18 ROTTERDAM 'Niet aanleggen., niet doen' Het begon met de 'bandjesaffaire' Schooltandverzorging 'Dat is dan ons einde' Douane kon kilo's heroïne niet vinden GRAAG .GEDAAN Bewoners Merwede- polder „Geen beton! AfgravenV ter meulen natuurlijk Een prikactie vanaf het water Gemeente overweegt bezuiniging liiö o ^Sstsr^sr Hoogspanning binnen GEB-top Zeven, acht en negen jaar geëist w egens drugssmokkel fiCH Rechtskundig adviseur Raad en Daad Rotterdams Nieuwsblad vnjdeg 19 februari 1982 RV/RY/RW Conflict tussen Dordtenaren en gemeentebestuur spitst zich toe Dordrecht In een telegram aan staatssecretaris mevrouw I. Lambers-Hacquebard van milieuhygiëne wijzen de be woners van de Dordtse gifwijk de Merwedepolder een beton- laag in de kruipruimtes van hun woningen af. Ze eisen dat alle grond wordt afgegraven. Tevens dringen de bewoners aan op een persoonlijk ge sprek. Tijdens een vergadering gis teravond droeg een 150-tal wijkgenoten vier argumenten aan om de beschermende laag te weigeren. De bewonersve reniging heeft bouwspeciaiis- ten geraadpleegd. Ten eerste is volgens woordvoerder F. Ver- lind de fundering en de grond van de huizen aan verzakking onderhevig. Verder zou het vocht onder de woningen door het harde materiaal niet weg kunnen stromen. Derde punt is, zei Verlind, dat er onder de betoniaag geen ventilatie mo gelijk is zodat het gif zich op hoopt lot concentraties die 25 maal hoger liggen. In dat ge val zou de afdekking kunnen scheuren. Tenslotte vroeg Ver lind zich af hoe reparateurs bij een gescheurde riolering on der een pand zouden moeten komen. De bewoners overwegen se rieus juridische stappen tegen de gemeente Dordrecht te on dernemen. „We onderzoeken in hoeverre we de gemeente aansprakelijk kunnen stellen voor de tonnen gif die in de ja ren zestig zijn gestort." T, Kla- verdijk merkte op geen ver schil te zien tussen de gemeen te en Uniser. Met een resoluut gebaar ver scheurde mevrouw J. Baas van de bewonersorganisatie het rapport „omtrent sane ringsmiddelen" van een amb telijke werkgroep, dat volgens haar zonder medeweten van de .burgers is samengesteld. Het rapport geeft geen defini tieve oplossing. Voornaamste punt van kritiek is de materia listische benadering van de ambtenaren Mevrouw C. van Bokhoven, voorzitster van het bewoners comités „De bestuurders ver geten onze psychische nood. Sommige mensen hebben moeilijkheden binnen gezin en werk." Bewoners die geen eigen huis hebben overwegen voortaan slechts de helft van de maan delijkse huur te gaan betalen. Dit zouden ze net zo lang doen tot een definitieve oplossing is gevonden. Hun wijkgenoten met koopwoningen weigeren naar eigen zeggen mee te wer ken aan het invullen van aan vraagformulieren voor een be toniaag. Bewoner P. van der Burg be weerde uit betrouwbare bron te hebben vernomen dat er in de Merwedepolder ook de ui terst giftige stof dioxine is ge stort Vanuit Duitsland zouden grote hoeveelheden zijn aange voerd, De meeste aanwezigen weigerden de gemeente verder ais gesprekspartner te accepte ren. Volgende week donderdag gaan zoveel mogelijk bewoners een vergadering van provin ciale staten in Den Haag bij wonen om daar hun stem te laten horen. ADVERTENTIE Massief grenen... bijzettafeltjes in blank grenen met sierlijk gefreesde poten. Afm. grootste blad 50 x 26% x V/2 cm dik Van 99,- voor De waarschu wingsbrief. Ca tegorisch ge weigerd bij Van der Berg Jur- gens. 'Den Uyl heeft zijn plan inge trokken'. Ver warring onder het personeel Rotterdam Struikelend valt hij de stuurhut van de oude stoomsleper Finland binnen. Grijpt zich vast, zegt: „Bij Van den Bergh Jurgens mogen we niet afmeren. En óók wil de directie de waarschuwingsbrief niet in ontvangst nemen," Weg is Dik Nas, vakbondsbestuurder van de Industriebond FNV. Op het achterdek vertelt hij het zojuist telefonisch verno men nieuwtje verder. Toespraak vanaf het water. Aan de Sluts- jesdijk. Bij Hunter Douglas gooit de Finland de trossen los. Een paar minuten later draait de antieke sleper de Nassauhaven in en 2et koers naar de fabriek van het Unilever-concern. Op de kade maakt een groep man nen in 'margarinewitte' over alls afwerende gebaren. „Niet aanleggen, niet doen!". Van al doet gedoe trekt kapitein-dis trictsbestuurder Herman Berkhout zich niets aan; de Finland legt aan. Dik Nas springt van boord. Houdt een klem toespraakje en gaat in marstempo naar het kantoor. Zestig werknemers achter hem aan. Een verbaas de portier ziet het gezelschap voorbij vliegen. De directeur van Van den Bergh Jurgens is spoorloos. De stoel maakt rechtsomkeert en verdwijnt in het nabijgelegen gebouw van personeelszaken. Daar houdt vakbondsbestuurder Nas het afdelingshoofd de waarschu wingsbrief voor. De inhoud komt ongeveer hierop neer: „We houden vast aan IÜ0 pro cent ziekengeld. Wilt u anders, dan komen er stakingen". De man weigert categorisch het schrijven te aanvaarden. Éénmaal terug op de Finland is Dik Nas in extase. „Dat liep gepiept. Die brief heb ik op zijn bureau laten liggen; die zat hij nu wel met rooie oortjes zitten lezen". Fluitend zakt de stoomsleper de Nieuwe Maas af. De tocht was begonnen bij Verolme IJsselmonde. Tiental len werknemers op de kade. Een toespraakje en voor ieder een een rode button met de tekst: Hier dat ziekengeld. Bij de IJsselwerf hetzelfde beeld. Het werfpersoneel zwaait de Finland uit. Huppe lend stoomt de sleper op de golven van de Maas naar zijn 'geboortewerf: Piet Smit jr. Zestig jaar geleden is hij daar gebouwd. Ook hier personeel aan de kade. Ook hier een di rectie, die mei gemengde ge voelens de waarschuwings brief openscheurt Vakbonds- bestuuder Berkhout: „Met deze antieke schuit willen we aan tonen, dat we niet van plan zijn terug te keren naar de omstandigheden van zestig jaar geleden". Vanaf het water spreekt de Industriebond FNV met een batterij luidsprekers het perso- Nico de vries foto s: Henk Speksnijder neel toe van de bedrijven, die aan de Sluisjesdijk liggen. Zo'n 250 man langs de kant. Om uit de koude wind te blijven heeft een deel zich verscholen in het portiek van een kantoorge bouw. Na een minuut of den stoomt de Finland verder. Om de hoek doemt de Rotterdamse Droogdok Maatschappij op. Aan de kant duizend perso neelsleden. Dok acht loopt leeg. Spandoeken. 'Het ziek zijn wordt er niet beter op'. In een kale boom hangen actie pamfletten. Herman Berkhout onder breekt zijn toespraak. Kijkt '-p een toegeschoven velletje j a- pier. Gaat dan verder. „Zojuist is op het nieuws gekomen, dat Den Uyl zijn plan heeft inge trokken en een nieuw wets ontwerp gaat maken. Op basis van plannen, die de kroonle- den m het Sociaal Economi sche Raad hebben geopperd. "Wat optekent dat? Dat nu niet het ziekengeld via de voordeur mrdt aangepakt, maar via de i-ch terdeur. Mannen, we gaan door met de strijd. Net zolang totdat die 100 procent zieken geld is gegarandeerd". Een mager applausje klinkt op. Onder het personeel heerst verwarring. Vervolg van de voorpagina Rotterdam De aanleiding voor de inmiddels aangevochten re organisatie van de directie van het GEB vormt het onderzoek van de Nederlandse Organisatie Kring naar het functioneren van de leiding en het daaruit volgend advies. Tot dat onderzoek besloot het college begin vorig jaar na een onverkwikkelijke af faire over een op band vastgelegd telefoongesprek binnen de su bafdeling personeelszaken van het GEB. Momenteel weigert adjunct-di recteur ir. G.B. Meijer com mentaar op het NOK-advies en de daaruit voortvloeiende reorganisatie van de directie te leveren. „Het is belangrijk, dat een or ganisatie het vertrouwen heeft. Als een advies goed is, dan kan men zich erbij neer leggen, maar zodra er oneigen lijke argumenten worden ge bruikt, ontstaat er een hache lijke situatie. Ik probeer daar in zorgvuldig en correct te o- pereren", aldus de heer Meijer. Ook wethouder H. van der Pols, m wiens portefeuille het GEB zit, weigert op de gerezen problemen over het NOK-ad vies in te gaan. „We zijn ver plicht om ons in deze fase als verstandige mensen te gedra gen. We wachten dus op de uitspraak van de rechtbank president", aldus de heer Van der Pols. Hij wijst erop, dat de recht zaak zich richt op de reorgani- door Cees de Graaff salie van de directie en niet op een persoonlijke ontslagaan vraag. „Ik verwacht, dat we nog vele jaren var» de diensten van de heer Meijer gebruik kunnen blijven maken binnen de gemeentelijke diensten", zegt hij. Opvallend is, dat de proble men, die zich de laatste jaren binnen het GEB afspelen, te vinden zijn op het gebied van de administratie en de perso- neelssector. Eind 1978 werd zelfs hel adviesbureau KKC ingeschakeld om de totale ad ministratieve organisatie een opknapbeurt te geven. In de praktijk is er nog steeds een enorme achterstand bij de GEB-administratie. Vooral het uitblijven van rekeningen van gas, licht en stadsverwarming en de fouten, die bij de reke ningen worden gemaakt, heb ben het GEB een slechte naam bezorgd bij bewonersgroepe ringen en actiegroepen. Vorige week nog heeft het wijkor- gaan C roos wijk hierover een boze brief geschreven. Momenteel vallen deze afde lingen direct onder de verant woordelijkheid van algemeen directeur W. Zandbergen. Vol gens de nieuwe organisatieop- zet zou één van beide overblij vende adjunct-directeuren de zogenaamde ondersteunende afdelingen onder zich krijgen. Daaronder valt dan ook de omstreden afdeling arbeids- en organisatiezaken, waarvan drs. C.M. Ravestein chef is. Deze afdeling staat nog een reorga nisatie te wachten, omdat vol gens het NOK-advies de vier sectoren van het GEB ieder een eigen personeels- en orga nisatieafdeling moeten krijgen met daarboven een centrale afdeling, die de ondersteunen de diensten omvat en de secto ren moet ondersteunen. De NOK kwam aanvankelijk met de suggestie om twee be- drijfsrechereheurs onder su pervisie van de gemeentese cretaris de hele bandjes-affaire te laten uitzoeken. Ook wilde men de GEB-directie laten op treden als een soort Raad van Bestuur voor het GEB. Deze twee suggesties werden precies een jaar geleden door de raadscommissie voor bedrijven fel bekritiseerd en van tafel geveegd. Rechercheurs horen te werken onder justitie en niet onder een gemeentesecre taris en de Raad van Bestuur van het GEB wordt gevormd door de gemeenteraad, meen den de raadsleden. „Je zou bij- Rotterdam De stichting schooltandverzorging Rotter dam heeft met grote bezorgd heid gereageerd op eventuele plannen van de gemeente om te snijden in de subsidie. Vol gens de stichting betekent dat het einde van de schooltand verzorging. In de vergadering van de commissie volksge zondheid sprak een woord voerder van de stichting van desastreuze consequenties. „Het is bij ons als een bom in- gemeente overweegt om de subsidie met ingang van 1983 tot en met 1986 elk jaar met een ton te verminderen, omdat de gemeente moet bezuinigen en omdat het aantal 'gewone' tandartsen de laatste jaren sterk is toegenomen. Men gaat er vanuit dat de schoolkinde ren vaak via hun ouders bij het ziekenfonds verzekerd zijn en dus gewoon bij de huistan darts behandeld kunnen wor den. Voorgesteld wordt om de behandelingen van de school tandverzorging langzaamaan door Reina ten Bruggenkate af te bouwen. Wel zouden de preventie en voorlichting ge handhaafd moeten blijven. De stichting schooltandverzorging vindt echter dat voorlichting, voorkoming en behandeling in één hand moeten blijven. Op dit moment betaalt de ge meente ruim 700.000 gulden, dat is een vierde van bet totaal aan subsidies. De stichting verwacht, dat er voor de schooltandverzorging geen toekomst meer is als de ge meente gaat snoeien, omdat de andere partners, zoals bijvoor beeld de ziekenfondsen, dan niet meer gehouden zijn de fi nanciële consequenties daar van te dragen. Verstoken De stichting heeft de beschik king over 18 tandartsen, 20 as sistentes, II tandartsbusjes en 7 verplaatsbare tandheelkun dige installaties. Ze heeft de tandheelkundige zorg voor bij na de helft van de schoolgaan de jeugd. Ongeveer 18.000 ba sisschool-leerlingen en een aantal kleuters, onder wie een groot percentage kinderen, be horend tot de zogenaamde 'kansarme' groepen. Liquidatie van de stichting betekent vol gens de directeur van de stich ting, dat een groot gedeelte van de huidige deelnemers verstoken blijft van de nood zakelijke opvoeding, preventie en geneeskunde op tandheel kundig gebied. Minister Een woordvoerder drong er bij de commissie volksgezondheid op aan om de beslissing uit te stellen totdat op landelijk ni veau is bepaald wat er met de jeugdtandverzorging gedaan moet worden. De mogelijkheid bestaat dat de ziekenfondsen een groter en de gemeenten een kleiner percentage van de kosten (10 in plaats van 25 gaan betalen. Verwacht wordt dat minister Gardeniers bin nen korte termijn een stand punt inneemt over de tand heelkundige zorg bij school kinderen.? na gaan twijfelen aan de ande re adviezen van het onder zoeksbureau", aldus J.C. Rot- rneijer toen. De NOK staat bij de gemeente gunstig bekend. In het verle den heeft Rotterdam goede er varingen gehad met de NOK, die onder meer vier jaar gele den betrokken is geweest bij een reorganisatie binnen het Havenbedrijf. Volgens een woordvoerder van de afdeling algemene en personeelsorgani satie is de NOK gespeciali seerd in problemen tussen de leiding en medezeggenschap sorganen. De NOK is echter niet aange sloten bij de Raad voor Orga nisatie- en Adviesbureaus, waarbij 35 grote bureaus zijn aangesloten. Deze raad heeft een gedragscode opgesteld, waaraan een onderzoek moet voldoen, zoals rekening hou den met alle geledingen bin nen een bedrijf en garanties voor geheimhouding. De raad kent ook een reglement van rechtspraak voor eventuele klachten over een onderzoek. Wegens een andere wijze van werken bij onderzoeken heeft de NOK zich nooit bij de raad aangesloten. Rotterdam - Het klassieke voorbeeld van een heroïnesmokkel. Daar was gistermiddag iedereen in de Rotterdamse rechtszaal het over eens. Een rijke uitlokker-organisator. een bemiddelaar en een koerier, die in de schulden zat, vormden het decor van een lange rechtszitting. De aanleiding was de inbeslagneming van zesenhalve kilo herome op 19 november van hel vorig jaar, Geruime tijd daarvoor begon de politie na een tip de tele foon af te luisteren van een 45-jarige Turkse man. Uit de afgeluisterde gesprekken be greep de politie al snel dat hij bezig was een drugstransport te organiseren. Hij benaderde daarvoor een 30-jarige landge noot, die op zijn beurt een 26- jarige fabrieksarbeider kende, die diep in de schulden zat. Deze man had in Turkije een huis gekocht, maar kon de af lossing niet betalen. Voor een beloning van vijf tienduizend gulden en een gratis auto wilde de fabriek sarbeider wel met zijn gezin naar Gaziantep in Zuid-Oost Turkije rijden. Gaziantep is de heroïnestreek van Turkije. Daar bevinden zich de kleine illegale laboratoria waar opi um uit de omringende landen in heroïne wordt omgezet. De fabrieksarbeider moest de door Dirk Mellema auto daar enige tijd afstaan en daarna naar Rotterdam terug rijden. „Al hakken ze die auto in duizend stukjes, dan nog zal de douane niets kunnen vin den", stelde de organisator zijn koerier gerust. Dat bleek niet helemaal gelo gen. Op de terugweg werd de koerier bij de Duits-Neder landse grens aangehouden, De douane doorzocht drie uur lang alle hoeken en gaten van de auto, maar kon niets vin den. Ze moest auto en koerier laten gaan. In Rotterdam wachtten de or ganisator en de bemiddelaar, maar ook de narcoticabrigade, vol ongeduld op de aankomst van de koerier. Uit een afge luisterd telefoontje begrepen de rechercheurs dat de fa brieksarbeider terug was. Di rect arresteerden zij de drie verdachten. De rechercheurs zochten beter dan de douane, want zij ontdekten bijna zesen halve kilo heroine, die inge nieus in het ventilatiesysteem van de auto was ingebouwd. Alle drie de verdachten ont kenden gisteren, dat zij wisten dat er heroine in de auto zat. Rechtbankpresident mr, P.W.M. Broekhoven had moei te met die houding. „Een ge zond denkend man vraagt zich toch af, wat er in die auto zit verborgen als hij zo'n aanbod krijgt?", hield hij de koerier voor. Tegenover rechercheurs had de de koerier toegegeven, dat hij wel aan drugs had ge dacht. maar gisteren in de rechtszaal wilde hij daar niets van weten. De organisator gaf in grote lij nen zijn rol wel toe, maar be weerde dat hij dacht dat het om hasj ging. Hij zei, dat hij al les in opdracht deed van twee Amsterdammers, die hij niet met name kon noemen. De bemiddelaar, die de koerier zou hebben overgehaald, ont kende bijna alles. In de loop van het onderzoek had hij zijn verklaring vier maal gewij zigd. Ook gisteren deed hij dat weer. Hij ontkende nu een eerdere bekentenis, dat hij als eens eerder drie kilo 'spul' ons land had binnengesmokkeld. „Ik zei dat alleen maar, omdat ik vrijgelaten wilde worden", verklaarde hij. Mr. Broekho ven: „Daar snap ik werkelijk niets van". De afgeluisterde telefoonge sprekken waren voor de ver dachten moeilijk te weerleg gen. Het woord heroine was echter niet tijdens deze ge sprekken gevallen. Er werd voortdurend over 'het spul' ge sproken. Officier van justitie mr. W. de Wit oordeelde dat vooral uit de afgeluisterde telefoonge sprekken kon worden opge maakt, dat de mannen wel de gelijk wisten, dat het om her oine ging. ..Dat blijkt uit alles. Ook uit de hoge beloning voor het transport", meende de offi cier. Het zat hem dwars, dat hij niet aan het vele geld kon komen, dat de organisator en de bemiddelaar op Turkse bankrekeningen hadden ge stort. „In dat opzicht moeten betere regels voor internatio nale samenwerking worden opgesteld. Ik kan nu wel hoge boetes eisen, maar de Turkse regering zal een dergelijke grote overdracht van deviezen nooit toestaan". De officier vond dat hoge straffen wei op hun plaats waren. Hij eiste vervolgens zeven jaar gevan genisstraf tegen de koerier, acht jaar tegen de bemiddelaar en negen jaar tegen de organi sator. Uitspraken 4 maart. ADVERTENTIE een internal ion,ilt' met ckskiuMcve modellen in URLIDS MODI en AVOND- (fa W, SitKiuwbur): en Bncnk De rechtskundig adviseur van het Rotterdams Nieuwsblad houdt elke dinsdagmiddag vanaf 14.00 uur een spreekuur in het gebouw van de krant aan de Coolsingel 67. Afspra ken kunnen 's ochtends tussen 9 en 10 uur telefo nisch (010-144144) ge maakt worden. Maandagochtend voor 10.00 uur kunnen telefo nisch (010-144144) afspra ken worden gemaakt voor het spreekuur van Raad en Daad, dat 's middags vanaf 14.00 uur in het ge bouw van het Rotterdams Nieuwsblad aan de Cool singel wordt gehouden. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin a misschien. Breng daar even f verandering in. Adre Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst m P0at en goed beloond! Want voor die kleiner di moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van de Laurenskerk. j"0 "oplaag Ad,es. I P°s<cods de£au«<teW

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4