ROTTERDAMS NIEUWSBLIK <fï? Sociaal winkelen in Kralingen 2222 deinende volkstuinders in de Doelen CDA en D'66 bemoeiden zich amper met benoeming Peper Eerste sleutels Peperklip uitgereikt Actieschepen Greenpeace in Rotterdam PvdA wil experimenteren: Bouwvakkers in WAO aan de slag Kil! Brandweer wagen kantelt bij botsing ZATERDAG 30 JAMUARI 1982 Rotterdam De eerste negen toekomstige be woners van het flat complex Peperklip in Fqijenoord hebben gis termiddag de sleutel van hun appartement gekregen. Namens het Gemeente lijk Woningbedrijf heeft Jan Cees van Riet het kleinood overha uled. „Eindelijk is het zover", zegt een bewoonster opge togen. „Ik ben blij, dat ik in de nieuwe flat kan. Ik woon nu onder een gezin met zes kinderen, ik heb nooit rust". Vanaf april vorig jaar, toen de eerste paal werd geslagen, zijn er talloze discussies geweest rond de bouw van Peperklip. Tus sen augustus en december is er een flinke hoeveel heid ammonia en gasolie uit de grond gehaald. Be wonersorganisaties en pro jectgroepen voor stadsver nieuwing uit Feijenoord en de Afrikaanderwijk weigerden aanvankelijk mee te werken wegens de plannen voor een eroseen- trum in de buurt van het complex. „De samenwerking tussen ons en de bewoners ver loopt nu soepel", vindt Van Riet. „Peperklip is belangrijk voor de opvang van mensen uit de Afri kaanderwijk en Feije noord, die betere huizen willen". Veertien woningen zijn aangepast aan invaliden die in een rolstoel zitten, en de benedenruimtes zijn geschikt voor bejaarden. De huur zal gemiddeld 325 gulden per iaar gaan be dragen. Belangstellenden mogen maximaal veertig duizend gulden per jaar verdienen. Per week zal er een blok van tweeëndertig wonin gen in gebruik worden ge nomen. Van Riet; „Behal ve dit eerste blok hebben we nog niets verhuurd. Omdat we de huizen aan bieden, kan de huur- pro cedure enkele weken du ren. Zestig percent van de nieuwe bewoners komt uit de Afrikaanderwijk. Tweetien de, dat zijn de ur gente gevallen, komt via bemiddeling van Woon ruimtezaken. De rest zijn Feijenoorders". Van Riet verwacht, dat !n maart 1983 alle flats bezet zullen zijn. In de Leuvehaven is gis termiddag 'Groene Vrede' afgemeerd een actieschip van de milieuorganisatie Green Peace. Vannacht pas is het grotere en be kendere schip, de 'Sirius' pas gearriveerd. Tot en met volgende week zater dag is de Sirius open voor belangstellenden, die ook een gesprekje met de be manning kunnen hebben. Alleen als zich plotseling een bepaalde actuele af faire opdoet, zal het schip meteen vertrekken en later naar de Maasstad terugke ren. Rotterdam De PvdA wil in Kralïngen het principe van 'maat schappelijke gebonden eigendom' toepassen op winkels. Het experi ment, door PvdA-raads- lid E. Bakema gedoopt als 'sociaal winkelpro ject'. zou uitgevoerd Liever aan' t werk dan dood gaan achter geraniums moeten worden aan de Goudse Rijweg, met als opdrachtgever het Ge meentelijk Woningbe drijf Rotterdam (GWR). De gemeente past het principe van 'gebonden eigendom' al enig tijd toe op oude woningen, die zij voordelig inkoopt bij gro te belegers. De woningen wórden tegen kostprijs weer verkocht aan parti culieren, De kopers krij gen de garantie dat de ge meente de woningen te gen de geïndexeerde kost prijs weer terugkoopt. In de nieuwbouw - Jacobs- plaats en Beverwaard - is het 'maatschappelijk ge bonden eigendom' overi gens mislukt Bakema lanceerde zijn vondst gisteren in de raads commissie voor stadsver nieuwing. De drie andere PvdA'ers in de commissie, T, Hoppener, G, Vellekoop en M.J. Hof, waren meteen gecharmeerd door het idee van hun partijgenoot. De VVD en de CDA zijn fel tegen. Ook de beide PvdA- wethouders P.O. Vermeulen en J.G. van der Ploeg voelen er niets voor, Zij willen de winkels laten bouwen door de AMRO-bank. Voordeeltjes Het oude wmkelbestand aan de Goudse Rijweg is vrijwel Rotterdam „Een arbeidsongeschikte kan beter met zijn vak bezig zijn dan achter de geraniums langzaam dood gaan." Dit zegt P.Paul us, medewer ker van de stichting Bouwklus. De stichting werd vrijdag opgericht en wil geschoolde, afgekeurde bouwvakkers op hun vakgebied zinvol werk laten verrichten. „Het is niet de bedoeling dat we aannemers tegen hun sche nen schoppen. Maar we zien een gat in de markt: de reno vatie van sloopwoningen, die nog tien jaar of langer blijven staan. Daar willen we op in spelen. We kunnen immers goedkoper werken dan een aannemer, die zijn overhead heeft, zijn extra kosten", aldus Paulus. Als een onderneming, die niet uit is op winst, wil Bouwklus aan de slag. Met de steun van een deskundig bestuur met ju risten, de Rotterdamse ambte naren en een revalidatiearts van de Gemeenschappelijk Geneeskundige Dienst (GMD) moet dat lukken, zegt Paulus. 1 Botterdam Burgemees ter Peper is benoemd met voorbijgaan aan de voor dracht van de commissaris van de koningin in Zuid- Holland mr. Vrolijk. Die had de rivaal in de race Patijn als eerste kandidaat ^gegeven. De PvdA-mi- öisters hebben echter de voorkeur gegeven aan Pe per. 'In het kabinet hebben de mi- jlisters van het CDA en van D66 zich nauwelijks bemoeid met de keuze. Dat Rotterdam ®en PvdA-burgemeester zou "'jgen, stond als een paal bo ven water en dat de keuze uit de twee kandidaten binnen die kring moest worden gemaakt Minister-president Van Agt klapte na afloop van het kabi netsberaad dan ook eigenlijk niet uit de school» toen hij meedeelde dat 'men over Pe per unaniem was' en dat 'men er verhoudingsgewijs kort over gesproken heeft'. Patijn kon dan ook al in een vroeg stadium, voor de 'beslissende' ministerraad, er voor 99,9 pro cent z^ker van zijn dat hij het niet zou worden. Dat had hij uit de eigen gelederen al ver nomen, dat de andere minis ters tegen het besluit van hun PvdA-collega's zouden ingaan was nauwelijks te verwachten. Patijn toonde zich dinsdag al, voor de strijd officieel beëin digd was, een goed verliezer. 'Onder embargo' zei hij: „Een beroepspoliticus neemt risico's en moet de gevolgen kunnen dragen". „We staan al op het lijstje van Roterodamum, het historsich genootschap van Botterdam. Die zit te schreeuwen om oude vaklui. Voor restauratiewerk". Particuliere huizeneigenaren zijn eveneens welkom. „Maar ook die vrouw, die een douche wil, kan een beroep op ons doen", geeft de medewerker van Bouwklus aan. Paulus waarschuwt ervoor dat de bouwvakkers van de stich ting niet zo voortvarend zullen zijn als hun gezonde vakbroe ders. „Maar we leveren na tuurlijk wel een prima stukje werk af", zegt hij. De stichting Bouwklus pakt hele projecten aan. Vanaf de eerste calcula ties en bouwtekeningen tot aan de laatste verfstreek toe. Uitsluitend bouwvakkers kun nen aan het project meedoen: schilders, timmerlieden, er kende electriciens en gasfit ters, metselaars en bouwkun digen. Vijftien deelnemers zijn er al. „Maar we hopen op zo'n 120 tot 150 man", zegt de man, die de werkvoorbereiding moet gaan doen. Paulus is dolenthousiast voor zijn stichting. „Wees eerlijk, wat is nu beter. Jaar in, jaar uit kleibakken of konïjnen- hokkken timmeren bij de Ge meentelijke Sociale Werk plaats of een baantje in je ei gen vak. Een eigen loon ver dienen en de mensen iets moois geven, een betegeld keukentje of een fijn bewoon baar huis. Het laatste toch. Ze ker in deze tijd, waarin steeds gezegd wordt dat invaliden een plaats in de maatschappij moeten hebben". Zinvol werk, staat voor Bouw klus voorop. De mensen laten zien dat een arbeidsongeschik te niet uitgerangeerd is. „We zijn toch niet gek....", zegt Pau lus. Hii wijst erop, dat arbeids ongeschikten een eigen loon mogen verdienen. „De mensen realiseren zich zelden dat de meesten van ons van een mi nimumuitkering leven. Dat ze maar tachtig, zestig of vijftig procent van het loon krijgen, dat ze vroeger verdienden. Maar in deze tijd van werk loosheid wil de werkgever je niet meer hebben. Je wordt opzij gezet". De stichting Bouwlust wil dat voorkomen. geheel verdwenen door de stadsvernieuwing. Volgend jaar wordt begonnen met de bouw van dertig nieuwe wo ningen boven 1200 vierkante meter winkelruimte. De projectgroep en de bewo nersorganisatie menen dat het financieel voordeliger is als het GWR de woningen samen met de winkels bouwt. Het GWR zou meer subsidiebron nen aan kunnen boren dan de AMRO- De bewonersorganisa tie is bereid financiële voor deeltje, die op de woningen be haald worden, door te schui ven naar de winkels, als het GWR opdrachtgever wordt. Bakema vindt met de project groep en de bewonersorganisa tie, dat de sociale functie van de winkels voor de buurt niet gediend wordt als een com mercieel bedrijf als de AMRO- bank opdrachtgever wordt. „De AMRO-bank heeft alleen een commercieel doel. In zo'n klein project zit voor hen wei nig winst. En als ze wel winst proberen te maken, zullen wij zorgen dat dat niet gebeurt", dreigde een woordvoerder van de bewonersorganisatie. Kassa Het GWR beter is volgens Ba kema beter in staat de toe komstig winkeliers, die door de stadsvernieuwing een moei lijk tijd doormaken, te begelei den. Het college van BenW is tegen het laten uitvoeren van risico dragende projecten door wo ningbouwverenigingen. In het verleden heeft men. hier slech- tc ervaringen mee opgedaan. De gemeente moet namelijk garant staan voor eventuele verliezen. Volgens Bakema kan hieraan tegemoet worden gekomen door de woningen te verkopen in 'maatschappelijk gebonden eigendom'. De beide wethouders bena drukten echter dat ook m dit geval de gemeente risico blijft lopen. Van der Ploeg. „De ont wikkeling van een wmkeipro- jeet is een specialisme, dat het GWR met in huis heeft. Loopt het mis dan rinkelt de kassa bij de gemeente". Bovendien kan de gemeente volgens hem niks doen tegen eventuele concurrentie, die zich vrij kan vestigen in aangrenzende stra ten. Dat het GWR als opdrachtge ver voordeliger voor de win keliers zou zijn, is volgens bei de wethouders niet waar. „Het GWR is op dezelfde subsidies aangewezen als de AMRO. Net als de AMRO moet het GWR de marktrente rekenen En ook het GWR 2al streven naar een maximale verhuurbaar heid", aldus Van der Ploeg en Vermeulen. De raadscommissie besloot dat er opnieuw met de AMRO en het GWR gepraat moet wor den over de voorwaarden voor het ontwikkelen van de win kels. Pas na dit gesprek zal de gemeente een beslissing ne men. De ravage op het kruis punt. Hendrik Ido Ambacht Een naar een brand spoe dende brandweerwagen met aanhanger in Hendrik Ido Ambacht is op de kruising van de Graaf WülemTaan en de Willem de Zwijgerstraat in botsing gekomen met een perso nenauto en gekanteld. De brandweerauto reed met zwaailicht en sirene de voorrangskruising op. Daar werd hij in de flank geraakt door een perso nenauto en op zijn kant gegooid. Bij deze botsing vielen geen gewonden. Wel was de schade erg groot. De brand moest door ander materieel van de brandweei worden ge blust Rotterdam Een volk stuinder houdt van gezel ligheid en dat was gistera vond in de Doelen duide lijk te merken. Liefst 2222 Rotterdamse volkstuin ders, het aantal plaatsen in de grote zaal, vierden daar de jaarlijkse uitreiking van het best verzorgde volkstuincomplex. Om het feest kracht bij te zetten verschenen onder meer 'De Twee Pinten', het tambóez- en trompetterkorps Ahoy, de Spaanse dansgroep Sil- Y Fernando en als vin 1 i uit smijter Lee Towers op het podium van de grote zaal. „Eigenlijk wilden we dit jaar geen feest geven omdat het zo duur is", vertelt voorzitter G.B. Schild van de Rotterdam se Bond Van Volkstuinders. „Maar iedereen protesteerde. Allemaal willen ze die feest avond. Om elkaar te ontmoe- I ten en te praten over eigenlijk maar één onderwerp: de volk stuin." Een gezellige avond wés het. Nadat de spanning voor de uit reiking van de bekers, waarin het volkstuincomplex Olde- gaarde de ereprijs kreeg, was gezakt, zal menigeen in hoe- rastemming zijn huis bereikt hebben. Moe gelachen van het komische duo Gerry en Ferry, pijnlijke armen van het mee- deinen met het earnavalsduo 'De Twee Pinten' en roodge- klapte handen van de Spaanse dansgroep 'Silvio Y Fernando. En natuurlijk de stille bewon dering voor Lee Towers. Meer vrije lijd Rotterdam kent 5200 volk stuinders die verenigd zijn in 39 complexen. Als de gemeen te meer grond beschikbaar zou stellen, zou volgens voorzitter G.B. Schild dat aantal nog aanzienlijk stijgen. „Er zijn nu wachttijden van drie, vier jaar bij ons. Door de slechte econo mie zoeken steeds meer men sen recreatie dichter bij huis. En daar komt bij dat de men sen meer vrije tijd hebben en de gemeente geen grond meer heeft die ze voor ons willen vrijmaken. Maar bij elke tuin die ze weg willen halen, zullen we op hun stoep staan. We hebben toch al heet wat voor elkaar gekregen hoor. Riole ringen en zo. Tenslotte onder houden wij 200 hectare voor de gemeente, want de volk stuincomplexen zijn openbare wandelparken. Een soort plantsoenendienst dus." Oldegaarde ereprijs Een keuringscommissie van de gemeente en van de Rotter damse Bond Van Volkstuin- ders heeft zich vorig jaar we derom gebogen over kwaliteit van de verschillende com plexen, In januari, mei en au gustus werden de tuinen ge keurd op onderhoud, („de heg gen zijn dikwijls een zwak punt") de wandelpaden, het clubhuis, het snoeien van het groen en kregen een waarde ring met op- en aanmerkin gen. Uit handen van de wethouder voor Sport en Recreatie, de heer W.J. van der Have, ont ving het volkstuincomplex Ol degaarde de ereprijs met het hoogste aantal punten uit alle afdelingen, namelijk 8,16. Eer ste in de afdeling A (com plexen tot en met 100 turnen)* werd de 'Maasglorie' met 7,94, in de afdeling B (complexen tot en met 175 tuinen) ging de eerste prijs naar 'Vreelust' met 8,04 en in de afdeling C (com plexen vanaf 176 tuinen) werd de 'Zandweg' nummer één met 7,84 punten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1