Ij Slotmanifestatie tejsen apartheid slecht bezocht 'Hoort het museum wet in het museum Kastje moet buschauffeurs helpen bij voorsorteren Politiek: 'Geen spionnen bij het opbouwwerk' VLAARDINGS BAGBLAQ SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT [Schiedam bevordert Ihuizenbezit niet Gemeente in strijd met regeringsstandpunt Kind speelt met knopjes: loos overvalalarm Schoorsteen werd te heet Bocht te laat gezien: dode Rob Hijmans (D'66wil accommodatieplan D'66: 'Meer personeel voor sociale dienst' Brons (PvdA) ook uit raad Wellicht automatische afschrijving bekeuring Conducteur mishandeld Natte voeten: val van trap Inbekers actief in Indische buurt MAANDAG FEBRUARI 1S®2 fVlaardingen Toen de muziekgroep Simba uit Zimbabwe f'orn een uur of kwart voor één met veel enthousiasme de [,'laatste nummers afwerkte waren er nog maar enkele üental- t'jjen mensen aanwezig op de slotmanifestatie van de actie Vlaardingen tegen apartheid. ,In totaal hebben niet meer dan zeventig mensen de f avond bezocht, die zaterdag in de Harmonie werd gehou- •den. „Het is altijd moeilijk om de mensen voor zo iets de fdeur uit te krijgen," ver klaart Riet Eggermont, een van de organisatoren van Vlaardingen tegen apartheid. „Voor kernwapens schijnt het wel te lukken. Maar Zuid-Afrika is zo ver van je bed. Eerlijk gezegd had ik er niet meer verwacht." Daarmee sloot ze aan bij de woorden van Vemïe Febru ary, de Zuidafrikaanse bal ling die al bijna twintig jaar in Nederland woont, en die zijn woede over de apartheid in dichtvorm heeft gegoten. „Ah, de mensen in Polen het moeilijk hebben, gaan er vrachtwagenconvooien naar toe om hulp te bieden. Waar om wordt er vanuit Neder land geen convooi na ar Zuid- Afrika gestuurd? Begrijp me goed, ik ben voor de Polen, maar in Zuid-Afrika is de nood ook hoog." Ondanks de geringe belang stelling voor de slotmanifes tatie, die was georganiseerd in samenwerking met de po litieke partijen (behalve VVD en SGP/GPV), noemt Riet Eggermont de actie Vlaardingen tegen apartheid geslaagd. „Bijna alle scholen voor voortgezet onderwijs in Vlaardingen heoben projec ten gewijd aan de apartheid in Zuid-Afrika. De lagere scholen zijn ook benaderd, maar die vroegen om mate riaal. Daar is inmiddels voor gezorgd en binnenkort zal op de meeste lagere scholen ook aandacht worden besteed aan de situatie in Zuid-Afri ka. En ook de informatie avonden die 2ijn gehouden door vrouwengroepen en vakbonden zijn doorgaans goed bezocht. En die infor matie is juist erg belangrijk. Op grond daarvan raken mensen juist overtuigd van de verwerpelijkheid van de apartheid en worden ze juist gemotiveerder om er iets aan te doen. Maar zaterdagavond was het inderdaad preken voor eigen parochie. De poli tieke partijen zullen er heel wat bij moeten passen. Want met de opbrengst van kaar tjesverkoop kunnen we niet eens de zaalhuur betalen." Vernle February: dichten tegen apartheid. Vlaardingen Een kas tje onder de streekbussen, dat signalen uitzendt naar een detectiesysteem onder het wegdek, moet de pro blemen van de buschauf feurs bij het voorsorteren op de Burgemeester Pruissingel oplossen. B en W hebben in principe in gestemd met de aanschaf fing van de apparatuur. Vooral in de spitsuren zit ten de buschauffeurs van Westnederland met de handen in het haar wan neer zij op de Burgemees ter Pruissingel van de halte tegenover het Kolpabad wegrijden en naar links de Westlandseweg op willen draaien. Het opstelvak om linksaf te slaan wordt dan door een lange rij wachten de auto's in beslag geno men, waardoor de bus chauffeurs de grootste moeite hebben er tussen te komen. Door de installatie van zogenaame Vetag-ap- paratuur onder het weg dek, die reageert op een zendertje onder de bus kunnen de stoplichten zo danig worden geregeld dat de opstelstrook vrijkomt wanneer de bus van de halte wegrijdt. De busmaatschappij heeft al meerdere malen aange drongen op plaatsing van de apparatuur die op der gelijke moeilijke punten vaak wordt toegepast. On langs kreeg een van de chauffeurs een bekeuring ómdat hij linksaf de West- landseweg wilde opdraaien vanaf de opstelstrook om rechtdoor te gaan. Schiedam De politiek vertikt het om als spion bij het op bouwwerk te gaan fungeren. Dat hebben vertegenwoordigers van CDA, PvdA en VVD laten weten in de commissie voor algemene en bestuurlijke zaken. Hoewel het de bedoeling was om twee raadsleden als waar nemers te posteren in de SSWO (de juridische werkgever van de opbouwwerkers) zal hier nu niets van komen. De partijen weigeren iemand voor dat werk aan te wijzen. Goede kans op reconstructie W estlandseweg Er was vooral twijfel over de taak die de raadsleden op zich zouden moeten nemen. Moes ten de afgevaardigden van de ,raad elke vergadering vanaf |de publieke tribune gaan vol gen, of ging hun taak minder .ver. En hoe zat het dan met [besloten vergaderingen: de igang van zaken op die bijeen komsten zouden aan de waar neming van de waarnemers worden onttrokken. Dergelij- ,'ke onduidelijkheden heeft de politiek doen besluiten voorlo pig niemand af te vaardigen. Burgemeester John te Loo heeft toegezegd de zaak op nieuw op te nemen in het col lege. Het idee raadsleden als waar nemers te benoemen in het SSWO werd ingegeven door de geruchtmakende menings verschillen die de stichting tel kens weer teisterden. De ver schillende wijken die in de stichting 2tjn vertegenwoor digd hebben bijna voortdurend met elkaar overhoop gelegen. Pas de laatste tijd kwamen de gemoederen wat tot rust. Schiedam Het kopen van een eigen huis wordt in de gemeente Schiedam aller- iminst bevorderd en dat is in 'ïtrijd met het uitgangspunt van de regering. Die uit spraak werd vrijdag gedaan in het Tros-televisieprogram- /'öia Kieskeurig. laardingen Een kind, dat achter de balie van de Bondsspaarbank aan de Schiedamseweg met zijn vingers aan wat knopjes zat, heeft er vanmorgen tegen elf uur voor gezorgd, dat met grote spoed enkele politiewagens het pand omsingelden. In zijn onwetendheid had de kleine namelijk over- val-alarm gegeven, dat vla de Vlaardingse alarmcen trale ogenblikkelijk op het Politiebureau binnen kwam. Enkele surveillan cewagens waren binnen zeer korte tijd ter plaatse om de eventuele overval- lers te grijpen. De samenstellers hebben bij een tiental gemeenten in Ne derland onderzocht in hoe verre gemeentegarantie werd verleend bij het kopen van een eigen woning. Sehie- dam sprong daar met enkele andere gemeenten ongunstig uit, volgens de Tros. Net als Utrecht verleent Schiedam slechts garantie voor een deel van de aan koopsom van de woning. Al leen voor het bedrag dat het huis waard is bij gedwongen verkoop wil de gemeente Schiedam garant staan en dat ligt lager dan de prijs die de burger zelf voor de wo ning betaalt, aldus Kieskeu rig. Schiedam Een brand in de Kortlandstraat is vrijdaga vond vermoedelijk ontstaan, doordat de houten schoor steenmantel boven een gas kachel te heet werd en vlam vatte. De bewoners waren op dat moment niet thuis. Wel werd de brandweer door bu ren gewaarschuwd en die wist ut brandschade te be perken tot de vloerbedek king en de schoorsteen. Auto en lichtmast raakten erstlg beschadigd. Schiedam De 53-jarige J.R. Banwari uit Den Haag is zondagmorgen op rijksweg 20 dodelijk verongelukt toen de auto waarin hij meereed frontaal tegen een lichtmast botste. Van de overige zes in zittenden vier volwasse nen en twee kinderen moesten er vijf naar de zie kenhuizen Holy en Schie- land worden overgebracht. Een 11-jarig kind kwam met de schrik vrij. De politie vermoedt dat de bestuurder na de Benelux- tunnel de afslag Rotterdam te laat heeft opgemerkt Toen de 26-jarige bestuurder de afslag toch wilde nemen, moet hij de macht over het stuur zijn kwijtgeraakt waarna de wagen de licht mast ramde. De politie verzoekt de auto mobilisten die het ongeluk hebben gezien, maar zijn doorgereden, contact op te nemen met de afdeling ver keer van de Sehiedamse poli tie, tel. 260760. Schiedam De centrale bibliotheek onderbrengen in de Ko renbeurs, of wellicht zelfs in het museum. Suggesties van het D'66-raadslid Rob Hijmans. Om iets dergelijks te bewerkstel ligen zou de gemeente Schiedam met een accommodatieplan moeten komen waarin het bezit van (monumentale) gebou wen vermeld staat, met daaraan gekoppeld de diverse open bare functies waar zorg voor wordt gedragen. zijn, zou dit ook een activiteit zijn die Set toerisme bevor dert." Hijmans doet deze aanbeve ling in het partijblad van de Sehiedamse democraten. „Om instandhouding te waarborgen dienen de mo numentale panden optimaal benut te worden. Daarbij is het de vraag of in de Koren beurs tafeltennisclubs en een schietvereniging gehuisvest moeten zijn. Je moet je zelfs afvragen, of het museum wel in het museum thuishoort", aldus Rob Hijmans, die daar naast van mening is dat het Passagetheater een voor beeld is van een gebouw dat niet aan haar doelstelling beantwoordt en daarom best gesloten kan worden. Daarnaast moet volgens hem niet zomaar een nieuw gebouw voor een instantie uit de grond gestampt worden. En dat heeft niet alleen met de financiële afweging te maken. „Open ruimten in Schiedam zijn schaars. Daar moeten we dan ook zorgvuldig mee omsprin gen. Na bebouwing bepaalt een locatie als het stadserf het stadsbeeld voor vele jaren. Een beslissing hierover mag der halve niet lichtvaardig geno men worden." Zelf zou Hijmans op het stad serf graag een gebouwencom plex zien verrijzen dat verga derzalen bevat, een toeristisch hotel herbergt en waar cultu rele activiteiten kunnen plaatsvinden. Schiedam moet dan een kleine congress tad worden. „Naast de vele ludie ke ideeën die In de nota 'Werk maken van toerisme' gebracht" Schiedam De sociale dienst moet er personeel bij krijgen, vooral ook een voorlichter die zich speciaal gaat bezighouden met doelgerichte informatie over bijstandsvrouwen, jeugd werklozen en alleenstaanden. Dat is een van de kernachtige punten uit het vanochtend om elf uur gepresenteerde verkie zingsprogramma van D'66 in Schiedam. D'66 staat de komst van een regionale kredietbank voor, die de schuldsanering van Schiedammers beter zal kun nen aanpakken dan nu het ge val is. Vlaardingen De afde ling verkeer van de ge meente heeft goede hoop, dat binnen korte tijd een behoorlijke subsidie ver kregen kan worden voor de ingrijpende reconstruc tie van de kruising Marat honweg/ Westlandseweg, alsmede voor de beide af ritten van rijksweg 20. De oorspronkelijke plannen zijn inmiddels al wat ver eenvoudigd, om de kosten wat omlaag te brengen. De reconstructie is destijds begroot op ongeveer een miljoen gulden. Over de reconstructie van het kruispunt en de aanslui tingen op de rijksweg wordt al jaren gedacht. Een aantal maanden geleden presen teerden gemeentewerken en de verkeersafdeling van het stadhuis een plan waarbij de uitgerekte T-kruising zou worden 'omgedraaid': met de lange poot van de T niet lan ger lopend van de rijksweg via de Westlandseweg, in de richting van de Burgemees ter Pruissingel, maar van de rijksweg rechtstreeks naar de Marathonweg. Op die ma nier zou het verkeer veel ge makkelijker via de Marat honweg de stad inrijden, zoals het gemeentebestuur al jaren wil stimuleren. Ruud Blom van de afdeling verkeer acht de kansen dat door de provinciale verkeer- safdelmgen subsidie voor het plan gegeven wordt vrij gun stig. „Daarnaast willen we ook proberen dit project erkend te krijgen als studie-object in het kader van de verkeersveilig heid: dan kan er weer wat ex tra subsidie worden verkre gen. Vijftig procent subsidie zit er altijd wel in, maar we pro beren om er een aanzienlijk hogere bijdrage van provincie en rijk uit te slepen. Misschien wel 80 procent." Blom verwacht dat zeker dit jaar de definitieve beslissing moet kunnen vallen, of de re constructie kan worden uitge voerd of niet, Van het 'omdraaien* van de kruising hangt ook veel af m het kader van het verkeerscir culatieplan, waar in Vlaardin gen aan wordt gewerkt Het streven om het verkeer zoveel mogelijk de stad in te leiden via de Marathonweg, in plaats van via de Westlandseweg en de Burgemeester Pruissingel, was al opgenomen in de struc tuurnota. Het uitgangspunt komt in de randvoorwaarden van het VCP ook terug. Maassluis Na PvdA-wet- houder Koos Smit heeft zijn. fractiegenoot Gerrit Brons ook te kennen te geven uit de ge meenteraad te stappen. Na de verkiezingen zal hij niet in de raad terugkeren. Brons (55), die sinds 1974 deel uit maakt van de PvdA-frae- tie, wil het wat kalmer aan gaan doen. „Er zijn weken dat ik geen enkele avond thuis ben. Schiedam Politiecommissa ris Cees van der Haagen voelt er veel voor bekeuringen auto matisch te laten afschrijven van de rekening van de ver- keersovertreder Hij gaf in de commissie open bare orde, naar aanleiding van een opmerking van de CDA'er Aad van Lingen. toe „dat in derdaad in die richting ge dacht wordt". Automatische afschrijving voorkomt veel overbodig werk van politieambtenaren, waar door het uitdelen van een be keuring af en toe nog meer kost, dan er ontvangen wordt. |i-! Schiedam Een 32-jarige conducteur van de Nederland se Spoorwegen kreeg het gis teravond op station Nieuwland aan de stok met drie jongens, die na een korte woordenwis seling op hem insloegen. De man raakte gewond en alar meerde de politie. Die wist aan de hand van het signalement twee jongens te achterhalen, de derde wordt nu gezocht. Het zijn de 19-jarige Y. D. en de 16-;arige A. M. M. S. uit Vlaardingen, die aan de spoor wegpolitie zijn overgedragen. Schiedam Met nog natte voeten van het douchen is gis teravond een 36-jarige Schie dammer in zijn woning aan de Boterstraat van de trap gegle den en met een harde klap te gen een deur terechtgekomen De man raakte daardoor zoda nig aan het hoofd gewond, dat hij met spoed naar het Dijk- ziglziekenhuis m Rotterdam moest worden vervoerd. Daar constateerde men hersenletsel, Chrirugen moesten operatief ingrijpen. Vlaardingen In de Indi sche Buurt zijn zondagavond zeker vier inbraken gepleegd door vermoedelijk dezelfde daders. Tot twee keer toe werden de daders bijna in hun kraag gepakt door buurtbewoners, maar in bei de gevallen wisten ze te ont komen. De dieven hadden het gemunt op geld en siera den. Hun zoekacties leverden echter niet al te veel op. Een 19-jarige jongeman kreeg van een van de twee inbrekers een forse klap met een vogelhuisje. Samen met enkele kennissen probeerde hij de inbrekers te overmees teren die zich in een tuin hadden verstopt. Eerder werden de dieven betrapt bij het doorzoeken van een wo ning toen de bewoners thuis kwamen. Ook toen wist het duo te ontsnappen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1