komt met eigen beddenplan Staking dreigt bij RDM BPTTIBBftWI Slibslufter beste oplossing Regionale luchthaven op andere plek GRAAG 6EDAAN. Ontslag dreigt voor deel personeel Van Dam/Bethesda Ziekenhuizen 'in impasse Rotterdam meulen Jnatuurlijk 595.- 1 ÏÏPK' 'Sïassaa--; 45 Arbeidsplaatsen teveel Stuurgroep Berging Baggerspecie Half- mil joens te op de Buffel CDA en PvdA vinden elkaar in compromis: kwa"**&o:zch''>^: Rotterdams Nieuwsblad R2/RV/RY/RW donderdag 25 februari 1982 Botterdam Het Van Dam- /Bethesda-ziekenhuis moet personeel ontslaan. Het gaat om ongeveer 45 arbeidsplaat sen, die zowel door fulltime als parttime medewerkers worden bezet. Gistermiddag hebben bestuur en directie van het ziekenhuis het personeel via een rondschrijven op de hoog te gebracht. Ook de vakorga nisaties zijn ingelicht. Tijdens een persconferentie zei de mr. J. Schepel namens het bestuur dat 'er niets anders op zit'. Dit in tegenstelling tot eind november, toen werd verklaard, dat het samengaan van het Van Damziekenhuis en Bethesda geen gevolgen in die richting zou hebben. Direct na de samensmelting van bei de ziekenhuizen waren er wel iswaar 81 arbeidsplaatsen te veel, maar verwacht werd toen dat er voldoende perso neel zou vertrekken via na tuurlijk verloop. Nu blijkt dat het „weglooppercentage" het laatste half jaar is gezakt van twintig procent naar onder de vijf. De ontslagen zullen vallen in alle diensten. Er zullen echter geen leerlingen in opleiding bij betrokken 2ijn. Zij kunnen hun opleiding in elk geval wel afmaken, „omdat het afbreken van een opleiding tegenwoor dig gelijk staat aan een veroor deling voor het leven". In overleg met de overheid en het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg is door het ziekenhuis een beroep gedaan op een saneringsfonds ten be hoeve van sluiting van zieken huizen of onderdelen daarvan. Dit fonds wordt gevormd door een tijdelijke verhoging van de verpleegprijs. Dat zal neer komen op ongeveer een tientje per verpleegdag meer. Een „gemachtigde" beoordeelt wat precies uit dit fonds betaald kan worden. Rotterdam De gemeen te Rotterdam wil niet lan ger vanaf de zijlijn toekij ken hoe allerlei plannen worden gemaakt om te komen tot een kleinere hoeveelheid ziekenhuis bedden in de regio Rotter dam. Wethouder W. J, van der Have (volksgezondheid) heeft daarom gisteren een aantal voorstellen gepresenteerd, die weliswaar moeten leiden tot een terugdringing van de overcapaciteit, maar die tevens moeten 2orgen voor een betere spreiding van de voorzienin gen. Hij wil hiermee de impas se doorbreken, die ontstaan is ap het gebied van de zieken huis-planning. Dp dit moment is het de zie kenhuizen niet toegestaan om .c vernieuwen of uit te brei den, zolang niet bekend is waar en hoeveel bedden er ingeleverd' moeten worden. Volgens de wethouder leidt net voortdurend uitstellen van de plannen tot verpaupering. Dok wil hij voorkomen dat de veelbesproken 'bedden red uc- ie' uitdraait op, wat hij noemt, ?en ordinaire bezuiniging, die jebeurt ten koste van het to- aal aan voorzieningen. Gisteren belegde hij een 'zie kenhuisdag', waarvoor hij de directies van een aantal zie kenhuizen uitnodigde en an dere organisaties die betrok- <en zijn bij de Rotterdamse ziekenhuissituatie. Hij stelde hen voor om onderling een discussie op gang te brengen, die in juni moet worden afge rond met een globaal plan. Dat plan zou Rotterdam meer recht moeten geven op een ho gere plaats op de urgentielys- t,en voor vernieuwingen. Tot nu toe was alleen de verhui- Zing van Van Dam/Bethesda naar Spijkentssc urgent. Op zijn voorstel zou positief zijn gereageerd, ,,Er wordt steeds maar om de hete brei heengedraaid". aldus Van der Have, „en ik vind dat we ais gemeente best een stu rende functie mogen hebben. Doen we dat niet. dan lopen we de kans dat ons straks ont wikkelingen als een dictaat worden opgelegd. Een ander gevaar is, dat er voorlopig niets gebeurt, wat zo mogelijk nog erger is". Van der Have vindt dat de gemeente op grond van haar verantwoorde lijkheid voor een goede ge zondheidszorg-als-geheel niet lijdzaam mag blijven afwach ten. De gemeente wil de discussie aanzwengelen met een aantal alternatievendie een kleine duizend bedden moeten ople veren. In totaal beschikt Rot terdam nu over 6000 bedden. Er moeten er zo'n 1100 ver dwijnen, zodat de Rotterdamse regio in 1990 niet meer dan 4,788 bedden telt. Minister Gardeniers heeft deze week echter aangekondigd dat het aantal nog drastischer terug moet. Herman Berkhout bij de RDM: „We gaan niet voor de lol aan de bak." Rotterdam Het personeel van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij (RDM) heeft gisteravond besloten te gaan staken als er wordt beknibbeld op het ziekengeld. De RDM is het eerste bedrijf in het Waterweggebied dat zich over een staking heeft uitgesproken. Deze en volgende week vergadert het personeel van nog veertien andere bedrijven in de metaalsector en de che mie over dergelijke acties. Het besluit om naar het sia- kingswapen te grijper» werd gisteravond door 69 werkne mers van de RDM genomen. Bij de werf op de Heijplaat werken 2300 man. 1200 van hen zijn aangesloten bij de In dustriebond FNV. „Toch zijn we tevreden over de opkomst. Zo'n zeventig man mag je bij advertentie 2wart essen wandmeubel... Erg muoi wandmeuDel voor een echte bodemprijs1 Met verlichting achter de rookglaten deurtjes Ruimte voor T vstereo, glaswerk etc Netjes afgewerkt in zwart es sen met koperen strips Praktische afmetingen 180 x 47 cm Nu nog voordeliger. Van 895,- voor ,-ri-TTt-.-: dit soort vergaderingen ver wachten. Voor ons is het een teken dat de stemming bij de RDM geladen is", aldus vak bondsbestuurder Herman Berkhout van de Industrie bond. Volgens Berkhout is een oplos sing met de directie van de Rotterdamse werf mogelijk. De RDM bezit een zogenaam de ziekenkas, waarin acht mil joen gulden zit. Het percentage dat het bedrijf in deze kas stort, neemt door een dalend ziekteverzuim jaarlijks af. „Als de RDM volgend jaar niet voor 5.5 procent premie opteert maar voor 6 procent zijn ze uit de problemen en hebben de werknemers een volledige uit kering van hun ziekengeld", aldus Berkhout gisteravond. De directie van de RDM, die ook eigenaar is van de werven Wïlton-Fyenoord in Schiedam en Piet Smit jr. in Rotterdam- Zuid, heeft de Industriebond FNV schriftelijk laten weten dat zij verbaasd is over de sta kingsplannen. „Wij vinden dergelijke acties voorbarig en verwerpelijk. Voorbarig omdat de regeringsplannen over de ziektewet geenszins duidelijk zijn en er dus cok nog geen uitspraak van de Tweede Ka mer ligt. Verwerpelijk omdat de staking onze bedrijven zeer veel schade zal berokkenen", aldus de directie van de Wil- ton-Fyenoord-RDM-groeps- maatschappij. Tegen het aanwezige perso neel van de RDM merkte Her man Berkhout gisteravond op: „We gaan niet voor de lol aan de bak. Maar aan de cao heb ben ze zich te houden, dat staat vast." De Industriebond heeft de directie van de RDM inmiddels een ultimatum ge zonden, waarin zij haar eisen omschrijft. Woensdag vindt er nog overleg plaats tussen de vakbeweging en de FME, de organisatie van de metaal werkgevers. Er vanuit gaande dat de zie kenhuisvoorzieningen nu niet eerlijk verdeeld zijn over de regio (er is een tekort aan voorzieningen voor de bevol king van de Hoeksche Waard en Voorne-Futten) wil de ge meente de ziekenhuizen voor al schuiven van de rechter naar de linker Maasoever. Varianten In de varianten van de ge meente spelen naast het parti culiere Eudokia en Van Dam- /Betbesda, de beide gemeente ziekenhuizen, Bergweg- en Zuiderziekenhuis, een belang rijke rol, Tot op heden werden die steeds buiten schot gelaten. De gemeente is nu bereid „haar nek uit te steken", zoals Van der Have dat formuleert. Beide ziekenhuizen staan trou wens voor omvangrijke inves teringen en de gemeente wil liever zelf ideeën aandragen dan overvallen worden door plannen van bovenaf. Gedacht wordt bijvoorbeeld aan een fusie van het Berg weg-ziekenhuis en Eudokia in een nieuw centrumzïekenhuis, dat met <100 bedden in Rotter dam-Oost of Capelle zou moe ten komen. Het Bergwegzie kenhuis zou ook kunnen fusio neren met het Zuiderzieken huis in een nieuw te bouwen ziekenhuis op de zuiderlijke Maasoever, terwijl Eudokia dan samen met het Van Dam- /Betbesda op de noordelijke Maasoever zou worden gesitu eerd. Een andere mogelijkheid volgens Van der Have: deelne- mening van Zuiderziekenhuis in een nieuw te bouwen top- ziekenhuis samen met Van Dam/Boihesda in Spïjkenisse. De huidige gebouwen van het Zuiderziekenhuis zouden dan als poliklinieken gebruikt kunnen worden, of overige welzijnszorg kunnen huisves ten. Tenslotte: Bergweg- en Zui derziekenhuis samen in een nieuw huis in Rotterdam-Zuid, naast de reeds geplande nieuwbouw van Van Dam/Be thesda in Spijkenisse en Eudo kia in Capelle of Rotterdam- Oost, Hoewel de gemeente zelf in Rotterdam-Zuid niet direct een geschikte plek zou weten voor een nieuw gemeentezie kenhuis. Dat deze saneringen arbeids plaatsen zullen kosten, acht de wethouder welhaast onvermij delijk. Hoeveel Is nog niet te berekenen. Maar uitgerekend gisteren maakte Van Dam/Be thesda bekend dat er personeel ontslagen moet worden. Rotterdam Een kunstmatige slufter verbonden met de Maas vlakte is voor de langere termijn het beste middel om gifslib uit de Rotterdamse haven zo veilig en goedkoop mogelijk op te ber gen. Tot deze conclusie is de stuurgroep Berging Baggerspecie gekomen na afweging van bijna veertig verschillende oplossin gen. De stuurgroep, waarin het Rijk, de provincie Zuid-Hol land, de gemeente Rotterdam en het openbaar lichaam Rijn mond zitting hebben, brengt over een maand haar defini tieve beleidsplan uit. Provin ciale staten gaan er dan over vergaderen en het kan verder worden onderworpen aan een m i 1 ieu -ef f ectra ppo rtage. Het aanpakken van het gifeu vel aan de bron begint resulta ten af te werpen, aldus minis ter Zeevalking van verkeer en waterstaat gisteren tijdens een in de Delftse TH gehouden symposium over het slufter- project. Een volledige sanering van het rivierwater vergt ech ter nog tientallen jaren, gezien alleen al de moeilijkheden rondom het Rijnoverleg. Zeker de komende twintig tot dertig jaar zal het nog nodig zjjn ver ontreinigde baggerspecie op te bergen op het land. Het gaat daarbij om 200 miljoen tot 300 miljoen kubieke meter slib. De mogelijkheden voor slib- berging van Rotterdam zelf zijn vrijwel uitgeput. Het slib uit de havens werd vooral ge bruikt voor het ophogen van gronden en dijken, maar nie mand wil het meer hebben sinds het bekend is geworden dat het hoge concentraties aan zware metalen en bestrijdings middelen bevat. Demping van m Gisteren is op het museumschip de Buffel in de Rotterdamse Leuvehaven de vijfhonderd- du izendste bezoeker verwelkomd. Het was de zevenjarige Wendy Kievith uit het Zeeuwse Ellemeet. De familie was in deze crocusvakantie een dagje uit in Rotterdam en bezocht het schip voor de eerste maal. Het hoofd van de educatieve dienst van het museum, de heer J. Grosfeld (links), bedacht de verraste Wendy met een aardige attentie. De Buffel werd geopend in september 1979 en ontving in vier maanden tijd 108.000 bezoekers, in 1980 ruim 209.000 en vorig jaar ongeveer 156.000 in tien maanden tijd. het Oostvoornse meer en de zandputten bij Heen vliet wor den als laatste mogelijkheden genoemd. Minister Zeevalking deed een dringend beroep op de lokale overheden om Rot terdam nog voor korte tijd bij te springen. Hergebruik van slib door er stenen van te bak ken kan enig soulaas geven, maar hij noemde het slufter plan een veelbelovende groot schalige oplossing. De aan Rijkswaterstaat ver bonden bioloog drs. H.L.F. Saeijs bepleitte een zelfde schoonmaakoperatie van on derwaterbodems als al te land op gang is gezet voor gifstort plaatsen. Schoon water bete kent namelijk nog geen schone bodem. Gifslib is bezonken op rustige plaatsen en kan van daaruit nog jaren en jaren zijn onheilzaam werk doen en kan ook in een dergelijke tijdspan ne door het rivierwater wor den meegevoerd. Tweederde van de zwaremetalenlast die de rivieren naar onze delta dragen, blijft achter in rustige (haven) bekkens. Bijna de helft van de zware metalen vindt overigens zijn laatste rustplaats in het Hollands Diep/Haringvlietgebied. De stuurgroep Berging Bag gerspecie ziet de slibslufter in diens eerste fase als een 600 tot 700 hectare groot schiereiland aan de zuidwestkant van de Maasvlakte. Vijftien meter bo ven NAP uitstekende duin- wallen omringen een 17 meter onder NAP diep uitgegraven gifslibbassin met een capaciteit van 150 miljoen kubieke meter gifslib. Kleiwanden in de duinwal en met waterzuive ring gepaard gaande drainage moeten voorkomen dat gifbe- vattend vocht uit het slib in aanraking komt met zee- of grondwater. De door natuur- bouw ontstane beschermende duinstrook krijgt een breedte die bestand is tegen afslag van tien tot twintig meter. Dat kan gebeuren bij een storm zo zwaar als statistisch gezien eens in de 5000 tot 10.000 jaar optreedt. Daarbij is in aanmer king genomen dat het proces van drogen en inklinking van de baggerspecie vijftig jaren in beslag neemt. Een doorbraak is daarna niet meer gevaarlijk aangezien het slib dan is ver anderd in een vaste kleimassa die een aanval van de zee goed kan doorstaan. Het gestorte slib wordt tenslotte, waar schijnlijk compartimentsge- wijs, bedekt met een laag zui vere klei of zand. Uiteindelijk vormt de ingeklonken bagger specie een begroeide vallei. De slibslufter zal geen invloed hebben op de kust ten noorden van Hoek van Holland of die van het deltagebied, verwacht prof. ir. E.W. Bijker, kustbe- wegingsspecialist aan de Delft- se TH. De slufter dient een voldoende afstand te bewaren van Voor- nes Duin, opdat dit beroemde natuurgebied zichzelf kan blij ven. Tevens mag de al in 1964 overeengekomen demarcatie lijn niet worden overschreden voor wat betreft industriële activiteiten. De gemeente Westvoorne voegt hieraan toe dat het slufterpian voor Rot terdam wel de makkelijkste oplossing is maar wil zelf daar in geen enkel opzicht het slachtoffer van worden, getui ge een rondschrift dat op het symposium in Delft werd ver spreid. Rotterdam PvdA en CDA in Rotterdam hebben elkaar uiteindelijk gevonden in een gezamenlijke visie op de toe komst van de luchthaven Zes tienhoven. De luchthaven moet aan het eind van de ja ren tachtig weg van Zestien- hoven om plaats te maken voor woningbouw. Maar op of nabij Rotterdams grondgebied moet een nieuwe regionale luchthaven voor personen- en vrachtvervoer komen. In de raadscommissie voor ha ven en economische zaken lichtte CDA-raadslid drs, P.L.M. Pex het compromis, dat de beide fracties hebben ge vonden toe. Hij zei, dat het duidelijk is, dat de luchthaven op Zestienhoven niet goed is gesitueerd en geen goede mo gelijkheden tot verdere ont wikkeling beeft. Bovendien stelde hij vast, dat Rotterdam het grondgebied van de lucht haven aan het eind van de ja ren tacfttig als woningbouwfo- katie nodig heeft. Ook is vast gesteld, dat een regionale luchthaven in het Rotterdamse wenselijk is en dat al het mo gelijke moet worden gedaan om de 850 arbeidsplaatsen op de luchthaven te behouden. Daarom willen PvdA en CDA, dat het college een onderzoek start naar de ruimtelijke en economische mogelijkheden van een regionale luchthaven voor personen- en vrachtver voer, waarbij verplaatsing naar de Hoeksche Waard of naar de polder Schieveen niet wenselijk is. Het college kan dan proberen de sport- en les- vliegerij en eventueel inter continentaal luchtverkeer te verplaatsen naar elders. Te vens kan Rotterdam beginnen met het maken van een be stemmingsplan voor woning bouw op Zestienhoven. Vanaf nu mag de exploitatie van de bestaande luchthaven echter niet langer worden belem merd. Het compromis van CDA en PvdA staat nog niet compleet op papier. Zodra dat is ge beurd, zal het als advies van de raadscommissie aan het col lege worden doorgestuurd. Al leen het D'66-raadslid Ch.G. Faasen had problemen met het advies, omdat zijn fractie bij het beraad niet betrokken Is geweest f Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even g Naam verandering in. Adres Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst f p0 en goed beloond! Want voor die kleiner CC>d< moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van de Laurenskerk. Oplaat M Naam;^ I ftwco I *°°*Piad ^efe/oo0:_ Stuur de ij o «1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4