'Met 300 kinderen ben ik de grootste vader van Groenoord' Flat moet in de steigers SPORT Realisering clubhuis laat op zich wachten WATERWEG Oefenreeks PPSC Jack van Schaverbeke stopt na 12 jaar met Noorder Akkoorden Speurneuzen in de Blauwe Brug Manda Kapil toch lijsttrekker D'66 Opgelucht Arie van Irsen kandidaat-voorzitter VZC rV ill! GflJ '^lü Op papier minder woning zoekenden Danny Molendijk weer beschikbaar Hennie Kuyten verlaat Olympus Vergadering sportraad Ooievaars gaat door Sportagenda 'Buitenlanders voorbereiden op stemrecht' Voorzitter van Centrum stapt teleurgesteld op Schiedam Nèt in het twintigjarig bestaan van Groenoord raakt de üatwijk zijn eigen huis-aan-huisbiad kwijt. Noorder Akkoorden verschijnt niet meer. Vorige week verscheen het laatste nummer, nadat het twaalf jaar lang aanvankelijk onder de naam Groenoord Akkoorden en in strippenkaart formaat elke twee weken in de bus belandde. ..Eigenlijk had ik er vanavono weer aan moeten beginnen," zege Jack van Schaverbeke (58) een beetje gelaten. „Maar ja, ik moest toch iets kwijt. Hoge bloeddruk en al dte pop penkast meer, en ik heb mijn gewone werk óók nog. dat werd te veel Ja. dat dachten de mensen wel eens, dat dat krantje voor mij een dagtaak was. Dan belden ze me thuis op, 's avonds nog om half twaalf, en vroegen ze of ik dit en dit wist. ik leek wel een halve ombudsman, en om te kunnen antwoorden heb ik door de jaren heen zó'n archief opgebouwd. Tot grote vreugde van mijn vrouw ga tk dat nu maar opruimen, ik kan toch moeilijk hete avonden gaan zitten mens-erger-je-nieten? Nee. het was gewoon een hobby van me. De een heeft vissen, dc ander postzegels, nou, ik had Noorder Akkoor den." Van Schaverbeke de naam is in Schiedam-Noord een be grip geworden, evenals het pseudoniem Javas, de Schie- damse Kronkel Twaalf jaar lang - „en telkens als ik weer een krant had volgeschreven, zei ik: nou. ik heb er weer een kind bij. Want zo voelde ik het. Ik ben, met 300 kinderen, denk ik wel de grootste vader van Groenoord geworden Het begon destijds als club blaadje van de wijk verenig mg Groenoord Omstreken, later zorgde drukkerij De Magneet van oud-voorzitter J. J. Le- Jack van Schaverbe ke'ik heb nog nooit een witte pagina gehad'.... vens voor de exploitatie. Dat er nu mee gestopt wordt, heeft voor zover Van Schaverbeke weel niets met financieel moeilijke tijden van doen. „Nee, de heer Levens kon voor mij gewoon geen opvol ger vinden." Toen hij ermee begon, was Van Schaverbeke net twee jaartjes woonachtig in Groe noord. Kwam uit Nieuwland, had daarvoor een wijnhandel tje in Den Haag en het is onmiskenbaar iets Haags is hem bijgebleven. Dat snorre tje, de spraak, de humor een soort magere Henri Knap. Stopte destijds met de wijn handel: „Je ziet al die caféhou ders om je heen kapot gaan- Nee, ik ruik er alleen maar aan, je wordt vanzelf wel voorzichtig als je die ellende om je heen ziet." Bleef wel in de wijnen, hij werd bij de Schiedamse distilleerderij Dirkzwager belast met import en distributie van buitenlandse wijnen en gedistilleerd, doet dat nu nog. Kwam vóór Den Haag nog in Schiedam te wonen, uitgeweken voor het bombardement in '40. Geboren door Kor Kegel Rotterdammer: „Daar woonde ik óók in het noorden van de stad. Toen ik dertien was, had ik daar ook mijn eigen blaadje. Ik had drie adverteerders, de slager, de banketbakker en de groenteboer. Een stuk wordt, een koek en wat sinaasappelen waren mijn gage. Je kunt zeg gen, zo heb ik het vak ge leerd." Het vak tikje trots zegt ie: ,,lk heb nog nooit een witte pagina gehad!" Met uitgever Levens had hij de keiharde af spraak dat hij de helft van het aantal advertentiepagina's kreeg min één, „Daar heb ik altijd aan vastgehouden. En zo kon ik ook alles kwijt, wat ik wilde. Dat was het voordeel boven een de gewone huis- aan-huisbladen. Die drijven op de advertenties en als ze dan nog een beetje ruimte over hebben, dan kunnen ze eens een stukje kwijt over een bin go van de biljartvereniging Krijt op Tijd. Ik niet." Maar niet altijd was er nieuws. Noorder Akkoorden opende ook wel eens met een reisvers lag uit Zwitserland... „Ja, niet Speurneuzen uit Sehie- dam-Noord hebben gis teren hun beste beentje voor gezet. Wijkcentrum de Blauwe Brug had als vakantieactiviteit voor de jeugd in het noordelijke Ik had drie adverteerders, de slager, de banketbakker en de groenteboer. Een stuk wordt, een koek en wat sinaasappelen waren mijn gage. Je kunt zeg gen, zo heb ik het vak ge leerd." Het vak tikje trots zegt ie: „Ik heb nog nooit een witte pagina gehad!" Met uitgever Levens had hij de keiharde af spraak dat hij de helft van het aantal advertentiepagina's kreeg min één. „Daar heb ik altijd aan vastgehouden. En zo kon ik ook alles kwijt, wat ik wilde. Dat was het voordeel boven een de gewone huis- aan-huisbladen. Die drijven op de advertenties en als ze dan nog een beetje ruimte over hebben, dan kunnen ze eens een stukje kwijt over een bin go van de biljartvereniging Krijt op Tijd. Ik niet." Maar niet altijd was er nieuws. Noorder Akkoorden opende ook wel eens met een reisvers lag uit Zwitserland... „Ja, niet Bouw en woningtoezicht:voor I juni opknappen Vlaardingen Bouw- en wo ningtoezicht heeft de eigenaar- /bewoners en de beheerder van de tweede flat aan de Van der Werffstraat (nummers 266 tot 380) tot 1 juni van dit jaar de tijd gegeven de gebreken aan aie huizen te verhelpen. Dat lijkt met de waslijst van klachten die bouw-en woning toezicht heeft opgesteld kort dag. Maar het Haagse make laarskantoor Koezen Part ners, dat 35 van de woningen in beheer heeft, is vast van plan om het te proberen. „Maar of het werk op die dag klaar is, is een andere zaak", aldus makelaar Van Bussel. Hij noemt het rapport van Bouw- en Woningtoezicht 'noga! globaal', terwijl daarin toch een behoorlijk aantal klachten wordt opgesomd. Het houtwerk is doorgerot, net als de pijpen van de riolering, de hekken langs de balkons zitten los, de ventilatiekanalen moe ten geveegd worden, de gevel is aan een schilderbeurt toe en op sommige plaatsen is het be ton gescheurd of, zoals in het trappenhuis, afgebrokkeld. Opbouwwerker in de West- wijk Wim Leewis denkt toch dat het allemaal best voor 1 juni klaar kan zijn. „Dat is ge woon een kwestie van een flinke aannemer in de arm ne men. De eigenaren kunnen er nu maar het beste samen wat geld tegenaan gooien, dan kunnen alle klachten in een keer verholpen worden." Van Bussel, van Koezen Partners houdt zich nog wat op de vlakte. „Niet alleen wij zijn aangeschreven, maar de hele vereniging van huiseige naren. Zaken zoals het kapotte trappenhuis, het schilderwerk en de doorgerotte riolerings buizen, die moeten we samen betalen. Maar daar moet dan wel eerst overeenstemming over zijn in de vereniging." Mocht het opknappen van de huizen toch nog te laat gebeu ren, dan kunnen burgemeester en wethouders, met het rap port van bouw- en woningtoe zicht in de hand, maatregelen nemen. Maassluis Het zittende raadslid Manda Kapil is tot lijsttrekker gekozen van D'66. De twee tegenkandidaten voor het lijsttrekkerschap probeerden Manda Kapil er door een truc van af te houden, maar de afdelingsleden trapten daar niet in. Rotterdams Nieuwsblad donderdag 25 februan 1262 giiiiiiiiiiuiiuuiiuuiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiwiiiiiiiiiiimiiiiimiimiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiimiiiiiuiiiiniiiiiiiHimniuiiiiiniiiiiiiiiiiiii^ f§ Opgelucht kon Harold 5 Wapenaar van de VV Viaardingen adem halen. Hij had niet voor niets een bezoek gebracht aan de open dag van Feye- noord. Het Vlaardingse keepertje kon zijn taten- ten laten zien aan keeper s Joop Hiele. De rest van de ploeg ontbrak in ver- li band met de competitie- wedstrijd tegen Twente. I Harold Wapenaar kreeg fjj van Feyenoord de uitno- diging om in een oefen- wedstrijd zijn capacitei- ten nog eens te tonen. stadsdeel een ingewikkel de zoektocht uitgezet die begon in het wijkcentrum aan het Bachplein. Dat wijkcentrum hebben de meeste jongeren nog wel kunnen vinden, maar daarna moest het jonge grut toch de inventiviteit aanspreken, om dwars door de nieuwbouwwijk heen de juiste weg te vinden. Schiedam De voorzitter van de bewonersvereniging Schie- dam-Centrum. de 34-jarige Cees de Graaff, stapt op Hij legt zijn functie neer omdat hij teleurgesteld is over de manier waarop zijn vereniging door de gemeenteraad wordt be handeld. De Graaff: „IVij wor den beschouwd als querulan ten. Verschillende malen heb ben wij brieven aan de ge meenteraad gestuurd, maar die zijn door de raad nauwelijks serieus genomen." De Graaff noemt als voorbeeld de brieven die zijn vereniging schreef over de onroerend- goedbeiasting, over de binnen stadsplannen en over de over last van de horeca in het cen trum. In alle gevallen is de vereniging nauwelijks serieus genomen, vindt de Graaff en dan krijg je volgens hem 'tik ken'. Na twee jaar voorzitters- schap houdt nij het daarom, voor gezien, zij het dat hij de functie zal waarnemen tot een nieuwe voorzitter is gevonden. Behalve voorzitter van de be wonersvereniging is De Graaff lid van de Schiedamse Ge meenschap en voorzitter van de SSWO, de stichting voor opbouwwerk in de oude wij ken. Die drie taken kostten hem te veel tijd. Vanavond om acht uur kiest de bewonersvereniging Cen trum een nieuw bestuur tij dens de algemene ledenverga dering in zaal Beatrix, die om acht uur begint. Afdelingsvoorzitter Nico van Dijk, die van 1970 tot 1974 al voor de democraten in de raad heeft gezeten, volgt haar op de tweede plaats. De nummers drie en vier op de lijst zijn res pectievelijk Klaas ae Roo en Thomas Artiel. D'66 gokt bij de gemeenteraadverkiezingen op vier zetels. Een zetel in het college achten de democraten niet uitgesloten, maar volgens Manda Kapil zal de belang rijkste overweging daarvoor zijn „of wij de kwaliteiten daarvoor wel in huis hebben". Schiedam Voor het eerst, na een jarenlange gestage stijging van het aantal wo ningzoekenden, ts er in de eerste maand van dit jaar een daling opgetreden. Het gemeentelijk bureau huisves ting noteerde aan bet begin van deze maand 8286 wo ningzoekenden. en dat wa ren er 336 minder dan tij dens de jaarwisseling. De af name komt overigens niet doordat een ieder aan een huis kan worden geholpen: de inschrijvingen lopen na twee jaar af. Het kan dus, zijn altijd was er nieuws voor han den. Dat was een nadeel na tuurlijk, dat eenmaal m de twee weken verschijnen. Dan kwam je met mosterd na de maaltijd, dat kon ook niet, dan zouden ze denken dat ik alles uit de gewone kranten over schreef. Nooit gedaan! Ik schopte graag en vaak tegen de gemeente, maar op grond van wat ik zelf in de wijk zag. Want ik ben heel ongelovig! Als er iemand zou zeggen, er loopt een leeuw op het Johann Straussplein, dan geloof ik het niet, maar ik ga wel kijken. En als er op een bankje staat: pas geverfd, dan voel ik toch eerst even." Schoppen tegen de gemeente? Op het laatste moment zag zij het lijstrekkerschap bijna aan haar neus voorbij gaan, toen Klaas de Roo zich vlak voor de stemming terugtrok voor het lijsttrekkerschap ten gun ste van de derde kandidaat Nico van Dijk. Eén van de le den wond er zich zo over op dat hij demonstratief het zojuist uitgereikte stembiljet verscheurde en kwaad we gliep. „Ongeloofwaardig. Ie mand die zich op het allerlaat ste moment terugtrekt hoort niet eens verkiesbaar te zijn". dat al die inschrijvingen vol gende maand weer ver nieuwd worden. Verkeersdeskundige Hans van der Vlist werd door Van Scha verbeke wel eens verkeers- waanzinnige genoemd ver keer is ook de grootste smart in heel Schiedam-Noord, vindt de Noorder Akkoorden-redac teur, samen met geluidshinder. „Een wethouder belde me wel eens, die zei dat het niet zijn gewoonte was te reageren op journalistieke oprispingen, en dat ging over een grasvèld..." Op zijn buitenverblijfje in Moerkapelle hoopt Jack van Schaverbeke zijn verkregen zee van vrije tijd nu voor een groot deel door te brengen. „Lekker harken in de tuin," zegt hij met een grijns, alsof het ook journalistiek is. aldus de wegloper. Manda Ka pil verdedigde zich door te stellen dat je je opgeeft als lijsttrekker wanneer je jezelf de meest geschikte kandidaat vindt. „Doe je dat om een an dere reden, dan is dat een kwalijke zaak." Voor de Roo en Van Dijk pak te het niet uit zoals zij hadden gedacht. Door zich op het laat ste moment terug te trekken dacht De Roo dat het Van Dijk extra stemmen op zou leveren. Ten onrechte, zo bleek. In januari kon het bureau huisvesting 149 mensen aan een woning helpen, van wie er slechts 18 een urgentie- verklaring hadden van de GGD of de sociale dienst. In het merendeel van de geval len ging het om particuliere woningen. Er zijn in Schie dam 582 mensen met een medische of sociale urgentie verklaring. Er werden meer mensen van buiten Schiedam aan een huis geholpen dan Schiedam se bejaarden, respectievelijk 24 tegen 15. Vlaardingen De Vlaar dingse zwemclub VZC heeft nog altijd geen nieu we voorzitter. Die functie is vakant sinds Jan Ede- lijn tijdens de vorig jaar gehouden ledenvergade ring het voorzitterschap neerlegde. Een vervanger Vlaardingen Danny Molen dijk heeft zich weer beschik baar gesteld voor de VV Vlaardingen. Na de \vedstrijd tegen Capelle kwam het tot een woede uitbasting tussen Danny Molendijk en enkele van zijn medespelers. In een emotionele bui zei Molendijk toen dal hij nooit meer voor Vlaardingen uit zou komen. De rossige spits heeft inmid dels zijn excuses aangeboden en heeft alweer met de selectie meegetraind. In de wedstrijd tegen Die Haghe zal Molendijk dan ook gewoon weer van de partij zijn. Schiedam De afdelings eer steklasser Olympus Sfchie- dam) en oefenmeester Hennie Kuyten gaan aan het einde van dit seizoen uit elkaar, Na enkele gesprekken bleek dat het bestuur niet kon voldoen aan de wensen van Kuyten. waarop de laatste besloot het na twee seizoenen voor gezien te houden in sportcomplex Bij dorp. Dit seizoen nam Kuyten, oud speler van het Vlaarding se Zwaluwen, als hoofdtrainer de taak over van Aad van Hassel (momenteel nog steeds zonder club), nadat hij eerder bij Olympus de B-selectie on der zijn hoede had gehad. voor Edelijn, die wèl als gewoon bestuurslid aan bleef, is nog niet gevon den. Ook tijdens de op 2 maart te houden algeme ne ledenvergadering is opnieuw geen verkei- zing van een nieuwe voor zitter te verwachten. Onder leiding van vice-voor- zitter Henk Hoogerwerf, zijn mede-bestuursleden en niet m het laatst dank zij een aantal goed functionerende commis sies, ontbeert VZC evenwel nauwelijks een voorzitter. Al blijft het streven er wel op ge richt om zo snel mogelijk weer een echte leider aan het hoofd van de vereniging te hebben. Als mogelijke kandidaat voor het voorzitterschap wordt ge noemd Arie van Irsen, vader van het jeugdige talentje Astrid. In ieder geval »s Ane van Irsen tijdens de ledenver gadering kandidaat-bestuurs lid Na éénmaal ingevoerd te zijn, wordt hij dan waarschijn lijk voorzitter, Er is nog een drietal bestuurs leden te verkiezen. Aftredend zijn Olga Tomaello-Uteman, Riet de Koning en Leo van IJ- zerloo. Zij hebben zich weer herkiesbaar gesteld. Jaarverslag In het jaarverslag van VZC springt een tweetal zaken bij zonder in het oog. Een positief punt en een negatief punt. Het positieve is de promotie van de VZC-jeugd naar de nationale divisie. Vanuit de vierde divi sie klom VZC in één lange rush op tot de hoogste divisie, VZC heeft zich daarmee weer bij de landelijk top geschaard. De promotie was de kroon op het werk van de drie trainers, Ger Edelijn. Theo Romeyn en Sjaak Bot. Een somber relaas is dat van de clubhuiscommissie. On danks de verbouwing van het Kolpabad zijn er m 1981 geen activiteiten ontwikkeld om tot de verwezenlijking van een clubgebouw te komen. Al in 1980 vroeg VZC het Vlaar dingse gemeentebestuur onder welke voorwaarden de vrijko mende bovenruimte van het Kolpabad zou kunnen worden gebruikt. Op advies van de sectie zwem men van de VRSR is er inmid dels wel een commissie ge vormd, waar"" zowel V2C, Vi king 'GO als /IK zitting heb ben. Omdat er op weinig fi nanciële steun van de gemee te wordt gerekend, onderzoe- de commissie tn eerste insta tie de geldelijke gevolgen v| de bouw van een clubhuis, i Tevens dient bekeken te wfl"1 den of tot een goede exploit tie-opzet in gezamenlijk vej band kan worden gekome De vraag onder welke votw waarden de verenigingen ovj| de bovenruimte van het Kip pabad kunnen beschikken, echter nog onbeantwoord, y Schiedam De Sportraad vi de gemeente Schiedam kor donderdag 4 maart in vergad, ring aanvang 20.00 uur j bijeen in de trouwzaal van hls gemeentehuis (Grote Marki Behoudens de gebruikelijk verslagen van de verschillei' de sekties, worden voorts b" handeld de mogelijke aanl« van een kunstgrasveld (A| vïon), de vaststelling van c jeugdsubsidie 1981, subsidh voor kleed- en wasaccomm* daties en de gebruiksvergot ding sportaccommodaties. Schiedam Het tafeltenni.' team van de Schiedamse Invé liden Sportvereniging D Ooievaars lijkt in deze compt titie niet te stuiten. Ditma; werd met 9-1 gewonnen va het derde trio van PITT'75, John du Chatinïer en Mai Chornette boekten ieder dri 2eges, terwijl Wout Peema twee overwinningen liet not< ren. Het dubbel Du Chatinïei Chomette noteerde eveneer een punt. De Ooievaars is nog altijd or geslagen en maakt een goec kans op het kampioenschap. Donderdag 25 februari: Volleybal: 20.30 uur Sun- light-Apollo (beker b). 21.15 uur Shell-Rovok 5 (beker d). 19.00 uur Llba- non-Botli en Partners (beker d), 20.30 uur Sun- - light-Serve (beker d); Bil- jerten: 19.30 Voorwed- strijden vierde klasse bandstolen in De Kroon: te Vlaardingen, 19.30 _j; Voorvredstrijden vierde klasse bandstoten in De Cockpit te Vlaardingen. 19.30 Voorwedstrijden derde klasse bandstoten in De Cockpit te Vlaar dingen, (9.30 Voorwed strijden eerst® klasse bandstoten in De Kroon te Vlaardingen, Vrijdag 26 februari: Vol-'' leybal: 20.30 uur Brole- co-Theresla (beker da- mes). Schiedam De tweedeklasser PPSC, die volgens oud-voorzitter Jan 't Hoen uit een flink aantal kandidaten kan putten om te voorzien in het aanstaande vertrek van trainer Arnold Lobman, heeft het oefenprogramma voor het nieuwe seizoen rond, In na volging van Fortuna VI en VFC spelen de Schiedammers in de aanloop naar de competitie eveneens tegen de A-selectie van SVV. De oefenreeks ziet er als volgt uit; 7 augustus PPSC-HBSS, 10 augustus DHS-PPSC, 14 augustus Bolnes-PPSC, 17 augustus SVV-PPSC, 19 augustus Melissant-PPSC (in het kader van de vorig jaar door PPSC gewonnen nederlaagserie), 21 augustus Al- tena-PPSC, 24 augustus Goudswaardse Boys-PPSC, 26 augustus PPSC-Altior, 28 augustus Selectiedag bij DUNO in Doorwerth en 31 augustus PPSC-Oranje Blauw Nijmegen. Maassluis De lijsttrekker van D'66 voor de verkiezin gen van de provinciale sta ten. Flip Pieters. heeft gis teravond in Maassluis ge zegd het te betreuren dat buitenlandse ingezetenen niet kunnen stemmen op 2 juni. De vereiste wetswijzi ging is met op tijd gereedge komen zodat de buitenlan ders geen stem hebben in de samenstelling van de ge meenteraden die op die da tum worden gekozen. „We moeten zo spoedig mo gelijk beginnen", aldus de heer Pieters gisteravond, „met het voorbereiden van deze mensen op de verkie zingen van 1986, Een spoedi ge start is nodig om dit be langrijke democratische recht zinvol te laten uiteoe- fenen door de betrokkenen. D'66 zal hiervoor op korte termijn voorstellen doen". Bewoners worden als lastpakken beschouwd9

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3