16 9Zeif energie maken is de toekomst' ROTTERDAM Sluiting Zestienhoven bedreigt voortbestaan NLM Open bilj artstrij d '11 sociaal gebeuren Roteb Banen verlies door natuurlijk verloop Vereniging van windmolen gebruikers: Van Eesteren weg uit Europoint Directie Schiphol: laat het open Niet vóór 1995 voor woning- bouwnodig Directeur bij SHV- scheepvaart weg met ruzie Rotterdams Nieuwsblad woensdag 10 iebruan 1932 Rotterdam Door natuur lijk verloop zal er volgens woordvoerder B Schoonder woerd bij de Roteb. de ge meentelijke reinigi ngsdumst, een aantal banen verdwij nen. Bij de reiniging verdienen nu ongeveer zevenhonderd werknemers hun brood Het verlies aan arbeidsplaat sen Is het gevolg van de ge plande bezuiniging van ach- tenhalf miljoen gulden. Om hoeveel banen het gaat kan Schoonderwoerd met zeggen: „We hebben daar nog geen vastomlijnde ideeen over. In juni of juli kunnen we dat pas met ze kerheid vaststellen". Een belangrijk deel moet de vuilnisophaaldienst inleve ren. Schoonderwoerd: ..Per wagen zou een chauffeur bij voorbeeld met één in plaats van twee laders kunnen rij den. Immers, we willen in elke buurt containers plaat sen. waar de bewoners hun -zakken deponeren. Dan heb ben we ook minder ophalers nodig"- De Roteb heeft er nog met aan gedacht, hoe mensen, die slecht ter been zijn, zich moeten redden. „Er kunnen natuurlijk altijd problemen rijzen", meent Schoonder woerd. „We proberen de loopafstand zo klein mogelijk te houden. In Zuidwijk expe rimenteren we al met zoiets. En uit die buurt komen wei nig klachten. We gaan per .wijk bekijken, hoe we de containers het beste kunnen -plaatsen". Onzekerheid heerst er ook over de verhoging van bij dragen aan de reinigings rechten. Op dit moment is de opbrengst niet kostendek kend. ,.Het juiste bedrag n» nog niet bekend", aldus Schoonderwoerd. Door de verdwijning van ba nen bij de veegdienst kan het Rotterdamse straatbeeld, weet de woordvoerder, een rommelig aanzien krijgen: „Daar is mets aan te doen, het kan niet anders". BWIWillW m t i'itlW Mi "i ilMiMPti' ij' ï'i Rotterdam Aannemings maatschappij J. P. van Eeste ren hoopt nog dit jaar te ver huizen van Europoint naar het industriegebied Dierenstem bij de veiling in Barendreeht. Daarmee zijn dan alle banden met OGEM verbroken. „We zijn daar erg gelukkig mee" aldus de heer C. de Krijger' een van de drie directeuren „Op het nieuwe gebouw komt ook onze eigen naam weer te staan, goed zichtbaar vanaf de Zuidelijke Randweg. Want we willen graag onze eigen identi teit terug hebben en weer he lemaal als Van Eesteren ver der gaan". Het Rotterdamse bouwbedrijf, dat dit jaar een halve eeuw be- Hoek van Holland Zelfgemaakte energie aanwenden voor commerciële doeleinden. Dat is het streven van de afgelopen vrijdag in Hoek van Holland opgerichte Vereniging van Windmolengebruikers (VWG). Secretaris R. de Bruijne zegt, dat er onder molen eigenaars een grote behoefte bestaat aan een belangenvereniging: „Voordat de club van de grond kwam. hebben we eerst de meningen van de inolenbczitters gepeild. In Nederland staan nu zo'n veertig windmolens, die bedrijven gebruiken om energie op te wekken. Nu ts negentig procent bij de VWG aangesloten. Pas vorig jaar begon de wind molen populair te worden. Alles is nog zo nieuw. Belangrijk is, dat ondernemingen zelf in hun electnciteit voorzien". Als het aan de VWG ligt, staat er in de toe komst naast elke fabriek of boerderij, die continu electnciteit gebruikt, een windmo len. „Voor een molen moeten we ruimte creeeren", legt De Bruijne uit. „In geen en kel bouwplan van de overheid komt het woord windmolen voor. Dat komt door het voortdurende conflict tussen woning- en mo len bouw. Immers, zo'n energieopwekker steekt overal torenhoog bovenuit, en dat vindt de overheid geen mooi gezicht. De toe komstige eigenaar moet eindeloos zeuren om een bouwvergunning. Zonder dat papiertje kun je niets beginnen". De Bruijne snijdt een volgend punt van kri tiek op de staat aan: „Het centrum voor ener gieonderzoek in Petten test de veiligheid van de molens. De ambtenaren verwijzen naar hel centrum, waar je volgens hun een certifi caat van betrouwbaarheid moet halen. Ze weten niet eens, dat zo'n papiertje pas in de loop van dit jaar wordt uitgegeven". Duur Een molen met een doorsnee van tien meier en een vermogen van dertigduizend kilowattuur per jaar, rekent de secretaris voor, kost onge veer 65.000,-: „De aanschaf is erg duur. Het duurt zes tot tien jaar voordat je het terug ver dient. Gelukkig komt de overheid je in zoverre tegemoet, dat je een premie van maar liefst veertig percent krijgt. In het kader van de be zuinigingen is zelf energie maken de toe komst". Theoretisch brengt molenenergie evenveel op als electriciteit. Tot zijn spijt moet secretaris De Bruijne bekennen: „Helaas valt het rendement in de praktijk tegen. Voorlopig is het technisch niet mogelijk betere windmolens te produceren. De technische Hogeschool in Delft experimen teert met tipvleugeltjes, die op de wieken kun nen worden gemonteerd. Dan zou het vermo gen tweeenhalf tot tien keer zo groot zijn". De Nederlandse ondernemer weet, zegt De Bruijne, amper iets van windenergie. De mees te molens komen uit Denemarken en Duits land: „Als wc de binnenlandse industrie moti- Secretaris De Bruijne van de VWG voor een windmolen; „De opbrengst valt nog tegen". veren, levert dat weer werkgelegenheid op. De Denen zijn veel verder dan wij. Zij hebben at enkele honderden molens staan. De buitenland se producten overspoelen de markt hier. Er is dus veel aanbod en weinig vraag. Resultaat is een felle concurrentiestrijd, waar de consument de dupe van is. Onbetrouwbare informatie over de opbrengst is geen uitzondering. De VWG kan zoiets voorkomen". De bediening van een windmolen, verzekert De Bruijne, verloopt volkomen automatisch: ,.De molen is rechtstreeks op het electnciteits- net aangesloten. Produceert hij te veel energie, dan krijgt hel Gemeentelijk Energiebedrijf het overschot". De secretaris is optimistisch over de ontwikke ling van windenergie: „Ik verwacht dat het aantal molens zich elk jaar zal verdubbelen". Rotterdam Sluiting van de luchthaven Zestien ho ven bedreigt de NLM m haar voortbestaan. Niet al leen zou dat leiden tot mas sale ontslagen bij de Neder landse Luchtvaartmaat schappij, maar Fokker zal bijvoorbeeld ook geen vliegtuigen meer aan de NLM kunnen leveren. Deze mededelingen heeft de directie van de NLM ge daan aan de Rijnmon draadsleden K Wetsema (D'66) en Th. Bakkers (VVD), de gecommitteerde voor economische aangele genheden, zo bleek tijdens de vergadering van de Rijn mond-raadscommissie voor e.a, waarin het voortbe staan van Zestienhoven be sproken werd. Als Zestien hoven dichtgaat valt de hoeksteen uit het lijnen net van de NLM, 20 heeft de heer Wetsema in een gesprek met de NLM vernomen. De heer Bak kers had in een ander ge sprek gehoord, dat hoewel thans de groei stagneert de luchtvaart nog steeds uit gaat van een verdubbeling van het luchtverkeer. Een groot deel daarvan zal uit de regionale verbindingen moeten komen. De NLM heeft haar ontstaan te dan ken aan het regionale luchtverkeer. Als Zestien hoven uit de keten van re gionale luchthavens wordt genomen, loopt het voortbe staan van de NLM gevaar, zo had de directie van de NLM ook hem verzekerd. Daarmee is een groot aantal arbeidsplaatsen gemoeid, dat nog moet worden opge teld bij de 800, die er direct op de luchthaven zijn In deze vergadering vestig de de heer Wetsema er voorts de aandacht op, dat de president-directeur van Schiphol, de heer J. Weg- stapel, in een ingezonden stuk in De Volkskrant van derland op lange termijn en in de tweede plaats omdat Rotterdam als wereldzeeha ven voldoende potentieel bezit om er een eigen lucht haven op na te houden. In antwoord op vragen van worden) de iokatie Zestien- hoven niet vóór 1995 voor woningbouw nodig zal zijn. Gecommitteerde Bakkers wees er op, dal na 1986/87, wanneer Rijnmond provin cie zal zijn geworden. Rijn- zaterdag heeft geschreven, dat de directie van Schiphol meent, dat Zestienhoven open 20U moeten blijven en zelfs een belangrijker func tie moet krijgen dan het nu heeft. In de eerste plaats vanwege de beschikbare luchthavencapaciteit in Ne- Rijnmondraadsleden deelde drs. B. van der Velden, ad- junet-hoofd van de afdeling ruimtelijke ordening mee, dat als het lukt alle andere in het streekplan aangewe zen bouwlokaties te benut ten (maar daarin zou veel energie gestoken moeten mond over een veel groter gebied zeggenschap 2al heb ben om maar geschikte bouwlokaties te kunnen zoeken. Strijdpunt waren ook in deze vergadering de grond- kosten, die aan Zestienho ven toegerekend kunnen worden. De heer C. Boer man (PvdA) zei, dat vijf di recteuren van gemeentelij ke grondbedrijven onafhan kelijk van elkaar tot bedra gen van 75 a 80 per m2 waren gekomen. Drs. Van der Velden be streed dat niet, maar, zo zei hij: 'iedere directeur van een grondbedrijf zal tot een zo hoog mogelijk bedrag zien te komen om een zo hoog mogelijke lokatiesub- sidie van het ministerie te kunnen binnenhalen. Maar nog kort geleden heeft de inspecteur voor de ruimte lijke ordening van het mi nisterie in een vergadering van de planologische com missie Rijnmond gezegd, dat Zestienhoven juist zo'n aantrekkelijke bouwiokatie is door de lage grondkosten. 'Grond is zoveel waard als een gek er voor geeft. En het ministerie is niet gek', aldus de heer Van der Vel den. 'Als de heer Boerman er van uitgaat, dat bebou wing van Zestienhoven enorme maatschappelijke besparingen oplevert, kost het de minister van volks huisvesting wel hetzelfde bedrag aan lokatiesubsidies en dat bedrag dient ook tot de maatschappelijke kosten te worden gerekend. Tot dusver hebben bij Rijn mond alleen D'66 en de VVD (inclusief het lid van het dagelijks bestuur Theo Bakkers) zich voor handha ving van Zestienhoven uit gesproken, de heer Wetse ma onder het motto 'in deze, economisch slechte tijd- geen oude schoen te willen weggooien voor er een nieuwe ter beschikking is'. door Ger Bestebreurtje staat, haalde in 1981 dc* beoog de omzet en maakte ook nog winst. „Daar rekenen we du jaar weer op, al wordt het steeds moeilijker. We zijn in elk geval als gezond bodnjf losgemaakt en ondergebracht in TBI Holding. Met behoud van de werkgelegenheid. Een goede zaak in deze tijd," weet directeur De Krijger. In Barendrecht bouwt Van Eesteren (2elf) een complex met 2500 vierkante meter kan toor- en vijfhonderd vierkante meter bedrijfsruimte. Er wordt onderdak geboden aan onge veer honderd medewerkers, dertig meer dan nu op Euro- point omdat er ook enkele kleine werkmaatschappijen van Van Eesteren meegaan, „Wc hebben eerst nog in Rot terdam en andere randge meenten gezocht, maar dat ging wat moeilijk en in Baren drecht werden we met open armen ontvangen. Rotterdam Het vertrek van de ene dag op de ande-i re van drs. F.W. Meijer (54), directeur van de groep zee scheepvaart van de SHV, is voor het personeel .ais een donderslag bij heldere he mel gekomen. De onderne mingsraad van Nievelt Gou- driaan betreurt zijn vertrek. Over de „hem moverende" redenen wil het bedrijf niets méedelen. Drs. Meijer is eind vorige week afgetreden maar blijft in dienst van de SHV. Onderzocht wordt wel ke mogelijkheden er in het concern nog voor hem aan wezig zijn, aldus de SHV- voorlichtingsdienst. Meijer is in 1972 bij de SHV in dienst getreden om De Gruyter te reorganiseren. Voordien had hij vijftien jaar bij AKU-AKZO gewerkt. Bij Nievelt Goudriaan, welk bedrijf In 1968 door de SHV was gekocht, werd hij bijj zijn komst als directeur in op 1 juli 1977 met wanfrou- wen ontvangen vanwege_£ïjn vroegere bezigheden met reorganisaties en omdat toen een wantrouwen tegen het moederbedrijf bestond. Als buitenstaander werd hij in de Nederlandse scheep vaartwereld met wantrou wen bejegend, maar vol gens de OR van Nievelt Goudriaan heeft hij zich in de loop der jaren weten te bewijzen. Per 1 juni 1979 werd hij be vorderd tot directeur van de groep zeescheepvaart van de SHV, waartoe naast Nie velt Goudriaan ook de nieuw opgezette Africa Ex press Shipping Line, SSM Transport in Harlingen en enige buitenlandse vestigin gen behoren. B.C. Fock werd toen directeur van Nie- veit Goudriaan. Rotterdam De populariteit van het driebanden op groot biljart m Rotterdam is verba zingwekkend Ondanks de ai- gemene recessie, die ook in be- paalde sectoren van het biljar ten merkbaar is, blijft de ani mo voor het driebanden on verflauwd groot Het jaarlijks» driebanden-invitatietoernooi waarmee het seizoen wordt ge opend, de zeven Rotterdamse formaties in de strijd om de KNBB-beker, de 35 teams in de districtscompetitie, de mas sale tweekamp Rotterdam- Den Haag, het grote evene ment om de Lue van Straalen bokaal en kampioenschappen in vier verschillende klassen, dat alles te samen kan de im mens grote 'honger* naar het driebanden niet stillen. LMO-bestuurder Willem Duinhouwer, zelf een gere nommeerd driebander, heeft de bestaande behoefte aan nog meer activiteiten in deze disci pline duidelijk onderkend. „Met medewerking van Luc van Straalen, die daarvoor gratis de. biljarts en een beker ter beschikking stelt, zijn wij in biljartzaal Imperator een geheel nieuw soort toernooi begonnen. Een toernooi waar bij hoofdzakelijk overdag wordt gespeeld en waaraan, ook kan worden deelgenomen door spelers die niet zijn aan gesloten bij KNBB-clubs. Wjj zijn daarbij uit gegaan van de gedachte, dat hier ook moge lijkheden moesten zijn voor mensen voor wie het om de een of ander reden niet moge lijk is clubavonden te bezoe ken". De nieuwe opzet, waarvoor of ficieel toestemming van het district moest worden werd j^erkregen omdat georgani seerde en met aangesloten re creanten in vrije tijdskleding werden samengebracht, blijkt een enorm succes. „We zijn ge start met 36 spelers verdeeld door Jerry Lammertink over vier poules waarvan de eerste twee aan het slot in de finale komen. Dat hadden er even goed vijftig kunnen 2ijn want de belangstelling voor dit vrije toernooi is overstelpend", merkt Duinhouwer verheugd over het aanslaan van zijn nu reeds geslaagd plan op. „Om de kosten hoeft niemand het te laten. Voor dit toernooi, waaraan ook nog een gezellige avond is verbonden, rekenen wij een inschrijfgeld van maar vijf gulden. Omdat wij ook re kening willen houden met werklozen, gepensioneerden of met mensen die van de WAO trekken, kan dat bedrag zelfs per week met een gulden wor den aanbetaald". Vast staat nu reeds dat het handicaptoernooi om de nieu we Imperator Cup heel goed voor herhaling vatbaar is. On der deelnemers schaarden zich naast debuterende partici panten die het districts compe titieminimum van 15 carambo les moeten maken ook beken de hoofdklassers als Hans van Leuteren, Ron Schumann en Luc van Straalen. „Hier komt beslist een vervolg op", verzekert biljart-activist Willem Dumhouwer nu al. „Ons initiatief heeft propagan distische waarde. Een paar deelnemers van dit toernooi hebben zich inmiddels al bij een club aangesloten. Boven dien heeft het een nuttig so ciaal aspect. Het houdt mensen op verantwoorde manier pret tig bezig", 1 Willem Duinhouwer: propaganda voor biljarten

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4