WJKIERWEG SPORT 15 Eén verordening voor 'specifiek welzijn' Vlaardingen voorbeeld van slechte sportstad 1 Willem de Zwijger houdt één klas in Nieuwland DHS zakt na rust in elkaar ALCOHOL DREEF SCHIEDAMMER HERHAALDELIJK TOT GEWELD SPORTAGENDA Met nieuwe rijksbijdrageregeling: 'Ze noemen me nu Jan Cola' Actie van binnenstad doet Zijdeveld vreugd 'Voortrekkersrol' kan nog wel even wachten Plancius-en Rernhard- school volgend cursusjaar samen Openbaar onderwijs handhaaft zich met moeite Clubrecord voor Leon van IJzerloo Maarten van Bergen contra PvdA Ooievaars haalt uit Postema en Bouman blijven Fortuna trouw Rotterdams Nieuwsblad woensdag 10 februan 1982 ;kk ?iï ad I vee i dr 9J Vlaardingen Het college van B en W wil in de nabije toekomst één subsidie- en inspraak verordening voor sociaal-cultureel werk en voor maatschappelijke dienstverlening. Op die manier wordt het gehele gebied van wat 'spe cifiek welzijn' wordt genoemd, gebundeld en op elkaar afgestemd. Een en ander hangt nauw sa men met de nieuwe rijksbij drageregeling voor maat schappelijke dienstverlening, die op 1 januari is ingegaan. Met die regeling is, net als dat de afgelopen jaren met het sociaal-cultureel werk is gebeurd, het subsidiëren van instellingen en het voeren van het beleid door het rijk overgedragen aan de ge- I meenten. I De jaren tot 1985 zullen voor 1 de maatschappelijke dienstver- lening nog een overgangsfase vormen. Pas vanaf 1985 zullen er plannen, en programma's gemaakt moeten worden, aan de hand waarvan de subsidie voor de diverse instellingen wordt bepaald. In de eerste ja ren zal net rijk aan de hand van een jaarlijkse opgave van alle door de gemeenten gesub sidieerde instellingen een rijksbijdrage verlenen. Wel moeten er jaarwerkplannen worden gemaakt. Veertien Als de rijksbijdrageregeling voor de maatschappelijke dienstverlening eenmaal ge heel gestructureerd is, zullen veertien werksoorten onder de regeling vallen. Hieronder zit het algemeen maatschappelijk werk, de adviesbureau's voor jeugd en gezin, sociale raads lieden, advies- en informatie centra, telefonische hulpdien sten, gezinsverzorging, bejaar- denwerk en jongerenadvies centra, om er enkele te noe men. Opvallend is dat in de opgave van de instellingen die momenteel in deze werkvor men werkzaam zijn ook het splinternieuwe Bureau Alter natieve Hulpverlening wordt genoemd. De voorbereidingen voor de nieuwe verordeningen worden begeleid door het Vlaardings Centrum voor Welzijnsplan ning (VCA), een van de af splitsingen van de opgeheven Stichting Welzijn Vlaardingen. Dit centrum zal instellingen en groepen ondersteunen bij hun werkzaamheden ten be hoeve van de democratische planning, alsmede vooront werpen maken van de plan nen en programma's. Bijeenkomsten Het VCA houdt binnenkort twee bijeenkomsten, waarop de instellingen in het sociaal cultureel werk en de maat schappelijke dienstverlening de gelegenheid krijgen, zich over de toekomstige gezamen lijke verordeningen uit te spreken. Eerst komt het so ciaal-cultureel werk aan bod: daarvoor is op dinsdag 16 fe bruari een bijeenkomst ge pland in de burgerzaal van het stadhuis. Enkele dagen later, op maandag 22 februari, zijn de instellingen in de maat schappelijke dienstverlening welkom. Dat overleg vindt plaats in het gebouw van het Vlaardings Centrum voor Welzijnsplanning aan de Oost- havenkade. Rotterdam De Rotter damse rechtbank doet pas over een half jaar uit spraak in de zaak tegen een 23-jarige Schiedam mer, die de eerste week van dit jaar een roofover val pleegde in de Rotter damse Karei Doorman straat. De man beroofde een voorbijganger van zijn portemonnee terwijl hij hem met een mes bedreig de. „Ik ben normaal helemaal niet aggressief, maar als ik heb ge dronken weet ik niet meer wat ik doe. Het komt allemaal door de alcohol", betoogde de robuuste Schiedammer giste ren tegen rechtbankpresident mr. Fransen. Ook in de bewuste januari- door Richard Stomp nacht zou hij hebben gedron ken. „Op zijn minst twintig pilsjes had ik op", herinnert de Schiedammer zich. „Na een bezoek aan een Schiedams café zouden we in Rotterdam naar de vrouwtjes gaan. Ik weet nog dat iemand toen heeft geroepen: joh, als je nou iemand berooft hoef je niet voor die vrouwtjes te betalen ook! Dat moet in mijn hoofd zijn blijven rondspoken want in de Karei Doormanstraat heb ik inderdaad iemand be- :t;roofd. Dat komt puur door de "•alcohol, want ik had het geld niets eens nodig: 115 gulden had ik immers nog op zak." Veel geluk had de Schiedamse vorkheftruckchauffeur niet die zesde januari. Want niet alleen bleek de portemonnee van zijn slachtoffer leeg, tot overmaat van ramp was de po litie haast getuige van de brute overval in een van de portie ken in Rotterdams rosse win kelstraat. De man werd op he terdaad betrapt en onmiddel lijk afgevoerd naar het politie- bureau waar hij zijn daad trou wens grif bekende. Twijfel be lezing van de verdachte werd door de officier van jus titie in twijfel getrokken. Deze eiste acht maanden gevange nisstraf, waarvan drie voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. „Hij doet nu plots voorkomen alsof de alco hol de grootste boosdoener is,„ aldus de officier, „maar ik heb mijn redenen om daaraan te twijfelen. De beide agenten die hem hebben opgebracht had den helemaal niet de indruk dat hun arrestant onder in vloed verkeerde, Integendeel; ze vonden dat hij juist een op merkelijk rustige indruk maakte en zeker niet 'afwezig was'. Ik denk zelfs dat het maar goed is dat de politie tus senbeide is gekomen, want er had heel wat meer kunnen ge beuren als de verdachte erach ter was gekomen dat de porte monnee van zijn slachtoffer leeg was." Aangehouden Toch werd gisteren vastgehou den aan de lezing: 'geweld door drank'. Sterker nog, de verdachte beweerde alle agres siviteit te zijn verloren nu hij geen druppel alcohol meer aanraakt. „Ik voel me stukken beter zonder drank; bovendien ben ik drie kilo lichter en ben ik nu mijn bierbuik kwijt." Voor de rechtbank was dat voldoende om de zaak zes maanden aan te houden. „Dan moet blijken of u inderdaad uw leven hebt gebeterd. Wel licht kunt u in de tussentijd contact opnemen met uw slachtoffer, zodat die man weet dat u nu op de goede weg bent", besloot mr. Fransen gis teren. In een zonnig humeur ontving de onverkiesbare PvdA-wethouder Zijdeveld gistermiddag 254 handte keningen van bewoners en winkeliers uit de binnen stad. Schiedam „In tijden van nood leer je je vrien den kennen", zei wethou der Chris Zijdeveld gister middag met grote blijd schap, toen hij van een groep binnenstadsbewo ners de handtekeningen lijst kreeg overhandigd, waarin wordt aangedron gen op snelle woningbouw {per 1 maart) en intrek king of verwerping van de bezwaarschriften van en kele organisaties uit de stad. De met een onver kiesbare plaats op de Pvd A-lijst gehonoreerde wethouder zei tegen de be woners: „De hoeveelheid handtekeningen bevestigt de ervaring die ik in mijn binnenstadswinkeltje op deed- dat de meeste men sen verre van gelukkig zijn met remmende be zwaarschriften, waardoor niet tot woningbouw over gegaan kan worden." Verlaging maximumsnelheid iets voor na verkiezingen Vlaardingen „Vanuit het hele land wordt naar Vlaardin gen gekeken. We zijn ook nu weer van verschillende kanten benaderd, omdat deze gemeente juist een voortrekkersrol hoort te hebben." De Echte Nederlandse Fiet sersbond (ENFB), afdeling Waterweg-Noord, weigert bij monde van woordvoerder Ton van Lint genoegen te nemen met de 'bereidheidsverklaring' van de gemeente Vlaardingen te experimenteren met een maximumsnelheid van dertig kilometer in woongebieden. Vlaardingen was de eerste ge meente in Nederland die een dergelijk experiment wenste aan te gaan. De landelijke di rectie verkeersveiligheid zou zo'n project graag uitgevoerd zien. „Maar ook zij blijven vaag", aldus Van Lint, die te vens spreekt namens het comi té *50 is teveel', „Die directie moet veel meer achter de broek worden gezeten." Hij ziet daarin juist een taak voor de gemeente Vlaardingen, maar dat gebeurt vooralsnog niet. Uitgesloten Verkeerswethouder Gou- driaan: „Er is nog niets aan ge daan en het is ook uitgesloten dat we binnenkort initiatieven in die richting ontplooien. Daar ontbreekt ons momenteel tijd en mankracht voor. Het is aan het volgende college en de raad om iets dergelijks te be krachtigen en te eisen als proefgemeente te worden aan gewezen." Naar zijn mening zal zoiets al leen kunnen wanneer het ge hele verkeerscirulatieplan is afgerond. Dan ook is met enig recht een experimenteergebied (de Zuidbuurt?) te claimen. Vlaardingen is ministerie een jaar voor Vlaardingen De Plancius- school (ihno) en Prins Bern- hardsehool (leao) gaan met ingang van het nieuwe cur susjaar samen. De fusie loopt vooruit op een in 1984 van kracht wordende landelijke integratie van diverse scho len in het lager en middel baar beroepsonderwijs. Op het Vlaardingse gemeente' huis wordt al druk gewerkt aan de voorbereiding van de fusie tussen de 'huishoud'- en leao-school. De gemeenteraad wordt volgende maand ge vraagd akkoord te gaan met het voorstel van het college van burgemeester en wethou ders. Grote problemen worden er niet verwacht. Of dit ook voor <fe huisvesting gaat gelden is nog niet bekend. Eerst moeten in ieder geval de nieuwe in schrijvingen afgewacht wor den. De heer Baris van de ge meentelijke dienst onderwijs gelooft niet dat de huisvesting erg grote problemen op zal le veren. Voorlopig denkt hij er aan beginklassen bij elkaar in een gebouw te zetten. Momen teel zijn er als mogelijkheden het pand in de Planciusstraat (en de dependance in de Buvs Ballotlaan) en de huidige leao- school in de Floreslaan (met bijgebouw in de Curacaolaan). Hier denkt de gemeente ge noeg aan te hebben. Temeer daar de administraties van de twee scholen nu op één plaats kunnen. Het was aanvankelijk de be doeling dat de fusie pas in 1983 plaats zou vinden. Tenminste, dat had het ministerie in ge dachten. Een jaar hierna zou dan het mdgno (Middelbaar diensten-, gezondheids- en nij verheidsonderwijs: diverse vormen van voortgezet lager en middelbaar onderwijs bijeen gevoegd) ingevoerd moeten worden. De gemeente Vlaardingen ziet echter niets in een 'haastklus'. Baris: „Als je In fases werkt gaat het veel gemakkelijker. We willen de organisatorische basis in ieder geval al hebben. Als dan het plaatje af is, kun nen we zo door naar het mdgno". Het is overigens, laat Baris we ten, zo goed als zeker dat wan neer het Middelbaar Diensten- Gezondheids- en Nijverheid sonderwijs wordt ingevoerd, er zo'n school in Vlaardingen komt Of hier speciaal voor gebouwd moet worden kan hij nog niet zeggen. Schiedam De Willem de Zwijgermavo wordt toch niet he lemaal in één gebouw geperst. Eén eerste klas van de Mavo mag in de huidige dependance aan de Van der Leeuwlaan blijven. De gemeente heeft doorbere- huidige voordeel van een ves- kend hoeveel ruimte de nieu- tigmg in Nieuwland. De school heeft graag enkele klassen in we gebruiker van de Van der Leeuwlaan, de Leao-school, nodig heeft. Gebleken is dat er toch een lokaal voor de Mavo over kan blijven. Daarmee krijgt de Mavo welis- het noorden van de stad omdat daar veel leerlingen zitten. Zou de gehele Mavo in het hoofgebouw aan de Sint Li- duïnastraat (West) worden ge waar niet de felbegeerde voet perst, dan is het gevaar le- aan de grond in het noordelijk vensgroot aanwezig dat veel stadsdeel, maar ze hokidt het leerlingen uit Noord een ande re school verkiezen die dich terbij is gelegen. Dat is bij voorbeeld het geval met de Rooms-katholieke scholenge meenschap Spieringshoek. Met het sterk teruglopende leerlin- fenaantal zou dat gevolgen unnen hebben voor de positie van hei openbaar voortgezet onderwijs in Schiedam, die volgens velen toch al niet rooskleurig is. In de strijd om de leerlingen had het openbaar onderwijs graag een mavo-dependance in Noord gehadMen zou het bijzonder onderwijs dan een stapje voor zijn geweest- De noordelijkste bijzondere Mavo staat immers in Nieuwland. Het rijk blokkeert echter een dependance van de Willem de Zwijger in Groenoord, omdat de kosten daarvan te hoog zouden zijn. Nu van een verbetering van de positie van het openbaar voortgezet onderwijs geen sprake is, hoopt men de huidi ge positie te kunnen handha ven met één klas in Nieuw land. 9 Vlaardingen Leon van IJzerloo heeft het al uit 1975 daterende clubrecord op de 100 meter vrije slag onder de 12 jaar verbeterd. De 11-jarige Schiedamse zwemmer noteerde een tijd van 1.06.6 en dat was precies 0.1 seconde sneller dan Mark Blomsteel des tijds zwom. Het nieuwe VZC-clubre cord werd gevestigd tij dens de laatste ontmoeting van de KNZB-competitie, waarin VZC tot enkele goede prestaties kwam. In totaal werden liefst zes gouden medailles behaald. Naast Leon van IJzerloo waren er eerste plaatsen voor Reinier van der Bend, Wouter Hoekstra, Astrid van Irsen, Jacqueli ne Claas en Robert de Vries. Rotterdam-Pernis De Schiedamse tweedeklasser DHS heeft het er in de twee de helft tegen DOTO lelijk bij laten liggen. De Ver- hoom-hrigade leidde in dit Rijnmond-duel bij rust nog met 2-1. maar moest zich 45 minuten later met 4-3 ge wonnen geven. Namens DOTO brak Wemels- felder de score open, maar twee doelpunten op rij van Joop 'Hrubesch' Molendijk hielpen DHS aan een 2-1 voor sprong. Mede door het gebles seerd uitvallen van Jan Kers- semeijer bleek DHS in de tweede rondgang niet bestand tegen, de pressie van de thuis club. Mutsaars en Scholts (Straf schop) tilden DOTO naar 3-2. waarna Pim Visser, voor de vierde maal dit seizoen, in ei gen doel schoot 4-2. Rechter spits Robert Koorengevel be-i paalde de eindstand vlak voor, het verstrijken van de tijd op. 4-2. Vlaardingen Vlaardingen kwam tegen het, Schiedamse SFC niet verder, dan een 2-2 gelijkspel. Frans Lansbergen opende de score voor SFC, waarna uit een:1 scrimmage Herman Hooger-1 boord de score weer recht trok. Na de hervatting namen de Schiedammers wederom de leiding. Krien van Gerwen. was het die van zeker dertig meter vernietigend uithaalde. Het aanvallend stekere Vlaar-I dingen kwam in de slotfase verdiend langszij via een tref fer van Jos van der Windt Uitblinker in de aantrekkelij ke wedstrijd was Rob Korpel. Vlaardingen Kunt u het zich voorstellen? Lekker als Vlaardingse korfbalvereniging een 'thuiswedstrijd' spelen ergens ver weg in Schiebroek op zaterdagavond laat. En dan drie dagen later weer in actie moeten komen tegen dezelfde tegenstander. Om vervolgens drie weken alleen maar te trainen en niet spelen? Maarten van Bergen ageert nu al weer jaren tegen de be staande situatie. Neemt geen blad voor de mond en de be schuldigende vinger wijst re soluut in de richting van de korfbalbond en politiek Vlaar dingen. Van Bergen: „Iedere regel maat in het competitieverloop ontbreekt. Je weet nooit waar je aan toe bent. Je kunt bij voorbeeld niet eens vakanties ver vooruit plannen, omdat je nooit weet wanneer je precies moet spelen. Zo kun je niet prestatiegericht spelen. Het is Het is voor de korfballers uit Vlaardingen een doorlopende kwelling. De standaard teams spelen de thuiswedstrijden nog wel in de eigen vertrouwde omgeving van de West- wijkhal, maar de lagere teams moeten stee vast uitwijken naar accommodaties ver bui ten Vlaardingen. nu net een loterij. Het zaal korfbal in de regio Rotterdam onderneemt een poging tot zelfvernietiging. Op de huidige manier kun je toch geen pro paganda maken voor de sport. Ik ben er zeker van dat het de aanwas van nieuwe leden stagneert." In enkele artikelen in het clubblad van Spirit, de club waar Maarten van Bergen on derdak heeft gevonden, haalt hij fel uit naar de bond en naar politiek Vlaardingen, waarbij vooral de PvdA het moet ontgelden. Artikelen Maarten van de Bergen: sport niet serieus." .PvdA neemt georganiseerde Schiedam Het blijft goed gaan met de tafeltennissers van in- vaiidensportveremging De Ooievaars. Tavenu 5 werd met maar liefst 9-1 verslagen. De zege kwam tot stand via hattricks van John du Chatinier en Mare Chomette, terwijl beide spelers ook het dubbel op hun naam brachten. Wout Peeman struikelde eenmaal en kwam daardoor op twee overwinningen. De Schiedammers tooonden zich op alle fronten de meerdere aan de tegenstander, Met grote verschilen werd Tavenu in een recordtempo van de tafel geslagen. overigens die de regionale me dia achtergehouden werden. Het alternatieve plan van Maarten van Bergen heeft nog geen reacties losgemaakt op het bondsbureau. De korfbal ler in hart en nieren wil bij voorbeeld een regelmatiger verloop van de competitie .In de zaal. door Chris Woerts Naar de PvdA in Vlaardingen haalt Maarten van Bergen eveneens fel uit. „Vlaardingen is het voorbeeld van een hele slechte sportstad. Ik zie de PvdA als boosdoener. Ach, je kunt gewoon spreken van een falend sportbeleid tn Vlaardin gen. Wethouder Cees Bot -is best in sport geïnteresseerd, maar een PvdA 'er zie je nooit bij sportmanifestaties. En dan willen ze er wel over beslissen. De PvdA wil aantonen dat het wei sport-minded is, maar de geschiedenis heeft geleerd dat het heel anders is". „De georganiseerde spon in Vlaardingen is de dupe van de houding van de PvdA. Als de PvdA weer in het college komt na de komende gemeen teraadsverkiezingen, dan kan dat wel eens de ondergang be tekenen voor de georganiseer de sport in Vlaardingen. De PvdA was toch de grootste dwarsligger bij de realisering van de tweede sporthal, was toch de voorloper bij het uit hollen van de bevoegdheden van de VR5R en schreef toch het hardst in negatieve vorm over de Vlaardingse sport!" En; „Ik ben voor om alle sporters een stemadvies mee te geven. De helft van de inwo ners van Vlaardingen doet aan I sport. Als die vijftig procent I niet op de PvdA zou stemmen, maar op een partij die de sport wel een warm hart toedraagt, dan zou de klap voor de PvdA heel hard aankomen. Geloof mij nou, de PvdA neemt de georganiseerde sport niet se rieus." Vlaardingen Fortuna Vlaar dingen heef tl zich gisteravond laat voor de technische bege leiding van de A-selectie op nieuw verzekerd van de in breng van het trainersduo Jan Postema en Jan Bouman. In een laatste gesprek met het be stuur werden de laatste onef fenheden, die een hernieuwde overeenkomst eventueel in de weg hadden kunnen staan, uit de weg geruimd. Voor de Capellenaar Postema, die min of meer als dwingende eis had geponeerd Jan Bou man als assistent naast zich te willen houden, betekent dit dat hij zijn vijfde seizoen in gaat bij de Vlaardingse nieuw komer in de tweede klasse. Bouman, Fortunees in hart en nieren, treedt voor het tweede achtereenvolgende seizoen in loondienst Jan Postema, broer van de be kende televisie-presentator Koos, toonde zich niet alleen,. tevreden over zijn contract verlenging („Een vijfde sei zoen bjj een club is tegenwoor-# dig niet kinderachtig"), maar' was bovenal blij dat het be stuur zijn wens had gehono reerd om ook de verbintenis met Jan Bouman te continue ren. Het bestuur van Fortuna Vlaardingen was bijzonder verheugd over de onverwacht snelle afwikkeling. „Wij zijn er erg blij mee", aldus voorzit ter Cornelissen, „dat beide trainers bij ons blijven. We hadden gehoopt vorige week al rond te komen. Dinsdaga vond hebben we elkaar geluk kig definitief kunnen vinden". De Schiedammer Jan de Lan ge verlengde zijn contract met de zaterdagtak van Xerxes, waar hij aan 2ijn tweede sei zoen begint. Gerrit van Gijzen verlaat na vier seizoenen de afdelings tweedeklasser VDl£ SCHAATSEN Marathoncompatitia Da Uithof: B-rij- dan; t. Frans Blemond {Kaagdorp), 2. Geert RJbbers (Delft), 3. Ton Groe- neveid (Vlaardingen). 4. Plet de Rover (Rijnsburg), 5. Koos Verklei (Pols broek), 6. Cor Smh ("s-Gravenzande), 7. Lao Gar dien (De Üer), 8. Frldel Stop pendel (Gouda), 9. Ad Bos (Zuld- Beyerland), 10. Rein Zurburg (Zwa nenburg). Stand: 1. F. Blemond 40.4; 2. T. Groenaveld 29; 3. L. Gardlen 25; 4. Hein Lansbergen (Delfgauw) 22; 5. P. de Rover 20; 6. G. Ribbens 15; 7. C, Smit en Frans van Wijk 12. Woensdag 10 februari: Korfbal: 20.00 uur Harga-Vitesse; Biljarten: 19.30 uur Voorwedstrijden eerste klasse libra In café Rotterdam te Vlaardingen, 19.30 uur Voorwedstrij den vijlde klasse lïbre In De Oude Markt te Vlaardingen; Voetbal: 19,00 Finale spelregel wedstrijden voor de jeugd van de SSV in clubgebouw Ex celsior '20 (Thuriede); Zaalvoetbal: 20.30 Unlcum-Schledam (Schie broek). Dondardag 11 februari; Biljarten: 19.30 uur Voorwedstrijden vierde klasse libra in 't Spinnewiel te Vlaar dingen, 19.30 uur Voorwedstrijder vijfde klasse lïbre in De Cockpit te Vlaardingen, 19.30 uur Voorwedstrij den vijfde klasse libre In De Kroon.te Vlaardingen, 19.30 Voorwedstrijden eerste klasse bandstoten ln De Kroon te Vlaardingen; Vollajrbak 19.15 uur Sun Nght-Nat tonale Nederlanden (h), 20.30 uur Sunllght-PA Verkark/2 3 (d), 21.15 uur SheU-Tenaco 3 (d); Zaalvoetbal: 22.00 HWD-DWS (Ener giehal Rotterdam). k t

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3