Haagse wethouder heeft de beste papieren rT Goudriaan kraakt alternatief verkeersplan af Eerste winkelier op liberale zetel Scheuring dreigt in PvdA 'Oortjes' Beneluxtunnel gaan definitief open VIAAiülBS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEB COURANT Weer acties in Waterweg gebied Schiedammer verdacht van inbraak WethouderU gaat nu te ver F Burgemeesterspost Vlaardingen Goudriaan vreest voor haalbaarheid van silogarage Jan Buïva vijfde op VVD-Iijst Vierde molen nu ook naar gemeente SVV verslaat inbrekers De mensen zijn zó geladen je weet nooit wat er gebeurt9 Betrokkenen zijn het eens Boze leden denken aan eigen lijst WOENSDAG 10 FEBRUARI 1S82 ondis 3 Rcr 19a üiisse Voor totter *ptaat 9-va rouw ker i weer zijn. gisteren bij enkele bedrijven in de regio waarschuwingsacties gehouden tegen het voornemen van de regering, om een korting op de ziekte uitkeringen toe te passen. Bij de Vlaardingse onasï kunstmestfabriek I n, Windmill en bij het wcf Maassluise bedrijf Cindu, Key Kramer werden de werknemers in de kantines eiriii toegesproken door kaderleden van het FNV. Zeker bij Windmill, waar de prikactie rond een uur of tien plaatsvond, bleek een behoorlijk grote actiebereidheid tegen "5$ de plannen van de j2 regering. Het valt zeker n bij dit bedrijf te verwachten, dat er nog meer protesten tegen 'Jt de maatregelen zullen klinken. Op deze foto een beeld van de bijeenkomst bij Windmill. De Lier Een Schiedam mer en twee Delftenaren worden verdacht van een in braak in een garagebedrijf in De Lier. Het drietal werd vo rige week in Delft op heter daad betrapt. Zij zouden in januari diverse goederen uit het bedrijf aan de Lïerweg hebben weggehaald. Daarbij werd tevens veel schade aan het pand aangericht. Een klein gedeelte van de buit is teruggevonden. De rest zou aan helers zijn doorverkocht. De Haagse wethouder Van Lier: voorgedragen door commissaris der koningin Maarten Vro lijk. Vlaardingen „Het alternatieve verkeersplan valt mij tegen. Mijnheer Bul va heeft nooit iets heel gelaten van onze ideeën. Ik had hier meer van verwacht." De wethouder deed dat echter De reactie van wethouder Goudriaan schoot bij enkele leden van de Vlaardingse commissie voor verkeer en vervoer finaal in het verkeer de keelgat. VVD'er Floor Quast: „U bent weer volkomen in stijl. Altijd maar weer een mening ver kondigen voordat het plan echt behandeld is." En Nel van der Linden (CDA): „U bent nu te ver gegaan." heel rustig af met: ..Buïva zou dat allemaal wèl mogen en de functionele weihouder niet? Ik weet precies tot hoever ik kan gaan." Zijn kritiek kwam overeen met die van partijgenoot (PvdA) Willem Kwakkelstem: „Ik heb 't gelezen, maar geen plan gezien. Wat is hun bedoe- iing? Het zijn allemaal losse opmerkingen", zei het raadslid Vlaardingen Wet houder Bas Goudriaan vreest, dat het plan een silogarage in de Jou- bertstraat te bouwen, bijgesteld moet worden. „Maar laten we eerst ons kruit eens op de eerste twee garages ver-' schieten", zei hij gister avond in de commissie verkeer en vervoer. Volgens hem kunnen die twee plannen nog in deze ambtsperiode afge rond worden. Dinsdag over een week ..hoopt het college een beslissing te nemen '"over de locatie Stad huisplein, waar nu nog twee aannemers voor in de markt zijn: Van Wij nen en Van der Waal. Een gemeentelijke nota hierover, aan de hand van de door de aanne mers opgestelde plan nen en maquettes, zou vrijwel gereed zijn. Ook voor de locatie Af rol is er inmiddels een maquette. Het door, eni ge, gegadigde Van Wij nen opgestelde plan komt echter zo overeen met de gemeentelijke Wensen, dat de wethou der ook hier weinig problemen over ver wacht. Vlaardingen Middenstander Jan Bulva heeft zijn doel be reikt: hij staat vijfde op de lijst die de WD voor de komende verkiezingen van de gemeen teraad heeft gemaakt. Hij is de enige verrassing bij de tap-vijf van de liberalen. De eerste vier zijn de huidige raadsleden met uitzondering van Jan Ma- dern, die al heeft aangekon digd na de verkiezingen niet terug te keren. De Vlaardingse winkelier heeft er nooit een geheim van gemaakt dolgraag actief te willen zijn in de ge meentepolitiek. Niet alleen Bulva, ook de nummer vier van de lijst, Floor Quast, is tevreden met de plaats die de maker van het alternatieve verkeerscircula tieplan voor de binnenstad op de lijst heeft gekregen. „Het is heel goed dat we nu eindelijk een middenstander in onze raadsfractie krijgen." Verder verandert er weinig bij de VVD. De eerste plaats is toebedeeld aan fractievoorzit ster Mariette Hoogendijk, de raadsleden George Neijssel en Jan van Hemert staan tweede en derde. „Wij zijn een van de weinige stabiele pa'rtijen", zegt Quast daarover. „Wij hoeven niet zo nodig te veranderen. Al dat nerveuze heen en weer geren laat ik graag aan andere par tijen over." Wedstrijdje onder scholieren Schiedam Ten overstaan van de Schiedamse notaris rar. Cornells P. Sneep wordt op za terdag 27 februari molen De Walvisch officieel overgedra gen aan de gemeente Schie dam. De molen aan de West- vest is nu nog eigendom van vereniging De Hollandsche Molens, maar komt via de beheer bij de stichting De Schiedamse Molens. De ge meente Schiedam mag zich dan eigenaar noemen van alle vier Schiedamse molens. Aan dit feestelijk gebeuren koppelt de stichting een wed strijdje voor de schooljeugd. Die krijgt de intrigerende vraag gesteld, die mening mo lenliefhebber sinds jaar en dag slapeloze nachten bezorgt: ts De Walvisch de hoogste molen van Europa? In de jury, die de inzendingen beoordeelt, zitten molenaars zoon L. A. van Driel Kluit, wethouder Reinier Scheeres als voorzitter van de stichting en mejuffrouw H. Koster, voorzitter van de vereniging De Schiedamse Molen vrijwilli gers. Onder de goede inzen dingen worden enkele molen boeken en excursies langs de Schiedamse molens en de ge- Schiedam Schie dams bekendste voet balvereniging SVV heeft een stevige brandkast. Dat onder vonden inbrekers, die uren lang hebben ge probeerd de safe te kraken. Uiteindelijk gaven zij hun pogin gen op en namen zij genoegen met wat snoep uit de kantine. De schade aan de brandkast bedraagt wel achthonderd gul den. Vlaardingen De Haagse PvdA-wethouder Van Lier staat op de no minatie om de nieuwe burgemeester van Vlaar dingen te worden. De naam van de 55-jarige wethouder duikt al eni ge tijd geregeld op als er burgemeestersposten zijn te vergeven. Hij heeft er in het Haagse college twee raadsperio den op zitten en het was al een tijdje bekend dat hij niet in de raad zou terugkeren. PvdA-krin- gen hebben nu beves tigd, dat de wethouder 'met zekerheid' door Vrolijk is voorgedragen. Van Lier heeft in Den Haag vooral zijn sporen verdiend sn het onderwijs. Hij was altijd vernieuwend bezig en deed veel aan de verbetering van het onderwijs aan anderstali gen. Verder heeft hij kunst en personeelszaken in zijn porte feuille. In politieke kringen in de residentie staat hij bekend als een voortreffelijk wethou der en omstreden is zijn beleid nooit geweest. Ook voor het burgemeester schap in Leiden stond hij hoog op de nominatie. Omdat hij toen zelf die berichten bevstig- de zou hij op het laatste mo ment alsnog zijn gepasseerd. De benoeming van de nieuwe Vlaardingse burgemeester komt waarschijnlijk binnen veertien dagen in de minister raad. In principe kan de mi nisterraad van de voordracht afwijken. Dat is recentelijk ge beurd bij de benoeming van burgemeester Peper in Rotter dam, en ook voor Rijswijk heeft de minister van binnen landse zaken een andere kan didaat ter benoeming in de mi nisterraad voorgedragen dan de commissaris van de konin gin bovenaan het lijstje had staan. De wethouders Jansen en Van der Have uit Dordrecht en Rotterdam zijn met de nomi natie van Vrolijk gepasseerd. Zij stonden wel hoog op het lijstje van de vertrouwenscom missie die de Vlaardingse raad heeft ingesteld. In die commis sie was echter al een tijdje be kend, dat de voordracht van de commissaris der koningin er anders uit zou rien. terwij] een vertegenwoordiger van 'de groep Bulva' („Hier gaan we deze week zeker over praten") ijverig mee noteerde. De groep alternatieve inspre kers, die een eigen procedure was gestart, kwam in de pro blemen toen eerder dan ver wacht met het plan op de proppen gekomen moest wor den. Wat toen restte was een lijst met suggesties en opmer kingen. Daarbij werd de noti tie gevoegd dat een nadere uit werking nog zou volgen. De gemeente is nu ook, zij het in een latere fase van de pro cedure, tot de conclusie geko men dat er wel wat weken bij moeien. De gecombineerde vergadering van de commis sies inspraak en verkeer en vervoer over het verkeersplan binnenstad zal nu niet op 24 februari, maar pas omstreeks 16 maart plaatsvinden. Dit om de insprexers meer tijd te gun nen. Het ligt dan in de bedoe ling in de mei-vergadering van de Vlaardingse gemeente raad het VCP-binnenstad af te handelen om in de twee daar opvolgende maanden een punt achter het totale verkeerscir culatieplan te zetten. a Herman Posthoorn: liever nummer 40 bij PvdA dan aanvoerder van nieuwe lijst. Fractieleider Gé Brouwer (links) en Arie van Loenen, beiden onverkiesbaar. „Die Hans Bakker, een doctorandus nota bene, die moet toch begrijpen dat hij niet objectief meer is?" Schiedam Zelfs Jo Ouwens staat weer op haar ach terste benen, zegt een PvdA-lid. „Woedend zijn ze, wi theet, reken maar dat je de achttiende wat te boren krijgt!" Socialisten roeren de trom. „Dit kan toch niet? Wat het partijbestuur mensen als Zijde veld, Brouwer en Van Kleef heeft aangedaan, dat kan een objectief bestuur toch niet ma ken?" Emoties, intriges, specu laties. Valt de PvdA-Schiedam in tweeén uiteen? Vooraan staande partijleden sluiten het niet uit. „De mensen zijn zó geladen. Je weet nooit wat er gebeurt." De PvdA-Schiedam staat op zijn kop. Zelfs de beoogde PvdA-lijsttrekker, Herman Posthoorn, is niet gelukkig met de 'stunt' die het afde lingsbestuur heeft uitgehaald door een flink aantal socialis ten van naam onverkiesbaar op de lijst te zetten. Maar wat er ook gebeurt, hij laat zijn partij niet in de steek. „Liever beland ik op nummer 40 van de PvdA-hjst dan dat ik aan voerder wordt van een nieuwe lijst," zei hij gistermiddag. Want dat verhaal wordt hard nekkig verteld- Als op 13 fe bruari de tegenactie van 'de verdrukten' mocht floppen, zou er een afsplitsing in de partij komen. De kanslozen van nu zouden willen over- Schiedam/Vlaardingen De halve 'oortjes' van rijksweg 19, nabij de Benexlutunnel, gaan definitief open voor autoverkeer. „Ons standpunt is voor honderd procent overgenomen", jubelde de Vlaardingse wet houder Bas Goudriaan gisteravond over het gesprek, dat hij deze week heeft gehad met zijn Schiedamse collega Chris Zijdeveld en Rijnmond-gecommitteerde Jan Laan over een mogelijke ontsluiting van het halve kla verblad bij de Beneluxtunnel. De uitvalswe gen gaan onvoorwaardelijk open, en zo heeft Vlaardingen het altijd gewild, aldus Goudriaan. Volgens hem zou Schiedam aanvankelijk al leen maar een dergelijke ontsluiting gewild hebben in de periode, dat de Nieuwe Dam- laan door de aanleg van de trambaan naar echter wees steeds op onwil bij het rijk, dat gevaarlijke situaties vreesde bij de ingang van de Beneluxtunnel. In het gesprek, dat maandag tussen de di verse betrokkenen werd gevoerd, is besloten de oren in ieder geval open te houden, totdat werkzaamheden aan de Beneluxtunnel, waar mogelijk een tweede tunnelbuis gerea liseerd wordt, een aanvang hebben geno men. Als dat al door gaat, zal dit werk ech ter nog vele jaren op zich doen wachten: de prognoses spreken over het jaar 2000. Bij de gemeenten is geen geld meer om de ontsluiting te realiseren, maar Goudriaan gaat er vanuit dat dit voor rekening van provincie en rijkswaterstaat zal zijn. Op di verse wegen in Schiedam en Vlaardingen zullen aanpassingen wellicht nodig zijn. De verkeersdruk op enkele wegen zal zich ver gaan tot de oprichting van een nieuwe lijst. En de Kethelse huisarts Ruurd van der Veer, dankzij zijn chèntele in zijn eentje al goed om de kiesdeler te halen, zóu de spil hierin zijn. Ontkenning Hij ontkent. Maar hij kent de geluiden. Hij weet dat bij som mige oudere partijleden de wens de vader van de gedach te is. Maar hij heeft ook ge merkt dat het gerucht wordt opgedist om lastige PvdA'ers bij voorbaat in diskrediet te door Kor Kegel stellen. Van der Veer trad al eens uit de partij, met in zijn voetspoor Jo Ouwens die de politiek sindsdien te eng vindt, en toen werd al op een lijst- Van der Veer gespeculeerd. Nu opnieuw. Maar nu hij terug is in de PvdA-gelederen, pie kert Van der Veer er niet over opnieuw op te stappen. Ook al is hij gepasseerd voor de nieu we fractie. Maar wat anderen doen, weet hij niet. „Het zou voor mensen, die de PvdA nog altijd willen zien als een SDAP, een uiter mate zware beslissing zijn om met een eigen lijst de verkie zingen in te gaan. Maar gezien de geladenheid, die er bij veel mensen bestaat, lijkt mij die kans ook niet helemaal uitge sloten," aldus Van der Veer. „Want ze zijn witheet." Miauwen Arie van Loenen bijvoorbeeld, huidig gemeenteraadslid, maar op de verkiezingslijst niet ho ger gekomen dan plaatsje 31, „Ik snap dit niet. Ik heb ge werkt naar kunnen, je kunt van een hond toch niet vragen dat hij miauwt? Ik ben in de fractie ook geen reltrapper ge weest, en toch niet eens in aanmerking gekomen voor een eerste opvolgingsplaats! Dit riekt naar partijdigheid van het bestuur. Hans Konings bijvoorbeeld, daar was zoveel gedonder om, moest die nou zo hoog op de lijst komen? Ik snap het niet. Die Hans Bak- ker, die is nota bene doctorai^- toch beseffen dat hij niet ob jectief meer is?" Van Loenen noemt het, even als de wel verkiesbaar gestelde Lou van der Stel, een wraak actie van het bestuur. Omdat Konings, die volgens Van Loe nen al tijdens de opzienbaren de museumdiscussies van 1979 een huisvriend van Bakker was, vorig jaar de volle laag van de fractiemeerderheid kreeg, daarom mag die meer derheid nu niet terugkomen in de raad. Geen goed woord Hans Bakker doet de 'lobby der verdrukten' af als „emo tionele reacties". Men moet volgens hem wel zeer inconse quent zijn om met een eigen lijst de raadsverkiezingen in te gaan. „Als ze nadenken, zullen ze wel tot inkeer komen," zegt hij. „Partijen plegen namelijk op basis van een programma de verkiezingen in te gaan, en toen ons programma was vast gesteld, heb ik niemand ge hoord die daarvan wilde afwij ken." Als de onverkiesbaar geplaat ste socialisten, die de lijst wil len veranderen, op 18 februari hun zin niet krij'gen. kan vol gens Bakker niemand daaro ver vallen. „Als je jezelf er dan nog niet bij neer kunt leg gen, vind ik dat wel zo tegen gesteld aan de democratische tradities van onze partij, dat ik er geen goed woord voor over heb. De afdeling beslist name lijk. De keus is aan de leden en het bestuur zal hen niet plaatsen voor voldongen fei1 ten." Bakker: „Men moet wel besef fen dat men geen aanspraak op een verkiesbare plaats kan maken, alleen op basis van een fractielidmaatschap op dit mo ment. De lijst, zoals die gepre senteerd is, is noch een eerbe toon aan leden, noch een oor deel over andere leden. Het gaat om de beste lijst voor de komende vier jaar. En dan nog: een onverkiesbare plaats is natuurlijk geen waardeloos iets, Als dat wel zo was, had- den we geen veertig mensen

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1