Schiedamse moord al week geleden gepleegd Schiedammers furieus over inspraakmethoden Rodrigues weer nummer één bij Democraten Plannen nieuwbouw Touwbaan bijna klaar VLAARDIN6S DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Linkervleugel bovenaan lijst Dieven slaan goede slag Christian de Groot mag gratis zwemmen Een ton waterschade in zwembad Witte videobanden te zwaar voor politierechter RET gaat 93 oude tramstellen opknappen Boete voor scharrelaar met huizen WOENSDAG 3 FEBRUARI 1982 Vlaardingen De lijst die de leden van D'66 voor de gemeenteraadsverkiezingen van juni hebben sa mengesteld laat weinig verrassingen zien. De twee raadsleden van dit moment, Don Rodrigues en Ron Molenaar, staan weer eerste en tweede. Het lid van het bestuur van de partij en van de project groep stadsvernieuwing Oostwijk, Nel Kester, staat op de derde plaats en het oud-PPR-lid Henry Suttorp is vierde op de lijst. Het hoofd van het bureau econo mische aangelegenheden in Schiedam, Jaap Brouwer, eindigde op de zesde plaats. Opvallend laag voor iemand die kort geleden nog als kan didaat-lijsttrekker werd ge noemd, meent ook Molenaar. Bestuurslid Nel Kester vindt de eerste plaats van Rodrigu es heel normaal. „Als lijst trekker moet je toch iemand hebben die stroop om z'n lijf heeft, iemand die in Vlaar- dingen wijd en zijd bekend staat." Haar derde plaats re lativeert ze een beetje; „Ach, ambities..." De winkelier Frans Hoogendijk, die vindt dat de politiek te ver van de bevolking staat, is zevende op de lijst. Een waarschijnlijk onverkiesbare plaats. Rodrigues en Molenaar zijn niet verrast over de voor keur van de leden. De lin kervleugel is volgens hen bo venaan de lijst gekomen, om dat de partij nu eenmaal pro gressief is. „Daar hebben de leden voor gekozen. Dat geeft alleen maar aan, dat rechts in onze partij minder actief is." De twee 'eerstelin gen' zijn daar niet ontevre den over. Rodrigues hoopt op vijf, misschien zes zetels, daarmee zou zijn partij meer aandacht kunnen besteden aan onderwijs, economie, stadsvernieuwing en maat schappelijke dienstverlening. „Rechts wil ik ze niet noe men, maar mensen als Brou wer en Hoogendijk behoren toch tot een andere stroming in onze partij", vindt Rodri gues. „Ze hebben de gelegen heid gehad zich te profileren en zijn niet gekozen." De twee zien hun plaats op de lijst als een erkenning van de politiek die zij vier jaar in de raad hebben gevoerd. Het secretariaat van Demo craten '66 moet de lijst nog goedkeuren. Maar dat is slechts een formaliteit De le den hebben hun wens ken baar gemaakt; alleen over de lijsttrekker kan nog op de volgende vergadering van 1 maart gestemd worden. Mocht dat tegen de verwach ting toch iemand anders dan Rodrigues worden, dan schuift de rest een plaatsje op. Schiedam Dieven hebben een goede slag geslagen met een inbraak bij een 49-jarige bewoner van de Parkweg. Zij forceerden de voordeur en konden er na een poosje zoeken vandoor gaan met 8350 gulden en een aantal sieraden die samen de lieve Mm van twintigduizend gul den waard zijn. De vermoorde Bern hard van Hek Schiedam De 45-jange Schiedammer Bernbard van Hek moet tussen dins dag 26 januari om drie uur 's middags en de woensdag daarna om twaalf uur zijn vermoord. Dat heeft sectie gisteren uitgewezen. Het slachtoffer is maandag aangetroffen in zijn flat aan de Toon Verheystraat in zijn woonplaats. De schedel van de zeeman moet met een zwaar voor werp zijn ingeslagen. Het moordwapen is niet gevon den. Van de dader(s) ontbreekt nog elk spoor. Het recher che-onderzoek richt zich onder meer op de vraag wie het slachtoffer voor het laatst heeft gezien en in wiens gezelschap de man eventueel was. Een aantekenblok van Van Hek, dat in de flat is aan getroffen, gaf de politie verder geen nieuwe aan knopingspunten, zo werd gisteren bekend gemaakt. De politie gaat ervan uit, dat de moordenaar ook bloedvlekken op zijn kle ding moet hebben gekre gen. Volgens hoofdinspecteur P.van den Hengel had Be ra hard van Hek homo fiele contacten. Bij het buurtonderzoek in de Schiedamse wijk Gr oe noord is de politie aan de weet gekomen, dat het slachtoffer vaak nog laat in de avond bezoek had. Omwonenden spreken van 'ongure types'- Mensen, die inlichtingen kunnen verschaffen, die voor het onderzoek van be lang kunnen zijn, kunnen contact opnemen met de Schiedamse politie, tele foon 260760, of met de poli tie in de eigen woonplaats. Schriftelijk kan men zich wenden tot de recherche van de Schiedamse politie, postbus 1502, 2100 EB Schiedam. 'Organisaties hebben handjevol leden' Zijdeveld maakt insprekers verdacht Schiedam Wethouder Chris Zijdeveld heeft gisteren over zijn binnenstadsplannen ongecontroleerde verhalen verspreid over twee middenstandsorganisaties, die bezwaar tegen deze plannen hebben ingediend. Volgens Zijdeveld stellen die organisaties nau welijks iets voor. Zij zouden maar een handjevol leden hebben en de standpunten, die hun vertegenwoordigers naar voren brengen, worden door bijna niemand gedeeld, aldus de wethouder. Het gaat daarbij om de Verenigde Schiedamse Ondernemers (VSO) en de Stichting Binnenstad Schiedam (SBS). Bij de VSO zouden volgens* ^n. De wethouder heeft aan Zijdeveld veel meer dan twin- beide organisaties in een brief tig ondernemers zijn aangeslo- opgave van het ledental ge- VIaardingen Het schetsplan voor nieuwbouw aan de Touwbaan in de Oostwijk is zo goed als klaar. Er zouden volgens dat plan 129 huizen gebouwd moeten worden, varië rend van een- tot driehoog en onderverdeeld in zestig pro cent driekamer- en veertig procent vierkamerwoningen. Naar verwachting van de projectgroep die zich met stads vernieuwing in de Oostwijk bezighoudt, kan de eerste paal in juli van dit jaar de grond in en kunnen de eerste huizen een jaar later worden opgeleverd. 129 Huizen is meer dan de be woners in de projectgroep aan vankelijk wilden. Maar min der was niet realiseerbaar, om dat de grondprijs eruit moet komen. Bovendien heeft de gemeente een aantal miljoenen over tafel moeten schuiven om bedrijven die op de Touwbaan zaten uit te kopen. Om die re denen moet de bebouwing een, zoals coördinator Jan Lands heer dat noemt, hoge dicht-- heid hebben. Bijzonderheid bij de nieuw bouw aan de Touwbaan Nel Kester van de projectgroep noemt het zelfs uniek is dat de toekomstige bewoners, die uit heel Vlaardingen komen, inspraak hebben bij de uitvoe ring. Mensen die al een jaar ingeschreven staan bij het bu reau huisvesting is gevraagd of ze in de nieuw te bouwen hui zen willen wonen. Dat zijn al lemaal 'starters op de woning markt', die in juli 1983 in aan merking zouden komen voor een huis. Een aantal daarvan heeft zitting in de project groep. De huidige bewoners van de omgeving van de Touwbaan gaan bewust niet verder met het project dan de schetsplan- nen. „En nu moeten de nieu we bewoners het maar zeg gen", vindt Nel Kester. „Het is uniek dat die mensen in de projectgroep zitten, eindelijk een goeie vorm van inspraak." De huidige bewoners* kijken nu de kat uit de boom. „Wij willen niet met onze ervaring in vergaderen die nieuwe be woners overdonderen," Die nieuwe bewoners hebben de. toezegging dat ze de huizen als die klaar zijn kunnen betrek ken, maar daar zitten ze niet aan vast. De projectgroep gaat nu een lijst met eisen maken die bij de aanbesteding aan de aanne-' mers kunnen worden gesteld. Heel belangrijk voor die groep is dat de huizen weinig ener gie zullen gebruiken. Dubbele beglazing en goede isolatie staan hoog op het verlanglijs tje. vraagd, 'om duidelijkheid te verkrijgen' zoals hij zelf zegt. In de brief aan de VSO wor den de geruchten tot in het kleinste detail genoemd. Zijde veld haastte zich bij de open baarmaking van de brieven verklaren dat hij de geloof waardigheid van de bezwaar- schrïjvers niet wilde, ondermij nen. Ook wilde hij de verschil lende ondernemers niet tegen elkaar opzetten, zei hij giste ren. Hoewel Joop Vredebrecht van de VSO de brief gisteravond nog niet had ontvangen, be stempelde hij het gerucht over het ledental als onzin. „Wij hebben over de tweehonderd leden en daarvan zitten er pakweg 45 in de binnenstad. Bovendien: je moet het aantal aangeslotenen niet als maat staf nemen. Er 2ijn immers veel grootwinkelbedrijven die zich niet bij een plaatselijke organisatie aansluiten." Zijdeveld heeft de indruk dat de ondernemers in de binnen stad veel enthousiaster over de woningbouwplannen zijn dan hun vertegenwoordigers doen voorkomen; „In het inspraak- winkeltje op de Hoogstraat, stonden de winkeliers in de rij met de vraag, wanneer de wo ningbouw nou eindelijk eens van start gaat. Als je dan wees op de VSO, kreeg je te horen; daarin zitten ondernemers die de laatste jaren meer bezwaar schriften hebben verstuurd dan facturen." Tegelijk met de brieven aan de middenstandsorganisaties heeft de wetkcuder een brief gestuurd aai-: alle bezwaar- schrijvers, waarin opnieuw wordt gevraagd van de bezwa ren af te zien. De wethouder voert in die brief de toekom stige bewoners van de binnen stad op als slachtoffers van de bezwaarschriften. Zij zullen meer huur moeten betalen, al dus de wethouder. De 'be- zwaarschriftencultus' geeft de Schiedamse binnenstad boven dien zo'n slechte naam dat in vesteerders worden afge schrokken, meent de wethou der in de brief. Commentaar op pagina 17 Schiedam Vernietigende reacties Khjgt de gemeente Schiedam dezer da gen te verwerken over de toepassing de inspraakverordening. In brede fcnngen van Schiedammers, die wel Wns met de gemeente te maken heb- is men furieus over wat genoemd '°rdt „de botte wijze waarmee het kantoor de burgers van de stad tover walst". die mooie inspraakprincipes wor- met voeten getreden," zegt Aad ks, bestuurslid van de stichting sa- ruevingsopbouw in Schiedam-Noord >SN), over de manier waarop wet- uder Herman Posthoorn een project zogenaamde randgroepjongeren P het Bachpiein tot stand wil brengen. Het verbaast hem niet dat de bewoners van het Bachpiein in verzet gaan. Maar in de binnenstad is men al even verbijsterd. Aan de Korte Haven werd een week geleden plotseling de oude Dralle-fabrïek gesloopt, terwijl er nog tot 22 februarieen beroepsproce dure loopt bij crm. Dat gaat over afvoe ring van pand van de monumentenlijst, waar onder meer de historische vereni ging Schiedam zich tegen verzet. De bewonersvereniging Schiedam-Cen trum is er op het stadskantoor achter gekomen dat de gemeente op de hoogte was van die beroepstermijn, maar dat zij moedwillig de sloopvergunning heeft verleend aan de Haagse project ontwikkelaar Kavel BV. Dat wordt door de gemeente niet ontkend; maar navraag leert dat er een misverstandje is geweest tussen de afdelingen stads ontwikkeling en juridische zaken. „Typerend voor de inspraak in Schie dam," meent de bewonersvereniging, die vorig jaar tegen de geplande wo ningbouw in beroep ging, ook om de louter formele reden dat er geen in spraak was gegeven. Wethouder Chris Zijdeveld had het althans beperkt tot een vragenkwartiertje. Het valt de vereniging nog mee dat er over verkeer in de binnenstad nog een extra inspraakavond is geprikt, nadat voor de vorige een verkeerde uitnodi ging was verstuurd. De 5-jarige Christian de Groot was de twaalfmiljoenste bezoeker van het Kolpabad. Maassluis De overstro ming in de machineruimte van het Maassluise zwem bad Dolfijn heeft voor ze ker honderdduizend gul den schade aangericht. Het zal in ieder geval tot volgende week duren voor de technische instal latie is gerepareerd en tot die tijd is het bad voor het publiek gesloten. Na de overstroming, die is ver oorzaakt doordat een toevoer leiding van water is gespron gen, stond het water in de ma chineruimte twee meter hoog. Tevens sprongen twee tanks met elk duizend liter chloor dat zich vermengde met de 450.000 liter water. Elektro motoren, bedieningspanelen en pompen raakten daardoor ernstig beschadigd. Bedrijfslei der J.P. van ae Nouwelant zegt dat de installatie na een noodrépara tie op zijn vroegst volgende maandag weer in orde zal zijn. Het gemeentelijk zwembad is verzekerd voor dergelijke calamiteiten. Het zwembad wordt vooral ge bruikt voor schoolzwemmen. Wekelijks komen er zo'n 1800 scholieren. Vlaardingen Met een gezicht alsof zijn moeder hem een soeplepel levertraan voorhield, nam de net vijf jaar geworden Christian de Groot gistermiddag uit handen van wethouder Cees Bot een gratis zwemabonnement in ontvangst. Hij had dit danken aan het feit dat hij, m de 27 jaar dat het Vlaardingse Kolpabad nu bestaat, bezoe ker nummer 12.000.000 was. „Hij zit pas op zwemles", zei zijn moeder voor hem. Christian had echter uitsluitend oog voor het grote ca deau dat de wethouder nog in zijn handen hield. Ken presentje dat uitsluitend om de naam leek te zijn geko zen: een badmintonset. Toen hem vervolgens ook het gratis abonnement werd overhandigd, betrok het ge zicht pas goed. Voor zijn moeder („Meent u dat? De twaalfmiljoenste bezoeker? Wat leuk.was er een bosje bloemen. De di rectie van het Kolpabad denkt over een kleine driejaar weer een dergelijk jubileum te kunnen vieren. Rotterdam Politierechter mr. A Niessen heeft de toch al aangehouden zaak tegen de eigenaar van het videobedrijf Kalverstraat Filmshop bv, wegens het ontduiken van de au teursrechten, verwezen naar de meervoudige kamer. „Deze zaak is niet geschikt voor de politierechter, daar is zij te zwaar voor," zei mr. Niessen vanmorgen. In zijn Schlebroekse bedrijf verkocht de 42-jarige eigenaar, die verweten wordt leiding gegeven te hebben aan door de bv uitge voerde strafbare feiten, witte videobanden. De rechthebbenden kregen daarvoor geen auteursrechten betaald. Begin vorig jaar werden de banden in beslag genomen. Rotterdam Rotterdam gaat de komende jaren 93 tramstellen renoveren. Minister Zeevalking van verkeer en waterstaat heeft de gemeente hier voor 77 miljoen gulden toegezegd. Renovatie van de twintig jaar oude tram stellen is aanmerkelijk goedkoper dan de aan schaffing van nieuwe trams. De RET had uitgerekend, dat de tramstellen na renovatie nog zeker twintig jaar mee kunnen. De draaistellen en motoren van de gelede trams zijn nog goed, Opbouw, rub ber delen en bekabeling moeten echter worden ver nieuwd. Renovatie blijkt on geveer één miljoen gulden per tramstel goedkoper te zijn dan aanschaffing van nieuwe tramstellen. Na de renovatie zullen de 93 tramsteilen uiterlijk niet ver schillen van de 33 nieuwe trams, die de RET de komen dejaren aanschaft Van de 33 nieuwe tramstellen is de eer ste al in gebruik genomen, zij het de komende maanden slechts voor instructie en be proeving. Minister Zeevalking heeft Rotterdam gefeliciteerd met het besluit om de tramstellen op te knappen. Door voor re novatie te kiezen bespaart Rotterdam bijna honderd miljoen gulden op het open baar vervoer. De RET wil de opknapbeurt in de eigen werkplaats verrichten en denkt zo'n twaalf tramstellen per jaar te kunnen renove ren. Rotterdam „Ik vind het schandalig, wat u gedaan hebt. U profiteert van de woningnood van ande ren," zei politierechter mr. A. Niessen vanmorgen tegen een 34-jarige Rotter dammer, die als 'eigenaar* huizen verhuurde aan buitenlanders, maar die in werkelijkheid geen huis bezat. In april 1980 'verhuurde" de man aan een Marokkaan een pand in de Fazantstraat: 175 gulden per maand en 3000 gulden overnamekosten Hij stelde zijn slachtoffer in staat de woning uitgebreid te be kijken. Na incassering van de overnamekosten vertrok hij met de noorderzon. De verdachte ontkende M het geld in zijn zak te hebben gestoken. Hij had het gedeeld met een compganon. „Bo vendien ben ik al met terug betalen begonnen. Die man krijgt nog 1700 gulden van mij." Mr. Niessen veroordeelde de Rotterdammer tot 1500 gul den boete (eis: 2000 gulden), subsidiair zes weken gevan genisstraf, en verder con form de eis van de officier van justitie tot zes weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar: „Ik zal u pakken, waar u ande ren gepakt hebt: in uw porte monnee!" Verdachte was ook valsheid in geschrifte ten laste gelegd. Inkomsten van zijn 'verhu ringen' meldde hij niet bij zijn aanvrage voor een WW- uitkering. Hij ontkende 'ter zitting, maar had de verval singen eerder tegenover de politie wel toegegeven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1