10 WAÏERWE6 De vissersvrouw stond vaak alleen in gezin 'Vormingswerk gaat tweede jeugd tegemoet' achtergrond PvdA is armgeworden is? Suiker in de theepot was luxe Waarom geen brede discussie over arbeidsloos inkomen Conferencier bederft expositie draaiorgels i .'4 Rotterdams Nieuwsblad maandag 22 februan 3982 Vlaardingen „Je had wel hulp in nood, dan kwamen ze kijken, dames, en als ze dan zagen dat er suiker in de theepot zat- dat was luxe." Een deel van een interview met de weduwe van een vis ser uit het begin van deze eeuw. Studentes van de werkgroep vrouwengeschie denis van de Leidse Rijksu niversiteit hielden vraagge sprekken met vissersvrou wen als onderdeel van hun onderzoek naar de positie van die vrouwen. Dat onder zoek ligt ten grondslag aan de expositie 'Vissersvrouw, zelfstandig tegen wil en dank', die vrijdag in het Vis- serijmuseum aan de Westha- venkade werd geopend. De citaten zijn het leukste deel van de expositie, die verder bestaat uit prachtige foto's, ondersteunende tek sten en beelden. „Ja, ik kreeg wel geld, maar boek houden, nou het was elke week op, dus ik hoefde niets bij te houden." De uitspra ken laten zien. dat het leven van vissersvrouwen in die tijd financieel niet veel ver schilde van dat van andere vrouwen. Schraalhans was door Aad Rietveld keukenmeester en als haar man overleed werd het nog erger. Dan was ze aangewe zen op de dames van de kerk. Noodfonds Weduwen die altijd trouw betaald hadden aan het noodfonds konden daar eni ge steun van verwachten. Maar veel was dat niet „De sociale voorzieningen, nou, daar schrijnde het bij, dat was verschrikkelijk", zei een van hen. En het kwam nogal eens voor dat de man niet terugkeerde; hij voer in het kleine scheepje op de grote zee. Vaak voeren zijn zoons op hetzelfde schip, dus als het verging verdween met een de halve familie naar de bodem van de zee. Maar zelfs ais de vissers vrouw geen weduwe was, stond ze vaak overal alleen voor. Ze moesten beslissin gen van de ene op de andere dag nemen en kon dat niet delen met iemand anders. Als ze uit de geschiedenis al als zelfstandig naar voren mag komen, dan is dat vol gens de onderzoeksters schijn. Maijan Schwegman: „De vissersvrouw werd enorm beperkt in haar vrijheid. Ten eerste had ze heel wei nig geld, ten tweede leefde ze in een kleine en hechte gemeenschap, waar veel so ciale controle was." Bovendien bleven de meisje vaak in hetzelfde kringetje, ze trouwden met een visser. Veel kans om uit dat milieu te komen hadden ze niet. Leren was er niet bij. want op hun twaalfde moesten ze werken. „Ik 2al blij zijn als ze gaat werken en geld gaat verdienen", zei een moeder, zo herinnert een vissers vrouw zich. De onderzoeksters hebben ook Scheveningen en Kat wijk in hun onderzoek, dat over de periode 1900-1940 gaat, betrokken. Op de expo sitie zijn van vrouwen uit die plaatsen poppen te zien, levensgrote beelden die elk een periode uit het leven van de vissersvrouw voor stellen. Die beelden zijn moeilijk te zien, ze zitten achter de panelen waaruit de tentoonstelling is op gebouwd. Vormgever Joop Stigter had daar een bedoe ling mee: het gaat op de ex positie vooral om de infor matie, de beelden zijn van ondergeschikt belang. De toeschouwer voelt zich een gluurder, als hij tussen de panelen kijkt naar beeld van het leven van de vissers vrouw aan het begin van deze eeuw. Het museum is erg blij met deze tentoonstelling. Zelf had ze die niet kunnen ma ken, want door de bezuini gingen van de gemeente ont breekt het het Visserijmu seum aan de geldelijk mid delen om het nodige histo risch onderzoek te doen. Het onderwerp stond al jaren op het verlanglijstje van het museum. De expositie loopt tot eind september van dit jaar. Maassluis „We krijgen een brede maat schappelijke discussie over het energievraag stuk. Daar worden miljoenen aan besteed. Waarom geen brede discussie over een ar beidsloos inkomen? Er moet eens een bezinning komen over de vraag wat ar beid hoort te betekenen. Het propageren van deeltijdar beid, zoals dat nu gebeurt, is in feite ook al een keuze. Je kan wel zeggen: er zij deel tijdarbeid. Maar mensen moeten ontdekken wat ze buiten werk kunnen doen en waar 2e ook genoegen aan kunnen beleven. Mogelijkhe den zijn er zat om je tijd door te brengen. Of mensen daar genoegen aan beleven is ech ter in hoge mate afhankelijk van hoe de maatschappij daarover denkt. Wat dat aangaat is er nog steeds een overwaardering voor werk. Arbeid wordt gezien als de beste mogelijkheid voor indi viduele ontplooiing." Andries Greiner, directeur .van het Maassluise vor mingscentrum de Maaskant, windt er geen doekjes om dat hij werk niet ziet als enig za ligmakende bezigheid die er is. Hij benadrukt dat op de Maaskant dan ook de vraag welke middelen er zijn om een compleet mens te zijn als een rode draad loopt door de cursussen die er worden ge geven. „In de zeven jaar van ons bestaan is dat cursusse- naanbod uiteraard verfijnd. Begonnen we met twintig mogelijkheden, nu zijn er dik zestig." Greiner haast zich te verkla ren dat het natuurlijk niet betekent dat cursussen, die opleiden tot bepaalde beroe pen, naar het tweede plan 2ijn geschoven. „Wij probe ren de jongeren te geven wat ze vragen en wat ze nodig hebben. En daar horen na tuurlijk ook beroepskwalili- cerende cursussen in thuis. Hoewel het accent bij die cursussen wel steeds meer is komen te liggen op de oriën tatie. Je kunt wel stellen dat de werkgevers dat ook op Andries Greiner: „Leg ze maar eens uit waarom op de jeugdlonen veertig procent is ge: kort." Schiedam Wie het carnaval mee beleefd had en zondag middag de 4 Molens bezocht tijdens het tweewekelijks vrij entree in dit dienstencentrum aan de Nieuwe Damlaan, zal wel even hebben moeten accli matiseren. Het was een sfeer die met het carnaval in schril contrast stond. Een uiteenlo pend gezelschap mensen, in alle leeftijden, zat er de zon dagmiddag uit te zitten en het moet gezegd dat de belangstel ling voor de tentoonstelling van draaiorgels wat tegenviel. Interessant was de lectuur over pierementen en orgels wel, voor wie er van houdt, en ook de miniatuurorgels waren best de moeite waard om te zien. Maar zo halverwege het vrij entree, rond kwart voor drie, toen de meeste bezoekers binnen waren, hing er geen echte draaiorgelsfeer. Er was een Haagse conferencier aan het woord, die het niveau- Harry Touw probeerde te ha len en die werkelijk alles 'niet te geloven' vond. „Hij verpest de hele middag," zei een ouder echtpaar, dat er maar gauw vandoor ging. De draaiorgelvrienden hadden met de expositie wel op wat meer belangstelling gehoopt. Secretaris Daar» Kamp had lec tuur en mimatuurmodeilen meegenomen. prijs stellen. Een cursist met een ruim keuzepakket heeft 2ijn horizon natuurlijk ver breed." Zelf Op de Maaskant bepalen de jongeren zelf voor 75 procent wat voor cursussen ze willen volgen. Verplicht zijn cursus sen maatschappij verkenning en creativiteit. Op vragen als wat zijn mijn mogelijkheden, hoe ga ik met anderen om, hoe praat ik met anderen wordt in die cursussen naar een ant woord gezocht. De beroepscur sussen worden naar eigen in zicht gekozen. Die keuzes wor den pas bepaald na langdurige gesprekken; met de jongeren zeif maar ook met het thuis front. Ook wordt er geluisterd naar hetgeen werkgevers ver langen van hun jonge perso neel dat naast het werk ver plicht het vormingscentrum bezoekt. „Maar de wil van de werkge ver is geen wet", stelt Greiner. „Hoewel die wel meer invloed krijgt, omdat arbeid nu een maal een steeds schaarser arti kel wordt. Als bijvoorbeeld een werkgever ons opbelt en zegt dat die en die een boek- houdcusrsus moet gaan doen, dan gaan we daar serieus op in. Bekijken we met de cursist of die er wat voor voelt en als er mogelijkheden zijn dan wordt de wens van zijn baas ook gehonoreerd", aldus Grei ner. De Maaskant heeft contact met zo'n vijfhonderd werkge vers en Greiner is daar goed over te spreken. „Als ze een vacature hebben vragen ze ons vaak of wij niet een geschikte kandidaat kunnen noemen." Premie Volgens Greiner neemt de vraag naar vorming steeds meer toe. „Je 2iet nu al dat jongeren drie a vier dagen naar het vormingscentrum ko men in plaats van de twee die ze volgens de wel verplicht zijn. Die hebben aan twee da gen tekort. Het is dan mooi meegenomen dat ze zich niet werkloos voelen'", meent Gei- ner. „Ik vind zelfs dat jonge--, ren die vrijwillig naar een vormingscentrum gaan om aan zichzelf te sleutelen een premie moeten krijgen. Dat lijkt me heel logisch." Directeur Andries Greiner voorziet in de toekomst een nog grotere toeloop op vor- minsgcentra. In dat verband spreekt hij zelfs over een uveede jeugd die de vormings centra tegemoet gaan „Steeds meer jongeren komen wat werk betreft niet aan de bak. Ze tonen meer en meer belangstelling voor activiteiten buiten werk, het verenigings leven bijvoorbeeld. Vormings werk kan ze daarbij helpen. Het onderwijs doet dat in veel mindere mate. Ik spreek niet negatief over scholen. Maar ik denk dat daar toch nog teveel produclgericht wordt gewerkt. De leerlingen dienen aan het eind van de rit aan een aantal exameneisen te voldoen en daar draait het om. De per soonlijke ontwikkeling komt daardoor wel eens in het ge drang. Bij het vormingswerk ligt dat anders. Daar wordt meer naar de jongeren zelf ge luisterd", meent Greiner, die zelf mede om die reden het onderwijs de rug heeft toege keerd. „In die tijd was de ar beidsmarkt nog o.k. Je zag toen dat er heel resultaatge richt werd gewerkt. Dat be nauwde mij." Onzekerheid Directeur Greiner vindt dat de onzekerheid onder de jeugd is toegenomen. „Niemand heeft een idee hoe het er over vijf jaar uit zal zien. Een ander be langrijk punt is ook de voo: beeldwerking die weg is W« vader vroeger metselaar da was de kans groot dat zi; zoon dat ook zou worden. Di t gaat nu niet meer op. En neei I nu het aantal gebroken getu nen. Scheidingen komen toe meer en meer voor. Wat oo i meespeelt is dat de overzicht* lijheid van de samenlevin naar de knoppen is. Vroege was je al een heel eind als; bij staatsinrichting duideiij maakte hoe een wet ontstaa: Nu moet je uit de doeken doei hoe het systeem van regent en oppositie werkt. Waaron een partij in de oppositie bi opneemt voor de jongeren t wanneer ze in de regering zi j ten het tegenovergestelde bt i weren. De onzekerheid j daardoor alleen maar toegenc men." j Meest gedupeerd t „Leg ze maar eens uit waan» er op de jeugdlonen veert procent is gekort, terwijl du i zelfde politieke partijen voor hebben gezorgd dat e minimum jeugdlonen ki\; men. De jongeren realisen 2 zich wel dat het economist slecht gaat, maar waarom zi zij het eerst de klos; waaro I in die mate? 1 Vervolgens somt Griener e« zestal maatregelen op waarvi jongeren de dupe zijn; deb drage van de werkgevers irii partiele leerplicht is geschrtj de jeugdlonen zijn aangepai de kinderbijslag is verhit: derd, de wachttijden voor e* uitkering zijn verlengd, opj onderwijsvoorzieningen won gekort en bovendien krijft ze bij sollicitaties telkens^ horen dat ze geen ervan; hebben en dat de keus ojri mand anders is gevallen. - „In de praktijk komt het er neer dat de meest gedupeeri groep het minst verzet pleeg! f Schiedam „Wie de meeste vriendjes mee neemt, wint." concludeerde de Schiedamse historicus Han van der Horst droog, na de emotionele PvdA-vergadering van donder dag, En !o was het: de vriendenschare van Zijdeveld en Brouwer was groter dan die van Konings en consorten, doordat PvdA-leden .als Jo Ouwens en Tini Krikke een achterban hadden gemobiliseerd, waar het afdelingsbe stuur dat om principiële redenen niet had ge daan. Krikke sprak en de massa stemde mee, een menigte PvdA'ers die zich nooit op partij vergaderingen laat zien, die het klappen van de zweep nauwelijks kende en die door Jo Ouwens ingefluisterd was dat het bestuur machtsmis bruik had gepleegd. Natuurlijk -1—dat is voer voor verstokte socialisten: besturen zijn per definitie niet te vertrouwen, de basis zal wel eens even zeg gen hoe het moet. Ze hebben het geweten: de PvdA is er arm (nog armer?) door gewor den. „De meeste vriendjes" die plaatsen wethouder Zijdeveld en fractieleider Brouwer, door het bestuur in de ban gedaan, weer verkiesbaar niet om politieke redenen. De opge- trommelde schare mag, omdat zij er anders nooit is, niet geacht worden op de hoogte te zijn van alle conflicten die zich vier jaar lang binnen de fractie en tussen fractie en be stuur èn tussen fractie en le den hebben voorgedaan, Nee, men was vergaderd om een wethouder en een fractie leider te redden, en nog nog enkele mindere goden want zulke mensen naar huis stu ren, dat had dat bestuur niet mogen doen. Het ging hierbij, nogmaals, niet om politieke ar gumenten. Die kwamen nau welijks aan bod. Het ging erom dat mensen zo aardig zijn (Arie van Loenen), of dat ze vrouw zijn (Yvonne Siljee), of zoals CPN-waamemer Ar- mand van Puyvelde zei:,, Men keek of de neus scheef stond." Het betekende (citaat Jan Vleesenbeek) „de verloedering van de politiek". Alleen al het feit. dat totaal onbekende en met de actieve politiek weinig voeling hebbende PvdA'ers op de alternatieve hjst-Krikke hoger waren geplaatst dan partijgenoten die al jarenlang om hun inzet van zich doen horen (Hans Konmgs en Jos van der Lugt: zij kwamen m het plan-Krikke zelfs niet meer op de lijst voor), geeft blijk van de sentimenten van waaruit gehandeld is. door Kor Kegel De leden, die donderdag bijeen waren, hebben hun eigen be stuur in de kou laten staan, maar in feite zichzelf hiermee in het hemd gezet. Ei is ten slotte veel voorafgegaan aan de kandidatenlijst waarmee het bestuur een flink aantal mensen op hun nummer zette, zodanig dat tegenacties wer den voorbereid die vorige week tot het interne partijdra ma leidden- Het is een ver keerde analyse die Cees van der Wel gaf, dat het bestuur uiteindelijk verantwoordelijk is voor het terugtreden van belangrijke kandidaten als Hans Konings, Nikolaj Dieie- mans. Ton de Vos en Jan Vleesenbeek. Volgens partijlid Van der Wel had het bestuur een meer genuanceerdelijst moeten samenstellen, omdat het had moeten beseffen met de gepresenteerde lijst haat en nijd te kweken, wat tot repre sailles zou leiden. „Wie wind zaait, zal storm oogsten," zo noemde Gé Brouwer de wraakactie tegen het bestuur Maar die redenate gaat krom, zij is inconsequent. Het be stuur heeft, toen het drie we ken geleden de lijst presen teerde, niets anders gedaan dan de opdracht ten uitvoer brengen die de leden zelf had den gegeven. Vier jaar lang beklaagde de achterban zich over de gemakzucht en de nonchalance van de fractie en toen in september de achter ban op de jaarvergadering een grotendeels uitgesproken anti- Zijdeveid-bestuur herkoos, gaf zij daarmee een eerste start voor een nieuwe aanpak. De leden vroegen om een frisse wind door de fractie te laten blazen, maar zó dat het een werkbaar geheel werd. De le den maakten de weg voor het bestuur nog meer vrij, toen in januari een verkiezingspro gramma werd vastgesteld, waarvan met name Konings, Dielemans en Van der Lugt de pïilers waren - niet Zijdeveld of Van Loenen, die hebben geen wezenlijk bestanddeel van het program aangedragen. Ook hadden de leden er schande van gesproken, dat fractieleider Gé Brouwer na een vertrouwenscrisis in zijn fractie de vergadering op schortte en in de problemen bleef berusten, zonder de kop bij de horens te vatten. Toen het bestuur na lang intern be raad en na sollicitatiegesprek ken met alle kandidaten hier uit de consequentie trok om door de leden omstreden ge worden politici als Zijdeveld en Brouwer buiten spel te zet ten en óm de pijlers van het PvdA-program hoger op de lijst te plaatsen toen verket terden die leden dat bestuur. Toen werden politieke outsi ders, toevallig wel PvdA-lid, uit alle mogelijke hoekjes van daan gehaald om het bestuur de les te lezen. Is dat nu politiek? Krijgt een partij kleur als de achterban de ene vergadering zich zus uitspreekt en op de andere zo? Kan men dan een bestuur iets verwijten? Het getuigt van on begrip en onbekendheid met de feiten, als men dan van dit bestuur zou eisen dat het af treedt, omdat de leden zich zo duidelijk zouden hebben uitge sproken. Duidelijk? Was dat wel zo? Reeds een dag na de fatale vergadering, waarop de fiets zijn rode achterlampje kwij traakte (beeldspraak Diele mans), spraken partijleden, die in de ban van Krikke, Zijde veld, Posthoorn, Ouwens en Brouwer waren geraakt, hun spijt uit over de gang van za ken, Een oudere dame liet we ten dat, als zij beter op de hoogte was gesteld, als zij de gevolgen had kunnen over zien, dat zij zich dan niet had laten meesleuren. Het bestuur had de leden op de hoogte gesteld maar dat is voor een bestuur zonder nut, zodra hij het verwijt krijgt machtsmisbruik te plegen. Gangmakers weg Het bestuur had een werkbare fractie willen creeren, hetgeen stellig haalbaar was geweest als met name lijsttrekker Post hoorn zich aan het bestuurs voorstel had geconformeerd en hij niet zijn dikke vriend Zij develd naar voren 'gepusht' zou hebben. Want wat door toedoen van Posthoorn, Ou wens en Krikke geschiedde, was dat er een fractie werd benoemd die daarin van de huidige verschilt, dat zij haar gangmakers kwijtgeraakt is. Het schip is stuurloos gewor den, hoewel ook deze beman ning een werkbaar geheel zal zijn maar volgens sceptici uit de partij meer als gezellig heidsclub dan waar politiek vinnige en inhoudelijke dis cussie de boventoon zullen voeren. Konden mensen als Konings, Vleesenbeek en Dielemans an ders handelen dan zich terug te trekken? Zij zagen door toe doen van de opgetrommelde leden een fractie ontstaan die, als zijzelf zouden aanblijven, dezelfde problemen als de af gelopen vier jaar tegemoet zou gaan. Zij hebben zich de wens van het bestuur een werk baar geheel ter harte geno men en trokken hieruit hun- consequentie. Met name Ko nings had trouwens ook geen zin om 'afgebrand' te worden: tweemaal was hij weggestemd en het zou hem, blijkens de al ternatieve lijst-Krikke, nog menigmaal overkomen zijn daarom trok hij zijn kandida tuur in. Ook zijn medestanders gaven, ter wille van hun par tij, hun kans op een raadszetel op. Het is niet niets, dat PvdA'ers om wat gebeurd is hebben be sloten in Schiedam niet meer op hun eigen partij te stem men. De leden kunnen de hand in eigen boezem steken. Zij mogen hun voorzitter Hans Bakker dankbaar zijn, dat hij niet af wil treden, zoals men wil, maar dat hij zich nog wil inzetten, ook voor de raads verkiezingen, voor een fractie zoals die ontstaan is. Het Maassluise vorming centrum de Maaskant hou maandag- en dïnsdagavoi open huis. Ieder die belan stelling heeft voor het vc mingswerk kan 's avofl tussen zeven uur en half t een kijkje nemen in het bouw aan de Lijsterlaan II WAO'ers doen er volgc C. Paardenkooper van Schiedamse FNV WAl werkgroep goed aan dinsdagmiddag 23 febrüi naar de 4 Molens te kontë omdat de chef der rijksbel tingen C.J. Esbach er va lichting komt geven over* zondere aftrekposten en dere faciliteiten voor j beidsongeschïkten. De 1 eenkomst in het diensten» trum begint om twee Koffie staat klaar. In de voorjaarsvakan kan de jeugd (4 tot 16 jaar) het Maassluise zwembad fijn weer goedkoop zvrt' men. De entreeprijs voor? uur zwemmen bedraagt 22 tot en met 26 februari e gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 2