ROTTERDAM 18 Vijftig eeuwen geleden dronken Egyptenaren al een borrel Brünoll Marinierskapel: Plan voor grammofoonpla ten GRAAG GEDAAN. [bon imiDGES Regeren en een beetje relativeren Tentoonstelling over drugs 'Niet bezuinigen op toneel' Rotterdams Nieuwsblad donderdag II februari 1932 Rotterdam Dat druggebruik geen zaak van vandaag of gisteren is, vaLt tot 20 juni in het Rotterdamse museum voor land- en volkenkunde aan de Willems- kade te aanschouwen. De samenstellers van de tentoonstelling 'Kruiden van He mel en Hel' hebben zich niet beperkt tot de in onze cultuur bekende illegale drugs, zoals bijvoorbeeld heroïne. Onder het motto, Vijfduizend jaar druggebruik' worden de verschillende roesmiddelen over de gehele wereld onder de loep ge nomen. De mens heeft kennelijk be hoefte aan drugs, gezien de vele soorten, die in bijna alle landen van de wereld voorko- men. Ook de vindingrijkheid, waarmee de mens drugs be reidt en gebruikt, is indruk wekkend. De hallucinerende middelen van de indianen, de opium, die wij in China introduceerden, maar ook geneesmiddelen, koffie, thee, tabak en alcohol passeren de revue. Het is voor al interessant om te vernemen hoe onze maatschappij in de loop der eeuwen op deze nu dagelijks gebruikte drugs rea geerde, toen de verschillende compagnién ze uit verre onbe kende streken begonnen in te voeren. Koffie was bijvooorbeeld zeer omstreden en thee leidde in Engeland bijna tot een burger oorlog. Mensen hebben de doodstraf gekregen omdat zij zich met thee en koffie inlie ten. Niet omdat het middel zo gevaarlijk was, maar omdat de mensen in de speciale theehui zen te veel nadachten over po litieke zaken. Maar de mentaliteit blijkt de afgelopen eeuwen niet veel veranderd. De tegenwoordig dagelijks gebruikte middelen zijn in de loop der tijd legaal geworden, omdat de winst zwaarder woog, dan politieke, morele of medische bezwaren. Ook de softdrug 'marihuana' Protest van gezelscha ippen Rotterdam Vijf toneelgezel schappen hebben een pamflet gestuurd aan 'het hooggeëerd publiek' waarin wordt gepro testeerd tegen de voorgeno men bezuinigingen. Het schrij ven is ook op het gemeente huis ontvangen en bij de stuk ken gevoegd, zodat het behan deld zal worden in de commis sie kunstzaken. Ondertekenaars Franz Marij- nen, namens het RQ Theater, Ruud Spoel (Diskus), Ben Hurkmans (F Akt), Gert Tim- mers (Onafhankelijk Toneel) en Cis van Helmond (Initiatief Theater-8ö) formuleren de eis: „Geen bezuiniging op het tota le theateraanbod in Rotter dam". Dankzij en niet ondanks alle artstieke verschillen hebben de theatergroepen in Rotter dam die onder de Toneelraac ressorteren besloten gezamen lijk een scherp protest aan te tekenen tegen de voorgeno men bezuinigingsplannen van de gemeente Rotterdam, zo stellen zij en er wordt in het pamflet op gewezen dat sinds de oprichting van de Toneel- raad in 1972, op één eenmalige structurele verhoging na, nog steeds hetzelfde bedrag aan to neel wordt besteed als voor de stichting Nieuw Rotterdams Toneel beschikbaar was. In plaats van één repertoiregezel schap is er nu een uitgebreid en gedifferentieerd theate raanbod inclusief een repertoi re-gezelschap voor praktisch hetzelfde geld. Onder het motto 'Alles van waarde is weerloos', een dicht regel van Lucebert die in lich tende letters op het gebouw van een verzekeringsmaat- chappij aan de Blaak staat ge schreven, stellen de onderte kenaars dat Rotterdam zich, als één van de drie grote ste den in Nederland, niet kan onttrekken aan haar verant woordelijkheid. „Men kan zich niet in een bloeiend cultu reel leven blijven verheugen wanneer men doorgaat zoveel te verwachten van zo weinig geld." In de bezuigingsvoorstellen van déToneelraad wordt al leen Diskus hard getroffen: het pamflet is dan ook behalve een protest tegen bezuiniging op theater-gebied, een verkla ring van solidariteit met Dis kus. ADVERTENTIE Elegant of sportief, modern of klassiek, kostbaar of'voordelig u hebt bet voor het kiezen Oude Binnenweg zs ROTTERDAM s. Tel Of0-116615 (een hennepproduct) blijkt in Nederland niet zo nieuw als we in de zestiger jaren dach ten. De vroegere 'heksen' smeerden zichzelf al in met hennepzalf. Uit de expositie blijkt ook, dat vooral in gebieden waarin onze westerse normen en ze den heersen, drugs een pro bleem vormen. In andere cul turen. is de sociale controle door Dirk Mellema groter en staan de rituelen rond druggebruik zo vast, dal verslaving nauwelijks voor komt. Opmerkelijk is de wijde verspreiding van alcohol. Vijf duizend jaar geleden bleken de Egyptenaren al niet vies van een borrel. De drugs zelf worden maar mondjesmaat tentoongesteld. De voorwerpen waarmee ze worden gemaakt en gebruikt, variërend van een vloeitje tol mooi gegraveerde pijpen en potten, zijn uitgebreid te zien. Twee etages in het museum staan vol met prachtige en vaak inheemse gebruiksvoor werpen. Vooral de hallucine rende middelen bij de india nen en Oosterse volkeren schijnen de creativiteit te be vorderen. Voor wie een wat ruimere kijk op drugs wil krijgen is de ten toonstelling bijzonder geschikt Een suppoost: „We krijgen bi; deze tentoonstelling een ander soort publiek binnen. Ouderen laten hun jonge kinderen ken nelijk thuis, maar tieners en twintigers komen daarentegen veel meer dan anders. De laat ste weken krijgen we ook complete schoolklassen over de vloer". Ofi - In Egypte worden nog regelmatig opgravingen gedaan, waarbij potten en pijpen worden gevonden. De oude Egyptenaren bewaarden hun borrel in de potten Rotterdam Niet alleen de komende tournee naar de Ver enigde Staten vloeit voor De Marinierskapel voort uit de manifestatie 'Nederland-Ame- rika' (200 jaar Diplomatiek Verdrag). Ook een van de twee grammofoonplaten, die binnenkort worden opgeno men, is aan die herdenking ge wijd. Een tweede plaat wordt geheel gevuld met concertmu ziek. Beide platen worden op genomen in de Prinsekerk en uitgebracht door Phonogram. En daarmee lijkt de Mariniers- kapel nog niet te zijn 'uitge draaid'. Volgend jaar (seizoen 1983/1984) maakt de kapel een plaat volledig gewijd aan het oeuvre van de componist Willy Schootemeijer en wordt er een lp volgespeeld met ma- rine-dienstsignalen en speciale dïenstmarsen. Het plan om in 1983 te komen met een 'Vale- riusproduktie', heeft eveneens vaste vormen aangenomen. Behalve de concertplaat (al leen concertwerken, geen marsen) is de produktie in handen van jhr. mr. J.G.Reuchlin, die al eerder met succes het opnemen en uitgeven van een aantal platen van de Marinierskapel ter hand nam. De nieuwe wordt tussen half maart en half apnl in de handel gebracht, want daarna vertrekt het orkest voor een grote tournée naar Amerika. Op de plaat staan werken die ook in Amerika worden gespeeld (tenminste twaalf concerten), en ten doel hebben Nederlandse muziek onder de a'andacht van de Amerikanen te brengen. Van daar dat het repertoire bestaat uit muziek van componisten en arrangeurs als Henk van Lijnschoten, Jeff Penders, Louis Andriessen, Malando en Pi Scheffer. Blaasmuziek Dat betekent eigentijdse blaas muziek zoals de 'Rhapsodie from the low Countries' en amusementsmuziek in de sfeer van 'Mambo Timbals', bekend van de vele concerten die het orkest in De Doelen gaf. De andere kant van de lp staat vol met Amerikaans repertoir en is op dezelfde leest ge schoeid. Dus een mixture van originele blaasmuziek, afge wisseld met Amerikaanse amusementsmuziek (Mari nehymne in swingstyle) de 'Armenian Dancers' en een se lectie uit 'American Pageant', een hommage aan Amerika gecomponeerd door Thorp Knox. Jhr. Reuchlin produceerde al eerder platen, zowel onder het label van Phonogram als on der eigen label en financierde het geheel in eerste instantie uit eigen middelen. Dit keer is voor de combinatie Reuchlin en Phonogram (Job Maarse) gekozen, waardoor onder meer het financiële risico wordt ge- door Gerard van den Heuvel splitst. Een risico dat, gezien de te verwachten belangstel ling, nogal beperkt is. Voor wat betreft het Nederlandse repertoire produceerde Reuch lin tot nu toe zes platen, waar van vier met de Marinierska pel en twee met de Kon. Mili taire Kapel. Commercie Volgens Reuchlin is er voor dit repertoire veel belangstel ling. Hii financiert de produc ties uit hobby, maar veel is hij er nog niet aan te kort geko men. „De doorsnee productie vergt ongeveer een investe ring van 40.000 gulden. De ge middelde verkoopprijs be draagt 20 gulden, zodat ik bij een verkoop van 2000 stuks in ieder geval quitte speel", re kent hij voor. Voor wat hem betreft gaat het niet om een commercieel project, als wel een groot publiek bekend ma ken met militaire muziek. Dat dit keer de nummers van de plaat in Amerika zullen worden gespeeld is een plezie rige bijkomstigheid. De Mari nierskapel heeft wat dat be treft nogal wat ijzers in het vuur, want er komen tenmin ste veertien nummers op de lp, die in maart in de Prinsekerk in Rotterdam wordt opgeno men. „De akoestiek in de Prinsekerk beantwoordt volle dig aan de wensen van het or kest. Daar krijgt het zijn na tuurlijke klank", ligt dirigent Jaap Koops de lokatiekeuze toe. Producer Reuchlin is er van overtuigd dat er voor zijn pro ducties een duidelijke markt is. „Zowel van die Amerika-als de Schootemeijerplaat ver wacht ik gewoon een goed verkoopresultaat." Naast de produktie van Nederlandse militaire marsen heeft Reuch lin zich eveneens geworpen op het Franse, Belgische en Duit se repertoire. Verder marsen uit Amerika, Engeland, Polen en Rusland. Kortom, wie zijn of haar discotheek wil aanvul len of uitbreiden met wereld wijde militaire muziek, kan voor rond de 25 gulden in de winkel, bij de Marinierskapel en jonkheer Reuchlin terecht. Regeren is vooruitzien. Maar hoever kun je voor uitkijken? Die vraag is actueel, nu de politieke partijen weer druk in de weer zijn met het maken van de verkiezingspro gramma's voor de staten verkiezing in maart en de Rijnmond- en gemeente raadsverkiezing in juni. De plannen staan bol van de goede voornemens. Maar men komt er nooit eens een lijstje in tegen van de zaken, die de afge lopen jaren anders zijn verlopen, dan men zich had voorgesteld. Dat is jammer, want de les zou kunnen zijn dat veel van wat als een hei lig ideaal wordt gepresen teerd na een reeks van ja ren door andere ontwik kelingen en een ander be leid wordt achterhaald. Neem de aanleg van de Rotterdamse metro. Laat er geen misverstand over bestaan, dat onze stad een lot uit de loterij heeft ge trokken in de jaren vijf tig bestuurders te hebben gehad, die de bouw van een metrolijn aandurfden. Vandaag de dag zou een dergelijk besluit er nooit meer doorkomen. De oost- westlijn is buiten het stadsgebied al gedevalu eerd tot een sneltram. Als men nu het besluit nog had moeten nemen zou de conclusie wel eens geweest kunnen zijn, dat Rotter dam geen metrolijn nodig heeft. Want wat is er in twintig jaar allemaal niet veran derd in de opvattingen over de toekomst van de stad. Toen de gemeente raad tot de aanleg van de metrolijn besloot paste dat in de visie, die men op de binnenstad had. De Rotterdamse city zou een metropolitain karakter krijgen, centrum voor de zuidelijke randstad. Elk bebouwbaar terrein werd opengehouden voor het oprichten van kantoor panden en bedrijfsgebou wen. Het aantal arbeids plaatsen in het centrum zou nog met honderddui zend kunnen groeien. En dat toenemende woon werkverkeer rechtvaar digde de aanleg van de metrolijn. De visie op de stedebouw- kundige ontwikkeling ging nog in de richting van de vingerstad: smalle in groen gevatte wijken met in het hart de centra le weg en de metrolijn. Toen de metro er eenmaal was heeft men die filoso fie verlaten. Sinds 1974 wordt in flink tempo de vrije ruimte in de stad volgezet met woningen. Even afgezien van het feit, dat door de economi sche crisis weinig bouw plannen worden ontwik keld, was het beleid ge worden de bouw van kan toorpanden in het cen trum zoveel mogelijk te remmen. Met andere woorden: de ombuiging van het stede- bouwkundige beleid heeft de metrolijn wel niet overbodig, maar zeker van minder belang ge maakt. Het rendement is beduidend lager dan men zich in de prognoses van de jaren '50 had voorge steld. Het verklaart ook, waar om plannen voor nieuwe metrolijnen onhaalbaar zijn. Een nieuw stadsdeel of het nu Zestienhoven is of Smitshoekis veel doeltreffender met bus verbindingen te ontslui ten. Dat geldt zelfs voor Ommoord en Zevenkamp, die over een paar jaar met de sneltram zullen wor den bediend. De bewoners zijn er op gTond van de er varing met de huidige busverbindingen al ach ter, dat deze buslijnen mits voorzien van busba nensnellere aansluitin gen met het centrum van Rotterdam (en zeker het Centraal Station) zullen geven dan de sneltram, die een hele omweg via Alexanderstad en Kralin gen gaat maken. Nu verouderen er niets zo snel als politieke uit gangspunten en visies op de toekomst van de stad. Acht jaar is Rotterdam nu bezig zijn open stuk ken in de city vol te bou wen met woningen en het autoverkeer terug te drin gen, De slinger is bezig te ver door te slaan. In de nota 'Brood op de plank' over de economische ont wikkeling en de werk- door Koos de Gast gelegenheid in Rotterdam is de kentering in de oj>- vattingen herkenbaar. In de tijd, dat het Rotter dam voor de wind ging, dachten de toenmalige be stuurders verdere econo mische ontwikkeling wel te kunnen inleveren in ruil voor woningbouw. Nu het tij keert wordt er weer gepleit voor meer ruimte voor het verkeer en voor het reserveren van de laatste open plek ken voor kantoren en be drijven. Want wat in het groot niet lukt met het spreiden van bedrijven van het Wa terweggebied naar bij voorbeeld de Eemsmond, lukt in het klein niet bin nen gemeentegrenzen. Men kan nog zo propage ren de verdere groei aan kantoorruimte in oost en zuid te zoeken: de trek van nieuwe vestigingen hoe gering in getal ook op dit momentblijft op de city gericht, In dezt maanden is men bij Rijnmond druk bezig met de herziening van het streekplan en is bezig Rotterdam zijn structuur plan binnen de ruit aan te passen. Terecht gebeurt dat met grote ernst, maar het kan geen kwaad er enig gevoel voor relativi teit in het werk te leggen. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend oi vriendin M misschien. Breng daar even f Waan,, verandering in. Aches.- Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I p, o Os^ocie; en goed beloond! Want voor die kleine» moeite krijgt u een telefoonklapper. °°aPlaafS: K ■N-aam Adres:, I Postcode; f Wo°«Pfa TeJeioo,,:

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5