16 WATERWEG jDe nieuwe molens Ivan oud Schiedam 'Van onderwijzers moet je geen vergaderdieren maken' Zolang de zon schijnt is er v Zolang er wind staat, is er energie. Henk Spanjersberg ziet andere taken voor OBD. maar: ifSp Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 12 februari 1962 t- r r> fSchiedam Er zouden in Nederland 360-000 molens Jjnoeteii staan van het type De Walvisch om, gebruik makend van de wind, aan de huidige energie-omzet te f;komen. „En wij vinden molens erg mooi, maar of wij r'ze dan nog zo mooi vinden, dat waag ik te betwijfelen," ••zei wethouder Reinier Scheeres gisterochtend. Vandaar Schiedams nieuwste plan: een windmolen bij de ONS ^die voldoende energie oplevert om duizend lampen -van 50 watt te laten branden. CEn daar zal het niet bij blijven. Bij de openbare nutsbe drijven Schiedam (ONS) is Henk Eijkenbroek een van Üde ambtenaren, die ideeën ontwikkelen voor nog meer ^windmolens. De voor de hand liggende lo- Lcaties liggen buiten de woon- - wijken, want de draaiende molenwieken zorgen voor wat geluidsoverlast. ,.Je zou kunnen denken aan het Ke- thelplein, langs de Nieuwe Waterweg of in het indu striegebied", aldus Eijken broek. In de bestemmings plannen zal dan wel het win- drecht opgenomen moeten worden, zodat er geen hoog gebouw voor de windmolens komt te staan. „Anders krijg je net zoiets als die hoge door Kor Kegel Bols-silo vlakbij de Noord molen", zegt Scheeres. Het was in de Tweede We reldoorlog dat men ai eens in overweging nam om in de -Schiedamse molen De Wal- ..vdsch energie op te wekken. Het bleek echter onrendabel, •men zag er van af. Op het ogenblik is er volgens ONS- 'tvoorliehter Mari Dingenouts - maar één traditionele graan- molen in Nederland, die fun- geert als energie-opwekker. Dat ïs De Traanroeier op 'Texel. 'Jnmiddels zijn er voor De Walvisch andere plannen. Eind deze maand wordt de molen overgedragen aan de gemeente Schiedam, die het monument dan gaat reslaure- - ren en die daarmee dan levens "alle Schiodamse molens in ei- •Jgendom heeft, „Er hebben in de stad veertig molens ge- staan", aldus Scheeres. „Wij hebben er vier kunnen red den, en ik voorspel dat Schie dam weer dubbel en dwars een molenstad wordt. D<- nieu we molens zullen windmolens zijn." Energie-eilandje Windenergie het is de nieuwste vorm van alternatie ve energie, die bij de ONS zal worden toegepast. Directeur Jaap van Willigen is er mee in zijn sas, „Zo langzamerhand wordt ons bedrijf toch een soort energie-eilandje in de stad", zegt hij. Want er wordt al zonneener- gïe opgeslagen, er is een warmtepomp die de kantoor- vertrekken ook 's winters goed op temperatuur houdt, en het koelwater uit de Schie wordt nog benul als warmte bron. Dan nu de wind. „In fei te is dat ook tot de zon terug le leiden", zegt Scheeres, „want de zon zorgt voor tempera tuurverschillen op aarde, daar door ontstaan drukverschillen in de atmosfeer en die zorgen voor luchtverplaatsing: wij noemen dat wind. Je kunt stellen: zolang de zon blijft schijnen, zal er wind zijn. En dan heeft de molen, die wij nu gaan bouwen, bestaansrecht." Turbine 4500 kilo De windmolen komt te staan op het plantsoentje achter het ONS-gebouw aan de Van Heekstraat. Op een fundering, die diep in de grond komt te liggen, zal een mast verrijzen van vijftig meter hoogte met daarbovenop de turbine, die inclusief drie wieken een ge wicht heeft van 4500 kilo. Er kunnen twee mensen in wer ken voor het onderhoud. „Als je wilt. ïs er bovenin zelfs ruimte voor tien man", zegt wethouder Scheeres, maar hij ziet er nog geen toeristische mogelijkheden in. De wieken hebben een reikwijdte van zestien meter. De snelheid, waarmee ze draaien, zal onge veer één omwenteling per se conde zijn. De gemeente on derhandelt nog mei twee Ne derlandse bedrijven over het materiaal, waaruit de wieken moeten bestaan. Lichtgewicht- wieken, gemaakt van polyes ter of hout., komen sneller op gang maar zorgen '/oor meer onrust in de spanning. Zwaar dere wieken, van dun sLaal met een anti-erosielaagje van poly-ethaan, zijn stabieler, maar komen iets moeilijker op gang. Er zal een windsnelheid nodig zijn van drie meter per seconde om de wieken te doen draaien, bij een snelheid van elf meter bereikt de molen zijn maximale vermogen. „Het zal straks dik winst ople veren", zegt Scheeres. „Binnen drie jaar zal bet ding afbetaald kunnen zijn, alleen al uit zijn eigen energie-opbrengst. Die molen betaalt zichzelf." Kosten: 135.000 gulden. Maan dagavond beslist de gemeente raad erover. Het ministerie van volkshuisvesting en ruim telijke ordening doet een duit in het zakje. Met de opbrengst van naar schatting 100.000 kilowatt per jaar zal de ONS in een deel van de eigen energiebehoefte kunnen voorzien. „Het is jam mer dat de windenergie nog zo moeilijk op het elektriciteits net aangesloten kan worden", zeggen Scheeres en Van Willi gen. „Die koppeling kan wel, maar er zijn nog te hoge inves teringen voor nodig." „Jam mer", zegt ook Henk Eijken broek, „want mei één molen van dit vermogen zou je ook veertig a vijftig huizen van ge noeg energie kunnen voorzien- Er moet dan wel op gelet wor den dat er ook andere bronnen zijn, want als er geen wind staat, is er ook geen elektrici teit- Het is nog te duur om windenergie op ie kunnen slaan. Vandaar ook dat in het plan-Lievense, dat er bestaat voor de Markerwaard, met elektriciteit uit water wordt gewerkt. Wind is in zekere zin nog te duur." De Gg fiio.ire Nutsbedrijven Schiedam zullen met de win denergie onder meer de accu's •v.\,-vó "'i Zo ziet de windmolen van het Energie Centrum Nederland (ECN) in Petten eruit. Schiedam krijgt er ooK 20 een. 't Lijkt wel een viiegtuig- propellor," zei men gisteren bij de ONS. opladen van de kleine karre tjes, die de gemeente in de stad heeft rijden. Ook zal de ONS er het kantoor aan de Van Heekstraat mee warm stoken. Ook 's nachts: er staan enkele computers bij de ONS die op een constante temperatuur aangewezen zijn. „Rotterdam hoeft niet bang te zijn, dat wij minder energie gaan afnemen", zegt directeur Van Willigen. „Er was een wild verhaal daarover, maar wat de molen oplevert is maar een fractie van de totale om zet." Om precies te zijn één promille, zo heeft Eijkenbroek berekend. Scheeres: „Wij hoeven straks niet meer naar Hoek van Hol land om een windmolen aan het werk te zien. Daar staat er een, een kleintje van 15 watt, bij Energie Anders. Tja, wat dat betreft gaat Schiedam er in' toeristisch opzicht weer op vooruit. Schiedam molenstad.'* 'Vlaardingen „We zullen de zachte I sector hard moeten maken", zegt Henk Spanjersberg (51), directeur van de On derwijsbegeleidingsdienst (obd) in zijn -kantoor aan de Markt in Vlaardingen. --„«We moeten aantonen dat de obd hard -nodig is." Hij kijkt er zorgelijk bij: hoe kun je nou "aangeven wat het resultaat is van onder wijsbegeleiding? Het is net als met een .aspirientje. Als je dat inneemt gaat je hoofdpijn over, maar je weet nooit of die boofpijn zonder het pilletje ook niet zou zijn verdwenen- De bezuinigingsstorm die in Nederland is opge- «token is een probleem voor alle hulpverleners. Overal wordt plots elke cent die wordt uitgege ten drie keer omgedraaid: is die uitgave wel nodig, vragen de verantwoordelijke politici zich af. Woorden als efficiency, beleidsanalyse en rendement blijken razend populair. De verzor gingsstaat is op de terugweg en in de zachte sector lijkt hoi makkelijkst te kunnen worden •gesneden. Dat geldt voor opbouwwerkers, be jaardenhulpen en dus ook voor de onderwijsbe geleidingsdienst. ,De onderwijsbegeleidings dienst in Vlaardingen is de hulpverlener voor he: onder- ta'ijs in de gemeenten Vlaar- - dingen, Schiedam, Maassluis 'en Maasland. Scholen die be- door Richard Stomp hoefte hebben aan deskundige begeleiding kunnen er terecht. •De gemeentebesturen erken- "jïen het belang van d»e onder- ••wijsbegeleidmgsdiei. maar ,i<och trekt men vantf du jaar minder geld voor die hulpver lening uit. Volgens obd-directeur Henk -Spanjersberg wordt dat ten -dele gecompenseerd door een hogere bijdrage van het rijk, ftiaar nu al dreigt er geen geld •te zijn voor een consulent an derstaligen. En wie weet wat rer in de toekomst gaat gebeu ren, vraagt Spanjersberg zich af. Vandaar dat de obd wil -aantonen dat haar werk van -groot belang is. 'Voor wat de kwantiteit betreft zal dat wel 'ukken, vermoedt Spanjersberg. Je kunt immers -aangeven hoeveel kinderen -door een logopediste in een "jaar zijn geholpen. Dat zijn harde gegevens die je op een rijtje kunt zetten. Maar de ^kwaliteit van de hulp blijft 'dan buiten beschouwing. Kleiner ln de toekomst dreigt de obd irr ieder geval kleiner te wor- den. Volgens het beleidsplan "ioor het basisonderwijs dat Maassluis, Vlaardingen en Schiedam samen hebben ont- 1 worpen, zal de individuele be geleiding van kinderen bij de begeleidingsdienst worden Henk Spanjersberg: „Ik erger mij kapot aan vakjargon." weggehaald. Nu worden kin deren met problemen nog wel voornamelijk door de obd ge holpen. Psychologen, remedial i teachers, logopedisten: zij zor- gen voor individuele hulp aan kinderen die dat nodig heb ben. In de nieuwe basisschool moe ten die taken meer door de on derwijzers zelf worden ver richt. Kinderen die leermoei lijkheden hebben zullen dan eerst door de onderwijskrach ten zelf worden begeleid. Pas als die er helemaal niet meer uitkomen wordL de obd inge schakeld. Nu zal het volgens Spanjersberg niet betekenen dat alle deskundigen de obd gaan verlaten. Spanjersberg: „Je kunt van een onderwijzer niet verwach ten dat hij in de klas als psy choloog aan het werk gaat. Maar het zal wel gevolgen hebben voor remedial tea chers. Vroeger hielden die zich een half uurtje met een bepaald kind bezig. Maar daar mee maak je geen eind aan die specifieke achterstanden: hel blijkt gewoon te weinig. Zo'n kind moet voortdurend specia le aandacht krijgen. In de toe komst zal een leerkracht dat moeten doen, en misschien zullen wij dan wel remedial teachers moeten afstoten." Als de individuele begeleiding van kinderen met moeilijkhe den meer op de scholen zelf gaat gebeuren, kan de obd zich meer bezig gaan houden met de begeleiding van de scholen zelf. De leerkrachten en ook de ouders kunnen bijvoorbeeld bijgeschoold worden door de obd. Geen vergaderdieren Volgens Spanjersberg moet dat overigens niet te ver gaan. „Je moet uitkijken dat je van de leerkrachten geen vergader dieren maakt. Die neiging be staat er steeds meer, maar uit eindelijk gaat het toch om het lesgeven. Als onderwijsbege leidingsdienst zal j*e dan ook alleen maar moeten helpen als leerkrachten om begeleiding vragen. De obd-directeur ziet nog meer problemen opdoemen in de nabije toekomst. Zo vraagt hij zich met name af wat er van de ouderparticipatie te recht zal komen. Op de basis school gaat die bemoeienis van de ouders vrij ver. Ze zullen moeten meepraten over de identiteit van de school. En over de inhoud van het onder wijs. Dat kan alleen maar als de ouders ook kennis van za ken hebben. Nu wordt het in het onderwijs steeds moeilijker om op de hoogte te blijven. Zelfs de be leidsnota van de drie onder wijswethouders uit de regio bleek voor de meeste mensen onleesbaar door de vele moei lijke ^voorden. Spanjersberg: „Ik erger mij kapot aan dat vakjargon, maar ik merk zelf ook dat je er moeilijk aan ontkomt.Als je ergens een praatje houdt vra gen de mensen weieens of je hetzelfde niet in gewoon Ne derlands kunt zeggen. Welnu, dat is lang niet altijd mogelijk, ik weet geen ander woord voor bijvoorbeel remedial tea cher. Maar het onderwijs staal daarin niet alleen. Als je naar een garage gaat spreken ze over een differentieel. Dat zijn moeilijke termen voor een leek. Maar misschien dat wij als obd een cursus kunnen or ganiseren voor ouders di« belangstelling hebben. Ms er een verzoek in die richting komt kunnen we best zoiets regelen." Neiging De bezuinigingen op de onder wijsbegeleidingsdienst mogen niet ten koste gaan van de hulpverlening die de diensi biedt, vindt de obd. Daarom weigert men nog steeds om hei 'werk in het veld' te laten lig gen. Nu probeert men bijvoor beeld om de consulent ander staligen die niet langer wordt gesubsidieerd, toch te behou den. Dat moet dan gebeuren door met een coördinator mm*, der te werken in het gebouw; op de Markt, „Of de gemeen ten daar als subsidiegevers; mee akkoord gaan is nog hoogst twijfelachtig. Vlaardin gen, Schiedam en Maassluis hebben de neiging zich niet ai- leen met de subsidie te be-1 moeien, maar ook met de ma nier van werken," aldus Span jersberg. „We kiezen voor het werk ap, de scholen zelf niet voor or ganisatie" verklaart de direc teur van de OBD. „Er wordt vaak teveel in structuurtjes ge dacht, je kunt veel beter men sen de ruimte geven om zich zelf te zijn en om te kunne^ werken. Daarom moeten wij mensen niet leren hoe ze moe ten veranderen; het is veel be ter om ze te motiveren."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 2