-m 'Wat Duitsers in Rotterdam deden, doet Schiedam zelf' Drie nieuwe gezichten bij eerste tien CDA Dura-Coignet weigert huurverhoging massaal Wijkgroep VOP praat over woonlasten Te Loo schrijft Glasgow: ''Ook ik r VLAARDINBS DAGBLAD SGHIEDAMSCHE COURANT mm WATERWEG COURANT Burgemeester haalt zijn sleutels terug Archivaris gruwt van voortdurende sloop Wijnstok lijsttrekker Hele reeks inbraken opgelost 'We hebben genoeg van schimmels en tocht Voor tien Geuzen nu 'n straatnaam Nieuwland wakker schudden WOENSDAG 24 FEBRUARI 1982 Schiedam Meer dan 300 mensen hebben gis teravond bij het Witte Schaap thuis het carna val uitgeluid. Het Witte Schaap: dat was Rob Lutz geworden, de eige naar van zaal Irene, die al elf jaar trouwe medewer king verleent aan het car- navalsgebeuren van de Rietzeilers. In zaal Irene dus was het een geweldig drukke en vrolijke slot- avond. Zelfs de Lente feest-bestuurders Rietje Konings, Arie Verlinde en Herman Posthoorn kwa men bij de Rietzeilers binnen, hetgeen iedereen burgemeester Te Loo in dank. afnam, want hij heeft tenslotte het initia tief tot de verzoening ge nomen. De burgemeester zelf kwam ook, om de sleutels van de stad Schiedam terug te halen. Ter geiegenheid kreeg hij van het Zwarte Schaap, de bewoners van Kethei die nog steeds zonder gas zitten, een endje gas- pijp aangeboden. Zater dag had hij ook al een stuk mogen ontvangen, gisteravond kreeg hij er nog een meter bij en desnoods 2a! hij het stuk zelf in de Kethelse grond leggen, beloofde hij op voorhand. Het bedreigde Buitenhofje van Beiëis drs. G. van der Feijst Vlaardingcn Het CDA treedt bij de verkiezingen voor de gemeenteraad op 2 juni aan met drie nieuwe gezichten bij de eerste tien. De huidige raadsleden Bas Gouka en Arie Vrijhof hebben plaats moeten nemen bij wat Jo Schriel noemt 'de reserves'. Veel tijd werd gisteravond in de besloten ledenvergadering gewijd aan het zogenaamde fusie-protocol van het CDA, waar in precies staat aangegeven op welke plaatsen op de lijst de verschillende 'bloedgroepen' terug te vinden moeten zijn. Op drie plaatsen wijkt de de finitieve lijst, zoals die gister- Schiedam „Wat de Duitsers op 14 mei in Rotterdam in één mid dag is gelukt, dat lukt Schiedam in een paar jaar er blijft door de voortdurende sloop zo langzamerhand niets meer over van de oude binnenstad." In ongewoon felle bewoordingen trekt gemeen te-archivaris drs, G. van der Feijst van leer tegen het gemak waarmee de gemeente Schiedam besluit oitue panuen te sxopen. De dreigende teloorgang van het Buitenhofje van Belois (gebouwd rond 1600) wordt onder de liefhebbers der historie ge zien als de druppel die de emmer doet overlopen. Carnaval is weer voorbij, maar droevig kon men er gisteravond in zaal Irene niet om zijn Vlaardingen Met de arres tatie van een 26-jarige Vlaar- dinger en een 28-jarige Rotter dammer heeft de politie een hele reeks inbraken in huizen opgelost. Het duo dat was ver slaafd aan heroïne bekende te-, genover de politie 80 insluipin gen in woningen. De waarde van de buit die meestal be stond uit geluidsapparatuur, sieraden en cheques bedroeg 54.000 gulden. De twee mannen zijn vorige week al door de politie aange houden, maar in het belang van het onderzoek heeft de politie de vangst tot vanmor gen verzwegen. Toen ze bij een verkeerscontrole werden aangehouden trof de politie di verse sieraden in hun auto aan, waarvoor ze geen aanne melijke verklaring konden ge ven. Behalve in Vlaardingen ging het tweetal regelmatig in Rotterdam, Schiedam, Maas sluis, Rhoon en Portugaai op dievenpad. Vlaardingen De bewoners van de 512 Dura-Croig- nethuizen in de Westwijk zijn de slechte onderhoud- stoestand van hun woningen beu. Zij hebben aange kondigd de huurverhoging per 1 juli niet te accepteren. Als rijk en gemeente niet overgaan tot een bevriezing van de huren van de gemeenteflats zijn ze vastberaden de huurverhoging massaal te weigeren. Vorige jaar wilde de huurderscommissie ook al tegen de verhoging procederen, maar toen was de termijn al verstreken. Ton Cox van de huurderscom missie, was nu ruim op tijd met zijn protest naar het gemeente lijk woningbedrijf, maar het resultaat is waarschijnlijk ni hil, net als verleden jaar. Di recteur C. den Bakker van het woningbedrijf is er zeker van Schiedam Alle achttien Geuzen, die in de oorlog zijn veroordeeld tot de doodstraf, krijgen in de nieuwbouwwijk Woudhoek een straat naar zich vernoemd. In eerste in stantie gaat het nog om tien namen. De andere acht volgen later, als het deelplan 2-B is uitgevoerd. In deelplan 2-A gaat het on deren anderen om een van de meest bekende Geuzen, Ber- nardus Uzerdraat, een gobe- 1'nrestauratGur die 49 jaar was toen de Duitsers hem tot drie maal de doodstraf veroordeel den; hij krijgt een singel naar zich vernoemd. Een laan krijgt Jacob van der Ende naar zich vernoemd en een straat is Jan Kijne toebe deeld. Vervolgens komen er een Albertus Johannes de Haasplein, drie paden en drie maal een hof, de laatste zes vernoemd naar respectievelijk Jan Jacobus Smit, Frans Riet veld en Jan Wernard van den Bergh; en Leendert Lang straat, Leendert Keesmaat en Jacob van der Ende. dat de klachten voor het rijk niet ernstig genoeg zijn om ontheffing van de huurverho ging te kunnen krijgen. De be slissing is nu aan burgemeester en wethouders, maar Den Bakker denkt dat die zijn ad vies wel zullen volgen. Door lekkage tieren vijf soor ten schimmel volgens Cox en opbouwwerker Wim Leewis welig in de huizen. „Hopeloze ellende", zegt Leewis, „de ge meente heeft er piepschuim en gips overheen gedaan, maar daarachter woekert de schim mel gewoon verder. Boven dien is dat schuim brandge vaarlijk, en voor kinderen is het ook nog eens leuk speel goed. Die gaan er met hun vingers in zitten woelen." Het zou in de flats ook tochten en lekken door ramen en deuren. Leewis: „De ruilen zijn te klein en de deuren zijn krom getrokken. Tussen de buiten muur en de haaks daarop staande binnenmuur kun je bij sommige huizen je hand ste ken." Volgens Leewis zijn al die klachten niet zo vreemd, de huizen zouden in no-time de grond uit gestampt zijn. Den Bakker weet niet zo goed wat hij met die klachten aan moet. Het woningbedrijf wil ze zo snel mogelijk onderzoeken, maar dan moet eerst Is-weer meewerken. „Voor dat onder zoek zijn krachtige wind en stevige regen nodig. Die om standigheden hebben zich de laatste tijd nog niet voorge daan." Ton Cox stapt daar ge makkelijk overheen. Als Den Bakker wil onderzoeken, vindt hij, moet hij er de brand spuit desnoods maar opzetten. Als de aanvraag inderdaad door B en W wordt afgewezen gaat de huurderscommissie huis aan huis bezwaarformu- lieren bezorgen en weer opha len. Cox: „Dan gaan we mas saal weigeren. We beginnen ook een juridische procedure, nemen een woning als 'proef konijn* en dan moet de rechter daar maar een uitspraak over doen." De commissie denkt ook al aan het instellen van een onafhankelijke commissie van deskundigen, die een on derzoek naar de woningen zou moeten doen. „Want nu lapt de gemeente links en rechts wat op, maar aan collectieve klachten wordt niets gedaan." „Er wordt in Schiedam geen enkel beleid gevoerd, waar het gaat om behoud van de histo rie" concludeert de Historische Vereniging nu van sloop van het Hofje aan de Kreupelstraat sprake is. Ruud Poels van de vereniging: „De pandjes zijn opgenomen in het beschermd stadsgezicht en daarin aange merkt als beeldbepalend. De gemeente heeft ze zelfs opge nomen in een lijst van panden die als eersten moeten worden gerestaureerd. Nu wordt onder dezelfde wethouder koud een maand later een plan netje gepresenteerd waarin sloop van die pandjes wordt voorgesteld ten behoeve van nieuwbouw. Dan blijkt zo'n beschermd stadsgezicht toch min of meer een farce te zijn." Volgens Poels blijkt voortdu rend dat het beschermd stads gezicht voor andere belangen moet wijken. „Dat is gebeurd* bij het pand van de Olifant aan de Noordvestsingei, bij pandjes aan het Groeneweegje, de Dralie fabriek aan de Korte Haven en nu gebeurt het ook weer in de Kreupelstraat. Het is nog nooit gebeurd dat bij een afweging wordt gekozen voor behoud van de pandjes. Als je toch telkens voor sloop kiest dan moet je niet begin nen aan een beschermd stads gezicht zoiets is weinig con sequent." De Historische Vereniging zal vechten voor behoud van het. Buitenhofje, kondigt Poels al aan. Maar hij voegt eraan toe dat de Vereniging eigenlijk weinig kan doen. „De panden staan niet op de monumenten lijst, dus ze worden niet echt beschermd. We kunnen alleen in de commissie voor ruimte lijke ordening wijzen op het historische belang van de wo ninkjes. Het pijnlijke is dat het rijk in het kader van het be schermd stadsgezicht geld be schikbaar stelt voor restaura tie. Schiedam mag volgens die regeling al dit jaar met het op knappen van pandjes begin nen, alleen de wil daartoe moet natuurlijk wel aanwezig zijn." avond in de ledenvergade ring in zaal Triangel werd vastgesteld, af van het be stuursvoorstel. H. H. van der Linden (6), juwelier C. van Rhoon (8), die al eerder op de lijst voorkwam maar steeds op een onverkiesbare plaats, en de jonge CHU-er D. Penning kregen van de leden een hogere plaats toe gedacht dan van het bestuur. Verder zijn bij de eerste tien alleen raadsleden en wethou ders te vinden. Wethouder Jelle Wijnstok werd zoals verwacht met al gemene stemmen tot lijst trekker gekozen. Na hem volgen wethouder Cees Bot, de raadsleden Sjaak Hockx, Nel van der Linden en Jo Schriel. Op de zevende plaats staat Maarten Vermeer en op de negende Jopie Schuma cher. De vergadering heeft zich netjes gehouden aan de rangorde van het fusie-pro tocol, hoewel daar uitzonde ringen op gemaakt mogen worden. Schriel: „Maar dat zou weer aanleiding kunnen geven tot bezwaarschriften en dat wilden we liever niet." Glasgow/Sehxedaw i De Lord Mayor van i Glasgow heeft van zijn Schiedamse collega, bur- I geïmeester Te Loo, een schriftelijke sympathie- betuiging ontvangen j voor zijn initiatief ten gunste van de vrijlating j van politieke gevange- nen ïn Zuïd-Afrika. j Door tussenkomst van j de ministers Van der Stoel en Van Thïjn was voor dit Schotse initia tief dc aandacht van de Nederlandse burgemees ters hiervoor gevraagd en Te Loo heeft inmid- eee dels zijn steun aan het initiatief verleend. 3= De organisatoren van de buurtavonden: v.l.n.r. MarceJIe Janssen, Jan Schlarmann, Jan Krabbendam, Nel Bootsman en Hans Bernard. Vlaardingen De vergadering "van de wijk groep in de Vettenoordsepolder zal volgende week dinsdag, 2 maart, grotendeels zijn gewijd aan de almaar stijgende woonlasten in Vlaar dingen. De bedoeling is om een zo compleet mogelijk overzicht te krijgen van wat de VOP- bewoners per jaar kwijt zijn aan hun woonlas ten, waaronder niet alleen wordt verstaan de huren of hypotheek-aflossingen, maar ook za ken als onroerend goedbelasting, energie en water, rioolheffing en dergelijke. De inventari satie in de VOP, waaruit waarschijnlijk wel de nodige onderlinge verschillen naar voren ko men wegens de grote verscheidenheid in de wijk aan woningen, wordt gemaakt in samen werking met de Werkgroep Verzet Woonlasten, die sinds enige tijd in Vlaardingen actief is. D»e werkgroep heeft enkele mnaanden geleden al berekend, dat de woonlasten in Vlaardingen erg hoog zijn ten opzichte van het gemiddelde over het gehele land. Huurders van woningen zijn zo'n 270 gulden meer dan de gemiddelde woonlasten kwijt, en eigenaar /bewoners zelfs 370 gulden. De wijk vereniging hoopt dat ook bewoners van de VOP, die normaliter niet naar dergelijke wijkgroepvergadertngen komen, aanwezig zul len zijn. Bram Vlasblom: „Niet alleen is hel nuttig, om zo'n totaal-overzicht van de wijk te hebben, maar ook is het een 'goede mogelijk heid eens wat meer mensen naar die wijkver gaderingen te trekken." Schiedam Het buurthuis tn Nieuwland wil weer tn contact komen met mensen in de wijk. Om dat tc bereiken organi seert men op donderdag voor taan vaste buurtavonden in de Jeugdhaven aan de Albarda- straat. Op die avonden kan worden gebiljart en getafelten nist, maar het doel van de avonden ligt dieper Marcel Je Janssen van de werkgroep 'Wonen en Leven in Nieuwland: „We willen de mensen meer betrekken bij wat er in de wijk gebeurL Vooral nu ik mot langer als opbouwwerkster bezig ben is zoiets nodig. Nieuwland is zo uitgebreid en de mensen voe len zich zo wemig bewoners van één wijk dat wtj daar ver andering in aan willen bren gen. We willen dc wtjk. die echt wel een beetje ingeslapen is, wakker schudden. De buurtavonden zullen wor den georganiseerd door ver schillende clubjes die in de wijk actief zijn. Dc eerder ge noemde werkgroep Wonen en Leven Nieuwland, de mensen van het buurthuis, en hei Maatschappelijk werk dat zich onlangs in de wijk vestigde. Aanvankelijk zullen zij de donderdagavonden organise ren, maar het is de bedoeling dat de bezoekers dat uiteinde lijk zelf gaan doen. Buurtavonden werden twee jaar geleden ook al in Nieuw land gehouden, maar toen ble ken de avonden steeds slechter te worden bezocht. Om een herhaling daarvan te voorko men houdt men nu eens per maand een thema-avond waarop zal worden gepraat over een voor Nieuwland be langrijk onderwerp. Donder dag 4 maart is de eerste the ma-avond en die gaat over energie. De organisatoren: „Doordat je telkens een ander thema hebtkun je ook andere bezoekers verwachten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1