I loeft De reek niet aan eisen te voldoen? :n Gemeente berispt V *Niel te veel van zulke kleine huizen bouwen' >2?s VLAARDIIIOS DAËBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Wim de Haan: 'Gemeente meet met twee maten' Agenten: Man wilde ons met mes te lijf Rapport Vlaardingse werkgroep: Prins Jeroen de Eerste voert jeugd- polonaise aan ter meulen natuurlijk Buurt schrikt niet echt van gif in tuinen Lentefeest in de ban van Conny Vandenbosch Financieel beheer zou niet deugen Eerste paal aan de Binnensingel geslagen Kastelein slaat jarige juffrouw ziekenhuis in MAANDAG 15 FEBRUARI Schiedam „Ik zou wel eens willen weten", tiert de bekende Schiedamse bokser Wim de Haan, „waarom Arcade en de Sint Joris Doele wel moeten doen, wat in De Kreek helemaal niet hóeft. Volgens mij meten ze op het stads kantoor met twee maten. Het is een schande!" Arcade, het zalencomplex aan de Lange Haven 71, verkeert in ernstige moeilijkheden, omdat er volgens nieuwe voorschriften van de brand weer geldverslindende voorzieningen moeten worden getroffen; en in de Sint Joris Doele achterin de Brandersbuurt is de gemeente aan weerszijden van het gebouw bezig twee nood uitgangen door de muren heen te breken óók vanwege het brandgevaar, als straks op de zolder van het monument repetitieruimte is ge creëerd voor popgroepen. In beide gevallen vindt Wim de Haan dat zeer terecht. „Want er zal maar eens brand uitbre ken en een goede brandtrap ontbreekt, dan hoor je weer van alle kanten kritiek op de ge meente omdat ze niet voor brandtrappen zorg den!" zegt hij. Maar nu De Kreek, het clubgebouw aan de Lange Haven 92. Daar snapt De Haan geen sik kepit van. „Dat is wat brandgevaar betreft nog het gevaarlijkst van allemaal en daar hoeft he lemaal geen ene voorziening te worden getrof fen," foetert hij, Wim de Haan heeft het toch al niet op met de clubhuïsleidmg, omdat hij als buurman van De Kreek al enkele malen klaag de over herrie en vandalisme, maar de door hem geconstateerde inconsequentie van de ge meente stoort hem danig. „Als er nu straks eens op de zolder van De Kreek honderd mensen dansen en er bréékt brand uit? Waar moeten ze naartoe vluchten? Dóet de brandweer daar dan niets aan, kan dat wèl' Ik vind gewoon dat die hele Kreek dicht moet. En dat komt ons als omwonenden trouwens goed uit, dan zijn we meteen van die hele hinderlijke toestand af." Bij de Schiedamse brandweer reageerde men bi] monde van de heer Metaal als volgt; „Het is zeker met zo dat we de één wel aanpakken en de ander niet. In het kader van de brandpre ventie zijn we momenteel stelselmatig de gehe le stad aan het afwerken Als De Kreek inder daad met aan de voorwaarden voldoet, dan zal die ook binnenkort aan de beurt zijn." Wim de Haan. Twee waarsch u wingsschoten in één weekeinde Vlaardmgen De Vlaarding- se politie heeft dit weekeinde twee keer een waarschuwings schot moeten afvuren om mensen er toe te bewegen wa pens te laten vallen. Vrijdaga vond weigerde een man ge hoor te geven aan een arresta tiebevel en zou toen volgens de politie een slagersmes van 35 centimeter hebben gepakt. Gistermiddag was er vnor het Turks café aan de Sehiedamse- weg een opstootje, waarbij dui delijk een mes en een pistool zichtbaar waren. De Vlaardingse politie toog vrijdagavond met een arresta tiebevel naar de Binnensingel omdat een 30-jarige bewoner had geweigerd een boete te be talen. De man deed open en rende toen volgens de politie de trap op om een mes te pak ken, Hij zou het toen de agen ten onmogelijk hebben ge maakt verder de trap op te lo pen door met het slagersmes „werpbewegmgen" te maken. Toen hij niet voor rede vat baar bleek werd een waar schuwingsschot gelost, waarna de man het mes liet vallen en zijn kamer invluchtte. Daar kon hij worden overmeesterd. Vandaag al verschijnt de Vlaardinger voor de officier van justitie. De politie hoorde gistermiddag dat een man met een pistool in zijn hand over de Schiedamse- weg liep. Daar aangekomen stonden enkele Turkse landge- .noten om de man heen. De agenten zagen ook een mes en "sommeerden de betrokkenen de handen in de lucht te ste ken. Dit gebeurde niet en na een waarschuwingsschot klet terden pistool en mes op de grond. Toen werd pas duide lijk dat de groep had gepro beerd de man te kalmeren. Waarom hij met een pistool op zak liep is nog niet duidelijk. De 33-jarige Turk moest mee naar het bureau, waar hem verboden wapenbezit ten laste is gelegd. Interieur na brand zwaar beschadigd Maassluis Waarschijnlijk doordat kinderen met lucifers hadden gespeeld is een woning aan de Sehubertlaan deels door brand verwoest. De brand m het huis op de vierde verdieping brak zater dagmorgen om ongeveer tien uur uit. De Maasslutse brand weer had het vuur snel onder controle, maar kon niet voor komen dat bankstel, vloerbe dekking en gordijnen zwaar werden beschadigd. Hoe hoog de schade is, kon de Maasslui- se politie nog niet mededelen Geen enkele verontruste reactie Schiedam „Het is enorm meegevallen. We hebben geen enke le verontruste reactie ontvangen. Misschien dat de mensen het al verwacht hadden." De bewoners van de Schiedamse Botenbuurt zijn, volgens be stuurslid Ben van den Broek niet echt geschrokken van de me dedeling dat er landbouwgif (pesticiden) in de tuinen van de nieuwbouwwijk in de Woudhoek-Noord zit. De gemeente adviseerde de bewoners geen consumptiegewassen meer te verbouwen. ,.Ik denk dat ze dat nu wel zullen laten", aldus Van den Broek. Volgens hem is er maar een enkeling met een complete moestuin en verbouwden de meeste mensen slechts voor de aardigheid wat slapiantjes. De tuinen in de Botenbuurt blijken te 2ijn opgehoogd met grond van het terrein De Put tussen Vlaardingen en Maassluis. In de zestiger jaren is ook op deze plaats Rotterdams havenslib gestort. Volgens de heer Van Duijvendijk van de gemeentelijke afdeling plantsoenen kan nog niet worden gezegd of dit havenslib ook in de tuinen van de Botenbuurt zit. „Er is daar 80.000 kubieke me ter grond afgegraven. En daarvan zijn er maar drieduizend in Schiedam terecht gekomen." Ben van den Broek is al een stuk definitiever. „Je denkt dat bouwgrond goed is en dan blijkt het puur havenslib te zijn. De gemeente had vooraf grondmonsters moeten nemen. Dan waren we nu niet voor verrassingen komen te staan," Er wordt nu een ambtelijke werkgroep ingesteld, die een nieuw onderzoek moet begeleiden. Van Duïjvenchjk: „We willen zo snel mogelijk weten waar we aan toe zijn. Maar of andere in stanties, zoals Rijnmond, dat ook vinden?" V erlies havens steeds groter Schiedam Met fraai opge schilderde gezichten vierde een groot aantal kinderen za terdagmiddag carnaval in ge bouw Irene. De Rietzeilers waren met de enigen, die zich dit weekeinde met het carnaval bezig hielden. De stichting Lentefeest had de grote zaal van wijkcentrum mauwe orug en conny Vandenbosch afgehuurd. Ongeveer tweehonderd geestelijk en lichamelijk ge handicapten waren naar De Blauwe Brug gekomen. Me dewerkers van Lentefeest begonnen al om drie uur met het ophalen van bezoekers. Voor de vroege aanwezigen was er een broodmaaltijd, waarna om ongeveer negen uur het optreden van Conny Vandenbosch begon. De zan geres wist zich vrijwel de ge hele tijd gesteund door Eddie van Buuren (23). Met een zelfgemaakte microfoon in de hand week hij geen mo ment van haar zijde en stal met name tijdens 'Sjakie van de hoek' de show. Naast de eigen raad van elf waren zaterdagavond ook de Rotterdamse carnavalsvere nigingen De Grote Lupardi en Holland ia aanwezig. Onder aanvoering van de kersverse jeugdprins Jeroen de Eerste werd in de grote zaal van Irene zaterdagmid dag fanatiek gehost door de jeugdtgde leden van De Riet zeilers. Het kindercarnaval werd een succes en aan de bar bleef het rustig. Het Ne derlandse zangeresje Sonja bracht de 'Kwakkeltjesdans' ten gehore en de Schiedamse jeugd danste fanatiek mee. „Wat pa en ma kunnen, kunnen wij ook." Ook de jeugdige Rietzeilers bleken in voor een paar uurtjes carnaval vieren. Schiedam De SSSN (Stichting samenlevingsop bouw Schiedam-Noord) is in met mis te verstane bewoordingen door de gemeente berispt, omdat het financiële beheer van de stichting niet zou deugen. Er is een enorme huurschuld in hel wijkcentrum de Blauwe Brug, maar desondanks doet de stich ting toch grote uitgaven, die volgens het college niet strikt noodzakelijk zyn. Zo heeft men onlangs een kopieerapparaat van 35 000 gulden aangeschaft zonder vooraf om toestemming te vragen. Volgens het college is zoiets onaanvaardbaar. In het vervolg zal dan ook nauwlettend op de han delswijze van de SSSN worden toegezien. Elke drie maanden moet de stichting daarom haar boeken tonen aan de chef van de afdeling cultuur, sport en jeugdzaken (CSJ) van de gemeente. Als de chef van die afdeling, Ben Hakkenbroek, niet tevreden is met wat hij te zien krijgt, kan hij activiteiten van de SSSN laten staken. Om dat laatste is men m Noord woedend gewor den, Het gaat volgens opbouwwerker Jos van der Lugt te ver als een ambtenaar bevoegdheden krijgt, activiteiten van de stichting stil te leggen „De CSJ-ambtenaren krijgen daarmee een ontzet tende machtspositie", meent de opbouwwerker „Zij kunnen in de toekomst zelf gaan bepalen wel ke activiteiten door mogen gaan en welke niet. dat is toch te gortig." De SSSN overweegt daartegen beroep aan te tekenen. Van der Lugt; „Je ziet dat CSJ toch al bezig is zo veel mogelijk macht naar zich toe te trekken Ook bij het open jongerencentrum voor Noord maken zij de dienst uit Het zijn de ambtenaren die heb ben bepaald dat de OJC-p)annen best een maandje later in de raad kunnen worden gepresenteerd Wethouder Herman Posthoorn spreekt van een normale ingreep door het college „De SSSN over schreed voortdurend haar budget Dat kan met en daarom hebben wij besloten m te grijpen Maar na tuurlijk zullen het niet de ambtenaren zijn die kunnen optreden als de stichting opnieuw in de fout gaat; mocht er m de toekomst iets aan de hand zijn, dan zal het college de uiteindelijke beslissing nemen een activiteit*te slaken." Directeur Nico Nieuwstraten van Samenwer king heeft de eerste paal voor de Van Dam-eenheden aan de Binnen singel geslagen en is daar, sa men met zijn zoontje, best trots op. Vlaardingen Waarom zijn er wel subsi dies voor het splitsen van vier- in tweeka merwoningen en niet voor het bouwen van de zogenaamde Van Dam-eenheden? Dat was de vraag die penningmeester G.J. Verburg van Samenwerking '77 stelde na het slaan van de officiële eerste paal voor een project van 52 van die huizen aan de Binnensingel. Verburg noemde het ontbreken van zo'n regeling voor nieuwbouw een grof schan daal. Hij vindt dat de huren voor die hui zen rond de driehonderd gulden te hoog zijn. „En dan krijg je nog te maken met een klagende aannemer, die onder tussen in veel te dure auto's rijdt en te dikke sigaren rookt," zei hij gekscherend over Henk van der Waal, die het project uitvoert zonder er al te veel op te verdie nen. Verburg vroeg zich af of de gemeente er wel wijs aan doet dit soort huizen nog te bouwen. „Over een paar jaar komen we weer vier kamerwoningen tekort." Een gedachte waar ook Nico Nieuwstraten. de directeur van Samenwerking die de eerste paal sloeg zich bij aansloot. Ook hij vindt dat we moeten oppassen met het bouwen van al te veel kleine woningen. Maar hij was het niet met de penningmeester eens over de prijs van de woningen. Nieuwstraten vindt de huren voor zulke 'luxe' Van Dam-eenheden als zijn vereni ging gaat bouwen heel redelijk. Op de plaats waar vroeger de Binnensingel kerk stond komen vijftig twee- en twee drieka merwoningen Die huizen krijgen alle maal dubbele beglazing en worden voor zien van energiebesparende centrale ver warmingsketels. De huizen zyn twee- en driehoog met kap. Dat is om ze te Jaten aansluiten bij de bestaande bebouwing In de projectgroep stadsvernieuwing Oost- wijk bestonden nogal wat bezwaren bij de huizen die nu gebouwd gaan worden. Ze zouden te duur zijn. De ook aanwezige loco-burgemeester IJsbrand van der Vel den deed dat heel gemakkelijk af: „Als die huizen klaar zijn staan ze straks te juichen langs de kant." Vlaardingen De Vlaardingse Koningin Wilhelmïnahaven en de Buitenhaven leveren de gemeente een steeds groter wordend ver lies op. Op dit moment moet bij de exploitatie al een bedrag van zo'n kwart miljoen gulden worden bijgepast om de zaak sluitend te krij gen, maar over enkele jaren zal dat tekort al verviervoudigd zijn. Het is vrywet onmogelijk, dat verlies flink terug te schroe ven, zo heeft een werkgroep, die de situatie van de Vlaar dingse havens heefi bestu deerd, in haar eindvci slag ge concludeerd. Het is nauwelijks mogelijk, de opbrengsten van de haven groter te maken, ter wijl ook het verlagen van de kosten een zo goed als onmo gelijke zaak is. Naar de exploitatie van de Vlaardingse havens is al gerui me tijd een onderzoek aan de gang. Maanden geleden pre senteerde wethouder Cees Bot (economische aangelegenhe den) een haven nota. waarin al wat conclusies getrokken wer den ten aanzien van het feil, dat veel bedrijven die rond de havens gevestigd zijn (in totaal zo'n 45) er eigenlijk met per se hoeven te zitten- slechts een kleine twintig zijn echt haven gebonden, bijvoorbeeld wat hun aan- en afvoer betreft In totaal werken momenteel rond de Vlaardingse havens zo'n 1500 mensen Aan personeel, onderhoud en kapitaallasten was Vlaardin gen m 1980 al zo'n 775 000 gul den kwijl. Daar stond slechts ruim 500.000 gulden aan op brengsten in de vorm van zee havengeld, verhuur los wall en en erfpacht tegenover Het gat in de exploitatie zal in 1985 al zijn opgelopen tot ruim een miljoen gulden Het verhogen van de diverse tarieven ts nauwelijs mogelijk en zal in ieder geval onvol doende geld opleveren om het gat te dichten, aldus de werk groep in haar eindverslag Verlagen van de kosten zou kunnen gebeuren door goed kopere oever verdedigingen te gebruiken (een van de aanbe velingen van de werkgroep) en. op langere termijn, door een deel van de havens te dempen Daarbij zou het moe ten gaan om do westelijke tak van de Koningin Wilhelmïna haven „De werkgroep acht demping van de westelijke tak van de haven op dit moment echter met opportuun, aangezien de kademuren ter pladtse het nog zeker 25 jaar probleemloos zul len uithouden Mocht evenwel vernieuwing van de beschoei ing noodzakelijk worden, dan dient demping van deze tak zeker overwogen te worden," aldus de werkgroep Een andere aanbeveling die in hel rapport wordt gedaan is het stimuleren van bedrijven die hun activiteiten willen uit breiden, omdat daar ook grote re inkomsten tegenover staan Verder zou geprobeerd kun nen worden m hel oostelijk deel van de KW-haven meer ship-to-ship overslag te krij gen. Ook zou dit deel van de haven meer kunnen worden gebruikt als ligplaats voor bin nenschepen, aldus het eind verslag advertentie. Schiedam Na een uitgelaten carnavalsavond heeft een 24- jange kastelein de honkbalk nuppel gebruikt om vier café bezoekers duidelijk te maken, dat de pret voorbij was Hij verhinderde om tien voor drie m de nacht van zaterdag op zondag twee mannen en twee vrouwen de toegang tot café Spienngshoek m de P J Troelsiralaan, en hij deed dat met behulp van twee vrien den zo hardhandig, dat het viertal vluchtte naar het poli tiebureau aan de Lange Nieuwst raat. Maar de kaste lein zette de achtervolging m en voor het hoofdbureau sloeg hij er opnieuw op los. De jarige mejuffrouw C. van B. liep dus danige verwondingen op, dat zij in hel Schielandziekenhuis moest worden behandeld Ook een vriend, de 25-jarige C. B., werd daar behandeld. De kastelein is op verdenking van mishandeling ingesloten Zondagochtend werd hij vrij gelaten. w Fa deodorant. Deo roller met de geur van frisse li moener, van 3.95' voor Roosvicee vruchtenmix. Inh 0.6 liter van 4.05 voor jeO Schwarzkopf shampoo. voor normaal, droog of vet haar Ook anti roos Inh 200 m! irfi Van 3,95 i voor i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1