ROTTERDAM 10 Meer graan voor Rusland via Rotterdamse haven mmmt fgï|§Sssër m Waslijst van bezuinigingen in de kunstsector STAD College praat opnieuw over tarieven stadsverwarming Hoelang is sxadsvernieuwing nog vol te houden? PLEIN Antilliaan slachtoffer schietpartij Van der Louw opent werklozen-beurs lPsL\Xd'b' -sssS"— J bonïthniv">*: RZ/KV/KY/RW Rotterdams Nieuwsoldd dinsdag 23 iebruan 1982 Rotterdam Burgemeester en wethouders van Rotter dam gaan zich opnieuw be raden over de tarieven voor de stadsverwarming. Aan leiding voor het nieuwe be raad is verschil van mening tussen de bewonersorgani saties en het gemeentelijk energiebedrijf over het ge middelde gasverbruik in een woning. De bewonersorganisaties hebben met behulp van deskundigen berekend wat een gemiddelde woning ge bruikt aan gas en wat de kosten bij stadsverwarming zouden zijn voor koken, warm water en verwar ming. Uitgaande van het uitgangspunt van het colle ge, dat stadsverwarming niet duurder mag zijn dan individuele verwarming, kwam men tot de conclusie, dat het stadsverwarmings tarief minstens 25 procent omlaag moet. De verschillen van mening tussen het GEB en de be wonersorganisaties zitten in allerlei aannames. Zo neemt het GEB aan, dat een cv-installatie 67 procent van het gebruikte gas in warmte omzet. De bewo nersorganisaties houden het op 75 procent. Het GEB gaat ervan uit, dat elek trisch koken per jaar 800 kWh stroom kost, de bewo nersorganisatie 950 kWh. Het college heeft nu beslo ten om het GEB gegevens te laten verzamelen van honderd woningen. Op ba sis van die gegevens wil net college dan bekijken, wie er gelijk heeft. Over veertien dagen willen B en W de cij fers op tafel hebben. Wethouder ir. P.O. Ver meulen van stadsvernieu wing heeft voorgesteld om h'et stadsverwarmingstarief vijf procent lager te maken dan de kosten voor indivi duele verwarming. Het col lege wil eerst van het GEB wet*' wat de gevolgen van zo'n -«.ger tarief zijn voor de rentabiliteit van de stads verwarming, voordat daar over beslissingen worden genomen. Dit jaar minstens één miljoen ton Rotterdam De Rotterdamse haven gaat een aanzienlijk grotere rol .spelen bij de overslag van voor de Sovjet Unie bestemd Amerikaans graan. Het zal dit jaar om minimaal één miljoen ton gaan: een ver dubbeling van wat de Russen vorig jaar via Rotterdam hebben geleid. Directeur P.H. van der Vorm van de Graan Elevator Maat schappij (GEM) die onge veer viervijfde van dat graan gaat verwerken is bijzonder blij met deze ontwikkeling: „Ik ben er vier jaar mee bezig geweest. Hel is een geweldige zaak voor de haven." Het Russische besluit om in het kader van de graan-import méér van Rotterdam gebruik te gaan maken, is gevallen na dat vooral de GEM als belang rijkste overslagbedrijf (vorig jaar werd er totaal 19,5 miljoen ton lading overgeslagen) met een aantrekkelijke totaal-aan bieding kwam. Van der Vorm: „Het is een combinatie van een aantal factoren. Voldoen- dat niet ineens weg kan, is zeer belangrijk. Maar ook een goede service en uiteraard een concurrerend tarief. Nou, dat laatste hebben we óók kunnen bieden". De GEM, die het door Rusland gekochte graan zowel in Euro poort als ïn de Botlek gaat los sen en daarna ook weer laden, heeft 120.000 ton opslagcapaci teit (in silos en in binnen- vaartlichters). „Wij hebben de Russen daar een fors kwantum van gegarandeerd", bekent Van der Vorm. In doorsnee tachtig procent van het aange voerde graan gaat, voordat het naar de Sovjet Unie kan wor den verscheept, eerst in op slag. Tarieven Toch zijn vooral de tarieven bepalend geweest voor de graan-contracten die de GEM en de andere overslag bedrijven Europoort Silo en de uitsluitend met drij vende los- en laadapparatuur werkende onderneming Rijs- dijk met Rusland hebben afgesloten. Directeur J.T. van Zonneveld van Trans- world Marine Agency, het cargadoorsbedrijf dat in Rot terdam de Russische scheep- vaartbelangen behartigt, be vestigt dat: „Onze haven heeft enkele jaren gewoon te hoog gezeten met z'n tarie ven. Antwerpen met name was goedkoper, Rotterdam is, ook door de onderlinge con currentie van de bedri]ven. Rotterdam De man, die gis teren door zijn 23-jange vrien din in hun woning aan de Ma- thenesserdijk werd doodge schoten, blijkt de 39-jarige An tilliaan Lee Hap Po te zijn. De samenwonenden hadden al ge ruime tijd ruzie. Rond het middaguur kregen zij opnieuw onenigheid. De vrouw pakte daarop een FN-pistool en schoot hem dood. Zij is kort daarna in haar woning gear resteerd. qua prijs nu duidelijk gezakt. En het logische gevolg is dat de Russen nu meer graan via Rotterdam laten lopen." GEM-dïrecteur Van der Vorm is enkele weken gele den met havenwethouder drs. Jan Riezenkamp bij de Sovfracht-organisatie in Moskou geweest: „Een soort van beleefdheidsbezoek. Ook Riezenkamp heeft zijn er kentelijkheid betuigd voor deze belangrijke ontwikke ling voor onze haven." De Russen hebben de laatste jaren bij de import van graan (vooral tarwe, gerst, maïs en sojameel) uit de Verenigde Staten, Canada. Argentinië en Brazilië de Rotterdamse haven wel regelmatig laten meespelen, maar het ging toch meestal nooit om meer dan enkele honderdduizen den tonnen per jaar. Vorig jaar kwam er 542.000 ton: een record. De kans is groot dat er dit jaar overigens heel wat meer dan een miljoen ton arriveert vanaf 1 januari is er in middels al zo'n 300.000 ton verwerkt maar Van der Vorm waagt 2tch niet aan een wat concretere prognose: „Ik ben nuchter en voorzich tig. Ik sta met beide benen op de grond. Ik wil wel zeg gen dat wij als Rotterdamse haven op net continent ge woon de beste zijn als het om de overslag van graan gaat." Concurrentie Rotterdam zal op het vlak van de overslag van graan echter veel concurrentie van Antwerpen en Hamburg blij ven ondervinden. De Ant werpse haven heeft een la ger tarief, meer opslagcapaci teit en voor de Russen ook een aantal andere, aantrek kelijke (en in Rotterdam niet toegestane) faciliteiten, zoals een eigen consulaat en eigen rederij-mensen. Antwerpen behandelt per jaar ongeveer vier miljoen ton graan en daarvan is twee tot drie mil joen voor de Sovjet Unie be stemd. „Aan die hoeveelheid zullen we voorlopig niet toe- door Bram Oosterwijk Graan- overslag voor Rusland bij de GEM in Europoort. komen", meent Van der Vorm. Hamburg heeft eveneens een voorsprong op Rotterdam: twee miljoen ton graan voe ren de Russen via die West- duitse haven aan. Hamburg is weliswaar duurder dan Rotterdam, maar de Elbestad ligt geografisch beter wat be treft de afstand naar de Rus sische Oostzeehavens (korte re vaartijd voor de schepen die het graan weghalen in Hamburg). Ook de opslagmo gelijkheden zijn wat ruimer dan in Rotterdam. De Sovjet Unie zal dit jaar voor z'n binnenlandse con sumptie circa 45 miljoen ton graan moeten importeren en van die hoeveelheid komt tien tot vijftien procent via Antwerpen, Hamburg en Rotterdam. De rest gaat di rect met grote schepen naar Odessa aan de Zwarte Zee en Leningrad en Riga aan de Oostzee. Spreiding De Russen kunnen dat im- portgraan onmogelijk alléén met grote schepen aanvoe ren. De belangrijkste Russi sche havens hebben daar on voldoende capaciteit voor. Maar bovendien wil Rusland ook graan binnenkrijgen via de kleinere Oostzeehavens (o.m, Ventspils en Klaipeda) èn daarbij hun vloot van kleinere schepen (tussen 2.000 en ongeveer 15.000 ton draagvermogen) zoveel mo gelijk benutten. Van der Vorm: „Spreiding van graan- aanvoer en minder wachttij den voor grote schepen in Russische havens. Minder kosten dus, want dat soort schepen is duur". De extra overslag via een van de grote Westeuropese havens is trouwens ook Kost baar. Transworld-directeur Van Zonneveld beaamt dat: „Het kost de Russen veel geld, maar het kan niet an ders. Het liefst zouden ze het graan direct uit de grote schepen in hun eigen, klei nere schepen overladen, maar ook dat zit er niet in. Ongeveer driekwart van wat er wordt aangevoerd, moet de silo in. Omdat er bij aan komst van een groot schip en dan heb ik 't over maxi maal 85.000 ton niet ge noeg schepen tegelijk zijn die het kunnen afvoeren". advertenties j Rotterdam De Rotterdamse kunstsector moet in de jaren 1983 tot en. met 1986 ruim vijf tien miljoen gulden bezuini gen. De voorstellen zijn nu op tafel gelegd. De gemeentebibliotheek moet 1,26 miljoen bezuinigen, de musea 4 miljoen, de kunstge bouwen 2,8 miljoen, de toneel- raad acht ton, het Rotterdams Philharmonisch Orkest ander half miljoen, de muziek- en dansschool 1,8 miljoen, de kunststichting 1,26 miljoen, de stichting musische vorming 8 1/2 ton, het werkcentrum dans 1,4 ton, de discotheek tachtig mille, het kindertheater Wie dus veertig mille, het Penta- theater tachtig mille, beelden de kunst 2,2 ton en op diverse uitgaven moet nog eens ander halve ton worden bezuinigd. De bezuinigingen bij de ge- meentebeblïotheek worden ge vonden in een contributiever hoging, een eenmalig inschrijf geld, verdubbeling van de boe tes, beperking van de ope ningstijden, besparingen op het personeel en het me.t door laten gaan van een uiüeenpost Heyplaat. De gemeentelijke musea wil len het entreegeld weer invoe ren, voortaan 's maandags slui ten, de nieuwbouw van Boy mans-van Beuntngen uitstel len, het museum van elektro nische bewaking voorzien, het personeel inkrimpen met min stens 45 mensen en de Atlas van Stolk onder brengen in het historisch museum. Theaters De gemeentelijke kunstgebou wen willen alle theaters op de Doelen en Zuidplein na één ol twee dagen per week sluiten, één centrale dagkassa maken voor alle theaters in het cen trum, zelfbediening tn de gar derobes invoeren, ouvreuses afschaffen, geen films meer in de Luxor draaien en de tech nische diensten samenvoegen. De toneel rasad wil Diskus op heffen, de producties van Fact en het Onafhankelijk Toneel verminderen en het garantie fonds voor het toneel verla gen. Het RPhO wil vier perso neelsleden kwijt, de arbeisd- voorwaarden veriagen, het aantal buitenlandse reizen verminderen, de abonne mentsgelden omhoog brengen en minder gebruik maken van gastdirigenten en solisten. De muziek- en dansschool zoekt de bezuinigingen in les- geidv^rhoging, minder lesu ren, afbouw van de slotconcer- ten. versobering van de schoolkrant en m minder uit gaven voor huisvesting en ad ministratie. De kunststichting wil de knip selkrant beperken, de tarieven verhogen, de koffieconcerten en maandagmiddagconcerten verminderen, literaire uitga ven beperken en de aankopen van beeldende kunstenaars te rugbrengen. De stichting musische vorming wil het management afslan ken, minder ontvangsten hou den en ook andere activiteiten verminderen. Het werkcen trum dans tenslotte wil de pro ducties beperken en docenten en dansers ontslaan Hoelang nog kun je het als gemeente volhouden stadsvernieuwing te ple gen? Een wethouder voor stadsvernieuwing zal daar heel anders tegenaan kijken dan een wethouder voor financiën. Zoals ook de raadscommissie voor stadsvernieuwing een an dere kijk op de zaken heeft dan de raadscom missie voor financiën. Van de noodzaak om de stad te vernieuwen en de oude, nauwelijks nog be woonbare huizen af te breken of te renoveren, is iedereen overtuigd. De kosten om dat beleid ook uit te voeren, rijzen echter de pan uit Rotterdam heeft langza merhand werkelijk de hele 'trucendoos' leegge maakt om de stadsver nieuwing op gang te hou den. Op talloze manleren geeft het rijk subsidie om stagnatie te voorkomen en het zo noodzakelijke proces op gang te houden. Toch blijkt bij elke reno vatie of elk nieuwbouw- plan weer, dat het niet of nauwelijks meer moge lijk is tot aanvaardbare en betaalbare huren te ko- De raadscommissie voor stadsvernieuwing werkt van harte mee aan alle mogelijkheden om de stadsvernieuwing boven water te houden. De door het rijk verplicht gestelde 2V*-procentregeling bij re novatie bijvoorbeeld, waarbij 2Va procent van het geld, dat de verbou wing vergt, per jaar via een hogere huur terug moet komen, haalde het hele Rotterdamse systeem overhoop. Rotterdam werkte namelijk met een systeem van „vergelij- kingshuur", waarbij gelij ke gerenoveerde wonin gen ïn gelijke wijken on geveer dezelfde huur mochten opbrengen. Door het toepassen van een truc heeft de gemeen te de verschillen tussen vergelijkingshuur en de 2,/i-procentrcgeling weten op te heffen. Na de reno vatie werd de oorspronke lijke huur zodanig ver laagd. dat die verlaagde huur samen met de toe passing van de 2'A-procen- tregeling uitkwam op de vergelijkingshuur. Het is begrijpelijk, dat de huur van de woningen niet op weegt tegen het geïnves teerde kapitaal. Maar de jaarlijkse tekorten wor den door het rijk betaald; dus dat probleem treft Rotterdam niet direct. De gemeente heeft nog een manier gevonden om de stadsvernieuwing op gang te houden. Lukt het echt niet om een bouwpro ject financieel van de grond te krijgen, dan wordt de erfpacht eenvou dig niet in rekening ge bracht. Bij de uitgifte van grond aan particulieren is de erfpacht gebaseerd op de waarde van de grond. Maar bij de bouw van wo ningwetwoningen wordt de erfpacht niet gebaseerd op de grondwaarde, maar op de exploitatieresulta ten van de woningen. Zijn de tekorten op de exploi tatie zo hoog, dat het rijk ze onaanvaardbaar vindt, dan hoeft de woning bouwcorporatie, die ae woningen in eigendom of door Cees de Graaff erf- behecr heeft, geen pacht te betalen. Wethouder finaneiën dr. J.M. Linthorst vindt deze handelswijze gewoon „binnen de maatschappe lijke aanvaardbaarheid" passen. Dat was in de ver gadering van de raads commissie voor financiën zijn antwoord op de op merking van het VVD- raadslid W. Baggerman, die vond, dat de gemeente zo toch gevaarlijk bezig is. Toch stelde dezelfde wethouder vraagtekens bij het feit, dat huurders van woningen mogen wei geren aan renovatie mee te doen. Van een project van 81 woningen in Cool, bleven er 59 over, die voor renovatie in aanmerking kwamen. De andere huur ders weigerden mee te doen, omdat zij zo op ho gere huren komen. Zowel wethouder Lint horst, voormalig fractie voorzitter van de PvdA, als zijn opvolger in de fractie H.J. Simons vond het eigenlijk belachelijk, dat huurders kunnen wei geren aan renovatie mee te doen. Linthorst zei niet te kunnen begrijpen, dat de gemeente geen volledi ge zeggenschap heeft over haar eigen woningen. Si mons ging nog een stapje verder en maakte duide lijk, dat de gemeente juist van particulieren wonin gen koopt om zo aaneen gesloten blokken voor re novatie te krijgen. Als huurders dan weigeren mee te doen, is al dat op kopen niet nodig. De grote vraag is, hoe lang Rotterdam de stads vernieuwing nog vol kan houden. De bedragen, die ermee zijn gemoeid, zijn gigantisch. Niet alleen de bedragen, die Rotterdam zelf ïn de stadsvernieu wing steekt, maar ook de bedragen, die de stad van het rijk verwacht. Als de stadsvernieuwing gaat stagneren, ligt het niet aan huurders, die weige ren mee te doen omdat ze terugschrikken voor de hoge huur, maar aan de onbetaalbaarheid van de stadsvernieuwing als ge heel. Trucs om de huren kunstmatig laag te hou den zijn uiteindelijk geen oplossing. Zo op het oog lukt het Rotterdam zich van de medewerking van de huurders te verzekeren en zo het tempo in de stadsvernieuwing te hou den. Dat is echter bedrie gende schijn. Trucs put ten anderzijds de midde len van het rijk sneller uit en leiden daardoor sneller tot stagnatie, door dat het rijk de stadsver nieuwing niet meer in die mate kan betalen. Maar die Zwarte Piet ligt dan in Den Haag. Rotterdam Minister André van der Louw opent op 1 april de beursmanifestatie 'Kijk op Werk' die m De Doelen wordt gehouden. De manifestatie, waar talloze werklozenprojec- ten zichzelf te kijk zetten, wordt georganiseerd door de federatie 'Vrijbaan'. Standhouders op de beurs, die voor het eerst in deze vorm wordt gehouden, zijn onder meer kleinschalige bedrijfjes en winkeltjes, belangenbehar- tigïngs-groepen, vrijwilligers- centrales, adviesbureaus en verschillende gemeentelijke instanties die betrokken zijn bij de werkloosheid. Op de manifestatie worden twee discussies gehouden. Ver moedelijke forum-deelnemers in de eerste discussie ('Een miljoen baardozen') zijn prof.dr. L.J. Emmerij van het Institute of Social Studies, prof.dr.ir. J M.M. Ritzen, project-coordinator werkgele genheidsplan Sociale Zaken, prof.dr. K. Swan Liat, stimula tor van kleinschaligheid en prof.dr. A. v.d. Zwan, die zit ting heeft m de commissie Wagner. Voor de tweede forum-discus sie ('Wal heet werk') zijn uit nodigingen verstuurd naar on der anderen wethouder Schmitz, dr. C. Blankestijn, wethouder van economische zaken in Den Haag, Hein Ha- negraaf, consulent federatie 'Vrijbaan', Gerard van der Zalm, coordinator Buro Alter natief Werk en andere verte genwoordigers van belangen groeperingen. Beide discussies worden geleid door Herman Wigbold, Tijdens de beurs 2al ook het culturele niet vergeten wor den. Optredens worden ver wacht van Cirkus Diskus, het Werklozentheater, het Wespe theater, The Amazing Stroop wafels en Het Asosjalen Or kest. Hoogtepunt is het optre den van Bram Vermeulen De Toekomst aan het eind van de manifestatie. De groep Sto- rung treedt in het voorpro gramma op. 1 Er zijn mensen die onze krant nog met lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even f Naam,- verandenng m. Ad. Maak hem of haar abonnee. 2o gefikst f pt en goed beloond! Want voor die kleine» moeite krijgt u een telefoonklapper. aPl<aa(s. -^dres. f f Woo, Tei e/oon 'es, °Sfco cfe-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5