18 ROTTERDAM m 't Golfie, pleisterplaats voor vele 'bruinbakkers' Restaurant viert der tig jarig bestaan Robert B. "Jock9 Barrie zoekt zuster Trudy de Bruin Spreekuur Raad en Daad Rechtskundig adviseur .Rotterdams Nieuwsblad EZ/ RY/RW vrijdag 26 februan I3S2 •Willem Pekelder vader (rechts) en zoon Wageveld voor „hun' Golfie. Dit gedeelte is dentiek aan het vroegere theehuis. Rockanje Nog steeds eindigt voor veel Rotterdammers een dagje strandplezier in café-restaurant 't Golfie. Verbrand door de zon en geurend naar zonnebrandolie nemen tijdens de zomermaanden vele Rotterdamse gezinnen plaats aan de tafels van dit gezellig ingerichte etablissement te Rockanje. 't Golfie is woensdag dertig jaar oud en heeft een indrukwekkende historie achter de rug. Het restaurant is onderscheiden met Nieuws- blads eigen Gouden Pollepel en het was in 't Golfie, waar Joke Bruis haar zangcarrière begon. De Swinsedreef in Rockanje kenmerkt zich door een wel dadige rust en een prachtig natuurschoon in de vorm van bos en duin. Op korte af stand van het strand is in een duinpan 't Golfie gesitu eerd. Een paradijselijke om geving waar het goed toeven is voor de opgejaagde stede ling en de flatbewoner. Bedrijfsleider van het ro mantisch ingerichte restau- 'Ik heb nog steeds een Nederlandse Rotterdam „Ik heb nog steeds een Neder landse kogel in mijn lijf. De artsen vertelden me destijds dat het veiliger w*»*? om die kogel te la- zitten en hij zit er dan ook nog steeds. Mijn kinderen hebben soms meningsverschillen over de vraag aan wie ik de kogel na mijn dood moet nalaten en ook uw foto graaf vroeg of hij hem kon krijgen. Wilt u hem soms ook heb ben? Nee? Oh, prima". Bijna 42 jaar nadat Robert B. „Jock" Barrie met zijn vliegtuig bij de Vondelin- genweg te Pernis een noodlanding maakte, be zocht hij deze week op uit nodiging van de Baren- drechter Hans Onderwater voor het eerst weer Neder land. Bij dit bezoek ging hij onder meer naar Fort Spij kerboor bij P urmerend waar hij was geïnterneerd en bekeek hij het poortje van het voormalige Cool- singelziekenhuis, dat nu op het Lijnbaanplein staat. Dit poortje is het enig overge bleven deel van het zie kenhuis na het bombarde ment op Rotterdam in 14 mei 1940. Barrie was toen juist vier dagen eerder uit dit ziekenhuis ontslagen. De nu in Australië wonen de Schot was op 28 maart 1940 als boordschutter aan wezig in een Whitley bom menwerper van het No. 77 squadron van de Royal Air Force. Deze bom mem wer per had boven Duitsland pamfletten uitgeworpen om de Duitse bevolking te demoraliseren en op te roe pen de oorlog te beëindi gen. Op de terugweg vloog het toestel door het luchtruim van het toen nog neutrale Nederland. Dit kon de Ne derlandse luchtmacht niet op zich laten zitten, omdat eerder ook Duitse vliegtui gen waren verjaagd of neergeschoten en als neu traal land kon men geen partij kiezen. Twee vliegtuigen stegen daarom op om het Engelse vliegtuig op te vangen toen dit via de Hoeksche Waard en Barend recht het vlieg veld Waalhaven naderde. Op allerlei manieren werd geprobeerd het vliegtuig te beduiden, dat het moest landen, maar de onver stoorbare Brit koerste ge woon door naar huis. De Nederlanders besloten om een mitraiileursalvo langs bet vliegtuig te los sen, maar de kogels sloe gen in de romp van hel Britse toestel, dat onmid dellijk in brand vloog. Ge zagvoerder T revor J. Geach probeerde wanhopig zijn machine in de lucht te houden, maar toen dat niet lukte slaagde hij er wel in om een noodlanding te ma ken bij de Vondelingen weg te Pernis. Daar slaagde de beman ningsleden erin het bran dende v/rak levend te ver laten. Op een na; sergeant James E. Miller was op 25 meter hoogte in paniek uit het vliegtuig gesprongen en te pletter gevallen. Zijn parachute kon zich niet meer ontplooien. kogel in mij n lij f Robert „Jock" Barrie was door de Nederlandse ko gels gewond. Hij zal op de accu's van de boord radio toen Stanley H. E. Caplin hem vroeg op de kaart te kijken waar hei vliegtuig zich bevond. Barrie boog zich, half staand, voorover om te kijken. Op dat mo ment sloegen de kogels in het vliegtuig. „Ik had geluk, dat ik me net voorover bukte, want als ik was blijven zitten, zou de koge) in mijn hoofd terecht gf ytnen zijn. die nu vlak naast mijn rugge- wervel bleef steken", aldus Barrie. Een tweede kogel drong in zijn bii en verliet zijn lichaam weer aan de voorkant. Hij voelde wel de pijn en het bloed langs zijn benen, maar zijn groot ste zorg was op dat mo ment om te overleven. Toen het vliegtuig aan de grond kwam rende hij er daarom met zijn overle vende collega's hard uit. Buiten werden ze opgevan gen door Nederlandse mili tairen, die hen naar een café in de buurt brachten. Daar ook ontmoetten zij de piloot en de schutter van het Nederlandse toestel, dat hen had neergehaald. In het café bleek dat Bar rie ernstiger was gewond, dan hij zelf had gedacht. Hij werd daarom naar het Coolsingelziekenhuis ge bracht. Trudy de Bruin In dit ziekenhuis werd hij drie weken liefdevol ver pleegd door Trudy de Bruin. „Die zou ik nog graag eens ontmoeten of iets van haar horen", zo vertelt Barrie nu. „Ze moet nu ongeveer ook een jaar of zestig zijn. Ze was iets jonger dan ik". Lachend vertelt hij dan het verhaal van de Nederland se soldaat die bij zijn bed de wacht hield. „Hij had op een gegeven moment zijn pistool uit elkaar gehaald en kreeg het toen niet meer in elkaar. Dat heb ik, toen maar voor hem ge daan". Na drie weken werd hij uit het ziekenhuis ontslagen en overgebracht naar Fort Spijkerboor. Toen de Duit sers Nederland overrom pelden werd hij naar Den Haag vervoerd. Onderweg werd hij nog aangezien voor een vermomde Duit ser en het scheelde niet veel of hij was nog door de Nederlanders gefusilleerd. In Den Haag werd hij bij door Hans van Vessem generaai Winkelman ge bracht, die hem een ge weer gaf en hem door stuurde naar de Engelse Ambassade. Daar heeft hij op 11 en 12 mei nog gehei me documenten zitten ver branden. „Ik deed dit sa men met squadronleader A. A. Adams, die mij in het ziekenhuis nog een tientje had gegeven. Dit geld bad ik niet nodig gehad en ik heb het later aan mijn va der gegeven. Een jaar later werd ik opgebeld, dat ik de RAF nog een tientje schul dig was. De man had sa men met mij geheime pa pieren zitten verbranden, maar het re?u voor het tientje in zijn zak gehou den. Dat noem ik nog eens een staaltje van bureaucra tie", vertelt hij lachend. Nog twee crashes Op 13 mei scheepte Barrie zich in Hoek van Holland in naar Harwich. In Enge land kreeg hij eerst een week verlof, maar moest toen alweer de lucht in. En ook toen ging het fout. Zijn toestel crashte op Man na een patrouiilevlucht boven de zee. Weer een paar we ken later was het weer raak. Toen moest hij naar Frankrijk om een vliegtuig op te halen, dat daar een noodlanding had gemaakt. Boven Cherbourg werd zijn toestel beschoten door de Duitsers en op één mo tor keerden ze terug naar Engeland, waar ze het vliegtuig per parachute verlieten. In juni 1940 werd hij ingeschakeld voor de opleiding van radiotele grafisten en bleef hij ver der aan de grond. Robert en Numai Barrie bij het poortje van het Coolsingelziekenhuis. In 1947 verhuisde Barrie van Schotland naar Nieuw Zeeland. Ook daar nam hij dienst bij de luchtmacht. Tol 1964 bleef hij in de dienst. Inmiddels ontmoet te hij op de Fiji-eilanden zijn huidige vrouw Numai. Via Onderwater kreeg hij de adressen van de nog twee overlevenden van de crash op 28 maart 1940. Be gin februari heeft hij voor het eerst sinds 1940 Walter J. Copinger en Stanley H. E. Caplin ontmoet. „Hij is daar nog steeds van onder de indruk. Drie dagen lang hebben ze alleen maar ge praat en nog eens gepraat", aldus Numai Barrie. Beiden waren ook onder de indruk van de ont vangst die ze kregen van de Australische ambassa deur in Den Haag, en van het bezoek aan de begraaf plaats Crooswijk, waar ze de graven van hun geval len landgenoten bezochten. rant is de bijna vijftigjarige Aart Wageveld. De man ech ter die voor "t Golfie de eer ste steen, of liever gezegd de eerste plank legde is zijn va der Teun. In 1952 begon de geboren en getogen Rockan- jenaar met de bouw van een theehuis op de plaats waar nu het restaurant staat. Het was een houten gebouwtje met een rieten dak. De naam had Teun Wage veld, die nu van zijn pen sioen geniet, al gauw verzon nen. Dichtbij de zee, en een eigen midgetgolfbaan. 't Gol fie dus, en geen Golfje, want Rotterdammers laten nu een maal elk verkleinwoord ein digen op -ie. Behalve het theehuis exploi teerde Wageveld sinds 1946 paviljoen Bad lust op het Roc- kanjese strand (dat nu wordt gerund door zijn dochter en schoonzoon) en sinds 1949 het parkeerterrein aan de Eerste Slag, vlakbij de Swin sedreef. Vroeger mocht Aart Wageveld met een trommel voor zijn buik parkeerkaar tjes verkopen op het terrein, nu doet Wageveld senior dat. De tijden kunnen verande ren. Het parkeerterrein heelt Teun Wageveld in de loop der jaren uitgebreid van 350 tot 750 parkeerplaatsen, zo dat de steeds groter worden de stroom „gemotoriseerde" toeristen de auto kwijt kon. Niet alleen het aantal bad gasten, ook de klandizie voor het theehuis en de midget golfbaan werd in de jaren vijftig steeds groter. Wage veld verdiende goed en kon ieder jaar zijn service uit breiden. Eerst met twee ten nisbanen en later met een openlucht-theater. Het thee huis werd vergroot met een serre en een restaurantge deelte en toen alles goed en wel voltooid was brak er brand uit. In de keuken ont plofte een gasfles en weg was 't Goifie. Dat was juli 1957. „Op een zeer hete dag", weet Aart Wageveld zich nog te herinneren. Identiek De familie Wageveld liet zich echter niet uit het veld slaan en begon vrij snel na de brand aan het tweede Golfie. Het middengedeelte is van buiten identiek aan het vroegere theehuis. Ook aan de inrichting is weinig veranderd, veredeld hout, antiek en koper domineren. Het nieuwe Golfie werd op 6 maart 1958 geopend en be staat nu dus vierentwintig jaar. Evenals de eerste keer bouwde Teun Wageveld zijn tweede Golfie samen met zijn gezin en personeelsle den. Wageveld senior weet zich de swingende jaren zestig nog goed te herinneren. „Elke zomeravond hadden we levende muziek, elke avond dansen, zelfs op het terras. Joke Bruis, de echtge note van Gerard Cox, is haar zangcarrière hier begonnen". Ook in het openluchttheater, zo prachtig gelegen in de duinen, was het altijd een drukte van belang. „Soms waren alle 2500 plaatsen be zet. We hebben hier iedereen gehad: Johnny Jordaan, de Dutch Swing College Band en de Maastrichter Staar". De opkomst van de televisie betekende het. einde voor het natuur-theater. Het terrein werd overgedaan aan de Stichting Recreatie Belangen Rockanje. Het theater heeft plaatsgemaakt voor één van de mooiste tennisparken van Nederland. Houten banken aan de zijkant herinneren nog aan de tijd dat hier in de open lucht werd gezongen en gemusiceerd. Aart Wageveld, die in 1970 het restaurant overnam van zijn vader, kan zich nog steeds verheugen in een gro te klandizie waarvan tachtig procent uit Rotterdam komt. maar toch zijn de tijden dat de toeristen wekenlang hun nachtelijk vertier zochten m 't Golfie voorgoed voorbij. „De toeristen van vroeger wonen nu buiten de stad en gaan op vakantie in het bui tenland. Verder hebben de campings hier allemaal een eigen kantine of bar. Het is niet meer zo dat de toeristen een kamertje huren bij een particulier in Rockanje en voor hun vertier zijn aange wezen op bijvoorbeeld 't Gol fie. De kamers worden nu verhuurd aan buitenlanders die werken in het Europoort- Botlekgebied". In de zomer moet Aart Wa geveld het hebben van de dagjesmensen. De stedelin gen die *s zondags naar het strand gaan of een rondrit maken door het Europoort- gebied 's Winters bestaan zijn klanten voor het grootste deel uit zakenmensen. „Uit alle landen, ook uit Amerika. Die Amerikanen gaan liever naar 't Golfie dan naar Hil versum. Want 't Golfie is „Typical old Dutch" (hoog stemmetje) en Hilton heb je overal". Oude klanten Ondanks alle veranderingen op toeristisch gebied heeft Wageveld nog steeds enkele klanten van veertig jaar ge leden. Zelfs hun kinderen zijn verknocht aan 't Golfie. „Ik had hier pas geleden nog een receptie van een kind van een oude klant uit Rot terdam". laat Aart Wageveld weten. Wageveld is steeds met de tijd meegegaan. In 1968 toen hij reeds vier jaar bedrijfslei der was van 't Golfie, werd het etablissement uitgebreid met een nieuw restaurantge deelte aan de voorkant. Wa geveld senior was de archi tect. De culinaire hoogstandjes van het restau rantpersoneel (vijftien personeelsleden in de zomer, negen in de win ter) werden in 1973 beloond mei de Gouden Pollepel van het Rotterdams Nieuwsblad 't Golfie werd uitgeroepen tot het beste van de in totaal 52 door Mark van Vlierberg- he bezochte restaurants. Met een pannekoekenhuis (1977) en het recent inge voerde menu Neeriands Dis (voordelige stamppotten) probeert Wageveld in te spe len op de door de economi sche recessie steeds smaller wordende beurs. „Ons res taurant ziet er van buiten nogal sjiek uit en dan den ken de badgasten: laten we maar doorlopen. Met het pannekoekenhuis zwemmen de klanten alsnog in mijn fuik", zegt de bedrijfsleider lachend. Van concurrentie heelt Golfie geen last. „We zitten hier op het einde van de we reld. Het weer is onze enige concurrent. AJs het zonnig is, is het hier lekker druk. Maar rijk zal ik van deze baan nooit worden, het is een heel zwaar leven". Het is deze koude, doorde weekse morgen nog niet druk in 't Golfie. Het perso neel heeft alle lijd om de zaak, die toch al zo schoon is. op te poetsen. Woensdag avond zal het echter wel druk worden. Dan viert het café-restaurant het dertigja rig bestaan, tezamen met het jazzorkest The New Orleans Syncopaters en het huisor kest Flash Back, dat elke za terdagavond optreedt in 't Golfie. Honderden gasten worden op het feest ver wacht. En dat het er net zo zal toegaan als op een ouder wetse zomeravond staat voor iedereen als een paal boven water. Maandagochtend voor 10.00 uur kunnen telefonisch (010-144144) afspraken worden gemaakt voor het spreekuur van Raad en Daad, dat 's middags vanaf 14.00 uur in het gebouw van het Rotterdams Nieuwsblad aan de Coolsingel wordt gehouden. De rechtskundig adviseur van het Rotterdams Nieuwsblad houdt elke dinsdagmiddag vanaf 14.00 uur een spreekuur in het gebouw van de krant aan de Coolsingel 67. Afspraken kunnen 's ochtends tussen 9 en 10 uur telefonisch (010-144144) gemaakt worden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4