Ruim kwart van 5472 werklozen ongeschoold RIJK BETAALT TWEE MILJOEN AAN WONINGBOUW IN OUDE WEESHUIS Buurthuizen: Kortingen CRM uit post onvoorzien m Buurt ontwerpt speelterrein Subsidie Badhuis niet weer ingevoerd VlAAROlliSS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Kunstmestruimen Negentien Van Dam eenheden op de Singel Voet- en fietspad dicht Bi PvdA-bestuur zal nederlaag zwaar wegen 'Aardig compromis' Verkeer moest vanmorgen om VVD-fractie ongewij zigd Matroos overlijdt na val ■WOENSDAG 17 FEBRUARI 1982 Jan en Kaat mogen weer naar Lindenhof Ruim twëe uur lang zijn reinigingsdienst, rijkswaterstaat en brandweer vannacht bezig geweest met het schoonvegen van i 150 meter rijksweg ter hoogte van Schiedam. Doordat een i vergrendeiingspin van de laadbak van een vrachtwagen los I schoot raakte de rijksweg over de voile breedte bedolven on- der een lading kunstmestkorrels. In het donker had het er i veei van weg dat er een sneeuwstorm had gewoed op rijks- weg 20. Schiedam Jan en Kaat, de twee le- weer verlaten. Voor hen is een plek vensgrote poppen die altijd op de ge- gereserveerd op de 'nieuwe' Linden- vel van het voormalig weeshuis De hof, die helemaal opgeknapt wordt en Lindenhof aan de Lange Achterweg over ruim een jaar plaats zal bieden prijkten, mogen de stoffige kelder van aan 23 één- en tweepersoonshuishou- het Schiedamse Stedelijk Museum dens. Wethouder Chris Zijdeveld presenteerde gistermiddag de bouwplannen. Door de mi nisteries van CRM (omdat het een monumentaal pand betreft) en volkshuisvesting wordt een subsidie gegeven van twee miljoen gulden. Schiedam past de resterende 1,4 bij. Op het Stadskantoor is men bijzonder tevreden met het plan. De buitenzijde van De Linden hof wordt enigszins gerestau reerd en verder in tact gela ten. CRM wilde ook slechts akkoord gaan met de plaatsing van enkele ramen. „Om het monument in tact te houden worden de woningen door al- Schiedam Ongeveer gelijktijdig met het project Linden hof hoopt de gemeente een aanvang ie maken met de rea lisering van negentien Van-Dam-eenheden op de hoek Singel/Tu insingcl. Singel 82 is nu nog het grote wiue huis met de groene lui ken tegenover het Stadserf. Dit pand verkeert echter in enorm slechte staat. De muren zakken weg en de stenen komen bijna van het dak naar beneden zetten. De laatste bewoners hebben het huis enige weken geleden moeten verlaten. Over enkele dagen zal met de sloop begonnen worden. Het pand werd enige jaren geleden al eigendom van de ge meente. Toen waren er namelijk plannen om op die plek een nieuw stadskantoor te bouwen. De negentien één- en tweepersoonshuishoudens zijn in huurprijs goedkoper dan Lindenhof en Proveniershuis. Er wordt uitgegaan van een gemiddelde huur van 250 gulden. lerlei trappen aan de binnen zijde in elkaar gevlochten", al dus de wethouder. De voormalige regentenkamer wordt in oude stijl hersteld. Zijdeveld stelt zich voor dat dit een soort vergaderzaal/ont moetingscentrum wordt. Het hofje aan de binnenkant van De Lindenhof moet fungeren als een „van buiten toeganke lijk stiltegebied met veel groen". Volgens directeur woningbe- heer Piet Kulik zijn de plan nen net op tijd gekomen. „An ders was het pand in handen van de slopers gevallen." De I„indenho£ stond al sinds 1974 leeg. De afgelopen jaren ver pauperde het voormalig wees huis en was het slechts wach ten op "de fatale brand'. De verwachting bestaat dat nog voor het eind van dit jaar met de verbouwing begonnen kan worden. Zijdeveld ziet geen problemen met het ver krijgen van een gemeentekre diet omdat in de meerjarenbe groting een post van 2,4 mil joen voor De Lindenhof gere serveerd staat. Voor één van de 23 Van-Dam-eenheden moet een huurprijs van 290 gulden per maand worden be taald. Alle woningen worden voorzien van centrale verwar ming. Vlaardingen Wethouder Bot voelt er weinig voor de extra korting van 1,3 pro cent op het sociaal-cultu reel werk voor rekening te laten komen van de post onvoorzien op dc gemeen tebegroting. Vertegenwoor digers van de buurthuizen deden gisteravond die sug- Vlaardingen Hei bedrijf ge meentewerken is begonnen met de aanleg van een riool waterpersleiding van Schie dam naar de rioolwaterzuive ring De Groote Lucht, tussen Vlaardingen en Maassluis. Deze pereleiding komt te lopen tón zuiden van rijksweg 20, vanaf de Hargalaan. Bij het Ketheiplein wordt de grens van Vlaardingen be reikt, waarna de leiding tot bet kruispunt Westlandseweg loopt en vervolgens door de groengordel ten noorden en ten westen van de Westwijk naar de Maasslutssedijk gaat, waar de riootzuivering wordt gebouwd. In verband met de aanleg van de pereleiding zal het voet- en fietspad in die groengordel Vanaf maandag 1 maart tijde lijk worden gesloten. Ook de Maassluisedijk en de Zuid- buurt moeten ten behoeve van werkzaamheden enige tijd dicht. Het karwei moet in no vember van dit jaar gereed zijn. gestie in het overleg dat de wethouder had met verte genwoordigers van sociaal- culturele instellingen. De buurthuis-vertegenwoordi gers zeiden gisteravond dat de korting van ruim 66.000 gul den die het ministerie CRM heeft aangekondigd een on voorziene maatregel van het rijk is. „Wanneer wethouder Goudriaan voor een of ander bouw- of rcnovatieplan tekort komt, wordt dat bedrag toch ook uil de post onvoorzien ge haald." zo hielden vertegen woordigers van de buurthui zen de wethouder voor. Wethouder Bot antwoordde dat de pot voor onvoorziene uitgaven daarmee in een keer leeg zou zijn. „Die post moeten we behouden voor een machi ne of een brandweerwagen die plotseling uitvalt." aldus Bot. De instellingen in het sociaal- cultureel werk konden zich gisteravond in de burgerzaal van het stadhuis uitspreken over een tweetal mogelijkhe den om de extra bezuinigingen op te vangen. Maar weinig in stellingen maakten daar ge bruik van. Mogelijkheid één bestaat hier uit dal de kortin gen evenredig worden ver deeld over de diverse instellin gen en betekent dat alle subsi dies op het sociaal-culturele werk met 1,3 procent omlaag zouden gaan. De andere mogelijkheid is dat een aantal subsidies fors wordt verminderd. Zo is op het stad huis uitgedokterd dat de subsi dies voor het jeugdservicebu- reau, de commissie vakantie besteding voor de jeugd, de wijkgerichte activiteiten en het plaatselijk educatief cen trum (PEC) fors omlaag zou den kunnen. Samen met een bedrag dat is gereserveerd voor de opbouwwerker van hel instituut samenlevingsop bouw, die nog steeds niet is aangesteld, zou dat precies het vereiste bedrag opleveren. „Als we voor mogelijkheid één kiezen draaien we onze eigen nek om en over de andere mo gelijkheid willen wij niet oor delen. Dat moeten de betrok ken instellingen zelf maar uit maken," was de reactie van vertegenwoordigers van de buurthuizen, die zeiden dat ze zich onderling nog over een oplossing wilden beraden. De zangverenigingen kozen voor de eerste mogelijkheid. „Het is duidelijk dat er bezui nigd moet worden. Dan is het toch het beste wanneer ieder daar zijn steentje aan bij draagt." Het PEC, wiens subsi die door een van de oplossin gen wordt bedreigd, koos voor een mix van de twee mogelijk heden, evenals het CJV. Samen met wethouder Wijnstok bekeken de kinderen de maquette. Vlaardingen Samen met wethouder Wijnstok beke ken leerlingen van de Dil- lenburgschool vanmorgen de plannen met het speel- terreintje aan de Willem Lodewijklaan. De plannen zijn door buurtbewoners opgesteld aan de hand van suggesties van de school kinderen. Het terreintje vlak bij de school ligt er momenteel troos teloos bij. Als experiment stel de de gemeente 30.000 gulden beschikbaar en gaf de buurt vrij spel bij de herinrichting. Ook bij de uitvoering van de opknapbeurt zal de buurt wor den betrokken. Zo is er nog ai wat schilderwerk te doen dat door de kinderen zal worden uitgevoerd. De gemeente hoopt door deze werkwijze dat kinderen en ouders een grote re verantwoordelijkheid zullen hebben voor het terreintje en er voor zullen waken dat geen onnodige vernielingen worden gepleegd. Aan het eind van de middag spreken de ouders van de kin deren zich uit over de plan nen. Zijn die even enthousiast over de maquette, zoals de kinderen vanmorgen, dan kan nog deze week met de uitvoe ring van de plannen worden begonnen. Wethouder Wijn stok verklaarde dat het door geldgebrek voorlopig wel de laatste maal zal zijn dat een vervallen speellerreintje wordt opgeknapt. Waterweg Meer dan een kwart van de werklozen in het Waterweggebied is on geschoold. Arbeidsbureau directeur Van Lent schrijft in het bericht over de maand januari dat de werk loosheid onder ongeschool den een steeds groter pro bleem wordt. Eind januari stonden er bij het arbeids bureau 1402 ongeschoolde werkzoekenden geregi streerd, terwijl er voor die groep slechts vier vacatures voorhanden zijn. De werkloosheid in het Wa terweggebied is in de maand januari met 298 gestegen tot 5472. Het werkloosheidsper centage is daarmee op 10,2 gekomen; bij de mannen 6,3 en bij de vrouwen 14,1. De vraag naar personeel steeg de laatste maand met 6 lot 476. Vooral in de bouw worden de cijfers steeds somberder. Bij het arbeidsbureau staan 473 werkloze bouwvakkers ingeschreven. Begin van het jaar waren dat er 410 en een jaar geleden 245. Tegenover iedere geregistreerde vacatu re in de bouw staan momen teel gemiddeld 118 werkloze bouwvakkers. Ook in de me taal-, de handels en de kan- toorseeioren zet de stijging van het aantal werklozen door. De werkloosheid onder de schoolverlaters is de afgelo pen maand gedaald van 671 naar 649. Precies een jaar ge leden stonden bij het arbeids bureau 339 werkloze school verlaters geregistreerd. Vlaardingen De wijk vereniging in de Vettenoordse- polder hoeft er niet op te rekenen, dat zij de subsidie Aroor de huur van het Badhuis in de Valeriusstraat, het vroegere wijkcentrum, weer terugkrijgt. houder Bot onlangs verklaar de, ingetrokken. Het gemeen tebestuur is ook al geruime tijd van mening dat de wijk vereni ging sinds de opening van bet nieuwe buurthuis geen recht meer op het Badhuis heeft. Om die reden werd al eerder geprobeerd de huur op te zeg gen, waartegen de wijkvereni- ging echter in beroep is gegaan bij de kantonrechter. Die heeft de vereniging al enkele malen in het gelijk gesteld door te verklaren, dat de VOP het Badhuis mag blijven gebrui ken. Een ontwerp-brief van de strekking van het college van B en W is deze week door de commissie voor sociaal-cultu rele activiteiten bekrachtigd. In de brief geeft het college aan, dat er geen nieuwe argu menten zijn om het besluit om de subsidie in te trekken, weer ongedaan te maken. De subsidie werd een aantal maanden geleden 'om louter financiële redenen', zoals wet- Schiedam Het plaatselijk bestuur van de PvdA zal over wegen af te treden, als de le den morgenavond besluiten de kandidatenlijst totaal te veran deren „Dat zou dc enige logi sche consequentie zijn," aldus voorzitter Hans Bakker. Hij acht het niet aannemelijk dat het bestuur doet alsof zijn neus bloedt en gewoon blijft zitten, als er een lijst komt met na men van PvdA'ers, van wie het bestuur weinig heil ver wacht. Eerder liet het PvdA-bestuur op dc persconferentie over de kandidatenlijst weten, dat het geen consequenties zou ver binden aan door de leden aan gebrachte wijzigingen. „Ten slotte heeft de afdeling per de finitie de wijsheid in pacht," was Bakkers antwoord toen. Overigens meent Bakker dat het allemaal niet zo'n vaart zal lopen. „Een storm in een glas water," is zijn indruk van de 'lobby* die tegen hel bestuur wordt voorbereid. Schiedam „Ik vind er hele maal niets schokkend aan. aan die PvdA-lijst, fk vind het zo een aardig compromis. Wat mij betreft had het nog veel verder mogen gaan. want het PvdA-bestuur heeft toch nog een flink aantal vertegen woordigers van het grauwe midden op de lijst gehand haafd. Mensen die er alleen maar op staan, omdat ze zo be kend zijn maar die de toon van de fractie niet zullen ver anderen." Een ander geluid uit een ande re hoek. Staat de halve PvdA op zijn kop omdat vooraan staande partijleden door het bestuur van de kandidatenlijst zijn afgevoerd, het is oud-Rijn mondgecommitteerde Arie van Dijk die dwars legen die kritiek in gaat. „Alle stromin gen binnen de partij hebben moeten inleveren, links zowel als rechts. Wat nu uit de bus gerold is, vind ik een heel aar dig compromis, waar niemand zich druk over hoeft te ma ken," zo zei gistermiddag Van Dijk, Zelf staat hij op nummer 18 van de PvdA-lijst. Schiedam Verkeer vanuit de stad naar Sc hiedam-Noord moest vanmorgen over de 's- Gravelamtseweg en rijksweg 20 worden omgeleid, omdat gemeentewerkers op de Nieu we* Damlaan begonnen waren met het vernieuwen van c-en duiker lussen de twee singels aan weerszijden van die weg Het werk aan de duiker duurt tot zaterdag 6 maart. Steeds wordt geprobeerd dc wegver sperringen tol ééri weghelft te- beperken. zodat de overlast voor het verkeer zo klein mo gelijk kan worden gehouden. Schiedam De VVD is stellig van mening ciat het in de Schiedamse gemeenteraad ze tels erbij krijgt, na de raads verkiezingen van 2 juni. De vier huidige fractieleden zien hun plaatsen geconsolideerd: lijsttrekker is opnieuw Gerard Verhulsdoiik, de on be t wiste nummer twee is Cor van Tii- borg en verder zorgen Icn de Jong en Annie Renskers er voor dal de VVD-fraciie op nieuw een evenwicht zal ken nen tussen mannelijke en vrouwelijke inbreng. Op de vijfde plaats is Rijn- mondgecommit teerde Theo Bakkers beland, wat te maken heeft met een eventuele wet- bouderspost als die voor dc VVD in het verschiet ligt. Bakkers is met Van Tilborg kandidaat voor een wethou derszetel. Vlaardingen De 23-jarige J oegosla v isc he m at roos Mate Vu kas is aan de verwondingen bezweken, die hij had opgelo pen na een valpartij. Hij kwam daarbij in een dertien meter lager gelegen ruim terecht. De matroos was gisteren met drie collega's aan boord van het, in de Vuicaanhaven afge meerde, motorschip Patty. Ze waren bezig een ruim schoon te spuiten. Op een gegeven moment kwamen enkele lui ken in beweging en verloor de man zijn e\'enwicht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1