no: De oorlog der zotskappen WÈ& 'Gemeentepolitie pas efficiënt I bij veertigduizend inwoners' Hl Commandant Warneke van de rijkspolitie Oude vete fnuikt feestpret opnieuw i Rotterdams Nieuwsblad I zaterdag 6 februari 4 982 Schiedam Had de jeneverstad niet de pretentie de carnavalsstad van de Rijnmond te zijn? Met twee volwaardige zotskappenclubs had men toch de hele stad kunnen opvrolijken? Maar het is er oorlog. Woorden als 'diefstal' en 'jaloezie' zijn er niet van de lucht. Alaaf in mineur! In Schiedam bestaan de Rietzeilers en Lentefeest allebei elf jaar. Elf, erkend gekkengetal, dat moest tot grote feesten leiden. Welnu, vanavond viert de één het boerenbal, over een week is het carnaval bij de ander. Leuk toch? Nou nee. De twee besturen hebben het de laatste weken weer flink met eikaar aan de stok gehad, 't Is zowat een dorpsruzie, die een. ware tra ditie dreigt te worden. Geen jaar gaat er voorbij, of er valt in de kringen der feestneu zen wel wat te foeteren. De brief die de Schiedamse architect Geert Bannenberg, voorzitter van de Rietzeilers, donderdagochtend in de bus deed belanden bij Lente feest-secretaris Arie Verlin de, maakt in een onderkoel de toonzetting duidelijk dat men elkaar eens met rust moet laten. Maar tegelijk staat er tussen de regels door, dat Lentefeest een schande lijke daad beging. Lentefeest aanvaardde een speciaal voor het carnaval geschreven liedje van Bob van Vliet, zanger van het Schiedamse Trio Mustang, dat in het refrein hetzelfde carnavalsmotto bevat dat Bannenberg eind 1981 spe ciaal voor diens eigen carna valsvereniging had bedacht: „Elluf, 't is te gek." Stoet De affaire heeft opnieuw een brede carnavaleske samen werking onmogelijk ge maakt. Lentefeest vertikt het nu om deel te nemen aan de carnavalsstoet van de Riet- zeilers, want de stichting voor gehandicapten voelt zich onterecht aangevallen. „Wij wisten van niets", zei Arie Verlinde met zoveel woorden in de kribbige brief, die hij twee weken geleden aan de Rietzeilers 2ond. Ver- linde is de ruzie moe, de za ken zijn volgens hem ver draaid. Lentefeest houdt namelijk bij hoog en bij laag vol, dat op het aanbod van Trio Mus tang alleen maar gretig was ingegaan, omdat het liedje zo leuk was en omdat er een vriendelijke alinea in zat over Rietje Konings, de nij vere Schiedamse die elf jaar geleden het initiatief nam tot de oplichting van zowel Lentefeest als de Rietzeilers. Lentefeest zou de integratie van validen en invaliden gaan bevorderen, de Rietzeï- lers waren van origine de carnavalspoot daaronder. Onbekend Het was de stichting Lente feest, toen eind vorig jaar de elfde .van de elfde naderde, nog onbekend dat Bob van door Kor Kegel Vliet zijn olijk lied eerst aan de Rietzeilers had aangebo den, de vereniging, die vol gens haar voorzitter en ex- prins Carnaval Bannenberg de kans niet had gekregen om er positief op te reageren: want toen was het te laat. Toen had de tegenwoordige prins Carnaval van Lente feest, Hennie van der Reij- ken, het liedje reeds op de plaat ingezongen. In een op lage van 3000 stuks kwam de zwarte schijf uit. ,,Van Vliet heeft er een lage beroepsethiek op na gehou den", zegt Bannenberg. „Hij heeft natuurlijk commercieel gedacht, wou zijn liedje zo snel mogelijk ergens onder brengen en is er to^n mee gaan lopen leuren. Hij heeft het antwoord van onze man voor de muziek, Joop Heijns- broek, niet willen afwachten. Maar ach, dat schijnt in de platenwereld wel vaker te gebeuren." Arie Verlinde, in Schiedam ook bekend als PvdA-ge- meenteraadslid, heeft geen behoefte hierop te reageren: „De verdachtmaking gaat al leen de tekstdichter aan", zegt hij. De succesvolle tekstschrijver van de 21 produkties die Trio Mustang in november leverde, staan er nu vier in de carnavals-top-tienis in zijn commentaar onverbidde lijk. „Als er iemand onfat soenlijk was," 2egt Bob van Vliet, „dan zijn dat de heren van de Rietzeilers wel ge weest. Nu ik dat zo hoor, weet ik helemaal xvelke kant ik moet kiezen!" „Al vier jaar maak ik de Rietzeilers erop attent dat ik belangeloos voor ze wil wer- ken, maar ik krijg geen poot aan de grond. Ja, ik kon op 30 januari tussen een paar amateurs gaan staan op een soort songfestivalletje, dat ze hadden georganiseerd. Ik kon niet. Ik heb als beroep sartiest aangeboden mijn car navalslied voor hun op de plaat te zetten. Maar daar had men geen oren naar. Daar deed men zó negatief over! Toen was het voor mij een afgedane zaak. Later sprak ik erover met mensen van Lentefeest en met enke le kleine aanpassingen in de tekst heb ik het toen aan n -.s.+ir> te-'- Van Vliet ervoer het dan ook als een steek onder water, toen een Rietzeiler hem ver wijtend meedeelde dat de op lage van zijn single wel drie keer zo groot had kunnen zijn, als hij maar Heijns- broeks antwoord had afge wacht. „Ik heb aan Lente feest geen stuiver verdiend", zegt Bob van Vliet. „Niks commercieels dus. Ik heb met de vele produkties van ons trio niet eens tijd om met een liedje te leuren. Ik denk eerder dat Bannenberg met onzin leurt." Verbazing De carnavalsoorlog woedt uitsluitend op bestuurlijk ni veau. De achterban weet van niets. Bij Lentefeest vragen de oudere invaliden zelfs keer op* keer: „Maar die Riet zeilers, die horen toch bij ons? Hebben wij dan ruzie met onszelf?" Hun verbazing kan terugge voerd worden tot de bron al ler conflicten: het jaar 1976. De Rietzeïlers zeilden toen letterlijk van Riet (Konings) af door een eigen vereniging Rietzeilers op de praalwagen: de carnavalsoptocht door de stad zal ook deze keer Lentefeest moeten ontberen. op te richten, maar zonder haar vooraf in kennis te stel len. De nieuwe Rietzeilers vonden Lentefeest te be perkt om alle Schiedamse in validen te bereiken. Bannen berg: „Bij de invalidesportve reniging De Ooievaars zitten net zo zwaar gehandicapten." Dat klopt, maar de verstand houding vas toch definitief verstoord. En nu de Rietzei lers een elfjarig bestaan vie ren, beklaagt Lentefeest zich: „Niks elf. Als vereniging be staan zij pas zes jaar. Alleen wij bestaan elf jaar!" Ban- nenbergs reactie: „Het is in derdaad zo, dat de datum van onze stichtingsacte af wijkt van onze feitelijke op richting. En die was toch in 1971. Ik werd toen zelf prins Carnaval van de Rietzeilers, daar heb ik nog een bewijs van." De twee Raden van Elf staan buiten elke vete. Het is zelfs zo dat de prins Carnaval van Lentefeest, Van der Reijken, beroepshalve op zeer goede voet staat met architect Ban nenberg. Bob van Vliet heeft zwaar de pest in dat hij in de ruzietra ditie van de Rietzeilers en Lentefeest betrokken is ge raakt: „De hele actie rond dat carnavalslied is toch be doeld voor Polen. Wat maakt het die Polen nu uit. of zij eieren krijgen van Lente feest of van de Rietzeilers? Laten die mensen toch eens hun energie aanwenden om de opbrengst voor dat doel te vergroten, in plaats van on derling herrie te gaan schop pen! Bovendien, dat plaatje van Lentefeest, mei die kreet dat elluf tc gek is, bete kent toch gratis reclame voor de Rietzeïlers? Wat zeuren ze dan? Had ik er soms van moeten maken: twaalf 't is te dol, of: dertien, da's 't einde? Dat slaat toch nergens op?" Vanavond kiezen de Rietzei lers traditiegetrouw hun 'zwarte schaap', dat is ie mand die dit jaar negatieve, publiciteit verwierf en toch beter verdiend had. Benoe-' men de Rietzeïlers misschien zichzelf? Arie Verlinde: de ruzie moe... |iiiiiiMi[iniii!ui!i!iiiiiiii!i]iiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiHiiiiuiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiii!iiiii[iiii!i!iiiii]i!Miiiiiiii!Miin»iiiimiiii!iiiiniiriiniiiiiM!iiniiiuiMiMiiiiiiuiiiiiiMimiiiiiiiimiiiuiiiiM!iiiiiiiiiiiiniiiiuiiii!miiiiHiMiiiiiimiiiimiiiimiiiiimiiuii!riM' Dordrecht Gemeenten gaan veel te snel over op een eigen politiekorps. Dat vindt de heer J. Ch. Warneke, commandant van het korps rijkspolitie district Dordrecht. Een grens van 25.000 inwoners is, volgens de kolonel, een te smalle basis voor gemeentepolitie. Wil een korps adequaat functioneren dan is 40.000 inwoners toch wel het absolute minimum. Hellevoetsluis, één van de 63 gemeenten in het district Dordrecht, krijgt per 1 juli gemeentepolitie. Vorig jaar oktober werd de 25.000ste inwoner verwelkomd en dat houdt volgens de poli tiewet automatisch in dat de rijkspolitie plaats maakt voor een gemeentelijk korps. Een slechte zaak, vindt ko lonel Warneke, de hoogste man in het district Dord recht. Voor de aflevering van een goed kwaliteitspro- dukt op het gebied van hulpverlening en handha ving van de rechtsorde zijn volgens hem meer politie mensen nodig dan de circa 46, over wie Hellevoetsluis straks de beschikking krijgt. „Vijfenzeventig poli tiemensen op een inwoner tal van veertig- a vijftigdui zend werkt goedkoper en efficiënter dan 46 agenten op een aantal inwoners van 25.U00", is zijn overtuiging. De 29 politieagenten, die momenteel werken in Hel levoetsluis hebben een alge mene taakstelling. Dat betekent dat ze zoveel mogelijk klussen zelf aan pakken, terwijl de specialis tische activiteiten voor re kening komen van Dordt. Straks kan dat niet meer, het Hellevoetse korps zal 24 uur per dag op alle terrei nen beschikbaar en inzet baar moeten zijn. Dat houdt een meldkamer in, een el- gen justitiéle dienst (com pleet met technische re cherche, observatie- en aanhoudingsploegen, enzo voorts), een eigen techni sche verkeersdienst, een ei gen administratie en inkoop „afdeling", terwijl boven dien mensen beschikbaar moeten zijn voor een mo biele eenheid in poulever- band. i *4 I >4 Kolonel WarnekePolitieke bril van burgemeesters verwisselen voor een soort nuttigheidsbril Volgens de kolonel bekij ken burgemeesters te veel de politieke kant van de or ganisatie van de politie. „Een burgemeester heeft over het algemeen liever gemeentepolitie dan rijks politie. De algemene lei ding, de organisatie en het beheer van het korps berus ten dan namelijk bij hem. Terwijl bij rijkspolitie het hoogste gezag berust bij de minister van justitie, en de burgemeester alleen dan hoofd van de politie is als het gaat om de handhaving van de openbare orde. Dat vindt een burgemeester vaak wat minimaal", ver telt Warneke. Een eveneens belangrijk ar gument dat volgens de di strictscommandant opgeld doet bij de invoering van gemeentepolitie en dat, naar hij vermoedt ook een rol heeft gespeeld bij het pleidooi van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten om de rijkspolitie af te 'door Willem Pekelder foto: Ben Blumers schaffen en de gemeenten een, al dan niet gezamen lijk, gemeentelijk korps te geven, is de verkleining van de afstand tussen oom agent en de man in de straat. Immers, bij gemeentepolitie komen vragen over politie optreden aan de orde in de gemeenteraad, terwijl dat bij rijkspolitie gebeurt in de Tweede Kamer. „Dit lijkt me een emotionele kwes tie". zegt Warneke, „want ik geloof niet dat een kla gende burger bij de ge meenteraad een ander of beter resultaat behaalt dan bij de minister". Warneke vindt dat de poli tieke bril maar eens moet worden verwisseld voor de 'nuttigheidsbril'. „Het di strict Dordrecht telt onge veer 385.000 inwoners. Zou den we de denkbeelden van de VNG volgen, dan zou er per 25.000 inwoners een korps paraat moeten staan. Dat zou voor ons district zestien mini-korpsen bete kenen met zestien justitiële diensten. Behalve dat deze kleine korpsen het werk niet aan zullen kunnen, is zo'n plan in deze tijd van bezuinigingen toch ook veel te duur!?". „Ik wil absoluut niet bewe ren dat gemeentepolitie over het algemeen beter of slechter zou functioneren dan rijkspolitie, alleen wor den tot nu toe politieke be langen tegen een veel te hoge prijs gekocht. Politie ke belangen en efficiency kunnen waarschijnlijk pas goed samen gaan bij een ge meentelijk korps van ze ventig a vijfenzeventig poli tiemensen". Voorlopig zal het korps rijkspolitie van het district Dordrecht organiek echter weer 29 van de in totaal 750 politiemensen verliezen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5