ROTTERDAM 6RAAG GEDAAN Lijnbaantheater was impopulair KERKNIEUWS 'fiOAf Wethouder Van der Have: Rotterdam heeft in '72 kans laten liggen..." Aflevering 15 Manifestatie tegen plannen ziekengeld o"r v'an**7hol^h'',^ I I i Rotterdams Nieuwsblad woensdag 10 februan !982 Aan het einde van de jaren zeventig is onafgebroken ge zocht naar een oplossing voor het prostitutieprobleem op Katendrecht. Vanuit de horeca, de sexbusiness, de wijkorganen en de politieke hoek werden voorstellen ge* lanceerd, die net zo hard weer van tafel werden ge veegd. Elk plan, zelfs al zag het er al leszins redelijk uit, werd, al naar gelang de strekking, door de voor- of tegenstanders van de prostitutie resoluut getorpe deerd. Zo lanceerde begin 1978 ook het Democratisch Overleg Or gaan Katendrecht (DOOK) een nieuw plan voor de con centratie van de prostitutie op Katendrecht. In het orgaan hadden vertegenwoordigers zitting van de werkgroepen horeca, middenstand, prostitu tie en Verontrust Katendrecht Met elkaar wilden ze voor de toekomst een nieuw wijkor- gaan gaan vormen, omdat men het Wijkcontact Katendrecht niet als representatief be schouwde voor de plaatselijke bevolking. De plannen van het DOOK sloten aan op het eerder door het CDA ingediende voorstel om op Katendrecht een „sex driehoek" te maken. Het CDA dacht daarbij aan het blok hui zen tussen de Veerlaan-Suma- traweg-Brede Hilledijk. In deze vorm achtte Verontrust Katendrecht het plan echter niet haalbaar. Men wilde geen uitbreiding van de sex op Ka tendrecht. En dat zou, indien alle Rotterdamse prostituées naar de „sexdriehoek" zouden worden overgeheveld, wél het geval zijn. Het DOOK had twee plannen: de Atjehstraat als enige sex- straat en het Deliplein als uit gaansgebied, of: alles naar het Deliplein, waarbij het plant soen zou worden bebouwd met pandjes die als bordelen dienst gingen doen. Door een finan ciële bijdrage zouden de bewo ners uit de directe omgeving in staat moeten worden gesteld naar elders te verhuizen. Bakzeil Begin maart 1978 haalde het CDA echter w®er enigszins bakzeil. Het college van B en W had toen al laten weten niet dieper op de Christendemocra tische plannen te willen in gaan. En mede onder druk van de emotionele reacties vanuit de wijk, zei het raadslid V.F.Tromer op woensdag 8 maart 1978: „Ais de bewoners er niet voor voelen, hoeft het vpor ons ook niet". Het Poortgebouw waarover ook op Katendrecht zoveel te doen is geweest. Bekvechten over een "sexdrie »ek' door Hans Soeters Hoe de totale bevolking van Katendrecht over de tot dat moment gelanceerd» plannen dacht, was op dat moment niet duidelijk Areka en het Wijk contact waren fel tegen. De Werkgroep Prostitutie en Ver ontrust Katendrecht bleken vóór. „Ik durf over de totale mening geen schatting te ma ken", verklaarde Tromer. „In gesprekken met bewoners krijg je er ook geen idee van. Echt zinnig praten is met hen onmogelijk. Daarvoor laaien de emoties telkens te hoog op". Het CDA wilde echter duide lijkheid. In juli maakte de po litieke partij bekend dat er on der de bewoners een enquête zou worden gehouden, over de vraag hoe men stond tegeno ver een „sexdriehoek" op Ka tendrecht. Burgemeester An~ dré van der Louw deed hierop echter een dringend beroep op het CDA om de enquête niet te laten doorgaan. Hij noemde zo'n onderzoek „een heilloze weg". „Het is gevaarlijk om de men sen zo tegen elkaar in het har nas te jagen", aldus Van der Louw. Bovendien maakte hij bekend dat de plannen van het college (de prostitutie naar het Poortgebouw) door een en quête niet zouden veranderen. Zelfs als de meerderheid van de Katendrechters vóór een sexdriehoek op De Kaap zou zijn.„ Enquête Maar er waren méér tegen standers van het Poortgebouw als eroseentrum. Ook de pros tituées zagen er niets in. Een in 1979 gehouden onderzoek wees uit dat slechts drie pro cent van de prostituées in Rot terdam akkoord zou gaan met een noodgedwongen verhui zing naar een eroseentrum. De prostituées vreesden dat door een dergelijke verkassing hun anonimiteit gevaar zou lopen en dat ook de belastingdienst hen op de hielen zou gaan zit ten. De in mei 1979 gepubliceerde uitslag van de door het week blad Panorama gehouden en quête toonde aan dat 37,5 pro cent van de prostituées zou overgaan tot „thuiswerk", als er op Katendrecht een prosti- tutieverbod van kracht zou worden. Vijftien procent zou zich hier niets van aantrekken en de rest zou in dat geval de kroegen als werkterrein kie zen. De uitslag van de enquête zaaide verdeeldheid onder de hoeren op De Kaap. Met name het kleine groepje dat koste wat kost wilde blijven, voelde zich in de steek gelaten. „Je word verraden door je eigen collega's", mokte een prostitu ee tegenover Bar Neutraal aan de Sumatraweg. „Nu zijn we nog in de meerderheid, maar op deze manier hoeft de actie groep maar te gaan zitten af wachten. We zijn net die klei ne negertjes: toen waren er nog maar tien..." De stadsvernieuwingpiannen voor Katendrecht werden ech ter onverstoorbaar verder uit gewerkt. In de driehoek Ka- tendrechtselaan-Rechthuis- straat-Katendrechtsestraat zouden 106 woningen worden gesloopt, die niet meer in aan merking kwamen voor reno vatie. De projectgroep Katen drecht opperde dat in de ko mende drie jaar de hele wijk (450 woningen) kon worden aangepakt. Tegelijkertijd lanceerde de Delftse architect prof.ir.Carl Weeber een plan om van het Deliplein een groot uitgaans centrum te maken. Hij dacht hierbij aan een centrum met een bioscoop, bowlingbanen, zwembad en vijftien horeca- etablissementen. Projectcoör dinator Fred Blokhuizen ver bond aan het plan echter de voorwaarde dat dan wel het eroseentrum buiten Katen drecht gerealiseerd diende te worden. In januari 1979 werd er een stichting opgericht, die tot doel had het „rosse" leven voor Katendrecht te behouden. Ini tiatiefnemer was sexbaas Ri- nus Smit, die aankondigde zo snel mogelijk met de gemeente rond de tafel te willen gaan zitten. De nieuwe stichting maakte meteen maar bekend niet met de andere stichting (Eros- en Vermaakcentrum Rotterdam) van Aad Leyten en Ger van Driel-Vis te zullen gaan samenwerken. Deze stichting wilde de prostitutie overhevelen naar het Poortge bouw. „Maar naar het Poortgebouw gaan we nooit Ook niet als de gemeente mensen van ons naar voren schuift. En met Leyten en Van Driel-Vis gaan we in geen geval in zee. Die hebben we nog nooit op Ka tendrecht gezien en we heb ben ook geen vertrouwen in hen", aldus Rmus Smit De horeca op De Kaap werd echter opnieuw erg boos op het wijkorgaan. Katendrecht was aangewezen voor het fes tival van de Ongelukkige Liefde, maar omdat het wijk orgaan vond dat Katendrecht niet rijp was voor zo'n festival werd het plan in de kiem ge smoord, Eventueel was men bereid toe te staan dat een en ander zich in drie café's op het Deliplein zou afspelen, maar dan moesten, die avond wel alle bordelen gesloten blijven. Op 17 februari 1Ö79 verklaar de wethouder W.J.van der Have: „Rotterdam heeft in 1972 zijn kans laten liggen. We hadden toen de moed moeten hebben om het Deliplein aan te wijzen als eroseentrum. En dat was dan misschien nog wel gelukt ook. Eigenlijk zijn de moeilijkheden op Katendrecht in 1968 begonnen. Ik heb de sex er harder zien worden. Vroeger was het alleen maar een kwestie van „naar de hoe ren gaan". Van sexclubs was nog geen sprake. Maar het is allemaal anders geworden door de komst van prostituées en souteneurs van buiten Rot terdam". Toen Van der Have in 1974 de portefeuille Wijken kreeg toe bedeeld bleek het Deliplein niet haalbaar meer, omdat een eerste nota van een werkgroep al voorstellen voor concentra tie van de prostitutie aangaf. Een van die voorstellen was het handhaven van de prosti tutie in één straat op Katen drecht Maar tijdens een dra matische vergadering in het wijkgebouw riepen alle raads fracties eensgezind: „Dat nooit!" In 1974 kreeg de bevol king van Katendrecht op nieuw de belofte, dat de over last gevende prostitutie op het schiereiland nog ten hoogste twee jaar zou duren. Het lukte niet. Aan het einde van de zomer van 1975 kwam voor het eerst de naam van het Poortgebouw als mogelijk eroseentrum op de proppen. Het ontlokte aan oud-burgemeester Wim Tho massen de opmerkingen: „Een hoerenkast in het Poortge bouw! Hoe verzinnen ze het!" Wethouder Van der Have - na Wethouder W.J.van der Have: kans laten liggen". 32 jaar bij Pakhoed werkzaam te zijn geweest, toch ook een havenman in hart en nieren - reageerde minder emotioneel. „Ik heb nooit gedacht. Gut, gut, wat erg Ik was eerder blij met deze oplossing". De ver standhouding met de sex bazen op De Kaap werden door Van der Have omschreven als „met zo slecht". „Als we elkaar te genkomen. zeggen we goeie- dag. Op een aantal punten zijn we het niet eens, maar er zijn daar ook enkele mensen met begrip voor de situatie. Zij er kennen. dat ze te ver zijn ge gaan met de business". Maar terwijl de rode lampjes op Katendrecht steeds zwak ker gingen branden, gebeur den ook andere dingen: na veertig jaar kreeg het schierei- landje eindelijk weer een ei gen huisarts Dokter Eef van Dijk (29) vestigde zijn praktijk in de gezondheids winkel aan de Rechthuisstraat Een maand later hadden zich al vijfhonderd van de 2500 Ka tendrechters laten inschrijven. Katendrecht begon langzaam maar zeker weer tijd te krij gen om aan. andere dingen te gaan denken... .Rotterdam heeft in 1972 zijn Volgende aflevering: strijd lijkt gestreden (zaterdag 13 februari) -r De Rotterdam Het Lijnbaantheater wordt deze week ge sloten omdat er te weinig publiek voor is Half juli '81 heeft de Rotterdamse Kunststichting het theater overge nomen van de bioscoop-exploitant Meerburg, die -ook al op grond van economische overwegingen- van de bio scoop af wilde. In het begin van de jaren '70 stond het theater bekend als een soort arthouse; Meerburg programmeerde in de kuil (het sousterratn van het Lijnbaanplein) de 'betere' films, maar toen het aanbod verminderde en het karak ter van de programmering langzamerhand veranderde, nam de belangstellrng af. Tezamen met Film International heeft de Rotterdamse Kunststichting halverwege vorig jaar, voorlopig voor een proefperiode van een jaar, de programmering in handen genomen met de bedoeling een wat breder publiek te be reiken. De exploitatie kwam in handen van de Dienst Gemeentelijke Kunstgebouwen. In het begin kwam er wel publiek,- de programmering was redelijk aantrekkelijk, een concessie tussen de 'bete re' film en de publieke smaak. Maar het aantal bezoekers nam af en ook tijdens Film International vielen de resul taten tegen. Bestemming De Dienst Gemeentelijke Kunstgebouwen heeft nog geen nieuwe bestemming voor het pand in de kuil, maar voor lopig houdt men er rekening mee dat het behouden wordt voor filmprojectie. De geringe populariteit van het theater wordt onder meer geweten aan de locatie: het publiek ervaart de kuil als ontoegankelijk en onveilig Plannen om bij voorbeeld de ingang van het theater op de Lijnbaan zelf te situeren konden vanwege de kosten nooit worden gerealiseerd. Dat zulks in deze tijd van 'ombuiging' wel zou gebeuren is hoogst onwaarschijnlijk. NED HERV. KERK - Beroe pen: te Oud-Loosdrecht J. Be- zemer te Westkapelle; te Oud- Beijerland J J.W. Mouthaan te Nunspeet; te Woudsend J. de Korte, kand. te Houten. Aan genomen: de benoeming tot ziekcnhuispredikant te Deven ter (St. Elizabethgasthuis en Brmkgreven) A. van Buuren te Zoetermeer; naar Heerde (toez.) B H. Weegink te Beer- zerveld, die bedankte voor Ben nebroek, toez. Bedankt: voor Hollandscheveld (toez.) J.J. Roodsant te St. Maartens dijk en Tholen (deelgem. Re- hoboth en Immanuel); voor Hierden W. Westland te Lun- teren; voor Haskerkorne-Ou- dehaske J. Pannekoek, eerv. ont. pred. met bev. van em. te Hoxter (Did), Westfüïische Landes Kirche. Beroepbaar; P. Buitelaar te Rotterdam. GERBF. KERKEN - Beroe pen: te Etbergen drs. J.J.Th Meijer te Blija. Aangenomen: naar Leek J.D. Ubels te Ame- rongen; naar Joure C.W. Kem penaar te Utrecht-West. Be dankt; voor Hoogeveen drs. H. Boswijk te Dordrecht. GEREF KERKEN VRIJGEM - Beroepen: tc Terneuzen C.J. Mewe te Marknesse; te Assen Noord C. van den Berg te Zuidhorn. Aangenomen: naar Spaken burg-Zuid J.C. Post te Schtld- wolde. Beroepbaar: drs. A.A. van Essen te Zwolle. CHR. GEREF. KERKEN - Be roepen: te Zwijndrecht W. Kok te Rotterdam oost/Capel- le aan den IJssel; te Gorcum dr. T. Brienen te Kampen. Be dankt: voor Broeksterwoude A.K. Wallet te Ouderkerk aan de Amstel. GEREF. GEMEENTEN - Be roepen: te Emmeloord, Hil versum en Krabbendijke Th. van Stuyvenberg te Mebsker- ke; te Terneuzen R Boogaard te Leiden: te Oosteriand J.C. Weststra te te 's Gravenpolder, te Hoogvliet J.S. van der Net te Utrecht; te Groningen en te Berkenwoude c.m. Stolwijk th. van Stuyvenberg te Mehs- kerke; te Zwolle J.C. Weststra- te te 's Gravenpolder, die be dankte voor St. Catharine (Ca nada); te Spïjkenisse R. Kat- tenberg te Lelystad Bedankt: voor Mijdrecht D, hakkenberg te Lisse; voor Norwich (Cana da) en Rijssen M. Mondria te Waardenburg. Tweetal: te Herkingen A. Bregman te Rijssen en J. Karens te Op- heusden. OUD-GEREF. GEM. IN NED - Beroepen: te Kampen M. Pronk te Dordrecht. GEREF. GEM. IN NED. - Be dankt: voor Vlaardmgen M van Beek te Opheusden. BAPT. GEMEENTEN - Be roepen: te Rotterdam-centrum J B. van der Veen zendings predikant te Cameroun. wo nende te Dordrecht; te Almelo (Geraniumstraat) W.P. van Bcrkel te Winschoten Be noemd: tot geest, verzorger van het verpleeghuis 'Nieuw Toutenburg' te Noord-Bergum (part-time) M.J.G. de Vink le Kolluranaerzwaag, die tevens geest, verzorger van het 'Tal- ma Huis' te Veenwouden blijft en deze benoeming heeft aan genomen. ADVERTENTIE Binnenkort verschrinl, aanslui tend op deze serie, het boek "De Kaap", door Hans SoelerB. 128 pagina's binnenwerk, met vee! oude foto's, formaat 21x29 7 cm Prijs 26.50 Tegen inlevering van Evenemen ten Paspoort coupon 110 /7,5Q korting Voor de snelle beslissers die het boek nu bestellen GRATIS reproduktie van de Eerste Katen- drechtss Haven, formaat 45x54 cm. tzt. uitsluitend af te halen. Intekenen ook telefonisch moge lijk. 010-128231 aï'ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Rotterdam De Indu striebond CNV houdt za terdag een manifestatie in het Theater Zuidplein om te demonstreren tegen de plannen van de regering om het ziekengeld te ver lagen. Sprekers zijn bondsbe- stuurder Molendijk van het CNV, Joop Ester van de Industriebonden CNV, Teeuwen van de christelij ke politiebond en Van dei- Wind van de Diensten bond CNV. De manifestatie begint om tien uur. ADVERTENTIE Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even verandering m. Adres- Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst ff P0sIc en goed beloond! Want voor die kleine» e: moeite krijgt u een originele pepermolen en zoutvat. f met O k en ©n zoutvat naar- Tehlo0a._^ ff puurdehn

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5