jflTTEBDAM 17 'Prins Claus? Wat moet die nou hier..?' I crematie Korte prikactie bij Verolme IJsselmonde Serviceflats alleen voor draagkrachtige be j aarden m PLEIN I 1 STAD Laan moet werk van Mentink afmaken Verbaasde readies in Oude Westen en Feijenoord Van Aardenne wil oplossing voor stijgende energieprij zen M mmÊÊm..^T Serie diefstallen opgelost Als voorstel erm doorgaat: Rotlerdamr Nieuwsblad zaierdag 6 februari 1982 Rotterdam Niets ver moedend was de man vanaf de West-Kruiska de de Gouvemestraat in gereden. Stapvoets. Tot hij plotseling had moe ten stoppen voor een groepje mannen, dat druk pratend midden op de rijweg had gestaan. Hij bad zich nogal opge wonden over het gebaar van één van de wande laars, die hem, zonder ook maar een pas opzij te doen, duidelijk maak te dat hij zijn auto maar beter even aan de kant kon zetten. Dat was hem net iets te ver gegaan, had boos geremd, en in een reflex zijn wijsvin ger naar zijn voorhoofd gebracht Plotseling viel zijn mond open van verbazing. Half on deruit gezakt, schaapachtig door Hans Soeiërs kijkend, had hij in het glim lachende gezicht van prins Claus gestaard. Enigszins be komen van zijn verbazing, was hij weer doorgereden, toch nog sprakeloos achter om kijkend, tot hij, weg draaiend naar de Gaffeld warsstraat, het gezelschap uit het oog verloor. "Maar zo verging het meer Rot terdammers in de wijken het Oude Westen en Feijenoord. Prins Claus bracht er gisteren een informeel werkbezoek en dat betekende dat heel wat wijkbewoners onverwacht oog in oog met de koninklijke be zoeker kwamen te staan. Eigenlijk meteen al, nadat hij vanaf de parkeerplaats bij café-restaurant Old Dutch, via de Hobokenstraat de Nieuwe Binnenweg was opgewandeld, kwamen de eerste reacties van verbaasde voorbijgangers. Een oudere vrouw verliet ijlings haar stoel in een schoenenwin kel en hinkelde op een sok en een blijkbaar nogal krap zit tende schoen naar buiten. Ner- IV' jSpijkenisse Drs. G. van I Aardenne is van mening dat I }*r een oplossing moet ko- t Jtnen voor de steeds stijgende (^energieprijzen voor de indu strieën. Hij vindt dit in deze ••tijd van verslechterende eco nomie een erg groot pro l-Heem dat met subsidies niet 'ris op te lossen, jpïet kamerlid zei dit gisteren {^tijdens een VVD-werkbezoek liaan de fabriek Spijkstaal in fsSpijkenisse. Hij vindt dat de (Skleinverbruiker van energie Hen opzichte van de industrie tak te weinig, betaalt. In tien tfjaar tijd zijn de tarieven van -^elektriciteit en gas voor de in- -ip-ustneën in het Rijnmondgs- Kbied gestegen van 100 naar i?36?. Voor gasverbruik is er lïeén stijging van 100 naar 764. ÏÜVan Aardenne vergeleek de oprijzen met die van Duitsland %waar de elektriciteitstarieven ({voor de industrieën veel lager r",:igen en waar de kleinver- P"uiker meer betaalt dan in ederiand. Een verdere inko- funensnivellering tot driemaal ^modaal vindt de heer Van IcAardenne een bijzonder slech tte zaak die een grote negatieve ■pinvloed zal hebben op de hui- Sjdige economie van ons land. - Koos Bosch, handelaar in tweede handsgoederen, ver telt prins Claus hoe hij over de nieuwbouw denkt. gezegd. „Die huizen zijn veel te duur. Onbetaalbaar voor ge wone mensen zoals ik. Er klopt niks 'van. 't Is allemaal net als met de OGEM: daar hebben de hoge heren ook eerst hun zakken gevuld. Met twee, drie ton op zak zijn ze er uitgestapt. Ik zou het de hoge heren in Den Haag allemaal wel kunnen verteilen. Op de televisie bijvoorbeeld. Stapels brieven heb ik er, al over ge schreven, of ze me een kans wilden geven. Maar een reac tie? Niks hoor." Prins Claus luisterde geduldig naar de man in de bruine overall, liet wel blijken er een andere me ning op na te houden, maar kreeg pas na de opmerking- „Schrijf me als u ooit op tele visie komt, dan kijk ik be slist", de woordenstroom tot stilstand. Lachend was Koos foto's Ben Blumers rï>' ADVERTENTIE (-)OH.M.vander. SPEK ry: KANTOOR EN ROUWKAMER: Mathenesserlaan 282 (hoek ciaes de Vrïeselaan) Rotterdam 010-762188* (dag en nacht) Krimpen a/d IJssal 01807-13147 Capelle a/d IJssel 010-501540 veus smeekte ze bij een voor- banger om zekerheid: „Was- ie 't echt? Was 't Claus?". Hoofd schuddend was ze weer naar binnen gestrompeld. Een paar opgeschoten meiden waren strak kijkend op het gezel schap afgestapt, met een hou ding van: „Da's prins Claus, nou en..." Maar enkele meters verderop, éénmaal achter de ruggen van het onverstoorbaar verder wandelende groepje, waren ze in spontaan gegie chel uitgebarsten. Andere om standers bleven staan, ver wonderd, elkaar aanstotend: „Gut, Claus, wat moet die nou hier..?" Stadsvernieuwing Het werkbezoek was een ver volg op de vorig jaar gehouden slotmanifestatie van het Jaar van de Europese Stadsvernieu wing, die in het Crooswijkse buurtcentrum 't Schuttersveld was gehouden. Daar had prins Claus, als voorzitter van de Europese Stadsvernieuwings campagne, al gezinspeeld op de mogelijkheid van een werkbezoek aan Rotterdam. En hiervoor was uiteindelijk de keus gevallen op een infor meel bezoek aan het Oude Wer*en en Feijenoord. Informeel betekent blijkbaar vooral onverwacht. Weliswaar drentelden er gisteren een klein legertje rechercheurs, agenten van het bureau opspo ring en aanhoudingen en le den van de binnenlandse vei ligheidsdienst om de konink lijke bezoeker heen, voor de wijkbewoners kwam het alle maal als een volslagen verras sing. Prins Claus zelf wekte echter de indruk uitsluitend geïnte resseerd te zijn in de stadsver nieuwingsprojecten. vZonder acht te slaan op de reacties van de voorbijgangers, liet hij zich voortdurend voorlichten door loco-burgemeester en wethouder Stadsvernieuwing drs.J.G.van der Ploeg, Wim van Es van Volkshuisvesting, en Siward Kolthek van de" Dienstenstructuur ruimtelijke ordening en stadvernieuwing (DROS). In het Oude Westen fungeerde Tony Koopman, hoofd van de gezamenlijke projectgroepen en tot voor kort projectleider in deze wijk, als gids. In de wijk Feijenoord 'nam projectleider Peter de Regt deze taak op zich. Voorafgegaan door project-' coördinator Tony Koopman wandelt de prins door de Gouvemestraat. Huisbezoek Ook de bij dit soort gelegenhe den traditionele huisbezoekjes werden niet vergeten. In het Oude Westen gebeurde dat heel spontaan. Het groepje be keek net hogelijk geïnteres seerd de gerenoveerde panden in de Bajonetstraat, toen in een huis op de eerste verdieping de gordijnen opzij werden ge schoven. Een bewoner, verbaasd over al die drukte op straat beneden hem, keek nieuwsgierig naar buiten. En ineens herkende hij de man in de groene jagersjas, rukte het gordijn opzij en be gon breedvoerig te wuiven. Geen reactie. En dus ging ook het raam omhoog. Met succes, want er volgde een vriendelijk knikje van de prins en de vraag van de loco-burgemees ter: „Mogen we even boven komen kijken..?" De man glom van trots en snelde naar de voordeur. Jaloerse blikken rondom, toen prins Claus met zijn gevolg het huis binnen ging. Wel van te voren gepland was het bezoekje aan het autobe drijf J.KIoppers m dezelfde straat op nummer 20b, waar de prins aan de eigenaar van de zaak een vergunning overhan digde om te mogen gaan ver bouwen. Maar een informeel werkbe zoek betekent ook dat er on verwachte dingen kunnen ge beuren. En in de Adriana- straat was het Koos Bosch die daarvoor zorgde. De handelaar in tweede handsgoederen, had zijn werk even laten rusten en was regelrecht op prins Claus afgestapt, die juist de nieuw bouw aan de Adrïanadwars- straat stond te bekijken. Rap pratend had de Rotterdammer precies gezegd wat hij op zijn lever had, aangestaard door glimlachende en ook wel be wonderend kijkende omstan ders. „Wat u nou ziet gaat allemaal naar de hoge heren", had Koos Bosch daarop weer aan het werk gegaan. Hij zou het zeker doen. „Man van Beatrix" Als tweede deel van het pro gramma bracht de prins een bezoek aan de wijk Feijenoord, waar hij ,de renovatie en de nieuwbouw in de omgeving van de Zinkerstraat bekeek. Ook hier weer verbaasde be woners. En natuurlijk dat meisj'e, dat vrolijk de over straat huppelde, pardoes voor prins Claus kwam te staan, en met een schel stemmetje uit riep: „Kijk nou 'ns, de man van Beatrix..." De grimas van prins Claus zal het kind toch wel weer aan het twijfelen hebben gebracht. Ter afsluiting bracht prins Claus nog een bezoek aan het verzorgingstehuis Steen plaat aan de Persoonshaven. Daar waren de bejaarden van te vo ren wel op de hoogte gebracht. De vlag hing uit en iedereen drentelde nerveus heen en weer. Ook de dames De Visser en Brandenburg, wier kamers zouden worden bezichtigd. Het ontlokte aan een blijkbaar on wetende bewoner van het te huis de opmerking: „Waarom is 't hief vandaag zo druk? Prins Claus? Oh, nou begrijp ik waarom iedereen ineens in de eetzaal zit te eten..." Korte tijd later keerde ook daar de rust terug. Direct na de lunch was prins Claus weer vertrok ken, Iets meer dan twee uur later moest hij alweer in Luxemburg zijn... Rotterdam Met een -wer konderbreking van een half uur heeft het personeel van machinefabriek Verolme in IJsselmonde geprotesteerd tegen de plannen van de re gering om te bezuinigen op het ziekengeld. „Dit pikken we niet", zei vak bondsbestuurder Herman Berkhout van de Industrie bonden FNV gisteren tegen ruim 350 metaalarbeiders, die zich in de kantine van het be drijf hadden verzameld. Berkhout benadrukte weder om eergisteren deed hij dat bij de Rotterdamsche Droog dok Maatschappij dat er sta kingen komen als de regering bij haar standpunt blijft. Voor de strijd tegen de 'grootste ramp van deze eeuw' ontving Berkhout in IJsselmonde min der steun dan bij de scheeps werf op de Heijplaat. De Industriebonden gaan vol gende week verder met de se- Zwijndrecht De aanhouding van een 16-jarige jongen in Zwijndrecht, die bekende bij de plaatselijke lts te hebben ingebroken, heeft geleid tot het oplossen van een groot aantal diefstallen in de ge meente. De jongen vertelde de inbraak te hebben gepleegd met be hulp van een leeftijdgenoot. Toen Meze aan de tand werd gevoeld, bleek hij ook nog an dere inbraken op zijn naam te_ hebben, met weer anderen. In' totaal wordt een tiental jon gens van 16 en 17 jaar ver dacht van een minstens even groot aantal inbraken. Hun buit liep uiteen van schap tot videorecoruv -n' van autowielen tot bromfiet sen. Een aantal van hen is al voor verhoor op het bureau ge weest. Ook is een 17-jarige Zwiindrechter aangehouden, die heeft bekend zes keer door middel van valse sleutels te hebben ingebroken in wonin gen. In enkele gevallen be zocht hij een woning zelfs tweemaal. Zijn buit was altijd geld. Het totale bedrag is ech ter niet bekend. Hij is direct voorgeleid aan de officier van justitie en ingesloten. rie prikacties in het Water weggebied. Volgens Herman Berkhout staat nog zeker vijf tien bedrijven poort- of kanti ne-acties te wachten, Werkgevers De ha ven werkgevers hebben de vervoersbond FNV vrijdag in een gesprek in Rotterdam meegedeeld dat ze het juist vinden dat bij het doorgaan van de kabinetsplannen het ziekengeld van de havenwer kers wordt verlaagd. De ver- voersbonden hadden om een uitspraak daarover gevraagd. De ha ven werkgevers lieten weten achter het standpunt te staan dat de centree werkge versorganisaties m de SER daarover onlangs hebben inge nomen. Volgens de vervoers bond betekent dit dat de ha venwerkgevers conform het standpunt van hun belangen organisaties in de SER ook be reid zijn in de WAO-uitkerin- gen te snijden. "Uit protest hiertegen wil de bond 12 februari voor alle Rot terdamse en Amsterdamse ha venbedrijven protestvergade ringen beleggen. Op die dag wordt het SER-advies defini tief vastgesteld. Rotterdamse vakbondsbestuurders en even-' Herman Berkhout bij Verolme: „Dit pikken we niet..." eens uit de Maasstad afkomsti- bruari in gebouw Engels over ge Tweede-Kamerleden dis- het ziekengeld. Gespreksleider cussiéren vrijdagavond 12 fe- is Herman Wigbold. Wie dagelijks het Stad huisplein beschouwt, moet soms de behoefte voelen maar liever te emigreren. Het liefst naar een ver oord zonder vliegveld. Want wat er op politiek niveau rondom Zestienho ven gaande is, stemt de ob jectieve toeschouwer tot diepe treurnis. Toegege ven: wat is in deze trage die nog objectief. Wie voor handhaving van Zestien hoven pleit totdat elders in deze regio een andere luchthaven ter beschik king staat, is in de kring van sluiters verdacht of 'hij snapt er nu eenmaal niets van'. Dat neemt niet weg dat de wijze waarop politieke partijen met Zestienhoven als inzet opereren een be labberd beeld oplevert van het politieke bedrijf. Het doet je alle waardering voor het functioneren van 'het bestuur' verliezen. Het levert een patroon op van binnenskamers gemaakte afspraken, bewerken van partijen, schermen met collegezetels, goochelen met woorden en niet meer te achterhalen uitspraken. De PvdA spreekt er emo tieloos over alsof het om de sluiting van 'een ding* gaat. Dat is het voorrecht van mensen met onaan tastbare posities. Zestien hoven is een politiek blok aan been, dat zo snel moge'ijk uit het zicht dient -:e verdwijnen. De 800 man, wiens werk op het spel staat, komen in bet verhaal nauwelijks voor. Maar die ene kardi nale vraag blijft onbeant woord: Waarom al die haast Waarom 800 banen op het spel gezet Hoe hard zijn de cijfers over de woningbehoefte in 1995 7i»<iti»nhnvpn is een feed? bouwlokatie voor Rotter dam. Maar de eerste wo ningen behoeven er niet voor 1990, 1995 gebouwd te worden. En dan nog gaat het om zo'n groot gebied, dat Zestienhoven pas be hoeft te wijken als de wo ningbouw er al een paar jaar aan de gang is. In to taal wil men er 25.000 wo ningen kwijt Dat is wel zoiets als Zoetermeer of een Bijlmermeer. En voor wie bouwt Rotterdam zo'n 'stad Voor Rotterdam mers ja, maar ook voor Den Haag, Delft en Rijs wijk. 't Is immers raar maar waar: de mensen hebben de neiging naar het zuiden tie trekken: Rot terdammers naar de eilan den en Brabant, Hage naars naar de streek bo ven Rotterdam.... Zelfs in aanmerking geno men, dat besluitvorming over een bestemmingsplan een jaar of acht duurt, kan men een definitieve beslis sing over de sluiting nog wel tot over de volgende raadsverkiezing in 1986 heentillen. En tegen die tijd heeft men meer zicht in de noodzaak van een andere luchthaven in deze regio of de behoefte aan Zestienhoven als bouwlo katie. De luchthaven is geen hei lige koe. Maar evenmin zijn cijfers over de behoef te aan woningen onaan tastbaar. Er kan wel een behoefte in 1995 worden aangetoond, maar of die ook vervuld kan worden, wordt een steeds knellen- der vraag. De periode, waarin Zestienhoven als bouwlokatie nodig is. door Koos de Gast schuift steeds verder op. Van 1985 is het al 1995 ge worden. Dat feit alleen al zou een politicus - nu elke arbeidsplaats er één is en banenplannen goud geld kosten -er toe moeten bren gen met minder politieke ambitie en meer nuchter heid en realisme te werk te gaan. Maar in dit stadi um lijken andere dan poli tieke argumenten niet meer te gelden en dat geeft een ieder, die er wat af standelijker tegenaan kijkt, een gevoel van hope loosheid. Dat maakt de po litiek verdacht. De overstap naar de op 2 juni te houden raadsver kiezing is daarom niet zo groot. Zestienhoven speelt daarin volop mee. De kan didatenlijst van de PvdA onthult daarover het één en ander. Samen hebben wethouder Hans Mentink en gecommitteerde Jan Laan (bij Rijnmond belast met volkshuisvesting en de sluiting van Zestienho ven) staatssecretaris Van der Doef onder druk gezet. Mentink gaat in septem ber weg ja. Wie verschijnt er - aan te nemen valt als zijn opvolger - in het nieu we Rotterdamse college Inderdaad: Jan Laan. Naar de achterban gaat het gewestelijke bestuur van de PvdA nog altijd uit van een meerderheidscol lege. Gelet op de opiniepei lingen haalt de PvdA geen meerderheid. Op de lijst zitten de wethouders Eli sabeth Schmitz en Henk van der Pols al in de wachtkamer. De wijze waarop de PvdA probeert het CDA bij een compro mis over Zestienhoven te betrekken, duidt er op dat het CDA straks in ruil voor Zestienhoven met de PvdA zaken kan doen over het nieuwe college. Een college met zes PvdA- en twee CDA-wethouders zou voor de socialisten geen slechte deal zijn. In dit verband is het óp zijn minst opvallend, dat D'66 op dit moment be wust niet bij het binnens kamers te voeren overleg tussen PvdA cn CDA over Zestienhoven wordt be trokken. De PvdA wil kennelijk niet nog meer verplichtingen aangaan. Afhankelijk van de ver kiezingsuitslag kan men wellicht toch niet om de Democraten '66 heen. Een college vijf PvdA - twee CDA - één D'66 is voor de PvdA echter lang niet zo aantrekkelijk. Macht bete kent voor de PvdA nog steeds zoveel mogelijk mankracht in het college. Rotterdam De invulling van verzorgingsplaatsen in bejaardentehuizen komt aanzienlijk in het nauw, als het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk de serviceflats buiten de indirecte financie ring houdt en geen alterna tief aandraagt. De bejaarden zullen dan de extra voorzieningen van een serviceflat zelf moeten beta len, wat tot gevolg heeft, dat alleen de kapitaaldraagkraeh- tigen voor een plaatsje in aan merking komen. De gemeente verwacht dat de wachtlijsten voor een plaats in een bejaar dentehuis aanzienlijk langer zullen worden doordat veel bejaarden dan van een servi ceflat moeten afzien. Juist nu de vernieuwingen binnen de verzorgings- en be jaardentehuizen op gang ko men, vindt de gemeente het voorstel van CRM ongeoor loofd. In Rotterdam zijn 22 verzorgingstehuizen bezig met renoveren. Om de kostenont wikkeling van deze ingrijpen de vernieuwingen (er is totaal 300 miljoen gulden mee ge moeid) m de hand te houden en om gecoördineerd te wer ken, is de stuurgroep Renova tie in het leven geroepen, waarvan wethouder Schmitz voorzitter is. In de stuurgroep wil men be kijken hoe de verzorgingste huizen beter over de verschil lende wijken verdeeld kunnen worden en op welke manier men aan de eisen van deze tijd kan voldoen. Gedacht wordt om kleinschaliger te bouwen om van daaruit meer wijkge richt bezig te kunnen zijn. De wethouder vindt dat het voorstel van het ministerie haaks staat op het decentrali satiebeleid van de gemeenten. Zij zal de kwestie bij CRM-mi- nister André van der Louw aankaarten in een gesprek-met de vier 'grote steden in maart

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3