'Als we nu niet ingrijpen, vallen er meer ontslagen Él Katendrechts verleden op videoband GRAAG GEDAAN 'SOM Sluiting Rotterdamse bioscopen nog onzeker Laat sterkere sterk, daar heeft zwakkere meer aan. STAD PLEIN fil Anneke La u wereijssen Jammer dat er op Deliplein geen wijk- museum komt9 0 Zchr"v'^ pjgijfo 1 NRC Handelsblad RIJK DE OOÖYEfi 2; V-c"?;,v'r*: fV- K J - ^jfSgggg - Rechtskundig adviseur Spreekuur Raad en Daad Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 5 februari 1982 Rotterdam De onrust in het Rotterdamse bioscoop wezen is groot. Tal van geruchten over al dan niet sluiting van bepaalde filmpaleizen doen sinds enige dagen de ronde. Er bestaat een kans, dat de bioscopen Cineac NRC naast de Bijenkorf en Ci nema» Oscar in het Beurs gebouw dicht moeten. In ieder geval zullen 23 Rot terdamse werknemers van het theater-exploitatiebe drijf Tuschinski, verdeeld over zes theaters, hun ont slag krijgen. Adjunct-directeur B.Schiphorst van Tu schinski: „Feit is, dat we in de Maasstad die ar beidsplaatsen verliezen. Eigenlijk dertig, maar ze- ven personen gaan uit ei gen wil weg. We moeten wel zoiets doen. Vorig jaar leed Tuschinski een ver lies van vier miljoen gul den. Dat tekort moeten we opheffen. Dat wil ove rigens niet zeggen, dat we direct al onze bioscopen in tï otterdam zullen afsto ten". Kwaad De 110 werknemers van Thalia, Corso, Cineac AD en NRC, Oscar en Alhambra, zijn vooral kwaad over de manier, waarop de directie het ontslag bekend maakte. Vrijdag ontvingen de 'slacht offers' een brief thuis. Bedrijfsleider B. Woeltjes van Alhambra, die zelf weg moet: „Ik kreeg diverse tele foontjes van verontruste me dewerkers, terwijl ik nog van niets wist. Later bleek, dat ook ik ben ontslagen. Maar deze manier van han delen verbaast me niets. Het sociaal beleid is bij Tuschins ki ver te zoeken. Eigenlijk vind ik het geen ramp dit be drijf ie verlaten, mei minder personeel moet je constant heen en weer rennen". „De directie heeft al in no vember vorig jaar aangekon digd, dat er ontslagen moe ten vallen", spreekt Schip horst tegen. „Het verlies aan arbeidsplaatsen staat in het teken van een uitgebreide bezuinigingscampagne. Per complex bekijken we, hoe de zaken er voor staan. Als we nu niet ingrijpen, komen de banen van alle personeelsle den in het land in gevaar. We hebben zonder vooroor delen bekeken, wie er voor ontslag in aanmerking komt. Op puur rationele gronden hebben we geselecteerd. Dienstjaren en leeftijd heb ben een grote rol gespeeld". „Onzin", benadrukt Woeltjes. BOVEN: Ook. een aantal werknemers van bioscoop Thaiia aan de Kruiskade- Lijnbaan wordt ontslagen. RECHTS: Cinaec NRC aan de Coolsingel, die misschien dicht gaat. LINKS: Het vignet van Tu schinski, het theaterbedrijf dat door bezuinigingen een tekort van 4 miljoen gulden wil opheffen. „Een oude portier, die al ja ren hier werkt, kan thuis blijven. En iemand met goe de papieren verdwijnt, ter wijl een ongeschoolde geen ontslag krijgt. Het lijkt wel, alsof degenen met een grote mond, die voor de belangen van de medewerkers opko men, niet erg populair zijn". Met de plannen van Tu schinski is de Dienstenbond FNV, die de belangen van de bioscoopwerknemers behar tigt, accoord gegaan. F.Velle- koop werkt bij Alhambra en is lid van de vakbond: „Geen leuke beslissing van het hoofdbestuur. Ik heb al een brief geschreven, waarin we vragen om een nieuw over leg". Namens het bestuur zegt A.Engelsman: „Wij zijn te vreden met de overeen- uAGELriXS 2 7* 3" CJÜR 12 JB MA.0LW0JWS80 S UUR komst, die we Der 1 februari met Tuschinski hebben ge sloten. De bedoeling was vooral een sociaal beleid, dat bij het theaterbedrijf niet be stond, te garanderen. Die ontslagen zijn niet te vermij den, we hebben zelf bereke ningen gemaakt. Elders in het land moeten dertig tot veertig mensen weg. In Rot terdam zouden oorspronke lijk tweeënveertig banen verloren gaan, wij konden dat aantal korten. Dp ontsla gen vormen het enige min punt van het accoord. Verder gaan de werknemers er op vooruit. Er zijn nu bijvoor beeld een afvloeiingsregeling en sociale garanties". Sluiting Volgens Woeltjes en Velle- koop zijn er concrete plan nen om Cineac NRC en Ci nema Oscar te sluiten, ue be drijfsleider van Alhambra zou dan verantwoordelijk zijn voor de administratie van één der bioscopen. „Het is een leugen, dat al be kend is, of we gaan sluiten", beweert een van de bedrijfs leiders van NRC. Dat het slecht gaat, weten we alle maal. Ik vind het ook niet leuk, dat er ontslag boven mijn hoofd hangt. Er zijn in derdaad vage plannen, maar niets is zeker. De werkne mers en vakbond maken zich bij voorbaat druk. Ik be kijk het rustiger, gebruik mijn hoofd. Nee, ik weet niet hoeveel personeel van Ci neac weg moet, maar ik ver zeker, dat het een laag per centage is. Als bedrijfsleider zit ïk tussen personeel en di rectie. Enerzijds ben ik het met de directie eens, dat we moeten inkrimpen. Aan de andere kant moet je de me dewerkers niet manipule ren". Vakbondsleider Engelsman: „In de overeenkomst, die tot februari '84 geldt, staat dat er geen theaters mogen ver dwijnen. Zodra Tuschinski concrete plannen heeft een bioscoop te sluiten, gaan we weer rond de tafel zitten. We houden de zaak echt wel in de gaten". Woeltjes en Vellekoop vin den het jammer, dat er zo weinig geld is: „We waren leuk bezig. In Alhambra hadden we amateurtentoon stellingen en levende mu ziek. Dat zal ook wel ver dwijnen". Drie leden van de groep bekijken in de montagekamer de half uur durende video band De rechtskundig adviseur van het Rotterdams Nieuws blad houdt elke dinsdagmid dag vanaf 14.00 uur een spreekuur in het gebouw van de krant aan de Coolsingel 67. Afspraken kunnen 's och tends tussen 9 en 10 uur tele fonisch (010-144144) gemaakt worden. Rotterdam Ooit bestond het plan om op het Katendrechtse Deliplein een wijkmuseum te laten verrijzen. Een ruimte, waarin de woelige geschiedenis op het Rotterdamse schierei land voor het nageslacht zou worden bewaard. De historie, die teruggaat tot het jaar 1199, de mysterieuze periode toen. Katendrecht „Chinatown" genoemd werd en de jaren dat de Rotterdamse wijk in de volksmond „De Kaap" heette, zou aan de hand van foto's en ander authentiek materiaal aan den volke worden getoond. Maar het bleef bij een plan. Tot grote teleurstelling van een groep jeugdige Katen- drechters, die hoopte dat juist zo'n wijkmuseum de Rotter dammers duidelijk had kun nen maken dat het leven op het vuistvormige schiereiland méér was dan het schoppen van rellen door voor- en te genstanders van de sexbusi- ness. Katendrecht heeft een roemrijke historie en de bewo ners zijn er trots op. „Maar ook de toekomst van Katendrecht had in het wijk museum een plaats kunnen krijgen", zegt Anneke Lauwe- reijssen erover. „Want ook dat »s een aspect dat vaak verge ten wordt". En de medewerk ster van het Katendrechts Volkshuis verklaart: „Ieder een was enthousiast. Verleden en toekomst zouden op video worden vastgelegd. Er kwam steun van de Rotterdamse Kunststichting en er werden twee groepen samengesteld. Maar plotseling bleek het alle maal niet door te kunnen gaan, En dat, terwijl wij - de groep die het verleden zou gaan vastleggen - al met vas tomlijnde ideeën rondliep". Het verleden De tien personen tellende groep weigerde de tegenslag te accepteren. „We zijn gewoon doorgegaan met waar we mee bezig waren. Mei vorig jaar hielden we de eerste officiële bijeenkomst en daar namen we het definitieve besluit: de film over het verleden van Katendrecht komt er. Einde lijk konden we door de steui. van de kunststichting eens iets op een goeie manier aanpak- door Hans Soeters ken. Het geld ervoor was er tenslotte". i Hierop ging de ploeg aan de slag. Niet zonder problemen overigens. Petra de Reus daar over: „Vooral tijdens de straat interviews merkten we hoe bang de bevolking was voor publiciteit. Zodra ze maar even onze videocamera in de gaten kregen, namen de men sen de benen of weigerden ons te woord te staan. De schrik voor alles wat met foto's of film te maken had, zat er goed in. Maar het maakte ons nog eens extra duidelijk hoe hard zo'n wijkmuseum eigenlijk wel nodig is, vooral om de image van Katendrecht te verbete ren". Interviews Toch slaagde de videoploeg erin talloze gesprekken te voe ren. Janny Hoekman; „De meeste interviews hebben we niet gebruikt, omdat het her halingen bleken van wat an deren al gezegd hadden. Uit eindelijk vonden we een paar mensen, die niet alleen lekker konden praten, maar boven dien erg veel over vroeger konden vertellen". Deze personen komen op de film ruimschoots aan het woord. Zo blikt Nac Loomeijer vooral terug naar de werkom standigheden van vroeger in de Rotterdamse haven; diept Zus Zee herinneringen op aan het leven op Katendrecht van vóór de tweede wereldoorlog en bezingt Nico de Reus in zijn zelf gemaakte lied. ,,'t Is voor bij... de gezelligheid en de sfeer op het Katendrecht van jaren terug. De herinneringen van de Katendreehters wor den afgewisseld met oude fo to's en beelden van het huidi ge Katendrecht. Hoewel de makers over het eindresultaat niet ontvereden zijn, leeft heel sterk het gevoel dat de terugblik in het verle den nog lang niet volledig ge noeg is uitgediept. Tijdgebrek is er de oorzaak van dat heel wat onderwerpen niet of nau welijks ziin aangeroerd. De „hoofdrolspelers" hebben de film al gezien cn de reacties tijdens die vertoning stemmen de makers echter hoopvol. Op zaterdagavond 13 februari kunnen ook de overige inwo ners van Katendrecht de ruim half uur durende film gaan zien. Dit gebeurt in het Katen drechtse Volkshuis. Er zijn drie vertoningen, om acht, ne gen en tien uur. Maandagochtend voor 10.00 uur kunnen telefonisch (010- 144144) afspraken worden ge maakt voor het spreekuur van Raad en Daad. dat 's middags vanaf 14.00 uur in het gebouw van het Rotterdams Nieuws blad aan de Coolsingel wordt gehouden, Met gevoel voor theater heeft wethouder drs. Jan Riezenkamp in zijn nada gen als politiek beheer der van de grootste ha ven van de wereld de vloer aangeveegd met het structuurschema zeeha vens. Daarover moet men niet te licht denken. In een reeks structuursche ma's wordt de ruimtelij ke indeling van ons land vastgelegd. (Hoeveel is er juist deze dagen niet te doen rondom het struc tuurschema burger! ucht- vaartterreïnen: Zestien hoven handhaven of slui ten - dat is de kwestie.) Dan is het nogal frustre rend als de rijksoverheid nauwelijks een visie op het havengebeuren blijkt te hebben en in feite geen enkel recht doet aan de betekenis van Rotterdam in de internationale transportwereld. De wijze, waarop Riezen kamp het structuursche ma tot prul heeft ver klaard spreekt natuur lijk zeer tot de verbeel ding. Er is echter weinig mee gezegd over zijn con crete bezwaren. Daarvoor moet men te rade in een uitvoerige beschouwing, die de directeur economi sche zaken, de heer W. L. van Schaick, aan het structuurschema heeft gewijd. Bij eerste lezing lijkt het een gort droog, zakelijk verhaal. Maar tussen de regels door druipt de ironie er af. Over de hoofdoelstel- ling van het zeehaven be leid, bijvoorbeeld. Die luidt: 'Het bevorderen keling van de zeehavens ten behoeve van de ge wenste nationaal- en re gionaal economische ont wikkeling, zodanig dat een zo groot mogelijke bijdrage wordt geleverd aan het algemeen wel zijn'. Directeur Van Schaick: 'Zoals vaker bij doelstel lingen met een hoog ab stractieniveau munt ook deze uit in vaagheid. Wat is een gezonde ontwikke ling? Waarvoor wordt ge kozen als de gewenste re gionaal-economische ont wikkeling botst met de gewenste nationaal-eco- nomische? Wat is alge meen welzijn?' Kortom: bla, bla, bla. Van Schaick constateert, dat de regio Rotterdam in het regionale beleid van de rijksoverheid ■naar matig wordt be deeld. 'Als de gedachte al ooit post gevat mocht hebben, dat de zwakke ren sterker kunnen wor den door de sterkere zwakker te maken, dan wordt het hoog tijd die gedachte te verlaten. Zij is, gezien de internationa le concurrentie, niet al leen onjuist, maar ook destructief binnen eigen grenzen. Het is verstandi ger de sterkere sterk te laten. Dat geeft positieve effecten, die stimulerend op de zwakkeren kunnen inwerken', zo staat in het rapport van de directeur economische zaken. In de raadscommissie voor de haven had de heer Ruud van Middel koop daarvan meteen een voorbeeldje bij de hand. 'Zie hoe het rijk indertijd de LPG aan de Eems- mond heeft gegeven en er is niets van terecht geko men'. Een merkwaardige vorm van bewijsvoering, want het was toch de PvdA in deze regio, die massaal tegen de LPG- terminal te hoop liep? (Inderdaad: wat Rotter damse raadsleden uitge zonderd). In het rapport wordt het een fictie genoemd te kunnen menen, dat er in deze regio geen behoefte aan grote terreinen voor de chemische industrie is omdat elders in het land nog voldoende ruimte ge reed ligt. Er is geen spra ke van automatische overloop van activiteiten of gestuurde investerin gen. De heer Van Schaick ziet ook geen brood in een ha- venwet, waarin de be stuursstructuur wordt ge regeld. 'Laten we dat door Koos de Gast meteen maar helder en duidelijk zeggen, vóór anderen daarover nieuwe filosofiën opwerpen. Het kost anders zoveel moei te hen ervan af te bren gen....' In het rapport wordt voorts gezegd, dat dc toetsing van een aantal misch, ruimtelijk, milieu en veiligheid en bestuur, landschap en recreatie) voor deze regio veel posi tiever zou kunnen uitval len dan in het structuur schema het geval is. 'En dat hoeft nog niet eens zoveel moeite te kosten', aldus Van Schaick. Hij meent, dat in het rijksbe leid een nogal sterk stu rend optreden is in gebouwd. 'Het is nog de vraag of steeds de goede kant op gestuurd wordt. De noodzaak van enig bijsturen lijkt niet denk beeldig. Beleid vraagt het maken van keuzen en het stellen van prioritei ten, en die worden onvol doende gepresenteerd'. De nota voorts: 'De rege ring acht een 'gezonde wedijver tussen de diver se havens' gewenst. Een slagvaardig en dyna misch beleid wordt er mee aangemoedigd, het geen een maatschappe lijk gezonde zeehave nontwikkeling te goede komt'. Van Schaick zuur 'De regering draagt dan ook in beginsel niet bij in de havenexploïtatïe. Zij doorkruist in de prak tijk wel zelf dit beginsel door bijdragen in de ver liezen van verschillende havenschappen'. Het rijk mag dan voorts melden voorzover de middelen strekken twee- derde in maritieme toe- I gangswegen en achter- waartse vaarwegverbin* dingen te zullen bijdra- gen, maar 'zowel bij de verdieping van de geul, als bij het open Hartel- project heeft het rijk daarvan al ruimschoots in negatieve zin afstand genomen'. Al met al een trieste zaak. Het verklaart wel, waardoor de medewer- king van het rijk in tal 1 van havenzaken vaak zo- lang uitblijft. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even g Naam verandering in. Arfros. Maak hem ol haar abonnee. Zo gelikst ff pc en goed beloond! Want voor die kleine» moeite krijgt u een telefoonklapper, ff °°nPkats: ff P09tC0dQ;__ ïafe/ooj Stuurde^

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5