18 ROTTERDAM wsm A Bejaardenbon den vin den plannen Roteb Topman Nellen Kraanbouw stapt na conflict op i Ontspoorde gifwagon in slechte staat Peper kwam een uurtje kijken KRONIEK EN KRITIEK Opzichter RET hekent corruptie Jaar celstraf wegens heling Kunst- en cultuur geschiedenis VVD: Lucht haven open Rotterdam schenkt Stoom stichting twee ketels Klacht over ontslag Halfjaar cel wegens aannemen steekpenningen Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 12 februari 1982 Rijnmond wil geld voor haven Rotterdam De gearresteerde hoofdopzichter van de RET heeft tegenover de politie be kend, dat hij voor ongeveer 70.000 gulden aan steekpen ningen heeft aangenomen van een veertigjarige aannemer uit Maasdam. De hoofdopzichter is in afwachting van zijn pro ces vrijgelaten. De aannemer zit nog in voor- l arrest. Hij zou de RETT voor een bedrag tussen de ander half en drie miljoen hebben opgelicht. De hoofdopzichter verleende daaraan medewer king. Zijn positie bij de RET zou vrij zelfstandig zijn ge weest. Een interne controledienst en 1 de gemeentelijke accountants dienst hebben het onderzoek van de boekhouding nog niet afgerond. De recherche onder zoekt nu of nog meer RET personeel bij de corruptie af faire is betrokken en of nog meer aannemers de RET op een dergelijke wijze hebben opgelicht. Rotterdam De Rotterdamse rechtbank heeft vanmorgen wegens heling een 35-jarige koopman tot een jaar gevange nissiraf veroordeeld. Zijn me deverdachte, een 38-jarige technisch adviseur, kreeg een half jaar «el opgelegd. De mannin hadden voor an derhalf miljoen aan gestolen goederen in verschillende loodsen rond Rotterdam opge slagen. De goederen waren af komstig uit containers, die in het havengebied waren gesto len. advertentie 2 SHOWROOMS Nieuwe Binnenweg 311 Kortetöde 63-69 iiiiiiiiiiiiiiiiuiiioiiuiiiiiiiimmiHiiiiwiiiiiin Nieuwe studierichting EUR: Rotterdam De kans is groot dat de Erasmus Universiteit binnen afzienbare tijd 'ver rijkt* wordt met een studie richting kunst- en cultuurge schiedenis. Het Hogeschoolfonds heeft toegezegd de kosten van secre tariële ondersteuning bij de voorbereidingen van de nieu we studierichting ie zullen vergoeden. Wanneer de nieuwe richting er inderdaad komt, betekent dat een gedeeltelijke honore ring van de toezeggingen, die de minister van onderwijs en wetenschappen deed toen Eco nomische Hogeschool en Medi sche Faculteit fusioneerden iitffliimiiiiiiitiiiimiiiJMiuuiintimniiitiiiw Rotterdam De VVD-fracties van Rotterdam. Rijnmond en van de provincie Zuid-Holland zijn unaniem van mening, dat de luchthaven Zestienhoven open moet blijven. Dat is het resultaat van een gesprek over de toekomst van de luchthaven, dat de drie fracties woensdagmorgen met elkaar hebben gehad om tot een gezamenlijk standpunt te komen. advertentie Bea&efadbfc 21. fUxicrdun. TdL; 010-76 203 3 OpcKmal/mvr «3C.j7.30*. w9350-17.00out Dordrecht De wagon, die gisteren rond het middaguur in Dordrecht uit de rails is gelopen, verkeerde in slechte staat van onderhoud. Dat heeft controle gisteren uitgewezen. In de wagon zat 25.000 liter van het zeer giftige lood-acyleen. De wagon moest als on- derdeel van een treinstel vanuit Dordrecht naar de Botlek worden vervoerd. De NS besloot daarom de wagon op het spoorweg emplacement aan de Ma- quetteweg te 'stallen' en later met uitgebreide voorzorgsmaatregelen te vervoeren. Op het spoor- De gifwagon bleef in het zand 'op de been' wegemplaeement schoot de wagon tijdens het op duwen door een stoot- blok en ontspoorde. Een uur later stond de wagon weer op de rails. Er de den zich geen ongeluk ken voor. Rotterdam Het dagelijks bestuur van Rijnmond vindt dat de rijksoverheid met financiële middelen de negatieve effec ten van de havenaktiviteiten in het Waterweggebied moet opvangen. Alleen dan is het voor het openbaar lichaam aan vaardbaar dat Rotterdam de 'trekpaard-functie' voor de na tionale economie blijft vervullen. In een reactie op het struc tuurschema zeehavens van de regering zegt Rijnmond dat de Rotterdamse havenaktiviteiten- de nationale economie ten goe de komen, maar dat de nade len milieuhygiënische be lasting, eenzijdige werkgele genheid, slechte afsteming van wonen en werken vrijwel uitsluitend door de Rijnmond- Rotterdam Twee stoomke tels en een kleine hoeveelheid kolen uit het voormalige qua rantainecomplex aan de Nieu we Maas zullen worden ge schonken aan de Stoomstich ting 'Finland'. Sinds november 1981 is het complex m beheer bij het ge meentelijk Havenbedrijf, die het heeft overgenomen van de gemeentelijke gezondheids dienst. De beiUe ketels, die een plaats moeten krijgen in het in te richten stoommuseum, zijn afgekeurd door het Stoomwe zen. Rotterdam De plannen van de gemeen telijke reinigingsdienst Roteb om op grootscheepse schaal huisvuileontainers in te voeren zijn bij een aantal hejaardenbon- den verkeerd gevallen. „Als dat idee werkelijk wordt uitge voerd", reageert G. Dirkzwager van de Algemene Bond voor Ouderen in Qver- schie, „is dat een schunnige zaak. Bij slecht weer is het voor bejaarden geen doen de straat door te lopen. Er is sprake van een scheve verhouding. De service neemt af en de bijdragen voor de reini gingsrechten stijgen". Dirkzwager vreest, dat het rond de con tainers weieens rommelig kan worden; „Wanneer iedereen twee of drie zakken vuil heeft, raakt de container misschien overvol. En hoe zal de jeugd 2ich gedra gen?" De Roteb heeft met de bejaardenbond nog geen contact opgenomen. „Nee", 2egt Dirkzwager, „via de pers heb ik een en ander vernomen". „Volgende week zullen we in een be stuursvergadering ongetwijfeld over de afname van de service praten", verzekert voorzitter G. Huiskes van het Centraal Overleg Samenwerkende Bejaardenorga nisaties (COSBO). „Er gebeuren toch veel meer dingen die niet door de beugel kun nen. Denk maar aan de veiligheid op straat en de soms schrijnende situaties in de verpleegtehuizen. De verzorging laat heel wat te wensen over. De bejaarden zijr niet ingelicht over de containers, ter wijl iedereen het tegenwoordig over in spraak heeft. Tijdens zo*n periode als de afgelopen winter kun je ouderen niet de straat op sturen". Een woordvoerdster van de afdeling be jaardenzorg van Humanitas noemt de plannen 'verdraaid lastig''; „We gaan ons beraden over deze zaak". „Dat gesjouw zal voor ouderen niet mee vallen", is het commentaar van mevrouw G. Groeneveld- Van Schaik van de Rot terdamse Bond van Ouden Vandagen. „Ik verwacht binnenkort wel enkele reacties van een aantal van onze 15.000 leden". Secretaris L. Hemmes van de Protestants- Christelijke Ouderenbond relativeert: „Als je goed ter been bent is het geen pro bleem. Ik wil best even naar de hoek van de straat wandelen om mijn vuil weg te brengen. Maar te ver houd ik niet vol. En dat geldt, vrees ik, voor vele anderen. Namens de afdeling Charlois van de Alge mene Bond voor Ouderen heeft secretaris A. de Pagter contact met de Roteb ge zocht: „De reinigingsdienst heeft er net zoveel kijk op als ik. Acht miljoen moet de Roteb besparen. Maar er zijn twintig duizend containers nodig in Rotterdam. En die kosten, volgens de Roteb, meer dan acht miljoen. Dus ik vermoed, dat van de plannen niets terecht komt". Rotterdam Algemeen-direc teur F.L.M. Spit van de 'Kra- nenpoot' van de offshore-gi gant Grootint is na een con flict met de raad van bestuur opgestapt. Spit, die de directie voerde over de Rotterdamse bedrijven Nellen Kraanbouw, Stork-Hensen Kranen en Con- raad Stork, heeft afgelopen week zijn functie neergelegd. Op 1 maart gaat zijn ontslag in. De raad van bestuur heeft de algemeen directeur een vergoedingssom meegegeven. De betrokkenen doen over het bedrag geen mededelingen. In december sprak de raad van betuur het wantrouwen uit over het beleid van haar directeur. „De resultaten wa ren ronduit teleurstellend. Het orderpakket was redelijk, maar leverde weinig rende ment op. De 'Kranenpoot' sloot vorig jaar af met een mil- joenenverlies", aldus F. Labey, lid van de raad van bestuur van Grootint. Algemeen directeur Spit stelt dat hij nog in de opbouwfase zat om de drie bedrijven uit hun noodlijdend bestaan te ha len. „Men vond dat het herstel niet snel genoeg intrad. Met deze summiere informtie heb ik moeten volstaan", aldus de topman. De ondernemingsraden van de drie bedrijven, die twee jaar geleden fuseerden tot de 'Kra nenpoot' van Grootint, hebben advies uitgebracht over het vertrek van directeur Split. In hun oordeel wijzen de perso neelsorganen er op dat de af gelopen twee jaar fouten zijn gemaakt, maar stellen dat ook de raad van bestur daarvoor verantwoordelijk is. „De on dernemingsraden -zeggen dat we te laat hebben ingegrepen. Maar per definitie is ingrijpen nooit op tijd", aldus Labey. Spit is fractieleider van de CDA in de raad van Oud- Beijerland en staat hoog op de kandidatenlijst voor een zetel in de Provinciale Staten. Rotterdam In een open brief aan Shell Petroleum in Den Haag klaagt het Actieco mité Pro Gastarbeiders over het voorgenomen ontslag van veertig buitenlandse werkne mers van het classificeerders- bedrijf ARFAZ in Spijkenisse. regio moeten worden opge vangen. Rijnmond is overigens van mening dat het belang van hel Rotterdamse havengebied voor de landelijke economie en het zeehaven beleid In het struc tuurschema sterker moet wor den onderschreven. De gecom- mitteeiden dringen aan op een passage waarin staat dal 'de regering in haar beleid de hoogste voorrang toekent aan het Rijnmondgebied, gezien het bijzondere belang van dit gebied voor de Nederlandse economie'. Op onderdelen is Rijnmond het niet eens met het struc tuurschema. Dat geldt de aan leg van de Rijnpoorthaven tus sen Hoek van Holland en Maassluis en de prognose dat de produktiewaarde in de che mische industrie tot de eeuw wisseling met jaarlijks vijf pro cent stijgt, met als gevolg daar van een behoefte aan grond van vierhonderd tot negen honderd hectaren. Het openbaar lichaam voor spelt eerder een daling van de terreinbehoefte met 110 hecta ren in verband met de teruglo pende overslag van ruwe olie en olieprodukten. In principe is Rijnmond het wel eens met het regerings standpunt dat rekening moet worden gehouden met uitbrei ding van de Maasvlakte. Re servering van terreinen bete kent volgens het dagelijks be stuur niet dat daarmee ook een beslissing over uitbreiding in zeevvaartse richting wordt genomen. Havenwethouder drs. J. Rie- zenkamp van Rotterdam heeft het structuurschema vorige week een prul genoemd. De directeur van het gemeentelijk havenbedrijf, ir, H. Molenaar, heeft het regeringsstuk om schreven als 'geschiedschrij ving zonder toekomst', mi tiiiiiriir vim [üiiiiiiiiiif ifiiiiiiffiiiiffitiiiinu Rotterdam De Rotterdamse rechtbank heeft gisteren een 45-jarige voormalige chef-in koper uit Oud-Beijeriand we gens het aannemen van smeergeld tot twaalf maanden gevangenisstraf veroordeeld, waarvan een half jaar voor waardelijk, De rechtbank acht bewezen, dat hij als werknemer van AKZO-Zoutchemie in de Bot lek, steekpenningen heeft aan genomen van het Rijnmondse aannemersbedrijf Kramer Freher. Deze inmiddels faillie te firma gaf geld in ruil voor werkopdrachten. De recht bank vond dat niet voldoende is aangetoond, dat verdachte ook steekpenningen heeft aan genomen van het aannemers bedrijf Mourik Services. Dit was hem wel door de officier van justitie, die anderhalf jaar cel had geeist, ten laste gelegd. uiiiiiiFiiiiiiiiiimiiiJiiifiiiiiJiiiiiiiiiiiiiuiiiiiJi Een hoogleraar op een col legebank: prof. dr. Bram Peper op de ambtenarentri- bune in de raadszaal. Op 18 maart is hij officieel de nieuwe burgemeester. Hij was er gistermiddag al om een beetje de sfeer op te doen. Deze keer kon hij het na een uurtje al voor ge zien houden. Als voorzitter zal hij de hele rit hebben uit te zitten. Dat zal nog een hele opga ve voor hem worden. Uit de vele interviews, die rondom zijn benoeming zijn verschenen, komt bur gemeester Peper te voor schijn als een snelle wer ker, iemand die van op schieten houdt en zijn tijd zo doelmatig mogelijk be steedt om nog een beetje vrije tijd te kunnen over houden. 't 46-stc mag dat wel. Maar hij vraagt zich tege lijk wat bezorgd af of hem dat zal lukken. In negen van de tien gevallen is het niet de burgemeester die het tempo bepaalt, maar het gebeuren zelf. Want neem nu zo'n raadsv er gade ringetje als gisteren. Een flut agenda met nauwe lijks een onderwerp van enige betekenis. Maar toch gelukt het de raad daarmee nog twee volle uren bezig te zijn. Nu kon Peper na een uurtje opstappen, maar na 18 maart geldt ook voor hem, dat vluchten niet meer kan. Er kwamen overigens wel twee onderwerpen aan de orde, die representatief zijn voor het gebeuren in de raad. Het eerste was de fi nanciering van de grond aan de Spoorsingel, waarop achter het Centraal Station hotel Regina - toch een naam vroeger - heeft ge staan. Het college wil er 88 woningwetwoningen voor de Provenierswijk op laten bouwen, maar er moet dan wel veertig mille per wo- uing op worden toegelegd. De PvdA en de CPN vin den deze bouw essentieel voor het op gang brengen van de stadsvernieuwing in deze buurt; de andere partijen vinden de prijs te hoog en verwachten dat met de bouw van permie- koopwoningen ook best een begin kan worden ge maakt omdat de kopers daarvan toch ook goedkope huurwoningen achterlaten, zo veronderstelde Guus Faase (D'66). Het is zoals Jan Xerstholt (VVD) zei: 'laten we maar gaan stemmen, want de koppen zijn toch al geteld'. En zo was het: de PvdA won op punten en Peper kon bij zijn allereerste kennismaking met de raad al waarnemen hoe als het nodig is de PvdA op basis van zijn meerderheidsposi tie zijn zin krijgt. (Nog wel: al naar gelang tot welk kamp ze behoren zien onze lokale politici de ko mende raadsverkiezing op 2 juni met hoop en vrees te gemoet). Het tweede onderwerp leek op het oog wat meer allure te hebben. De 'energienota '81' was in een prachtig boekwerkje gestoken. Maar zoals het meer gaat met politieke beleidsstuk ken: naarmate ze mooier worden uitgegeven, staat er minder in. Alsof men een zwakke inhoud sterker maakt door het verhaal in een mooi lettertje te druk ken en te voorzien van fraaie foto's. Laat men overigens ambte naren en wethouder daaro ver niet te hard vallen. Het staat dan wel duur te spre ken over een eigen Rotter dams energiebeleid, maar het GEB is met alle hoog spanningskabels letterlijk en figuurlijk gekoppeld aan het nationale beleid. En dat geeft maar weinig armslag tot zelfstandig handelen. Wethouder Van der Pols wees wel op een wonderlij ke zaak. Om te voldoen aan de zware in het Rijn mondgebied geldende mi lieunormen stoken de GEB-centrales dure zwave la rme olie. Ze moeten daar mee concurreren met cen trales in gebieden, waar minder zware voorwaarden gelden en daardoor goedko per kunnen draaien. En waar komt het daardoor, ontstane verhoogde S02-ge- halte in de lucht terecht Juist ja, hier. De belangrijkste discussie speelde zich gisteren echter buiten de raadszaal af. De fracties van PvdA en CDA vergaderden over een mo tie over de positie van de luchthaven Zestienhoven. Over het compromis op het verworpen compromis dus. Het schijnt dat de kamer brede meerderheid voor het luchthavenbeleid moet worden gebouwd op het ge geven, dat Zestienhoven niet eerder dicht mag, dan nadat er een andere lucht haven in deze regio be schikbaar is. Maar dat hoeft dan geen echte regio nale luchthaven te worden, zoals die mogelijk in de Hoeksche Waard had kun nen ontstaan, maar slechts ee/i kleine luchthaven, met eeu baan van beperkte af meting, die uitsluitend aan de lokale behoefte van de wereldhaven tegemoet zal komen. Het is maar wat men nu Bram Peper op de ambtenaren tribune bij de raadsvergadering: inleven in de onderwerpen nog onder een luchthaven beleid verstaat. In elk ge val kan dit compromis wel tijdwinst opleveren. Over de luchthaven gespro ken: CDA-fractievoorzitter Bert us Bohré wijst de sug gestie, dat het compromis met de PvdA hem een wet houderszetel in het volgen de college moet opleveren, zoals hier en daar wat be smuikt wordt gezegd, met verontwaardiging al de grote van de hand. Alleen veronderstelling be schouwt hij als een zodani ge aanslag op zijn integri teit als raadslid, dat hij er eigenlijk niet op wil reage ren. Dat de PvdA via hem een opening naar het CDA heeft proberen te vinden heeft een voor de hand lig gende achtergrond. Bohré heeft er nooit een geheim van gemaakt dat wat hem betreft de Rotterdamse luchthavenactiviteiten best door Schiphol kunnen wor den overgenomen. De PvdA heeft in het bolwerk van het CDA simpel de steen opgezocht, die blij kens eerdere discussies al los lag. 't 46-ste.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4