'Ayatollah Kr ikke hielp hara-kiri eind op weg 17 D0ILEN26/3 Paulus doet zijn beklag 'Als ik faal, komt er gewoon weer een ander' SPORTAGENDA De decaan moet iets doen aan de rolbevestigende vakken van meisjes De ommezwaai van de PvdA en het sombere gezicht van Jos van der Lugt PvdA-bestuur nog niet weg Amnesty-actie loopt voorspoedig Heipaal mag onder zelfde naam door Taverne komt in 'ondemocratisch' RIAGG-bestiiur Rob Koevermans vol realiteitszin 'Deel van de groep niet met voetbal bezig' Voorspoedig Het keuzepakket heeft gevolgen... Vlaardingen Meisjes profiteren nog altijd aanwijs baar minder van de kansen die het onderwijs biedt dan jongens. Dat is een conclusie uit de beleidsnota 'onder wijs in samenhang' van de gemeente Vlaardingen. •De schooldecaan zou daar iets aan moeten doen door een goede voorlichting te geven over de gevolgen van een bepaald keuzepakket. De nota gaat over het voort gezet onderwijs en is de derde in een serie van vijf. Keuzevakken houden vol gens de nota het verschil tus- sen jongens en meisjes alleen 'maar in stand. Meisjes kiezen pakketten met minder moge lijkheden, omdat zij de rich- 'ting gaan van de 'typisch vrouwelijke' beroepen zoals '(alen lerares, pedagoge of se cretaresse. Bovendien zouden veel meisjes er op de middel bare school al van uit gaan, dat ze hun beroep maar een paar jaar, tot hun huwelijk, uitoefenen. Opheffen van de keuzevak ken wordt door de gemeente niet als de aangewezen, weg gezien om iets aan die onge lijkheid te veranderen. De schooldecaan moet meer mo gelijkheden krijgen om daar iets aan te doen, mogelijkhe den die door het rijk moeten worden verruimd. Boven dien krijgen de leraren daar in een taak, zij moeten bin nen hun taakuren, meer gaan doen aan de begeleiding van leerlingen. Schakelklassen De twee jaar durende scha kelklassen voor buitenlandse leerlingen, die het Neder lands nog niet zo goed be heersen, blijkt voor veel leerlingen te kort, zo staat in de nota. Er moet onderzocht worden of die leerlingen niet beter in het gewone voortge zet onderwijs kunnen wor den opgevangen, dan in een aparte klas te zitten. Daar voor zouden dan aanvullen de onderwijsmaatregelen no dig zijn. In ieder geval verdient de eerste opvang van de buiten landers voorlopig nog alle aandacht. Die leerlingen zou den, zolang de schakelklas sen er nog zijn, zo snel moge lijk daarnaar doorgestuurd moeten worden. Er zijn in Vlaardingen, behalve de scholen, ook andere instellin gen die buitenlanders Neder- Schiedam In een rijtje kwamen ze voorbij Jos van der Lugt zetten en volgden ze het voorbeeld van Hans Konings: Jan Vleesenbeek, Nikolaj Dielemans en Ton de Vos. „Ik trek mijn kan didatuur in", klonk het driemaal achtereen. Maar: „Moet ik het dan al leen doen?" klonk het daar na vertwijfeld. Van der Lugt zag zijn politieke gab bers de gemeenteraad vaar wel zeggen ten gevolge van de 'coupe' van Tiny Krikke en Jan Simons, en dat deed zeer. De PvdA'er voelde zich in de steek gelaten. Probeerde ook nog zijn kornuiten De Vos en Dielemans tegen te houden. Tevergeefs. Hun standpunt stond vast: „Met zo'n lijst valt niet te werken," Opbouwwerker Jos van der Lugt wist iets eerder 'heel verrassend' Lou van der Stel voor zich te houden, zag 2»ch toch nog onverwachts ver kiesbaar gesteld, maar wist ten tijde van die stemming nog niets af van de voorne mens van de anderen. 'Niet socialistisch' Smalend waren de reacties wanneer er weer een aan vankelijk door het bestuur afgevoerde kandidaat door oud-raadslid Tiny Krikke naar voren werd geschoven. Maar applaus overstemde het gemormei. „De stemverhou ding is 97 om 47", kon voor zitter Hans Bakker verschei dene malen, met spijt in zijn stem, uitspreken. Nimmer zal hij gedacht hebben dat de door het bestuur opgestelde kandidatenlijst op zoveel kri tiek zou stuiten. De meeste leden pikten het gewoonweg niet wethouder Chris Zijde veld en fractievoorzitter Gé Brouwer ïn de buurt van de dertigste plaats terug te vin den. Achteraf was er, bijna van zelfsprekend in zo'n situatie, veel kritiek op de gang van zaken. De geplande coupe werd een contracoupe. Of zoals historicus Han van der Horst bet omschreef: „Het is natuurlijk een heel eenzijdige lijst geworden. Maar daarmee hebben de leden precies het zelfde gedaan als het bestuur van plan was." Sommige an dere PvdA-leden waren wat grover. Oud-Rïjnmondge- commiteerde Arie van Dijk: „Een partij die opkomt voor minderheden, maar die zo stelselmatig minderheden aan de kant zet als vanavond, zo'n partij is niet socialistisch te noemen." Daarom ook be sloot hij zich terug te trekken ais kandidaat en nam hij zich tevens voor op 2 juni niet op de PvdA te stemmen. Scheve neus Meer mensen zagen de nieu we lijst niet zitten. Bestuurs lid Everard ter Haar repte van „het ayatollah-effect van Krikke". Of neem de op bouwwerker in Schiedam- Zuid, Armand van Puyvelde: „Als Krikke hier had staan pleiten voor een verlaging van het ziektegeld met zestig procent, dan had ze ook een Het effectieve blok: de bejaarde Tiny Krikke-Hein die een grote aanhang meenam, naast haar Hans Verlinde die de alternatieve lijst hielp opstellen, en achter hen in volle emo tie Ruurd van der Veer en Arie Verlinde. ruime meerderheid gehad! Het is een verarming voor de linkse politiek als je ziet wat hier vanavond gebeurt. Over politiek wordt er niet ge praat. Nee, er wordt gekeken of iemand z'n neus soms scheef staat." door John Bunte en Kor Kegel foto's: Jaap Rozema Partijlid en journalist Cees van der Wel gaf de schuld aan het bestuur: „Hen reken ik deze hara-kiri van de par tij aan. Het voorstel had ge nuanceerder moeten zijn. Nu wekt het haat en weerstand op. Het bestuur moet hieruit maar consequenties trek ken." Dat Tiny Krikke die Schiedam Het Schiedam- se PvdA-bestuur treedt voorlopig niet af. Pas na de raadsverkiezingen op 2 juni zal het bestuur over wegen, of het er beter aan doet af te treden, nu gister avond het belangrijke voorstel voor een kandida tenlijst de grond in werd geboord. „Éérst de verkiezingen, dan het interne gekrakeel", zei voorzitter Hans Bakker vannacht om twee uur. Burgemeester Te Loo was er als de kippen bij: als eerste feliciteerde hij Gé Brouwer met diens benoeming op plaats zeven. hara-kiri een flink eind op weg hielp, stond ook voor Everard ter Haar buiten kijf. Jan Vleesenbeek trok zich, zoals gezegd, terug. De oud voorzitter van de afdeling Rotterdam: „Ik ben nu 21 jaar lid van de PvdA, maar zoiets heb ik nog nooit mee gemaakt. Zoals hier mensan de grond in zijn gestampt! Vanavond waren hier men sen opgetrommeld die je nor maal nooit ziet en die hebben opeens een méning!" In het 'andere kamp' (voor het merendeel de gekozenen dus) werd de uitslag als iets normaals gezien. „Zo is het spel en zo moet het gespeeld worden", zeiden enkele over winnaars terwijl zij elkaar de hand schudden. De in ere herstelde fractievoorzitter Gé Brouwer wilde niet geloven in een goed voorbereid spel letje: „Maar je had een derge lijke uitslag wèl kunnen ver wachten. Wie wind zaait, zal storm oogsten. Het is duide lijk dat de leden een dergelij ke radicale lijn niet wen sten." Nadelige gevolgen voor de PvdA-Schiedam ziet de man, die nadat zijn kandidatuur vaststond, driftig Tiny Krik ke en Jan Simons afwisselde in het propaganda maken voor geestverwanten, wèl: „De partij zal weer slecht in de publiciteit komen en dat is dan de tweede klap. Het is van tevoren gezegd: hoe de uitslag ook uitvalt, er is maar één verliezer en dat is de PvdA zelf." •yiaardingen De actie, die Amnesty International onder 'de titel 'Verdwenen maar niet .vergeten' voert om het ver- chijnsel van verdwijningen van politieke gevangenen aan de kaak te stellen, loopt in .Vlaardingen zeer voorspoedig. De reacties van de vakbonden, die in de gemeente zijn bena derd, zijn alle erg positief; al leen de vrouwengroepen heb ben zich wat terughoudender opgesteld, zo heeft Amnesty laten weten. De Vlaardingse afdeling van ADVERTENTIE. TOONBEELD IN VIDEOAPPARATUUR. Bergselaan 318a - Rotterdam (nrd) - tel. 010-65 5163 Amnesty is nog steeds bezig, allerlei instellingen te benade ren met het verzoek haar actie te ondersteunen en ook het een en ander te ondernemen. Met name de industriebonden van FNV en CNV hebben daarop positief geantwoord. De bedoeling is dat de actie volgende maand nog wat meer accent zal krijgen, onder meer door de nodige aandacht die er in de Vlaardingse kerken aan zal worden besteed. Daarnaast start een dezer dagen een overzichtstentoonstelling ïn De Kattenbeker op het Lies veld. ADVERTENTIE lands Ieren. De werkgroepen basisonderwijs en voortgezet onderwijs moeten daarin voor samenhang blijven zor gen. Deeltijdarbeid Deeltijdarbeid in het voort gezet onderwijs gaat de ge meente ten behoeve van de werkgelegenheid bevorde ren. Maar geld zal daar wel niet voor beschikbaar zijn. Ook in deze nota komt het gebrek aan financiële midde len van de gemeente weer om de hoek kijken. De ge meente gaat een plan opstel len om lager- en voortgezet onderwijs beter op elkaar te laten aansluiten en daarbij moet worden uitgegaan van 'de ter beschikking staande middelen en menskracht'. Dat laatste woordje is iets nieuws in gemeentelijke no ta's. Het werd voor het eerst, op verzoek van vrouwen, ge bruikt in een herziene versie van een nota over het eman cipatiebeleid in Vlaardingen. Nu, een paar maanden later, blijkt het al ingeburgerd. Vlaardingen De Hei paal mag haar naam behouden. De stichting- sociaal en cultureel op bouwwerk Vlaardïn- gen-Holy verhuist van gebouw De Heipaal aan de Reigerlaan naar het voormalig schoolge bouw in de Meerkoet- straat maar kan de ac tiviteiten laten voortbe staan onder de naam 'De Heipaal'. Er werd gesuggereerd dat de stichting met in gang van volgende week verder zou gaan als 'De Meerkoet', maar daar is volgens be roepskracht Bart Noyon geen sprake meer van. Er is over eenstemming met de oude verhuurders be reikt en in schoolge bouw De Meerkoet mag worden doorgegaan on der de naam 'De Hei paal'. Volgens de be roepskrachten en vrij willigers was het erg belangrijk die naam te behouden, omdat ieder een in Vlaardingen- Holy het begrip 'Hei paal' door en door kent. Het nieuwe gebouw wordt volgende week zaterdag al opengesteld voor de wijkbewoners. Op 13 maart volgt de officiële opening. Waterweg Het is vooral de taak van de Schiedamse wet houder voor volksgezondheid Riet Taverne om de ondemo cratisch genoemde structuur van het RIAGG open te bre ken. Zij wordt namens de ge meenten Schiedam, Vlaardin gen en Maassluis benoemd in het stichtingsbestuur van het zogeheten regionaal instituut voor de ambulante geestelijke gezondheidszorg. De drie gemeenten beklagen zich al een half jaar over de ondemocratische houding van het nog jonge RIAGG, waar de medewerkers (psychiaters, therapeuten enzovoorts) zelf de dienst uitmaken. Schiedam, Vlaardingen en Maassluis heb ben de eis gesteld, dat met een statutenverandering mogelijk gemaakt wordt, dat ook de overheid, alsmede de patiën ten een dikke vinger in de pap krijgen. Een gesprek met het RIAGG heeft plaatsgevonden, maar de drie Waterwegge meenten handhaafden daarna hun bezwaren. Zij hebben inmiddels hiervan het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne, het regionale ziekenfonds SVM, gedeputeerde staten van Zuid-Holland, de ziekenfonds raad en de provinciale raad voor de volksgezondheid op de hoogte gesteld. 7 Rotterdams Nieuwsblad vnjdag 19 februao 1982 Vlaardingen Voor Wim Paulus heeft de befaamde druppel inmiddels bijna de emmer doen overlopen. In de weekbrief van Satelliet kent de oefen meester van de zater dagse vierdeklasser geen par don met zijn selectiespelers. Onvervaard spuwt hij zijn gal, waarvan de bron merendeels is terug te vinden in de zorg wekkende positie voorlaat ste die Satelliet thans in neemt. Paulus stelt dat de situatie nog niet dramatisch is, „maar we gaan wel die kant op als we zo door blijven gaan schrijft hij. Want naarmate de resultaten uitbleven („Met slecht voetbal pakten we nog twee punten en toen vond men het niet meer nodig om te trainen"), ging het trainingsbezoek met sprongen achteruit „Op een aantal ge trouwen na, maar daar kan een elftal niet op draaien meldt Paulus. „Wat is het nu nog", meent Paulus, „tweemaal in de week een uurtje serieus in beweging zijn en op zaterdag de wed strijd. Ik ben met plezier en inzet begonnen, maar zo hoeft het voor mij niet meer. Ik heb door Donald Bax dit nog nooit meegemaakt. Als ik over sport praat, heb ik het niet uit de boeken, maar uit een lange praktijkervaring op hei hoogste niveau en daarom weet ik echt wel wat er te koop is". Paulus, die niettemin eind vo rige maand zijn verbintenis met Satelliet continueerde, verlangt een optimale inzeti omdat hij die zelf ook geeft, j Voetbal in een eerste of een I tweede betekent twee-, liefst 1 driemaal per week trainen en daarvan heel veel op conditie. I Een aantal selectiespelers I schijnt dit echter niet nodig te vinden. Je ziet de resultaten". I Aardig voetballen", zo zet I Paulus zijn opzienbarende be- I toog voort, „is leuk, maar als je I zo weinig conditie in huis I hebt. blijf je nergens en kun nen ook de paar jongens, die 1 wel over enige conditie be- I schikken er ook niet veel 1 meer aan doen. Gelukkig zijn 1 er nog twee ploegen, die het slecht doen, maar dat vind ik een schrale troost..." Schiedam Relativeren is Rob Koevermans eigen. Mocht de de pas 19-jarige spits van SVV 2, vorige week in de wedstrijd tegen Fortuna Sit- tard al even ruiken aan het grote werk, 2ondag wordt het pas echt menens, als de ge krulde aanvaller de spitsposi- tie inneemt ten faveure van Cor Peïtsman. „Ach", zo klinkt het relativerend uit zijn mond, „als ik faal, komt er ge woon weer iemand anders op die plaats te staan". Toch mag het opmerkelijk he ten, dat Rob Koevermans nu al zijn debuut maakt in de hoofdmacht van SVV. Vorig jaar nog voetbalde hij braaf zijn partijtje mee in het eerste van Excelsior '20: „Ik was al blij met een plaats in het C- team. Je merkt natuurlijk wel, dat het niet zo lekker gaat met het eerste en dan kun je alleen maar hopen, dat je een keer bij het eerste komt", „Ik heb totaal geen moeite ge had om me aan te passen. Het is natuurlijk een makkelijke groep. De meeste jongens ken- door Chris Woerts de ik al. Zo ben ik met Jos Wennekes op vakantie ge weest. Ook met de A-selectie heb ik geen problemen. Ik ben mee geweest naar het trai ningskamp in Bosschen hoofd en het klikte toen gelijk". Produktie In de spits moet Rob Koever mans de produktie, die zo na drukkelijk de laatste weken stokte, op gang zien te bren gen: „Ik ben eigenlijk geen echte spits. Speel liever op het middenveld, maar het maakt me eigenlijk niet uit waar ik loop. Ik heb ook al paar keer in het C-team laatste man ge staan. Van het scoren krijg je wel een kick, maar ik vind het net zo mooi om een goal voor te bereiden. Dat geeft net zo veel voldoening. Het gaat er niet om wie ze maakt, als ze maar worden gemaakt". Voor Rob Koevermans, die be zig is aan 2ijn derde jaar MTS en nu stage loopt in Maassluis, is sport heel belangrijk. Niet alleen kan hij aardig tegen een balletje trappen, in andere tak ken van sport blinkt hij al evenzeer uit. Zo is hij doorge drongen tot de nationale cric ketselectie en kan hij ook aar dig overweg met een tennis racket. „Ik heb gewoon aanleg voor sport. Als je mij bijvoor beeld morgen een tafeltennis- batje in de handen stopt, dan sla ik misschien dat balletje ook wel gemakkelijk terug". En over het betaald voetbal: „Het verschil tussen het ama teurvoetbal en het betaald voetbal is me enorm meege vallen. Je speelt nu met spe lers, die het spelletje allemaal goed beheersen. Bij de amta- teurs had je het nogal eens, dat je een boer van een voetballer tegenover je kreeg, die alleen maar liep te schoppen.. Het spel wordt veel directer ge speeld". „Eigenlijk is het gek, maar ADVERTENTIE 2 SHOWROOMS Nieuwe Binnenweg 311 Rob Koevermans staat zondag in de basis bij SVV. Ferry I Meerhof en Cor Peitsman moeten voorlopig een stapje terug doen. toen we met het C-team tegen Ajax speelden, met al die grote namen in dat elftal, had ik he lemaal niet het gevoel, dat ze nu zoveel beter waren. Van het kwaliteitsverschil merkte je toen in het veld weinig. Ja, het gaat met tot op heden alle maal gemakkelijk af". Eerlijk Nog maar een week traint Rob Koevermans met de A-selectie mee, Ook die overstap is hem gemakkelijk afgegaan: „Jacobs is een trainer, die weet wat hij wil en dat kun je aan zijn ma nier van trainen merken. Bij j hem weet je waar je aan toe j bent. Ais je slecht bent ge- weesl, zegt hij dat gewoon te gen je. Hij is tenminste eer- lijk- De realiteit zal Rob Koever- mans echter nooit uit het oog 1 verliezen: „Het voetbal is na- j tuurlijk wel belangrijk, maar dat MTS-diplomaatje is net j even iets belangrijker voor j mij. Het voetballen kan zo I over zijn en dan wil ik wel wal achter de hand hebben". Schiedam De beuk gaat er vanaf heden stevig in op Harga. Voor zover dat nog niet is gebeurd, haalt Rob Ja cobs in de aanloop naar de thuiswedstrijd tegen Heeren veen de touwtjes nog strakker aan. „Een deel var. de groep", is de stellige overtuiging van de SVV-trainer, „is niet met voetbal bezig. Daar gaat gegarandeerd het mes in". Jacobs ergert zich met name aan de instelling van een aantal spelers, dat, naar het schijnt, het volgen van trai nerscursussen en danslessen, belangrijker vindt dan het leveren van prestaties. „Daarom wil ik Leen War naar nogmaals als voorbeeld stellen", aldus Jacobs. „We ko men voorin met alleen wat kwaliteit tekort, ook het ka rakter ontbreekt momenteel om tegen een achterstand te knokken". Het ligt derhalve voor de hand, dat Jacobs overmorgen een danig gewijzigde formatie laat opdraven. „Rob Koe vermans en Michael van Alphen staan sowieso in de ba sis. Wim Tij! schuift op naar voren, hetgeen betekent dat ik voorts een keuze zat maken tussen Paul Kooien en Harry Meijboom. We moeten zondag beslist wannen om opnieuw aansluiting te krijgen met de middenmoot". Zeist De eerste test wedstrijd, die Olympisch keuze heer Ger Blok had uitgeschreven, op weg naar de Olym pische spelen van 1984 in de Verenigde Staten (Los An geles), is voor Rob Koevermans uitermate voorspoedig verlopen. In een onderlinge partij op het KNVB sport centrum in Zeist liet Rob Koevermans zich van zijn beste kant zien. Niet alleen won zijn elftal met 6-2, maar zelf scoorde hij éénmaal en stond tevens aan de basis van drie andere treffers. Ger Blok zal begin volgende week de zestien spelers aanwijzen, die in een rechtstreeeks duel met het oude amateurelftal moeten uitmaken wie in aanmerking komt voor de definitieve selectie van het Olympisch elftal. Vrijdag 19 februari: Basketbal: 20,30 uur Jumpers-Juvantus (b): Biljarten: 19.30 Districlsfmala eerste klasse fi bre in De Griffioen te Vlaardingen. Zaterdag 20 februari: Waterpolo: 16.00 Wiekstag-VZC (heren); Korfbal: 16.00 uur ODO-GKV, 16,00 uur Hoek se SV-Oranje Nassau, 14.60 uur Maassluis-Olympia, 20.00 uur OOI-'t Waterschip. 20.10 uur Spirit-Bolnes: Basketbal: 19.30 uur MSV-Green Ea gles (d); zwemmen: Eerste wedstrijd ZRQ B-competltie in zwembad West te Rotterdam met deelname van VZC; Biljarten: 13.00 Districtsfinale eerste klasse libra in De Griffioen te Vlaar dingen; Tafeltennis: 18.0D Radio Mo lenaar-Klaaswaal; Voetbal: 14.30 Heeranveen 2-SVV 2 (Voor KNVB- voetbal zie sportpagina RN), 14.00 pVO'32-BVGB, 13.00 GSS-Berkal, .15.30 Ffakkee-CION. 14.30 GTB- Groen Wit R, 14.00 VVK-RSM. 16.00 VDL-SC Zulderpark; Damesvoetbal: 11.00 DSS'26-MVV'27, 11.00 Vlaar- dlngen-DSS^È/a. Zondag 21 februari; Hockey: 14.30 Oude Maas-Pollux (h), 13,00 Poliux- Waddinxveen (d); Korfbal: 17.00 uur Crescendo-Vlaai dingen, 14:50 uur ODO-Harga, 13.00 uur 't Capproen- Succes; Biljarten: 13.00 Olstrictsfina- le eerste klasse libre in De Griffioen te Vlaardingen; Voetbal: 14.30 SVV- SC Heerenveen (Voor KNVB-voetbal zie sportpagina RN). 14.30 Eurosport- Demos. 14.30 SVDPW-Animo H. 14.30 C. Portugues-Olympus S, 14.30 MSV71-AVS, 14.30 DESV-DBZ. 14.30 Schiedamse Boys-Tf,e Hurrica nes; Damesvoetbal: 14.30 Demos-Sf Varkenoord. 14.30 DRZ-VFC, 14.30 HWD-Schiödam, 14.30 Fortuna Vt- Hermes DVS. V

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3