maassluise politie beslag ge legd op een grote partij girobetaalkaarten en bankcheques, die alom in den lande waren ge stolen. De totale waarde bedraagt ruim 100.000 gulden. Door het ingrijpen van de politie had de bende nog geen gelegenheid gehad de kaar ten en cheques te verzilveren. Uit het onderzoek is gebleken, dat de betrok ken mannen eerder met kaarten en cheques al zeker 130.000 gulden verzilverd hebben. Dat geld is niet teruggevonden. Tot nu toe heeft de politie zes mannen uit Maasluis, Rotterdam, Brielle, Ridderkerk en Kwintsbeul gearresteerd en voorgeleid bij de officier van justitie in Rotterdam. De zaak kwam aan het rollen na het aanhouden van de 36-jarige T.K. uit Maassluis, die samen met een maat voor zo'n 19.000 gulden aan girokaarten in zijn. bezit bleek te hebben. Uit het onderzoek dat toen volgde kwamen ook de andere betrok kenen naar voren. De politie heeft de indruk, dat de verdachten opgetreden zijn als zogenaamde katvangers. Over hun opdrachtgevers zijn ze bijzonder zwijgzaam. Maai st per Brielle Een Sehiedamse "!f chauffeur is gisteren door L-Sn^nnar»niit in i ooi afhan iw, jjd, voor- enspe veroordeeld tot een geldboe te van achthonderd gulden voor het veroorzaken van- een dodelijk ongeval in Hel- levoetsluis. Het ongeluk ont- tof stond "op 18 februari vorig jaar doordat de Schiedammer b» I jaa: bij het achteruit rijden een 59-jarige Helvoetse magazijn bediende niet opmerkte. De Helvoeter raakte bekneld tussen de auto en een vuil- Srs en overleed korte tijd ;er aan inwendig letsel. De Sehiedamse vrachtauto chauffeur beschikte vorig jaar niet over een bijrijder. De officier van justitie mr. E.J. van der Poel wil de werkgever van de chauffeur op de vingers tikken, omdat nog steeds geen bijrijder op de ritten wordt meegestuurd. SchiedamDrie zeelui heb ben vanochtend om half drie bij een knokpartij voor bar Mississippi een Schiedammer zodanig mishandeld dat hij in het ziekenhuis moest wor den behandeld. De drie op varenden van een in Schie dam afgemeerd schip zouden de man te grazen hebben ge nomen, omdat hij even tevo ren de eigenaar van 'Missis sippi* met een luchtdrukwa pen had bedreigd. Over de precieze toedracht tastte de politie vanochtend nog in het duister. Vandaag wordt het onderzoek voort gezet. Vlaardingen De PvdA is geen tegenstander van het verkopen van het woning'cezit van de ge meente Vla«r-Jingen. Het gaat om zo'n driehonderd panden, die de gemeente jaar in jaar uit verlies opleveren. Het college wil met de verkoop het verlies van het Grondbedrijf druk ken en heeft alle fracties gevraagd op dat plan te reageren. D'66 heeft enige tijd geleden al laten weten verkoop ook nodig te vinden. Net als D'66 verbindt de PvdA een voorwaarde aan het verkopen. Het woningbezit zou of gerenoveerd, of gesloopt moeten worden. 1?* het laatste geval moet er nieuwbouw voor in de plaats komen. Over het gemeentelijk woningbe zit aan de Kortedijk, de 2e Maas- bosstraat en de Prins Hendrik straat heeft de PvdA nog geen be sluit genomen. Van die huizen zou nog onderzocht moeten worden of ze "in het bezit van de gemeente kunnen blijven. Vlaardingen Alle door gaand verkeer door Vlaar- dïnger-Ambacht/Babberspol- der moet na het ingaan van het verkeerscirculatieplan de kortste route via de Van Ho- gendorplaan en de Van Lin den van den Heuvellsingel nemen. Om dat te bereiken wordt de laatste weg weer m&tiT rfft» VA H Vlaardingen De Viaardingse politie heeft de afgelopen dagen een aantal inbraken op gelost. Er zijn zes arrestaties verricht. Drie jonge Vlaardingers (16, 18 en 19 jaar) hebben bekend verantwoordelijk te rijn voor de inbraak die vrijdag werd gepleegd in een discounthandel aan de Van. Hogendorplaan. Zij stalen een hoeveelheid sigaretten en de den vervolgens -uit dankbaarheid hun be hoefte op de vloer. Daarnaast pleegden zij ook een inbraak bij een bedrijf in de Marco nistraat. Hier werd niets vermist Ook een 26-jarige Rotterdammer kon wor den ingesloten. Hij bekende de dinsdagnacht gepleegde diefstal uit fotozaak Engelse. De inbraak in een woning in de Van Hogen dorplaan is ook opgelost. De daders (een 22- jarige Vlaardinger zijn 20-jarige vriend uit Maassluis) bleken de ontvreemde versterker al weer verkocht te hebben, teneinde drugs te kunnen kopen. Vlaardingen Bij een snelheidscontrole op rijkweg 20 (Rotterdam Hoek van Holland) heeft de Vlaardingse politie 33 maal verbalise rend opgetreden. In een half uur tijd passeer den zo n achthonderd motorvoertuigen de langs de weg opgestelde radarwagen. De hoogst geno teerde snelheid was 160 kilometer per uur. De Waart. Van Duin en Faber in de voor de pauze nog volle Stadsgehoorzaal: weinig politiek effect van demonstratie tegen kernwapens. Vlaardingen PvdA-kamerlid Jules de Waart zei gisteravond in het debat met Mient-Jan Faber van het IKV, dat hij nog steeds kromme tenen heeft van het ge fluit dat zijn fractievoorzitter Meijer op 21 november in Am sterdam te horen kreeg. De Waart werd in de Stadsge hoorzaal, waar hij sprak over de vraag wat de politiek had gedaan met die grote demonstratie tegen de kernwapens, nauwelijks uitge floten. Dat gebeurde alleen toen hij de zaal verliet. Een zaal die overigens, ondanks de klinkende namen, nauwelijks voor de helft was gevuld. Faber speelde voor het Vlaar dingse publiek een thuiswed strijd. Voor de pauze moest hij nog de vragen van discussieleider Bert van Duin beantwoorden. Daama kon hij toezien hoe de mensen in de zaal bijna al hun vragen richtten op zijn opposant in het levendige debat. In eigen staart De Waart kaatste uiteindelijk de bal terug, door te zeggen dat het IKV de basis weghaalt bij de PvdA. „Faber zegt, dat onze par tij niet te vertrouwen is en bijt daarmee in zijn eigen staart. Want wii zijn de enige partij die op hetzelfde standpunt staat als de vredesbeweging." Het antwoord van de landelijk secretaris van het IKV op de cen trale vraag van de avond wat doen politiek en vredesbeweging met en na 21 novemberwas voor wat de politiek betreft: niets. „We hadden gedacht dat er een andere politiek zou komen. Dat is tot ieders schrik niet ge beurd, ook niet bij de PvdA." De Waart dacht dat de 400,000 demonstranten in Amsterdan hun kracht verkeerd gebruikt hadden. „Ze hebben niet op CDA, D'66 en de VVD inge werkt. En dat zijn de partijen waarvan het standpunt moet ver anderen." Niet tevreden Het publiek leek aan het einde van de avond niet tevreden. „We hebben alleen brood en drinken nodig en een leven in vrede," zei een mevrouw die de vorige oor log nog bewust had meegemaakt en die ook in Amsterdam had meegelopen met de demonstratie. „Zo lang als ik leef heb ik al over oorlog gehoord, en het enige wat we hier doen is slap gepraat." Het commentaar van een man was: ,X/t hebben de alarmkreet uit Amsterdam niet gehoord. Ze zitten maar te mompelen." Er waren ook mensen die al eer der de zaal verlieten. Een van hen zei eerst nog, „dat die De Waart wel sympathiek over kwam. Beetje argeloos nog." Daama verzuchtte hij: „Ik heb het gehoord, ik ga naar bed." Maasland Aarden wallen langs de toekomstige rijks weg 19 moeten het stiltegebied Midden-Delfland be schermen tegen geluidsoverlast, en het autoverkeer vanuit het gebied aan het zicht onttrekken. Dat is een van de adviezen die de reeonstructieeomissie Midden-Delfland gaat geven aan de minister van ver keer en waterstaat. De commissie stelt, dat der gelijke voorzieningen voor rekening van het rijk moe ten komen en niet onttrok ken mogen worden aan het bedrag dat beschikbaar is ge steld voor de reconstructie van Midden-Delfland. Zoals bekend is de meerder heid van de commissie tegen de aanleg van de omstreden rijksweg tussen de Benelux- tunnel en Den Haag. Maar om de schade zoveel moge lijk te beperken heeft de commissie een aantal voor waarden op een rijtje gezet, die er op zijn gericht de weg zo optimaal mogelijk in de omgeving in te passen. De commissie meent dat de rijksweg in de polder zo laag mogelijk moet komen te lig gen om de inbreuk op het landschap te beperken. Te gen dat advies kwamen met name van de boeren en tuin ders in het gebied nogal wat bezwaren. Zij vrezen dat, om de weg goed te kunnen af wateren, het grondwaterpeil i n het gebied omlaag zal moeten. En dat kan voor hen nadelige gevolgen hebben, zoals het verdrogen van de grond en het binnendringen van kwelwater in de polder, Vanwege het visuele aspect spreekt de commissie zich uit tegen verlichting van de weg. Alleen bij op- en afrit ten zouden lantaarnpalen ge plaatst mogen worden. Om diezelfde reden wordt ook de bewegwijzering middels por talen afgewezen, omdat die boven de aarden wallen uit zouden steken. opengesteld voor vrachtau to's. Veel van dat verkeer ging tot nu toe over de Ver- kadesingel, die daarvoor vol gens de gemeente absoluut ongeschikt is. 1 Doel van het VCP is sluip verkeer in de wijk onmoge lijk te maken. De aansluitin gen van Emaus- en Voor straat naar de Schiedamse- dijk komen te vervallen. Verschillende zijwegen van de Van Hogendorplaan wor den van de hoofd rijbaan van deze laan afgesloten, zodat daar alleen nog verkeer met een bestemming in de wijk kan komen. De hele Van Hogendorplaan moet worden gereconstru eerd, zodat die al dat door gaande verkeer kan opvan gen. Een karwei waar waar schijnlijk pas volgend jaar mee kan worden begonnen. Eerst moet het wensenpak ket van burgemeester en wethouders, met de verdere uitwerkingen die daar nog op komen, door de raad wor den goedgekeurd. Het is wel de bedoeling dat dat nog dit jaar gebeurt. Schiedam Vijftienduizend gulden aan juwelen is gestolen bij een gezin in de Willem de Zwijgerlaan. De dieven zagen ook kans om drieduizend gul dens met zich mee te nemen. Bij het bedrijf Matthew Hall Keynes Engineering is ruim 16.000 gulden ontvreemd. De buitendeur van het bedrijf aan de Gerrit Verboonstraat werd geforceerd. De politie is op zoek naar ie mand in een blauw gestreept mantelpakje en een witte blou se. Die kledingsstukken wer den weggenomen uit de vitri ne van modehuis Alja aan de Broersvest. Schiedam De uitkering voor de stadsvernieuwing in Schiedam-Zuid kan in ge vaar komen door de gifaffai re op het GTB-terrein. De bewonersvereniging gaat pas akkoord met bebouwing van het terrein als wetenschap pelijk is bewezen dat geen gevaar ontstaat voor de volksgezondheid. Men wil met een eigen des kundige de resultaten van ■het gifonderzoek bekijken en daardoor kan vertraging ont- i staan in de woningbouw plannen. Halverwege 1982 moeten de stadsvernieuwingsplannen echter worden ingediend bij het rijk. Gezien het voorbe houd van de bewonersvere niging is het nog maar de vraag of die datum wordt ge haald, en daarmee komt de uitkering op losse schroeven te staan. Volgens wethouder Chris Zijdeveld kan het tijdschema voor woningbouw op het GTB-terrein makkelijk wor den gehaald. Volgende maand verschijnt het volle dige rapport van de inspec teur volksgezondheid, waar in de resultaten van ander half jaar onderzoek op een rijtje zullen worden gezet. Dan zal beslist kunnen wor den of woningbouw doorgaat of niet. Zijdeveld zegt dat de ge meente de beslissing over de gifgrond volledig overlaat aan de inspecteur volksge zondheid. „Pas als hij groen licht geeft, gaat de woning bouw door; doet hij dat niet, dan wordt er geen paal ge slagen," Op de vlakte De inspecteur voor de volks gezondheid, Hendrik de Vries, heeft zich al vanaf het begin op de vlakte gehouden. Hij heeft altijd gezegd dat er geen harde cijfers bestonden aan de hand waarvan tot maatregelen zou kunnen worden overgegaan. Volgens de inspecteur lag de beslis sing o£ moest worden over gegaan tot woningbouw n£et bij hem. Het zou veeleer gaan om een politieke keuze. Dat geharrewar tussen de ge meente en de inspectie heeft de terughoudendheid bij de bewonersvereniging doen toenemen. Herhaaldelijk hebben vertegenwoordigers van de club uit de Gorzen la ten weten dat zij niet kritie kloos de conclusies van volksgezondheid zullen over nemen. Mocht het terrein worden vrijgegeven, dan zullen er 160 a 200 woningen worden gebouwd. Het gaat op ver zoek van de bewonersvereni ging Zuid voornamelijk om grotere woningen aangevuld met bejaardenwoningen. Keinere huishoudens komen in ieder geval niet in de eer ste fase aan bod. Schiedam De Sehiedamse distilleerderij De Kuyper heeft het Nederlandse agentschap van de Schotse whisky-fabri kant Bells overgenomen. Dat betekent een lichte verruiming van de werkgelegenheid bij het in 1695 opgerichte bedrijf aan de Buitenhavenweg, maar met hoeveel arbeidsplaatsen De Kuyper erop vooruitgaat kon adjunct-directeur Ton Van- dersmissen nog niet met zekerheid zeggen. Hij noemde het al een gezonde zaak als een bedrijf zijn werkgelegenheid in deze tijd weet te behouden en dat geldt volgens hem zeker voor de distilleerbranche. Schiedam raak te de laatste jaren de ene distilleerderij na de andere kwijt De overname van het Bells-agentschap wordt aanstaande maandag feestelijk gevierd met een presentatie van de whisky in het Amsterdamse Sonesta-hotel. Doedelzakspelers zullen de middag opluisteren. Schiedam Burgemeester en wethouders van Schiedam doen mee aan de actie „1 miljoen handtekeningen voor Russische joden". Zij volgen daarmee het voor beeld van een aantal andere gemeenten. Ook in Schiedam zal een lijst worden neerge legd waarop alle burgers hun handtekeningen kunnen plaatsen. De Schiedammers die aan de actie willen mee doen kunnen terecht in de bibliotheek aan de Lange Haven. De lijst wordt op 10 februari weggehaald. De actie voor Russische Jo den is een initiatief van Rab bijn A. Soetendorp, Zodra men 1 miljoen handtekenin gen bijeen heeft wordt het hele pakket aan de Russische partijleider Breznjev aange boden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1