Huurders proberen Arcade te redden 'Laat de politiek hier maar eens komen kijken' 'Samenwerking intimideert verhuizers' VIAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Inkrimping veer minder rigoreus Staking dreigt bij HVO Babberspolder spuwt zn gal Ées maanden cel toor zwendel ,i netbelastingen Kraakgroep Oostwijk boos Zijdeveld praat over [>ms treden innen- tadsplan -Drie gewonden bij botsing Auto op vangrail DINSDAG 2 FEBRUARI 'at u< Vlaardingen Een problemen. „Oudere mensen laten hun vuilniszakken vaak 's avonds al op de stoep zetten. Als ik dan thuiskom val ik letterlijk mijn huis binnen. Die zakken zijn nog zwart ook, dus je ziet ze niet" Een actie waarin gevraagd werd twee keer per week vuil op te halen haalde niets uit. De voorzitter van een van de bewonersverenigin gen: „De politici hebben niet naar ons geluisterd. Maar straks komt het nog 20 ver dat de mensen hun vuilnis uit het raam pletteren, omdat >ema den Paal stroom klachten over de 'w üt j buurt kwam gistera- 7 vond los op een slecht bezochte wijkavond in wijkcentrum 't Nieuwe- Jlant in de Babberspol* uw2 der* Er werden veel t hetl plannen geopperd om r °-ldaar actie tegen te voe- ren en uiteindelijk be sloten de aanwezigen om zich aan te sluiten bij het Breed Overleg Woon lasten, om zich in die zaak 'vast te bijten'. 1B0fi 89U- Er rijden zware vrachtauto's door straten die daar niet op 01 ij berekend zijn, langs huizen »°P'die daar niet op gebouwd zijn, huizen die zo vochtig [zijn dat er schimmels aan de muren groeien en het be~ jhang naar beneden komt. cïj?|Dat zijn maar een paar van o|de klachten. Er waren er f6. fmeer: „Ik kan woord voor woord horen wat de buren zeggen", en: „De bestrating is hier slecht, levensgevaarlijk voor oude mensen. Ik garan- m deer u dat er twee putten in uw straat zijn, en dan weet ik nog niet eens waar u woont 1,'wj Het werd zelfs zo erg, dat Jflen man uitriep: „We zitten ier maar ons gal te spuwen, dacht dat we gekomen aren om met leuke activi- ÖW|teiten te beginnen, klaveijas- 70Q clubjes en zo." Dat zoiets ook >«l« noest gebeuren, daar was ie- 1166 iereen het wel mee eens: jm JWensen die in slechte wo- j» lingen zitten en tegen lelijke luizen aankijken willen er os releens uit." Kaar zelf had die man ook s,« ien klacht. Om tien uur gaan B"' reel lantaarnpalen uit en dat peft in de Babberspolder net z'n smalle stoepen aparte Rotterdam De Rotterdam- ie rechtbank heeft een 46-ja- Oü ige ex-directeur/eigenaar W iran een Vlaardings las- en xmstructiebedrijf veroor- ieeld tot zes maanden cel 812 vegens geknoei met belas ingen en sociale premies. jL belastingen "en sociale' 4Ai erzekeringen zijn door het Wrijf dat opereerde vanuit iet Vlaardingse café 't Hooft 'oor een bedrag van zeker 20.000 gulden opgelicht. Dat i«i ^beurde door loon betalin gen niet voor het volle be trag in de boekhouding op te lemen en grote opdrachten, foor de belastingen te ver zijgen. Tegen de man was jit maanden celstraf geëist. ze niet weten waar ze het moeten laten." Over de hoge woonlasten moet volgens de aanwezigen de politiek worden aange sproken. „De verkiezingen staan voor de deur. Laat de politici maar eens hier ko men kijken." De man die ge klaagd had hield niet zo van actievoeren. „Maar", zei hij, „misschien moeten we al die vuilniszakken maar eens bij de verantwoordelijke men sen voor de deur zetten." „Als je tegen lelijke hulzen aan zit te kijken wil je er 's a- vonds weieens uit" Vlaardingen De kraak groep in de Zeeheldenbuurt in de Oostwijk beschuldigt de Vlaardingse woning bouwvereniging Samenwer king ervan, huurders die gaan verhuizen onder druk te zetten om niet meteen het hele huis te ontruimen. Als nog iets van het meubilair achterblijft kunnen krakers onmiddelijk het huis wor den uitgezet, omdat zij huis vredebreuk zouden plegen. Sam en werkingsdireeteu r Nico Nieuwstraten kaatst de be schuldiging van de kraakgroep terug. „Pas is er een huis ge- WÊËËÊm Hofmeester in badj as met mes doodgestoken chiedam Een grote toe- wordt deze week ver acht in het informatiewin- «Ije van wethouder Chris geveld aan de Hoogstraat 'Jdeyeld praat dan met 3e- er die dat wil over de twee- j^fase van zijn binnenstads- 'le met de wethouder over plan van gedachten wil 'ec","n kan overmorgen twee en vier terecht, hjdag houdt de wethouder ,Ftekuur tussen elf en een *wgënde week donderdag b'j tussen twee en vier lawezig in zijn winkeltje, ^en de problemen die de *uwbouw al heeft opgele- 'td wordt een grote toeloop ^acht. bezwaarsehrijvers er veel aan de hand met ^■spraak rond de binnen- «yplannen. Zij werden in bezwaren gesterkt toen gemeente vorige week t hoorzitting belegde die fcns de aankondiging zou oyer het verkeersplan L de binnenstad. Toen seristanders daarover Sri1.! solden werden hen Ijdellijk doof wethouder eid de mond gesnoerd. Schiedam Met het bloed gestold over heel zijn lichaam heelt de 45-jarige Bernhard van Hek enkele dagen lang vermoord in zijn flatwoning aan de Toon Verheystraat 15 in de Schïedaime wijk Groenoord gezeten, voorovergebogen in een badjas in zijn favorie te luie stoel. Alle kamers van zijn woning, inclusief de keuken, waren com pleet overhoop gehaald. Matrassen waren verscheurd, de inhoud van ladekasten over de grond gesmeten. De flatwoning aan de Toon verheystraat 15 in Schiedam-Groenoord: hoelang de zeeman Bernhard van Hek hier dood In zijn favoriete fauteuil zat, wordt vandaag vastgesteld Den Haag In plaats van om het half uur kan de veerdienst Maassluis—Rozenburg na 1 april om de twintig minuten gaan varen. Uit een onderzoek van provinciale water staat blijkt dat het ondanks de inkrimping niet noodzakelijk is de huidige kwartier- dienst om te zetten in een halfuurdienst De provincie spreekt zich in haar volgende ver gadering uit over het nieuwe vaarschema. Om de forse verliezen terug te dringen heeft de provincie vorig jaar besloten om met in gang van 1 april een van de drie ponten uit de vaart te nemen en 22 personeelsleden te ontslaan. Het aantal afvaarten zou dan wor den gehalveerd tot eenmaal per half uur. Bij de voorbereidingen voor het nieuwe vaar schema heeft de provinciale waterstaat ech ter geconcludeerd dat zo'n rigoreuze inkrim ping niet nodig is. Vlaardingen Drie mensen raakten gewond bij een aanrij ding gisterenmiddag op de kruising van de Energieweg en de Industrieweg. Een 46-ja- rige bestuurder uit Rotterdam verleende geen voorrang aan de tegemoetkomende auto van een 23-jarige Maassluïzenaar. Beide chauffeurs en een inzit tende moesten naar het zie kenhuis. De bestuurder uit Maassluis kon na behandeling van een hoofdwond weer naar huis, de andere twee gewonden moes-, ten opgenomen worden. Vlaardingen Bij HVO dreigt een staking om de voorgestelde korting op h.i?t ziekengeld. Het actie comité van de FNV bij het bedrijf wil binnen een week van de directie weten of de bereidheid bestaat de voorgestelde korting op ziekengeld bij te passen. De directie heeft een week de tijd om te reageren, Is het antwoord van de directie negatief, dan. wordt in eerste instantie gedacht aan stiptheidac- ties, werkonderbrekin gen en discussies onder werktijd. Maar ook een staking zal niet worden geschuwd, zo spraken de vakbondsleden af. Toen de zus van Bernhard, vergezeld van zijn naaste buurman J.H.J. Koch, gister ochtend om half twaalf met onrust in het hart de woning binnentrad, leek de puinhoop in de anders zo nette vrijgezel- lenwoning te duiden op een pure roofmoord. Het ontzielde lichaam van de Indische Ne derlander, dat sneden liet zien die vermoedelijk door een broodmes aangebracht zijn, vertoonde nog weinig sporen van ontbinding. De Schiedamse politie, die de oplossing van het misdrijf al leen niet aankon, schakelde gisteren in de loop van de middag het regionaal bijstand steam van. de recherche in, die de rest van de dag met een specialistisch onderzoek in de woning is bezig geweest. Met video- en fotoapparatuur heeft dit team de situatie in de wo ning vastgelegd. Voorkomend De buren vroegen zich al van af twaalf uur gistermiddag af wat er aan de hand kon zijn. Maar het diepe stilzwijgen van de politie, die tot hedenmiddag vijf uur geen nadere medede lingen wilde verstrekken, liet een ieder in het ongewisse. Buurman Koch, die het gister ochtend vroeg al was opgeval len dat Bernhards ochtendblad nog uit de bus stak. vormde daarop een uitzondering. Koch had daar een neus voor. Als Van Hek werkte de korte, gedrongen man was hofmees ter op de grote vaart bij een door Kor Kegel Zweedse vrachtmaatschappij dan haalde Koch bij hem de post op. Deze vader van de Schiedamse dichter Huub Koch kende de Indiër goed, hij sprak de alleenstaande hof meester vaak als deze van zijn rustperioden thuis genoot. „Bernhard was vaak lange tijd op zee, soms maanden en maanden lang," aldus Koch, „maar sinds de Kerst was hij nu thuis. Samen hebben wij een hele stapel post doorgeno men. Alle reclameblaadjes meteen weggemikt. Want Bernhard hield van netheid, hij was geen rommelmaker. Hij was een voorkomend heer, die altijd zeer attent zijn moe der en zus placht te bellen." Ongerust Toen de zus van Bernhard al sinds woensdag niets van hem gehoord had, werd zij onge rust Haar broer was in het flatgebouw aan de Toon Ver heystraat .door zijn uiterlijk een opvallende verschijning, maar kennissen had hij er nauwelijks. Toch kende zijn zus buurman Koch, die de sleutel van Bernhards huis had, en met hem ging zij gis terochtend rond half twaalf de woning binnen. Overal zagen zij rommel, „Er was een enorme schade aange richt," aldus Koch. Toen de twee mensen de huiskamer binnenkwamen, was daar de confrontatie met het in de fau teuil dubbel geklapte lijk. Me vrouw Van Hek werd geheel overstuur, zij zette het op een schreeuwen, maar buurman Koch wist te verhinderen dat zij het lichaam van haar broer aanraakte. „Dan wis je de sporen uit!" riep hij haar toe. En hij Het haar in zijn woning op num mer 13 enigszins bijkomen. Daar alarmeerde Koch de po litie; mevrouw Van Hek waar schuwde haar moeder in Rot terdam en een andere broer, die sergeant-majoor bij de luchtmacht is. Vluchtroute Van twaalf uur *s middags tot laat in de avond is de recher che in de woning van Van Hek bezig geweest voor nader onderzoek. De telefoon van Koch was hët contact met het Schiedamse hoofdbureau van politie. „Daar heb je ze weer, zo gaat het de hele dag al," zei hij gisteravond, toen hij re chercheur Jan van der Velden voor de veertiende keer bin nenliet. De politie onthield zich on danks het uitgebreide onder zoek vanochtend om tien uur nog van commentaar. Zij staat voor een moeilijke klus, die voor de Schiedamse recherche te ingewikkeld is. Daarom is het regionale bijstandsteam in geschakeld. Men hoopt iets te weten te komen aan de hand van aantekeningen op een blocnote, dat eveneens met bloed besmeurd was. De Indische zeeman was niet rijk, hij had een redelijke be trekking, maar de lokatie van de flatwoning zou volgens mis- daadexperts op voorbedachten rade kunnen duiden. De flat woning aan de Toon Verhey straat 15 is op tweehoog en komt via een snelle lift en een kleine onderdoorgang uit op de Kor Kuilerstraat. Via deze vluchtroute is het nog' geen halve kilometer naar rijksweg 20. Koch: „Wat viel er bij deze heer nu te halen? Hij had een leuke baan, maar kwam be paald niet uit Wassenaar. Maar alles lag in grote wanorde, daar móet iets gezocht zijn." Of de politie al op de hoogte is van het motief voor de moord, kon hoofdinspecteur Piet van den Hengel vanochtend nog niet meedelen. kraakt, dat de bewoners nog niet eens hadden verlaten." Verder verklaarde hij 'niets van dergelijke nonsens te we ten'. De kraakgroep. die met lede ogen aanziet dat op zich nog redelijk bewoonbare huizen in de Zeeheldenbuurt worden dichtgespijkerd, heeft de afge lopen maanden al zo'n 16 hui zen van Samenwerking in de Zeeheldenbuurt opnieuw in gebruik genomen. In het weekend is weer een woning in de 2e Van Leyden Gael- straat gekraakt, waar inder daad nog een bankstel van de oude bewoners bleek te staan. Een van de mensen achter de kraakgroep: „Maandag om half negen stond de politie voor de deur en konden we op basis van huisvredebreuk ver trekken. Daarna was binnen tien minuten het hele pand vanbinnen kort en klein gesla gen en dichtgetimmerd." Vpigens de kraakgroep zou de woningbouwvereniging bij deze nieuwe methode om kra ken te voorkomen grote druk uitoefenen op de oude bewo ners, Hen zou te verstaan ge geven worden dat ze wel eens het recht op de verhuiskosten vergoeding van 3000 gulden die in de stadsvernieuwing wordt uitbetaald zouden kun nen verliezen, als de woning door hun gebrek aan mede werking gekraakt wordt. Schiedam Met drank in het lijf is een 45-jarige automobi list uit Hellevoetsluis tegen de vangrail geknald op rijksweg 19. De man kwam vanuit de Beneiuxtunnel en verloor de macht over het stuur. Een ta kelwagen moest eraan te pas komen om de zwaar bescha digde auto weg te slepen. Schiedam Verhitte ge zichten, wanhoop en pa niek. De spoedvergade ring, die het bestuur van de rooms-katholieke Volksbond gisteravond over de sluiting van Ar cade had belegd, liet twaalf Schiedamse vere nigingen in vertwijfe ling achter. Het zalen complex aan de Lange Haven moet per 1 sep tember sluiten, zo deelde Volksbond-voorzitter Ri chard Heilmann de aan wezigen gisteravond mee. Op last van de brandweer en de gemeente moeten, voorzieningen worden ge troffen voor brandpreven tie, geluidsisolatie en elek triciteitsbedrading, maar dat geld heeft het Arcade- bestuur niet. Om Arcade te redden is in eerste in stantie anderhalve ton no dig. „En dan heb je nog niets extra," aldus Volksbond bestuurder Piet van Ger- ven, „terwijl toch de grote zaal eens een flinke ver bouwing zou moeten on dergaan." Als dat erbij zou komen, haalt het bestuur het niet met drie ton. De huurders, die de mede delingen geschrokken aanhoorden en er com pleet door verrast werden, gingen later op de avond over tot het instellen van een commissie die een red dingsplan voor Arcade moet proberen te maken. Maandag vergadert men voor de eerste maal. Iede re vereniging, die als vaste huurder van Arcade ge boekt staat, levert een ver tegenwoordiger voor de commissie. „Duizend man komen op straat te staan," rekende Ruud Kooijmans voor. Hij doelde op de 600 leden van zijn eigen club. sociëteit de Instuif, en op de leden van alle andere verenigingen in Arcade: het koninklijk Schiedams mannenkoor Orpheus, de Vogelbond, de toneelgroe pen Othello en Intermez zo, de Studievrienden van Jaap de Raat, de EHBO. de vereniging Druk en Pa pier, de Metselaarspa troonsbond, de klaverjas- vereniging OGW en de drumband Sint Ambrosius. Voor bet bestuur van de Volksbond, dat gistera vond de exploitatie over de afgelopen vijf jaar uit voerig toelichtte, spelen ook andere factoren mee die het doorgaan bemoei lijken. De bekende zaalbe heerder Lammert Hete- brij, die al zestien jaar het gebouw runt, gaat in juli volgend jaar met pensioen. Ook tante Leen (mevrouw Kemper) zal met haar ?1 jaar het zalencomplex niet lang meer kunnen schoon houden. En de Volksbond vraagt zich ernstig af, of voor deze twee oudgedien den waardige opvolgers te vinden zijn. „Zelfs met een verdubbe ling van de buren komen wij er niet uit," zei gistera vond om half twaalf Volksbond-bestuurslid Henk Monden, bekaf na een lange dag vergaderen. „Zo'n forse huurverhoging zou de nekslag voor deze verenigingen betekenen. Daarom zijn zij ook op Ar cade aangewezen." Voor zitter Heilmann beaamde dat de huren van bijvoor beeld de Blauwe Brug veel te hoog zijn. „Dat kunnen deze clubs nooit betalen, dan gaan ze op de fles," zei hij.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1