14 ROTTERDAM 'Prins Hendrik' in glazen hal aan het Ch GRMG£EPAAN. •■"ïssksSu BON 'Shell moet stank overlast beperken' «r Beton in gifkelders Stakingen bij zeker vijftien bedrijven ïiifW Prik acties lopen af 'ir&Zz+i* In 1986 heeft Rotterdam een nieuw maritiem museum 'ft $x ft Xftkf ï°'e<>r - Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 16 februan 1982 Milieucommissie van Rijnmond: Rotterdam Shell ld Pernis moet iets doen aan de stank, die de olieraffinaderij dage lijks produceert. Op dit stand punt staat de commissie milieu van Rijnmond. Van alle 'kattepisluchtjes* in Rijnmond neemt de oudste en grootste olieraffinaderij in het Rotterdamse industriegebied veertig procent voor haar re kening. Per uur gaat er bij Shell gemiddeld 7.300 kilo zwaveldioxide de lucht in. ,,Die stankoverlast weegt voor ons zwaar en heeft dan ook, samen met de geluidshinder, een grote prioriteit", zei ad junct-directeur De Wringer van de DC MR gisteren tegen de leden van de commissie mi lieu. De commissie boog zich over de aanvraag van Shell voor een nieuwe allesomvat tende hinderwetvergunning. Aan die zogenoemde revisie vergunning is negen jaar ge werkt. „Shell heeft een groot aantal oude bedrijven. Hoe die precies in elkaar zitten was voor ons een ondoorzichtige zaak. Daarom hebben wij een aantal jaren besteed aan een uitgebreide studie om de tech nische kwaliteit van die be drijven vast te stellen", luidde de vreklaring van De Wringer voor de langdurige voorberei dingsperiode. Vraagpunt Over de aanpak van de zwa veldioxide-problematiek zei hij: „Shell maakt momenteel volop ontwerpen. Ze weten dat de overheid de uitworp van de zwaveldioxide wil drukken. Het grote vraagpunt is echter, of onze redelijke ei sen voor hen betaalbaar zijn. Dat is een economisch en een politiek verhaal". Op de vraag of Shell direct met geld over de brug moei komen, had PvdA-raadslid Umberto van Rijn direct een antwoord klaar: „Ik ben niet onder de indruk van dat arme bedrijf, dat op kosten wordt gejaagd. Ik ga er vanuit dat Shell voor stankoverlast zorgt en dat er technische mogelijk heden 2ijn om dat te beper ken". Volgens milieu-gecommitteer de Lenie van Rijn-Vellekoop heeft de aanvraag van Shell voor een nieuwe hinderwet vergunning 'formeel' geen re latie met de aardgaswinsten van het bedrijf. „Maar het is natuurlijk niet ondenkbaar dat op het investeringen]ïjstje van Shell milieu-investeringen voorkomen", aldus Van Rijn- Vellekoop. 'Merwedepolder' praat met Dordt en staatssecretaris Dordrecht/Leidschendam Bewoners van de Dordtse gifwijk Merwedepolder hebben gisteravond overleg gepleegd met de ge meente en staatssecretaris Lambers van het ministerie van volksgezondheid. Dit m verband met het eind vorige week ver schenen rapport van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid (RIV). Voor de tweede maal heeft het RIV kruip- en woonruimtes in de wijk onderzocht. De conclusie van regionaal inspecteur drs W. Krul luidt, dat er zo spoedig mogelijk maatregelen moeten worden genomen. Tijdens het eerste onderzoek vond het RIV onder zes woningen de kankerverwekkende stof tetrachlooretheen. Die stof is nu ook in twee andere huizen gevonden. In totaal zijn volgens het tweede rapport in zestien panden besmettingen met lage hoe veelheden van giftige afvalstoffen als cyclohexamon en methyl- pentaan gevonden. Bewoner L Baas zegt, dat het gesprek met de staatssecretaris erg formeel was: „Ze vindt het nog te vroeg om de zaak zelf in behandeling te nemen. Gemeente en provincie moeten zelf naar oplossingen zoeken". Op aanbeveling van het RIV wil de gemeente tijdelijk maatrege len nemen. De kruipruimtes zouden met een laag beton moeten worden afgedekt. Bewoner A. van Bokhoven wees dit af* „En hoe moet het dan met onze tuinen en straten. Ik durf mijn eigon tuintje niet eens meer om te spitten, omdat op dertig centimeter diepte al gif zit". Op zo kort mogelijke termijn zullen de bewoners van de Merwe depolder een vergadering voor de gehele wijk organiseren. Bewoners van de Dordtse Merwedepolder bespraken gisteren de conclusies van een tweede onderzoek door het Rijskrnstituut voor de Volksgezondheid naar gif in de bodem. Metaal gaat Rotterdam Bij zeker vijftien bedrij ven in het Waterweggebied breken over drie weken stakingen uit. „De plannen om te snoeien op bet ziekengeld moeten van tafel. Dat geldt voor de huidige plannen, maar ook voor de plannen die te verwachten zijn", zei districisbestuur- der Johan Stekelenburg gisteravond op een vergadering van de Industriebond FNV in Rotterdam-Zuid. Op het stakingslijstje staan onder meer de Rotterdamse Droogdok Maatschappij, Wilton Fijenoord en het Havenbedrijf Vlaardingen-Oost Bij deze drie scheeps werven werken ruim vijfduizend man. In de petrochemische industrie zal Windmill in Vlaardingen (800 man) de spits afbijten. In Amsterdam legden de Industriebond FNV gisteravond een soortgelijk plan voor aan haar leden. De stakingsgolf werd gisteravond be kend gemaakt op een vergadering van de Industriebond, waar honderdvijftig kaderleden unaniem instemden mei het actieplan. In de eerste week van maart spreken de personeelsleden van de ver schillende bedrijven zich uit over sta kingen. Aan de ledenvergaderingen op de bedrijven ga.U een gesprek met de werkgevers in de metaalindustrie voor af. Twee weken De reeks siakingsen is verspreid over twee weken. In de eerste week, vanaf maandag 8 maart, komen er volgens plan acties bij het Havenbedrijf Vlaar dingen-Oost, Wilton Fijenoord, de Rot terdamse Droogdok Maatschappij. Nie- huis Van der Berg. Verolme IJssel- monde, De Maas, Rietschoten Hou- wens en Van der Brink. In de tweede week bij de IJsselwerf, Rademakers, Piet Smit. Verolme Botlek, Van Tol en Wescon. Bovendien worden er stakin gen verwacht bij Meneba en Poly Plas tic. In het totaal zijn naar schatting 10.000 werknemers bij de stakingen be trokken. De Industriebond FNV verwacht dat de harde acties hun werk zullen doen als een olievlek. „Dan ook zullen werkge vers en politici beseffen dat ze het bij het verkeerde eind hebben", aldus Ste kelenburg. Rekensom Johan Stekelenburg. districtshoofd van de Industriebond FNV in Rotterdam, had gisteravond geen goed woord over voor de verschillende plannen, die er inmiddels zijn, om te korten op het zie kengeld. „Van de werkgevers hebben we mets te verwachten. Die hebben in de SER-ver gadering, afgelopen vrijdag, tegen het plan van Den Üyl gestemd, omdat ze zijn geschrokken van hun rekensom. Het aanvankelijke voordeel, waarop ze in theorie hadden gerekend, blijkt in de praktijk veel minder op te leveren", al dus Siekelenburg, die ook teleurgesteld is in het nieuwe plan van de PvdA. „Dat plan is een stapje in onze richting, maar daar is alles meegezegd. In het al ternatief van de PvdA moet je bij ziekte nog altijd 6 a 7 procent van je inkomen inleveren". Het plan dat de kroonleden in de SER lanceerden, noemde Steke lenburg 'een nog slechter plan dan dat van Den Uyl en Dales". Honderdvijftig kaderleden van de Industrie bond FNV stemden gister avond unaniem in met de voor genomen sta kingen in de metaal. Rotterdam - Nog dit jaar moet de eerste paal de grond in voor de bouw van het nieuwe maritiem museum Prins Hendrik op de kop van de Leuivehaven aan het Churchillplein. In de eerste maanden van IS36 zal Rot terdam dan een uniek mu seum rijker kunnen zijn. Uniek door de wijze, waarop stad en haven met elkaar in contact worden gebracht. Uniek ook door de prijs, die de stad er voor betaalt. De ge meenteraad zal binnenkort 20 miljoen ter beschikking moe ten stellen. Daarmee wordt het 't goedkoopste museum van Nederland met niettemin de grootste mogelijkheden. Architect prof. W.G, Quist heeft vooj; 'Prins Hendrik' een gebouw ontworpen, dat Rot terdam in het hart van de stad een aanwinst van allure geeft. Omgeven door een tien meter brede en vierenhalve meter hoge arcade plaatste hij op de hoek van de Schiedamsedijk en de Blaak een driehoekig bouwwerk met op de begane grond een grote, hoge glazen hal. Voetgangers en fietsers, die van de arcade gebruik moeten maken, maar ook het voorbij komende autoverkeer, zal op deze wijze het contact ervaren met het maritieme gebeuren binnenshuis en de buitenten- toonstelling naast en in de Leuvehaven, waarin De Bul- fel de grote trekker blijft. Deze opzet is Quist min of meer opgedrongen: hij moest rekening houden met de me trobuis, die in een boog de Schiedamsedijk met de Blaak verbindt. Onder het Plein 1940, dat hij gedeeltelijk benut, ligt nog de oude Leuvesluis --- Cjd |r- Perspectief tekening van het nieuwe maritiem museum Prins Hendrik. met zijn zware muren, waar van sloop nauwelijks mogelijk is. En hij had rekening te hou den met de waterkering van Schieland. Voor de rest doet de architect zijn werk wat nuchter af: *Jk heb eenvoudig gebruik ge maakt van de oplossing, die er in feite al was'. Dat slaat m de eerste plaats op de filosofie, die aan de opzet van het mu seum ten grondslag ligt. Cen traal in het museumgebeuren staat 'het vademecum', dat een algemeen beeld geeft van dc geschiedenis van de scheep vaart en de plaats van de scheepvaart in onze cultuur. Daarop sluiten alle andere ac tiviteiten van het museum aan: vele thematentoonstellin gen, die directeur P. van Em- pelen en zijn medewerkers willen gaan opzetten, de bi bliotheek, die letterlijk op alle vragen op scheepvaartgebied antwoord moet kunnen geven ('Ais iemand vraagt hoeveel loggers er lussen 1910 en 1920 op een Vlaardmgse werf zijn gebouwd, moeten we dat zo kunnen zeggen'}, en het depot waarin de unieke verzameling van het museum wordt bewaard. Dat vademecum steekt op de begane grond letterlijk boven alles uit: Quist maakte daartoe gebruik van het hoogtever schil tussen het Plein 1940 (waarop tussen haakjes Zadki- nes 'Verwoeste Stad' wordt herplaatst) en het Churchiü- piein. dat 1.30 meter lager ligt. Daardoor ontmoeten stad en haven elkaar in de gla2en hal van 'Prins Hendrik'. De arcade rondom het gebouw verklaart Quist uit het simpele feit, dat er naast het gebouw een strook van tien meter breed moest worden vrijge houden voor de vele kabels en buizen. Door er een arcade bo ven te bouwen kan het opper vlak voor de drie verdiepin gen toch volledig worden be nut. Doordat de gemeenteraad een budget voor de bouw had aan gegeven, dat niet mag worden overschreden, moest in de loop van de planvorming herhaal delijk sterk worden bezuinigd. Zo is op de 'klimaatgevoeli- ge' ruimten na de aircondi tioning vervallen. De acht ton kostende kelder voor hei op slaan van zware museumstuk ken wordt achterwege gelaten en werd vervangen door een loods op de kade van de Schie damsedijk. die niet meer dan anderhalve ion behoeft te kos ten. Het gebouw zal beslaan uit een betonnen skelet, dat wat de binnenruimten betreft vrijwel ruw wordt gelaten. De buitenmuren worden bekleed met een grijze baksteen. Wethouder ir, P.O. Vermeulen (kunstzaken) was bij de 'pre sentatie van de plannen bij zonder trots op het bouwteam, dat voorbeeldig samenwerkt. Hoe snel men tot concrete plannen komt blijkt o m. uit het feit, dat half 1981 werd be gonnen met hot maken van een structuurplan en een kos- tenindicatie. Pas in november werd aan Quist de definitieve opdracht voor het ontwerp verleend. De gemeenteraad moet overi gens het bouwkrediet nog ver lenen. Wethouder Vermeulen zegt het noodzakelijk te vin den, dat een grote stad als Rot terdam doorgaat met het doen van grote investeringen, om de werkloosheid in de bouw wereld niet nog hoger te laten oplopen. Met de bouw van het maritiem museum zijn m to taal 400 manjaren gemoeid. Het museum krijgt een totale oppervlakte van ruim 6700 m2. Daarvan is ruim 700 m2 bestemd voor de bibliotheek, 1900 m2 voor twee grote ten toonstellingshallen (uitbrei ding met nog twee hallen met 1150 m2 volgt in een tweede fase), 1400 m2 voor staf en werkruimten en 1460 m2 voor het depot. Rotterdam De prikae- ties in de metaalindustrie worden eind deze week beëindigd. Bij twee bedrijven, de Verenigde Glasfabrieken in Schiedam en Cincinnati in Vlaardingen, wordt morgen het werk onder broken. Het zijn de laatste poort- en kantineacties uit de serie van twintig, die vanaf vrijdag een week geleden zijn gehouden. Overmorgen en vrijdag wordt de reeks prikacties in het Waterweggebied besloten met een boot tocht langs twintig bedrij ven, die aan de Nieuwe Maas en de Nieuwe Wa terweg liggen. Dat ge beurt met de stoomsleper Finland. Tijdens elf? vaartocht zal het personeel van de be drijven het werk voor korte u/i neerleggen. Te- gelijkertijd krijgt de be drijfsleiding te horen dat er ultimata zijn gesteld. „We geven de bedrijven tot zondag 7 maart de ge legenheid te komen met alternatieven, waarin honderd procent zieken geld gegarandeerd is. Zo niet, dan komen er stakin gen", zei Johan Stekelen burg van de Industrie bond FNV gisteravond. Gisterochtend werden de acties van de Industrie bond voortgezet bij het chemische bedrijf Cyana- mid in de Botlek. Kader leden deelden aan de poort pamfletten uit. Eén van de fabrieken werd twee uur lang stilgelegd. Ook bij hel naburige Tio- fine werden pamfletten uitgedeeld. Rond het mid daguur kwamen 70 perso neelsleden van Pennwalt in Pernis samen in de kantine om te protesteren tegen dc ziekengeldplan nen. Vanochtend vroeg deden- derde de 'actietrein' naar Nellen en Hoop Groenpol. In Maassluis legden perso neelsleden van Van der Lely rond tien uur het werk neer, nadat zij zich hadden verzameld in de kantine. Er zijn mensen die onze krant nog niet J lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even verandering m. - Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst m en goed beloond! Want voor die kleine, moeite krijgt u een originele pepermolen en zoutvat. ^°stcode: ?1 Wooi)Pla*t^ I ^osïeoci, J Tehbon:

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4