11 Verdachte kan zich fatale messteek niet herinneren ^/rijbaan- experiment is nu al geslaagd 'Geen slaaf van m'n duiven' Vier jaar geëist na zoveelste ruzie met broer Ifhin Hanegraaj nog vot\ planned Jubilerende. Rook van de Meeberg: j Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 19 februari 1982 Rotterdam „Ik weet echt niet of ik heb gesto ken." Telkens weer zegt de 23-jarige Hagenaar voor de rechtbank zich niet te kunnen herinneren of hij zijn broer (17) de fatale messteek heeft toe gediend. De jongen werd in augustus voor de deur van zijn ouderlijke woning in Hoogvliet met een stiletto eenmaal in het hart geraakt en overleed kort hierna. Ook tegenover de politie en de rechter-commissa- ris heeft de verdachte, keuken bediende in een be jaardentehuis, verklaard dat hij niets afweet van een messteek; „Ik heb het mes gepakt, meer weet. ik niet." De twee broers lagen al jaren met elkaar over hoop. De verdachte werd er altijd mee gepest, dat hij een andere achternaam heeft dan zijn broer. De oudste werd geboren, voordat zijn ouders wa ren getrouwd. Hierdoor kreeg hij de naam van de eerste man van zijn moeder. Omdat de ruzies de sfeer verziekten, was hij al een tïj£ uit huis. Hij woonde in Den Haag met zijn verloofde, die in middels in een brief naar het Rotterdamse Huis van Bewaring heeft laten weten, dat het uit is tus sen hen. Op zaterdag 22 augustus ging de verdachte voor het eerst sinds tien maanden weer op bezoek bij zijn ouders in Hoogvliet om de verjaardag van een oom te vieren. Bij het laatste bezoek hadden de twee broers gevochten. Thuis zou de Hagenaar de bewuste stiletto bij zich hebben gestoken. „Dat was zomaar een impuls", aldus de man gisteren. Op de verjaardag ging hij even naar het huis van zijn zus in de buurt. Toen hij samen met haar terugliep, stond er een groepje ageren bij de portiek van de woning. Hij liep de in, zijn zus bleef staan. „Ik herkende de stem van mijn broer, waarna ik terugliep om hem ge dag te zeggen." Zijn broer voegde hem toe; „Je kunt beter weg gaan. Het zijn mijn ouwelui. Je.kunt een_pak slaag krijgen." Er ontstond een vechtpartij tussen di broers, waarin de oudste net als in het verleden dreigde het onderspit te delven. „Ik moet hierdoor dermate zijn opgeladen, dat ik het mes heb gepakt", verklaarde de verdachte eerder. „Maar ik heb er toen nadrukkelijk bij ge zegd; als het tenminste zo gegaan is", zei hij giste- door Robert van de Roer ren. Een jeugdige getuige heeft verklaard, dat hij de man een stekende beweging heeft zien maken. Na de steek ging de oudste de woning binnen. Even later kwam de vader met het slachtoffer binnen. „Heb jij dit gegaan?", vroeg de man. „Nee", antwoordde hij. Meteen liep hij naar de wc, waar hij de stiletto doorspoelde. „Die gedragingen duiden er op, dat u heel goed "wist, wat er was gebeurd", merkt rechtbankpresi dent mr, P.W.M. Broekhoven op. „Ik weet het niet", luidt het antwoord. „Wie zou het anders ge daan moeten hebben?" „Ik weet het echt niet", antwoordt hij opnieuw. 'De psychiater in het Pieter Baan Centrum, waar de Hagenaar is onderzocht, heeft geconstateerd, dat er geen sprake is geweest van een black-out De daad is hem vrijwel volledig toe te rekenen, aldus de psychiater. Hij ziet geen aanleiding voor terbesehikkingssteiling van de regering (tbr), ook al omdat hij de kans op herhaling klein acht. Hij verkiest een therapie in de reclasseringsgemeen- schap Groot-Batelaar, die de man na het uitzitten van zijn gevangenisstraf zou moeten ondergaan. Resocialisering Officier van justitie mr. P. J. Wurzer eist vier jaar gevangenisstraf wegens doodslag. Hij verwijst on der meer naar de verklaringen van de verdachi bij de politie en de rechter-commissaris. „Die kul je niet echt een ontkenning noemen.'' De officiil houdt rekening met de 'gevoelige naamkwesticl |De opstelling van het slachtoffer is volgens ml j Wurzer van invloed geweest op de uiteindelijk 'afloop. „Het slachtoffer heeft steeds pijnlijke i 'minder tactvolle opmerkingen geplaatst." De officier zegt terloops nog, dat hij het meenl men van het mes een aanwijzing voor mooil vindt, maar dat hij dat niet hard kan maken. I Raadsman mr. P. Struijk bepleit de gevangenil straf zo laag mogelijk te houden, „Hij moet strall nog verder met zijn familieleden, de enige meil sen, die hij nog heeft, Na zijn straf is deze zaal heus nog niet voor hem afgedaan." Hij vraagt cl rechtbank in het vonnis niet de nadruk te leggel lop vergelding, maar op resocialisering. 1 jDe uitspraak is op 4 maart. Hein Hanegraaf ...Vrijbaan nu al een succes... Rotterdam De federatie Vrijbaan heeft na ruim een half jaar bewezen, dat het ex- periment met projecten van jonge werklo zen geslaagd is. Dat is althans de mening van Provinciale Staten van Zuid-Holland. Vrijbaan, opgezet en uitgevoerd door de consulenten Hein Hanegraaf en Bas van Meggelen, heeft inmiddels de toezegging gekregen dat de staf uitgebreid zal wor- den met drie mensen: twee consulenten en een administratieve kracht. De sollici tatie-procedure moet medio mei voltooid zijn. „Wij zien het in de eerste plaats als een waardering voor ons werk", zegt Hein Hanegraaf tevreden. „Maar verder is het een kleine aanduiding dat het experiment nu al geslaagd is. We kregen twee jaar de tijd om aan te tonen dat projecten voor jongere werklozen te realiseren zijn. In een half jaar tijd hebben we dat bewezen. Alle kosten worden door de provincie be taald, aangevuld met een subsidie van het "Koningin Julianafonds". Vrijbaan stelt als doel de jongeren zonder baan weer aan het werk te krijgen. Dat gebeurt via het opzetten van kleinschalige projecten, waar jongeren op vrijwillige ba sis werken tegen een kleine onkostenver goeding, maar met behoud van de uitke ring. „Toen wij begonnen draaiden al enkele projecten in voornamelijk de grote ste den", zegt Hanegraaf, onder meer betrok ken bij de oprichting van het Burc Alter-, natief Werk. „Momenteel draaien in Zuid- Holland 120 projecten. Wij wilden echter ook dat de wat kleinere steden bij het project betrokken werden. Ons doel is be staande projecten te ondersteunen, advies te geven aan gemeentelijke instanties, het behartigen van belangen, praktische on-' dersteuning bij de projecten en we hebben ook een eigen krant". Door bet enorme succes, met name in Rotterdam, werd het allemaal te veel voor de twee consulenten. „We zijn gaan pra ten met instanties, omdat we het werk niet meer aan konden. Het probleem van de jeugd-werkloosheid wordt steeds gro ter. Vooral omdat de meeste jongeren ge woon de handjes willen laten wapperen. Geen bijscholing of iets dergelijks, ze wil den werken. En met name in de grote ste-> den is die tendens heel duidelijk merk-, baar". ,,We hebben ook gesprekken gevoerd met het ministerie van crm, waar onze plan nen positief ontvangen zijn. We hebben een rapport ingediend, gespiegeld aan de, situatie in Rotterdam en Den Haag. We' willen namelijk met zoveel mogelijk in stanties en betrokkenen samenwerken. Maar wel onder bepaalde voorwaarden. De belangrijkste is, dat de vrijwillige basis van de jongeren gehandhaafd blijft. Dat is. namelijk de enige manier om de motivatie er in te houden. De projecten moeten daarom ook zinvol, leuk en leerzaam zijn vinden wij. Op die manier kan je werken naar het gevoel van eigen verantwoorde lijkheid bij de jongeren die meewerken". Vandaar dat Vrijbaan startte met plannen voor nieuwe projecten. De meest in het oog lopende op dit moment is het project 'Sociaal Culturele Accommodaties'. „Ik richt me maar even op Rotterdam omdat die stad een kilometer voor ligt op andere steden", zegt Hein Hanegraaf. „Rotterdam is een stad die duidelijk voor wonen kiest. Vandaar dat veel huizen zijn gerenoveerd of afgebroken voor nieuw bouw. Prima, maar als je daar voor kiest moet je ook voor werk kiezen". „Nu is het zo dat er geen geld is uitgetrok ken voor klein onderhoud. Ze zetten nieuwbouw neer, laten het acht jaar of langer voor wat het is, waardoor de hui zen weer net zo verpauperen als bij de oude woningen het geval was. Vandaar dat wij een project willen opzetten waarbij de werkloze jongeren worden ingezet door Martijn Verwaaijen' voor dat klein onderhoud. Bij het arbeids bureau staan ongeveer drieduizend jonge ren ingeschreven die de bouw in willen maar niet aan het werk komen. Mensen genoeg dus". Vrijbaan zocht contact met het Algemeen Verbond Bouw Bedrijven (AVBB), omdat men wil dat de begeleiding geschiedt van uit de bouwbedrijven. Hanegraaf; „Via dat klein onderhoud kunnen die jongeren een hoop ervaring opdoen en zich verder scholen. Maar het belangrijkste is dat ze iets te doen hebben wat ze ook leuk vin den. Ik denk daarbij aan schilderwerk, wat nieuw metselwerk, het nazien van kozijnen, deuren en noem maar op". Hulpverlening De plannen van Hanegraaf en Van Meg gelen strekken zich echter veel verder uit. Zo is het project 'Uw zorg onze zorg' in; voorbereiding. Centraal staat de hulpver lening aan bejaarden. j „Er wordt behoorlijk bezuinigd op de be-j jaardenzorg terwijl er een enorme wacht- lijst bestaat van urgente gevallen. Voorj eenvoudig huishoudelijk werk zouden ook: jongeren zonder baan worden ingezet. Maar tevens kunnen ze een praatje ma ken, boodschappen doen en advies geven, bij het medicijngebruik. Ik denk dat die jongeren dan ook veel meer begrip op kunnen brengen voor de problemen van de ouderen. Het mes snijdt dus aan twee kanten". Bovendien is, in samenwerking met de Stichting Landschapsbeheer, het project in behandeling waarin jongeren zich gaan toeleggen op het onderhoud van natuur en landschappen. „Zet maar een oude schipper met zijn schuit in de Biesbosch en plant daar twintig jongeren op die het zaakje weer eens onder begeleiding gaan opknappen. We moeten nog gaan praten met de gemeente Dordrecht, maar ik denk niet dat van die kant veel bezwaar zal bestaan". Samen met de Bond voor Buurt- en Speel tuinwerk wordt tevens bekeken in hoe verre Vrijbaan het onderhoud en toezicht van speeltuinen kan gaan verzorgen. Ha negraaf verwacht, dat als ook dat project door zal gaan, zeventig jongeren zich dienstbaar kunnen maken in dit onder- houds-project. 'Voor en door de wijk" is eveneens in voorbereiding. Hanegraaf trekt hierbij het vergelijk met de Amsterdamse Jordaan, waar de bewoners hun eigen straat of wijk hebben opgeknapt. „Heel eenvoudig en concreet: laten wat grote bedrijven tonnen, autobanden en andere troep af staan aan de werkgroep en je kunt aan het werk gaan. In de Jordaan hebben jon geren de straten opgefleurd met bloem bakken van dit materiaal. In Rotterdam kan je beginnen in het Oude Westen en Feiienoord, in Den Haag in de Schilders wijk en Transvaal. Ik denk ook dat het voor de wat oudere bewoners van de wijk een heel andere indruk op de jongeren oplevert. Die mensen zien dan dat er best nog bereidwilligheid onder de jongeren bestaat". Al deze plannen zijn echter nog in voor bereiding. En dat er meer zullen volgen lijkt wel duidelijk, zeker nu Hein en Bas respons hebben gekregen van provinciale staten. „Plannen genoeg", zegt Hanegraaf. .Binnen de gemeente is ook nog het nodig te doen volgens ons. Neem de vervoers sector. Waarom nemen we geen conduc teur meer terug op de tram? Per jaar wordt voor miljoenen guldens vernield in de tram omdat de bestuurder in z'n eentje zit. Dat geld moet de gemeente betalen, aan de RET. In plaats van dat geld geeft je werkloze jongeren een kleine onkosten vergoeding en je zet ze op de tram als con ducteur. Is nog gezellig ook." Vrijbaan, sinds september vorig jaar aan de slag, heeft inmiddels met 120 projecten' in Zuid-Holland bewezen dat de interesse onder de werkloze jongeren groot is. De projecten die nog in de planning zitten zijn eigenlijk al weer een beetje opzij ge zet. „Iedere dag komt er wel wat bij", ver klaart Hein Hanegraaf. „Want ais je je hersens een beetje laat werken dan wordt! wel duidelijk dat er nog enorm veel aan; de werkloosheid kan worden gedaan. Als het maar op vrijwillige basis is". Kan loorru i mtd in binnenstad wordt schaars .Rotterdam De ruimte in nieuwe kan toorgebouwen in het centrum van Rotter dam wordt schaars. Vestiging van bedrij ven met meer dan 2500 vierkante meter •wordt daar een probleem. De huurprijzen voor eerste klas ruimte zullen binnen niet al te lange tijd dan ook stijgen. Waarbij wel dient te worden opge merkt, dat de huurprijzen in Rotterdam zich al geruime tijd op een laag niveau be vinden in vergelijking met andere grote steden. Zelfstandige kantoorruimte boven twee duizend vierkante meter in of nabij het centrum is nauwelijks beschikbaar Een heden van vijfhonderd tot duizend vier kante meter zijn er sporadisch en uitslui tend buiten het centrum. Volgens Zadelhoff Makelaars, dat een on- door Ger Bestebreurtje derzoek naar de situatie heeft ingesteld, heeft de kantorenmarkt in Rotterdam zich vorig jaar, na een inzinking in 1980, hersteld. Er is alleen een overschot in kantoorruimte kleiner dan duizend vier kante nieter, gevestigd in oudere verz.1 meigebouwen in onder meer het Wiinhl venkwartier en aan de Westblaak. 2iadej hoff Makelaars meent, dat dit soort gebo! wen eerst na ingrijpende renovatiJ verhuurd kan worden. Zadelhoff zegt, dat door het stopzette van grootschalige ontwikkelingen in c binnenstad men als het ware wordt gi dwongen zich in nabij gelegen gebieden vestigen. Zoals Centrum Oost, waar hoi derdduizend vierkante meter kantoo; vloer voor de vrije markt is gepland e (verder Capelie aan den IJssel, Hoogvlii )en Schiedam. 1 Rook van de Meeberg... verantwoordelijk voor duizenden duiven... Rotterdam Feest in de Rotterdamse duivensportwe reld. Rook van de Meeberg, vijftig jaar lid van de post- duivennoudersvereniging Feïjenoord en vijfendertig jaar bestuurder van de Rot terdamse bond, werd deze week tijdens een receptie in gebouw Rustburg nadrukke lijk in het zonnetje gezet. De Rotterdammer mocht zich verheugen in een grote belangstelling. In het huis van z'n broer in de Beverstraat, waar Van de Meeberg 67 jaar geleden werd geboren, staat nog steeds het duivenhok. Twaalf gevleugel de vrienden begroeten hem die middag. Een niet te groot aantal overigens voor een lief-' hebber, hetgeen Van de Mee berg toegeeft ..Ik ben nooit een slaaf van m'n duiven geweest Je kan de hele dag wel in zo'n hok ver toeven, maar ik begin er niet aan. Op deze manier heb ik een aardig overzicht. D'r zitten een paar prijsvliegers bij. AJs je een uitschieter hebt bij een door Pieter van der Laan wedvlucht, ben je soms "weer voor een jaar gedekt in de kos ten. Maar ik doe de sport be slist niet vanwege het gokele- ment". Daar lijkt Rook van de Mee berg het type ook niet voor. Als bestuurslid van de RPB (Rotterdamse Postduivenhou- ders Bond) treedt hij nog wel eens in alle rust op als om budsman. En dat gebeurt de laatste tijd steeds vaker, „Post- duivenhouders, die door sane ring gedwongen zijn te verhui zen, krijgen van Woningtoe zicht de mededeling dat ze geen duiven meer mogen hou den. Of er klagen buren bij de woningbouwvereniging. Dan ga ik met die mensen praten en proberen een oplossing voor het 'geschil' te vinden. Dat lukt menigmaal. Deson danks loopt het aantal postdui- venhouders behoorlijk terug. Behalve degenen, die er nood gedwongen mee moeten stop pen, zijn weinig jongeren nog geïnteresseerd in de sport. Vroeger was het een traditie die van vader op zoon werd voortgezet, maar nu is er zo veel afleiding". Wedvluchten Rotterdam kent momenteel ongeveer duizend leden die deelnemen aan nationale con coursen en wedvluchten. In het seizoen, dat van april tot september duurt, worden de duiven elke vrijdag door de convoyeur ingeladen en na; zuidelijke streken gebraph Vaak gaat het er in wedstri den fanatiek aan toe. Roe 'van de Meeberg is daarbij ve antwoordelijk voor het losse: „Ik bel 's zaterdags met ee man uit Zwolle over de ween omstandigheden. Daarna oi derhoud ik me met de convm eur op de plek van het vel i trek. Dat is soms ondankba; •werk. Je bent verantwoordt lijk voor duizenden duiven. I dubieuze gevallen neem i contact op met andere bi stuursleden. Toch kun je ed rampvlucht niet altijd voork< men. Het weer kan plotselin omslaan. Dat is vorig jaar g< beurd met de wedvlucht u' Orléans. Tussen haakjes, ii had daar niets mee te makes Dat heeft sommige postdu venhouders veel duiven e d^ geldgck^Ee. de, staan".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5