Schiedam vordert voor eerste keer enkele woningen Kinderen zullen 't Schiedam van toen wel erg eng vinden SPON i; 'Club heeft recht op een goeie vent' Hans van Eeden uitgeschakeld TVREPARATI Chirurgen kunnen boom niet redden NOAD bekerwinnaar zonder tegenstand Huizen staan al drie jaar leeg Maasland protesteert tegen bibliotheek Bellen telefoon 346000 Oude spelletjes uit vergetelheid Verkeerd voorsorteren: zware hersenschudding Populaire geschiedenis door Henriëtte van Alderwerelt Wim Verhoorn wil eerlijk zijn tegen DHS Eagles verliest aansluiting Atleten For tuna regelmatig SPORTAGENDA Schiedam Voor de eerste keer in Schiedam gaan burgemeester en wethouders over tot het vorderen van woonruimte. De flatwoningen aan de Toon Verheijstraat 41 en de Burgemeester Van Haaren- laan 1479 staan al bijna drie jaar leeg en daarom heeft de vorderingscommissie onder voorzitter schap van PvdA-raadslid Hans van Kleef geadvi seerd om de woningen op te eisen, B en W hebben er twee zeer urgente kandidaten voor. Zij hebben inge stemd met de vorderingsprocedure. De eigenaars van de woningen zijn respectievelijk de Rotter damse exploitatiemaatschappij De Winter en H. W. M. Hil- ders uit Voorburg. Zij moeten hun woningen uiterlijk op 1 maart aan de door het college aangewezen Schiedammers verhuurd hebben, anders gaan B en W tot de vordering over. Volgens de voorzitter van de vorderingscommissie, Van 1 Kleef, zullen er binnenkort nog enkele panden te vorde-f ren zijn. óf omdat de eigena ren niet willen verhuren of omdat zij le hoge koopsommen vragen voor hun woningbezit. Dat laatste legt Van Kleef uit als onwil om tot verkoop over te gaan. Kort geleden is bij het bureau huisvesting een staf functional ris benoemd, Rob van de Noll, die belast is met de uitvoeren de taken bij vordenngsproce- dures. Het bureau aan de 's- G ra velandseweg had daar, eerst geen mankracht voor, re den ook waarom daadwerke lijke vorderingen zo larg op zich hebben laten wachten. Tenslotte schreef Van Kleef reeds in juni vorig jaar R en W aan met het verzoek ernst te maken met de mogelijkheden tot vordering. Op die brief kreeg hij een terughoudend antwoord. Hij is zeer te spreken over het huidige besluit van B en W om adviezen van de vorderings commissie over te nemen. Vol gens hem was deze mogelijk heid er niet geweest, als vorige imaand de door de PPR onder steunde motie van CPN-raads- lid Ulferd Bruseker aangeno men was. Hierin werd de rege ring verzocht om de leeg- standswet in te trekken en om vorderingsprocedures te ver beteren. „Maar dan was er nog een tijd lang geen wettelijk middel geweest om te kunnen vorderen," aldus Van Kleef, „en nu minister Van Dam de leegstands wet In tweeën knipt, is die er wel, nu al. Ik vind dat prima." In dienstencentrum Holy speelt vanavond het toneelge zelschap Dekor de klucht 'De forma Boogert vraagt een chef de bureau'. Men begint om 19.30 uur. 't Is nog wat vroeg in 't jaar," maar Passage staat morgen avond in het teken van de paashaas. Kitty Janssen en André van den Heuvel bren gen met „enkele andere ac teurs, te weten Teuntje de Klerk, Betsy Smeets, Bart Ró~ mer, Marijke Kleyn, Joke van den Berg en Jan Vreeken, het blijspel van Jean Poïret, 'Vro lijk Pasen', in het Schiedamse theater. Aanvang kwart over acht. Een toneelstuk over de lente en wat een oudere man zich dan allemaal in het hoofd haalt. In dienstencentrum West wordt donderdag bingo ge speeld. Het spel met de num mers begint om 20.00 uur. In de foyer van gebouw Triangel aan de Vlaardingse Fransenstraat wordt donder dag de soos 'all in' gehouden, bestemd voor ouders van le den en oud-leden van CJV Liefde en Vrede. Men begint om 20.00 uur. Aad Zoutendijk brengt don derdag tijdens zijn wekelijkse lunchconcert op het orgel van de Grote Kerk werken van loan nes de Gruyters en Jean F. Dandrieu ten gehore. Hij besluit het concert dat kwart over twaalf begint met impro visaties. Maasland Het college van B en W heeft de gemeenteraad voorgesteld, te protesteren te gen het concept van het pro vinciaal bibliotheekplan voor de periode tot 1985. In dit plan wordt een eigen bibliotheek .voor Maasland als 'dringend' gewenst' omschreven. Het Maaslandse gemeentebestuur voelt er op het ogenblik niets voor een eigen bibliotheek in de gemeente te stichten, omdat de realisering van zo'n voor ziening voorlopig 'financieel volstrekt onhaalbaar' moet worden geacht. In het conceptplan wordt ge steld dat het inwonertal van Maasland een eigen vestiging noodzakelijk maakt. Het feit dat zo'n 1250 Maaslanders ge bruik maken van de Maasslui- se bibliotheek doet hier niets aan af, aldus het provinciale plan. Het Maaslandse college vindt dat de behoeften van de/ eigen bevolking voldoende wordt bevredigd, vooral ook omdat er naast het aantal le zers dat van de Maassluise bi bliotheek gebruik maakt, ook oin het dienstencentrum in deze gemeente een wisselcol- leetie is. Verder komt de bi bliobus op gezette tijden in Maasland. Het college heeft de raad voor gesteld, ontheffing te vragen van de wettelijke verplichting om een eigen bibliotheek te vestigen, een ontheffing die in elk geval tot 1990 zou moeten gelden. Tussen negen uur en half tten gebeid, ^Als regel; Dezelfde dag uwT.V.hersteld! SCH1EDAMSEWEG 39-47, VLAARDINGEN. TEL. 34 Vlaardingen Spelletjes die onze grootouders deden met poëtische namen als bikkelen en tiepelen, worden de laatste zondag van februari even aan de vergetelheid ontrukt op een Oud Hollandsche Spelenmid- dag in de Lijnhaanhal. De spelen worden zo in een circuit uitgezet, dat in het mid den ruimte blijft om te volks dansen. Kinderen die de hele ronde hebben gemaakt mogen gratis in een ton grabbelen. De vlaardingse Volksdansgroep Vlavoc voert een aantal oude dansen uit, waarbij ook bezoe kers zich kunnen aansluiten. Het streekmuseum Jan Ander son werkt mee door twee vi trines te plaatsen met attribu ten waarmee vroeger gespeeld werd. De festiviteiten, die op poten zijn gezet door de raad voor sport en recreatie, beginnen om twee uur 's middags en du ren tot vijf uur. Zelfs de toe gangsprijs is ouderwets: 99 cent. Dat zal wel problemen gaan geven met wisselgeld. Vlaardingen Eén van de acht prachtige vleugel notenbomen in het mid den van het Verploegh Chasséplein kan ondanks een chirurgische behande ling niet meer van de on dergang worden gered. De ongeveer zeventig jaar oude boom naast het ver- zetsmonument in het ron de parkje begon tien jaar geleden al te rotten. Een boomchirurg beitelde de rotte plekken weg, maar daar achter ging het pro ces van verval gewoon verder. Bovendien ging de stam splijten; een anker en steunen konden daar wei nig aan veranderen. Nu is het dan zo ver dat de gestutte boom gevaar gaat opleveren voor het ver keer. Hij had bij de eerste de beste storm om kunnen gaan en op {'--n druk ver keersplein is het dan niet denkbeeldig, dat er juist een auto of bus onder rijdt. De afdelingen plantsoenen van de gemeente heeft Karakteristieke vleugel- notenboom reddeloos verloren daarom vorige week de boom al zover ingekort, dat het ergste gevaar voor voorbijgangers geweken is. De zware, over de weg hangende takken die op breken stonden zijn afge zaagd. In de loop van deze of de volgende maand wordt de boom in z'n ge heel gerooid. Voor een van de andere vleuegel-noten- bomen wordt ook het erg ste gevreesd. Dat betekent nieuwe aan plant op het plein. Maar voordat die boompjes de grootte van de oude ka rakteristieke reuzen heb ben bereikt, zijn we wel zo'n dertig tot veertig jaar verder. Vlaardingen Een 64-jarige Vlaardinger heeft aan een val met zijn fiets op de kruising van de Industrieweg en de 5e Industriestraat een zware her senschudding overgehouden. Hij wilde linksaf slaan, sor teerde voor, maar schrok zo, van een bromfiets die hem achterop kwam, dat hij terug stuurde naar rechts. Hierdoor kwam hij in botsing met de bromfiets, bestuurd door een 17-jarige Vlaardinger. De fiet ser moest in het Holyzieken- huis worden opgenomen. Schiedam De pedagogie wil tegenwoordig nogal eens smalend aankijken te gen leerboekjes voor kinde ren, waarvan het kenmerk slechts is dat zij in simpe le, begrijpelijke taal ge schreven zijn, maar waarin een opvoedkundigs en/of literaire waarde ontbreekt. Stel dat iemand een school boekje maakt over de ge schiedenis van Schiedam, dan zou dat bij voorkeur zo geschreven moeten zijn dat kinderen met doodgegooid worden met een weliswaar vlotte opsomming van noch tans droge feiten, maar zo dat ze ook een bééld krijgen van vervlogen tijden. Hoewel de geschiedschrijving over Schiedam van stadsar chivaris drs. G. van der Feijst in 1975 alom bejubeld werd, was het ook iedereen duide lijk dat een meer leesbare vertaling van dit uiterst ge detailleerde en daardoor stof fige product wenselijk was. Het viel niet te verwachten, dat de modale scholier ooit aan pagina twee van Van der Feijsts standaardwerk zou beginnen. Het is Henriëtte van Alder werelt, medewerkster op het archief van Van der Feijst, die de poging tot een populai re versie als eerste in Schie dam heeft gedaan. Haar deze week verschenen boekje, uit gegeven door de Haagse BV Kruseman, heet 'Schiedam, een stukje stadsgeschiedenis' en kost gebrocheerd 15,90 in de winkel. De positieve kanten van het boekje in acht genomen: wel licht vliegt heel Schiedam, nieuwsgierig geworden naar zijn eigen verleden, nu door de vergane eeuwen heen. Dat. is iets gewonnen. Wellicht begrijpt men dan straks, waarom het de historische vereniging Schiedam zo'n pijn doet dat de zestiende eeuwse huisjes van Liduina's Heerlijkheid aan de Kreupel- straat moeten worden ge sloopt. Maar even goed begrijpt men dat niet, en dat is de scha duwkant van het boekje. Wie het leest en zich daarop zou baseren, krijgt werkelijk de indruk dat eeuwen geleden alle Schiedammers met zeer verbeten smoel de zwaarste karren over blubberp?den moesten trekken (pagina 7) en dat tegenwoordig iedereen een lui leven geniet achter de kleurentelevisie in een com fortabel verwarmd huls met een koffiezetapparaat (zelfde pagina). Elke tijd zijn gru- wels, maar ook zijn geneug ten, en het lijkt voor Henriët te van Alderwerelt ondenk baar dat men vroeger gela chen heeft Trouwens, verbe ten gezichten zijn nog immer aan de orde van de dag. Wie kijkt de ganse dag tv? Hoe veel krakers wonen comfor tabel en verwarmd? Hoeveel arbeiders kriigen hernia door zwaar tilwerk op de fabriek? Wie heeft nooit van stress ge hoord? Het is de sfeer die over het boekje ligt, de ten eur dat die goeie ouwe tijd een periode vol rampen en ruzies is geweest en, doorre denerend, dat het daarom haast beter is om je via sloop van monumenten van zo'n zwart verleden los te maken. De Geuzen maakten het in Schiedam weL bont, conclu deert Van Alderwerelt, want in die tijd brak er tweemaal brand uit. Inderdaad, tegen woordig sturen we de brand weer gewoon naar huis, want er is nooit meer wat te doen... Ruzie tussen Floris de Vijfde en de stichteresvan Scnie- dam, 'ver' Aleid^, waar alle Schiedammers onder leden? Als je dat ais scholier leest (pagina 13), dan denk je aan een razende en tierende keerlen god, maar je moet echt een getrainde politicus als vader hebben om te we ten dat zo'n ruzie ook onder koeld op papier kan worden gevoerd. Dit soort dingetjes, die enig routineus en gemakzuchtig geschiedschrijven verraden, halen het boekje nogal naar beneden. Literair niveau heeft het niet het bekende clichéwoordje 'toen* is niet van de lucht dus een boeiende kijk op Schiedam was het enige wat overbleef om het boekje werkelijk in teressant te maken. Het is zonde van dit boekje, dat nochtans omwille van zijn unieke karakter toch voldoende waardering zal vinden. Kor Ke*el. Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 23 februari 1992 Rozenburg Gevreesd moet worden dat het voorgoed afgelopen is met de voetballoopbaan van Hans van Eeden. De oud-contractspeler van FC Den Haag, die de laatste jaren een niet weg te denken schakel vorm de in de hoofdmacht van de zaterdagclub Vlaar dingen, werd gistera vond tijdens de zaalvoet balwedstrijd De Rozet- Vlaardingen getroffen door een lichte hartaan val. Het was de eerste maal sinds begin november, toen Van Eeden na vergelijkbare klachten een intensief onder zoek onderging in het St. Franciscus-ziekenhuis (Rot terdam) waarbij men geen ernstige afwijkingen ontdek te, dat de aanvaller in wed strijdverband uitkwam. Van Eeden had het de laatste maanden bewust rustig aan gedaan en voelde zich nu weer fit genoeg om voorzich tig in de zaal te beginnen. Bij de stand 3-3 sloeg hij ech ter plotseling tegen de vlakte. Mede dank zij de aanwezige sporthalbeheerder kon erger voorkomen worden, maar werd wel tevens een Rozen- burgse dokter ingeschakeld. i Waarschijnlijk heeft Van Ee-L jden opnieuw een lichte aan-G« 'val gehad, waarna hij in aller [ijl is overgebracht naar voor- inoemd ziekenhuis. Aldaar is,T ;hij opgenomen op de hartbe-jl wakmgsaf deling, waar hij U onder voortdurende controle* staat. De bekerwedstrijd werd ove- ?'l rigens normaal uitgespeeld. Vl Vlaardingen, toen nog met: Van Eeden, nam een 3-1A voorsprong, maar was na dit I incident zo an slag, dat De 1 Rozet moeiteloos uitliep naar I de 5-3 eindstand. Schiedam Het belooft een uitermate zware be valling te worden, daar in het fraaie Prinses Beatrix- park. Nog altijd heeft Wim Verhoorn geen uit sluitsel kunnen geven over een nieuwe verbinte nis met DHS, van welke redelijk in de top mee draaiende tweedeklasser zowel bestuur, begelei ding en spelers de laat ste groep in het bijzonder al verschillende malen met klem hebben aange drongen op een positieve, maar in ieder geval zo door Donald Bax snel mogelijk beslissing, die de zo broodnodige continuïteit moet garan- deren. De in Hoek van Holland woonachtige Verhoorn, die eerder goed werk verrichtte bij Naaldwijk en vorig jaar Schiedam/Maassluis - De basketbaldames van The Green Eagles leden in Noordwijk een onverwacht verlies tegen MSV, waardoor de begeerde tweede plaats onbereikbaar is geworden. De Juventus-heren kwamen in Den Haag tegen Jumpers duidelijk lengte te kort, waardoor ondanks beter spel met 88-82 werd verloren. MS V-The Green Eagles (d) 77-53 „Er was geen beginnen aan. Deze tegenstander was superieur en de winst hebben we dan ook terecht niet be haald", aldus de realistische The Green Eagles-coach Kees Brugman. Vanuit een zeer kleine zone, waarin voor de Maassluise lengte geen eer was te behalen, opereerde de goed op dreef zijnde MSV-aanvaL Na tien minuten leverde de2e speelwijze al een 19-2 voor sprong op. Na een 33-23 rust stand was de thuisploeg, on danks een Maassluise 'atles-of- niet-poging', nauwelijks te stoppen. Jumpers-Juventus (h) 88-82 Juventus heeft zich niet kun nen revancheren voor de in eigen huis geleden nederlaag. De eerste speelhelft werd nog afgesloten met een 38-38 stand, waarbij Wim van der Berg het grootste deel van de treffers voor zijn rekening nam. In de loop van de tweede helft kre gen de Juventus-eenters steeds grotere moeilijkheden, waar door de Hagenaars in de slot fase een voorsprong konden opbouwen. Vlaardingen - In een met het oog op de Westland Marathon in Naaldwijk gehouden expe rimentele testloop, waarbij twee keer moest worden ge start voor het afleggen van een totale afstand van veertig kilometer (om 9.30 uur en 14.30 uur) en als doelstelling gold zo regelmatig mogelijk te lopen, heeft Fortuna-atleet Mari Schippers (achter win naar Ton Kortekaas) beslag gelegd op de tweede plaats in het kader van de regelmatig- heidsprijs, terwijl de Vlaardm- gers Sjaak Hoogendijk, John Koopal, Kees Heijdra en Gerrit Langstraat de tweede tot en met de zesde positief opeisten. H nog Hermes DVS, wordt echter heen en weer geslin gerd door een aantal prakti sche en gevoelsmatige aspec ten, Verhoorn, wiens maat schappelijke status bij een fir ma in sportartikelen en sport organisaties een flinke hoe veelheid onregelmatige werk tijden opeist, timmert de laat ste jaren voorts stevig aan de weg als bondscoach van de KNAU (sectie lange afstand) en ook in die sferen speelt - veel vrije tijd een niet weg te cijferen factor. Financiën Kortweg, Verhoorn wil nog een klein weekje dubben aleer hij de kogel definitief door de kerk jaagt. „Het voetbalgebeu- ren", zegt hij, „is voor mij een prettig gebeuren. Het gaat mij zeker niet om de financien. Ik wil gewoon leuk werken, ge richt trainen met de jongens, zodat zij op dit niveau kunnen meedraaien. Echte voetballers maken kan ik niet, misschien dat een andere trainer dat wèl kan. Ik wil op mijn manier iets aanleren op het conditio nele en taktische vlak. Vroe ger ook was het na de training frikandellen en patat bij DHS, maar nu, nu is het brood met honing en kaas. Let op je li chaam". Het plezier dat Verhoorn nog altijd in de voetbalsport vindt, dreigt dus verstoord te worden door én zijn maatschappelijke funktie én zijn 'baan' bij de KNAU, welk tweetal hem met de regelmaat van de klok een vliegticket bezorgt naar de meest exotische oorden (Ko rea, Hawaï, Japan, Verenigde Staten). „Ik vind", meent hij oprecht, „dat ik nu al te veel weg ben bij de club. We zitten met de KNAU nu in het jaar van de WK, de EK in Athene en voor m'n baas moet ik ook nog een paar keer naar het buitenland. Dat zijn iedere keer uitstapjes van vier, vijf dagen. DHS doet er nu alles aan om me te houden, maar ik wil vooral eerlijk zijn tegeno ver de club". Anonimiteit Het is derhalve zeker met uit gesloten dat Wim Verhoor een jaartje, misschien wel laiv| ger, de dug-out verruilt voc!' een plaatsje in de anonimiteit „Als ik stop, stop ik helema.!:| en ga ik zeker niet naar ee andere club. Ik eis van mij spelers correctheid en dat w;| ik zelf ook zijn. In mijn ogen er nog steeds een bepaalc sportethiek en die moet je als trainer ook opleggen. I«V| zijn wat gesprekken geweesj I er zijn ook wat voorstellen geI daan, waaruit blijkt dat DRil graag met mij verder wi,T Maar dan moet het wel mogf.'L lijk zijn. De club is de laatsril jaren heen en weer gesold e*l- heeft recht op een goeie vent' Dat is uiteraard ook de me ning van Karei Stegink, di'j aan het begin van dit seizoe'i aan de Schïedamseweg dy voorzittershamer overnam va j' Jan van "Unen. „Wij hebbel; Verhoorn concessies gedaa^ qua tijdsbesteding", vult hij dP leemte aan, die Verhoorjg heeft laten vallen. „Hij is eer man die op hoog niveau bezijj is, die prestaties wil bereikejj op een manier die bij DHS er* goed aanslaat. Eigenlijk htf nuttige met het aangenam' verenigen. We weten nu w we hebben en niet wat wj eventueel krijgen. Het mofFi nu alleen zo snel mogelijk gcrl beuren. En dan ik aan dez' week, uiterlijk dit weekeinde' Zekerheid Verhoorn kan op zijn beur feilloos aanvoelen, dat DHS de huidige situatie vooral naa een stukje zekerheid op lange re termijn snakt. "En ik wi; die continuïteit beslist nie' verstoren. Dat ik ineens hal! verwege het seizoen toch moe stoppen. Bovendien, de centje', zijn tegenwoordig duur, voo'' iedere club. Ik weet niet of ik' nu de situatie voor mij is ver' anderd, die continuïteit nof'' wel kan geven. Ook de eind verantwoording bij DHS verg ontzettend veel tijd. Voor ilj' een beslissing neem, ga il eerst nog eens uitgebreid pra i ten met Henk Degeling. Da zal inderdaad eind de2e weel' worden..." Schiedam Tijdens de op 22 mei te houden landelij ke tafeltennis bekerfinale, is de afdeling Rotterdam opnieuw vertegenwoor digd door het Schiedamse NOAD. In de eindstrijd van het district Rotterdam ondervond NOAD geen tegenstand van enige be tekenis. Evenals vorig jaar had stadge noot De Korenbeurs opnieuw niet voor de distrtetsbeker in geschreven. Slechts dan had NOAD op tegentand kunnen rekenen. Die was er nu in het geheel niet, omdat Schiedam qua tafeltennis-niveau al sinds jaar en dag ver boven de Rot terdamse verenigingen uit steekt. NOAD, vrijgesteld van de voorrondes en rechtstreeks in de finale, kreeg daar te maken met Tablo, Overschie en het bedrijfsteam van Hudtg-Lan- geveld. Tablo speelt van dit drietal nog het hoogst, maar toen NOAD binnenkwam trok de ploeg uit Heerjansdam zich meteen terug. Overschie, (Ie klasse afdeling) en het bedrijfsteam (4e klasse), voldeden wel aan hun sportie ve plicht Zij het dat zij tegen het Schiedamse viertal Jan Si mons, Jan Landsbergen, Ron van der Wijk en Aad van Op stal {Hans van den Broek was verhinderd), uiteraard kans-'? loos waren. Zonder tegenstand wor.* NOAD beide wedstrijden mei.'; IO-G, om het straks landelijk verder te proberen. Vorig jaai.i' werden de Schiedammers trouwens pas in de kwartfina-1 le uitgeschakeld door met 6-4 van het door Bob Potton aan- gevoerde Valkenswaard te'/ verliezen. Dinsdag 23 februari: Damman: 19.45 uur Persoonlijke Vlaar dingse damkampioenschappen In clublokaal VDV (Emma- straat); Biljarten: Voorwedstrlj- den derde klasse bandstolen In café Van der Valk te Vlaar- dingen, 19.30 Voorwedslrijden tweede klasse bandstoten in De Gouden Leeuw te Vlaardin gen, 19.30 Voorwedslrijden tweede klasse bandstoten in De Waal te Vlaardingen. 19.30 Voorwedstrllden eerste klasse bandstoten in café Rotterdam te Vlaardingen; Voetbal: 19.30 DHS-Naptunua (vr), 19.30 DQTO-SW 2 (Rijnmond-com petitie). 20.00 SHO-Fórtuna Vt (vr). Woenodag 24 februari: BHfer- tam 19.30 Voorwedstrijden vierde klasse bands toten In ,cafó Rotterdam te Vlaardingen, 19.30 Voorwedstrijden derde klasse bandsteden in De Oude .Markt te Vlaardingen. 19.30 Voorwedstrijden tweede klasse bandstolen In De Cockpit te Vlaardingen. ijs-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3