ROTTERDAM 9 Wij schuwen het competitie-element9 HHDEKURKSÏÏRKIN RWVRRRBtll 2895.- Vacla v Jezek9 de democraat 295.- HH DE KLERK Stichting Roeivalidatie krijgt eigen boot Rondom soepel rund Ieder. Ronduit klasse rotterdam Dier gaarde duurder RZ/RV/RY/RW/RS Rotterdams Nieuwsblad donderdag 25 februan 1982 'Voetballerij wil dictatuur' Rotterdam Vaclav Jezek was (en is) niet handen en voeten gebonden. Aan ex-direc teur Peter Stephan, die hem in grote mate zijn wil heeft opgelegd, maar ook aan Prago Sport, een Tsjechische overheidsinstelling, die over Jezek beslist. De beminnelijke trainer liet de afgelopen jaren met zich sollen. Zijn gemoe delijkheid was een slechte raadgever. Hij wil de alles te veel beredeneren, liet zijn emoties nooit de vrije loop, maar overdacht zijn ant woorden, zijn maatregelen, maar realiseerde zich vooral de positie waarin hij verkeerde. En die was niet als van een vrije westerling, die kan gaan en staan waar hij wil. Jezek heeft zich te gedragen naar de regels van Prago Sport, dat hem jaarlijks toestemming moet geven om in het buiten land werkzaam te mogen zijn. Prago Sport begroot de inkom sten en uitgaven mede op grond van het salaris van Je zek, waarvan hij een fors ge deelte moet afdragen aan de Tsjechische overheidsinstel ling. Daarom was het voor „Slechter kan niet", zei Va clav Jezek na de schamele 1- 0 tegen De Graafschap. Een uitspraak, die Feyenoords trainer niet snel zal bezigen. Maar zondag kon hij er niet onderuit. Feyenoord-De Graafschap was een nieuw dieptepunt in een opnieuw troosteloze Kuip, waar dan weliswaar andermaal de vol le winst werd binnenge haald, maar waar ook weer eens bleek dat de punten al leen ook niet zaligmakend zijn. Feyenoord was door de jaren heen een synoniem voor goed en aantrekkelijk voet bal, waar het publiek op af kwam. En hoewel Feye noord al weken lang onge slagen is gebleven in de competitie, het publiek loopt niet meer warm voor de wij ze waarop Feyenoord het re sultaat nastreeft. Slechts 7000 toeschouwers zagen de erbarmelijke partij tegen De Graafschap. Teleurgesteld gingen zij, ondanks de winst, huiswaarts. Fanatieke sup porters verscheurden uit on genoegen hun seizoenkaart, ook omdat er dit seizoen geen enkele interessante wedstrijd meer op het pro gramma staat. Reden alom voor een trainer om bij de pakken te gaan neerzitten, Soms maakt Va clav Jezek ook inderdaad een verslagen indruk, maar op zijn praatstoel neemt hij alle schijn weg- Feyenoords trainer, met de immer vrien delijke glimlach rond de mondhoeken, vertelt hon derd uit. Over zijn bijna vierjarige verblijf in De Kuip, waarin de mooie her inneringen de mindere snel opvolgden. Hij verdedigt zijn beleid uit deze voorbije pe riode en zegt dat het zijn manier van werken was, volgens hem de beste. „Ik probeer de problemen altijd op te lossen" door Piet Ocks Vaclav Jezek ...met handen en voeten gebonden- hem onmogelijk om zelf ont slag te nemen bij Feyenoord nadat hij aan het eind van het vorig seizoen op vakantie werd gestuurd door het be stuur, dat daarmee zijn gezag ondermijnde. Hij voelde zich gekrenkt, kwam bij zijn terug komst ongeloofwaardig over bij de spelersgroep, die het vertrouwen in hem had verlo ren. Maar Jezek bleef vriende lijk, omdat hij zo is en niet an ders kon. Hij wist dat hij Pra go Sport bij een eenzijdige contractbreuk uit eigen zak zou moeten betalen. De begro ting was immers opgemaakt mede op grond van de huur overeenkomst die Prago Sport met Feyenoord had bedongen over Jezek. Daarom gaf hij toe aan alles wat Feyenoord van hem ver langde, daarom ook ging hij door het stof voor Feyenoord, bleef hij zich onderdanig op stellen tegenover zijn supe rieuren en bleef hij de bemin nelijke trainer voor de buiten wacht. „In die periode", zegt Jezek, „kon ik aan de slag in Grie kenland. Daar had ik veel meer kunnen verdienen, maar ik kon niet meer onder mijn contract met Feyenoord uit. Voordat Prago Sport mij even tueel toestemming had gege ven om naar Griekenland te gaan, waren we een paar maanden verder geweest. Zo'n beslissing vergt altijd enkele maanden, dus wat moest ik? Dat risico kon ik niet nemen. Hetzelfde speelt trouwens nu weer. Half maart hoor ik van Prago Sport of ik in het bui tenland mag blijven. Ik kan dus nog niets beslissen". Zijn benadering wordt vaak als te 'lief uitgelegd door de spelers, die hij nog altijd met 'U' aanspreekt. Zijn onderda nige houding en zijn vriende lijkheid ontlokten onlangs be stuurslid Eef van Walsum de uitspraak: „Deze man kan je niet zomaar tussentijds ont slaan, daar is hij veel te aardig voor. Dat kan je nooit over je hart verkrijgen". Een verwijt, dat zondag in de rust tegen De Graafschap op nieuw weerklonk. De spelers hadden 'harde woorden' ver wacht, maar niets van dat al. Jezek sprak ze rustig toe en dat irriteerde. „Waarom zou ik schreeuwen?", vraagt hij zich af. „Sommige spelers zijn ge woon lui, daar verander je niets aan. En als bij een be paalde speler het zelfvertrou wen plotseling is verdwenen, dan lost schelden ook niets op". „Op de eerste plaats", vervolgt Jezek, „wil ik iedereen helpen. Ik probeer altijd eerst te pra ten, uit te leggen wat mijn be doeling is. Ik geef de spelers ook de kans hun mening te zeggen. Als een speler uit vorm is, dan is hij agressief. Hoe accepteer je dat als trai ner. Ik ga niet schreeuwen of een speler zomaar aan de kant zetten. Ik probeer de proble men op te lossen. Er zijn ook trainers die impulsief zijn, die emotioneel reageren als een speler slecht is. Dat is niet mijn stijl. Het is moeilijker om kalm te blijven". Psycholoog „Ik realiseer me dat ik daarbij misschien wel eens te psycho logisch te werk ga. Aan de an dere kant kan ik, als dat niet helpt, ook wel eens keihard te gen iemand te keer gaan. Maar na een paar keer zeggen ze dan: hij is bepaald geen psy choloog. En dan heeft dat schelden ook geen effect meer". „Deze generatie wordt gemak zucht verweten. Vergeten wordt, dat 't onze schuld is. Wij ouderen hebben deze ge neratie zo gemaakt, wij hel: j ben ze zo opgevoed. Ik be heus wel eens te aardig ge weest voor sommige speler: omdat ik altijd op een pedagc gische wijze de problemen he proberen op te lossen. Dat vaak goed gegaan, maar ik he' 't ook wel eens mis geha< Deze generatie vraagt om ee democratische behandelin/ maar ik heb de indruk dat d', voetballerij om dictatuu vraagt". 1 „En dan kan Bennie Wijnste kers zeggen dat hij liever een - 'harde woorden' wil horen, t, dat ik een speler na weer ee'( blunder naar de kant moet h« len, maar dan moet je wel wg wisselspelers achter de han hebben. Bovendien maakt ee: speler die fout niet bewusr Happel kon dat allemaal doe: in zijn tijd bij Feyenoord. H had voldoende wisselspeler op de bank. Desondanks koi hij de vier jaar bij Feyenoor* ook niet volmaken, omdat h de spelers niet meer kon moti*' veren. Daarbij", benadrukt Je zek, „had Happel geen con tract met Prago Sport". Rotterdam „Waarom gebruiken jullie het roeien niet bij revalidatie?" Met deze ogenschijnlijk simpele vraag meldde Piet Stoon zich vier jaar geleden in het Dijk- 'Roeigek' Stoon ('Ik ben een van de weinigen die kan zeg gen dat ik bijna vijftig jaar roei') zette zijn schouders eronder met tot gevolg dat nu een groot aantal gehandi capten wekelijks de boot in stapt en de buitenlucht op zoeken. Komende zaterdag valt het eerste hoogtepunt te noteren. Dan krijgt de Stich ting Roeivalidatie van Mobil Oil een eigen boot, de 'Pega sus', aangeboden. „Toen ik met het voorstel kwam om gehandicapten te laten roeien kwam men al snel met een negentienjarige jongen. Hij had een been-am putatie ondergaan en was bijzonder depressief. Ik ben met hem gaan roeien en zag hem zienderogen opknappen. Maar eerst dacht ik, dat dat zigt-ziekenhuis. Simpel, maar om het zo ver te krijgen dal gehandicapten in wat voor vorm dan ook in een roeiboot stappen, dat vergt nogal wat werk. nooit van het roeien kon ko men. Totdat ik een tweede verkeersslachtoffer kreeg, een meisje. Ook zij bleek enorm op te knappen, alleen door dat roeien". „Kijk, het nare is, dat vooral verkeersslachtoffers binnen een half jaar de prut worden ingedrukt. Ze krijgen con stant te horen wat ze wel en door Marlijn Verwaaijen niet meer kunnen. Dat is dan alles. We hebben daarbij onze mond vol over integra tie, maar als iemand met een rolstoel bij een roeivereni ging aan komt en lid wil worden zal het negen van de tien keer niet kunnen. 'Ga maar dammen', redeneren de bestuursleden dan". In samenwerking met de Dienst voor Sport en Recrea tie en de roeivereniging 'De Maas', die belangeloos het materiaal beschikbaar stel len, zijn nu wekelijks gehan dicapten in de boten te vin den. „Bovendien krijgen we enorm veel medewerking van de gemeente wat het ge bruik van de roeiloods be treft. In de zomermaanden is die loods echter gesloten. Dus ben ik naar 'De Maas' gestapt en heb ik hun mede werking gevraagd. Daar roeien we dus als de loods gesloten is." Roei-instructeur Piet Stoon blijft echter actief. Hij trekt ADVERTENTIE Honen is meer dan >i dak boven je hoofd 't Zn fantastisch, dit stijlvolle roy a le bankengarn iiuur. Ent is kwaliteit tot-en-met: van hel binnenwerk tot de rundlederen bekledina. 2+3-zitsbank. Van.3195:- het land in met dia's om le zingen te houden. „Het is van belang dat dit initiatief bekendheid krijgt in het hele land. Het gevolg van de le zingen is nu dat steden als Breda, Dordrecht, Den Haag, Leiden, Amsterdam, Deven ter, Groningen en Hilsersum ook gestart zijn. En er zullen spoedig andere sleden vol gen". Giften De stichting, waar Stoon uit eraard ook 'directeur' van is, is verre van kapitaalkrach tig. „Maar we redden het wel. Voornamelijk dankzij giften van particulieren, be drijven en andere instanties. En neem nou de bouw van de 'Pegasus'. Het schip is gebouwd bij de bekende bo tenbouwer Busman aan de Zwet. Maar toen ik aan kwam met aanpassingen die in de boot aangebracht moes ten worden bleek dat toch weer extra kosten met zich mee te brengen. Busman vond het echter zo'n goed initiatief dat hij dat gratis heeft gedaan". Terug naar het roeien. Wat maakt het nou zo aantrekke lijk om gehandicapten te la ten revalideren in een roei boot? Piet Stoon: „Roeien doe je zittend, het is functioneel i Vrijwilligster Fenneken de Vries geeft instructies in de 'roeibak' terwijl initiatiefnemer Jan Stoon goedkeurend toekijkt. opgebouwd, je gebruikt enorm veel spieren en je bent lekker buiten. Het is een heerlijk gevoel, die vrij heid, het blijkt dat dat enorm verhelderend kan werken". Rolstoel Jan Stoon noemt als voor beeld de ex-motorcoureur Wil van Gent. „Een man die van de specialisten te horen kreeg dat hij zich verder met een rolstoel moest voortbe wegen. Hij accepteerde het niet en is gaan roeien. Het resultaat is dat hij zich nog altijd zonder stoel kan voort bewegen. Weliswaar met MliitiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiMiiiiiiiniiiiiiiiuimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiuiiiiiiiiuiiiHimt Rotterdam De en treeprijzen van Dier gaarde Blijdorp gaan per 1 maart omhoog. In plaats van acht gul den betaalt een vol wassene dan 9,-. Kinderen tot en met 14 jaar kunnen voor vie renhalve gulden te recht. Jaarabonnementen kosten voortaan 57,50 per persoon, voor kinderen tot vijf tien jaar en 65-plus- sers wordt het vijfen dertig gulden. Omgerekend komt een dagelijks bezoek aan Blijdorp met een jaa rabonnement op zes tien cent. ^iiiMmwwujimimiiiuininoininiwiiiJiwwimiiuimniJiuiiiiiiuiiiiiiiimmiiiin'uiiiic krukken, maar de man is één en al wilskracht. Dat is vooral voor hem erg prettig, maar voor mii ook leuk om te constateren Het ligt overigens niet in de bedoeling dat de roeilessen uitmonden in een gouden medaille op „de Olympische Spelen voor gehandicapten. Stoon: „Wij schuwen het competitie-element. We wil len ons veel meer richten op het recreatieve gebeuren. Vandaar dat wij nu bezig zijn de roeiers uit alle andere ste den naar Rotterdam te halen voor behendigheidswedstrij den. Maar nogmaals, zonder dat het een wedstrijd moet worden." Roeien voor gehandicapten. De Stichting Roeivalidatie is dolgelukkig met de boot die geschonken is. „Vooral", zo zegt Stoon tot slot, „omdat blijkt dat het zo'n belangrijke functie gaat innemen. We kunnen mensen, die zich toch al buitengesloten voe len, de kans bieden om zich eens per week lekker uit te leven. En dat 52 weken per jaar. Alleen als er ijs ligt moeten ze het met de roei- bak doen. En als je dan ziet wat voor vruchten het af werpt, dan kun je alleen maar blij zijn dat er nog par ticulieren, bedrijven en an dere instanties zijn die bereid zijn dit initiatief te steu nen..." ADVERTENTIE Moderne kinderwagens... Diverse teuke modellen kinderwagens ruimen wij op met groot voordeel Afneembare corduroy staapbak met katoenen hinnenbekleding Solide chroom frame met pnma vering in bruin, bordeaux, marine of raf- blauw vanaf 9,95

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5